Landing op Lombok Veiligheidsraad verwerpt het Russisch voorstel Nieuwe Nederlandsche troepen in Batavia aangekomen Sovjet-regeering niet bereid aan discussies deel te nemen „Von Ribbentrop had slechts een denkbeeldige macht" Extra vleesch en kaas in April De crisis in België Het weer Hitier zou alles geregeld hebben 69ste JAARGANG No. 23505 WOENSDAG 27 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week SJAHRIR ZET ZUIVERING NOG VOORT Boter voor margarine Appelmoes voor babies i Het Ursulinenklooster m Banaoeng, aat thans in gebruik is als hoofdkwartier van de R.A.P.W.I. (Repatriation of Allied Prisoners of War and Internees). IRAANSCHE KWESTIE TER TAFEL Volgende week opgelost Wat mag Duitschland produceeren? STAD EN OMGEVING Burg. v.d. Mortel gaat heen De historische optocht De puinhoopen aan de Kleverlaan - PROCES-N EU REN BERG Engelands Gauleiter Belsen een jaar later. Sinds de bevrijding is er veel veranderd in het beruchte concentratie kamp, maar de sobere gedenk- teekens blijven getuigen van de ontzettende gruweldaden, die de Nazi's bedreven hebben. Een overzicht van het kerkhof, waar 13.000 personen begraven liggen, die na de bevrijding op 15 April 1945 nog in het kamp stierven. Bisschopsconferentie in Duitschland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een communiqué der Neder landsche marine meldt, dat Ne derlandsche strijdkrachten ge land zijn op Lombok. De lan ding, die vanmorgen vroeg ge schiedde, verliep zonder tegen stand en werd uitgevoerd 20 K.M. ten Zuiden van Am- penam. De Nederlanders wer den geestdriftig verwelkomd. Maandag zijn nieuwe Neder landsche troepen meer dan 1300 man in Batavia aange komen. De troepen, die onder bevel van luit.-kol. Detiger staan, kwamen uit Bangkok. De „regeering" Sjahrir zet de zuivering van de „Indonesische republiek" voort. Dinsdag waren reeds 9 arrestaties verricht. Onder de gearresteerden bevinden zich de voormalige „minister" van Bultenlandsche' Zaken Soebadjo, de voormalige „minister" van Voor lichting Abikoesno en Oto Iskadar Dinata. Zij worden er van beschul digd, tezamen met andere perso nen, waarvan de namen niet be kend gemaakt zyn, een samen zwering op touw gezet te hebben tegen de „regeering'' met het doel een ultra-nationalistische Moham- medaansche Staat op een autori- tairen grondslag te vormen. De 23ste Britsche divisie heeft btereffende de kwestie van de on derzeebooten aan de Zuidkust van Java het volgende geseind: „Men zegt, dat de onderzee booten inderdaad de Russische vlag hebben gevoerd, doch, naar verluidt, bestonden de beman-, ningen uit Japanneezen of In donesiërs en werd de vlag gg- voerd voor propagandadoeletn- Zooals minister Mansholt in zijn praatje „Op de brug" Vrijdag me- dedeélde, zal het door de verlaging van het broodrantsoen gedaalde peil der rantsoeneering zoo goed mogelijk worden aangevuld met producten, die voornamelijk onze eigen landbouw en veeteelt zullen moeten verschaffen. Dit komt reeds ©enigermate tot uitdrukking in de rantsoenen, die gedurende April zullen worden verstrekt. Zoo zal morgen een extra bon voor 50 gram kaas worden bekend gemaakt. De leeftijdsgroepen boven 4 jaar krijgen in de tweede helft van April, als Paschen In zicht is, 200 gram vleesch extra. Tenslotte zal in April voor alle leeftijdsgroe pen een bon voor één ei worden aangewezen. Daar in den aanvoer van grond stoffen voor de margarine-indus trie eenige vertraging is ontstaan, zal in de eerste helft van April voor de gebruikers boven 4 jaar de hoe- Veelheid boter in het rantsoen voe- dingsvetten worden verdubbeld ten koste van de margarine. Deze maat regel is alléén van toepassing