Een legendarische figuur: KARDINAAL VON GALEN rA K.L.M. WERKT HARD Heldenmoed tegen Nazi-terreur Het weer Russen trekken terug in Noord-Iran ^bj| ^jfp^ De kerkvervolging in Joego-Slavië 8 April: aan de opleiding van jonge menschen Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23511 WOENSDAG 3 APRIL 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Bevin naar Cairo JHr. mr. J. de Beaufort overleden In 1945 zijn 60 priesters doodgeschoten bon voor het Paaschei Treinbotsing te Amsterdam De oproepingen in werkeiijken dienst Kaarsen zijn vrij COP DE PLAATS VAN DEN FÜHRER STAAN NU VLIEGTUIGMOTOREN I Katholieke gezinspolitiek Wat wordt er onder verstaan Haarlems stadsbeeld NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In de jaren 194142, toen Buitschlancl aan het toppunt van zijn militaire macht stond en de Nazi's het volle gewicht van hun macht en terreur deden voelen, vergde iedere reactionnaire hou ding een zekere dosis energie, ja zelfs heldenmoed. Mgr. von Galen is reeds bekend genoeg om op een beschrijving van zijn persoonlijk heid terug te moeten komen. In de verwording, waaraan Duitsch- land leed en ten onder zou gaan, bleef Mgr. von Galen vasthouden aan het beginsel, dat Iedere macht haar grenzen heeft wanneer zij zich ver grijpt aan de Goddelijke orde, zooals die zich uitdrukt In den mensch en in de natuur. „Wanneer de macht hebbers, die verplicht zijn de wet te handhaven en te beschermen, recht en orde ondermijnen, het rechtsgevoel vernietigen en het vertrouwen in de leiders van den Staat uitroeien, voel ik mil als bisschop van bijna twee millioen Katholieken verplicht, mijn stem luid te verheffen, wat daarvan ook de gevolgen mogen zijn voor mijn persoon, om de innerlijke vijanden van het land aan te klagen, die op 't punt staan land en volk in den af grond te storten en 't volk te waar schuwen zoowei als de Regeering, te rug te komen van den weg, die leidt tot de verdelging van de natie als ge volg van innerlijke verdorvenheid, on danks de heldhaftigheid van onze soldaten en hun roemrijke overwin ningen." De uitschakeling en vernietiging van de Kerk stonden op 't nazi-pro gramma en, gesteund door hun over winningen en de populariteit van den Führer, meende de Rijksregee- ring dat de strijd moest worden be gonnen. Zij begon hiermede met het In beslag nemen van kloosters en kerkelijke gelden. Dr. Portmann, die sinds 1938 privé- secretaris van den Bisschop van Verwachting tot Donderdag avond: Heldere nacht met weinig wind. Hier en daar lichte ochtendnevel. Overdag matig toenemende wind tusschen Zuid-Oost en Zuid-West. In den middag, vooral in het Westen van het land, eenige lichte bewolking. Ziacht weer. Zon onder 19.15. Maan 22.36. Zon op 6.09. 7.33- Vliegers hebben waargenomen, dat Russische tanks en artillerie, die oor- spronke yk te Kazvin, ten N.W. van Teheran, waren gelegerd, zich in noordelijke richting hebben begeven. Een zwakke troepenmacht bleef in Kazvin achter. Het Iraansche kabinet is middeler wijl in strikt besloten zittingen be gonnen het antwoord op de vragen van den Veiligheidsraad op te stel- len, terwijl de leden van de Amerl- kaansche en Russische ambassades in voortdurend' contact zijn met ver schillende iraansche regeeringsamb- tenaren. De Russen zouden de Perzen trach ten over te halen de vragen van den raad op gd ijke wijze te beantwoor den ais zij zielf, waardoor „gelijkheid van inzicht" verkregen zou worden. Bevin heeft in het Lagerhuis de Volgende verklaring afgelegd: "„Zooals aan het Lagerhuis bekend is heeft de Egyptische regeering de Brltsche regeering ultgenoodigd met haar te onderhandelen over een her ziening van het ln 1936 gesloten vriendschapsverdrag. De Britsche regeering is nu bereid besprekingen ln Cairo te openen en heeft mij aangewezen de leiding van de Brit sche delegatie op mij te nemen. Op 65-jarigen leeftijd is plotse ling overleden jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, oud-secretaris van den Raad van State, staatsraad in buitengewonen