Overleg met Engeland? DE HOOGE VEL UWE Britsche troepen nog 3 maanden op Java WIE HEEFT GELIJK? Het weer Russisch-fraansch verdrag Minder aardappelen? PRINSELIJK PAAR VERTROKKEN DE KERK IN RUSLAND Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23513 VRIJDAG 5 APRIL 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week HET INDONESISCHE VRAAGSTUK Hedenmorgen onder teekend ENGELSCH KONINGSPAAR NAAR ONS LAND Concertgebouworkest naar Kopenhagen Natuurmonument als centrum voor diplomatieke besprekingen STAD EN OMGEVING HAARLEM-ZANDVOORT Met Pinksteren zal electrische weer rijden Brand te Bloemendaal Ontwikkeling van den visch-export NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Volgens berichten uit Nederland sche bron te Londen is het, vol gens U. P., zeer waarschijnlijk, dat In de naaste toekomst een con ferentie zal worden gehouden tus- schen het Engelsche kabinet en leden der Nederlandsche regeering over de regeling der Indonesische kwestie. Nederlandsche persoon lijkheden te Londen achten een dergelijke conferentie aannemelijk In verband met de komende be sprekingen. Brigade-generaal I. C. A. Lau der, chef van den staf van Sir Zooals bekend, heeft minister Vos onlangs in een vergadering van de Partij van den Arbeid een rede gehouden, waarin hij o.m. het vol gende heeft gezegd: ..Als de winkeliers geldige textiel punten niet honoreeren, is dat meer een kwestie van niet willen dan van niet kunnen. Geef namen en plaats Van „neenverkoopende" winkeliers op aan het departement van handel en nijverheid, dan zullen we zien of er niets meer te krijgen is. In uiterste noodzaak zal ik een cen traal magazijn laten inrichten, waar jonggehuwden alles op hun Vergunningen kunnen krijgen." Op deze merkwaardige uitlating van den bewindsman hebben wij reeds vorige week Zaterdag in een hoofdartikel de aandacht gevestigd. Uit middenstandskringen is even eens krachtig geprotesteerd tegen dit onderdeel van de ministerieele rede en thans heeft het R.K. Ka merlid Bachg aan den betrokken minister vragen gesteld over deze aangelegenheid. Over. een andere zaak en wel de productie in het mijnbedrijf heeft minister Mansholt gesproken, doch ook dit lid der regeering blijkt niet Juist ingelicht, indien wij althans af mogen gaan op de mededeelln- gen van den deskundige, ir. Groot- hoff, beheerder der Limburgsche mijnen. Deze toch heeft in een in terview het volgende verklaard: „Indien minister Mansholt meent, dat er aanleiding is de mijnwerkers te kapittelen, dan moet ik daaruit afleiden, dat hij niet over de cijfers beschikt, die de ontwikkeling van de productie weergeven in de laatste twee maanden. Bij een gelijk aantal diensten als ln November 1945 is de gemiddelde dagproductie in de laatste week 1250 ton hooger dan ln November. Zij is gestegen tot 27078 ton per achturigen werkdag. Wij zijn nog steeds in de opgaande lijn en als wij weer normale ziekencyfers hebben en de werving ons nog 1500 dien sten meer geeft, dan zullen .wij ze ker de 30.000 ton per dag bereiken." We mogen herhalen wat we Za terdag reeds schrevenHet zal den bewindsman niet gemakkelijk val len, te antwoorden op deze critiek van wel zeer deskundige zijde. Montague Stopford, den Britschen opperbevelhebber op Java, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Britsche strijdkrachten op Java zullen blijven totdat alle Japansche troepen en Nederland sche vrouwen en kinderen geen gevaar meer van de extremisten te duchten hebben. Op zijn snelst kunnen de Engelsche troepen niet eerder dan over drie maanden Ja va verlaten, indien het loopende evacuatie-plan vlot verloopt en een Nederlandsch-Indonesische over eenkomst is bereikt. Verwachting tot Zaterdag avond: Meest zwaar bewolkt met