Het einde van een V-l-baan GEDETINEERDEN NAAR DE MIJNEN De avonturen van Ling Khi Tong Zware gevallen van landverraad niet WOENSDAG 3 APRIL 1946 PAGINA 2 Lisse rouwt er niet om STAD EN OMGEVING Berouwvolle zondaar Eerste plechtige H. Mis Laatste ledenconcert H.O.V. Het stemmen door evacué's Letters Q, R en U Burgerlijke Stand Botanische boekwerken „Kunst van dezen tijd" Klokken van St. Jozef Gezinsverzorgster De jongeren actief Geen saboteurs Handel met België MIDDEL ERGER DAN DE KWAAL 5 jaar geëischt tegen N.S.K.K.-man POLITIE-VOETBAL Wielerkampioenschappen A-ploeg gewijzigd „Aardbeien-drive" R.K.S.V. „Velsen" Sportsnippers WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? Eenige weken geleden kwam op „Keukenhof" te Lisse iemand uit de ijzerwereld aanzegging doen, dat binnen enkele dagen de verwrongen brokken van de startbaan voor de vliegende bommen zouden worden opgeruimd. Met zwaar materieel zou men komen en wat niet tilbaar zou blijken te zijn, zou wel tot handel bare stukken worden gebrand. Juist een Jaar dus nadat de Duit schers in arren moede de toen nog gloednieuwe startbaan hebben opge blazen, worden de resten opgeruimd en gaat het metaal naar den smelt- pven, een nieuwe bestemming tege moet. Goeden Vrijdag, 30 Maart 1945, dreunde het dorp van de zware ont ploffingen en de Rasters, scherven rinkelden alom in het dorp. Vlak voor het begin van den Kruisweg om half drie, sloeg een ont ploffing in het bosch een ruit uit de kamer van den pastoor, een kwartier later volgde een ontzaglijke knal, de kerk schudde op haar fun damenten. Dat scheen het eind te zijn, 's avonds reeds was de weg door het bosch weer vrij. Fantastisch was de aanblik van de omgeving der start baan: hoog in de boomen hingen de camouflagenetten met de groe ne loovertjes. Het leek op een too- neeldécor voor een sinistere revue. Lang heeft die boschvermomming echter niet geduurd, want reeds daags erna hebben Hollanders het vernielingswerk van de Duitschers overgenomen en met ma» en macht van het mooiste gedeelte van het oude bosch van Keukenhof een ruïne gemaakt. Wel zeer geheimzinnig zijn de Duitschers bij den bouw der start baan te werk gegaan, maar toch hebben eenige Lissenaren, zoo wordt verteld, contact gekregen met de Italianen, die de ijzeren helling aanlegden. Deze menschen moeten op hun manier zoo hebben gesabo teerd, dat het aan hen te wijten zou zijn, dat van de te Lisse afgescho ten vliegende bommen er zooveel mislukt zijn. Hoe dan ook, naar verhouding hebben de Duitschers hier meer mislukkingen te boeken gehad dan in Vogelenzang. En te Lisse zijn naar schatting hoogstens twintig Vergel- tungsprojectielen afgeschoten. Ver schillende dier monsters bleken niet te kunnen vliegen en streken tus- schen de boomen verderop neer; één nam nog een gedeelte mee van het schilderachtige oude huis aan den zandweg. Wat het einde voor dit eeuwenoude spulletje beteeken- de. Met angst en vrees hebben wij die vliegende onheilsvleermuizen nagekeken. Gelukkig mislukten er vele, nog gelukkiger was, dat de Duitschers geen aanvoer van nieuwe projectielen kregen en ten slotte wel moesten aftrekken. «De Duitsche bedieningsmanschap pen, die op „Keukenhof" gelegerd waren, waren om zoo te zeggen van den duivel niet bang. Zeer ruw volk en meerendeels, volgens het zeggen van andere Duitsche militairen, ge vangenisboeven. Maar zulke klanten moesten het ook wel zijn, want dat afschieten der bommen schijnt een helsch, althans zeer heet karwei ge weest te zijn. Zoo heet zelfs, dat gevaar voor in brand vliegen van kleeding niet denkbeeldig was. Stond dan plotseling een der ,',af- schieters" in lichterlaaie, hij kon onmiddellijk gebluscht worden: putringen vol water waren er voor opgesteld. Bij de Haarlemsche recherche kwam zich Maandagnacht een man melden, die de bekentenis aflegde, dat hij in een cafétaria een porte- monnaie had gestolen, welke iemand had laten liggen. Hoewel de politie in het geheel geen aangifte