Verfraaiing van Maria's Genade-oord te Heiloo Von Ribbentrop brengt Stalin een eeresaluut De avonturen van Ling Khi Tong Politiek debat gaat door Britsch plan voor het Ruhrgebied Vervalling eener belofte den Oproep van Deken Huldiging A. v. Driel K. Hartvelt dirigent der H.O.V. Bezitter van zes landgoederen VOETBALRECORD Verlies van het Nederlanderschap MAANDAG 1 APRIL 1946 PAGINA 2 V^infried-totirnooi Doosje met juweelen gestolen 40 jaar tusschen het riet Distributienieuws Kardinaalsconcert Letter M Nieuws van de sportclubs Burgerlijke Stand Gooi die Rheumatiek van U af. Stoptreinen te Warmond PROCES-NEURENBERG vs Nieuwe regeering in Bulgarije Mr. Deckers lid van Raad van State Weer sinaasappelen voor kinderen Hoofdprijzen Staatsloterij Nederl. tennisploeg WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? De Deken en de Pastoors van het dekenaat Haarlem hebben zich tot de geloovigen gewend met het volgende schrijven: Het is nu een jaar geleden, dat wij, in de grootste ellende van honger en van gebrek, ternauwer nood meer de kracht hadden om den Hemel een heilig geweld aan te doen en God om uitkomst te smeeken. Zoover was het met ons gekomen, menschelijkerwijze za gen we onzen ondergang naderen. We weten het nog zoo goed, hoe in die ellende op een Zondag avond, als een noodkreet in den hoogsten nood, onze beminde Bis schop in een ontroerend gebed in zijn Kathedraal zich wendde ^ot Maria. Toen beloofde onze Bisschop aan Maria, om, indien ons bisdom, d.i. het Westen, voor oorlogsgeweld zou gespaard blij ven, het heiligdom van Onze Lie ve Vrouw ter Nood te Heiloo luisterrijk zou worden verheven tot een mooi genadeoord. En hij rekende daarbij op de hulp van geheel zijn bisdom. Ge hebt onder leiding uwer bis schoppen uw verzet tegen den over weldiger bewonderenswaardig volge houden, zoodat op u van toepass.ng was het woord van het Boek der Openbaring II, 2: ,,Veel hebt ge uit gestaan terwille van Mijn Naam zon der moede te worden." Wat zijn we niet wonderlijk ge spaard. Wie had dat verleden jaar durven hopen? En zie, terwijl in an dere deelen van ons land bijna elk huis de sporen draagt van den oorlog, leven wij in ons bisdom in gave ste den en dorpen. Daarom durven we ons tot u te wenden om onzen bis schop in staat te stellen de belofte, die hij toen uit ons aller naam deed, gestand te kunnen doen. Toen waren we het allen met zijn belofte eens. Laat de bisschopsstad Haarlem nu eens het initiatief nemen en een voorbeeld geven, waardoor het geheele bisdom wordt aangespoord ons voorbeeld te volgen. Op onzen Bisschop rust de eerste plicht de belofte te vervullen. Maar niemand onzer, klein noch groot, onttrekke zich aan de belofte- belofte immers maakt schuld. Ook de cent van elk kind zal daarbij wegen. Daarom zal de gewone collecte voor de Bijzondere Nooden van het Episcopaat op Zondag 7 en 14 April besteed worden voor dit doel: de vervulling van de belofte om Maria's Genadeoord van Heiloo te verfraaien. Beseft het wel: Haarlem en zijn omgeving zijn wel het meest ge spaard. Laat Haarlem en zijn omge ving het voorbeeld geven voor heel ons bisdom in Noord- en Zuid-Hol land en Zeeland. Uw deken en uw pastoors rekenen op een zeer milde gift. En met den Apostel zeggen wij u: Wij kennen uw werken, uw zwoegen en uw geduld en we weten, dat ge" de boozen niet kunt verdragen. (Openb. 