Wat aan de capitulatie voorafging Katholieken weigeren deelname aan kabinet Van Acker „Geestelijken" uit „Stalin-school MINISTERS OP HET VERKIEZINGSPAD Antwoord: Verachtelijke dorpspolitiek" Publiek debat Besprekingen tusschen vertrouwensmannen en Duitsche autoriteiten Tot hoold en hart 69ste JAARGANG No. 23508 ZATERDAG 30 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week VANDAAG „BESLISSENDE" CONFERENTIE Pierre Reinards gearresteerd Grieksche verkiezingen afgelast? Memorandum verschenen Het weer Priester in zes weken Catacomben Behoud kustgebied Churchill en Hoover naar Nederland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wanneer ministers het verkie- ziingspad betreden, dan wordt er scherp geluisterd. Welis waar zijn de redevoeringen van sommige bewindslieden wat ge devalueerd tengevolge van hun veie „praatjes op de brug", waarin zij zich. met negatie van het parlement, rechtstreeks tot het publiek wen den, maar meestal zijn Bij wel de moeite van het luisteren waard. Mi nisters beschikken immers dikwijls uit hoofde van hun hooge functie over gegevens en inlichtingen, die een juister inzicht in een bepaalde materie of toestand mogelijk maken Noodzakelijk is echter, dat zij zich in de eerste plaats van hun groote verantwoordelijkheid als minister bewust blijven. Deze verantwoorde lijkheid kan in het gedrang komen, wanneer de minister zijn hobge func tie gaat vereenzelvigen met die vau partijman. Dit gevaar dreigt des te f rooter te worden naar mate de ver- lezingen naderen. Het verkiezings pad is soms erg glibberig en zeker een minister moet oppassen niet te vallen. Wij maken deze opmerkingen, om dat 'de ministers Schermerhom en Vos dezer dagen voor de Party vap den Arbeid, de eerste te Rotterdam en de tweede te Den Haag, woorden hebben gesproken, welke nogal wat stof hebben doen opwaaien. De huidige minister-president, blijkbaar vast overtuigd van een meerderheid voor de Partij van den Arbeid bij de a.s. verkiezingen, heeft daar o.a. de volgende boude uit- spraak gedaan: „Men spreekt hier en daar van een komende nationale regeering Laat ik direct en volstrekt aeg- gen. aldus de minister-president, Mijne heeren. daarvoor is het nu te Iaat. In Juni en Juli hebben Drees en ik dat geprobeerd. Het is ons onmogelijk gemaakt. Toen hebben wij de zware verantwoor delijkheid voor het bestuur ran het land op ons genomen. Daar om: er zal een parlementair kabi net komen met een parlementaire meerderheid op het radicale pro gram van de Partij van den Ar beid. Zoo zal de Partij van den Arbeid er naar streven een einde te maken aan gebrek en schaarschte en de na-oorlog&che misère, zij zal de lijnen trekken naar een toekomst van vrijheid, recht en welvaart voor u en uw kinderen." Onwillekeurig vraagt men zich af bij het lezen van <jeze woorden of er nog wel verkiezingen noodig zijn. Van den anderen kant zou men kun nen vragen, waarom deze socialisti sche ministers het heele land met propaganda-speeches overstroomen, ala de uitslag voor hen immers toch reeds bij voorbaat vaststaat. Of zijn misschien juist zulke beweringen, die eiken grond missen, een uiting van onzekerheid? Want het behoeft toch wel geen betoog, dat er geen enkele reden is, waarom bijv. de Kath. Volkspartij met minder zetels tilt de stembus te voorschijn zou moeten komen dan <je Partij van den Arbeid. Integendeel. De maanden na de bevrijding hebben het Nederland- sche volk duidelijker dan ooit doen beseffen, dat een politiek, die een vasten koers wil volgen, gebaseerd moet zijn op hechte beginselen en niet op vage en schoone beloften. Intusschen zullen de kiezers en niet sommige ministers van het huidige kabinet hebben te beslissen hoe zij geregeerd willen worden. Of ér in de toekomst een nationaal of een parlementair kabinet zal ko men, valt thans niet te heoordeelen. De ervaring van vele jaren vóór den oorlog heeft geleerd, dat de vorming van een parlementair kabinet door velen als hèt ideaal in een par lementaire democratie beschouwd uiterst moeilijk kan zijn, zoodat er geen andere keus dan een nationaal of zaken-kabinet overblijft. De ver kiezingen in België, in den uitslag waarvan onze premier zich ook zoo vergist heeft, leeren. hoe moeilijk in den na-oorlogschen chaotischen toe stand de formatie van een kabinet tot stand komt. Ook een rede van Ir. Vos, minis