van ver missing of diefstal van een porte- monnaie had gekregen, moest ze toch geloof hechten aan het verhaal. De persoon, M. v. d. M., zeide bij de ondervraging, dat hii zichzelf had aangegeven, om niet nog verder op het slechte pad te geraken. Hij denkt nu in een cel over zijn zonde na. Zaterdag 6 April zal de derde zoon van de familie Bende in de Pijn- boomstraat de H. Priesterwijding ontvangen. Op Tweeden Paaschdag, 22 April, zal de neomist, de eerw. pater Franciscus W. J. Bende, in de St. Liduinakerk om 9.30 uur zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Accuraat en gaaf musiceeren kenmerkte opnieuw dit ledencon- cert, het laatste in dit winter seizoen dat door Jan Out werd geleid. Fraai van stemming werd Weber's „Oberon-ouverture" uit gevoerd, afgesloten door een brii- lant uitgevoerde finale. Jan Bres- ser had het door viool-solisten ge liefde Vierde Vioolconcert van Mozart in D gr. terts gekozen en wist de intieme, melodieuze sfeer er van uitstekend te treffen. Jan Out en het ensemble zorgden voor een uitstekend aanpassend tegen spel. De tweede concerthelft was gewijd aan Rimsky Korssakov's „Shéhérezade". Het werd door de over het algemeen uitstekend be- heerschte rhythmiek en de fraai afgewogen dynamiek een waardig 49esluit van het achter ons liggend seizoen. Jan Out werd vóór en na het concert met bloemen en warm applaus nadrukkelijk gehuldigd voor zijn waarlijk indrukwekkende prestaties als tijdelijk leider van het ensemble. Het is werkelijk jam mer dat de H.O.V. straks dezen fijn-besnaarden musicus en knap pen technicus zal moeten missen! J. Scheepens Geëvacucerden, die voor de leden van de Provinciale Staten en van den gemeenteraad ln de gemeente van herkomst willen stemmen, die nen zich ter secretarie van de woon- gemeente te melden, waar zij nadere instructies zullen vernemen. Morgen, Donderdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe distributiebescheiden de letters Q, R en U. Geboren: N. Wolffers—Hahn, z; A A. v. HoornZwanenburg, d.;, J. v. KampenHartog, z; J M. WillemseVeldt, d; M. J. v. d. Poorte—v. Aken, d; A. A. v. Gel derMeichers, z; A. J. de Groot v. d. Horst, z; M. C. G. Stavenui- terVrolijk, z; M. M. v. d. Stoop Heerens, d; E, Th. HensenHen driks, d; C. Broekhuizenv. Eijk, d; G. P. Hofstee—Quadflieg, d; J. M. Kapiteijnv. Abswoude, d: R. de Waal—Visser, z; C. E. Gif- fardErdtsieck, z; J. M. v. Cann Nijssen, z; M. Reijenga—Borger- ding, d; M. P. v. d. WakkerAd miraal, d; M. J. RietbergenGaart- man, z; A. M. KaterKres, d; J. DamkatMeijboom, z; P. G. Hul seboschMöller, d; E. A. Milatz— Zegers,' d. Overleden: T. F. v. Lemel—Hen- sema, 81 j., Jansw. N. Jongejan Harlaar, 48 j., Spaarndamschew. H. C. JanssenZimerman, 86 j„ Kenaup. G. Jongsma, 15 j., z. van B. Jongsma, Pleiadenstr. J. H. M. Schrijnemakers, 26 j., Julianal. C. M. Dekkervan Leeuwen, 61 j., Reitzstr. Ondertrouwd: G. G. Goossens en C. A. G. Faase; J. v. d. Veldt en B. F Reijn; P J. Kroese en L. Kis- jes; P B. Janssen en F. C. Kloos ter; W. de Graaf en J. C. Lulo- loien; A. Hoeksma en J. E. v. d. Vlugt; C. J. de Looze en J. M. Steding; H. R. Kriege en J- M. W. Landwehr. Getrouwd: Th. -Cornet en G. J. Selhorst; Z. P. Chejfec en A. Le- vie. Dank zij den zorgen van de afd. Haarlem der Ned. Natuurhistoriscne Vereeniging, wordt Saterdag 6 en Zondag 7 April in de aula van Tey- lers Museum, aan het Spaarne, een groot aantal prachtige geïllustreerde botanische boekwerken, afkomstig uit de bibliotheek van Teyler, ten toongesteld. Zaterdagavond 8 uur houdt de heer W. van Dijk uit Haar lem een korte inleiding, waarna de geëxposeerde werken bezichtigd kunnen worden. Hiertoe bestaat ook nog gelegenheid Zondag 7 April van 13 tot 15 uur. In de serie „Kunst van dezen tijd" zal Zaterdag in den kunst handel Leffelaar een tentoonstel ling van nagelaten werken van Joh. Limpers en fantasiën in tee- kening en tempera van Georges Robér worden geopend. Johan Limpers werd 2 Aug. 1915 te Heemstede geboren, was lan gen tijd woonachtig te Haarlem en vestigde zich in 1934 te Amster dam vcor zijn studie aan de Rijks Academie voor Beeldende Kunsten. Hij werkte onder leiding van prof. J. Bronner en behaalde in 1940 met zijn ontwerp „Koré" de Prix de Rome. Gedurende de be zetting heeft Johan Limpers be langrijk illegaal werk verricht. 