2.2). En daarom rekenen wij op uw aller medewerking tot glorie der Allerza ligste Maagd. Op 28 April zal een grootsche Jeugdhulde plaats hebben om het tienjarig jubilé te vieren van on zen Bisschop en op 29 April zal op een grootschen Maria-avond Katholiek Haarlem ten overstaan van vertegenwoordigers van het geheele bisdom getuigen van on zen dank aan de Allerzaligste Maagd en aan onzen Bisschop. Moge van Haarlem een machtige stoot uitgaan over het geheele bisdom. Gedenkt dus de collecte voor de Bij zondere Nooden op de twee eerstvol gende Zondagen uitermate mild. Vandaag herdenkt de heer A. v. Driel, directeur van de Gemeente reiniging, het Haven- en Markt wezen, zijn 40-jarig jubileum in dienst van de gemeente Haarlem. Hedenmorgen werd de jubilaris op [het kantoor van den gemeente- reinigingsdienst ontvangen. In de directiekamer, die in een waren bloementuin herschapen, was, voer de allereerst het woord de waar nemend directeur, de heer Renne. Na de hartelijke toespraak werd een triptiek onthuld, waarin het midden de jubileerende directeur is afgebeeld, links het oude bedrijf en rechts het gebouw van den modernen reinigingsdienst. Als vertegenwoordiger van de arbei ders sprak de heer De Keizer. Hierna dankte de heer Van Driel voor de hem bereide huldiging. Om 12 uur werd hij op het kantoor van den Gemeentedistributieaienst gehuldigd en vanmiddag wordt een officieele huldiging gehouden door het gemeentebestuur ten stadhuize. Ter gelegenheid van het 2e lustrum organiseerde Winfried een groot open tafeltennistournooi in de Gem. Concertzaal te Haarlem. De deelname was zoo groot, dat tenslotte ook de bovenzaal van de Bavo in gebruik genomen moest worden. Over 28 tafels rolden de balletjes. Het enthousiasme was $eer groot en speltechnisch mogen de organisatoren tevreden zijn. De publieke belangstelling was zeer groot. De beste wedstrijd van den dag was de finale enkelspel le klasse tusschen Putters DVS en Duine- veld Winfried. Tot de laatste punt bleef de spanning. UitslagenHeerenenkelspel hoofdkl. Putman, Velox. le kl. Duineveld, Winfried. 2e kl. Weijl, Netbal. 3e kl. Enserinck PTT. Damesenkelspel le kl. v. Woezik, DTS. 2e kl. v. Kempen, DVS. Dubbelspel heeren hoofdklasse LorsheijdPutman, DVSVelox. 1 v. Damde Jong, TOG. le kl. Ge- br. Wolters, Heemst. Elzendoorn— Duits, SOS—TOG. 2e kl. Weijl —Cats, Netbal. Dames dubbelspel NiestenLief- fering, Heemstede. Eij de Haarlemsche politie is aangifte gedaan van diefstal van een kartonnen doosje, inhoudende een aantal juweelen. Verder heeft de recherche op verzoek van de politie van Veis en ees Haarlemsche jongens gearres teerd In den leeftijd van 1316 jaar, die op de pont te Velsen van een auto der Kon. Marine ver scheidene artikelen gestolen had den. Zaterdag vierde de hengelaars- vereeniging „Tusschen het riet" haar 40-jarig bestaan. Tijdens de receptie is het bestuur door ver schillende hengelaarsvereenigingen uit alle deelen van het land gefeli citeerd. Wethouder F. S. Noord- hoff bracht de gelukwenschen van het gemeentebestuur over. De voor zitter van den Haarlemschen Hen- gelaarsbond, de heer P. Janse Kok, deed tijdens zijn toespraak de me- dedeeling, dat B. en W. van Heem stede wederom de Leidsche Vaart in pacht afstaan aan de beide Haarlemsche hengelaarsvereeni gingen. De voorzitter drong in zijn antwoord aan op een nauwe sa menwerking tusschen alle zuster organisaties om zoo spoedig moge lijk het waterpachtbesluit 1941 ongedaan te maken. De bijna 1000 leden van „Tusschen het riet" besloten hun feest met een samen komst in het Concertgebouw. Schoenenbonnen. De uitreiking is een week opgeschort' ingevolge opdracht. Nadere mededeelingen volgen. In het vervolg zal uitsluitend des Woensdags van 1011.30 uur spreekuur worden gehouden. Het bestuur der H.O.V. heeft in zijn laatste vergadering den heer K. Hart velt benoemd tot dirigent bij de H. O.V. voor het seizoen 194647. De heer Hartvelt is voor het Haarlemsche pu bliek geen onbekende. Reeds voor den oorlog toen in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Vuur- man voorzien moest worden, behoor de hij tot de candidaten, die door zijn voortreffelijke directie zeer de aandacht trok. De heer Hartvelt heeft zich ook daarna door zijn leiding van het Gooische Symphonieorke&t doen kennen