Bezorgdheid over Van Mook's reis naar Nederland t 1 BATALJON WAAR MUZIEK IN ZIT (^HELDENMOED r Onderwijs probleem Nog 17.000 Nederlanders bevinden zich in gevangenkampen Het weer InBloemendaal groeit een militaire kapel van Katholieke inboorlingen J Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23510 o DINSDAG 2 APRIL 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Radiorede van den Paus Mgr. Orsenigo t Naar Fransch-Britsche alliantie? MEISJES OP TIMOR BEWAARDEN MET LEVENSGEVAAR HEILIGE VATEN Het werk der reclasseering Bankbiljetten van t geëvacueerden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In een artikel in „Het Dag blad'' te Batavia wordt ver klaard, dat „hét vertrek van dr. Van Mook naar Nederland om de Nederlandsche regee ring te raadplegen in Neder landsche kringen met bezorgd heid is vernomen." „Dit is vanzelfsprekend", al dus 't blad, „omdat de Luit.- Gouvern.-Gen. niet naar Den Haag behoeft te gaan, wanneer hij een overeenkomst had kun nen sluiten binnen het kader van zijn bevoegdheid. Dit den geest, waarin de ver klaringen van Zaterdag en Zondag zijn gegeven, blijkt, dat door de Indonesiërs aanzienlijke concessies moeten zijn gedaan, terwijl aan den anderen kant de Nederland sche regeering moet beslissen, of de verschilpunten zoo klein zijn, dat er een oplossing voor gevonden kan worden." „Het Dagblad" concludeert, dat. nu de resultaten nog niet bekend zijn. iedere veronderstelling achter wege moet blijven. Een ze;sman v.in het ministerie van Oorlog deelde Maandag in het Engelsche Lagerhuis mede. dat op Java 103.024 geallieerde krijgsge vangenen en geïnterneerden be vrijd zijn en dat naar raming nog 17.000 Nederlanders zich in gevan genkampen bevinden, die gecon troleerd worden door Indonesische nationalisten. Onder het opschrift: „Indonesië's minister-president schrijft aan u" heeft de communistische „Daily Wor ker" een open brief van Sjahrir aan het Britsche volk gepubliceerd. Aan dezen brief ontleenen wij het vol gende De oorlog is nu voorbij, zou althans voorbij moeten zijn, en toch hebben hier ln Indonesië kameraden uit En geland. Britsch-Indië en Nederland de laatste maanden, *tot de tanden gewapend, in feite oorlog gevoerd, in Soera ba ja, Bandoeng en Semarang doodend en sneuvelend. En waarom? Britsche en Britsoh-Indische sol daten zijn hier gekomen om de Ja panners te ontwapenen en de ge ïnterneerden te helpen. Vóór zij kwa men, hadden wij onze strubbelingen met het Japansche militarisme gere geld, door het 't regeeringsgezag te ontrukken. Wij hebben toen onze eigen republiek opgericht. Wij zijn thans baas in ons eigen land. Wij zijn vrij. Wij zullen her vormingen van allerlei aard invoeren in alle sferen van leven en maat schappij, op politiek, economisch en sociaal gebied, zoodra wij deze lang verbeide taak kunnen ter hand nemen. Kaar thans kunnen wij dat nog niet, omdat wij al onze aandacht moeten wijden aan de Britsche en Nederland sche activiteit in ons land. Britsche, Britsch-Indische en Ne derlandsche soldaten zijn thans onze vrijheidsbeweging in ons eigen land aan het belemmeren. Zij beheerschen Soerabaja, Semarang, Bancfceng en zelfs Djakarta (Batavia), onze groot ste steden op Java. Ondanks alle doorwrochte en we tenschappelijke argumenten xoov Ne- derlandsch wettig gezag, voor moreele verplichtingen, Nederlandsche sou* e- reiniteit en internationale verhoudin gen is de eenige reden, waarom En gelsche, Britsch-Indische en Necfer- landsche soldaten hier zijn, om ten koste van hun levens de terugkee- rende Nederlandsche imperialisten te steunen. Uw plaats moet aan onzen kant zijn, kameraden, voor