3 April 1944 werd hij door den vijand gearresteerd en 10 Juni 1944, in de Bloemendaalsche duinen met Gerrit v. d. Veen, Duwaer, Fekel- haring en Guermonprez gefusil leerd. Met Georges Robér kan men bij de opening van de tentoonstelling kennis maken. Hij zal zijn Fanta sieën den bezoeker persoonlijk voor leggen. Verder zal Ir. G. Friedhoff spreken over Johan Limpers als mensch en kunstenaar. Gisteren zijn de klokken, die achter in de kerk van St. Jozef te Hillegom waren opgesteld, door de ken J. H. W. Borsboom gewijd. ÏJa een kort Lof werd de plechtigheid in tegenwoordigheid van het kerk bestuur en de parochianen ver richt. Vandaag zijn de klokken in den toren aangebracht, om Zondag voor de eerste maal na de bevrij ding de geloovigen ter kerke te roepen. Voor het diploma gezinverzorg- ster zijn te Noord wijk aan Zee ge slaagd de dames A. v. d. Akker, A. Beumer, R. Bilars, D. Bos, C. Fio- let, A. de Gruyter, A. Hilberman, R. Hijstek, A. v. d. Linden, J. Lock- horn, M. Morsch, A. Rood, Th. Scholten, Jo Trompert, M. Westen, B. Visch, C. Visser, T. v. Wegberg, T. Willems, T. de Wit, A. Witteveen, L. Wöstem. Een sterke en gezonde activiteit heerscht er onder de Beverwijk- sche katholieke jongeren op het terrein van de politiek. Reeds geruimen tijd bestaat er een kerngroep. Het bestuur is sa mengesteld uit de volgende jonge ren: D. v. d. Horst, voorzitter; P. Stel, secretaris; H. v. d. Kamer, penningmeester; Joop Schelvis, 2de seoretaris en Jan Smit, 2de pen- ningpieester. Donderdag 4 April wordt in de groote %zaal van de K. S. A. een jongerenbijeenkomst gehóuden. Dan wordt definitief de jongeren- afdeeling opgericht. Ie.der, die be langstelling hiervoor heeft en tus- schen de 17 en 25 jaar is, kan zich opgeven als lid. Uit de vergade ring zal een nieuw bestuur worden gekozen. De heer J. Robert uit Am sterdam, die belast is met de zorg voor het jongeren-commissariaat, zal een rede houden. (Van onzen Haagschen redacteur) Het bericht in enkele bladen om trent het tewerkstellen van gedeti neerden in de mijnen bevat een aantal onjuistheden. In het kader van een wervingsactie van arbeiders voor de mijnen heeft men reeds een aantal gedetineerde mijnwerkers te werk gesteld, o.a. in de Willem So phia. De directie van de mijnen wenscht thans uiteraard dit aantal uit te breiden. Hierbij doen zich echter vele moeilijkheden voor. Zoo moeten b.v. de gedetineerden volko men afgescheiden van andere mijn werkers blijven. Men dient dus of wel een bepaald gedeelte van een mijn voor hen te reserveeren ofwel een mijn alleen voor de gedetineer den te houden. Het Directoraat- Generaal voor de Bijzondere Rechts pleging heeft onlangs, daartoe aan gezocht door de mijndirecties, een onderzoek ingesteld onder de gedeti neerden naar hun bereidheid om in de mijnen te gaan werken. Uiter aard heeft men zich hierbij niet be perkt tot de voormalige mijnwerkers onder de gedetineerden, daar men immers in Limburg even goed onge schoolde krachten Kan gebruiken. De antwoorden op deze zuiver informatieve „enquête" waren ln overgroote meerderheid be vestigend. Men dient echter in overweging te nemen, dat voor velen het vooruitzicht om het kampleven vaarwel te zeggen veel aanlokkelijks heeft, alsmede dat de voeding, welke de arbeiders in de mijnen krijgen, hierbij een zekere rol speelt. Uit alle standen en beroepen heb ben de gedetineerden hun bereidheid te kennen gegeven om naar Limburg te gaan. Thans is men begonnen met het schiften van de vele opgaven. Hierbij wordt vooropgesteld, dat alle bouwarbeiders en zij, die, gezien hun vak, bruikbaar zijn bij den weder opbouw, uiteraard