ter van Handel en Nijverheid, heeft in talrijke kringen groo te ontstemming gewekt. Ieder ondervindt aan den lijve, hoe groot de textielschaarschte is, en weet. hoe moeilijk de textielpunten gehono reerd kunnen worden. Toch zeide de minister dezer dagen: ..Als de winkeliers geldige tex tielpunten niet honoreeren, is dat meer een kwestie van niet w i 1- 1 e n, dan van niet kunnen. Geef namen en plaats van „neenverkoo- pende" winkeliers op aan het De partement van Handel en Nijver heid. dan zullen we zien of er niets meer te krijgen is. In uiterste noodzaak zal ik een Centraal Ma gazijn laten inrichten, waar Jong gehuwden alles op hun vergunnin gen kunnen krijgen." Groote inkoop-combinaties, waar- hij honderden manufacturers zijn aangesloten, hebben tegen deze woor den van den minister scherp gepro testeerd. "Een lid van het dag. bestuur van een der grootste inkoopcombi- nattes van textielhandelaren schreef een open brief aan den minister, waarin o.a. het volgende voorkwam: „Excellentie, ik verdenk U niet van kwade trouw, ik veronderstel derhalve, dat U productiecijfers zijn verschaft, die deden spreken Het Weenen van heden Twee nonnen vervoeren hun be zittingen op een klein karretje door de straten van de zwaarbeschadigde stad 'J'Hjdens een persconferentie deel de Van Acker aan de journalisten mede, dat de katholieken weige ren aan een vierledige regee- ring deel te nemen, terwijl een re- geering van twee of drie partijen naar zijn zeggen tot de onmoge lijkheden behoort. Na een overzicht gegeven te heb ben van de economische wanorde in het land zeid Van Acker: „Het spel, dat thans gespeeld wordt, zou op sommige oogenblikken vermakelijk kunnen zijn, doch heden is hec slechts verachtelijke dorpspolitiek. Medewerking van alle mensehen van goeden wil is noodzakelijk voor den wederopbouw van het land. Ik wensch dat er zoo spoedig mo- BATAVIA, 30 Maart (A.N.P.- Aneta) Volgens welingelichte Indonesische kringen te Batavia zal vandaag een „beslissende" conferentie tifcschen dr. Van Moök en Sjahrir worden gehou den. Berichten omtrent het op handen zijnde vertrek begin April van Sir Archibald Clark Kerr, die 1 Februari in Bata via is aangekomen om de par tijen bijeen te brengen voor be sprekingen, versterkten den in druk, dat de onderhandelingen in een „beslissend" stadium zijn gekomen. De recherche van den P.R.D. heeft den vroegeren dirigent van het symphonisch orkest van den Nederlandschen Omroep, Pierre Reinards, gearresteerd. Hem wordt hulpverleening aan den vijand ten laste gelegd. Naar aanleiding van een door ir. W. Schermerhorn in de Rivièra-hall te Rotterdam gehouden lezing heeft prof. mr. C. W. de Vries hem uitgenoodigd tot een te Rotterdam te houden pu bliek debat over de hoogste Neder- landsche regeeringsbeginselen. Bij aan vaarding van deze uitnoodiging zou het debat naar meening van prof. De Vries onder neutrale leiding gehouden moeten worden. zooals in het hiervoren genoemde verslag aangegeven is. Maar heeft U dan .van deze productiecijfers afgetrokken de hoeveelheden,' die voor de mijnstreken,, voor de gere- patrieerdeii en voor het leger zijn of waren bestemd? Kunt U niet eens de cijfers ge ven van de textielgoederen, die voor de gewone burgerbevolking beschikbaar zijn gekomen en wel per hoofd der bevolking? Van 'een antwoord van den minis ter hebben wij nog niets gehoord. Het zal hem ook niet gemakkelijk vallen. gelijk een regeering tot stand komt. Ik weet, dat er moeilijkheden ztfUen zijn, en dat men hierop speculeert door te steunen op een ontoerei kende meerderheid. maar ik wil klare en duidelijke taal spreken: indien ik een regeering vorm en indien de meerderheid die mij steunt ontoe reikend is, zal ik dè noodige maat regelen nemen om de macht Je krij gen, die noodig is." De C. V. p. stelt zich op het stand punt, dat alleen een zakenkabinet Onder leiding van een niet-parlemen- tariër op medewerking van de ka tholieken kan rekenen. Naar U.P. hedenochtend uit Brus sel meldt, heeft Van Acker medege deeld dat overeenkomst is be reikt tusschen de socialisten, libe ralen en communisten, zoodat hij in staat zal zijn een llnksclie regeering te vormen. Waarschijnlijk zullen hedenmiddag de namen der minis ters bekend gemaakt kunnen wor den. Van Acker zal voor dit nieuwe kabinet speciale .volmachten vra gen, zoodat een