Van Mook en Clark Kerr op weg naar Nederland Na negen jaar ter stembus Moedige preeken van KARDINAAL VON GALEN -4 Mei-herdenking— VAN BATAVIA NAAR DEN HAAG Het weer Binnen tien dagen begint evacuatie van burger-geïnterneerden op Java Wij kunnen niet allen het roode potlood hanteeren Kiesdeeler op ongeveer 44.000 geschat Dr. Schacht getuigde van zijn bewondering BINNENKORT INDIENING RIJKSBEGROOTING Tot hoofd Qn hart 69ste JAARGANG No. 23512 DONDERDAG 4 APRIL 1946\ Bureaux Iknedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Nog nooit is de drukte zoo overstelpend geweest voor eeri bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht als thans het geval is. Uren moet men in de rij staan, om een toegangsbewijs te bemachtigen (Van onzen Haagschen redacteur) Voor het eerst na negen jaar zal Nederland ter stembus gaan. Wij kunnen niet schrijven: het roode potlood hanteeren om zijn democratischen plicht te vervullenwant in het ceremo nieel dezer verkiezingen zijn en kele versoberingen aangebracht, die dezen overgangstijd typee ren en het roode potlood is er een van. Er zijn er niet genoeg om alle stembureaux in den lande te voorzien. Vandaar, dat voor deze maal de bepaling geldt, dat ook met andere kleu ren de, vakjes mogen worden op gevuld, mits een en hetzelfde stembureau ook slechts een en dezelfde kleur gebruikt. Na overleg met d.e regeering deelt de commissie poor Na tionale Hoogtijdagen van het Nationaal Instituut het vol gende mede: 1. In afwijking van een vroeger beSluit heeft de regeering het bij nader inzien juister geoordeeld, de gedachtenis-plechtig heid te laten geschieden in den vooravond van den 4en Mei, dus Vrijdagavond 3 Mei. 2. De minuut stilte ter ge dachtenis van de gevallenen heeft de regeering vastge steld Zaterdagmorgen 11 uur. 3. De plechtige herdenking in de kerken blijft dus ongewij zigd gehandhaafd op Zon dagmorgen, als in de richt lijnen van de commissie ver meld. 4. Ook voor het feestelijk ge deelte van het programma kunnen dus verder de richt lijnen van de commissie ge volgd worden, behoudens de noodzakelijke wijzigingen in verband met het voorgaande, t.w.: a. 8 uur 's morgens on der klokgelui het hijschen van de vlag, door de geheele bevolking gelijktijdigb. be gin van het feest pl.m.. 13 uur in plaats van 15 uur T\ In ons eerste artikel vermeld den wij den dapperen strijd van Kardinaal Von Galen te gen de Nazi-terreur, zooals de privé-secretaris van den Kar dinaal deze beschreef. Hier nevens volgt het laatste relaas over dezen dapperen verzetsman, die onvervaard de banier van het H. Geloof hoog hield GOEDEN VRIJDAG WORDT GEWERKT De minister-president heeft besloten, dat op Goeden Vrij dag a.s. op alle departementen, van Algemeen Bestuur als op een gewonen werkdag zal wor den gewerkt. Mgr. Eras geopereerd Coalitiekabinet in Griekenland Durven is beginselvast, fier, met zijn heele persoon lijkheid er vooruitkomen voor wat men is, denkt, roil, doet en gelooft. Durven is recht door zee gaan zonder aan stellerij of grootspraak. E HAARIEMSCHE COURANT Vrij onverwachts ls de Indonesi sche kwestie in een nieuw stadium gekomen. Vandaag zijn Dr. Van Mook en een drie tal vertegenwoordigers van Sjahrir van Batavia naar Den Haag vertrok r ken om de Nederlandsche regeering te raadplegen. Volgens den luit.-gouv.- generaal zijn de gezichtspunten van de Nederlanders" en Indonesiërs el kander thans voldoende genaderd om dit overleg te rechtvaardigen. Ook Sir Archibald Clark Kerr, de Brit- sche adviseur is meegegaan „om de besprekingen te vergemakkelijken". Over enkele dagen staat het Indische vraagstuk dat de gemoederen zoo wel in Nederland als in Indië zoo heftig beroert, derhalve weer in het volle Nederlandsche daglicht en stelt, voor korten tijd althans, het gebeu ren in Indië in de schaduw. Wanneer men op de aanvankelijk nogal optimistische stemmen over het tot dusverre bereikte resultaat zou afgaan, dan zou men mogen concludeeren, dat een accoord niet meer ver af kan liggen. Er "zijn ook eenige teekenen, welke in de rich ting van een spoedige oplossing zou den kunnen wijzen. Clark Kerr ver klaarde bijv. dat hij niet meer dacht, dat het noodig zou zijn naaf Bata via terug