op de periode van 31 Maart tot 13 April. Het ligt in het voornemen in de daarop volgende 14 dagen aan de bovengenoemde leeftijdsgroepen geen boter, doch ten deele marga rine, ten deele bak- en braadvet te verstrekken. Binnenkort wordt voor kinderen, geboren in 1945 of later, één liter appelmoes in blik beschikbaar ge steld. Men moet hiertoe uiterlijk op Zaterdag 6 April bon E 35 der bon kaart ke 604 bfj een detaillist in conserven in blik inleveren. Het eerste Ned. vliegtuig' op de lUn Amsterdam—New York zal „Twente" heeten, - den, n.l. om den indruk te wek-, ken, dat de Sovjet-Unie de Indonesische onajhankelijkheids- beweging steunt. De verwoestingen in Zuid-Ban - doeng zijn enorm. De algemeene chaos werd nog vergroot door hes loslaten van de gevangenen uit de gevangenis op Bantjeu in het cen trum van de stad. Tot de gebieden, die volkomen platgebrand zijn, be- hooren ook een 500 meter diepe strook langs den grooten postweg en verschillende kampongcomplexen. De vernielingen zijn met deskundige hand voorbereid. Een aantal volle dig bewapende Japanneezen ls ge arresteerd. Dinsdagmiddag werd de bij eenkomst van den Veiligheids raad voortgezet. Gromyko, de Sowjet-Itussi- sche gedelegeerde, legde onmid dellijk zijn verklaring af en stelde voor, dat de Iraansche kwestie van de agenda zou worden afgevoerd op grond van het feit, dat deze kwestie „niet op de agenda paste". Het Russische voorstel werd echter met negen tegen twee stemmen verworpen. In zijn verklaring sprak Gromyko over „bepaalde elementen, die de po litieke sfeer in de wereld trachten te laden" en „bepaalde groepen" die een nieuwen wereldoorlog trachten teweeg te brengen. Hij kondigde na mens. zijn regeering aan, dat de jong ste terugtrekking der Sowjet-Russi- sche troepen uit Perzlë 24 Maart be gonnen is. Hij stelde dus voor, dat de Iraansche kwestie van de agenda zou worden afgevoerd. De Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Byrnes, zelde ,,Ik ben het niet eens met den ver tegenwoordiger van de Sowjet-TJnie. De leiten voor den Veiligheidsraad zijn deze: de Iraansche regeering heeft door middel van haar verte genwoordiger een geschil onder de aandacht van den raad gebracht: een geschil, waarvan zij verklaard heeft dat het wellicht den vrede en de veiligheid in gevaar zal brengen." Voorts zeide Byrnes, dat voor het geval er overeenstemming was be reikt, de Sowjetregeering aan den Veiligheidsraad een gezamenlijke ver klaring van de Russische en de Iraansche regeeringen zou hebben overhandigd. „Wij kunnen Iran het recht niet ontzeggen gehoord te worden" besloot hij. „Wij moeten dit op de agenda plaatsen." De Britsche vertegenwoordiger, Sir Alexander Cadogan, stemde met Byrnes in. Behalve de Poolsche en Russische afgevaardigden stemden alle leden van den raad tegen het Russische voorstel. Hierna verklaarde Gromyko dat uitstel van de behandeling dezer kwestie tot 10 April als een 'mi- nimum-eisch van de Sowjet-Russi- sche regeering moest worden be schouwd. „Indien niet tot dit uit stel wordt overgegaan, aldus voegde hij er aan toe, zal de Sowjet-regee- ring niet bereid zijn aan de discus sies over de kwestie deel te nemen". Gromyko weigerde zelfs toe te staan dat de Iraansche delegatie een verklaring zou afleggen, aangezien hierdoor een begin zou worden ge maakt met de beraadslaging over de kwestie. De Nederlandsche a/gevaardigde, mr. Van Klejfens, verklaarde: „De belangen van Iran zijn betrokken bij de discussie over de vraag, oj de behandeling van deze -kioestie al dan niet moet worden uitgesteld. Iran behoort aan deze tafel vertegenwoor digd te zijn. Wanneer de Raad be sluit de kwestie