Promotie van Kard. De Jong tot eere-doctor Wat celwanden getuigen r „ER WAS GEEN VIJFDE COLONNE VEILIGHEIDSRAAD WEER BIJEEN Rede van prof. Geyl Taal van tranen en wanhoop, van vroolijkheid en moed De Rijksbegrooting voor 1946 Geheim verdrag met Rusland Prins Bernhardstichting Schulte-Boeyen winnen Parijsche zesdaagsche DINSDAG 26 MAART 1946 PAGINA 3 Leider van den weerstand Nieuwe textielkaarten Wasscherijen beboet „Nieuw Amsterdam" naar Rotterdam lederen morgen gaat een speciale groep Duitsche krijgsgevangenen tusschen Hoek van Holland en Katwijk de zee op, om mijnen, die zich daar nog in grooten getale bevinden, onschadelijk te maken. De duiker in zijn „kikkerman-omhulsel". De brug in den afsluitdijk bij Kormverderzand, die door de Duitschers geheel vernield werd, wordt weer hersteld. Op den voorgrond de resten van de vernielde brug Geruststellend! Volgens mededeeling van Amerïkaansche senatoren aan Reuter, is een methode gevonden om plutonium te „denatureeren" op een zelfde wijze als alcoholkan worden gedenatureerd, zoodat de atoomenergie, welke het kan voortbrengen, wel gebruikt kan worden voor industrieele doeleinden doch niet voor bommen. PROCES-N EU REN BERG Het doel en streven Huurprijzen voor auto's en motoren Grenswijzigings voorschriften Bovee wint in België Sportsnippers De Rijksuniversiteit te Utrecht heeft hedenmiddag in een plech tige zitting het eere-doctoraat ver leend aan Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong, ds. K. Gravemeyer en den heer A. H. van Luik. Bij de bevordering tot doctor ho noris causa in de faculteit der let teren en wijsbegeerte, waarmee Kar dinaal de Jong in het bijzonder ge- eerd wordt, heeft prof. dr. P. Geyl, Zijne Eminentie als promotor toege sproken. Dit is de eerste dies die wij in vrijheid voeren, aldus spr. Het is passend, dat wij op dien dag onze gedachten terugvoeren naar de be proeving die achter ons ligt en dat wij dit doen In een geest van dank baarheid jegens hen die ons volk in het geestelijk verzet zijn voorgegaan. Het lijden niet alleen dat ons zelf overkwam, maar dat met blinde wil lekeur om ons heen werd aangericht, de gruwelen en het onrecht waarvan wij zwijgend getuigen moesten zijn, het dreigde soms ons tot twijfel, tot wanhoop te doen vervallen. Maar die uiterste nederlaag hebben wij nief geleden. In de zwaarste uren bleven wij weten, niet misschien dat de bezetter en zijn trawanten ver nietigd zouden worden en het vader land, verminkt en uitgeput, bevrijd, maar dat belangrijker was dan dit: dat er eenige beginselen zijn, waar van de menschheid leeft, dat de dwaling en de waanzin, die over ons triomfeerden en waarvan het gebral de lucht vervulde, daarom niet min der dwalingen en waanzin waren, die de menschheid en het leven niet blijvend zouden kunnen beheerschen. ieder had zijn eigen strijd te strij den zoo vervolgde prof. Geyl. De heldenmoed van de eenvoudigsten, het vertrouwen waarmee de naam- looze duizenden hun plicht deden, wie zal dat ooit naar waarde schatten. Maar het nationale leven is niet louter de som der individuen. Br zijn er die, door hun woord, door hun voorbeeld, geholpen door de po sitie waarin zij zich bevonden of door de kracht van hun persoonlijkheid, aan tallcfoze anderen, aan de ge meenschap, iets hebben kunnen mee deden dat de eenzaamheid van de bedrceving doorbrak, dat opwekte en bezielde. Zoo zSjt gfl geroepen geweest om leiding te geven; en gij hebt U nobel gekweten. G(j hebt ronduit durven zeggen dat onrecht als onrecht ge wraakt moest worden; gij hebt niet geschroomd voor geestelijke vrijheid en voor mensehelijkheid op te ko men. Uw woord werd gesproken tot den bezetter uit naam van uw eigen volksdeel, ofwel het werd tot hen gericht; en wel gelukkig