BANDOENG IN EEN DAG GEHEEL BEZET Russen ontruimen twee Iraansche steden Kwestie-Iran eerst heden op agenda van Veiligheidsraad 71 Extremisten hebben vernietigingswerk grondig ten uitvoer gebracht Fransche nota aan Groote Drie Lepra-lijders in een paradijs Het weer „Kwestie is opgelost" zegt Stalin 69ste JAARGANG No. 23504 o DINSDAG 26 MAART 194# Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weekTelefoon Administratie 21543 H.K.H. Prinses Juliana is in Zwitserland aangekomen en vertoeft nu met haar echt genoot in het hotel „Jungfrau' te Wengen. Zij zullen daar nog eenigen tijd verblijven, alvorens de reis naar Scandinavië ie aanvaarden. Het Prinselijk paar voor het hotel Over Spaansche kwestie Penicillin tegen verkoudheid De medische medewerker van de „Evening Standard" schrijft, dat er opmerkelijke successen bereikt zijn met de behandeling van verkoudheid door middel van inhaleeren van Penicillin in het Labora torium van St. Mary's Hospi tal. Deze experimenten had den zooveel succes, dat im de toekomst gewone verkoud heden op deze wijze genezen kunnen worden. VERZOEK OM GRATIE door Mussert's familie De herdenking van onze bevrijding Een Sociaal-Economische Raad? De lijfwacht van Churchill 20 Maart bracht de Britsche oud premier een bezoek aan de St. Patrick-kathedraal te New-York en de residentie van Kardinaal Spellman, die hem na afloop een lunch aanbood. Men ziet Kardinaal Spellman en Churchill hier op weg naar het Walbomhotel, omgeven door een troep politie mannen en detectives Tunnelbouw gaat voort Velsens uitbreiding Drieling te Krommenie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Maandagmiddag laat hebben de Britten hfl geheele bebouw de gebied van Bandoeng bezet,' zonder dat tegenstand werd ontmoet. In den ochtend had generaal-majoor Hawthorn zijn oorspronkelijk plan plotseling veranderd. Met het oog op de brandstichting Zondagavond gaf hij bevel de bezetting snel ler te doen geschieden. In plaats van in twee dagen is zij nu in één dag voltooid. Men, verwacht, dat nog veel hui zen in vlammen zullen opgaan, daar een aanzienlijk aantal tijd bommen is gevonden. Sappeurs zijn zonder ophouden in actie, doch de extremisten blijken hun werk gron dig gedaan te hebben. In de hoofd straat zijn alle belangrijke zaken geplunderd door Pemoeda's en le den van de onafhankelijke legers. Zij hebben zelfs de groentenmarkt platgebrand. Het postkantoor is nauwelijks meer dan een leeg kar kas. De Chineezen hebben het ergst geleden. Men ziet nauwelijks Indonesiërs in de straten, doch, naar men verwacht, zullen zij in de komende dagen wel terugkee- ren. Een Britsch militair woordvoer der heeft vanmiddag medegedeeld, dat het te Bandoeng vandaag ge heel rustig was. Officieel wordt medegedeeld, dat de inwoners van de kam- pongs in de Noordelijke buiten wijken van Tjimahi, ten Westen van Bandoeng, volgens berich ten van de T. R. I, gevraagd hebben om bescherming tegen de terreur van de Pemoeda's. Lord Mountbatten, de opperbe velhebber voor Zuid-Oost-Azië, heeft tijdens een persconferentie te Canberra verklaard, dat hij hoopvol gestemd is ten aanzien van een spoedige regeling van het In donesische probleem. De admiraal zeide, dat hij niet trachtte de Ne derlanders als imperiale macht in Indonesië te herstellen, aangezien de Nederlanders zulk een herstel niet wenschen, doch een vriend schappelijke oplossing tracht te be reiken tusschen de beide partijen. Indonesië is vrijwel het eenige ge bied onder het Zuid-Oost-Aziati sche opperbevel, dat geïnfiltreerd is door de Japansche propaganda. Lord Mountbatten was som herder gestemd ten aanzien van de voedselvoorziening in Zuid- Oost-Azië. Iiy zeide, dat hon gersnood al deze streken be dreigt. De Fransche