Onbekende duikbooten ten Zuiden van Java I Britsche Spitfires maken verkenningsvluchten CHURCHILL OVER SPANJE: EEN LEVEN GEWAAGD Vele levens gespaard HET TWEEDE LEGER was voor de wereld zoek MINDER BROOD Maatregel tegen de knoeierijen Verdachte behoort tot Hollands Glorie 69ste JAARGANG No. 23501 o VRIJDAG 22 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weekTelefoon Administratie 21543 Tan Malakka in arrest De politieke toestand PRINSES JULIANA naar Berner Oberland Mgr. Kuypers naar ons land Geen verlaging van het suikerrantsoen Het weer „Franco moet Fransche regeering dankbaar zijn voor verlenging van zijn bewind" Laatste phase in strijd om Duitschland Kardinaal de Jong te Haarlem Groslijststemming voor Prov. Staten NIEUWE HAARLEMSCHE C0URAN1 A.N.P.-Aneta meldde gister avond uit Londen, dat uit Batavia berichten waren binnengekomen, als zou een aantal Russische onder- aeebooten onder de Zuidkust van Java liggen. Later op den avond werden door Reuter deze berich ten officieel tegengesproken. Een Nederlandsche stafofficier heeft nog medegedeeld, dat het bericht uit Indonesische bronnen afkom stig "i en dat by nader onderzoek geen bevestiging kon worden ver kregen. De geheimzinnige duikbooten, wel ke men als Russisch had beschouwd en welke men aan de Zuidkust van Java zou hebben gezien, kunnen vroegere Duitsche duikbooten zijn geweest, aldus luidt een verklaring, dia Donderdagavond laat te Bata via werd gegeven, nadat de hoogste regeeiingskringen Britsche, Ne derlandsche en Indonesische medegedeeld hadden niets omtrent deze aangelegenheid te hebben ver nomen. De geallieerden hadden Duitsche duikbooten in de havens van Noord- Java aangetroffen en het is moge lijk. dat er eenige in de havens aan de Zuidkust waren achtergebleven. Men denkt aan de mogelijkheid, dat een of meer van deze schepen met Japansche of Indonesische be manning zee hebben gekozen. Gisteren hebben Britsche Spltfire-vliegtuigen, welke hun basis op Java hebben, .ver kenningsvluchten uitgevoerd over het gebied waar, naar men beweert, Russische onderzeeboo ten onder de kust liggen. Van de resultaten is niets bekend. Vandaag zullen andere Spitfire- toestellen nog meer verkennin gen doen. Sjahrir heeft aan een correspon dent van A.N.P.-Aneta In een te lefoongesprek verklaard: „Dit is het eerste, dat ik over deze aan gelegenheid verneem." Verder vroeg hjj of de feiten reeds bevestigd wa ren. Op de vraag van den corres pondent of de aanwezigheid van de Russische duikbooten in verband kon worden gebracht met den po- litieken toestand in de binnenlan den van Java, antwoordde Sjahrir: „Volgens mij in geen enkel op zicht." „The Times" publiceert het vol gende overzicht van den politieken toestand te Batavia. „Hoewel In Batavia de politieke ontwikkeling sinds Zaterdag heeft stilgestaan en de militaire situatie op West-Java nog on-stabiel is, be staat er geen reden om sombere In den loop van den Donderdag middag is Prinses Juliana te Du- bendorf aangekomen. Kort daarna is zij naar het Berner Oberland vertrokken. De onlangs benoemde Aposto-' ltsch Vicaris van Suriname, Z. H. Exc. Mgr. St. j. m. Kuypers C-S-S.R., vertrekt eind van deze maand naar Nederland om de Bis schopswijding te ontvangen. Hij wordt omtrent Paschen hier te lande verwacht. -In utrecht heeft men besloten een grootsch monument te plaatsen voor de gevallenen, hetwelk zal worden geplaatst op het Domplein-voor den wand van de Domkerk, rechts te- enover den doorgang onder den a toren. verwachtingen te koesteren of uit het uitblijven van formeele samen komsten tusschen Nederlanders en IndonesitSrs de gevolgtrekking te maken, dat men in een crisis is geraakt. De In de afgeloopen week gevormde subcomité's zijn blijven vergaderen en bovendien hebben er lnfcrmeele besprekingen plaats ge had tusschen de vertegenwoordi gers." De Sultan van