tij delijk eenigen regen. Matige wind, aanvankelijk tusselien Zuid- West en West, later naar Noord- West ruimend. Vooral in het Noorden en Westen van het land aanmerkelijk kouder. Nacht vorstverwachting: geen nacht vorst. Gedurende de eerste dagen van April kwamen in Nederland uit zonderlijk hooge temperaturen voor, voor den tijd van het jaar. Zoo werden in l>e Bilt op 2, 3 en 4 April temperaturen waarge nomen, die iTooger waren dan sedert het begin van de waar nemingsreeks in 1897 het geval was. Zon onder 19.19. Maan 8.31 0.03. Zon op 6.05. E.K. 8 April. De Iraansche premier Ghawam heeft aan L'.I*. medegedeeld, dat van? morgen om vier uur een Russlsch- Iraansch verdrag is onderteekend. De kwestie van Azerbeidsjan is niet in dit verdrag opgenomen, daar deze als een zuiver interne aangelegen heid van Iran wordt beschouwd. Dit verdrag maakt, gepaard aan de evacuatie der Russische tröepen, een verdere bespreking der zaak door den Veiligheidsraad op 6 Mei overbodig. Naar verluidt zal het Engel sche Koningspaar in Juni a.s. een bezoek aan Nederland brengen. Op de internationale graanconfe- rentie te Londen heeft minister Mansholt medegedeeld, dat het de vraag is of het huidige aardappel- rantsoen van 2 kg. per week kan worden gehandhaafd. Tengevolge van de Dnitschs bombardementen op Londen werden op sommige plaatsen gedeelten van de oude Romein- sche stad blootgelegd. Bij onder zoekingen tusschen de ruïnes van een 14de eeuwschen muur nabij Leadenhall St. in Oost- Londen vond de directeur van het Londensche Museum, mr. W. F. Grimes, oesterschelpen en scherven van Romeinsch aarde werk. Met vijf DC 3-toesteilen van de K.L.M. zijn hedenmorgen van Schiphol het Concertgebouw orkest en de genoodigden naar Kopenhagen vertrokken. Jlet Prinselijk Paar is gelijktijdig met de Dakota van Prins Bernhard van Soesterberg op gestegen voor de 10-daagsche reis door Scandinavië, Op Schiphol is bet, nu de arbei ders het bijltje er weer bij neergelegd hebben, rustiger dan anders. Om zeven uur staan de vijf DC 3's en de groote DC 4 met enkele tonnen in strumenten en bagage proef te draaien. Het monotone gegons is ver hoorbaar over de velden, waar het zomers prikkende lentezonnetje de nevels verdrijft. Tegen acht uur ko men de eerste twintig passagiers uit het „Departure"-gebouwtje. Enkele leden van het Concertgebouworkest en een tiental journalisten, die hun achterblijvende collega's vróolijk en wat plagerig vaarwel wuiven. Als de eerste DC 3 achter den horizon is ver dwenen volgt toestel na toestel. Een statige Skymaster vertrekt onderwijl naar Indië. De kleine Havilland's van den'Regeerlngsvliegdienst wippen als sprinkhanen op van de breede startbanen. Met het tweede toestel vertrekken o.a. dirigent Van Beinum, wethouder De Roos en Herman van den Eerenbeemt, nagewuifd door vele familieleden, die door den schroefwind bijna van de hekken worden weggeblazen. Tegen tien uur vertrekt de laatste DC 3. Over het succes van onze muzikale ambassa deurs behoeven wij ons, na de En gelsche trip, geen zorgen te maken. Het nationale park „De Hooge veluwe" waar de besprekin gen tusschen de Ne derlandsche regeering en. dr. van Mook met de In donesische vertegenwoordi gers aullen worden gevoerd, fs vroeger het particulier bezit geweest van den heer en mevrouw KröllerMül- ler. in 1914 gaven de eige naars aan den toen nog on bekenden bouwmeester H. P. Berlage opdracht een in de omgeving passend land- huls te bouwen, zoo ont stond het huis st. Huber- tus. geheel gebouwd op motieven uit het leven van St. Hubertus, schutspa troon der jagers. