Russen verlaten den V eiligheidsraad Wie dirigeert? Von Ribbentrop als liquidateur Teheran„Er bestaat geen' overeenkomst met Rusland" Vier dooden bij Linne Van Acker formateur Dr. Van Mook te Soerabaja Onze koopvaardij in oorlogstijd 69ste JAARGANG No. 23506 o DONDERDAG 28 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week IRAANSCHE KWESTIE Het weer Nog steeds mijnengevaar in Limburg Nederlandsch bier naar Ver. Staten Linksche meerderheid in Noord-Jtaiië De Brabantsche bevolking heeft prompt gehoor gegeven aan den oproep tot nieuwe mijnwerkers. De bus van de Staatsmijnen haalt een groep je toekomstige ondergrond- sche werkers in het dorpje Herpen af. Deze jongeman nen zijn de eersten, die het tekort van 4000 mijnwerkers zullen aanvullen. Doodenlijnkostte 3096 Nederlanders het leven Bewogen pleidooi van Hussein Ala Iraansche uiteenzetting „Evacuatie in Oostelijke richting" Besloten zitting PROCES-NEURENBERG Effectensmokkel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hoewel wij nog sleclits een an derhalve maand van de Twee de Kamer-verkiezingen ver wijderd zijn, blijft net, voov de buitenwereld althans, opvallend rustig. By vorige verkiezingen draai de zes weken te voren de propagan da-machine reeds op volle toeren. Thans is het of men den adem in houdt voor den grooten sprong, die 17 Mei gedaan zal worden. De ver schillende partijen hebben zich alle evenwel terdege uitgerust, rechtsch en linksch hebben ons in den loop der laatste maanden getuigen doen zijn van „hergroepeeringen", men is den politiek dakloozen op allerlei ma nieren tegemoet gekomen en heeft hun met royaal gebaar 'n comfortabel onderdak aangeboden, men heeft ur gentie-programs samengesteld, die, als ze ook maar voor de helft zul len worden uitgevoerd, ons land tot een soort aardsch paradijs zouden maken, kortom men is volkomen uit gerust om de verkiezingssprint te beginnen. Op het laatste moment heeft zich nog de „Partij van de Vrijheid", voortgekomen uit de kringen der li berale Staatsparty,, die zich wat kleintjes voelde tusschen de Katho lieke Volksparty, Party van den Ar beid en de Communistische partij, bij de sprinters gevoegd. De liberale Staatsparty meen de, dat ze toch wel op een wat al te smalle basis stond en daarom riep zij de „Partij van de Vrijheid" In het leven, een weidsche naam, die wel de tegenstelling zal moeten suggereeren tot de Partij van den Arbeid. Alsof Arbeid en Vrijheid anti-poden zijn en niet juist elkan der aanvullen. De partij stelt haar deuren open voor hen, „die zich ver zetten tegen socialistische systemen, welke onvermijdelyk leiden tot dwang en tot het heerschen van weinigen over velen, en zich niet thuis gevoelen by naar kerk of con fessie gevormde politieke partyen, verlangen naar de vorming van een niéuwe politieke groepeering, die den strijd voor de vryheid binnen door het algemeen belang gestelde gren zen zal voeren". Wanneer men het manifest en pro gram van de nieuwe partij leest dan ontkomt men niet aan den indruk, dat tal van formuleeringen zich ver liezen ln vaagheden, en soms dezelf de humanistische Ideeën ademen, die wij ook ln de Partij van den Arbeid aantreffen. Laten wij thans, kort voor de groote wedloop gaat beginnen, de verschillende partyen nog eens de revue passeeren, dan kunnen wij niet anders dan tot Onze vreugde consta- teeren, dat de Kath. Volkspartij in de huidige politieke constellatie een veer goed figuur slaat. Bezien wij het ontwerp van richtlijnen voor het katholiek staatkundig program, dan treedt hier aanstonds de hechte fun deering naar voren. Zij is. zooals Mag. dr. Stokman het Vrijdagavond j.l. no£ voor de radio formuleerde, de korte samenvatting van de ka tholieke maatschappij- en