waren zij in het bezit van zulk een voorman. Maar buiten dit volksdeel is uw in vloed gegaan tot de natie. Niet en kel onrechtstreeks, door wat wij op vingen van hetgeen eigenllijk niet voor ons bedoeld was, maar door samenwerking hebt gij de nationale gedachte in dien zwaren tijd gesterkt. Het zou niet juist zijn, dr. de Jong, Indien ik op dit oogenblik niet her innerde aan Uw wetenschappelijk werk, verricht in den tijd voor den oorlog. Uw kerkgeschiedenis geeft U op het verleende eeredoctoraat nog een lieei andere aanspraak en zij maakte het vanzelfsprekend dat mij de eer aou toevallen als uw promotor op te treden. Maar er is in uw geestelijke verschijning een schoone eenheid, en m dat deugdelijke en degelijke handboek hebt gij al duidelijk aan gekondigd wat van u als leider van den weerstand tegen het nationaal- socialisme te verwachten zou zijn. Met onverbeterlijke raakheid gaaft gij er het karakter van aan, in 1937 reeds de valsche spiritualiteit, m werkelijkheid doortrokken van het materialisme waartegen het zich heette te richten, de partij-dictatuur, de onderdrukking van andersdenken den, het gebruik maken van alle middelen die geschikt lijken om tot In de komende weken zullen de plaatselijke distributiediensten nieu we textielkaarten uitreiken. Deze kaarten tellen 100 punten en een aantal letter- en cijferbonnen. Ein de April zal een aantal punten van deze kaarten worden aangewezen vöor het koopen van 'textielartike len. V'óór deze officieele aanwijzing is het verboden op deze punten te koopen of te verkoopen. De punten van de textiel-lederkaart (V. A. 510) blijven geldig en hebben dezelfde waarde als de punten van de nieu we textielkaarten. De kousen- en eokkenbon A van de oude textiel- kaart blijft eveneens geldig. Ruim 80 wasscherijen zijn in de eerste maanden van dit jaar gecon troleerd. in 66 gevallen bleek het noodig te proces-verbaal op te maken, omdat bedragen van f 500 tot f 14.000 teveel waren berekend. De tuchtrechters hebben tot op heden 24 zaken berecht en aan 17 wasscherijen, overeenkomstig den ernst van de overtreding, een geld boete opgelegd; 7 ondernemingen kwamen er met een waarschuwing et. Het onderzoek bij de wasscherijen wordt voortgezet. Ten behoeve van de Nederlandsche Spoorwegen zijn met het stooAschip .Rolf" uit Southampton ongeveer 600 ton onderdeelen voor den brug genbouw aangekomen. het deel te geraken dat alles stond daar te lezen, vóór de Duitsche le gers onzen bodem betraden. De bezetter kan, toen hij ons land overslag, in geen twijfel verkeerd hebben omtrent de plaats waar hij u zou vinden. Omdat gij den geest gevierd hebt, omdat gij moedig stand gehouden hebt voor de Idee, daarom ls het voor deze univer siteit een eer u te mogen huldi gen, en ik eindig, dr. de Jong, met u te verzekeren dat lk, ze sprekende, niet enkel aan mijn eigen gevoelens uiting geef, maar aan die van den senaat toen hij eenstemmig besloot u dit eere doctoraat aan te bieden. De „Nieuw-Amsterdam", met 3598 repatrieerenden aan boord, zal naar Rotterdam doorvaren, waar het schip 8 April wordt verwacht. (Van onzen Haagschen redacteur) „Hoe lang nog?" „Zoo lang als het God belieft". Dat staat geschreven op een van de cel muren van het „Oranje Hotel", tusschen tal van andere in scripties. Een versteende zucht, geloosd in een oogenblilc van moedeloosheid en het antwoord van een lotgenoot, die vrede in zijn hart gevonden had, terwijl de oorlog woedde, Er zijn in de Scheveningsche strafgevangenis honderden cellen en haast elke ervan bewaart op haar wanden herinneringen aan hen, die in de voorbije jaren de Nederlandsche vlag hielpen hooghouden. De muren van het „Oranje Hotel" spreken een zinrijke ta(il. „Barst" zegt één van hen, dat staat er zonder