Koers der Kath. Volkspartij Corruptie HUIDIG BROODRANTSOEN 400 GRAM VERLAAGD ZE ZWEGEN ALS HET GRAF Staatkundige arbeid op grondslag van zedelijke normen Radio-voordrachten Voorzichtige voedselpolitiek wegens wereldtekort aan graan Nieuwe verlaging niet te verwachten Dollar-crediet van 200 millioen voor den K.R. 0 Hoogovenstrijd tegen S.D. „W: Het weer Kardinaal Von Galen overleden Geen VOEDSEL in de VUILNISBAK 69ste JAARGANG No. 23502 ZATERDAG 23 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weekTelefoon Administratie 21543 Waarschuwing - ir WËÊÊÈÊiÊËmÊm. Door het enorme aantal deelnemers aan de binnenkort te houden Utrechtsche Jaarbeurs is het noodig gebleken een aantal noodgebouwen en zelfs groote tenten op het plein voor de hoofdgebouwen op te trekken, waarin een gedeelte der stands zal worden ondergebracht (Vervolg op pagina 3) Distributieregeling voor huwenden Haarlems oorlogsjournaal WAT EENSGEZINDHEID VERMAG We moeten zuinig zijn met ons voedsel. Er is een wereld- graan-tekort van 8 millioen ton. Het mag dan ook niet voorkomen, dat kostbaar brood in de vuilnisbak te recht komt. Indien iedere Nederlander per week één broodkorst wegwerpt, gaat een hoeveelheid van rond 10.000 ton graan per jaar ver loren. Het is gebleken, zoo deelde minister Mansholt gisterenavond in zijn radio praatje „Op den brug" mede, dat schillenophalers aanzien lijke hoeveelheden oud brood ophalen. In Amsterdam, om een voorbeeld te geven, per week ongeveer 20.000 K.G.l^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT et was geen fraai beeld, dat TT wij den. lezer op sommige da- I I gen dezer week van de eer- iijkheid van zijn medemeu- schen moesten geven. Op één avond kon men zelfs op de voorpagina een geheele reeks van gesignaleerde cor ruptie-gevallen aantreffen en de be dreven vergrijpen waren zóó groot voor den oorlog zouden we ge zegd hebben, zóó on-Nederlandsch. aóó schandelijk, dat menigeen het rood naar de wangen zal zijn geste gen, niet alleen van wcede, maar ook van schaamte, omdat ons land, dat altijd en overal ter wereld zoo fier den naam zijner integriteit droeg, zoo diep moreel is afgezakt en meege sleurd in den maalstroom der cor ruptie. Wij gevoelen in het geheel geen behoefte al deze affaires nog eens te ïeleveeren, omdat wij er van over tuigd zijn, dat slechts een heel klein tipje van den sluier is en wordt op gelicht van alle bedrog, dat in het groot en in het klein van alle kanten op het oogeablik wordt gepleegd. Wij zouden nog verder durven gaan door te beweren dat velen zelfs niet meer inzien dat aij door hun han delwijze bedrog of corruptie plegen, hetgeen nog erger is. Want hier ko men wij tot de oorzaak van de ramp, die over ons geteisterd vaderland is gekomende verkeerde mentali teit. in de geesten is iets' los ge slagen, een kostbare vaas, die het Nederlandsche huis sierde, is in scherven gevallen en.het zal uiterst moeilijk zijn haar zoo te herstellen, dat de barsten Onzichtbaar zijn ge worden. De afgeloopen oorlogsjaren, waar in wij onder de Dwitsche bezetting zuchtten, hebben den vruchtbaren voedingsbodem geschapen voor de noodlottige mentaliteit dat bedrog geen kwaad en corruptie een equi valent van handigheid is. Onder het mom dikwijls van ille galiteit, van strijd tegen den bezet ter, hebben kwaadwillenden zich aan have en goed van anderen vergre pen, en met geld, dat hun niet toe kwam, goede sier gemaakt. Zij verrijkten zich ten koste hun ner landgenooten, terwijl de w a r e strijders tegên den bezetter, meestal zonder eenige belooning, ge dreven door hun heerlijk ideaal, de