staatsleer, zooals deze zich heeft ontwikkeld in den loop der eeuwen. In deze leer vinden wij de zedelijke normen, die aan het menschelijk handelen op staatkundig gebied zijn gesteld. Het is niet te verwonderen, dat de communistische Waarheid met leede oogen de sterke po sitie van de Kath. Volkspartij gade slaat. Naar aanleiding van een misschien wat minder gelukkige ver gelijking in de Volkskrant, waarby prof. Romme, die Vrijdagavond met nog drie belangrijke figuren uit de K. V. P. voor den K.R.O. de verkie zingsactie inluidde, in dit kwartet „de eerste bariton" genoemd wordt, „die een partij op zich" is en „aan wien de soli gegund worden", schrijft het blad, dat Romme het geheel over stemt, voorzanger en dirigent beiden is en wie een plaats wil krijgen in het koor zich aan hem heeft te onderwerpen. Het geïntrigeer van de Waarheid is nogal doorzichtig. De K.V.P. mag men Immers niet ver eenzelvigen met een der leidende figuren ln de party. Een Schaepman, een Nolens en een Aalberse hebben ln vroegeren tyd wel is waar nun stempel gedrukt op de R. K. Staats partij, maar daarmede waren zij nog niet de p ar t IJ. Het tydstip is nog niet aangebroken om te constateeren of de huidige „dirigent" reeds zijn stempel op de partij gedrukt heeft. Juist ln de laatste maanden en weken is wel heel duidelijk de vrij heid der leden van de K.V.P. nog naar voren gekomen. Wij wijzen byv. op de verschillen in het ontwerp urgentieprogram, opgesteld door de nat. leiding van het Centrum voor staatkundige vorming en overleg met het Dag. bestuur der R- K. Staatsparty dat in September '45 verscheen en het ontwerp van richt- lynen voor het kath. staatkundig program, dat de vorige maand werd gepubliceerd. Wij kunnen ook wijzen Verwachting tot Vrijdagavond In den ochtend hier en daal tydelijk mist. Overdag zonne- schijn, behalve plaatselijke wol kenvelden. Geen regen. Wind overwegend tusschen Noord, en Oost, in het Noorden des lónds meest zwak, in het Zuiden zwak tot matig. Zon onder 19.05. Maan 5.25 14.08, Zon op 6.24. N.M. 2 April Dat het mijnengevaar tn het voormalige Limboirgsohe frontge bied nog steeds niet geweken is, bleek Woensdagmiddag, toen een groep arbeiders van een der bag germolens bij Linne (L.) bezig was een anker op den Maasoever te be vestigen. Zij waren nauwelijks en kele meters op den wal, toen een zware mijn ontplofte. Vier personen, allen afkom stig uit Venlo, werden op slag gedood, terwijl neg vier men- schen zwaar gewond werden. Zij zijn naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht; Het terrein zou door Duitsche krijgsgevangenen van mijnen ge zuiverd zijn, dodh bij nader onder zoek kwamen er in den loop van Woensdagmiddag nog 28 mijnen voor den dag. Naar de „World Telegraph" mede deelt stelt Nederland ongeveer 300 ton gerst beschikbaar, dat door de Heineken's brouwerijen gebruikt zal worden voor de productie van onge veer 24.000 kisten prima kwaliteit exportbier voor de Ver. Staten. De mogelykheid bestaat, dat ook andere Nederlandsche brouweryen bier naar dei Amerikaansche markt zullen zenden. Het kabinet van den Prins regent deelt mede: De Prins- regent heeft den heer Acliille van Acker, minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, ln audiëntie ontvangen en heeft hem belast met het vormen van een regee ring. De liberale partij heeft bij monde van haar voorzitter, Motz, de lezing gegeven van een beslissing eenparig door de liberale partij genomen, en die, in feite, geen onderhandelingen tusschen de partyen van linksch meer aanvaardt. In tegenstelling met de vorige stemmingen in kleinere gemeenten geven de resultaten van de Zondag ln 12 hoofdsteden van Noordelijke provincies in Italië gehouden stem mingen een