Pontianak is gistermiddag te Batavia aange komen. Hii heeft een lange be spreking gehad met dr. W. Ho ven, het hoofd van de NICA. Radio-Batavia meldt, d&t Tan Malakka, de leider van het Indone sische „Volksfront" met een aan tal zijner volgelingen, onder wie Joesoef, voorzitter van de Indone sische communistische partij, ge arresteerd zouden zijn door het In donesische leger (T. R. I.). Er zijn nog geen bijzonderheden bekend, maar men zegt, dat de meest ra dicale linksche extremisten, die voortdurend moeilijkheden ver wekten, in hechtenis zijn genomen. De arrestaties zouden zijn verricht op grond van het republikeinsche decreet, waarbij maatregelen worden genomen tegen degenen, die onge regeldheden veroorzaken. Nog dit seizoen hoopt Scheveningen, zij het dan voorloopig wat bescheidener dan vroeger, weer badplaats te zijn. Dat er inmiddels nog wel iets gebeuren moet eer het zoover is, toont onze foto (Van ónzen Haagschen redacteur); Naar aanleiding van geruch ten over een te verwachten verlaging van het suikerrant soen deeide men ons ter be- voeger plaatse mede, dat deze volkomen ongegrond rijn. Wel zal de minister van Landbouw hedenavond in zijn praatje „Op de Brug" spreken over een ver laging van het broodrantsoen, in verband met het tarwe- tekort over de geheele wereld Ongeveer 800 Nederlandsche vluch. telingen, die met een specialen trein naar Kandy gebracht waren, zijn to Colombo aan boord van de „Nieuw- Amsterdam" gegaan, op welk schip zich reeds 3000 passagiers bevonden. De „Nieuw Amsterdam" is haar reis naar Nederland begonnen. Verwachting tot Zaterdag avond; Nieuwe kleine storingen nade ren ons land uit het Zuid-Westen. Onder hun invloed /.ai het mor gen zwaarbewolkt zi|n en zal het opnieuw gedurende eenigen tijd regenen. I»e wind blijft tusschen Zuid en Zuid-West en zal aan de kust tijdelijk krachtig zijn. In de temperatuur komt weinig ver andering. Zon onder 18.55. Maan 0.11 8.32. Zon op 6.38. L.K. 25 Maart, In een exclusief interview met U. P. aan boord van de Queen Mary", weinige uren voor het vertrek van dit schip naar Engeland, zelde Winston Churchill o.a., dat het zeer ge vaarlijk zou zijn, indien de Veiligheidsraad het onderzoek naar de Iraansche kwestie zou uitstellen. Op de vraag: „Wat denkt u van de poging van de Ver. Vol ken om Franco te verwijderen" antwoordde Churchill: „Als Ik Spanjaard was. zou ik niet on der zijn regime willen leven, maar het lijkt mij, dat hij in het bijzonder tegenover de Fransche regeering zeer dank baar moet zijn voor het feit, dat zij het bestaan van zijn be wind heeft wilian verlengen. De Spanjaarden zijn een fier en grimmig volk. Zij hebben een goed geheugen en herinneren zich nog steeds hun strijd tegen Napoleon. Zij houden er niet van, dat vreem de mogendheden voorschrijven wat zy doen en laten moeten. Het stemt mij droevig, dat de Fransche regee ring toegegeven heeft aan den druk der communisten en dat zij een twist met Spanje begonnen ls. Laat hen over zichzelf beschikken en zij zullen een bewind scheppen van steeds vrijheidslievender inslag. Wij dienen niet te vergeten, dat Spanje ernstig verwoest is door den burger oorlog- Zelfs de linksche extremis ten wenschen geen herhaling van de slachting. 's-GRAVENHAGE, 22 Maart Ut Kcgeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: In verband met de onregelmatig heden bij de Unilever Verkoop Cen trale beraamt de regeering maat regelen om een meer direct toezicht te kunnen uitoefenen op die bedrij ven, die in het kader van de distri butieregeling voor de voedselvoor ziening van ons land van vitaal belang zijn. Zy heeft met de instemming van den raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever N.V. besloten, in afwachting van een meer alge- meene regeling van deze materie, reeds thans bij de Nederlandsche bedrijven van Lever Brothers en Unilever