als een goed orkestleider. Het Kath. Gemengd Koor van Heemstede zal 23 April in het R. K. Veieenigingsgebouw een concert ge ven ter eere van de kardinaalsbe noeming van Z. Em. Joh. Kardi naal de Jong. Medewerking verlee- nen o.m. José Candel, sopraan, Louk Nelissen, piano, en Joop Snij ders, orgel. Morgen, Dinsdag, is aan de beurt voor het afhalen der nieuwe distri butiebescheiden de letter M. H.R.C. „Excelsior" hield Zondag haar derden rit van de wintercom petitie op het bekende traject van Haarlem-N. De afstand bedroeg ruim 50 K.M. De uitslag werd: 1 Karei Neeft; 2 Manus Taverne; 3 Jan v. Eijkeren; 4 Bob Groen veld; 5 Jan v. Maris; 6 Lou Kie kens; 7 Devies. Zaterdag is ten kantore van het G.E.B. afscheid genomen van Mej Mulder, adjunct-commies, die ge durende 33 jaar aan het bedrijf werkzaam is geweest. Dinsdag 2 April hoopt de heer J. A. v. Wieringen zijn 40-jarig jubileum als wagenmaker bij de firma J. J. Eeijnes te herdenken. GeborenM. TroostSchildmeijer z; J. C. T. TuinhoutGroenendijK z; H. KlaassenVos z; A. F. Vos Tromp z; J. M. MooterPennarts z; J. PhilippoRoijers d; C. A. van MarisLaarhoven z; C'. M. van Hon- schotenMakkelie d; M. van Kests- renZwart z; M. A. F- M. Wiersde Eruijn z; W. J. HerreilersBarkhuis z; M. P. Blijleven—van Velsen d. Overleden: B. Kamberg 47 j., Oost- Indiëstr.; P. C. W. Wijnhout 16 j.. Kamperl.; H. ümans 59 j., Diederik- str.; G. Kromhout 64 j., Kamperl.; A. W. van Uden 39 j., Indischestr.; E. de Nijs 50 j., Lange Lakenstr.; F., 2 d., z. van A. Officier, Gasthuis- vest.; P. G. J. de Rijk 56 j., Kam perl. Ondertrouwd: F. A. C. de Vries en M. C. Hoppenbrouwer; J. H. Blek- man en B. E. Roose; F. Masmeijer en A. E. de Gier. Gehuwd: G. de Hey en T. S. Meijer; J. H. H. in den Bosch en A. G. Sülter; H. F. W. Posthumus Meijes en Jkvr. B. B. Reigersman; A. M. Prent en G. G. Segerius; P Kouwens en B. Postma; R. J. Cassa en G. C. Groeneveld; C. Zwemmer er. J. C. Noorland. Na 31 Maart zullen geen speciale textielpunten meer worden uitge reikt. Zooals bekend zijn dez& punten na 30 April a.s. niet meer geldig. Aan a.s. moeders zullen deze pun ten nog t/m 13 April worden uitge reikt. rvW""1 142. Be roovers waren van hun eerste luchtreis zoo ziek geworden, dat de politie-agenten in het geheel geen moeite hadden om hen op te slui ten. Toen de minister daarna verteld had, dat er bij het meertje nog een heele rooversbende gevangen lag, vlogen de politie-agenten daar onmid dellijk heen om die ook op te sluiten. En toen bleven Ling Khi Tong, Okedaar, Ouwekras en de rijke man op hun eentje in het kamp van de roovers achter, want de boer was al lang weer met zijn dochter naar „bis gegaan, omdat hij" zulk een honger had. Dat k&n. Rheumatische pijnen zijn 2en gevolg van onzuiver bloed. Als ?e met de kleine dagelijksche dosis Kruschen Uw bloedzuiverende orga nen weer normaal op gang brengt, verdwijnen Uw pijnen vanzelf. Maar neem Kruschen wel regelmatig t Komt eigenlijk Uw heele gestel ten goede en ge voelt U al gauw een ander mensch. Bij apoth. en drog. B'abr. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). (Ingez. med.). De minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, heeft in prin cipe toegestemd in een te Rotter dam te houden openbaar debat over de beginselen van regeerings- beleid met prof. mr. C. W. de Vries, die den minister-president daartoe heeft uitgenoodigd naar aanleiding van een door prof. Schermerhorn- gehouden voor dracht. De stations tusschen Haarlem en Leiden zullen voortaan worden bediend door de Noord-Zuid-Hol- landsche Tram. Bovendien werd een autobusdienst LeidenWar mond v.v. ingelegd. Bij de opening van het zeilseizoen op de Kager- plassen verwachten de Spoorwegen echter een zoodanig vervoer, dat d» autodienst dit onmogelijk zal kunnen verwerken. De Ned. A Af vegen zullen