eenige toe voeging, even ruig als eerlijk. Even oprecht als er op een anderen muur staat „Moed houden, kop op", „Leve de vrijheid", „Vertrouw op God", „Ik zal handhaven" en „Chris tus, met jou tot ln de vrijheid". Hoezeer nood bidden leert, bewijzen deze muren. Zij getuigen van vast beradenheid en van hoop, van ver langen en levenslust. Zij getuigen van vertrouwen in de toekomst, in de zaak van Nederland, maar bo venal van vertrouwen in God, van den troost, en de kracht die het ge bed gaf aan hen die hier wachtten op hun vonnis of het reeds kenden. Het „Wees gegroet", het „Onze Va der", de „Twaalf Artikelen des Ge- loofs" zijn vele malen op deze mu ren geschreven en tal van spreu ken staan er tusschen, die een steun waren voor hen die ln de wanden beitelden en voor hen, die hun opvolgers waren in de cel. „Waak en bid", „Christus Ko ning", „Ave Maria", „Heere sterk ons", „Bid God om kracht, Hij zal u die geven", „Gelooft zij Jesus Chris tus". Mannen en vrouwen van alle standen van onze maatschappij, die maanden en soms Jaren deze cellen bewoonden, hebben deze spreuken gelezen en velen van hen hebben ér bij de onzeker heid van hun lot rust in ge vonden. Zij hebben er andere spreuken naast geschreven, een kruis geteekend, een meisjes gezicht, hebben hun namen ln de muren gekrast en de dagen geturfd. Zóó hebben deze mu ren tenslotte een lang en be langrijk verhaal te vertéllen gekregen, een vreemd verhaal, een verhaal van tranen en wan hoop, van vroolijkheid en van moed, maar van het laatste al tijd meer dan van het eerste, De commandant van het gevan genkamp ln Mei 1945, de reserve-ma joor E. P. Weber, die er een tijd lang over waakte, dat N.S.B.-ers en collaborateurs de plaatsen innamen van hen die hier nooit hadden be- hooren te zitten, heeft al deze in scripties zorgvuldig verzameld en gesorteerd en in een door hem ge schreven gedenkboek van het „Oran je Hotel", dat bij Nijgh en van Ditmar verschenen ls, zyn zij voor het nageslacht bewaard: d.e gebeden, de laatste groeten aan de levenden van ter dood veroordeelden, de sim pele en ontroerende uitingen van liefde. „Dag lieve Rika", en „lk verlang zoo naar je, lieve Henny", de weinige, heel weinige gedachten aan wraak, de vele voorspellingen, dat de liefde en niet meer de haat de wereld zullen regeeren en de talrijke grapjes die den moed er ln hielden. „Welkom in het Oranje Hotel", staat op vele deuren en op één ervan bij het schaftluikje waardoor het eten gegeven werd staat te lezen „Hoorn des over- vloeds". Zij, die nog humor konden verstaan, versierden hun cel met spreuken als „Vliegbasis voor onbe grensde gedachtenvluchten", „Tus schen 12 en 1 wordt niet openge daan", „Binnen de ramen blijven", „Austritt verboten". Dat schreven zij ctie in het „Oranje Hotel" zaten, omdat zij streden voor hun vaderland. Die er thans zitten schrijven niet, zij durven niet, zegt majoor Weber, hun geweten knaagt. Zij zijn geen martelaren zooals hun voorgangers, maar zij kunnen van deze celmuren leeren. Wij ook trouwens.... De openingszitting van den Veiligheidsraad duurde gisteren 52 minuten. Er waren slechts enkele welkomst- en begroet ings- fedevoeringen, waarvan die van den Amerikaansclien minister van -Buitenlandsche Zaken, Byr nes, de voornaamste was. Byrnes begon met een boodschap van Truman, waarin de U.S.A. de Vereenigde Volken welkom heetten op Amerikaanschen bodem. Byrnes noemde dit een zeer géwichtig oogen blik in de wereldgeschiedenis, want met deze bijeenkomst begint de Vei ligheidsraad, zooals in het handvest ls voorgeschreven, onafgebroken te functionneeren. De Amerikaansche bevolking is vast en zeker besloten het charter te handhaven en alle volken der V.V. zullen er precies zoo over den ken. Dit legt echter