te keeren, blijkbaar omdat hij zijn missie voltooid acht. Nog in Mei hoopt deze ongetwijfeld buiten gewoon kundige diplomaat zijn nieuwe functie van ambassadeur te Washington te kunnen aanvaarden. Het lijkt ons echter goed tegen een al te voorbarig optimisme te waar schuwen. Over het verloop der on derhandelingen weten wij immers maar bitter weinig, aangezien het Nederlandsche volk van officleeie zijde daaromtrent geen enkele in lichting ontvangt. Wat weten wij bijv. van Sjahrir's tegenvoorstellen? Zij zijn nooit bekend gemaakt. En wat beteekent toenadering tot elkan ders standpunten? Belangrijker is te weten, wie concessies doet om deze toenadering mogelijk te maken. Dr. Van Mook zeide Zaterdag, dat de onderhandelingen, die tot dusver hadden plaats gehad, alleen den grondslag voor een nieuwe constitu tie tot onderwerp hadden. Met het eigenlijke opstellen van een staats regeling kon, zooals beide partijen waren overeengekomen, slechts een begin worden gemaakt, wanneer an dere bevolkingsgroepen, die niet hadden deelgenomen aan de huidlgp besprekingen, waren gehoord. Een wat duidelijker licht op het politieke aspect der kwestie wierp een lid'van Sjahrir's „kabinet", die verklaarde, dat de Nederlanders waarschijnlijk een deel van hun prestige moesten opofferen in ruil voor reëele economische voordeelen Iedereen weet echter, welk een fu neste uitwerking verlies van prestige op de uitoefening van het gezag heeft, vooral bij Oostersche volken Wij kunnen ons dan ook nauwelijks voorstellen, dat onze huidige regee ring slechts economische voordeelen in het middelpunt zou willen plaat sen bij de onderhandelingen. Het zou ons niet verwonderen, dat de kern der moeilijkheden nog steeds ligt in het vast houden van Sjahrir c.s. aan de, met behulp der Japanners tot stand gekomen „republiek". Volgens uitlatingen van Indonesische zijde zou de tot dusver bereikte overeen stemming grootendeels neerkomen op een erkenning van den status quo in Ned.-Indië, doch bij een even tueel verdrag zou men wel nadere regelingen treffen. Die erkenning zou beteekenen, dat de Indonesiërs de feitelijke macht over Java en mogelijk ook over Sumatra zou den uitoefenen. De positie van de buitengewesten is niet duidelijk, doch naar men aanneemt, erkennen de Indonesiërs, dat het in de hui dige fase moeilijk zal zijn, hun ge zag over Borneo en Ned. Nieuw- Guinea uit te breiden. Handhaving op Java dus van de „republiek", hetgeen onze regeering destijds als onaanvaardbaar verklaard heeft en ook in flagrante!! strijd met de Koninklijke rede Van 6 Dec. 1942 zou zijn? Dr. Van Mook zeide Zaterdag te Batavia, dat de besprekingen be langrijk waren bevorderd door de overeenkomst tusschen Frankrijk en Annam. Alsof Annam dan ook maar in de verste verte te vergelijken is met Indonesië, het hart van het Verre Oosten, het kruispunt der in vloedssferen van die drie mogendhe den, welke de wereld beheerschen. De lezer herinnert zich misschien, dat onlangs de Franschen de repu bliek Vietnam Annam en Tong kin hebben erkend als een vrij staat in het Indo-Chineesche ge- meenebest dat weer deel uitmaakt van het Fransche Rijk. Indonesië is echter als administratieve eenheid ondeelbaar. Trouwens dr. Van Mook gaf zelf toe, dat er nog al eenig ver schil bestond. Terwijl de luit-gouv.-generaal op Verwachting tot Vrijdagavond; Na een helderen nacht geleide lijk toenemende liooge bewolking overdag. Overwegend droog. Nog liooge temperatuur voor den tijd vaji liet jaar. Tot Zuid-West rui mende. meest zwakke wind. Zon onder 19.17, Maan op 7.59 Zon op 6.07. BATAVIA, 4 April (A.N.P.