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling 'der eigenaars op het landgoed eveneens een museum te laten bouwen onder leiding van den be kenden architect Henri van der Velde, doch, daar dit plan nooit is uitge voerd, Is de buitengewoon rijke schilderijencollectie Kröller-Müller onderge - bracht in een vleugel van het jachtslot. In 'deze col lectie vindt men werken van Signac, Verster, Gau guin, Picasso en 260 schil derijen en teekeningen van Vincent van Gogh. De col lectie bevindt zich thans in Hcenderloo. Wij vinden op het landgoed tevens een standbeeld voor Chris'- tiaan de Wet door Mendes da Costa. De heer Kröller heeft het prachtige landgoed la ter ingebracht in een stichting, waarin de Staat vertegenwoordigd is, met het doel het geheele com plex ten bate te doen ko men van het Nederland sche volk en als onaan tastbaar natuurmonument te behouden. Het is in de vacantie dan ook het doel van vele tochten. Want een vlsitatietocht door het onafzienbare landgoed too- vert den bezoeker alle va riaties van de natuur voor oogen, van de meest barre en woeste zandgronden tot de meest dichtbegroeide boschpartijen. Behalve de dennen, douglasoparren, Tsugor-dennen, blauwe sparren groeien er de Ja pansche dwergdennen, beu ken, lijsterbessen en for- sche rhododendrons'. En in deze ideale omge ving zullen de bcsprekin-f fftn over de toekomst van indlë worden voortgezet. Met Pa.sch.en zal het reeds de moeite loonen den beroemden „bollen-- tocht" te maken, van Haarlem uit langs het vroegere veld bij Vogelen zang, waar bijna tien jaar geleden de padvindersjamboree is gehouden en nu de paarden den ploeg door den grond trekken, naar de Zilk, Noordwijkerhout, Noordwijk. vanwaar een klein uitstapje naar Noordwijk aan Zee voldoende is om den zee wind te voelen en de zee weer eens te zien, vervolgens naar Katwijk, Rijnsdorp', Wassenaar, Den Deyl, langs den rijksweg LeidenHaarlem, in Sassenheim de Teylingerlaan in, via den Loosterweg naar Lisse, daar de Stationslaan nemenweer den Loosterweg, dan de Pastoorlaan en den Rijksweg naar Bennebroek. Fiets banden en gebrek aan auto's vormen nog een probleem om ouderwetsche bollentochten'te maken, maar in da tram ziet men heel veel en diverse excursies staan op het programma van ettelijke reisbureaux Sinds eenigen tijd zijn de 'werk zaamheden ter eleotrificatie van de spoorlijn HaarlemZandvoort in vollen gang. Men is op het oogen- blik druk bezig met het in orde brengen van de bovenleiding, die nu tot even voorbij den watertoren weer initact is. De uitvoerders van het werk hebben langen tijd met materiaal-schaarschte te kampen gehad, doch zij kunnen, nu onlangs uit Zweden een zending isolatoren is aangekomen, weer voort. De eleotrificatie zal binnen twee maanden in zooverre gereed zijn, dat met Pinksteren de eerste trein over enkel spoor zal rijden. Het perron op het station te Zandvoort zal eenige wijziging moeten onder gaan. In de woning van een chauffeur aan den Middenduinendaalscheweg te Bloemendaal ontstond gister middag brand, daar in den tuin achter het huis een klein vuurtje gestookt werd om afval te ver branden. Plotseling vatte het rieten dak van de woning vlam en binnen korten tijd stond het ge heele dak in lichter laaie. De brandweer, die terstond ter plaatse was, slaagde er in den brand te blusschen. Het dak brandde echter geheel af, de waterschade is zeer aanzienlijk. De goederen waren niet verzekerd. De Katholieken van den Ooster- schen Ritus zouden zich vaa Rome losgescheurd hebben. De aanvankelijke berichten over deze kwestie legden dat ten minste zoo uit, maar nu meer vol ledige mededeelingen daarover bin nengekomen zijn blijkt van „schei ding" geen sprake te zijn, maar eerder van annexatie. Weliswaar heeft de Sovjet-Regeering een soepe ler houding aangenomen tegenover de Kerk maar daarvan afleiden, dat de Kerk van haar vrijheid