te behandelen, be hoort geen individueel lid een derge lijke actie te verlammen door bij voorbaat mede te deelen, dat hij er geen deel aan zal nemen. Dit is een ongeoorloofd uitoefenen van pres sie". Gromyko noemde de uiteenzettin gen „nog Iraanscher dan de Iranen zelf", aangezien de laatsten, volgens zijn zeggen, tevreden zijn met het be reikte accoord. Nadat ten slotte een subcommis sie, bestaande uit Rusland, de V. S. en Frankrijk, benoemd was om de verschillende voorstellen te onder zoeken, werd de zitting verdaagd. Naar Dinsdag te Teheran werd ver nomen zijn spoorwegarbeiders en tun- nelwachten, behoorende tot de Sow- jet-bezettingsstrijdkrachten, uit Simin en Poel Sefid, aan de Kaspische Zee, teruggetrokken. Militaire uitrusting ls van Kordan, nabij Jaraj, dat 30 K.M. ten Noordwesten van Teheran ligt en dat het dichtst bij Teheran gelegen punt is, waar de Sovjettroepen gesta- tionneerd waren, weggevoerd. 'Een Sov- jettrei'n werd te Karaj verwacht om militaire uitrusting mee te nemen, welke reeds voor het vervoer was ge pakt.- Reizigers, die uit het Westen te Teheran aankwamen, deelden mede, dat zij Russische tanks aan den kant van den weg hadden gezien, welke klaarblijkelijk van Karaj Jn Noord westelijke richting optrokken. De Iraansche ambassadeur Hussein Ala hfeeft verklaard bereid te zijn den Veiligheidsraad volledige rap porten Inzake de Russ.-Iraansche kwestie te verschaffen. Hij had in structies uit Teheran gekregen om den raad volledig over de inciden ten in Noord-Iran in te lichten. De leider der Katholieken, August de Schrijver, heeft aan Un. Press verklaard, dat hij den prins-regent heeft medegedeeld, dat hij zijn informatieve opdracht tot kabinetsvorming beëindigd heeft. De Schrijver zelde, dat de kabinetscrisis misschien aan het begin van de volgende weck zou zijn opgelost. Het schijnt volgens andere be richten, dat de communisten thans niet langer afwijzend staan ten aan zien van deelneming aan de te vor men regeering. Verwachting tot Donderdag avond: Weinig wind. Op de meeste plaatsen zonneschijn, ln het bij zonder in het Zuiden des lands In het Noorden wat meer bewol king. Zacht weer. Zon onder 19.04. Maan 4.52 12.54. Zon op 6.26. 2 April N.M. Na de goedkeuring door de vier be- zettingsmogendheden zal morgen het gedetailleerde plan voor Duitschlands toekomstige economische positie wor den bekend gemaakt. De vier voor naamste punten van dit plan zijn: 1. Er wordt een contróle ingesteld op het gebruik van grondstoffen. 2. De Duitsche levensstandaard komt te liggen op ongeveer 2/3 van die van onmiddellijk voor den oorlog. 3. Duitschland wordt in staat ge steld te exporteeren om voor essen- tieele importen te betalen. De expor ten zullen echter voornamelijk door de zgn. lichte of vredesindustrieën geleverd worden. 4. Duitschland krijgt toestemming 5.800.000 ton staal per jaar te pró duceeren, doch geen magnesium, een waardig aluminium, synthetische rub ber, vliegtuigen en wapenen. Verwacht wordt, dat Duitschland over drie jaar een economische een heid zal zijn, m.a.w. de zone-grenzen om economische redenen verdwenen zullen zijn. Tevens wordt aangenomen dat er een buitenlandsche markt voor Duitsche exporteurs zal openstaan en dat er redelijke financieele stabiliteit ln Duitschland zelf zal zijn. Naar het Leidsche Dagblad van officieele zijde verneemt, heeft de heer J. B. V. M. J. van de Mortel ontslag aangevraagd als burge meester van Noordwijk met ingang van 15 April a.s. in verband met een benoeming buitenslands. De heer Van de Mortel w.as sinds 18 Juli 1929 burgemeester van deze gemeente. Gisteren heeft de commissie voor den in "Augustus