ZUID-BANDOENG EEN VLAMMENZEE Russische troepen zullen Iran ontruimen WISSELING IN ONZE HOOFDREDACTIE Mussert in April terechtgesteld NIEUWE SCHOENENBON voor stamkaart eindigend op 3 Regeeringskringen in Londen en Washington gereserveerd Mr. Van Kleffens lid der atoomcommissie Politiek der verschroeide aarde" door Indonesiërs toegepast Nederlandsche troepen bezetten Depok Het weer „Stichting-Putten's Jeugd' Amerika's voorspoed met den vrede verbonden Internationaal crimineel voorlichtingsbureau Tweede Kamer-candidaten der Kath. Volkspartij Treinverbinding met Noord en Oost Nieuwe hoogleeraren Mihaiiowitch in arrest 69ste JAARGANG No. 23503 o MAANDAG 25 MAART 1946 Bureaux Smedestra'at 5. Telefoon Redactie 21544 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Telefoon Administratie 21543 MrSchlichting gaat heen Derde bijeenkomst President Truman: EERE-PROMOTIE VAN KARD. DE JONG RADIO MOSKOU MELDT: Bijzondere regelingen Russen eind April uit Mandsjoerije Amerika decoreert Nederl. officieren NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT Zuid-Bandoeng zou Zondag tegen middernacht door de Indonesiërs worden ontruimd, ingevolge een order van generaal Hawthorn. De In donesische militaire leiders deelden echter mede, dat bepaalde elemen ten er misschien geen gevolg aan zouden geven. Vanmorgen seinde A.N.P.-Aneta, dat het Zuidelijk deel van Bandoeng één zee van vuur was. Volgens waarnemingen vanuit vliegtuigen duurden vandaag de branden nog voort. Het tooneel vertoonde veel overeenkomst met een van de eerste branden, tengevolge van de luchtaanvallen op Lon den in 1940. Hevige ontploffingen, welke duiden op het uit voeren van vernielingen, werden gehoord. Granaten van mortieren kwamen voor de vooruitgeschoven stellingen der Britten terecht en een compagnie werd met 75 m.m. kanonnen gebombardeerd. Klaarblijkelijk hebben de Indo nesiërs rijkelijk gebruik gemaakt van ontplofbare stoffen en benzine, aangezien elke brand zich op slag fel ontwikkelde in een zee van vlammen. 'Een derde deel van Zuid-Bandoeng was nog vóór het middernachtelijk uur verwoest. Platgebrand zijn de telefooncen trale, het voornaamste spoorweg station van Zuid-Bandoeng en an dere openbare gebouwen, kerken en kampongs. Deze „politiek" der verschroeide aarde", toegepast door de Indone siërs, kan bedoeld zijn om de aan gekondigde Britsche actie, welke nog niet begonnen was, tegen te houden. Groote groepen der be volking stroomen uit Bandoeng naar het Zuiden. Nasoetion, de divisie-com mandant van de T. R. I. te Bandoeng, heeft van Sjahrir besliste orders gekregen, om gedurende den terugtocht van de T. R. I. uit Zuid-Bandoeng, krachtig tegen verstoorders van de rust op te treden. De brand van gisteravond zou volgens republikeinsche kringen grootendeels toegeschreven moeten worden aan het feit, dat het ver zoek om uitstel van de operatie Commissarissen van de N.V. „De Tijd" hebben aan mr. L. G. A. Bchlichting op zijn verzoek wegens het aanvaarden van een functie in regeeringsdienst eervol ontslag verleend als hoofdredacteur van „De Tijd" onder dankbetuiging voor zijn belangrijke diensten. Het hoofdredacteurschap van „De Tijd" wordt tijdelijk waarge nomen door mr. Jan Derks, die dit ook, tot aan zijn schrapping uit de beroepslijst van journalisten, in 1943 heeft gedaan.' Mr. Schlichting, die sedert 1931 Romeinsch correspondent van „De Tijd" was, werd in October 1937 tot hoofdredacteur van dat blad be noemd, dat tijdens de bezetting, na het verbod van „De Nieuwe Dag", de meeste lezers daarvan tot zich trok. Onder den druk der Duit- sche maatregelen nam mr. Schlich ting, evenals de hoofdredacteur van „De Nieuwe Dag", de heer H. baron van Lamsweerde, in Augus tus 1941 ontslag, maar bleef op verzoek van H.H. H.H. E.E. den Aartsbisschop en den Bisschop van Haarlem in functie, tot hij in Mei 1943, na eenige malen beboet te zijn, uit de beroepslijst van jour nalisten werd, geschrapt. Na de bevrijding nam mr. Schlich- inf het boofdredacteurschap van 5 Nieuwe Dag" en „Nieuwe Haar- lemsche Courant" waar, dat de heer H. baron Van Lamsweerde, wiens gezondheid door zijn verblijf in, het concentratiekamp te Amersfoort ernstig was aangetast, had neergelegd. De hoofdredactie van „De Nieu we Dag" en „Nieuwe Haarl. cou rant" zal worden waargenomen door den heer W. Severin, die van einde 1943 af ook als waarnemend hoofdredacteur van de, toen nog slechts tweemaal per week ver schijnende, „Tijd" is opgetreden. door de Britten is afgewezen, zoo dat de T. R. I. niet in staat was om „de bevolking te kalmeeren". A.N.P.