zou kun nen genieten, zou een groote ver gissing zijn. In de oorlogsjpj'en zijn zóózeer da religieuze behoeften van het Russi sche volk onweerstaanbaar tot uiting gekomen, dat de Sovjets er de voor keur aan gegeven hebben samenwer king met de orthodoxe Kerk te zoe ken, voor zoover deze nog bestond. Sommige bladen in het buitenland hebben het doen voorkomen, alsof ook de Katholieke Kerk in Rusland van deze koerswijziging zou profitee- ren. Zij vermelden verklaringen van. een pater Braun, die, na twaalf jaren uit Moskou terugkeerend, aan journalisten vertelde, dat de hou ding der Sovjet-autoriteiten welwil lend en verdraagzaam was en dat zijn" kerk altijd vol was. Deze ver klaringen moeten worden aangevuld met de mededeeling, dat de opvol ger van pater Braun naar Moskou moest vertrekken en dat de pater verbonden was aan de Amerikaan- sche ambassade. Hij was de eenige toegelaten Katholieke priester in Moskou en, vóór de inlijving van Karpathen-Rusland, de eenige in heel Rusland. Waar zijn de zes bis schoppen en de dertien apostolische administrators gebleven, die Rusland eens telde? Heeft iemand iets ge hoord, dat de vacante bisschopsze tels weer zijn bezet? Daarentegen zijn alle Katholieke bisschoppen van den Oosterschen Ritus, die door in lijving bij de Sovjet-Unie kwamen te behooren, verdwenen. De ommekeer in deze Russische politiek heeft een opportunistischen inslag. De Sovjetleiders hebben, door de feiten gedwongen, den onweer- staanbaren godsdienstzin van het Russische volk moeten bekennen. Dat wil niet zeggen, dat zij nu zon der meer aan dezen drang vrijen loop willen laten, zij erkennen deze volks kracht enkel en alleen maar in zoo verre zij te pas komt in hun poli tieke kraam. Men moet aich niet laten mis leiden door propagandaleuzea en zoogenaamde officieele ver klaringen. Wij weten reeds uit endervinding, dat er van de propa ganda naar de werkelijkheid meer ligt dan één enkele stap. De reden, waarom de Sovjets eensklaps zoo .kerkscb" geword^i zijn, kan men wellicht duidelijker omschrijven met het woord „Panslavisme", waarondei rnen de beweging verstaat, die zou mc-eten leiden tot het vereenigeut van alle Slavische volken onder één nationaliteit. Gezien het feit. dat Rusland de Slavische landen onder zijn invloed beeft gekregen, alsook de nauwe band, die altijd bestaan heeft tus schen de Russisch-Orthodoxe Kerk in den Tsarentijd en de Orthodoxe kerk op den Balkan, komt men heel eenvoudig en logisch cp het ..waar om" van deze kentering inzake re ligieuze politiek en blijkt de Kerk wel degelijk een waardevol wapen te zijn in het Sovjet-arsenaal. De af scheiding van de Katholieken van den Oosterschen Ritus is dus niets anders dan een voor Moskou poli tieke noodzakelijkheid. (Vervolg op pag. 3) De Nederlandsche uitvoer van zeevisch vertoont een regelmatig stijgende lijn. Ondanks het feit, dat de export naar België wel eens belemmerd wordt door groote in voeren uit Noorwegen en Dene marken in dat land, vindt hij ge stadig voortgang. Heizelfde kan gezegd worden van de ontwikke ling van de verzending naar Enge land, hoewel de prijs, die daar be dongen kon worden, lager ligt dan de hier te lande geldende. In de onlangs met Tsjecho-Slowakije ge sloten handelsovereenkomst is een post voor versche visch opgenomen en reeds zijn exporteurs naar dit land vertrokken om regelingen ie treffen. De export naar Zwitser land wordt eenigszins gehandicapt door het feit. dat de transporten naar de plaats van bestemming van langen duur zijn. Zijt gij somber gestemd" Verdrijf die stemming zoo spoedig mogelijk. Pessimisme wordt geboren uit kwijnen den levenslust, uit gebrek aan geloof, hoop en liefde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1