Overleg met Nederlandsche regeering Overeenkomst vermoedelijk vóór midden April Van Acker vormt nieuw kabinet Op den goeden weg Ondergrondsche nazi-organisatie ontmaskerd Hitlerjeagd actief Tot hoofd en hart MAANDAG 1 APRIL 194^ Abonnementsprijs 30 cent per week! 69ste JAARGANG No. 23509 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 HET INDONESISCHE PROBLEEM Christelijke Volkspartij weigerde medewerking te verleenen Indonesische delegatie ook naar Den Haag Het weer Mgr. Th. Bekkers benoemd tot Apostol. Protonotarius PRINS BERNHARD MOET RUST HOUDEN Sovjet-leger zal Tebriz ontruimen De Grieken ter stembus Siowaaksche weerwolven Korfingin en Prinses naar Jaarbeurs Grediet voor duurzame gebruiksgoederen Afbetalen met f 1. per week COURANT T-n,.. NIEUWE HAARLEMSCHE In tegenwoordigheid van H M. de Koningin werden Zaterdag de rechter- en linkervleugel van het paleis Het Loo officieel in gebruik genomen. De rechtervleugel is door de vorstin be- beschikbaar gesteld voor uit de Duitsche concentratiekampen teruggekeerde oud-illegalen, de linker voor gerepatrieerden uit Indië. De foto toont de openingsplechtigheid. Naast H. M. de Koningin Haar commissaris in Gelderland, jhr. Quarles van Ufford en de minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Beel. Rechts freule Beaumont, Dame du Palais Zooals Zaterdag reeds in een deel van onze oplage is ge meld, zullen Van Mook en Clark Kerr 4 April naar Neder land vertrekken voor bespre kingen met de Nederlandsche regeering. De drie Indonesiërs die hen zullen Vergezellen zijn Soewandi, Soedarsono en Prin- godigdo. Dr. v. Mook wordt bege leid door dr. Idenburg, den sul tan van Pontianak, it.-kol. San- toso en lt. Pahija. De Neder- landsch-Indonesische bespre kingen zjjn momenteel opge schort. Politieke waarnemers in Batavia zijn van oordeel, dat de besprekin gen thans een definitief stadium hebben bereikt. Naar vernomen wordt, heeft het juridische comité het concept voor een Indonesische grondwet opgemaakt. Hiervoor is echter nog overleg van dr. Van Mook met Den Haag noodig. Poli tieke kringen zijn vol vertrouwen, dat spoedig een overeenkomst zal worden bereikt, vermoedelijk vóór het midden van April. Op een persconferentie heeft dr. Van Mook uitdrukking aan zijn hoop gegeven, dat het niet meer te lang zou duren, voordat een basis bereikt is, waarop Nederlanders en Indonesiërs in staat zullen zijn tot elkander te komen en aan den we deropbouw te beginnen. Hij weigerde zich over den toekomstigen vorm van 't In donesische bestuur uit te la ten en zeide, dat pas nadat te Den Haag overeenstemming is bereikt in principe, men een begin kan maken met het op stellen van de grondwet. Van Mook liet zich prijzend uit over Sir Clark Kerr en Sjahrir, die beiden een uiterst moeilijke taak in het driehoeksdebat hadden. Hij onthulde, dat de Fransch-Anna- mietische overeenkomst veel heeft bijgedragen tot het vinden van een oplossing der problemen, die an ders misschien niet gemakkelijk zou zijn gevonden. De feiten van de huidige situatie worden door beide partijeh thans volledig erkend- Van den beginne af hebben beide naar het zelfde doel gestreefd, slechts bestond er verschil in de methodes; thans zijn de verschillen echter klein genoeg. Dr. Van Mook voegde er aan toe, dat het misschien een kwestie van een week of minder zou zijn na de aankomst in Den Haag, dat de zaak zal zijn recht gezet. De onderhandelingen zullen echter te Batavia worden afgeslo ten. Van goed ingelichte zijde werd aan U. P. medegedeeld, dat aangenomen werd, dat de reis van dr. Van Mook en de Indonesische delegatie naar Den Haag verband houdt met den nationalistlschen eisch van erkenning der Indonesische re publiek. Naar Reuter meldt, komt de tot Verwachting tot Dinsdagavond; Aanvankelijk nog onbewolkte lucht niet In den nacht plaatse lijk mistvorniing. hater van de Noordzee of 'iet IJselmeer land inwaarts drijvende wolkenvelden. Droog weer. Iets lagere tempe raturen dan vandaag. Meest zwakke wind. Zon onder 13.12. Maan fi.32 13.40 (N.M.). Zon op 6.15. dusverre bestaande overeenstem ming grootendeels neer op een erkenning van den status quo in Ned.