N.V. een regeeringsverte- genwoordiger aan te stellen. Deze regeeringsvertegenwoordiger krijgt tot taak de regeering in staat te stellen zich een volledig inzicht in de goederenbeweging in die bedrij ven te verschaffen. In hoeverre overheidsorganen In do uitvoering van hun taak te kort 2iin geschoten, wordt op het oogen- blik grondig onderzocht. De regee ring zal niet aarzelen ook daar zoo noodig krachtig in te grijpen. Spanje zal den vreemdelingen niet dankbaar zijn voor den raad een nieuwe revolutie te beginnen, vooral wanneer die zelfde vreemdelingen verzekeren, dat zij niet van plan zijn aelf te intervenieeren. Sprekende over het communisme zeide Churchill: „Het is mij nooit gelukt sympathie te koesteren voor het internationale communisme. Wy moeten niet vergeten, dat alle com munisten ter wereld er zich mede ver- eenigd hadden, wanneer Engeland door de vloten van Hitler-Duitscli- land ten onder was gegaan, en dat .de Sovjet Unie zich pas met de mo derne wereld verbonden heeft, toen zij zelf aangevallen werd. Ik heb al- tyd de grootste bewondering gehad voor het elan en het patriotisme, waarvan de Russische legers bij de verdediging van hun grondgebied blijk gegeven hebben. Ik heb ock de grootste bewondering voor de eigen schappen van moed en' kameraad schap. die het Russische volk bealt, maar zooals ik reeds duidelijk in mijn radiorede van 22 Juni 1941 gezegd heb, heeft de steun dien ik aan Rus land wilde verleenen mijn oppositie tegen het communisme niet ver zwakt." Ter hoogte van Sassenheim had op den grooten verkeers weg van Den Haag naar Am sterdam op den avond van den I6en Juli van het vorig jaar een ernstig verkeersongeval plaats, waarbij verschillende lifters, die in een vrachtauto zaten, gewond en een vrouw gedood werden. Een der lifters, die achter in den vrachtauto zat, zag' op een gegeven oogenblik een personen auto met groote vaart uit de richting Den Haag' naderen. Hij verklaarde, dat hij gezien had dat de personenauto met een snelheid van -90 K.M. pardoes tegen den achterkant van den vrachtwagen opreed en daaronder schoof. Ver dachte gaf een geheel andere le zing. Hij zeide dat hij niet harder reed dan 60 K.M. en dat hij eerst bij het passeeren tegen den linker kant van den vrachtauto opgere den was. Als oorzaak gaf hij hier voor aan, dat de remmen van zijn wagen geblokkeerd waren. In zijn eerste verklaring tegen de politie had hij gezegd, dat hij het onge val toeschreef aan het afloopen van het linkerachterwiel. Twee deskundige getuigen, wachtmeesters van de Koninklijke Marechaussee, verklaarden, dat de remmen van dezen wagen niet ge blokkeerd konden zijn en dat uit n Maart 1945 spraken en schreven radio en illegale kranten we kenlang over dat eene onderwerp: „Wat doet 't Tweede Britsche leger?" Herinnert U het zich nog? Het is een jaar geleden, dat Montgomery ons in uiterste span ning hield. Waar waren immers zijn troepen, die in Februari de Roer bereikten, maar deze ri vier niet met de Ameri kanen overschreden? Het Tweede Leger was voor de wereld eigenlijk zoek; niet voor het op perbevel, dat onder de grootste geheimhouding zijn plannen voorbe reidde. De menschen in Bra bant en Limburg waren een béétje op de hoog te. Zij begrepen wel, dat de ontelbare landings- booteii en ducks, tanks en buffalo's niet voor oefeningen naar het Oosten trokken. Langs de wegen werd de muni tie in onafzienbare rijen opgesteld, en over de wegen trokken tusschen en achter het materieel de vrachtauto's met soldaten uit alle deelen van het Britsche Rijk. Daar trok het Tweede dan de af en toe door- nieuwe front. Bommen- komende berichten. De werpers beukten de vij- Duitschers meldden andelijke stellingen 'ün; groote troepenconcentra- jagers doken op de Rijn- ties tusschen Emmerik versterkingen neer. -er en Wezel, waar de bur- wijl duizenden parachu- gerbevolking