minister van Buiten- landsche Zaken, Bidault, heeft een nota over de Spaansche kwestie over handigd aan de ambassadeurs van de Vereenigde Staten, Engeland en de Sovjet-Unie. De vroegere onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Sumner Welles, heeft volgens Un. Press ver klaard, dat de huidige politiek van de U.S.A. tegenover Spanje verkeerd is. Hij lichtte dit toe door te zeggen, dat de U.S.A. bij deze politiek de organisatie der Vereenigde Volken angstvallig negeeren. De gevaren, die uit het V90rtbestaan van het Franco bewind voortvloeien, had men moeten voorleggen aan den Veiligheidsraad. De bedreiging van den wereldvrede, die in Spanje bestaat, zou door col lectief optreden voorkomen worden. (Speciale A.F.-corres- pondentie) Ik had nog nooit le pralijders gezien. En uitgezocht ln het aardsche para dijs van Bali heb Ik kennis gemaakt met deze afzichtelijke mys terieuze ziekte. Het is een uurtje rijden van Denpasar, door schilderachtige tempel-dorpjes. Een soort karrepad daalt af haar de zee. Een groep dichtbebladerde boomen ïï-w bet strand bbjbt slotte de lepra-lijders-kolonie te verbergen. De bevolking koestert niet de minste vrees voor de aiekte. Tot aan de kolonie, ja zelts tot binnen het eigenlijke woongebied der leprozen vergezelt zij ons. En dan staan wij ineens in de schaduw der boo men. Van het zonnige mooie land met zijn vriendelijke Inwoners ln de schaduw van den dood. Zonder eenigen overgang. De leprcoen 0 hurken eerbiedig neder, man nen ln een groepje, de vrouwen ergens anders. Voor het eerst ln 4 ja- rén zien deze wrakken weer blanken. Sinds de Japanners Bali hebben bezet, hebben zij geen dokter meer gezieu. Hun rijstrantsoenen werden drastisch ge kort. De buitenwereld In de schaduw van den dood bekommerde zich niet meer om deae samen leving van gedoemden. Een jonge man staat ons in goed Maleisch te woord en vertelt, dat vóór de aankomst der Japanners 200 patiën ten werden verzórgd. *u zj]n er nog ruim 90 cver.„ Bij vrijwel allen open baart de lepra zich aan de vee ten, welke in min of meer gevorderden staat van ontbinding zijn. De wonden zijn in enkele gevallen omwik keld met onbeschrijfe lijk gore doeken. Ver schrikkelijk. Br ligt een matheid over de bevolking van deze doddenkolonie. E6n aangesprokene lacht vermoeid. De vrouwen zijn schuw, de kindertjes verbergen hun magere lichaampjes achter een boomstam. Wei stijgt de belang stelling even als wij vertellen, dat de Neder landers terug zijn. Dat er nu weldra kleeding en voedsel en vooral medische contröle zal zijn. Vier Jaren lang zijn deze menschen verge ten, vier Jaren lang heeft de ziekte hun li chamen verder aange vreten. Zonder dat hun de weerstand van vol doende voedsel en me dicijnen werd verschaft. Zonder vooral ook den moreelen steun van het zich verzorgd weten. Met een brok in mijn keel ben ik tenslotte weggeloopen. De zon en glanzende rijstvelden tegemoet.,.. Verwachting tot Woensdag avond: In het Zuiden vrij zwakke wind met plaatselijk kans op ochtend mist. Overigens meest matige wind uit Westelijke richting. Over dag gedeeltelijk bewolkte lucht. Nog geen regen van beteekenls. Vrij zacht weer. Zon onder 19.02. Maan 4.11 11.47. Zon op 6.28. 