-Indië, doch bij een eventueel verdrag zal men wel nadere rege lingen treffen. Men gelooft, dat de thans bereikte overeenstemming tl 3 erkenning insluit van de feite lijke macht der Indonesiërs over Java en mogelijk Sumatra. De positie van de buitengewesten is niet duidelijk, doch naar men aanneemt, erkennen de Indone siërs, dat het in de huidige phase moeilijk zal zijn hun gezag over Borneo en Ned. Nieuw-Guinea uit te breiden. Verklaard wordt, dat men bij de overeenstemming ook het oog had op een gemeenschappelijk burger schap voor Nederlanders en Indo nesiërs en op waarborgen voor de Ned.-economische belangen. Jhr. A. Th. Baud is vanmorgen als persoonlijk vertegenwoordiger van dr. Van Mook naar Indo-China vertrok ken, teneinde zich volledig op de hoogte te stellen van de situatie al daar na de oplossing der interne vraagstukken. Van Mook's mededee- lingen ter persconferentie hebben In politieke kringen te Batavia aanlei ding gegeven tot de speculatie of Java een republiek zal worden, te zamen met de andere deelen van Indonesië een federatie vormend, of dat een republiek-Indonesië gesticht zal worden. Z. H. de Paus heeft bij gelegenheid van het vijf-en-twintigjarig jubileum van het Pauselijk Liefdewerk van don H. ApostelPetrus in Nederland (S. P. L.) den Nationalen Directeur, Mgr. Th. M. P. Bekkers te Voorschoten, benoemd tot Protonotarius Aposto- licus a.i.p. Op den Amstei vond Zondag de traditioneele ,,Head of the Ri- ver-race" plaats, waaraan door een record aantal ploegen werd deelgenomen. Tijdens den strijd der Oude Achten, welke gewon nen werd door Willem II voor Delftsche Sport en Nereus Officieel wordt het A. N. P. het volgende rtiedegedeeld: H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Barnhard zijn Za terdagavond per vliegtuig in Ne derland teruggekeerd. In verband met een lichte bronchitis moet Prins Bemhard echter op dokters advies eenige dagen het bed hou den, mede met het oog op de a s. reis van Hunne Koninklijke Hoog heden naar Scandinavië. De Engelsche veldmaarschalk lord Gort ls in Londen overleden. Bij het uitbreken van den oorlog in 1939 was hij opperbevelhebber van het Britsche expeditieleger in Frankrijk, in welke functie hij den te rugtocht uit Duinkerken leidde. La ter werd hij tot gouverneur van Malta benoemd. Onze correspondent seinde ons Zondagavond uit Brussel: Na de mislukking van Spaak ls Van Acker er opnieuw in geslaagd een regeering te vormen, die in de Kamer altijd over een meerderheid zal beschikken, daar zij de liberalen met zich mee heeft gekregen. In loon daarvoor ontvingen zij 6 van de 19 zetels. Van de overige 13 gaan er 6 naar de socialisten, 4 naar de communisten en 3 naar partij- iocze deskundigen. Geen enkel C.V.P.- lid is in de regeering opgenomen, zco- dat de katholieke pers spreekt over een vclksfrontregeering, die nooit een weerspiegeling kan zijn van den volkswil, die voor 44 procent achter de C.V.P. staat. Van Acker, die thans voor de derde maal minister-president is, heeft aanvankelijk aan de C.V P. 7 zetels aangebeden, maar overigens werd geen enkele van haar eisehen ingewilligd. In die omstandigheden heeft de partij gemeend te moeten Officieren van den Britschen ge heimen dienst, hebben in samenwer king met leden van de Amerikaansche contra-spionnage een eerste poging van de nazi-jeugd ontmaskerd om een ondergrondsch commando op te rich