-Aneta meldde van middag, dat alle troepen der T.R.I. hedenmorgen omstreeks elf uur uit Zuid-Bandoeng teruggetrokken zouden zijn. De derde plenaire bijeenkomst van de Nederlandsche en Indone sische delegatie is 23 Maart gehou den. O.a. werden behandeld toe stand en evacuatie van geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneer den, die zich nog in de binnen landen van Java bevinden. Er werd besloten een subcommissie te vor men, welke de aangelegenheden zal behandelen met betrekking tot het maken van een constitutie. Het is mogelijk, dat de vierde bijeen komst Dinsdag of Woensdag zal worden gehouden. Zondagmorgen is Depok, aan de spoorlijn van Batavia naar Buitenzorg, door Nederlandsch- Indische troepen van het eer ste en tweede regiment infan terie bezet. Verwachting tot Dinsdagavond; Matige wind tusschen West en Noord-West. Toenemende wind, ttoch overwegend droog weer. Matige temperaturen. Zon onder 19.00. Maan 3.20 10.50 (L. K.). Zon op 6.29. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar verluidt hebben de vrouwer lijke leden van de N.S.B., die gede tineerd zijn in het vrouwenkamp te Delft, den wensch te kennen gege ven een telegram' te verzenden aan de Koningin, om H. M. te verzoeken, Mussert gratie te verleenen. Men mag verwachten, dat Mussert, die zelf van dit recht nog steeds geen gebruik heeft gemaakt indien hij dit de volgende dagen ook niet doet in April zal worden terecht gesteld. Als promotor bij de eere-promotie van Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong zal optreden prof. dr. P. Geyl. i" Minister-president Schermerhorn heeft Zondagavond voor de radio een woord van aanbeveling gesproken voor de „Stichting Putten's Jeugd". Deze Stichting, aldus spr., is in het leven geroepen, om de zoo zwaar getroffen jeugd van Putten bij te staan en te helpen, zoowel moreel als financieel bij het zoeken van een nieuwe levensmogelijkheid. Zooals bekend hebben de Duitschers 675 mannen wegge voerd, van wie slechts 40 le vend zijn teruggekeerd: 300 we duwen in één dorp en 1000 kin deren zonder vader. De minister-president deed een hartelijk beroep op allen, om de stichting financieel te steunen. President Truman heeft het Ame- rikaansehe volk er voor gewaar schuwd, dat zHjn voorspoed verbon den Is met den vrede. De toekom stige welvaart van de U.S.A. staat lii j de komende vredesregeling op het spel. Amerika en de geheele mensch- heid moeten zich wijden aan de edele zaak van den vrede. De Ame rikanen moeten moedig blijven en den moed en vastbeslotenheid van hun voorouders nastreven. Amerika moet streven naar een steeds hech tere vriendschap met alle landen en de fundamenten van de Vereenigde Naties verstevigen. Ondanks tegen werking en moeilijkheden zullen de U.S.A. als doel een vredige en voor spoedige wereld bereiken. In binnenlandsche aangelegen heden vormen een rampzalige infla tie en daaruit voortvloeiende ma laise een gevaar voor de economische stabiliteit. Z. Em. Kardinaal de Jong heeft het congres van de Katho lieke jongeren in het Aartsbisdom, dat Zaterdag en Zondag te Utrecht werd gehouden, bijgewoond. Een overzicht van het podium. In het midden de Kardinaal Het Centraal Distributiekan toor maakt bekend, dat zij, wier stamkaart eindigt op het cjjfer 3, in April 1946 in aan merking komen voor een schoe nenbon. In den vervolge zal op den 25sten van elke maand het nummer voor de uitreiking in de volgende maand worden be kend gemaakt. Op nader door de distributie diensten bekend te maken dagen dienen