alle staten, groote zoowel als kleiige, de verplichting op zich te onthouden van het gebruik van geweld. Geen staat heeft het recht de wet in eigen hand te ne men. Indien geschillen niet door on derhandelingen kunnen worden ge regeld, moeten zij voor den Veilig heidsraad worden gebracht. Daar om moet de Veiligheidsraad te allen tijde klaar staan direct handelend op te treden. Indien de V.V. willen blijven voort bestaan, moet geen enkele staat een verontschuldiging kunnen vinden de wet in eigen hand te nemen. Op den Veiligheidsraad rust de verantwoor delijkheid voor de handhaving van vrede en veiligheid. Er werden dezen eersten dag geen zaken behandeld. Hedenavond wordt de zitting voortgezet. Naar ons ter oore komt, is het aan te nemen, dat de huidige Staten-Ge- neraal de Rijksbegrooting 1946 m geen geval zullen kunnen afhandelen en het is zelfs zeer wel mogelijk, dat zij deze in het geheel niet in behande ling zullen kunnen nemen. Anderzijds moet de begrooting 1947 reeds op den derden Dinsdag van September worden ingediend, zoodat de oude begrooting onmiddellijk na de verkiezingen aan de orde zou moe ten komen. Dit stuit evenwel op moei lijkheden, omdat krachtens de gel dende wet alleen de oude Kamers zich met de loopende begrooting mogen bemoeien. Het is dan ook te voorzien, dat een wijziging in de wet zal wor den aangebracht teneinde het nieuwe parlement daartoe ln staat te stellen. Het is geheel in den stijl van het proces te Neurenberg, dat er ncoit iets wordt toegegeven, ook bij de verdediging van Hess. Vólgde Goe- ring'6' verdediging hierbij de metho de van de feiten onbewogen toege ven, doch als voortreffelijke nood zakelijke Duitsche daden interpre teeren, bij Hess staat de verdediging op het standpunt, dat deae man met goede gedachten bezield was en vooral vrede wilde. Hij vloog naar Engeland met vredesvoorstellen, maar Engeland wilde alleen maar „Krieg". Verder kwam de verdediging aanzetten met een verhaal over een geheime afspraak tusschen Duitschland en Rusland uit den tijd van de vriendschap, waarbij aan Rusland de vrije hand gela ten werd in de Baltische landen. Op dramatische wijze werd Molo- tow als getuige verlangd, doch de Russische aanklager nam het niet zonder meer en de president be loofde dit tenslotte te laten uit zoeken. Interessanter was de kwestie Tan de vijfde colonne, die er natuurlijk heelemaal nooit geweest ls. Ver schillende zware nazi's verschenen als getuigen om te vertellen hoe onschuldig' de Duitschers in andere landen waren. Toch bestond er een uazi-intelligence ln Den Haag en elke Duitscher in Nederland dien de stukjes vah bet land van buiten te kennen. Het geheel heette Bund der Auslanddeutsche. De burgemees ter van Stuttgart, die de „B'urg der Auslandorgar.isation" aldaar bestuur de, gaf tenslotte toe, dat er links en rechts wel wat gespionneerd was. (Van onzen Haagschen redacteur). De jonge mannen die onder de wapenen worden geroepen moeten den dienst verlaten als betere menschen, dan toen zij opgeroepen werden. Dat is het doel van onze organisatie, ver telde ons majoor dr. J. W. Duyff, voorzitter van de kort geleden in het leven geroepen Prins Bernhardstichting. Men kan dit doel ook anders om schrijven en ln de statuten heet het dan ook, dat de Stichting zich ten doel stelt het behartigen van de zedelijke, maatschappelijke en stof felijke belangen van de militairen, van Land- en Zeemacht, met inbe grip van de oud-leden der Binnen- landsche Strijdkrachten en van hen, die zich vrijwillig voor den militairen dienst hebben aangemeld, benevens voor hun nagelaten be trekkingen. Maar dat komt op het zelfde neer. Het gaat er om, in nauwe samenwerking met de Stich ting 19401945 en met de sociale diensten van Oorlog en