ten, dat ten doel had een langdurige activiteit tegen de bezettende macht te organiseeren. De leiders van deze nieuwe ..weer wolf-organisatie die vroeger leiden de functies hadden in de Hitlerjeugd, zijn in de Engelsche en Amerikaansche zones gearresteerd. Verdere zuiverings acties zijn aan den gang en er heeft reeds een groot aantal arrestaties on- dfer de Duitsche jeugd plaats gehad. Onder de gearresteerden bevinden zich de zes kopstukken van deze or ganisatie, w.o. Axmann, leider van de Hitlerjeugd. Volgens het officieele communiqué van de Britsche contra-spionnage. was aan het licht gekomen dat sinds het eind van 1945 in West-Duitschland een organisatie aan het werk was, gevormd uit de overblijfselen van de Hitler jeugd en de ,,Bund Dsutscher Madel". Het eerste doel van deze organisatie weigeren. Van Acker had echter te voren reeds verklaard, dat hij in ieder geval een regeering zou vormen cok aonder de C.V.P. Hij kon dut rustig» doen, omdat de liberalen ver klaard hadden met iedere democra tische regeering mee te gaan. wan neer zij op de ..onmogelijke eisehen der rechterzijde" kon ingaan. In het nieuwe kabinet-Van Acker heeft spaak Buitenlandsche Zaken, De Vogel Financiën en Deveze Eco nomische Zaken. Hoewel adders ver deeld, zijn de meeste ministers uit de vorige formatie-Van Acker in de huidige re.geering opgenomen. De communisten bezetten Voedselvoor ziening, Volksgezondheid. Wederop bouw en Openbare Werken. Van de 19 ministers zijn er 17 Walen en 2 Vlamingen. Van Acker verklaarde aan de pers dat de regeering zich slechts met economische, financieele en sociale zaken zal bezig houden. Uien veron dersteld. dat dit de koningskwestie en andere politieke kwesties uitsluit. Voorts verwacht men dat de regee ring Woensdag voor de Kamer van Afgevaardigden zal verschijnen. Een woordvoerder van het Ameri kaansche leger deelde Maandag mee, dat berichten uit Tebriz er op we zen. dat het Sovjet-leger cstenta- tatieve maatregelen treft om deze hoofdstad van Azerbeidsjan te ont ruimen. Volgens de voorloopige uitslagen hebben de populisten (rechtsche, mo narchistische partij) ongeveer 50 pet. van de stemmen behaald. De liberalen verkregen ongeveer 20 pet. De extremistische ..X"-organisatie i heeft tot dusver de minste stemmen op zich vereenigd. De geallieerde commissie van toe zicht zal haar rapport over deze ver kiezingen Woensdag over een week gereed hebben. was niet de directe sabotage, doch het voorbereiden van een nieuwen nazi- staat. De leiders waren voornamelijk officieren uit het hoofdkwartier van de Hitlerjeugd. Het eerste dook deze orga nisatie op in de Amerikaansche zone. doch later voltrok zich een soortgelijk proces in Noord-Duitschland en door de geheele Britsche zone. De organ'sa- tie droeg den naam van „Kindergar ten" en bestond uit twee afdeelingen, een politieke en een economische. Reeds in het begin van dit jaar wer den de eerste leden van dit geheime genootschap in de Britsche zone ge arresteerd. De arrestatie van meer dan 100 personen, die er van beschuldigd worden Siowaaksche „weerwolf- benden te hebben georganiseerd en bezig waren een gewapenden opstand tegen de Cechoslowaaksche republiek voor te bereiden, werd Zondagoch tend vroeg door het ministerie van Binnenlandsche Zaken bekendge maakt. De bekendmaking verscheen in een semi-officieel orgaan, waarin tegelijk de Katholieke geestelijkheid werd aangevallen en er van beschul digd de Siowaaksche weerwolven te steunen. De onthullingen van het schan daal bij de Unilever, kort daar op gevolgd door een met een. ware opgewektheid onderno men ontmaskerino- van de fraudeur» bij de H.A.R.K., teekenen den terug keer van vertrouwen en moreel ver antwoordelijkheidsbesef. Er zijn he laas maar al te veel ongerechtigheden, aan