eerste aanwyzing van de krachtsverhouding der verschillende partijen. Volgens het Romelnsche dagblad „II Popoio", het orgaan van de Gaspari, den Christelijk-democra- tischen eersten minister en minister van Buitenlandsche Zaken van Ita lië, waren de uitslagen als volgt: Christen-democraten 235.000 stem men, Communisten 207.000 stem men, Socialisten 164.000 stemmen, andere partijen 92.000 stemmen. op de groslijststemmlngen in de katholieke kiesvereenigingen, waar bij de georganiseerde kiezers direc- ten Invloed uitoefenen op de defini tieve samenstelling der candidaten- lijsten. Dat deze Invloed niet maar een formaliteit Is, is wel gebleken, want de kieskringen hebben zich ge ducht geweerd en menige verschui ving ln het politiek advies Is er het resultaat van geweest. wy weten niet of het by de Communistische Party Nederland (De Waarheid) even democratisch toegaat als bil de K.V.P. Wèl weten wij. dat, als er dan tóch over een dirigent gesproken moet worden, wij bij de communisten gerust mogen zeggen: Moskou dirigeert. Of om de zelfde woorden van De Waarheid te gebruiken: wie een plaats wil kry- gen in het (communistische) koor, heeft zich aan Moskou te on derwerpen. Dr. Van Mook heeft te Soerabaja verschillende groepen van de bevol king ontvangen. Vergezeld van generaal-majoor Mansergh bezocht hij het hoofdkwartier van de Kon. Marinebrigade en inspecteerde de z.g. „Westwall" van Soerabaja. Deze verdedigingslinie is thans door Nederlandsche mariniers be zet. Dr. Van Mook heeft voorts een bezoek, gebracht aan de Britsch- Indische brigade, de Britsch-Ame- rikaansche sigarettenfabriek en het R.K. ziekenhuis. Ztonder incidenten hebben de 2000 Japansche soldaten op Lombok zich aan de Nederlan ders overgegeven. „Toen u wegging, waren wy be droefd, wij zijn blij, dat u terug bent en wij hopen, dat thans de moeilijk heden'tot het verleden behooren. Wij hebben kleeren en geneesmiddelen noodig". Met deze woorden heeft de bevolking van Lombok de Nederland sche troepen begroet. Het volk ont ving de Nederlanders op zeer vriende lijke wijze en toonde groote ingeno menheid met hun komst. De landing geschiedde onder commando van lui tenant kolonel F. H. Termeulen, die ook aan de landingen op Ball actief heeft deelgenomen. De Japansche be zettingstroepen bestonden uit 2.000 man. Langs den weg naar Mataram en Ampènan werden de Nederlandsche troepen lulde toegejuicht. 17.391 Nederlandsche krijgsge vangenen zijn in 1942 en 1943 naar Birma en Siam getransporteerd, waar zij werden gebruikt voor den aanleg van een spoorlijn tusschen Bangkok en Moulmcin, de zgn. „doodenlijn". Van hen zijn 3096 gestorven. De Veiligheidsraad heeft het Sowjet-voorstel tot uitstel van de bespreking der Iraansche kwestie tot 10 April met 9 te gen 2 stemmen verworpen. Vóór uitstel waren Polen en Australië. Gromyko, de Russische afge vaardigde, verliet na het ver werpen van het Sowjet-voor stel de bijeenkomst. Gromyko zeide: „Om de redenen, welke ik duidelijk heb uiteengezet, kan ik als vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie niet langer deelnemen aan de besprekingen in den Veilig heidsraad, daar mijn voorstel door den raad niet is aanvaard, noch kan ik aanwezig zijn in de bijeenkomst van den raad; daarom verlaat ik de vergadering." De Amerikaansche minister van bui tenlandsche zaken, Byrnes, zeide in antwoord op de woorden van Gromyko, dat volgens de inlichtingen, welke de Amerikaansche regeering uit Teheran heeft ontvangen, geen regeling van bet geschil tusschen de beide regee ringen bereikt zou zijn Byrnes verklaarde: „Indien de Iraansche delegatie geen kans krügt om gehoord te worden, zal de organisatie der Vereenigde Naties kort na haar geboorte sterven". De