grootere stabiliteit dan in het vorjge llnksclie kabinet bereikt zal worden. U. P. melclt uit Athene: De Grieksche Rand van State heeft het „verkiezingshof", ingesteld voor het ontvangen der resultaten, ongeldig verklaard. Dit beteekent, dat, tenzij de regeering een uitweg weet te vinden, de verkiezingen van morgen geen doorgang zullen l.unnen vinden. De beslissing van den raad heeft groote opwinding te Athene veroorzaakt. De bjj besluit van 2 Augustus 1944, later aangevuld, door H. M. re geering aangewezen vertrouwensmannen hebben in April 1945 tesamen met den commandant der Binnenlandsche Strijdkrachten (C.B.S.) generaal-majoor H. Koot bemiddeling verleend voor het overbrengen van een aanbod van de Duitsche bezettingsautoriteiten aan de gealli eerden tot een feitelijke beëindiging der vijandelijkheden in het nog bezette Nederlandsche gebied. Van het door hen te dezer zake gevoerde beleid is thans een gedocu menteerde verantwoording verschenen. Uit dit memorandum van het Col lege van Vertrouwensmannen blijkt het volgende: 3 April 1945 overhandigde jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris generaal van het ministerie van Bui- teniandsche Zaken, die vergezeld was van mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank, aan den voorzitter van het College van Ver trouwensmannen een bericht, waar aan het volgende ontleend is: ,,Er bestaan bevelen (O.K.W. Oberkommando der Wehrmacht) om bij militaire operaties van geallieerde zijde ten Westen van IJsselkust te verdedigen en over te gaan tot ver nielingen op groote schaal en alge- heele onderwaterzetting. Degenen, die vernietiging en on der water zetting zouden moeten uitvoeren, kunnen deze bevelen al leen dan ter zijde leggen en zij zijn- daartoe bereid, als het Nederland sche gebied militair van Duitschland is geïsoleerd en de mogelijkheid van herstel eener verbinding door Duit sche weermacht is uitgesloten, zoo dat autoriteit in Duitschland, die bevel gaf, dientengevolge geen in vloed op uitvoering beslissingen meer heeft." De voorzitter achtte zich verplicht den minister-president en den C.B.S. van dit bericht in kennis te stellen. Eenige dagen later deelde de heer Snouck Hurgronje den voorzitter alsnog de bron mede van dit bericht. Het bleek gebaseerd te zijn op een onderhoud., dat had plaats gevonden tusschen dr. H. M. Hirschfeld, wnd. Verwachting tot Zondagavond: Voor de provinciën Friesland, Groningen en Noord - Holland Mist of sombere laaghangende bewolking. Hier en daar In den namiddag tijdelijk doorbrekende zon Meest zwakke wind tusschen Noord en Oost. Iets lagere tem peraturen dan vandaag. Voor de overige provinciën: In den och tend en voormiddag plaatselijk nevel of mist. I.ater op den dag zomni? weer. behoudens hier en daar overdrijvende wolkenvelden. Meest zwakke wind. Ongeveer zelfde temperatuur als vandaag. Zon onder 19.08. Maan fi.14 16.50. Zondag zon 6.1919.10. Maan 6.3418.14. Maandag zon op 6.17. 11 „Ik, N.N., en mijn geheele pa rochie verzoeken spontaan den Afgevaardigde van Godsdienstza ken van het Gewestelijk Bureau, ons in den schoot van de Rus- sisch-orthodoxe Kerk te willen aannemen." Dit is de tekst van een verkla ring, die aan de Roethenen ter ondierteekening wordti voorgelegd, en waarover de pastoors drié da gen bedenktijd krijgen. Daarna is er geen enkele andere keuze dan de gevangenis. Volgens inlichtingen van iemand, die zoo juist uit het door de Russen be zette gebied van Polen is terugge keerd, werden sinds November 1945 reeds ongeveer 400 priesters gevan gen genomen. Hun opvolgers waren „geestelij ken", in dienst van Moskou, die aan de „Stalin"-school een cursüs van drie tot zes weken in de theologie hadden gevolgd. Van de seminaris ten, die uit het katholieke seminarie werden'verdreven en die na hun af zwering toegelaten werden tot het orthodoxe seminarie van Warschau, werden er reeds verschillenden be noemd tot pastoor in katholieke pa rochies, voornamelijk in het Bisdom Tarnapol. Juist in de laatste jaren was het katholieke geloof in deze vroeger Poclsche streek Beer krachtig gewor den, doch de geloovigen leiden er nu een waar catacomben-bestaan. Tijdens de Vasten hoorde een katholiek priester 's-nachts biecht, terwijl een groot aantal gewapende mannen zich naar den biechtstoel begaf om den geestelijke te bescher