dienst, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin. Dinsdagmiddag zijn bij de N.v. Hartogs' en N.V. Zwanenbergs fa brieken te Oss 700 arbeiders in wil de staking gegaan. Men is in onder handeling en men heeft goede hoop, dat het conflict spoedig opgelost zal worden. Münster was, vertelt, dat de aanslag op de kloosters op de meest geraffi neerde wijze werd uitgevoerd. Tus schen 5 Februari en 12 Juli 1941 werd Münster vier maal hevig ge bombardeerd. Onmiddellijk na de luchtaanvallen werden de kloosters geconfisqueerd. De Regeering dacht, dat er geen tegenstand van de gees telijkheid te duchten zou zijn, wegens den ontredderden toestand en even min van de bevolking, die, naar men aannam, te zwaar getroffen was om zich te bekommeren over hetgeen met de kloosters geschiedde. Maar de Bisschop hield toen zijn eerste preek tegen de Gestapo-ter- reur. zooals hij het noemde, onmid dellijk, nadat de campagne was in gezet: „wij zijn het aambeeld, maar het aambeeld zal blijken sterker te zijn dan de hamer." De Bisschop bleef niet in het defensief, maar bleek een volwaardig tegenhanger te zijn van zijn politieke tegenstanders, die meenden dat de beste verdedi ging nog altijd de aanval was. Aan de hand van een dossier, dat in Juni 1945 in Berlijn werd gevon den, vertelt Dr. Portmann van de oneenigheid, die er heerschte tus- selieii de leiders over de maatregelen die men tegenover den Bisschop zou moeten treffen. De leider van de „Reicllring Pro paganda", Tiessler, doet aan het einde van een rapport aan Goebbels het voorstel den Bisschop onmiddel lijk op te hangen en daarvoor een nieuwe propaganda-golf op touw te zetten, waarbij de Bisschop zou wor den uitgespeeld als volksvijand. De opinie van Tiessler staat lijn recht tegenover die van anderen. Een der kopstukken zegt, dat men kost wat kost vermijden moet alles wat op een martelaarschap zou lijken. Aan de hand van belangrijke documenten, die in Juni 1945 in Berlijn ontdekt werden, geeft dr. Portmann, die privé- secretaris was van Kardinaal v. Galen, interessante bijzon derheden over den strijd dien deze groote bisschop tegen de Nazi's voerde. De bommen die op de Duitsche hoofdstad vielen brachten deze geschre - ven aanklachten aan het licht en de monsterachtige gedaante van het Nazisme wordt nog duidelijker om schreven door deze briefwis seling onder Nazi-kopstuk- ken waarvan dr. Portmann vertelt. i Een derde wenscht wel strenge maat regelen maar geen ophanging. An dere bisschoppen moeten afgeschrikt worden dergelijke preeken te houden. De meening van Goebbels is te vinden in een document aan Tiess ler. Goebbels zegt, dat voor 't oogen. blik geen enkele maatregel moet ge nomen worden, omdat de geheele oorlogsinspanning van de provincie Münster en misschien wel van heel Westphalen dan verloren zou drei gen te gaan. De weerslag bij het volk zou te groot zijn. Volgens Goebbels moest de zaak worden uitgesteld tot na de overwinning. In zijn antwoord aan Goebbels meende Tiessler, dat het voor deze actie nuttig zou zijn de Kerk zoo veel mogelijk tot daden uit te lok. ken om bewijzen tegen haar te hebben. Goebbels antwoordde hier op, dat „dergelijke bewijzen niet noodig waren: na de overwinning zouden alle christelijke kerken zon der bewijzen worden uitgeroeid." Hetzelfde rapport van Tiessler toont aan, dat Hitier Goebbels' meening deelde. i c5 fc" H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana arriveeren aan het Jaarbeursgebouw te Utrecht, waar zij de plechtige opening van de Eerste Jaarbeurs na den oorlog bijwoonden Radio Vaticaan heeft een beschul diging ingezonden, dat in het afge- loopen jaar 60 katholieke priesters in Joego-Slavië zijn doodgeschoten. De aanklacht zegt, dat de toestand in Slowenië hoogst eriistig is, vrijheid van godsdienst wordt daar niet ver leend. In Ljubljana zijn 50 parochies zonder priesters en moeten nieuwe benoemingen door de regeering wor den goedgekeurd. Religieus onder wijs is uit de scholen geschrapt: zeven drukkerijen voor geestelijke lectuur zijn gesloten en alle katho lieke publicaties