daarom te hulp ko men. Daartoe zullen met ingang van 20 April op Zaterdagen, Zon en feestdagen en bovendien Dins dag 23 April eenige treinen te Warmond stoppen. Een en ander werd reeds in de nieuwe dienstre geling opgenomen. Late verbinding Ingaande heden is een nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoor wegen verschenen waaruit blijkt, dat er een late verbinding op Zon en feestdagen tusschen Haarlem en Eeverwijk komt. Haarlem vertrek 23.45, Bloemendaal 23.52, Santpoort 23.58, Driehuis 0.06, Velsen-IJmui- den 0.14, Velsen Hoogovens „stopt", Beverwijk aankomst 0.23. Von Ribbentrop verklaarde Zater dag voor het tribunaal te Neuren berg, dat Buitschland nooit het plan had gehad de Ver. Staten aan te vallen. Wij hadden, aldus von Rib bentrop, wel de mogelijkheid onder het oog gezien van een Japanschen aanval op Hongkong of andere En- gelsche bezittingen, maar nimmer op Amerika. De Japansehe aanval op Pearl Harbour was voor ons een vol komen verrassing. Aan het slot van het negen uren durende betoog over zijn „onafge broken vredespogingen" bracht von Ribbentrop een eeresaluut aan Sta lin. Hitler citeerende, noemde hij den Russischen generalissimus „een van de grooten der geschiedenis" en zijn roode leger „een grandioze schep ping". Hij gaf toe, dat de nat.-soc. beweging in Noorwegen met Duitsch geld gesteund was. Toen hij den aanval op Holland en België aanroerde, verstoutte Rib bentrop zich te zeggen, dat hij hiervoor „vele slapelooze nach ten" gehad heelt, omdat schen ding van neutraliteit door de Duitsche leiders nipt gering werd geacht. Ribbentrop trachtte Hitler's lynch- justitie goed te praten door te zeg gen welk een verschrikkelijken in druk de luchtaanvallen op Hamburg en Dresden hadden gemaakt. Het klonk min of meer humoristisch toen Ribbentrop meende zich te moeten verantwoorden voor het aanschaffen van zes landgoederen tijdens zijn ambtsperiode. „Enkele van deze landgoederen had hij noodig, opdat hij niet gelijk een gewoon burger" in een hotel behoefde te slapen. Het Britsche kabinet zal binnen kort het ontwerp van een plan be treffende den status van het Ruhr gebied publiceeren. Het Ruhrgebied zou volgens dit plan, dat dcor het blad „Observer" wordt onthuld, in politiek opzicht deel van Duitschland blijven uit maken onder geallieerde controle. Er zal een internationaal con sortium voor het uitoefenen van controle op de industrieën van het Ruhrgebied worden opgericht. Aanvankelijk zullen alleen de vier groote mogendheden daarvan deel uitmaken, doch ook andere landen, zooals België en Nederland, zullen er toe uitgenoodigd worden en zul len belangrijke hoeveelheden in- dustrieele producten uit het Ruhr gebied ontvangen. Het consortium zal zijn contröle uitoefenen door middel van ver schillende raden; daarin zulle» ook Duitscherg zitting kunnen hebben. De Engelsche voetbalclubs Doncaster en Stockport hebben Zaterdag den langsten wedstrijd gespeeld, welken de geschiedenis van het voetbal kent, n.l. 3 uur en 23 minuten. Wegens de duis ternis moest tenslotte de wed strijd aan het einde van de 203e minuut gestaakt worden, zonder dat een der partijen erin geslaagd was het winnende doelpunt te scoren. Na de normale twee helften van 45 minuten elk, die met den stand 44 eindigden, besloot de scheidsrechter den wedstrijd met 20 minuten té verlengen. Toen de stand nog steeds gelijk was aan het einde van deze verlen ging, kregen de spelers een korte rust, waarna de wedstrijd werd hervat en zonder onderbreking 93 minuten voortduurde. Het grootste deel van de bijna 13.000 toeschouwers bleef kijkén. In Sofia is officieel medegedeeld, dat de Sovjets de houding van den Bulgaarschen premier Georgiev bij de onderhandelingen met de oppositie, die tien dagen hebben geduurd, heb ben goedgekeurd. Georgiev heeft een nieuw kabinet