rechthebbenden ach te vervoegen op het distributtiekan- toor van hun gemeente van in woning, waarhij zij hun stamkaart moeten overleggen. Het afhalen mag slechts geschieden door de betrokkenen of door het gezins hoofd of diens echtgenoote. Zij, die na 1 Januari 1945 een schoenenbon ontvangen hebben voor gewone schoenen of beroeps schoenen, komen in 1946 voor een Radio Moskou heeft Zondag avond medegedeeld, dat alle Rus sische troepen binnen vijf of zes weken uit Iran zouden worden teruggetrokken, indien zich geen onvoorziene gebeurtenissen zou den voordoen. Volgens een Reuter-bericht zou men gisteren reed* een aanvang hebben gemaakt met de evacuatie van de ■Russische troepen uit Iran. De Iraanscha premier, Sultaneh, heeft verklaard, dat, tenzij een voor Iran volkomen bevredigende oplossing zou worden gevonden, de Iraansehe kwestie toch voor den Veiligheidsraad zou worden gebracht. Hij zelde er zeker van te zijn. met Rusland tot een oplossing van de problemen te komen, doch men zou slechts onder handelingen kunnen voeren op basis van volledige terugtrekking der Sov jet-strijdkrachten uit Iran. Reuter meldt uit Londen en Washington, dat regeeringskringen aldaar zeer gereser veerd zijn tegenover de mededeellng van Radio Moskou en dat men ln het duister tast over de bedoeling van Sultaneh's woorden. Men neemt daar echter aan, dat de Russen hun prestige trachten te red den door hun troepen uit Iran terug te trekken in ruil voor een algeheel zelfbestuur van Azêrbeidsjan en de oprichting van een onder Sovjet-Rus sische contróle staande oliemaat schappij Van de zijde der Iraansehe ambas sade te Washington werd tegenover Reuter verklaard, dat de gezant, Hus sein Ala, het protest bij den Veilig heidsraad zal doorzetten, tenzij hij tegenbericht zal krijgen van zijn re geering. De ambassadeur Is van mee ning, dat het bezwaar van de Rus sische inmenging ln Iran nog bestaat, zoolang hij geen officieel rapport heeft ontvangen over het terugtrekken der Russische troepen. schoenenibon niet meer in aanmer king. Indien iemand in aanmer king komt voor een sohoenenbon, dan mag bij desgewenscht in plaats van een bon voor zichzelf, een bon voor een van zijn gezinsleden aan vragen. Op zijn eigen stamkaart wordit evenwel de uitreiking ge noteerd. a. Voor personen in gemeen schappelijke voeding gelden alle bo venstaande bepalingen. Alle aanvra gen voor instellingen ep kampen moeten collectief worden Ingediend door de leiders of door de admi nistratie. b. Kinderen van 010 maanden ontvangen in geen geval een bon voor schoenen. Zoodra zij den leef tijd van tien maanden bereikt heb ben, wordt onafhankelijk van het stamkaartnummer een bon uitge reikt. Oök dan ls keuze mogelijk. Kinderen geboren op of na l Ja nuari 1945, die den leeftijd van tien maanden bereikt hebben en nog geen bon voor schoenen hebben ont vangen, kunnen eveneens onmiddel lijk onafhankelijk van het stam kaartnummer een schoenenbon ont vangen. o. Schippers en andere personen, die ingeschreven zijn in het Cen traal Bevolkingsregister, moeten zich, wanneer hun cummer aan de beurt ls, wenden tot den distributiedienst der gemeente, waar aij verblijven. Bovenstaande regeling geldt niet voor werkschoenen. Deze moeten zoo als gebruikelijk op een aanvraag formulier bü de plaatselijke distri- outiediensten worden aangevraagd. De reeds Ingediende aanvragen voor werkschoenen blijven geldig. De tot dusverre bestaande regeling voor be roepsschoenen vervalt geheel. Bij zondere bonnen voor beroepsschoe nen worden niet meer uitgereikt. De Secretaris-generaal van de Ver eenigde Naties heeft medegedeeld, dat mr. Van Kleffens tot Nederlandsch vertegenwoordiger bij de commissie der Vereenigde Naties voor de atoom energie is benoemd. Het Fransche persbureau A.F.P. maakt bekend, dat de Sovjet-Unie officieel aan China heeft medege deeld, dat alle Russische troepen voor eind April uit Mandsjoerije zul len zijn teruggetrokken. Einde 1945 heeft het ministerla van Justitie, af deeling politie, in overleg met New Scotland Yard, het Internationale