zijn verboden. Vol gens Radio Vaticaan zijn ook in Bosnië priesters vervolgd. Te Sera- jevo bevinden zich 22 van de 28 priesters in gevangenschap. (U.P.) 8 April wordt voor Paschen een bon voor één ei (alle leeftijdsgroe pen) aangewezen, welke bon drie weken geldig zal blijven. Dinsdagavond omstreeks half zeven heeft zich nabij het Centraal Station te Amsterdam een treinbotsing voor gedaan, die gelukkig goed afgeloo- pen is. Er waren geen persoonlijke ongelukken, al heeft het ongeluk een tamelijk belangrijke materieele schade tot gevolg gehad. De trein voor Rotterdam, die vijf minuten voor half zeven uit het Centraal Station te Amsterdam vertrekt, is even bui ten het perron in botsing gekomen met ee_n goederentrein uit de rich ting Halfweg, die door een onveilig signaal was gereden. De electrische trein werd aan de voorzijde zeer ern stig beschadigd. Op vragen van het Kamerlid Goed hart heeft de minister van Oorlog o.m. geantwoord, dat sinds 17 Sept. 1944 hetztj door vrijwl lige aanmel ding, betfij door oproeping in wer keiijken dieriit zijn gekomen 16.898 onder-officieren en 4135 officieren, in deze getallen zijn niet begrepen de beroepsofficieren en beroepsonder officieren en de officieren en onder officieren met een tijdelijke aanstel ling zonder vooropleiding. Het is den minister, voorname lijk in verband met den onzeke- t'en toestand i„ Ned.-Indië, niet mogelijk in plaats tan een op roep „voor onbepaaiden tijd" een nauwkeuriger omschreven diensttijd aan te geven. Kaarsen zullen voortaan weer zonder bon ln den détailhandel verkrijgbaar zijn, zij het nog niet in onbeperkte hoeveelheden. (Van onzen spec, correspondent) De grootste geest, dien 'n zaak kan hebben, is de geest van den vooruitgang," dit Is een van de spreuken, die in het Iv.L.M.-internaat te Soesterberg' zijn aange bracht en biermede is de geest van onze luchtvaart maatschappij wel getee- kernl. Vooruitstrevend, niet aiieen op liet gebied der techniek en luchtverbln- dingen, maar ook op de manier, waarop zij haar personeel op eidt. Wie zich nog herinnert, met welk een vreugde de eerste lijn, na de bevrij ding, door de K.L.M. weer geopend werd, van het ge heel gedestrueerde en op geblazen Schiphol, en hij ziet nu de uitgebreide lijst der luchtverbindingen met landen en wereiddeelen. beseft hoeveel werk hier vernet is. Bij het vliegveld Soester berg hebben de Duitschers in het begin der bezetting een Fliegerheim gebouwd, waaraan koaten noeth moeiten gespaard werden. Aan dit gebouw wappert nu de K.L.M.-V ag en in de hall, waar op een gra nieten voetstuk een bron zen afbeelding van den „Führer aller Germanen" stond, zijn nu enkele vlieg tuigmotoren geplaatst en 120 jonge K.L.M.-ers krij gen hier ln enkele maan den hun eerste vooroplei ding in het groote lucht vaartbedrijf. Voor den oorlog tel tie het geheel personeel der K.L.M. ongeveer 2000 man. Sinds de bevrijding heeft de ontwikko ing van het luchtvaartwezen in de we reld zoo'n vlucht genomen en is het aandeel van de K.L.M. hierin zóó groot, dat men verwacht in 1943 zeker reeds 7000 man noo dig te hebben. Om de Jonge menschen voor deze uitbreiding in het vlieg bedrijf thuis t€' brengen, om hun een eerste theore tische opleiding te geven en tevens om de vriend schap enr kameraadschap te bevorderen, is dit inter naat ingericht. Hierdoor is een opleidingsinstituut ge vormd, dat" wer uniek in de geheele wereld is. sport en ."yd wisselen de lessen en lezingen, welke iets van de elementaire eigenschappen van de vlie gerij en brengt hun er veel ba angstelling en en thousiasme voor bij. Een der cursisten, G. J. Veen- hoven, werkt momenteel Er zijn twee cursussen: één aan een model, dat zich voor handel s- en vliegveld- zal voortbewegen met be- employé's en êên voor technisch personeel, welke twee en vier maanden du ren. De eersten zullen werkzaam zijn aan de hoofdgebouwen, de vlieg- hulp van 'n kleinen ben zinemotor. dien hij zelf construeerde. Met dit v.iegtulgje zullen proeven met radiografische bestu ring genomen worden velden en