Regeeringsverklaring over landing op Java HITLER'S BLAUWE OOGEN HEBBEN VON RIBBENTROP BEÏNVLOED OVERWINNING NABIJ! noorderlicht EXTRA RANTSOEN import-sigaretten Het Daitsch-Rassisch verdrag ter sprake Stoot naar Duitschlands hart 69ste JAARGANG No. 23507 VRIJDAG 29 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week' Geen verband met voortgang vindende onderhandelingen VERANTWOORDELIJK VOOR VREDE EN ORDE Verduistering van relief - goederen stoort radioverkeer Het Noorderlicht, dat hier reeds gedurende drie weken stoornis in de radioverbin dingen veroorzaakt, heeft thans een van de meest ern stige onderbrekingen veroor zaakt. Het normale radiover keer tusschen de Vereenigde Staten en Europa is volko mmen verbroken.j Labourpartij contra communisten Het weer Engelsche kinderen naar het continent Engeisch-Transjordaansche alliantie In Hamburg heerscht honger. Broodwinkels worden overvallen, men staat, om een schep gaar keuken-eten te ontvangen, in lange rijen en rauwe suikerbie ten zijn vervangingsmiddel geworden voor brood en aard appelen. Commentaar bij deze foto's is overbodig. Wij kennen de situatie omdat wij zelf een hongersnood aan den lijve ondervonden PROCES-N EU REN BERG Laatste phase in strijd om Duitschland .J Inbrekersbende opgespoord 25 inbraken in het Gooi en Kennemerland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BATAVIA, 29 Maart (ANP- Aneta). In een officieele ver klaring van de Nederlandsche regeering over de landing der Nederlandsche troepen op Java wordt er de nadruk op ge legd, dat er geen verband bestaat tusschen deze landin gen en de thans voortgang vindende onderhandelingen. Daar de Nederlandsche re geering niet voornemens is met de nationalistische beweging als zoodanig den strijd aan te binden en haar politiek op sa menwerking is gericht, moet haar verantwoordelijkheid voor vrede en orde geschraagd wor- dgn. De volledige tekst van de verkla ring luidt als volgt: ..Een aantal publicaties van In donesische, zoowel als van andere zijde heeft verband gebracht tus schen de landing van de Nederland sche troepen en de thans voortgang vindende onderhandelingen, hoewel dit verband niet bestaat. Het is algemeen bekend, dat er onmiddellijk na de bevrijding van Nederland eeq begin is gemaakt met de formatie van strijdkrachten, welke o.m. tot taak zouden hebben deel te nemen aan den oerlof tegen Japan. Vanzelfsprekend zouden deze strijdkrachten na de capitulatie van Japan ook worden gebruikt om mede te werken aan de uitvoering van de taak. welke na de capitulatie "voor de geallieerden zou ontstaan. De late bevrijding van Neder land en de transportmoeilijkhe den hebben tot gevolg gehad, dat deze troepen niet beschik baar waren op de plaatsen, waar men ze noodig had. zij zijn ech ter zoo snel mogelijk naar liet Verre Oosten gezonden en arri veerden een aanzienlijken tijd ge leden. op grond van zuiver mi litaire overwegingen en niet het doel Britsche en Britsrh-Indische eenheden af te lossen, worden deze troepen nu naar Java over gebracht. Het feit, dat er zich nog groote groepen gewapende Japanners buiten het doc-r de geallieerden ge controleerde gebied bevinden en het feit, dat vroegere geïnterneerden en krijgsgevangenen in onmiddellijk ge vaar verkeeren of daarmede bedreigd worden, zijn op zichaelf voldoende reden om het handhaven van een militaire macht noodzakelijk te maken. Het hoeft nauwelijks meer her haald te worden, dat bet niet in de bedoeling van de Nederlandsche regeering ligt den strijd aan te bin den met de nationalistische bewe ging als zoodanig, doch dat in haar op samenwerking gerichte politiek haar verantwoordelijkheid voor orde en rust moet worden geschraagd." Naar United Press uit Batavia meldt, zijn een Engelsche kapitein van