door de tea in de Lucht open Britten werd geëvacu- gingen en luchtlandings- eerd, en een tip van den troepen landden, zetten sluier werd eigenlijk de storm-afdeelingen de eerst opgelicht, toen een motoren van hun snelle onmetelijke nevel-sluier aanvalsbooten en ducks het gebied langs den aan. Van boven, van Rijn voor Duitsche oogen verborgen hield. Ieder voelde het: er ging Iets gebeuren Het wéér was prachtig en ideaal voor een groot offensief, toen op Za terdag 24 Maart Mont gomery aan de 21ste Le gergroep het startsein gaf tot den aanval over voren en In den rug werden de Duitschers ln hun stellingen aan gevallen. Schotten, Ame rikanen, Engelschen en Canadeezen verdreven den vijand uit posities, die door 1200 kanonnen waren vernield en om woeld. Terwijl de troepen aan den rechteroever streden, begonnen de pioniers te gaan. Van de vliegvelden ln met den bouw van brug- Engeland en Nederland gen. De stoottroepen stegen duizenden vlieg- drongen binnen, tuigen van alle typen Zoo begon de strijd ophonderden transport- om Duitschland. En en zweefvliegtuigen ln de laatste phase ln de onafzienbare formaties vernietiging van het trokken de Engelsche en Hitler-reglem. Leger, dag en nacht. Amerlkaansche lucht- Gedenkwaardige we- Maar wij wisten niets strijdkrachten naar het ken braken aan. het onderzoek is gebleken dat het wiel niet voor de aanrijding afge broken was. Inzijn requisitoir wees de offi cier van Justitie de smoesjes van de hand, welke verdachte had ver teld en die al van te voren onzin bleken te zijn. Naar zijn meening was dit ongeval te wijten aan do onoplettendheid van den chauf feur. Hij achtte hier grove schuld aanwezig en requireerde vijf maan den hechtenis. De verdediger mr. Polak uit Rot terdam kenschetste dit ongeval als een groote mystificatie en veron derstelde dat er met den wagen iets gebeurd moest zijn, even voor de aanrijding plaats had. Hij vroeg aan de rechtbank om deze zaak terug te wijzen naar den rechter commissaris, om een door do rechtbank te benoemen deskundige een nieuw onderzoek in te laten stellen. Deze verdachte, aldus de verde diger, behoorde tot de kerntroepen van het Nederlandsch verzet. Di rect na de Meidagen 1940 meldde hij zich als ondergrondsch strij der en hij deed dit uit zuiver vaderlandsche motieven. Jongens als deze verdachte behooren tot Hollands Glorie. Vijf jaren ach tereen heeft hij met doodsverach ting zijn werk verricht. Bij allo groote gebeurtenissen, die door da ondergrondsche werden verricht, treft u hem aan. Bij zeer veel overvallen, o.a. die op het Haag- sche Veer, heeft hij vele men- schenlevens gered. Des te meer is 't te betreuren dat dit ongeval een menschenleven heeft moeten kosten. De verdediger vroeg de rechtbank dezen jongeman met zijn groote kwaliteiten en verdiensten een kans te geven om na zijn bit tere jaren van ballingschap in eigen land weer in de maatschap pij terug te komen. Hij vroeg daarom een voorwaardelijke straf. Over veertien dagen zal Ja rechtbank uitspraak doen. Na zijn verheffing tot Kardinaal heeft de Aartsbisschop gisteren voor het eerst Haarlem bezocht en wel tot het bijwonen van de bijeen komst van het Hoogwaardig Epis copaat. Alvorens deze bijeenkomst begon, heeft Z. Em. een onofficieel bezoek gebracht aan het Zuster huis van „Onze Lieve Vrouwe" van Amersfoort aan den Rijksstraat weg. In tegenwoordigheid van pastoor A. P. van Eeden had da Kardinaal een kort onderhoud met de zusters. Z. Em. was vroeger con-rector van het Moederhuis ta Amersfoort. Het politiek advies is in den Sta- tenkring Haarlem der Kath. Volks partij voor de Provinciale Staten vrijwel gevolgd: Prof. mr. C. P. M. Romme 1267 st., W. Th. van Beek 1258 St., A. J. M. Angenent 1255 st., C. Siegers 1198 st., J. Schippers 1168 St., mr. F. E. Th. Rohling 1098 st.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1