deugd der vaderlandsliefde, de moei lijkste opdrachten volvoerden en vaak bij ontdekking voor de vuurpeletons vielen. Nöjj meer bedorven was de men taliteit van hen, die mèt den be zetter hun egoïsme botvierden en samen met de Duitschers .hun eigen volk leegplunderden. Hoewel som migen misschien hun gerechte straf zullen ontgaan, omdat zij door de mazen van het net hebben we ten te glippen, zullen de meesten toch wel hun misdadige praktijken in gevangenis of strafkamp moeten uitboeten. Wij noemden hier slechts de uiter ste vormen van duidelijke corrup tie, daartusschen in speelt zich in allerlei nuances de geestesgesteldheid af, waarvan wij in de afgeloopen we ken de resultaten in hun afschuwe lijke naaktheid moesten aanschouwen Sommigen meenen, dat aan dit alles spoedig een einde zal ko men, wanneer er méér goede ren zullen zijn. Wij gelooven dat niet. Er waren voor den oorlog landen, waar een overvloed van goe.- deren was en toch de corruptie hoog tij vierde. Wanneer de mentaliteit verkeerd is ingesteld, zal de corrup tie altijd een weg vinden om zich te ontplooien. Het is de mentaliteit die verandere n moet; er moet ko men een hervorming in de geesten, een hervorming dei- zeden. Herhaaldelijk hebben Paus en Bis schoppen er op gewezen, dat zonder hervorming der zeden geen opbouw, geen nieuwe gemeenschap mogelijk zal zijn. Reeds Plus XI zette dit in 1931, vér vooruitziende, welk een chaos de wereld tegemoet ging, in zijn ency cliek Quadragesimo Anno uiteen. Aan de hand hiervan schreef Dr. Mr. An- gelinus O.F.M. Cap. zijn helder werkje „Richtlijnen voor maatschappelijk her stel", waarin de geneesmiddelen voor onze zieke maatschappij zoo duidelijk staan aangegeven. „Naast hervorming in instellingen is noodig hervorming der zeden, een vernieuwde bereidwilligheid, om zich in handel en wandel sociaal te gedra gen. Al de gegeven beschouwingen aangaande het gebruik, dat men van het privaat bezit behoort te maken; aangaande rechtvaardig arbeidsloon enz. zullen IJdele klanken blijven, zoo lang de menschen behept blijven met den egoïstischen geest en met die onverzadigbare hebzucht, die in het verleden reeds zooveel ellende over de menschheid gebracht hebben. Zonder hernieuwing der geesten zullen alle Pogingen om tot een nieuwe, betere gemeenschap te geraken niet tot een "lijvend resultaat leiden. Er zou een gebouw worden opgetrokken, niet op vasten steengrond, maar op het losse zand." Deze woorden klinken ons als een waarschuwing tegemoet. Zij geven het eenige -geneesmiddel, dat redding kan brengen aan ons materieel en moreel zoo geteisterd land, welks! won den wij dagelijks zien blootgelegd in de degeneratie van het eerlijkheids gevoel, welke men corruptie noemt. waarschuwen wij tegen een zekeren De Haan, die onder voor- wendsel, dat hij aan ons blad' ver- bonden zou zijn, gelden tracht op te nemen. ".u „De periode, die ons nog scheidt van den nieuwen oogst, moet over brugd worden en het voeren van een va banque-politiek zou onver antwoordelijk zijn. Aan verlaging van het broodrantsoen kan het Nederlandsche volk dan ook niet ontkomen. Het broodrantsoen, dat voor den normalen consument 2800 gram bedraagt, zal met in gang van 31 Maart a.s. worden teruggebracht tot 2400 gram per week, waarbij de rantsoenen der kindergroepen en de toeslagen voor bijzonderen arbeid onaangetast zullen worden gelaten, aldus mi nister Mansholt Vrijdagavond in zijn radiocauserie „Op de Brug". Na September zal de binnenland- sche oogst weer van groote betee- kènis kunnen zijn voor onze voedsel voorziening en onze broodgraanvoor raad