Crimineele Voorlichtingsbureau opgericht, dat thans in Den Haag functionneert. Men is tot dat besluit gekomen, daar men van meening was, dat met het oog op den internationa len toestand en de zich overal uitbreidende criminaliteit langer wachten met internationale sa menwerking op het gebied der crimineele opsporing noodlottig zou kunnen worden. Het algemeen secretariaat van de R. K. Volkspartij deelt het volgende mede: De volgende candidatenlijsten voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen zijn samengesteld aan de hand van de controleerde groslijsttellingen, welke 17 Maart j.I. in alle afdeelm- gen van de partij met uitzondering van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hebben plaatsgevonden. Kieskringen Groningen, Leeuwar den, Assen, Zwolle, Arnhem en Nij megen: 1. Pater mag. dr. J. G. Stok man O.P.M., 2. Ch. G. Matser, 3. H. Ruyter, 4. mr. E. G. M. Roolvink, 5. mr. J. R. H. van Schaik, 6. dr L. G. Kortenhorst, 7. B. A. A. Engelbertink, 8, J. J. W. IJsselmuiden, 9. L. Fre- quin, 10. J. A. Middelhuls, 11. mr. dr. L. de Gou, 12. J. A. de Swart. Kieskringen Haarlem. Den Helder, Leiden, Dordrecht en Middelburg: 1. prof. mr. C. P. M. Romme, 2- M. P. van der Weyden, 3. J. Groen Azn., 4. w. Stelnmetz, 5. mr. dr. A. J. J. M. Mes, 6. Th. S. J. Hooy, 7. dr. Jos. de Boer, 8. H. B. Vink, 9. J. W. Lefeber. 10. dr. W. Dijsselbloem, 11. P. B. M. Alberts, 12. A L. S. Locke- feer. Kieskringen 's-Hertogenbosch en Utrecht: 1. F. van Vliet, 2. mr. J. H. van Maarseveen, 3. dr. L. J. M. Beel, 4. mr. F. G. C. J. M. Teulings, 5. M. van Poll, 6. mr. 0. M. J. A. Sassen, 7. J. Zegers, 8. mr. W. H. J. Derks. 9. H. H. van der Zanden, 10. N. Schuurmans, 11. mr. F. A. van Ke- menade, 12. mej. mr. J. C. H. H. de Vink. Kieskring Maastricht: 1. dr. W. J. Droessen, 2. jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, 3. Jos. Maenen, 4. J. M. Peters, 5. H. M. J. Dassen, 6. J. A. Koops, 7. M. A. B. Erens, 8. T. A. H. H. Verheggen, 9. mr R. G. Höppener, 10. M. P. J. M. Corbey. Kieskring Tilburg: 1. dr. Ch. Mol, 2. F. Smits van Oyen, 3. P J. S. Ser- rarens, 4. dr. W. (je Kort, 5. dr. J. C. M. Sweens, 6. dr. J. H. Gilissen. 7. F. Hoogers, 8. J. J. van den Berg. 9. M. F. Broos, 10. H. J. W. Geurds. Naar wij vernemen, zal met ingang van 6 Mei de trein bij Zwolle weer over de brug kunnen rijden, waar door een verbetering van de verbin ding met het Noorden en het Oosten zal bereikt zijn. Voorts gaat met in gang van dien datum een nieuwe in ternationale trein rijden, n.l. Amster damParijs. De route loopt van Am sterdam over Hilversum naar Utrecht en vandaar langs dezelfde route als de Brusselsche trein naar Antwerpen. Tenslotte ligt het ln de bedoeling op dien datum weer een echt spoor boekje te laten verschijnen. Het Bestuur der St. Radboudstich- tlng heeft benoemd tot gewoon lioog- leeraar ln de faculteit van Letteren en Wijsbegeerte dr. L. C. Michels te Tilburg, en tot buitengewoon hoog leeraar in de faculteit van Rechts geleerdheid pater mr. dr. L. J. O. Beaufort O.F.M. te Venray Radio Belgrado heeft Zondagmid dag bekend gemaakt, dat de polltie- troepen van maarschalk Tito den „landverrader" Mihaiiowitch hebben gearresteerd. Generaal Mihaiiowitch heeft tij dens den oorlog aan het hoofd ge staan van het Joego-Slavische on- dergrondsche leger, dat tegen de Duitschers vocht. Hij genoot daar bij steun van Engeland en Amerika en hij was een der voornaamste raadgevers van Koning Peter. Drie officieren van het Nederland sche leger zijn Zondag onderschei den met de ordetéekenen van het „Legion of Merit". Zij zijn boven dien in de dagorder vermeld wegens hun „buitengewoon verdienstelijk gedrag" bij het bewijzen van zeer bijzondere diensten aan het leger der Ver. Staten. Het Legioen van Verdienste in den rang van hoofd officier is toegekend aan luitenant kolonel L. J. A. Schoonenberg en aan luitenant-kolonel H. J. F. van Houten; dezelfde medaille ln den rang van subaltern officier aan ka pitein dr. H. Speyer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1