politie en een aantal minde ren, onder wie Britsch-Indiërs, gearresteerd in verband met een enorme verduistering van relief- goederen uit pakhuizen te Tand- jong-Priok. Het gaat hier om een bedrag van meer dan twee millioen gulden volgens den nieuwen Ne- derlandsch-Indischen koers. Onder de verduisterde goederen bevin- den zich o.a. honderden NICA- uniformen, 30.000 Dunlop-autoban- den. vaten medicinale vaseline en alcohol, waarvan een groote hoe veelheid voor 1 45 per liter was verkocht. Voorts groote voorraden blikken doozen met sigaretten. De geheime opslagplaatsen zijn dooi de Nederlandsche militaire politie opgespoord. Volgens een communiqué van de R.A.F. zijn Thunderbolts in actie ge komen, toen zij tijdens een tactische verkenningsvlucht van een bosch bij Kedamean uit, ten Westen van Soe- rabaja, met verdekt opgestelde ma chinegeweren beschoten werden. De machinegeweren werden in een aan val tot zwijgen gebracht. Eenige Nederlandsche batal jons, ingedeeld by de 10de Brit sche brigade, zijn te Tandjong- Priok gearriveerd en naar Soera- baja doorgezonden. Admiraal Lord Louis Mountbatten voert op het oogenblik besprekingen met vakvereenigingsleiders te Syd ney en tracht de kwestie van het embargo op Nederlandsche schepen op te lossen. Prof. Laski, de voorzitter van de Britsche arbeiderspartij, die den linkervleugel dier partij vertegen woordigt, heeft zijn instemming be tuigd met het Donderdag gepubli ceerde manifest, waarin samenwer king met de communisten wordt afgewezen. Laski verzekerde aan U. P., dat hij persoonlijk alle op gesomde beschuldigingen aan het adres der Engelsche communisten onderschrijft. De toelating van een communistische vijf de colonne" zou een democratische procedure belachelijk maken, aldus Laski. De communistische voorkeur voor dic tatuur heeft hun eigen interne or ganisatie doordrongen en de poli tiek der communistische partij wordt over de hoofden der leden heen bepaald. Verwachting' tot Zaterdag avond In den ochtend pn voormiddag plaatselijk nevel of mist. Overi gens meest Ucht bewolkt met Oostelijken wind en weinig veran dering van temperatuur. Zon onder 19.0". Maan 5.52 15.28. Zon op 6.21. 2 April N.M. Naar wy van officieele zijde vernemen, zal 2 Mei een bon worden aangewezen voor een extra rantsoen sigaretten. Dit maal zullen het import-siga retten zijn, die zoowel aan vrouwen als mannen verstrekt zullen worden. Gezinnen uit Nederland, Zwitser land, België en Denemarken zullen een groot aantal Engelsche kinderen, die een vacantie op het vasteland zullen doorbrengen, bij zich opnemen. Zij willen hiermede hun waardeering voor het Engelsche volk tot uiting brengen en tevens de internationale vriendschap bij de jeugd bevorderen. Het eerste contingent van jonge rei zigers zal waarschijnlijk reeds begin Juli vertrekken. In aanmerking ko men kinderen van 14 tot 17 jaar. Ne derland heeft in hot geheel 1.000 Engelsche kinderen voor een bezoek uitgenood igd. Donderdag is in Londen de tekst van het Alliantie-verdrag tusschen Engeland en Transjordanië gepubli ceerd. De voornaamste punten behel zen volledige onafhankelijkheid van Transjordanië en we derzij dsche hulp verleening in tijd van oorlog. Te Amersfoort wer den Donderdag middag op de be graafplaats Vrede hofmet groote plechtigheid hon derdvijftien in het concentratiekamp aldaar omgekomen Russische krijgsge vangenen begraven na overleg met de regeering der Sov jet-Unie. Vertegen woordigers van H.M. de Koninginvan den minister van Oorlog en de Groo te Geallieerden wa ren aanwezig. De Russische ambas- sadeur in Neder landde heer Val- kov, eerde met een rede in zijn moe dertaal de nage dachtenis van deze slachtoffers der na zi-wreedheid. De KonMilitaire Ka pel speelde rouw muziek en heeft aan