Nederlandsche afgevaardigde, mr. Van Kleffens, zeide het inzicht van Byrnes te deelen en verklaarde dat, wanneer er een zaak door een lid van de Vereenigde Naties wordt voorgelegd, deze zaak bij de eerste gelegenheid moet worden behandeld en dat uitstel alleen moet worden toegestaan om be langrijke en dringende redenen. Hussein Ala, de Iraansche ambas sadeur te Washington, verklaarde, dat men in Moskou ongeveer zestien da gen had besteed aan besprekingen met Molotof en andere Sovjet-Russische autoriteiten, en dat Stalin aan twee Tijdens de verdediging van Joa chim von Ribbentrop werd Woens dag door den aanklager een verras send document aan het Hof voorge legd, waaruit bleek, dat von Ribben trop had aangedrongen op „liquida tie" van de 500.000 Joden die ln Hon garije woonden. De buitgemaakte notulen van een bespreking op 17 April 1943 tusschen Hitier en den Hongaarschen nazi- handlanger, admiraal Horthy, brach ten aan 't licht, dat Horthy zich be klaagd had over de honderdduizen den Joden, die „beroofd van iedere van de byeenkomsten had deelgeno men. De Sovjet-Unie werd verzocht zonder uitstel de Russische troepen van het Iraansche grondgebied terug te trekken. Hussein Ala vervolgde: het spijt mij den raad te moeten mededeelen, dat, voorzoover mij bekend is, de bespre kingen geen positief resultaat hebben gehad. Ik heb van mijn regeering in structie gekregen het geschil voor den raad te brengen. Aan Iran zijn elschen gesteld, die indruischen tegen de souvereinlteit en de territoriale onschendbaarheid van het land. De zaak is zeer dringend. De aanwezig heid van vreemde troepen beteekent een beletsel voor uitoefening van gezag door de regeering. Wij hebben reeds ruim vier jaren lang vreemde troepen in ons land gehad en wy willen ze gaarne kwijt. Na het afleggen van deze verkla ring door Hussein Ala. verdaagde de voorzitter de bijeenkomst tot Donder dagavond. De raad zal alsdan geheime zitting houden ter bespreking van de Iraansche uiteenzetting. Hoewel Radio-Moskou reeds her haalde malen verklaard heeft, dat een verdrag tusschen Rusland en Iran is geteekend, waardoor de Sovjet troepen uit Iran worden teruggetrok ken, houdt de Iraansche regeering vast aan de bewering, dat zulk een verdrag niet bestaat. De Engelsche en Amerikaansche ambassades trachten nog altijd te ontdekken of er misschien een ge- helm- accoord bestaat. In sommige politieke kringen te Teheran is men geneigd de mededelingen van Ra dio-Moskou te gelooven. Bi.) de zitting van den Veilig heidsraad van heden zullen de Rus sen aanwezig zijn, op voorwaarde, dat „slechts procedure-zaken en niet de Iraansche kwestie behan deld zullen worden". Nader meldt het Fransche pers bureau, dat in de vandaag te hou den bijeenkomst van den Veilig heidsraad de Iraansche kwestie niet besproken zal worden. De Russische vertegenwoordiger Gromyko heeft toegezegd aanwezig te zullen ztju. mogelykheid om in hun levenson derhoud te voorzien", een last vorm den voor den staat. Hitler noemde deze Joden „tuberkel-bacillen" en Von Ribbentrob was van meening. dat zij moesten worden „geliquideerd of naar concentratiekampen ge bracht". Adolf Steengracht, getuige a de charge, voormalig secretaris van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, bekeek het document, dat door de» Britschen aanklager kolonel Phllll- more, werd voorgelegd en zei: „Ik zou een onderscheid willen maken tusschen von Ribbentrop's Instinc ten en hetgeen hy deed toen hij het gehypnotiseerde werktuig van Hitier werd." Steengracht was gedwongen te be vestigen, dat von Ribbentrop in Oc tober 1943 dezelfde meening was toegedaan als Helnrich Himmler, ten aanzien van de „evacuatie ln Oos telijke richting", zooals de vernie