Welvaartsplan voor Nederland WEDEROPBOUW Middenvoor- en spilvraagstuk nog niet opgelost BB - - m Wetsontwerp ingediend in de Wieringermeer NIEUWE BONNEN mm Bondsploegen gevormd Moeilijkheden met vergunningen Rijvers blinkt uit DONDERDAG 28 MAART 1946 PAGINA 3 Br. Carp in cassatie „Japara" in IJmuiden Amerikaansche effecten Geen verpanding of over haaste liquidatie PROEFWEDSTRIJD A—B Hoog opspringend plukt Van Raalte een voorzet van links uit de lucht. Een van de vele malen, dat de Blauw-Witter fraai redding bracht Middenvcorvraagstuk Doelman Kraak heeft het in het Ajax-stadion niet alleen met de voorhoede van de B-ploeg te kwaad gehad. Tusschen twee aan vallen door kwamen een paar sportieve honden, van niet nader te definieeren ras, zijn heiligdom bezoe ken. Kraak echter, onver vaard als steeds, liep tij dig uit en bezwoer het gevaar, vóórdat een van de viervoeters kans had ge zien de doellijn te passee- ren of den paal te misbrui ken voor iets, dat gemeen lijk aan boomen en lan taarnpalen pleegt te zijn voorbehouden. /■fa-.1-;- ■w». $81f£ •'li mm De ministers van Handel en Nijverheid, van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening, van Scheepvaart a.i., van Ver keer en Energie, van Openbare Werken en Wederopbouw, van Fi nanciën a.i., van Buiteniandsche Zaken, van Overzeesche Gebieds- deelen en van Sociale Zaken heb ben bij de Tweede Kamer inge diend een ontwerp van „wet tot voorbereiding van de vaststelling van een nationaal welvaartsplan' Het is niet twijfelachtig, aldus de memorie van toelichting, dat over heidsingrijpen geboden blijft. Sociaal gezien om de bevolking te vrijwaren voor de gevolgen van het vrije spel van blinde economische krachten. Economisch gezien om het economi sche leven in banen te leiden, waar door binnen het kader der interna tionale mogelijkheden de grootste nationale economische prestatie kan worden verkregen. Men zal dit laat ste nimmer bereiken door het toe val of het vrije prijsmechanisme te laten beslissen, wat op economisch gebied zal geschieden. De noodzaak van een systematisch herstel van het zwaar getroffen pro ductie- en verkeersapparaat houdt vap bovengenoemde algemeene mo tiveeringen afgezien op zich zelf reeds een dringend motief in voor de opstelling van een dergelijk plan voor de eerste Jaren. Het spreekt vanzelf, dat een gelei de economie de overheid, van wie de leiding in laatste instantie moet uit. gaan, ook voor vele problemen stelt. Met name stelt zii haar voor de taak te zorgen voor het noodige realisme bij den opzet en de uitvoering van haar plannen en waarborgen te scheppen voor een zoo soepel moge lijk functionneeren van het bedrijfs leven binnen de getrokken lijnen. Ook vereischt de controle op de juiste naleving van de getroffen maatre gelen, zonder het bedrijfsleven on- noodig overlast aan te doen, voort durend zorg. Het tijdstip is daarom", genaderd, waarop men in het beheer der volks huishouding enkele der middelen kan gaan bezigen, die hun waarde bewe zen hebben bij het beheer eener groote onderneming. Tot deze mid delen behoort het werken volgens een centraal plan, gebaseerd op ra mingen van de productie- en afzet mogelijkheden. Deze overweging geldt ondanks het feit, dat het gewenscht kan zijn, groote deelen van de volks huishouding te doen verzorgen door particuliere bedrijfshuishoudingen. Het regeeringsbeleid zal In groote lijnen moeten worden uit gestippeld, voorloopig voor een periode van drie jaren voor enkele onderdeelen, als een pro gram voor woningbouw, voor langeren tijd terwijl aan de hand van dit plan telkens voor een periode van een jaar een meer gedetailleerd overzicht dient te worden opgesteld. De taak van het centraal plan bureau en de bijbehoorende com- Voor" den wedstrijd tegen het Royal Navy Team op Zaterdag 6 April a.s. in het Olympisch Stadion te Amster dam is het volgende bondselftal sa mengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Potharst (Ajax) en Van der Linden (Ajax); midden: Van Buitenen (Her mes), v. d. Veen (Ajax) en De Vroet (Feljenoord)voor: Van den Engel (D.H.C.), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem),' Rijvers (N.A.C.) en Berg man (Blauw Wit). Op Maandag 8 April speelt in het Feijenoord-stadion te Rotterdam te gen dezelfde tegenstanders het vol gende bondselftal Doel: Van Raalte (Blauw Wit); achter: Wilders (Blauw Wit) en De Jong (A.D.O.); midden; Van der Hoe ven (D.W.S.), Langelaan (H.B.S.) en Sttjger (Blauw Wit); voor: Bakker (Volewijekers), v. d. Bogert (D.O.S.), Rijshouwer (Xerxes), v. d. Gijp (Em ma) en Bouwmeester (N.A.C. Door een 102-overwinning op Ijs vogels behaalde H.H.IJ.C. Woensdag avond het ljshockeykamploenschap van Nederland. missies beperkt zich tot advies aan de regeering omtrent het economisch regeeringsbeleid. Het planbureau en zijn organen hebben geen uitvoe ringsbevoegdheden. Het nationaal welvaartsplan dient verwezenlijkt te worden door middel van de normale organen van overheid en bedrijfs leven. Het planbureau en zijn orga-- nen zullen dus nimmer aan wie ook hun denkbeelden kunnen opleggen. Uit de bijgevoegde begrooting van het centraal planbureau over bet jaar 1946 blijkt, dat het totaal der uitgaven Is geraamd op f 393.189. De oud-president van het Vredes- gerecihtshof, dr. J. H. Carp, die wegens samenwerking met den vij and door het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage is veroor deeld tot 18 jaren gevangenisstraf, is van deze uitspraak in cassatie gekomen. De zaak zal dus nu voor den Bijzonderen Raad van Cas satie komen. Het s.s. „Japara" met repatrieeren- den uit Indonesië Is Woensdagavond om 21.50 uur In IJmuiden blnnenge- loopen. Met de debarkeerlng ls van morgen begonnen. 17 April 1945 stroomde het wa ter de Wieringermeer binnen en vernielde wat het vernielen kon. Pas 11 December daaropvolgend was het water weer geweken en toen kwam eerst recht naar voren hoe groot de schade was. De geëvacueerde bewoners hadden den moed evenwel niet laten zakken en hoopten, dat de wederopbouw snel zou kunnen beginnen en dus ook snel resultaten zou kunnen op leveren. De moeilijkheden zijn ech ter grooter geweest dan men aan vankelijk veronderstelde. Het is nu einde Maart zaaitijd doch het is zeer de vraag of men er In zal kunnen slagen tijdig het land in cultuur te brengen. Het verzoek van den minister van Landbouw en Voedselvoorziening om te trachten in'1946 een oogst te krijgen is niet te vergeefsch geweest. Men vreest echter, dat het niet mogelijk zal zijn er aan te voldoen. Alle hulzen zijn (behalve langs den West en Noord-rand) vernield door wind en golven. De schuren zijn meest wrak ken, waarvan alleen het dak nog ge deeltelijk aanwezig ls. Vrijwel alle geboomte is dood. Waterleiding, electrlsche kabels en telefoon zijn grootendeels onbruikbaar zonder herstel. De bewoners zijn geëvacueerd rondom den polder, sommigen heel ver van hun bedrijf af, tot 40 K.M, toe. Er is slechts één noodwoning gebouwd en enkele arbeiders-verblijven ln behouden schuren langs den rand. Enkele landbouwers hebben zichzelf een noodwoning aangeschaft en de ze zijn een slag voor op de an deren. Een vierhonderdtal landbouwers met de benoodigde arbeiders moet evenwel dagelijks heen en weer rei zen naar den polder. Voor arbeiders ls een dienstregeling ingesteld met vrachtauto's, welke dienst uiteraard niet ideaal werkt en bovendien duur is. Maar het kan nu eenmaal niet anders voorloopig. Want er zijn nog geqn barakken gebouwd voor de lanabouwarbeiders. Wel voor de D. U. W.-arbeiders, die in hoofdzaak slootwerk verrichten, maar ln 'n veel te laag tempo. De landbouwers die nog zoo ge lukkig zijn, dat zij de beschikking hebben over een motorvoertuig, kunnen zich daarmee wel wat red den en hebben dan ook allen een rijvergunning aangevraagd. Door den dienst Wederopbouw Wieringer meer ls hieraan alle medewerking verleend. Jammer genoeg blijkt ech ter, dat men bij de bevoegde in stanties de urgentie voor deze ver gunningen, met het oog op het ln cultuur brengen van deze 18000 H.A. vruchtbaar land, niet goed Inziet. Het duurt weken en weken eer ze verstrekt worden. Zeer velen wach ten al een paar maanden en moeten nu de zeer groote afstanden dage lijks nog fietsen op vaak slechte banden. Het zal onder de gegeven moei lijke omstandigheden in elk geval een krachttoer wórden het zaad op tijd in de aarde te hebben. Ter gelegenheid van het afscheid van den minister van Staat, prof. mr. P. J. Af. Aalberse, die wegens het bereiken van den 75-jarigen leeftijd den Raad van State gaat verlaten, is bovenstaande foto van ons hoogste Staatscollege vervaardigd. Wij zien hier, zittend van links naar rechts jhr. mr. F. Beelaerts van Bloklandvice-presidentmr. J. B. Kan, prof mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat; luit.