het massagraf, dat door den archimandriet Dionisios, prior der Russisch-orthodoxe gemeente in Nederlandwerd gezegendhet volkslied der Sovjet-Unie uitgevoerdHet eeresaluut werd gebracht door een Nederlandsch vuurpeloton. Een eere-compagnie van de gezagstroepen stond achter de graven opgesteld. Het zoogenaamde geheime ver drag tusschen Duitschland en Rusland is gisteren weer een bron van moeilijkheden gewor den voor het Neurenbergsche Hof. Toen Ribbentrop's verdedi gen- hierover begon, verbood de Russische aanklager hem hier over te spreken. De verdediger van Hess kwam daarop direct achter den katheder om te zeggen, dat het eenige nog bestaande exemplaar van het ver drag in Moskou moest zijn, waar voor h Molotov als getuige gedag vaard wenschte te zien. De Russi sche aanklager wond zich hierover op, doch nadat het Hof anderhalf uur in gesloten zitting bijeer» was geweest, werd besloten, den tekst van dit verdrag' aan. de prosecutie te overhandigen. Ribbentrop's secretaresse, die ook als getuige gehoord werd, vertelde niets nieuws. Haar chef had geen invloed op de buitenlandsche poli tiek, al was hij in naam dan ook minister van B'uitenlandsche Zaken. Hitier dicteerde en von Ribbentrop voerde de bevelen slechts uit. Na een kort kruisverhoor waarbij men voornamelijk wilde vaststellen', dat Ribbentrop op de hoogte was van de toestanden in concentratie kampen en na nieuwe moeilijkheden tusschen den president en den ver dediger, werd kort voor het einde van de zitting Ribbentrop zelf in de getuigenbank geroepen. Ribbentrop, bijzonder zenuwachtig en zich met Terwijl in het Westen van Duitschland drieduizend tanks in alle richtingen op rukten naar het hart van dit moderne roofridders- rijk, pakten in het nog verdrukte en bezette deel van Nederland de Duitsche soldaten in de laatste da gen van de Goede Week en op Paschen van het vorige jaar hun ransels. Van alle kanten kwamen de berichten, dat de vijand West-Nederland verliet. De menschen langs de groote wegen en spoorlijnen zagen dagelijks op treinen en alle mogelijke en onmoge lijke voertuigen de „Her rén" van vijf oorlogsjaren vertrekken. Deze gingen niet zooals zij gekomen waren: de officieren Frankrijk, waar stukge schoten, op en naast el kaar, de wrakken van dit leger lagen, dat meende de wereld te kunnen verove ren. Zelfs voor de. meest verstokte nazi-soldaten moest bij dezen terugtocht een einde aan alle illusies komen. Er zullen er weinig dezelfden, die toen weg trokken, drie weken later van een anderen kant weer zouden terugkeeren. Wat in den tijd na dien befaamden 24sten Maart door Amerikanen en Engel- schen is gepresteerd, kan slechts met den invasie-op- marsch worden vergeleken. geweest zijn, die niet reeds eerder eeii terugtocht had den meegemaakt, maar nooit had de dreiging van in nederlaag en vernietiging mooie luxe wagens en de zóó boven de legers gehan- manschappen op prachtig gen als in die dagen. Geen uitgeruste vrachtauto's, mitrailleurs en geen Mes- Integendeel! Naar hoeveel serschmidts beschermden richtingen moesten de ge- de auto-colonnes: de witte dachten niet uitgaan bij de vlag dekte de lading. Het vraag, waar die auto's, die ging naar de overgave als trotsche soldaten en be- -naar een onontkoombaar schermende jagers geble- lot. ven waren? Naar de vlak- West-Nederland was op- tes van Rusland en naar timlstisch in deze laatste de Lybische woestijn, naar Maart-dagen van '45. Het Nog sneller en dieper zelfs drongen de tankformaties door in het vijandelijke Duitsche gebied. Geen steun van Maquisards en van een in opstand geko men bevolking vergemak kelijkte nu de snelle stoo- ten. Maar ook stelde zich geen Volkssturm te weer. Verslagen en wezenloos keken de inwoners van de veroverde steden met de witte vlag