de vrijheid tegen het imperialisme, voor de republiek tegen het Neó^rlandsche faseistisch-kolo- niale bewind. Geen moreele verplich tingen of souvereir.iteit van 'n vreemd volk over een ander volk, dat zich zelf heeft bevrijd, kan deze waarheid veranderen. Router meldt uit Rome. dat Z.H. de Paus Donderdag 4 April 17.30 uur NSd. tijd een rede zal uitspreken voer radio Vatleaan over de voedsel situatie In de wereld. Mgr. Cesar Orsenigo, sedert 1930 Pauselijk nuntius in Buitschland, is Maandag in Elichstatt, bij Neuren- berg, in den ouderdom van 73 jaar overleden. Vóór zijn benoeming irf Berlijn was hij apostolisch internun tius in Hongarije en Nederland. De opperbevelhebber van de Ame- rikaansche strijdkrachten in China heeft verklaard, dat de Amerikaan- sche troepen met ingang van 1 Mei in China geen actieve rol meer zul len spelen. Na dien datum ligt het in de bedoeling, dat niet meer dan 3000 h 4000 Amerikanen in China blijven. Verwachting tot Woensdag avond: Aanvankelijk nog zwakke en veranderlijke wind en vrijwel on bewolkt weer met; 'n den nacht plaatselijk mlstvorming. Latei- wind tusschen West en Zuid met vooral ln het Noorden van het land eenige toeneming van be wolking. Droog weer. Weinig verandering van temperatuur. Zon onder 19.14, Maan 7.12— 21.08. Zon op 6.12. E.K. 8 April. De „Times" schrijft, dat de rede van den Franschen regeeringsleider Gc-uin van J.l. Zaterdag, waarin deze zeide, dat Frankrijk moet streven naar een alliantie met Engeland als aanvulling op zijn alliantie met de Sovjet-Unie, te Londen van bijzonder groot politiek belang wordt geacht. Met het grootste gezag kan verklaard worden, aldus de „Times", dat Gouin's voorstel hier wordt toegejuicht en het uitgangspunt moet vormen voor een nieuwe poging om de Eng»lsch- Fransche betrekkingen te versterken. Door de gehavende natuur van Bloemendaal schalt kla terend koper een vroolijken marsch. Speelt er ergens een gramo- foon of is het de radio, die zich te buiten gaat aan een opwek kend rhythme? Geen van beide. Ginds in de breede laan komt de militaire kapel van het Tweede Regiment Infan terie aan den kop van het ba taljon aangemarcheerd, stram en toch zioierig, soldatesk en harmonieus. Bloemendaal is niet de eenige plaats in ons land waar het nieuwe Nederlandsche leger gevormd en- opgeleid wordt, maar het herbergt toch een unieke militaire kapel, die dageli j Ms van zich laat zien en hoo- ren en waarvan menigeen straks spreken zal. Nog een jaar geleden waren de meeste leden van het muziekkorps, die grootendeels uit Friesland en Drente afkomstig zijn, KP-ers of BS-ers, die de ellende der bezet ting in al haar verschrikkingen on dervonden hebben. Nu zijn ze allen als vrijwilligers in dienst, krijgen een goede opleiding als soldaat en De verderfelijkheid van het Nationaal Socialisme schijnt den Duitschers nog steeds niet duide lijk te zijn. Dat blijkt tenminste uit het bericht, dat de Engelschen en Ame rikanen een onder gronds Nazi-com plot hebben uitge roeid. Deze Weer wolf-organisatie bestond voorname lijk uit leden van de Hitler-jugend De leider van de Hitler-jugend, Ar thur Axmann, na zijn arrestatie. Mgr. J. Pessers, S.V.D., en al zijn priesters werden lil 1942 up Ncdcrlandsch Tintor door de Jappen naar Celebes gedeporteerd en konden pas na meer dan drie jaren van interneering en lQden terngkeeren. /ij vonden de kerken, scholen, missiehuizen verwoest, maar de katholieke in boorlingen trouw aan hun Geloof en vol enthousias me voor hun terugkeeren- de missionarissen. In een brief aan rector P. Mommersteeg, die mo menteel nog in New York verblijft, schrijft