tiging van menschenlevens via gas kamers genoemd werd. Deze „eva cuatie" betrof buitenlandsche Joden, burgers van Italië, Zwitserland, Spanje, Portugal, Zweden, Denemar ken, Hongarije, Roemenië en Tur kije, die het ongeluk hadden gehad ln een der bezette gebieden in de val te loopen. De financieele brigade der Fran sche recherche heeft een belangrijke zaak van frauduleuzen Invoer van buitenlandsche fondsen ontdekt. Het betreft uit Nederland en Bel gië afkomstige aandeelem Koninklijke Olie, waarvan het grootste deel tij dens de bezetting in Frankrijk werd Ingevoerd. Meer dan 150O aandeelen ter waarde van 150 millloen francs, voorzien van valsche zegels, zijn op het oogenblik in omloop. Nader wordt vernomen, dat de pó- litie den drukker André van Ooste- rom heeft gearresteerd, die ervan be schuldigd wordt de' aandeelen va» Fransche regeeringsstempels te heb ben voorzien. De aandacht op de pa pieren van v. O. werd gevestigd, toen beurshandelaren ontdekten, dat er aandeelen Koninklyke werden aan geboden, die in zwarte Inkt waren afgestempeld, ln plaats van ln rood. Er zijn thans ln totaal 20 personen ln arrest, van wie v. O. slechts een der minder belangryke schynt te zijn. De koopvaardij heeft gevoelige verliezen geleden. In Mei 1940 waren er 1112 Nederlandsche schepen, daarvan zijn 315 verlo ren gegaan. De verliezen der bemanning worden geschat op ongeveer 15 pet. Dat deze verliezen niet veel grooter zijn, hebben wij voor een groot deel te danken aan de Britsche marine waarbij ook Nederland sche eenheden waren ingedeeld. Immers, de scheper die minder dan 15 mij! Hepen waren verplicht ln convoolen te varen. Deze convoolen werden beschermd door de zgn. escorteschepen. Een con- vool bestond uit onge veer 40 schepen, somi uit meer. De schepen voeren ln rijen achter elkaar en wel zoodanig, dat de breedte grootei was dan de lengte. Als er b.v. 40 schepen waren .voeren deze ln 4 rijen van 10 schepen. De lei ding van het convooi berustte bij den commo dore, de escortecomman dant had het bevel over het geheel. De afstand tusschen de schepen was 3/10 mijl naast el kaar en 2/1Q mijl achtet elkaar. Aan de zijkan ten voeren met gas uit geruste booten, die zoo noodig een rookgordijn konden leggen. De kost baarste schepen bevon den zich in het midden van het cenvool. Dit wa ren tank- en troepen schepen. Geheel ln het midden bevond zich een vliegtuigschip een tankschip met een vlieg- dek dat ingericht wat om drie vliegtuigen te bergen. Met radar kon men precies, bepalen, ol vijandelijke vliegtuigen in aantocht waren, zoo dat de eigen toestellen op het juiste moment konden opstijgen. Het iconvooi werd be schermd door een aan tal escortevaartuigen, die in zicht waren, doch een ander deel bevond zich op veel grooteren af stand. Men werd hier door tijdig gewaar schuwd voor duikbooten. In het begin van den oorlog was de bescher ming dikwyis ondoelma tig, daar er een groot gebrek was aan kleine schepen. Ook de hulp middelen, die men ge bruikte om duikbooten op te sporen en onscha delijk te maken, lieten veel te wenschen over. Dit is echter later veel verbeterd. De bewaking geschied de ook wel door vlieg tuigen, doch er waren groote dleelen van de route, die de landvlieg- tuigen niet konden be- stryken. Wanneer een schip getorpedeerd werd, of om een of andere reden achterbleef, voer de rest van het convooi door, omdat anders den vijand een te groote trefkans zou worden ge boden. Hoewel er vele moei lijkheden waren, ook aan boord van de sche pen, bleef de koopvaar dij echter doorvaren. Ol deze wijze hebben de wakkere mannen van de koppvaardij er het hun ne toe bijgedr ten, dat Nederland bevrijd werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1