- Aneta). Dr. Van Mook en Sir Archibald Clark Kerr, ver gezeld van hnn staf en de In donesische delegatie, zijn he denmorgen om 8.05 uur precies per Skymaster naar Nederland vertrokken. Een eerewacht, gevormd uit een heden van het Nederlandsche leger en de marine, werd door Van Mook en Clark Kerr geïnspecteerd. Sjahrir en Sjarifoedin waren op het vliegveld gekomen en namen De stembussen, die met de kiezers en de candidaten het meest inte greerend onderdeel der verkiezingen vormen, zijn in de bezettingsjaren voor alleriei laag bij de grondsche doeleinden gebruikt. Óok de voorraad da&rvan is onvoldoende. En al wor den thans in de blikfabrieken te Krommenie aan den loopenden band nieuwe- vervaardigd, voldoende meta len bussen, zooals de breedvoerige en tot in de details regelende Kies wet dat wil. zullen er wellicht niet zijn. Er mogen dan ook houten wor den geplaatst. De stemhokjes ten slotte zullen veelal wat eenvoudiger zijn dan de voorschriften dat strikt genomen eischen. In verband met allerlei admini stratieve moeilijkheden, o.a. het ge brek aan schrijfmachines, kan in sommige gevallen afgeweken worden van de verplichting allen kiezers een persoonlijken oproep toe te sturen. Naar de voorzitter van het Centraal Stembureau in Den Haag, prof. mr. dr. G. v. d. Bergh, mededeelde, zal dit bijv. in Amsterdam achterwege blijven. Het Amsterdamsche publiek zal uit publicaties in de pagbladen en op aanplakzuilen vernemen, bij welk stembureau het moet zijn. Daar liggen dan weliswaar de lijsten van de betrokken kiezers gereed, doch de het punt stond naar Nederland te vertrekken en Sir Archibald Clark Kerr in de hartelijkste bewoordingen afscheid nam van de Indonesische gedelegeerden ter conferentie, terwijl beiden den indruk wekten, dat een accoord in zicht is, publiceert Sjahrir in het Engelsche commu nistische blad „Daily Worker" een open brief aan het Britscüe volk, waarin hij o.a. zegt: „uw plaats moet zijn aan onzen kant, kame raden, voor uw vrijheid tegen het imperialisme. Voor de republiek te gen het Nederlandsche fascistische koloniale bewind." Vergeleken met de gematigde woorden, die wij in onze bladen 'an Sjahrir gewend zijn of worden de telegrammen uit Batavia soms zwaar gecensureerd? klinkt zijn op ruiende taal in het Engelsche c»m- munistische blad ons bijna ongelofe lijk in de ooren. Of zien wij Soeïar- no's „minister-president" in dezen open brief eerst in zijn ware ge daante? Tusschen z ij n kreet „merdeta", vrijheid, en het accoord dat geba seerd moet zijn op de Koninklijke rede van December 1942 ligt toch wel een héél groote klove. noodzaak tot legitimatie blijft uiter aard tevens bestaan, zoodat opstop pingen wel niet altijd te voorkomen zullen zijn. Zooals gebruikelijk zullen de groote partijen in verschillende kieskringen met andere lijsten uitkomen. Vast staat nu reeds, dat enkele kleinere, zooals de communisten, slechts één lijst voor het geheele land opstellen. Lijst nr. 1 zal wel die van de Partij van den Arbeid zijn, aangezien deze in de zittende Tweede Kamer enkele leden meer telt dan de K.V.P. en het nu eenmaal zoo geregeld ls, dat de Kamerleden bij den griffier een voorkeurnummer kunnen aanvragen. Den kiesdeeler schatte prof. v. d. Bergh op ongeveer 44.000, nu ook zij, die voor 1 Januari 1923 geboren zijn, aan de verkiezingen zullen deel nemen. Hoeveel lijsten de stembiljetten zullen bevatten is pas te zeggen, wanneer de candidatenlijsten vol gende week zijn ingediend. De Neder landsche Kieswet is gebaseerd op de fictie, dat er geen politieke partijen bestaan en in theorie kan iedereen, die maar 25 handteekeni-ngen weet te verzamelen, een lijst indienen. Echter, sedert 1937 moet daarbij een waarborgsom worden gestort van f 250 per kieskring, in het geheele land dus van f 4.500, welk bedrag niet wordt terugbetaald, indien op de lijst minder dan van het voor den kiesdeeler benoodigde aantal stemmen wordt uitgebracht. Deze bepaling heeft reeds bij de eerste toepassing zeer preventief gewerkt. In de lente van 1942 schreef Goe- rinf een brief aan Kardinaal Von Galen waarin ldj hem beschu'digde zijn eed aan de regeering te hebben geschonden door ie saboteeren. I)e Bisschop antwoordde hierop in een brief, waarin lijj mededeelde, dat bij gezworen liail liet Gerniaansehe volk tegen elk onheil te behoeden. Hij bad gehandeld naar zlijn eed en was bereid zieb te verdedigen tegen elke beschuldiging voor een onafhanke lijke Duitsclie rechtbank. Goering liet zich overmeesteren, antwoordde niet en nam ook geen maatregelen. Intusschen waren de preeken over het geheele land verspreid. De ver ontwaardiging van het volk over de handelwijze van de Gestapo was enorm. Met het grootste gedeelte van onze persoonlijke bezittingen, aldus dr. Portmann, gingen ook vele docu menten van ons