Mgr. Pes sers het volgende; „Wat wij op materieel gebied tot stand hebben gebracht, onze gebouwen enz., hebben 't Godsoor deel. dat over Indië geko men is, niet overleefd. Bijna alles ligt in puin en ziet er troosteloos uit Maar het veel kostbaarder resultaat van ons werk het geloof in de harten van onze katholieken, is niet gebroken, zelfs niet door een Japansch barba risme. De Goede Herder heeft hier duidelijk ge toond. dat Hij voor allen er' voor alles kan zorgen, zelfs zonder onze hulp-..." Mgr. j. Pessers vertelt ln zijn brief nog de volgende voorbeelden van helden moed vaa katholieke in boorlingen op het eiland Timor. De Radjah van Soeai. Portugeesch Timor, had een tolk noodig, om te kunnen onderhandelen met de Japansche tolken, die alléén Maleisch verston den. In het Portugeesche gebied wordt op de scho len het Portugeesch ge leerd in plaats van het kreeg de Radjah van* de Japanners bevel om ge weld te gebruiken en voor meisjes te zorgen. De Rad jah, een oude man met weinig moed, wist bij on dervinding, hoe de Jappen de menschen konden dwingen tot uitvoering van hun hevelen. Daarom beloofde hij, dat hij aan hun verzoek zou voldoen. Maleisch. Zoo kwam het, dat de Radjah in heel zijn rijk geen tolk krijgen kon. De bevolking van Soeai is echter dooi- taal en af komst verwant aan de in woners van Wehale in het Nederlandsche gebied van Timor, waar het, Maleisch wel geleerd wordt. Daarom werden er twee jongelui uit Wehale (gediplomeerd op een Katholieke school) door den Radjah in dienst genomen: Marcellus Sirl en Wilhelmus Nahak, die al gauw grooten invloed en gezag kregen. De Japanners zochten overal naar meisjes, maar er waren er maar weini gen die op hun vriend schap prijs stelden. Toen De twee tolken protesteer den. Ondanks het moedig optreden van dezen, had de Radjah tijdens een kor te afwezigheid van beiden een aantal meisjes bijeen gebracht. Toen deze wei gerden aan het verzoek van den Radjah te voldoen, liet hij zé eerst met koor den binden en dan met haar haren aan een groo ten stok vastbinden. Zóó werden ze naar de Jappen gestuurd. Toen Siri en Na- hak hoorden, dat ze reeds op weg waren, reisden ze haar in alle haast achter na en verlosten de meis- 1es, die zich toen ln de bosschen verborgen. De tolken gingen terug naar het paleis van den Radjah. Kort daarna kwam er een troep Japansche of ficieren om den Radjah te spreken, 't Schijnt dat hij hun gezegd heeft, dat de twee tolken verantwoorde lijk waren voor het feit, dat hij niet bij machte was de meisjes te „leveren". Zonder verhoor en zonder formaliteiten werden toen Marcellus Siri en Wilhel mus Nahak door de Jap pen gefusilleerd. De Jappen waren er ook bijzonder op uit om alle goud en zilver machtig te worden, de Heilige Vaten, kelken en monstransen niet -uitgesloten. Ze hebben zelfs kelken als aschbakjes gebruikt. Mgr. Pessers ver telde van twee meisjes op Timor, die de gewijde va ten verborgen om ze te be veiligen tegen de Jappen: „Ze ontkenden dit feit niet", schrift de Bisschop, „ze gaven echter duidelijk te kennen, dat ze liever alles wilden lijden, dan de kelken, gewijd door het kostbaar Bloed van Chris tus, ln hun handen over te leveren, ze moesten vier af sell u well!) ke nachten doorbrengen op het hooftl-, politielsureau van de Jap pen; deze waren er nu wel van overtuigd, dat ze niets konden doen om de meis jes er toe te brengen de plaats te verraden, waar de kelken verborgen waren. Na eentgen tijd werden ze uit hun gevangenschap be vrijd. Toen de missionaris sen terugkwamen, brach ten de meisjes hun de hei lige vaten onbeschadigd terug." „Dappere meisjes", merkt