2 April N3L Familieleden van Mussert heb ben bij H. M. de Koningin te zij nen behoeve een verzoek om gratie ingediend. Het verzoek is onmid dellijk in behandeling genomen. Prof. mr. P. J. M. Aalberse De Iraansche premier heeft aan het Fransche persbureau AFP bevestigd, dat de Russi sche troepen de steden Keredj en Kasvine ontruimd hebben, en h(j gaf uitdrukking aan de hoop, dat de volledige evacua tie van Russische troepen een beroep op de Vereenigde Volken onnoodig zal maken. De Britsche zaakgelastigde te Te heran heeft opdracht gekregen In lichtingen in te winnen over het be richt dat de Russische troepen Iran zullen verlaten. De Britsche regee ring is niet alleen bezorgd over het feit, dat de Russische troepen ge bleven zijn maar tevens dat, als ge volg van de aanwezigheid van de Sovjet-Russische troepen, de Iraan sche regeering bij haar onderhande lingen met de Sovjet-Unie. onder druk zou staan. Volgens te Londen beschikbare in lichtingen over de gebieden Meshed, Shekdruda en Semnan, die van eeni ge dagen geleden dateeren, waren te dien tijde ontruimingen aan den gang, maar niet voltooid. De Un. Press meldt, dat de behandeling van de Iraansche kwestie voor den Veiligheids raad uitgesteld is tot de zitting van hedenavond. Prins Flrouz, die als zegsman van de Iraansche regeexing op treedt, verklaarde, dat er geen Iraansch-Russische overeenkomst is onderteekend en dat dit ook niet noodig is, nu de Russen hun troepen terugtrekken. Pre mier Sultaneh beschouwt de ont wikkeling der gebeurtenissen als een groote persoonlijke overwin ning. Het uitstel van de behandeling der kwestie voor den Veiligheidsraad zou de diverse diplomatieke vertegen woordigers te Moskou en Teheran in staat stellen voor hun regeeringen be- Russische roepen bezig zyn Iran te ontruimen. Twee Britsche Lagerhuisleden zijn aangewezen om een bezoek te bren gen aan Iran, teneinde een onafhan kelijk onderzoek naar den toestand aldaar in Je stellen. Volgens een Russisch persbureau heeft Stalin verklaard, dat de kwes tie van het terugtrekken der Sov jet-Russische troepen uit Iran re®ds Is opgelost door een overeenkomst tusschen de Russische en: de Iraan sche regeering. Radio Moskou heeft gisteravond den aanval op de Britsche politiek ln Indonesië en Griekenland hernieuwd, een aanwijzing dat de Russen beide kwesties wellicht opnieuw in den Veiligheidsraad ter sprake zullen brengen als tegenwicht tegen de Iraansche kwestie. De regeering heeft besloten de plechtige herdenking van de totale bevrijding van Nederland te doen geschieden op Vrijdagavond 3 Mei. Zaterdag 4 Mei, wanneer het be vrijdingsfeest gevierd wordt, zal des ochtends 11 uur één minuut stilte in acht genomen worden. Geduren de dien tijd zal dus overal 't werk en het verkeer stilgelegd zijn. Naar aanleiding van een bericht om trent het voornemen van de regeering, over te gaan tot het instellen van een Sociaal-Economischen Raad, kon men ons te bevoegder plaatse slechts mededeelen, dat hieromtrent niets be kend was. Opgemerkt werd, dat het Instellen van zoodanigen raad, mocht de regeering inderdaad plannen in die richting hebben, zeker niet buiten de Volksvertegenwoordiging om zou kun nen geschieden. Van plannen tot een I voorontwerp van wet in deze rich- vestiging te krijgen, dat de Sovjet- ting is niets hekend. (Van onzen Haagschen redacteur). Oud-minister Prof. Mr. P. J. MJ. Aalberse wordt morgen 75 jaar. Een leeftijd, die, naar het gebruik dit wil, bij uitstek geschikt is een blik terug te werpen. De grijze katholieke staatsman toonde zich, toen wij hem dit vroegen, bereid dit te doen. Het werd een terugblik op een langen en voortreffelijken staat van dienst, maar daar bleef het niet bij. Naar de Jaren mag prof. Aalberse oud heeten, hij is het noch naar den geest, noch naar het uiterlijk. Het karakteristieke baardje omlijst nog steeds een leven dig gezicht en met groote belangstel-, ling en waardeering volgt de jubilaris van morgen het politieke leven van vandaag en hij weet er puntige dingen over te zeggen. De arbeid van prof. Aalberse in dienst van ons land in de lange reeks van jaren, die er liggen tusschen 1899 en 1937, toen hij de Kamer verliet om lid te worden van den Raad van State, ligt voornamelijk op sociaal terrein. Men