het licht te brengen in Neder land, maar men brenge ze dan ten minste inderdaad aan het licht. Op het Openbaar Ministerie en de rech terlijke macht rusten thans dubbal zware verplichtingen. Op de eerste instantie cm c'e zaak zonder aan zien des persoons te vervolgen, op de laatste om streng en zuiver reent te deen. opdat een ieder wete. dat? de dieven in dit land hun straf niet meer ontgaan. De ontdekking van fraudes heeft in de zonderlinge omstandigheden, waarin wij Teven, in tegenstelling tot vroeger, teen zrij als functie van een gevestigden rechtsstaat als een ge woon, uitsluitend betreurenswaardig, verschijnsel aanvaard werden, een singuliere beteekenis en naar dez» singuliere beteekenis genomen, zou het"ons verontrusten zoo het bij deze gevallen bleef. Het is immers zoo langzamerhand een publiek geheim geworden, dat er in sommige kringen nog heel wat rot is in der Nederlan den Staat, aoodat het de politie niet; zou ontsieren, indien zij hier en daar een kijkje achter de schermen ging nemen*. Het zou tot zeer penibele gevolgen aanleiding kunnen geven, het zou wellicht een stormpje kun nen verwekken, misschien zou eaa imponeerende facade in het stof val len, het zou niettemin goed zijn. in dien de politie voortging met haar onderzoekingen, zooals het in het algemeen voor het snelle herstel der rechtsverhoudingen en het fatsoencs- begrip gebiedende eisch is. c'at de politie van nu af aan voor geen bar rière, hoe grimmig en ontzagwekkend c*ok. meer halt houdt als zij de ze kerheid heeft, dat deze barrière een belemmering is voor den terugkeer van het recht en de openbare mo raal. De politre moge met opgewekt heid haar nuttige taak voortzetten, waar zij zeker is dat daaraan be hoefte bestaat. Nu er eenmaal twee hinkende paarden over de brug zijn gejaagd, ga er als het moet een heele kudde overheen. Het is een eerste zorg van geeste lijke volksgezondheid om de oneer lijkheden in dit land met wortel ea tak uit te roeien. H. M. de Koningin en Prin ses Juliana zullen Dinsdagoch tend de opening- bijwonen van cïè Jaarbeurs in den Stadsschouwburg te Utrecht. Tevens zullen daarbij te genwoordig aijn de ministers scher- merhorn, Deel. Meynen, Ringers, van. Schaick en Vos. De Kon. Familie wordt tegen half elf verwacht. Ingediend is het wetsontwerp be treffende het consumentencrediet. Dit beoogt door de verleening van voorschotten het aankoopen van onontbeerlijke duurzame gebruiks goederen, nu deze ruimer beschik baar komen, voor degenen, die deze aanschaffingen niet uit hun loopen- de inkomens kunnen bekostigen, te vergemakkelijken. De bedragen, die zullen worden ver strekt, zijn ten hoogste f 100 per persoon. Een gezin kan f 10o extra krijgen. Inkomsten van verdienende gezinsleden zullen tot een lager voorschot leiden. De credieten zullen moeten wor den terugbetaald op basis van f 1 per week voor iedere f 100, die men gekregen heeft. Bij werknemers zal de afbetaling geschieden in den vorm van inhouding op het loon, waarvoor de werkgever zegels zal moeten plakken op een spaarkaart. De credieten zullen worden ver strekt in den vorm van waardebon nen. die geleidelijk op nader te be palen tijds.tippen zullen worden gel dig verklaard en die slechts zullen kunnen worden gebruikt voor den aankoop van bepaalde goederen, waarbij vooral moet worden gedacht aan kleeding en schoeisel. lederen dag willen wij in dit rubriekje een korte gedachte neerschrijven ter overpein zing. Vele zullen u niet be roeren, maar op zekeren dag zal er een instaan, die u treft. Welke waarde deze dan voor u heeft? De gedachte aan de zeker komende vrijheid deed duizenden in de oorlogsjaren de ellende en ontberingen van gevangenissen en concentra tiekampen doorstaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1