Mgr. Pessers op, „maar zoo hebben we er nog' veel!" het grootste deel van hun vrijen tijd wijden zij aan muziek en zang. Het is voor hen niet gemakkelijk geweest een begin te maken voor de formatie van 'n éigen militaire fanfare, want er was om te begin nen niets, totaal niets. Dank zij de bijzondere medewer king van den Bataljonscomman dant, Majoor W. Hensens, en an dere officieren is door middel van de Stichting Tweede Regiment In fanterie de mogelijkheid geschapen de muziekinstrumenten en par tituren bijeen te krijgen. Dat is niet het werk van een paar dagen ge weest. De formeering van de mili taire kapel heeft veel tijd gekost, maar de resultaten zijn dan ook uitstekend te noemen. Het korps is geheel op Engel sche leest geschoeid, wat tot uiting komt in de sterke saxofoonbezet ting en de specifieke wijze van marcheeren. Het werk van Neder landsche componisten blijft echter op den voorgrond staan. Het groote muziekkorps in vol ledige bezetting telt 95 man. Maar daarnaast biedt het korps nog andere mogelijkheden. Zoo bestaat er nog een klein orkest van 33 musici, die zich speciaal toeleggen op het vertolken van klassieke mu ziek, en een amusementsorkest in een bezetting van 14 man, dat het meer in de richting van de dans muziek zoekt. Ook is er uit het korps zelf een koor gevormd, dat gewijde muziek op zijn program ma heeft staan. Alles bijeen biedt de militaire kapel verschillende mogelijkheden, waarmede zeker een goed pro gramma gevuld kan worden. De algeheele leiding berust in handen van den adjudant M. de Graaf. Dat de militaire kapel sinds haar oprichting al heel wat in haar mars gekregen heeft be wijst wel het feit, dat zij 6 April in het Amsterdamsche stadion den wedstrijd tusschen het Ne derlandsche Bondselftal en de Royal Navy komt opluisteren. Er is ernstig naar gestreefd Haarlem de primeur te geven van de eerste officieele uitvoe ring. Aangezien de zalen echter voorloopig permanent bezet zijn, is die kans voorgoed verkeken en zal het eerste officieele con cert door de militaire kapel in Amsterdam wordgn gegeven. Op de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van de afd. Haarlem van het Ned. Genoot schap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen is de heer W. P. J. Overmeer benoemd tot eere-lid van de afdeeling voor de vele verdiensten op het gebied der re classeering. In den loop van het jaar werden 190 voorlichtingsrap porten opgemaakt. Een belangrijke stap op het gebied der reclassee ring is onlangs gezet toen de af gifte van bewijzen van goed zede lijk gedrag verruimd werd. Voor heen bleef een straf vermeld, of was deze straf een reden geen be wijs af te geven. Dat belemmerde elke aanstelling bij de overheid of groote lichamen. Thans wordt bij aanvrage elk" geval onderzocht door een commissie, welke den commissaris van politie van ad vies dient over de afgifte. De heer mr. F. P. Th. Rolilfng. wethouder van juridische en persó- neele zaken der gemeente Bloemen daal, zal des Zaterdags van 8.30 tot 9.30 uur zijn spreekuur wederom ten raadhuize te Overveen houden Deze titel schijnt eenigszins mis leidend. als men tenslotte zal lezen over een probleem by de onderwijzers: het salaris- probleem. Met het salarisprobleem bedoelen wij het tientallen jaren oude vraagstuk van de te lage sala- rieering der onderwijzers. Wat even wel voor een overgroot deel der onderwijzers een brandende mate- rieele kwestie is, dat ls voor het Nederlandsche Volk uiteindelijk een onderwijsprobleem. Ons onderwijs heeft de laatste jaren ernstig geleden. Scholen wer den vernield of bezet, het onderwijs gedesorganiseerd, leermiddelen