is, dank zij de tijdige aankoo- pen, gunstig. De internationale toe stand met betrekking tot de granen er is een wereld-graantekort van 8 millioen ton noopt evenwel tot een voorzichtige voedselpolitiek, want wij moeten ons richten op een minimum aan aanvullenden import. Onze behoefte aan broodgraan moet thans voor 94 procent uit im port worden gedekt, terwijl onze hoop, dat wij de vleeschvoorziening in den loop van dit jaar Uit eigen productie belangrijk zouden kunnen opvoeren, de bodem is ingeslagen door het uitblijven van voldoende voedergraan, dat de basis is van de productie van dierlijk vet en eiwit. Op verbetering van dezen invoer in afzienbaren tijd mag niet worden gerekend. Met de zoo belangrijke vetvoor- ziening kunnen wil ons, nu liet goede seizoen in aantocht is, in de naaste toekomst voor een be langrijk deel uit eigen productie bedruipen. Het melkrantsoen gaat omhoog. Door vertraging in de verscheping van suiker heeft nog een verlaging van het suiker rantsoen gedreigd, doch de regee ring is er in geslaagd op het laatste moment het gevaar af te wénden. Ook voor andere producten worden geen rantsoenverlagingen verwacht. Wel zal men zich eens tevreden moe ten stellen met minder gewenschte artikelen, die nog niet minderwaar dig mogen heeten. Onze eigen vleeschproductie is nog steeds onvol doende om het rantsoen van 150 gram per week in verseh vleesch te geven, zoodat aanvulling van vleesch in blik noodzakelijk is. Het mag tot tevredenheid stem men, dat de moeilijkheden met de groentevoorziening ten einde loopen. In den afgeloopen winter was deze voorziening, zoo niet onvoldoende, dan toch eenzijdig. De voorjaars groenten komen door het koude weer en het ontbreken van brandstof voor de kassen eerst laat beschikbaar, maar dat neemt niet weg, dat in de naaste toekomst op voldoende aan- j voer van versche groenten mag wor den gerekend. Prof. Lieftinck heeft te Washington verklaard, dat alvorens de Wereldbank haar werkzaamheden begint, de ex port- en importbank bereid is een tusschentijdsch crediet tot 'n bedrag van 200 mill, te verleenen. Onder den titel „De Kath. Volkspartij vooruit" hebben vier belangrijke figuren uit de K.V.P. Vrijdagavond voor den K.R.O. een serie voordrachten gegeven ter leering van het pu bliek in verband met den ko menden verkiezingsstrijd. Mag. Dr. S'. Stokman O.F.M. sprak over de politiek op zedelijken grond slag. Hij achtte de staatkunde niet denkbaar zonder zedelijke normen, die den inhoud van het rechtvaar- digheidsstreven bepalen. Het partij program met zijn practische con crete wenschen en verlangens noem de spr. niet alles. De geestelijke achtergrond van de party, de be ginselen waaruit zij leeft, zijn niet minder belangrijk. De K.V.P. heeft een urgentieprogram opgesteld, waaruit iedere Nederlandsche kie zer kan lezen, wat de partij wil in zake de grondslagen van onze sa menleving, gezinspolitiek, econo misch en sociaal beleid enz. Vervolgens heeft de party duide lijk verklaard, dat zij haar staatkun digen arbeid wil zetten op den grondslag van zedelijke normen, ge legen in de door God geschapen we reldorde, voortvloeiend uit de God delijke Openbaring, geleerd door het Kerkelijk leergezag. Het beginselprogram van de K.V.P. is de korte, kernachtige samenvatting van onze katholie ke maatschappij- en staatsleer, zooais deze zich heeft ontwik keld in den loop der eeuwen. In deze leer vinden wij de ze delijke normen, die aan het menschelijk handelen op staat kundig gebied zijn gesteld. Spreker stelde dan de vraag, hoe wij kunnen oordeelen over sociali satie en