-admiraal b. d. J. Th. Furst- ner, voorts staande van links naar rechts luit.-generaal b. d. T. F. J. Muls Ier Massis, dr. A. A. L. Rutgers, jhr. mr. J. W. Röell, commies van Staat jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, Staatsraad i. b. d.; mr. p. C. Boele van Hensbroek, secretaris, mr. J. H. Scholten, dr. J. W. Meijer Ranneft, ir. J. W. Albarda, mr. J. R. M. van Angeren, prof. dr. G. A. van Poelje en mr. A. J. Hagen, commies van Staat. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de besprekingen van den minister in de Ver. Staten met suc ces zijn bekroond. De minister heeft een blanco overbruggingscrediet ge kregen van de Import-Exportbank ten bedrage van f 200 millioen, terug te betalen ln twee termijnen, elk van één jaar. De rente bedraagt 2(4 pet. Met deze overeenkomst heeft de minister bereikt, dat Nederland zijn meest dringende inkoopen in de Ver. Staten voor den wederopbouw kan voortzetten, zonder tot een ver panding of overhaaste liquidatie Van Amerikaansche effecten te behoeven over te gaan. In aansluiting aan deze mededee- ling heeft minister Lieftlnck het voornemen zich a.s. Vrijdagavond 21 uur over belde zenders in een radio rede tot de bevolking te richten. Huize „Ave Maria", seminarie van de Paters Oblaten van den H. Fran- clscus van Sales te Tilburg, wordt reeds bijna' een jaar gebruikt als internee- rlngskamp. Het Kamerlid de Kort heeft nu den minister van Justitie verzocht deze gebouwen vrij te geven. (Van onzen sportredacteur) AMSTERDAM, 27 Maart. Ook de hedenmiddag in het stampvolle Ajax-stadion gespeelde oefenwed strijd van de Nederlandsche A-ploeg tegen een B-elftal heeft geen vol ledige oplossing aan de hand ge. daan voor de verschillende proble men, welke de Keuze-Commissie als nare droomen kwellen. Van den anderen kant zou het onjuist zijn te beweren, dat deze ontmoeting in het geheel geen resultaten heeft opgeleverd. Op het ocgenblik, dat wU deze beschouwing schrijven, heeft de K.C. het (de) team(s) voor den strjjd tegen het Navy-elftal nog niet samengesteld, maar ongetwij feld zullen Herberts c.s. zich daarbij enkele aanwijzingen van dezen middag ten nutte kunnen maken. Zoo moet het ons van het hart, dat al ls met Van der Veen het spilvraagstuk voorloopig nog niet af doende opgelost het Ajax-blok Van der LindenPotharstVan der Veen niet slecht voldaan ^eeft. Wij willen niet beweren dat 3e presta ties van Potharst of Van der Veen belangrijk beter waren dan die van Wilders of Pellikaan in Luxemburg, maar ér was een band, dien men toen miste en slechts het feit dat Wilders die het tegen den rappen NAC-llnkervleugel niet gemakkelijk had -voor zjjn Ajax-concurrent nauwelijks onder heeft gedaan, weer houdt ons ervan de overtuiging uit te spreken, dat de KC haar toevlucht tot detze all-Ajax-defence zal nemen. De Jong, die chouffour verving, was o.l. geen concurrent van Van der Linden en Langelaan speelde bedui dend minder dan Van der Veen, die al bij al toch wel heel veel werk verzette. Van de kanthalfs was De vroet weer goed op dreef, maar deed Van der Hoeven ditmaal voor Van Buite nen niet onder. Hol, de spil, viel links in voor Stijger en deed het waarlijk zoo kwaad niet. In de voorhoede blijft voorloopig nog het mlddenvoorvraagstuk. Ehlen deed enkele goede dingen, maar was toch té weinig de leidende kracht ln den aanval om voor keuze ln aan merking te kunnen komen. Hij was beslist minder dan Roozen. Maar ook deze heeft niet heelemaal aan de verwachtingen voldaan. Wel deed hij meer en nuttiger werk dan de Zuiderling, maar ook hem ontbrak bü enkele opzienbarende rushes de finishing touch. Toch' blijft hij op het oogen- blik naar onze meening voorloopig de meest in aanmerking komende middenvoor