wa ren schaarsch of ontbraken geheel, gebrek aan brandstoffen in den winter. Gemiddeld is er bij het on derwijs een achterstand van acht tot achttien maanden. Maar terwijl veel herstelt, gaat het lager onderwijs in steeds meer plaatsen de helling af, aldus schrijft ons het Dagelijksch Bestuur van het Kath. Onderwijzersverbond. Er komt voortdurend grooter gebrek aan leerkrachten. Nog niet in de groote steden of andere dichte bevolkings centra- De trek daarheen, de zuig kracht in het bijzonder van de groote stad, voorkomt daar voorloo pig de ontvolking van de school. Maar het platteland is al het kind van de rekening. Men leze de zeer talrijke oproepingen van onderwijzers vcor bestaande vacatures in de diverse on derwijsbladen, oproepingen, dikwijls herhaald wegens het ontbreken van sollicitanten. Onderwijzers, die pas voor het examen geslaagd zijn, kie zen de onderwijzersloopbaan niet meer. En de ouders? Hoevelen be stemmen er hun kinderen voor dit vak? Het tekort aan onderwijzers gaat catastrofale afmetingen aanne men. De school wordt ontvolkt, niet dcor het gebrek aan leerlingen, maar door het ontbreken van leerkrach ten. Dat is het onderwijsprobleem, dat toch heel het Nederlandsche Volk aangaat. Buiten onderwijs kun nen onze kinderen nu eenmaal niet. Het probleem heeft nog een tweede aspect. Men roept om onderwijsver nieuwing, natuurlijk! In herrijzend Nederland moet alles hernieuwd worden. Radio en pers herhalen uit den treure de noodzaak van ver nieuwing. De Minister van Onderwijs gaat vóór in toespraak op toespraak. De instelling op het nieuwe vraagt evenwel de toegewijde medewerking van den onderwijzer. Maar deze me dewerking vraagt van den laatste studie en tijd. Heeft de jonge onderwijzer tijd en kan hij studeeren? Om die vraag te beantwoorden, onderzoeke men eerst eens, hoe zijn salarieering is. Het vaststellen van dat bedrag is reeds een puzzle op zichzelf. De oorzaak? Het bedrag, dat men salaris noemt, is hèt resultaat van een onbehoor lijk aantal optellingen en aftrekkin gen, die recht geven op de kwalifi catie van georganiseerd fooienstelsel. Is het dan werkelijk zoo erg? Men oordeele. Een ongehuwd onder wijzer, pas beginnend, dus zon der hoofdakte, geniet" in een eerste klas-plaats (dus een groote stad) f 1523 of f 29.20 per week. Maar daarvan gaat pl.m. f 170 per jaar af wegens verplichte pensioensbijdrage en loonbelasting. Blijft over pl.m. f 1350. Pensionsprijs f90 a f 100 per maand. Blijft voor kleeding, studie voor de hoofdakte en boeken f22.50 f 12.50 per maand! Was deze jongeman bakfietsrijder geworden, dan ontving hij het stan- daardloon van f32 per week! Nu is een onderwijzer sociaal niet te vergelijken met een bakfietsrijder. Een onderwijzer eal di-t vak niet uit oefenen en omgekeerd. Maar die schrille tegenstelling in geldelijke waardeering blijft desondanks be staan. (Vervolg op pagina 3) Naar wij vernemen, is een regeling in voorbereiding, gedeeltelijk ana loog aan de thans in Nederlandsch- Indië geldende maatregelen, om ten behoeve van uit Ned. Indië geëvacu eerden tot uitwisseling over te gaan van de bulten omloop gestelde biljetten van de Javasche Bank in de coupure van f 5.zoowel als de Indische muntbiljetten van f 1.en f 2.50, alsmede al het door den Ja- panschen bezetter in Ned.-Indië in omloop gebrachte papieren geld. Man worden of een flinke man zijn is het ideaal van honderdduizenden. Man zijn beteekent echter een vechter zijn, een strijder op het wijde slagveld der wereld, waar de gelederen der onwetendheid en der zonde onverpoosd de ziel bestormen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1