Marine, die alle een zetel in het hoofdbestuur hebben, alles in het werk te stellen dat kan bijdragen tot een goeden geest onder de manschappen en tot vorming van hun karakter. Dat kan op velerlei wijze geschieden. De Stichting is door haar be stuursleden en haar werking nauw verwant aan de sectie 9 van den staf van Prins Bernhard, die eigen lijk los van iedere overheidsinstan tie staande, de sociale belangen van de leden der B. S. verzorgde. Prins Bernhard, die zijn naam aan de Stichting gaf, heeft er ook het beschermheerschap van aanvaard. Het tekort aan auto's voor het personenvervoer doet velen er toe overgaan een auto of een motorfiets te huren en dikwijls gebeurt dit te gen prijzen, die ver boven de grenzen van het redelijke liggen. Voor ver huur van personenauto's en motor rijwielen, met of zonder zijspan, ls thans een prijsregeling ontworpen, die dezer dagen in werking treedt. De huurprijs ls bepaald op grond van den catalogusprijs en het bouwjaar en wordt berekend per tijdseenheid en per. kilometer. Naar het A.N.P. verneemt, ls een wetsontwerp ln vergevorderden staat van voorbereiding, waarbij de voor schriften tot grenswijziging van ge- meer» worden gewijzigd en rekening wordt gehouden met de belangen, van den wederopbouw. In een te Utrecht gehouden ver gadering van uit de Christelijk His torische Unie getreden leden en van het hoofdbestuur der Hervormde (Gereformeerde) Staatspartij is be sloten met één lijst deel té nemen aan de komende Kamerverkiezingen. Met den grootsten drijvenden bok van Europa, wellicht een der grootste van de wereld, is te Hendrik Ido Ambacht officieel proef geheschen. PARIJS, 26 Maart. Schulte- Boeyen hebben de eerste na-oorlogsche Zesdaagsche, die van Parijs, op hun naam gebracht. Na een kalm begin, waarbij de Nederlanders zelfs een achterstand van zes ronden lieten no- teeren, hebben zij zich langzaam maar zeker omhooggewerkt en tenslotte met één ronde vóór SeresLapebie, den strijd in hun voordeel beslist. Prat— Pellenaars werden vierde op twee ronden. Men kreeg den Indruk, dat er ln deze Zesdaagsche sportiever gestreden is, dan zulks in dergelijke wedstrijden het geval pleegt te zijn. Is deze in druk onjuist, dan moet worden toe gegeven, dat de heeren hun nummer uitstekend verkocht hebben Reeds den voorlaatsten dag zaten de vier leidende koppels elkaar her haaldelijk dwars en namen in felle jachten om beurten de leiding. Tijdens de laatste uren gaven ScbulteBoeyen den toon aan. Toen er even eenige ontspanning was trachtte een der lei dende koppels plotseling te ontsnap pen en opnieuw ontstonden felle jach ten, die het peleton volkomen uiteen rukten. Het klassement veranderde weer voortdurend. Tenslotte deed de vermoeidheid zich gelden en waren er herhaaldelijk valpartijen. Kort vóór het einde namén SchulteBoeyen één ronde voorsprong, dien zij ondanks felle aanvallen van alle medegegadig den niet meer afstonden. De Brabanconsche motorcross, wel ke Zondag in de bosschen van de „Zoete Wateren" bij Leuven ls ver reden, ls een eclatant succes voor de Nederlandsche deelnemers geworden. Bovee en Plet Knijnenburg werden resp. eerste en tweede. Onder de eerste twaalf waren zeven Nederlanders. De Italiaan Bini won de „Ronde van Parma", gevolgd door Conto, Bizzl, Mascardini, Balte, Bartali en den Zwit ser Wutrieh. De plaatselijke boksbond van New "Zork heeft besloten, dat neger-ama teurboksers in den vervolge niet meer tegen boksers van het blanke ras mogen uitkomen. Deze beslis sing heeft groot opzien gebaard. De bokskampioensehappen zijn ln ver band hiermede afgelast. Luo van Dam bokst op 1 April te Rotterdam tegen den Luxemburgschen kampioen weiter- en middengewicht Schiltens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3