men. „Overdag", zoo zelden zij, „re geert Rusland, doch 's nachts zijn het de partisanen die de wet stellen". In een dorp van het vroeger Roe- meensche gewest Czernowiec in Bes- sarabië, organiseerde een door het Gewestelijk Bureau van Gods- aienstBaken gezonden „priester" ook paaschbieehten en noodigde de men. schen uit, 's nachts te komen, in dien hun dit gemakkelijker zou val len. Vele partisanen biechtten bij hem en bekenden hem onder biecht geheim dat het in den oorló'g „soms onvermijdelijk is een man neer te slaan". Enkele dagen later werden al degenen, die gebiecht hadden „een Rus te hebben gedood", gearresteerd. Dit is wel een duidelijk bewijs, dat deze „priesters" in dienst staan van de politie. Het volk vraagt zich af. niet enkel wat men moet denken van deze schending van het biecht geheim, maar ook van de geldigheid van het priesterschap van al diege nen, die tot deze waardigheid ge- i aakten na een spoedcursus aan de theologische ,,Stalin"-school. Deze en andere gegevens verklaren, hoe de Sovjet-regeering een groep van apos taten kon samenstellen, die aich officieel als „Concilie van de Roe- theensche ICerk" hij de schismatieke Orthedoxe Kerk van Rusland aan sloot. aldus de Centrale Informatie dienst „Pro Deo" (C.I.P.) te Rome, waaraan wy bovenstaande gegevens ontleenen. secretaris-generaal van Handel. Nij verheid en Scheepvaart en den Rijks commissaris voor het bezette Neder, landsche gebied, dr. A. Seyss-In- quart. 7 April 1945 bezocht de heer A. Th. L. van der Vlugt, consul-gene raal van Finland, In zijn kwaliteit van lid van het Interkerkelijk Over leg te 's Gravenhage, dr. E. A. Schwebel, B'eauftragte ftlr die Pro- vlnz Süd-Holland. Nog dienzelfden dag had de heer Van der Vlugt eerv onderhud met een vertegenwoor diger van den C. B. S. en een der vertrouwensmannen, den heer Fehor Op verzoek van den heer Neher en den vertegenwoordiger van den C. B. S. (mr. G. J. de Lint) maakte de heer Van der Vlugt in hun by- zijn verslag op van zijn besprekin gen met dr Schwebel. Volgens dit verslag meende de Rijkscommissaris, dat, wan neer Nederland geheel van Duitschland zou zijn afgesloten, eventueel Bremen en Emden en ook de stelling Oost-Friesland zou zijn genomen, de civiele aoo- wel als de militaire autoriteiten onder bepaalde voorwaarden be reid zouden zijn te capituleeren, in aanmerking nemende het ho- pelooze van hun positie in het Westen, alsmede het feit. dac men van meening was, dat fei telijk niet meer van een com plete regeering in Duitschland kon worden gesproken. Een dergelijke capitulatie zou worden bemoeilijkt, wanneer tus schen de Duitsche troeDen en de ge allieerden in West-Nederland de strijd aou zijn ontbrand. Inmiddels wordt getraineerd met het vernielen van bepaalde objecten. 12 April werd de bespreking met den Rijkscommissaris gehouden in tegenwoordigheid van dr. E. A. Schwebel. (Inmiddels was het bericht binnengekomen, dat de Geallieerden een offensief in Westelijke richting over den IJssel waren begonnen). Blijkens het protocol werd bij de be sprekingen gewezen op het feit- da* naar algemeene Nederlandsche over tuiging Duitschland den oorlog reeds definitief had verloren, zoodat nooit zou kunnen worden erkend, dat met verdere vernietigingen etc. een oorlogsbelang voor Duitschland nog kon worden gediend. Plotseling: reageerde de Rijks commissaris op de gedachten wis seling door uit te spreken, dat de Duitsche autoriteiten hiér te lande maar één opdracht hadden en die onder alle omstandigheden moes ten uitvoeren, zoolang de oorlogs toestand in Duitschland duurde, namelijk het kustgebied te hou den. (Vervolg otp pag3) Naar het A.N.P. verneemt, zal het bezoek van Churchill aan H. M. de Koningin in de tweede helft van Mei geschieden. Ook de oud-president der Ver. Staten, Hoover, die momenteel voor het U.NR.R A.-werk in Eu ropa vertoeft, zal Nederland be zoeken. Hij kan in de tweede week van April hier verwacht worden. Een klein rubriekje in een klein boekje van onze kleine krant. Om u even te bezinnen beeft u ook maar een klein rtistig boekje noodig in buis, tram, trein, op boot of op kan toor. Zoekt u morgen eens naar zoo n geschikt plaatsje. Als u bet vindt, zal dit van groote waarde blijken voor uw leven. U verlangt tocb ook pilaar rust. vrede en geluk?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1