afvallen, Dearn zullen immers op hun eigen terrein moeten medewerken aan het herstel. Vervolgens komen, zooals vanzelf spreekt, alle zware gevallen van land verraad evenmin in aanmerking. Wat over zal blijven zal worden voor gelegd aan de mijndirectie, die hier uit een keus zal doen. Als voornaam ste factor moet wel de vrijwilligheid genoemd worden. Men wenscht geen saboteurs! De huisvesting levert groote moei lijkheden op; de mijnen zelf bezitten uiteraard geen kampen. Wel zal de mijndirectie voor het vervoer van en naar de mijnen zorg dragen, doch de bewaking is een kwestie, die eerst met zorg dient te worden opgelost Er is geen sprake van kostbare bouw materialen toegewezen te krijgen voor de legering van gedetineerde mijnwerkers. Het is echter een punt, dat eerst later in overweging zal worden genomen De heele zaak van het tewerkstellen van gedetineerden ln de mijnen bevindt zich pas in een stadium van onderzoek en voorbe reiding. 144. Toen zij een, poosje gereden hadden, kwamen zjj in een groot bosch. Daar bleven zij dagenlang in rond rijden, zonder dat er een eind aan kwam. Wel hoorden zij ten langen leste een geruisch en toen gingen zij maar eens kijken, waar dat vandaan kwam. Zoo vonden zij een beekje, waar het water helder en frisch van was en hard stroomde en dat kwam goed uit, want zij hadden onderhand dorst gekregen. En aan den kant van het beekje zat een meisje te huilen. „Maar dat is geen beekje," zei de rijke man. „Het ls een snelle vliet en daar heb Je het meisje, dat het gras met haar traantjes nat maakt." Daar het noodzakelijk was de be talingen van de meest urgente im porten uit België gedurende het tweede kwartaal 1946 te regelen, was de nog op dit tijdstip demissionnair zijnde Belgische minister van Finan ciën. ofschoon hij zich niet bevoegd achtte tot een cr'edietverleening aan Nederland over te gaan, op aandrin gen van minister Lieftinck tenslotte bereid, Nederland ter overbrugging een crediet van 300.000.000 francs toe te staan. Het rentelooze crediet is hiermede thans gebracht op 800.000.000 francs. Bovendien is overeengekomen, dat de regeeringsonderhandelingen vóór 15 Mer a.s. te Den Haag zullen wor den hervat, waarbij van belang is, dat de goederencontingenten drie maanden voor Nederland gereserveerd blijven. Inmiddels werd reeds een be gin gemaakt met het afgeven van die invoervergunningen, welke voor den wederopbouw van vitaal belang zijn. Gisterenochtend stond N. J. Visser uit Heemstede voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam terecht. Hem werd ten laste gelegd in April en Mei 1944 door middel van twee door hem geschreven brieven, welke aan Ortsgruppenlei- ter Arbeitsbereich N.S.D.A.P. Gerisch waren gericht, de Duit schers er op attent te hebben ge maakt, dat de 27-jarige F. de Craan van Haeften zich voortdu rend aan werk voor den bezetter onttrok, waarbij verd. de suggestie had gevoegd, dat de betreffende instanties Craan een betrekking op de handelsvloot dienden te bezorgen. Verd. erkende het hem ten laste gelegde terstond, maar merkte daarbij op, dat hij Craan alleen tot werken had willen dwingen, omdac deze zijn moeder, die van haar man gescheiden was en slechts een geringe financieele ondersteuning ontving, tot last was. De procureur-fiscaal achtte dit middel erger dan de kwaal en eischte 2 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. Gisterenochtend heeft mr. Besier, prooureur-fiscaal bij het Amster- damsch Bijzonder Gerechtshof een gevangenisstraf van 5 jaar geëischt tegen J. Th. Bonarius uit Haarlem, die gedurende den oorlog in België, Duitschland en Polen in dienst van het N.S.K.K. chauffeursdienst heeft verricht en in Augustus 1944 te Amsterdam dienst heeft genomen bij de Wasserschutspolizei. Mr. Be sier eischte, behalve voormelde straf, bovendien dat Bonarius voor den duur van het leven zou worden ontzet uit het actief en passief kiesrecht. Dinsdagmiddag werd in het Hil- versumsche Sportpark de eerste