bedrijfsorganisatie, over onderwijspolitiek en daadwerkelijke bescherming van het groote gezin, als men zich niet een oordeel heeft gevormd over het wezen en het doel van den staat, over de rech ten en de plichten, die de verhou dingen beheerschen tusschen staat en burgers en tusschen de burgers onderling. Als de hoop in ons leeft, dat wij door arbeidslust en scheppend ver mogen een nieuwe welvaart zullen doen opbloeien in ons verarmd va derland, dan zal juist de K.V.P. geroepen zijn, van die welvaart te maken een welvaart, waarin eenieder een redelijk aandeel verwerft. Dan stelde spr. de vraag: zijn wij con servatief of vooruitstrevend? Met deze woorden wordt tegenwoordig veel gewerkt, doch men late zich niet misleiden door leuzen, die be trekkelijk zijn en waarvan niemand weet, wat er precies onder verstaan wordt. Indien vooruitstrevend betee-. kent: socialistisch of staatssocialis tisch, dan aarzelt spr. niet te zeg gen, dat wij conservatief zijn. Maar indien conservatief beteekent: ka-, pitalistisch of liberaal-kapitalistisch, dan is het voor geen tegenspraak vatbaar, dat wij vooruitstrevend, zijn. De K.V.P. wil het heele Nederland sche volk dienen. Als zij daarbij in het bijzonder denkt aan de econo misch zwakkeren: arbeiders, am bachtslieden, kleine boeren en tuin ders, oorlogsgetroffenen en allen, die moeten leven van een karig loon of pensioen, doet zij dit op grond van haar beginselen. In verband met vele vragen naar aanleiding van de distributieregeling voor huwenden wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: Vol gens de gepubliceerde distributierege- iing komen alléén zij, die op of na 18 Februari j.l. in het huwelijk zijn getreden, in aanmerking voor het aan vragen van textiel, serviesgoed, meta len keukengerei en houten meubelen. Bij het vaststellen van deze regeling is de mogelijkheid over wogen deze artikelen ook beschik baar te stellen aan hen, die in het huwelijk zijn getreden op een tijdstip gedurende de achter ons liggende oorlogsjaren, waarop er geen goederen beschikbaar waren. Dit is evenwel niet mogelijk ge bleken, aangezien hiervoor niet voldoende goederen beschikbaar zijn. Indien ook deze personen voor ver strekkingen in aanmerking zouden zijn gebracht, zou de geheele regeling uit gesteld moeten wórden tot het tijd stip waarop voldoende voorraad zou zijn gevormd om aan den sttoom van aanvragen te kunnen voldoen. Men heeft er de voorkeur aan gegeven reeds nu een begin met deze distri butie te maken, zij het dan ook, dat hier nog voorloopig een beperkt aan tal personen van kunnen profiteeren. y wisten wel, dat ieege handen geen kanonnen het zwij gen op kunnen leggen, wSj wisten wel dat wij zwak waren, maar wy hoopten, ja wat hoopten wy? wy dachten, dat er ergens hulp vandaan zou komen; enkele dachten aan geweldige eskaders vliegtuigen, die ons zouden komen helpen. Anderen dachten aan God." Zoo schrijft hoofdinge nieur Fr. W. E. Spies in zijn herinneringen over de Meidagen van 1943, teen het voltallige hoogoven- personeel in staking wilde gaan, omdat de eerst vrij gelaten krygsgevangenen zich weer moesten melder». „Ik stelde de vraag of wij allen wilden staken, geen een uitgezonderd en ik wees er nogmaals op dat misschien het - zwaarste offer ons leven van ohs gevraagd aou worden. Als een verlossing kwam het harde: „Ja"! En toen zijn wij zoo uit elkaar ge gaan, eensgezind: allen sa men!" De hoofdingenieur ver telt dan dat enkele uren later de zwarte kerels van den Sicherheitsdienst met de doodskoppen op de pet ten binnenstormden en de lijsten van de raddraaiers binnen een uur