verloren, maar de brief van Goering wed door 'n toeval gered. Monseigneur had hem in zijn zak gehouden. Belangwekkend is ook dat niemand minder dan dr. schacht iemand naai den RIssclinp zond 0111 hem te zeg gen, dat hij diens preeken zeer be wonderde. En de beroemde vlieger MA'ders zond een soldaat naar hem toe om afschriften van zijn preeken te vragen. In verband met de kwestie over het dooden van de geesteszieken haalt dr. Portmann een brief van Bormann aan, waaruit blijkt, dat alle maatregelen voor euthanasie ge heim werden gehouden op uitdruk- kelijken wensch van Hitier. De uitwerking van de preeken van den Bisschop tegen deze monsterach tige praktijken der Nazi's was zoo heftig-, dat men van verdere propa ganda afzag. „Indien men toestaat," zoo zei de Bisschop, „dat geesteszle ken gedood worden, dan voorzie ik, dat zwaargewonde soldaten, die vehi cle. rest van hun leven Invalide zou den zijn, ook gedood worden." De woorden maakten grooten Hl- druk, want er was bijna geen gezin of het had naaste bloedverwanten in liet leger. Ook hier had de Bis schop een overwinning behaald. Zoo- dra (1e regeering op (1e hoogte was van de reactie der openbare meening. werd liet dooden onniidde'lijk stop gezet en liet gelukte ons zieke kin deren, die reeds waren uitgezocht 0111 omgebracht te worden, aan hun familie terug te geven. Op de vraag, of het waar is dat de Kardinaal op een keer de Gestapo- agenten, die hem kwamen arresteer ren, afschrikte door in vol ornaat te verschijnen, zegt dr. Portmann,. dat dergelijke verhaaltjes verzonnen zijn, maar zij geven blijk van het ven angen den Kardinaal tot een ie gendarische figuur te maken. hartelijk afscheid van Van Mook, Clark Kerr en de delegatie-leden. Bij het vertrek waren voorts aan wezig de luitenants-generaal Stop ford en Spoor, generaal majoor Schilling, vice-admiraal Pinke, air-commodore Stevens van de R. A. F„ graaf Van Bylandt, de Amerikaansche cunsul generaal Toote, vele hooge Nederlandsche en Britsche officieren van het le ger en vooraanstaande functiona rissen, zoowel van den burgerlijken dienst van Ned-Indië, als van die van de republiek. De Indonesische „minister" van Verdediging, Amir Sjarifoedin, heeft verklaard, dat als resultaat van de Britsch-Indonesische be sprekingen de civiele geïnterneer den en Japansche troepen uit de binnenlanden van Java gelijktijdig geëvacueerd zullen worden. Binnen tien dagen zal met deze evacuatie, die twee of drie maanden zal du ren en waarbij de geallieerden voor transport zullen zorgen, een begin worden gemaakt. Sjarifoedin deelde verder nog mede, dat het totaal aantal Ja- paniicezen op -Java 36.653 be draagt. Ongeveer 14.000 geïnter neerden zullen moeten worden geëvacueerd. Naar aanleiding van In het Australische parlement gestelde vra gen heeft d© Australische minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Evatt, het volgende verklaard: „Australië erkent, dat de souvereiniteit over Ned.-Indonesië berust bij de Neder landsche regeering, welke heeft ver klaard, dat de volken van Indonesië na zekeren tijd over hun eigen poli tiek lot zullen kunnen beslissen. De regeeringsvorm van Ned.-Indië ls thans het onderwerp van onderhan delingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs en Australië hoopt, dat spoedig een overeenkomst zal worden bereikt." Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Raad van State zijn advies 'over de begrooting voor 1946, die in den loop van de vori ge maand aan dat college was toegezonden, thans uitgebracht. De indiening der begrooting bij de Staten-Generaal kan der halve zeer binnenkort worden tegemoet gezien. Mgr dr. B. J. Eras, die ter ver pleging ln het Maria Paviljoen te Amsterdam ls opgenomen, heeft hier heden een lichte operatie ondergaan, welke zeer gunstig verloopen ls. Over enkele weken hoopt Mgr. Eras het ziekenhuis weer hersteld te ver laten. De Grieksclie populisten en de centrumpartijen zijn Woensdag avond tot overeenstemming ge komen over de formeering van een coalitiekabinet en over een programma voor een nieuwe re- geering, niet Inbegrip van de kwestie van een volksstemming over het koningschap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1