competitie-wedstrijd gespeeld tus- schen de politie-elftallen Hilversum en Haarlem. Voor de rust waren de Hilver summers doorloopend in de meer derheid en wisten zich goede kan sen te scheppen, die echter door slecht schieten alle teloor gingen. De linkervleugel vertoonde meer malen goed samenspel en daaraan was het ook te danken dat even voor de rust v. d. Geld zijn club de leiding kon geven (10). Na de thee waren de bordjes verhangen en gaven de Haarlem mers den toon aan. Er werd met veel geestdrift gespeeld, zoodat de gelijkmaker al spoedig achter Da- velaar in het net werd gedepo neerd. Even daarna kreeg Hilver sum een penalty toegewezen, die prompt in een doelpunt werd om gezet (21). Prent zorgde op fraaie wijze voor den gelijkmaker (2—2). De nationale wielerkampioen schappen op de baan zullen dit jaar 28 Juli en 4 Augustus ln het Olym pisch Stadion te Amsterdam wor den gehouden, Mocht 4 Augustus niet ter beschikking zijn, dan zul len de kampioenschappen 21 en 28 Juli a.s. worden verreden. De wegkampioenschappen zullen vermoedelijk 18 Augustus op het traject van den Cauberg in Val kenburg worden gehouden. In het elftal, dat Zaterdag a.s.' te Amsterdam tegen de Navy- ploeg speelt, zijn enkele wijzigin gen gekomen. Van den Engel van DHC, die op de ziekenlijst staat, wordt vervangen door Drager (Ajax) en Potharst (Ajax), die ge blesseerd is, door Wilders (Blauw wit). Maandag wordt in de li- ploeg' Wilders vervangen door Choufour (Quick). De Beverwijksche bridgeclub „Sant Atout" organiseert dit jaar, met medewerking van den Ned. Bridgebond, 18 of 25 Juni in „Ken- nemerland" een „Aardbeien-drive", waaraan ruim duizend bridgers kunnen deelnemen. De prijzen be staan uit aardbeien; ook worden een wisselbeker en vereenigings- prijzen beschikbaar gesteld. De heer J. Cottaar, sportredac teur van „De Tijd", heeft een voordracht gehouden over het in ternationaal voetballen en wat daèrmede samenhangt. De leden van de voetbalafd. der R.K.S.V. „Velsen'' hebben met volle aan dacht geluisterd. Tot slot van den avond sprak kapelaan De Graaff over de sport naar aanleiding van de uitspraken van Z. H. den Paus. In Milaan won Dinsdag het Itali- aansche voetbalelftal met 31 van de Zwitsers. De nationale kam pioen schappen zwemmen en schoonspringen, waar van de data zijn vastgesteld op 10 en 11 Augustus, zullen worden ge organiseerd door de jubileereende Apeldoornsche Zwem- en Polo-club en worden gehouden in het Bosch- bad te Apeldoorrf. Alle prominente zwemmers en zwemsters komen aan den start. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.30 Gesprekken. 10.35 Malando. 11,00 Nuttig en noodig. 11.30 Gram. 11.45 Krijgsgev. 12.00 Pianorecital. 12.30 Gram. 12.35 Pierre Palla. 13.00 Nieuws. 13.15 Vagebonden. 14.00 Vrouw. 14.20 Kwintet. 15.00 Ster ren en sterretjes. 15.20 „Cnofetti". 17.00 Kaleidoscoop. 17.30 Red, White and Blue Stars. 18.00 Nieuws 18.18 Romancers. 18.45 Sport. 19.00 ,...en nu naar bed! 19.05 Cabaret. 19.30 Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws. 20 05 Lezing. 20 20 Concertgebouw. 22.30 Ouderen en jongeren. 22.40 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM! H- 415 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gramof. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 8.35 De Heilige van den dag. 8-45 Gram. 9.00 Pluk den dag 9.30 Waterst. 10.00 Gram 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.00 Ziekenbezoek; Gram.platen. 11.15 Toespraak. 11.30 „Harmony Sisters" 11.45 Gram. 12.15 Voordracht. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.45 Vraaggesprek 14.00 Gram. 14.40 Causerie 15.00 Stichtsch Piano kwartet. 16.00 Bijbel. 16.45 Gram. 17.00 Rijk Overzee. 17.10 Gram. 17.30 H.A.R.K. 17.35 Stichtsch sa lonorkest. 18.30 Chr. Nat. Vakverb. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.15 Matthaus Passion. 22.50 Gram. 23.50 Schriftl. Directeur: J. J. W. Boerrlgter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2