elsehten. En toen gezegd werd, dat het onmogelijk was in een uur de lijst met 3600 na men gereed te maken, brui- stonden en alles dreigde in elkaar te storten. De schrijver van de her inneringen werd met den secretaris der directie op gehaald, in een auto ge smeten en bedreigd met een revolver, waarna zy in het politiebjjjeau te IJmuiden werden opgeslo ten. Als ultimatum klonk: „In een uur hebben wij de den zy als beesten. Zij wilden slechts tien of twintig nauwkeurige gege vens van de aanstichters, maar die waren er niet. Toen drong plotseling het bericht door, dat overal in IJmuiden tot arrestatie van onze arbeiders en be ambten was overgegaan. Wij hoorden dat het ver zet helaas niet algemeen was, dat de Spoorwegen bleven rijden, dat alom het werk hervat werd, dat wij in IJmuiden met onze makkers van de papierfa briek en anderen alleen lijst of u wordt wegens sabotage terechtgesteld". Met hun tweeën werden zij bewaakt door vier „Grüne Polizisten". „Rans!" hoorden zij plot seling en toen werden zij bij de andere slachtoffers gebracht, die met hun hoofd tegen den muur stonden. „Ineens schoot mij te binnen, dat ik nog een lijst van onze reser ve-officieren hij me had, die moest weg, maar hoe? Wel, een paar kameraden hebben mij dapper gehol pen het papier op te eten. Lekker was het niet, maar de verdwijning is afdoen de gebleken". Toen de verhooren be- gonneii en het lot van enkelen bepaald scheen te worden, daalde de stemming zichtbaar. Maar het was een opluchting, toen een der draaiers uit de Centrale Werkplaats ondeugend opmerkte: „Ik vind er niets meer aan, ik ga naar huis." Er werd gelachen. De Duitschers brulden. Wy hadden ons evenwicht weer hersteld. Ir. Spies vertelt dan van de troostelooze dagen in de Euterpestraat en in de gevangenis aan de Wete ringschans en hij schrijft dan in het huisorgaan „Samen" van de Hoog ovens en nevenbedryven: „Ik ben er van over tuigd, dat niemand van onze helden is gevallen, omdat er verraders in ons midden waren. Zoo kun nen wij, hoewel met diepe deernis over onze gevallen kameraden, toch met een fier hoofd elkaar in de oogen zien." Wij meenden goed te doen een en ander uit dit zoo eenvoudig geschreven verhaal in deze rubriek op te nemen omdat zoo- velen uit onze omgeving weer werken aan het her leefde, groeiende Hoog- overcomplex en omdat het goed is, in deze dagen nog eens terug te denken aan de saamhoorigheid on der den Duitschen knoet. Verwachting tot Zondagavond: Heldere nacht. Overdag toene mende bewolking met later weei eenigen regen, vooral in liet Zui den van liet land. Matige wind tusschen Zuid en Zuid-Oost. iets zachter. Zon onder 18.57. Maan 1.18— 9.29. Zouidag zon 6.3518.58 Maan 2.2210.04. Maandag zon op 6.32 25 Maart L.K. Kardinaal Graaf Clemens von Galen, aartsbisschop van Mün- ster, die kort geleden den kardi naalshoed van den Paus heeft ontvangen, is te Mtinster op 68-jarigen legftjjd«overleden. Twee dagen geleden was de Kardinaal plotseling ziek gewor den en twee vooraanstaande Dultsche artsen, nit Keulen en uit Bonn, werden ontboden om een spoedoperatie te verrichten. Kardinaal Von Galen is beroemd geworden om zijn afwijzing van het nat.-socialisme én de gestapo. In een predicatie in October 1941 heeft hij gezegd: „Engelsche bommen zijn be ter voor Duitschland dan het nat.- socialisme." Later werd gemeld, dat Hitier den bisschop heeft willen la ten fusilleeren, maar dat de leger leiders hem hiervan hebben weer houden wegens de uitwerking die dit zou hebben op de katholieken in. het Duitsche leger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1