te houden historisch-allegorischen optocht in de muziekzaal van Brinkmann allen, die aan den optocht willen deelnemen, in de gelegenheid ge steld zich daarvoor op te geven. De belangstelling bleek buitenge woon groot te zijn. De zaal was ge heel gevuld met vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen en met velen, die uit persoonlijke in teresse aandeel in Haarlems eeuw feest willen hebben. Onder voorzitterschap van den heer van Ellinckhuyzen kregen da verschillende aanwezigen gelegén- heid hun wenschen te uiten, nadat de ontwerper van den optocht, de kunstenaar Herman Moerkerk bij de geëxposeerde cartons, een ver klaring had gegeven van de ver schillende, groepen, waaruit de op tocht zal worden samengesteld. Zeer velen gaven zich voor deel neming op. De puinhoopen, die sinds Septem ber 1944 aan weerszijden van de Kleverlaan, nabij Bloemendaal, de omgeving versierden en later nog uitgebreid werden met puin van elders, zullen eindelijk gaan verdwij nen. Vanmorgen is een aantal man nen met het wegrijden begonnen. Daar het uitbreidingsplan ter plaat se door den gemeenteraad is goed gekeurd, zal dit gedeelte van de Kleverlaan er ongetwijfeld spoedig Haarlem-whardig uitzien. Ook het sportveld aan de Kleverlaan wordt thans, voorzoover het nog niet bruikbaar was, afgegraven en in orde gemaakt, zoodat het dezen zomer voor de beoefening der ath- letiek geheel gebruikt kan worden. Eerst zijn echter een nieuwe drai neering en een grastapijt noodig. - - -v.. In het kader van de verdediging' van Von Ribbentrop schilderde de getuige Adolf baron Steengracht, sedert Mei 1943 staatssecretaris in het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn, zijn voormaligen chef, Von Ribbentrop, als een man, die ln de buitenlandsche politieke zaken van Duitschland geen enkelen invloed kon doen gelden. Zelfs de kleinste bijzonderheden werden door Hitler zelf geregeld en vaak ver zuchtte Von Ribbentrop dat hij niet meer was dan Hitler's secretaris en in elk geval geen minister. Vérder zeide de getuige, dat Von Ribbentrop een verbitterden strijd tegen den partij-invloed gevoerd zou hebben. Aan dezen strijd moest Von Ribbentrop minstens aestig procent van zijn tfjd besteden en onderwijl taande zijn denkbeeldige macht met iedere nieuwe Duitsche agressie, want de invloed van het ministerie van Buitenlandsche Zaken werd in de bezette landen onmiddellijk uit geschakeld. Bij de verdediging van von Rib bentrop en Hess, den Gauleiter für England, doen zich voortdurend in cidenten voor tusschen verdediging en tribunaal. Hess' verdediging was klaar, doch zijn advocaat heeft zich het recht voorbehouden nog een geheim Duits'ch-Russisch verdrag ter tafel te brengen en den Duitschen diplo maat Ga.us uit Moskou te hcoren. Dat Hess zelf niet in den getuigen- stoel heeft plaats genomen verklaar de de advocaat met de opmerking', dat hij dit niet wenschte, in ver band met het feit, dat Engelands Gauleiter hef gerecht niet erkent. Overigens heeft Hess weer geheugen stoornis gekregen en ls daarom niet in staat om te getuigen. De Aartsbisschop van Keulen, kar dinaal Frings, zal zich Dinsdag naar Werl in Westfalen begeven, teneinde de bisschopsconferentie te presidee- ren. De Duitsche Bisschoppen zullen zich Donderdag a.s. onder leiding van Kardinaal 'Frings naar Munster be geven om de ter aardebestelling van Kardinaal Graaf von Galen bij te wonen. De K. N. A. C. heeft onder de aan dacht van de ministers van Oorlog en Marine gebracht, dat haar her haaldelijk klachten bereiken over het ontbreken van nummerbordejn op militaire motorrijtuigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1