gevormd, uitsluitend gerecruteerd uit de partijen die cieei uitmaken van het Nationale Front. Het kabinet telt vier leden van de agrarische partij en de communisti sche partij, 2 sdciallsten, 1 radicaal en 1 onafhankelijke. (U.P.j De democratische afgevaardigde voor den staat Washington heeft ver klaard, dat de Ver. Staten 1500 atoombommen in voorraad hebben en de productie van deze bommen voortzetten. Naar het A.N.P. verneemt, is dezer dagen de benoeming te verwachten van mr. dr. L. N. Deckers, lid der Tweede Kamer en oud-minister van Defensie, tot lid van den Raad van State. Voor personen, geboren in 1925 of later wordt wederom 500 gram sinaasappelen beschikbaar gesteld. Men moet hiertoe uiterlijk Woens dag 3 April de bonnen E 36, D 36, C 36 en B 37 reserve der bonkaart K 604 bij een handelaar in groen te en/of fruit inleveren. De afle vering der sinaasappelen zal zoo spoedig mogelijk geschieden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, in verband met de sa menstelling van de kiezerslijst, aan de burgemeesters medegedeeld, dat geacht kunnen worden hun Neder landerschap te hebben verloren de genen, die vrijwillig in dienst zijn getreden van het Duitsche leger, de Waffen SS, het Legioen Nederland, de Landwacht (Landstorm) Neder land, de Kriegsmarine, het N.S.K K., de Organisation Todt, den Wacht- und Schutzdienst en den Deutschen Reichsarbeitsdienst en voorts dege nen. die zich in Duitschen civieien staatsdienst, de Ordnungspolizei, de Sicherheitspolizei, den Sicherheits- dienst en de bureaux van den Rijks commissaris daaronder begrepen, hebben begeven. f1000: 11235 12002 16527 18458 20344; f400: 1919 3336 15371; f 200: 5443 13941 16196 16993 17450; f100: 3335 8118 8709 10670 186V7. De Nedérlandsche tennisploeg, wel ke op 20 en 21 April tegen België zal spelen, is als volgt samengesteld: Van swol, Rinkel, Wilton. Aanvoer der is H. Timmer. De Nederlandsehe ploeg, welke tegen Zweden uitkomt, zal onmiddellijk na den wedstrijd werden samengesteld. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 MorgenW. 10.30 Gesprekken. 10.35 Reportage. 11,15 Orgelconcert. 11.45 Krijgsgev. 12.00 Ballroom-orkest. 12.30 Plat teland. 12.40 Pierre Palla. 13.15 Malando. 14.00 Met naald en schaar. 14.20 Concert. 15.OU Han den uit de mouwen. 15.15 Nel Marwitz-de Boer. 15.35 Pianoreci tal. 16.00 Kamerkoor. 16.30 Kin dertijd. 16.45 Van 14—18. 17.00 Omroepork. 17.45 Rep. Jaarbeurs. 18.00 Nieuws. 18.18 Omroeporkest. 18.45 Dr. H. F. J. Westervelcl. 19.05 Haagsch Blaaskwintet. 19.30 Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws. 20.05 Bonte Dinsdagavond. 21.30 Hoorspel. 22.03 Gram. 22.15 Buitenl. overz. 23.00 Nieuws. 23.15 Red-White and Blue Stars. 23.45 Gram. k HILVERSUM II. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgen gebed. 7.45 Gram. 8.00 Nen ws. 8.15 Progr.-overz. 8.30 Gram. 8.35 De Heilige van den dag. 8.45 Gram. 9 00 Pluk den dag. 9.30 Wate.st. 10.15 Vrouw. 10.30 Gram. ll.oo Gram. 11.15 Als de ziele luistert. 11.30 Zangrecital. 12.00 Gram. 12.15 „De Kruisnacht". 12.30 Lunchcon cert. 13-00 Nieuws. 13.15 Progr.- overz. 13.45 Van Vastenavond tot pasehen. 14.00 Rachmaninolf-pro- gr. 14.15 Fluitrecitai. 14.30 Gram. 15.00 Gram. 15.50 Gram. 16.00 Zie kenbezoek. 16.30 Causerie. 16.50 Willem Ravelli, bas. 17.02 Rota- Kamermuziekgroep. 17.30 Jonge ren. 18.00 Gerard Mulder, viool. 18.15 Act. 18.50 's Avonds als ik slapen ga.. 19.00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz. 19.20 Gram. 19.45 Brussel. 20.00 Nieuws. 20.05 Lijdens meditatie. 21.05 Depart. 21.15 Ka- merork. 21.50 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22.30 "Gram. 22.40 Cantabile Septet. 23.00 Gram. Directeur: J. J. W. Boerrlgter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Beverln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2