dien we in ons land hebben. Mogelijk kan de bijzondere, aandacht van zijn technische ver zorgers zijn spel nog op enkele be langrijke punten corrigeeren en het bijvoorbeeld de rijkere variatie geven, die van een internationaal middenvoor geëischt kan worden. Wilkes kon met Van den Engel en na de pauze met den hem ver- vangenden van der Vegt veel minder overweg dan met den zwoegenden Holleman. Vooral na rust kwam er van dezen vleugel maar weinig los. Dan ging het links heel anders! De jonge NAC-vleugel speelde er op los dat bet een lieve lust was en vooral Rjjvers onderscheidde zich vele malen. Het doelpunt dat hij na rust maakte was waarlijk van Inter nationaal kaliber. Maar ook afgezien daarvan heeft hij een prachtigen wedstrijd gespeeld en zich ook van een geheel herstelden Kick Smit een gelijkwaardig concurrent getoond. Met zijn kyk op het spel, zijn tech niek en niet ln het minst 'met zijn groot volhoudingsvermogen heeft h(j de zorgen van de KC nu wel defini tief met één verminderd. Bouwmeester deed het al evenmin kwaad en kon met zijn clubmakker ook ln deaen wedstrijd uitstekend overweg. In zijn geval is het echter toch de vraag, of de K.C. ln de ko mende zware wedstrijden, niet aan den geroutïneerden Bergman, die ook nu nuttig 6peelde, de voorkeur zaï geven. Uitstekend werk hebben over en weer de doelwachters gedaan. Kraak, maar ook Van Raalte heeft er tal van moeilijke ballen op waarlijk schitterende, wijze uitgehouden. Kraak zal wel gehandhaafd blijven in het nationale elftal, maar zeker is, dat de Blauw-Witter weinig voor hem onderdoet. Verder waren er in de B-ploeg voor de A's geen concurrenten, zoo als gezegd maakte Langelaan, die na een half uur spelen ln eigen doel kopte, niet veel indruk en voldeed ook het spel van Ehlen, die na een fout van Van der Linden geiijk maakte, maar half. Het doelpunt van Rijvers, na een aardige combinatie van de linkerwing en een daarop gevolgde solorush langs Wilders van den jongster» en kleinsten interna tionaal, bracht den 6tand 25 minu ten na de hervatting weer ln het voordeel van de A-ploeg. Bij deze 21 bleef het en men ontkomt nier aan den Indruk, dat dit voor het officieuze oranje-team toch wel -en beetje weinig was. Voor de eerste helft van de vierde periode 1946 (31 Maart t.m. 13 April) zijn de volgende bonnen geldig: BONKAARTEN KA, KB, KC 604: 152 t.m. 157 alg. 800 gr. brood 151 alg. 200 gT. bloem 150 alg. 400 gr. suiker 149 alg. 125 gr. boter 148 alg. 100 gr. vet 147 alg. 100 gr. 20-f- of magere kaas 146 alg. 50 gr. 40-f- of vette kaas B34, B35 res. 800 gr. brood C34 res. 800 gr. brood B36 res. 2 kg. aardappelen BONKAARTEN LA, LB, LC 604: 099, 100, 101 vleesch 100 gr. vleesch 095 aardappelen 2 kg. aardappelen A22 melk 2 1. melk B22, C22 melk 3% 1. melk BONKAARTEN KD, KE 604: 652, 653 alg. 800 gr. brood 651 alg. 200 gr. bloem 650 alg. 500 gr. suiker 649 alg. 125 gr. boter 648 alg. *125 gr. margarine 647 alg. 100 gr. 20+ of magere kaas 646 alg. 50 gr. 40+ of vette kaas D34, D35 res. 400 gr. brood E34 res. 500 gr. rijst of kindermeel E 35 res. 1 L. appelmoes (voor inlevering) BONKAARTEN LD, LE 604: 59C, 600, 601 vleesch 100 gr. vleesch 595 aardappelen i kg. aardappelen D 22, E 22 melk 6 L. melk Tabakskaarten enz. T 21 2 rants, shag- of rooktabak (geen sigaretten of sigaren) V 21 100 gr. chocolade of suikerw. X 21 2 rants, shagtabak (geen sigaretten of sigaren) De bonnen voor melk en aardap pelen zijn geldig t.m. Zaterdag 0 April a.s. Voor de week van 7 t/m 13 April zullen nog bonnen worden aangewe zen voor melk, aardappelen. Jam, thee, koffie, boter, tabak, versna peringen, huishoudzeep, margarine en gedr. zuidvruchten. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 29 Maart a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met In gang van Maandag 1 Aprilmag worden afgeleverd. Op de bonnen 147 en 647 voor 20+ of magere kaas mag uitslui tend magere of 20+ kaas worden betrokken. Mr. de Vries, rechter bij het Eco nomische Gerechtshof, die aan Mus sen ook menigmaal advies verstrekt zou hebbén, door het Tribunaal ■te Nijmegen veroordeeld tot f 20.000 boete.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3