passage-kantoren De cursussen aan dit ln- en zij krijgen onderwijs in ternaat, dat door den heer passageboeking'en, ijnsche- ma's. luchtvaartwetgeving, expeditie e.d. De opleiding voor de laatsten is uiter aard bijna geheel tech nisch. Gezamenlijk werken door de jongens ook aan den bekende personen uit de bouw van al erlei zweef- K.L.M. gegeven worden, af. modellen. Dit leert hun P. J. Oolgaart energiek geleid wordt, zijn g'eheol gratis en alleen jongens tusschen 18 en 23 jaar, die met goed gevolg bij Cle K.L.M. gesolliciteerd heo- ben, komen er vcor in aanmerking. De opleiding tot vliegenier was ook aan vankelijk hier, maar thans wordt deze verzorgd door den Rljkm uchtvaartdienst, welke een instituut in Gilze Rijen gevestigd heeft. Met dit internaat blijkt de K.L.M.'te willen breken met liet, systeem, ontstaan door de groote speoialisee- ring en rationaliseer!ng in groote bedrijven, waardoor de meeste employe's aan een onderdeel werken, zonder ook maar iets van de werking en den samen hang van. het geheel Ie weten. Op deze wijze zal het doel, saamlioorigheid en enthousiasme voor dit bedrijf, waarvan de raderen zoo nauwkeurig in elkaar passen, zeker bevorderd worden. De vlaggen der vereenigde naties, bijeen gegroepeerd voor het ge bouw van Hunter College, geven aan dit gedeelte van Netv York een internationaal cachet De afdeeling Beverwijk van den Kath. Bond voor het gezin heeft een open brief gericht aan het be stuur van de Katholieke Volkspartij, waarin een duidelijke uiteenzetting gevraagd wordt van datgene wat de Katholieke Volkspartij onder ge zinspolitiek verstaat. In het staatkundig program van u-w partij, aldus het schrijven, wor den richtlijnen aangegeven ten op zichte van de te voeren politiek voor de belangen van het gezin, doch u kunt begrijpen, dat ouders gaarne duidelijk toegelicht zien wat van uw partij verwacht mag worden. Ook voor de aan te wijzen katho lieke raadsleden is het goed, dat zij weten wat onder gezinspolitiek van de Katholieke Volkspartij wordt verstaan. Wij weten uit ondervin ding, dat raadsleden, wanneer zij zich niet op de hoogte hebben ge steld van de juiste bedoeling van de richtlijnen, zich te spoedig accoord verklaren met voorstellen, welke vooraf in de z.g. onderzoek commissies worden behandeld Wij weten, dat de taak van de katholieke Kamerleden en ge meenteraadsleden niet gemakke lijk is, wanneer het gaat om' de levensvoorwaarden vkn het gezin te verbeteren, omdat vooral ten opzichte van dit punt de levens opvattingen van de katholieken zooveel versohillen met die van andersdenkenden. Maar nu de positie van het gezin zoo verba zend moeilijk is, rust op u da plicht te bewijzen, dat het ge- zinsbelang in uw partij het beste behartigd zal worden. Het gemeentebestuur van Haarlem vestigt de aandacht op art. 39 der Algemeene Politieverordening, waarbij de eigenaars of gebruikers van boo- men of andere beplantingen op of aan den openbaren weg verplicht worden deze bij te snoeien of te ruimen, zoo dra zij de openbare verlichting hin deren, het vrije uitzicht langs of da vrijheid van het verkeer op den open baren weg belemmeren, dan wel de veiligheid op dien weg in gevaar bren gen. Onvoldoende onderhoud van aan df» weg grenzende beplantingen geeft Ho vendien een slordig en onoogelijk stadsbeeld Het gemeentebestuur ver trouwt, dat de burgerij eraan zal willen medewerken, om onze toch toch reeds gehavende stad in voor jaar en Corner een zoo net mogelijk aanzien te geven. Donderdag 4 April van 3 tot 4 uur zal in de Groote St. Baaf een or gelconcert gegeven worden. Uitge voerd worden preludium en fuga, koraalvoorspelen, fantasie en fuga en Toccata en fuga van J. S Bach. Als de zon is onder gegaan, gaan de sterren schitteren. Sterren zijn een veilig kom pas, waarop de schepen in den nacht kunnen varen. Zijt ge door uitzonderlijke gaven van geest en hart geen zon, wees dan een ster, waarop uw kinderen en zij, die in het leven 'met u in aanraking komen, hun koers kunnen bepalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1