kan hem zonder aan zijn andere verdiensten van staatsman en van publicist te kort te doen, het best typeeren als sociaal voortrekker. Hit was de eerste sociale wethouder in ons land in 1901 in Leiden. Een func tie welke hij slechts twee jaar kon vervullen, aangezien hij in 1903 als opvolger van Schaepman zijn entree maakte in de Kamer. Ook daar hield hij zich speciaal bezig met sociale en economische vraagstukken, die be treffende de Arbeiders en middenstand zooals de Zondagsrust, de arbeidsduur en de nachtarbeid der bakkers, sociale verzekeringen. In 1916 werd deze arbeid onderbro ken door zijn benoeming tot hoog leeraar in Delft, waar hij gedurende twee jaar arbeidswetgeving, economie en mijnrecht doceerde. Zijn minister schap sloot daarop aan. Van 191B— 1922 het nieuw opgerichte departe ment van Arbeid, daarna tot 1925 te vens nog de afdeelingen Handel, Nij verheid en Scheepvaart. In deze periode kwam een aantal belangrijke sociale wetten tot stand aan welke de naam van prof. Aalberse voor altijd verbonden zal blijven. In 1919 kreeg minister Aalberse de ar beidswet er door, adviseerde de in voering van de invaliditeits- en ouder- domsverzekering én de vrijwillige ouderdomsverzekering, en ook op het gebied der volksgezondheid werd in dat jaar veel gepresteerd. Tijdens zijn ministerschap werden 500 millioen voor woningbouw beschik baar gesteld. „Maar ik benijd de jon geren van vandaag", bekende ons de oud-minister „Zij hebben mogelijk heden voor zich, die er in mijn tijd niet waren. Sociale wetgeving is nog wat anders dan de sociale hervormin gen die thans te gebeuren staan, maar daarvoor was mijn tijd niet rijp. Reeds in 1899 had ik betoogd, dat deze sociale hervormingen van noode wa ren, doch de organen die de sociale ordening tot stand zouden kunnen brengen moesten in de maatschappij zelf opkomen, men kan ze niet door een wet uit den grond stampen en zoover waren wij toen nog niet." Dat er nu ook moeilijkheden bij d« uitvoering moeten worden overwonnen, prof. Aalberse zal de laatste zijn om er aan te twijfelen. ,,De financiering zal het groote probleem zijn," zeldd hij. „Een rekening van de kosten heb ik nog niet ontmoet, maar dat is wel het zwakke punt in het plan." Dat overwogen wordt een deel van de 'premie op den Staat te verhalen acht te hij onjuist. „Dat leidt naar staats socialisme", zeide hij en datzelfde bezwaar bestond bij hem ook tegen het ontwerp op de bedrijfsorganisatie. „Natuurlijk moet de staat hierbij een stem hebben, doch dan in den vorm b.v. zooals de besluiten van de ge meenteraden door hoogere instanties ongedaan kunnen worden gemaakt en niet meer." Professor Aalberse, die het mocht beleven, dat een van zijn Delftsche leerlingen thans minister-president is, zal door den verjaardag van morgen zijn zetel in den Raad van State, welken hij sinds 1936 bekleedt, gaan verliezen. Hij is, zooals hij het zelf uitdrukte, het eerste slachtoffer van het wetje, waarbij de leeftijdsgrens der leden van dezen Raad op 75 jaar wordt gesteld. ,,Het geeft mij de han den vrij voor publicistischen arbeid", vertrouwt hij ons toe. Voor de gemeente Velsen. is in het bouwplan 1946 gerekend op den bouw van 250 woningen. De huizen zullen, naar verwacht wordt, on geveer f 6080 A f 8000.per stuk kosten. Er wordt rekening mede gehou den, dat de bouw van den tunnel te Velsen voortgang zal vinden. De nieuwe uitbreiding van Velsen sluit zich aan bij den tunnelbouw. Ook bij het ontwerpen van nieuwe wegen is rekening gehouden met het voltooien van den tunnel Ten huize van de familie Bergers De Jong te Krommenie-dijk is een drieling geboren. Adriaan, Jan. Dirk en hun moeder verkeeren in goeden welstand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1