in de hand naar de doortrekkende overwin naars. Honderd-acht-en-dertig de wegen van Polen en kon ook niet weten, dat Jaar moet in de geschiede nis teruggegrepen worden, om een overeenkomstige gebeurtenis te vinden. In 1807 overstroomden de Fransche legers onder Na poleon de Duitsche staten en de nederlaag aan den Rijn kan vergeleken wor den met die van Jena en Auerstedt; op beide volgde een opmarsch zonder te genstand. Patton's divisies sneden het Zuiden van het Noor den af in een operatie als in de Fransche departe menten in '44. Het Rijn land. de Paltz, Beieren en Franken, vóór het offen sief nog tot het verre Duitsche achterland be- hoorend, werden nu ver overd. Over groote deelen van Duitschland hing een waas van geheimzinnig heid, dat slechts af en toe dooc de bekendmaking van nieuwe successen werd doorbroken. De week van 24 Maart tot 1 April 1945 is wel een van de belangrijkste van den oorlog geweest. De Duitsche nederlaag werd zeker en duidelijk voor iedereen; ook voor tien duizenden Duitscliers, die zich overgaven en tegen den stroom van eindelooze toevoer-colonnes in naar de gevangenkampen In het Westen trokken. Voor de oprukkende ge allieerde legers was de overwinning nabU! beide handen aan den katheder vastklemmend, gebruikte meer dan een half uur voor het verhalen van „enkele kleine levensbijzonderhe den." Hij maakte van deze levens schets een soort verantwoording waarin het verdrag van Versailles! en de blauwe oogen van Hitier werden aangeduid als de belang rijkste momenten, die zijn politie- ken gedaehtengang hadden be ïnvloed. Zoo bleek de strompelen de oude man, die Ribbentrop thans is en die niets meer gemeen heeft met den vroegeren „ehren- massigen" SS Obergruppenführer, tenslotte zelf nqg prat te gaan op een slaafsche onderworpenheid aan Hitler, die door de verschil lende getuigen als zijn voornaam ste eigenschap in aangemerkt. Het verhoor van Ribbentrop zal morgen worden voortgezet en dat zal den man, die zich als minister van Buitenlandsche Zaken zes land goederen aanschafte, nóg zware uren kosten. De Heemsteedsche recherche heeft het spoor gevonden van een groote inbrekersbende. Begin Februari van dit jaar werd aan de Heemsteedsche Dreef te Heemstede gedurende de avonduren tijdens de afwezigheid der bewoners in enkele villa's ingebro ken. De buit bestond meerendeels uit sieraden en een radiotoestel. Eenige dagen later hield de Heemsteedsche hulppolitie twee Amsterdammers aan, die zich op verdachte wijze op de Heemsteedsche Dreef ophielden. Na een uitgebreid onderzoek is ko men vast te staan, dat door de aan houding van deze dieven een goede vangst was gedaan. ,l)e bekentenissen kwamen los. dat zij in den afgeloopen winter onge veer £5 inbraken hadden gepleegd te Zeist. Amersfoort, Baani, Bussum, Xaarden, Haarlem, Rloemendaal en Amsterdam. Eenige dagen tater werd In verband hiermede nog een Haar lemmer gearresteerd, die pas 2V% jaar in de gevangenis had gezeten en een bekende jongen uit de Am- ster dams the onderwereld was. Er werd voor tienduizenden guldens buit gemaakt, hoofdzakelijk aan kostbare Juweelen, bontjassen, radio's en een auto. Het onderzoek naar de ontvreemd® goederen, die hoofdzakelijk te Am sterdam verkocht werden, is no® gaande. Bij een Haarlemmer werden de Juweelen van een inbraak te Zeist in beslag genomen, die deze voor tweeduizend gulden had gekocht. De inbrekers zijn thans op trans-, port gesteld naar de recherche- afdeelingen van de verschillende plaatsen waar de inbraken zijn ge pleegd, voor een nader onderzoek. Dinsdag 2 April 8.15 uur zal Carel Briels voor de leden van de Literair® Club een voordract houden over „Het spel der bezetting" en „Het spel der bevrijding" in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1