Hartelijke ontvangst in Kopenhagen Bij de eerste burgemeesteres Hoogste Deensche onderscheiding voor Prinses en Prins Een novum en een traditie Dinsdag besprekingen op „Hooge Veluwe Vredesconferentie op 25 Aprii? Het weer Internationaliseering van Rijn en Ruhr Geen Nylon-kousen Amerika en het raket-wapen De school geen distributiekantoor Clark Kerr tot baron verheven Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23514 o ZATERDAG 6 APRIL 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week REIS VAN PRINSELIJK PAAR POSTHUME HULDE AAN DAPPEREN DEEN Overleg met Engeland De aankomst van het Prinselijk Paar in Kopenhagen. Na de landing*op het vliegveld Kastrup. V.hn.r.: H. K. H. Prinses Juliana, Z K, H. Prins Bernhard en Koningin Alexandrine van Denemarken Militair wegverkeer Zondag verboden voor onze dames pakken, wij zijn er van overtuigd de eerste vrouw in Nederland dat het burgemeestersambt van die tot het burgemeestersambt Beers ln goede handen is. werd geroepen Mevr. de Wed. Smulders-Belien, j Van Tiny Tim j l^en Holy, Mosesj Sir Archibald Clark Kerr, eer tijds Engelsch ambassadeur in Sowjet-Rusland, thans bemidde laar bij de besprekingen in Indo nesië en binnenkort Engelsch ambassadeur in de Vereenigde Staten, is tot baron verheven. Als gij morgen in de kerk gaat staan om het H. Evan gelie te aanhooren, bedenkt dan, dat dit licht in ons leven brengtweg en doel wijst en onze schreden versterkt, daar het de boodschap is van Cod, die ons allen redden wil; een boodschap van i vrede en leven. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT (Van onzen specialen verslaggever) Zooals reeds gemeld, is Vrij dagmorgen het Prinselijk Paar te Kopenhagen aangekomen. Het was stralende zonneschijn. Dui zenden liadden zich langs de straten geschaard, die Prinses Juliana en Prins Bernhard op hun tocht naar Amaliënborg volgden, waar 200 Nederlandsche kfintierpn een zanghulde aan het Prinselijk Paar brachten. Zij ge bruikten met de Deensche Ko ninklijke familie de lunch en zagen zich begiftigd met de hoogste Deensche onderschei ding, de Orde van den Olifant. Het eenvoudigste maar meest tref fende moment van dezen eersten dag was wel het oogenblik waarop Prins Bernhard in tegenwoordigheid van Prinses Juliana Vrijdagmiddag op de Nederl. legatie in den kring van De Regeeringsvoorlichtingsdienst meldt o.m.: In verband met den stand der besprekingen te Batavia en tot onderzoek van bepaalde gedachten, die in den loop van deze bespre kingen zijn geformuleerd, heeft de Luitenant-Gouvemeur-Generaal, dr. Van Mook, eenigen tijd geleden den wensch te kennen gegeven met de Nederlandsche regeering overleg te plegen. Gelijk reeds bekend arriveert met hetzelfde vliegtuig als dr. Van Mook Sir Archibald Clark Kerr. Aan het diner, dat de regeering Sir Archibald Clark Kerr Maan dagavond zal aanbieden, zullen verschillende ministers en ook dr. Van Mook deelnemen. De be sprekingen op het landgoed „De Hooge Veluwe" zullen Dinsdag a.s. een aanvang nemen. Aan deze be sprekingen zal worden deelgeno men door dr. Van Mook en zijn adviseurs, de Indonesische dele gatie en de ministers Schermer- horn, Logemann, Van Royen en Prees. Aan het einde van de ko mende week zal de Nederland sche regeering de gelegenheid hebben met de Britsche regeering besprekingen te voeren over de voortzetting en voltooiing van de geallieerde taak in Nederlandsch- Indië benevens over onderwer pen die betrekking hebben op de positie van Nederland, zooals die is ontstaan tengevolge van de basettingsmaatregelen in Duitsch- land. Naar het A. N. P. verneemt zullen de besprekingen in Lon den, waarvan in bovenstaand bericht sprake is, vermoedelijk geschieden 12 en 13 April. Volgens het Amerikaansche departement van Buitenland- sche Zaken heeft Byrnes het voorstel gedaan de bijeenkomst der ministers van Buitenland- ache Zaken der groote mogend heden 25 April a.s. in Parijs te houden. Nederlanders in Denemarken de mi litaire Willemsorde uitreikte aan de weduwe van den eersten luitenant in algemeenen dienst T. Bialostershi Driemaal is hij in de periode April September 1944 met parachute boven bezet Nederlandsch gebied! omlaag gesprongen om in ons land illegale contacten tot stand te brengen. De laatste maal werd hij na een vuurge vecht gegrepen en naar de gevangenis te Scheveningen gebracht, waar hij in 1945 aan zijn verwondingen is over leden. De oorkonde, waarbij hem het ridderkruis vierde klas werd verleend, gewaagt van den grooten moed en trouw en de organisatorische bekwaam heid door luitenant Bialostershi be toond. Op dezen middag maakte, bij het afroepen van zijn naam, een kleine, in het .zwart gekleede vrouw zich los uit de groep omstanders en plaatste zich voor het Prinselijk Paar. Z. K. H. overhandigde haar de versierselen onder betuiging van leedwezen, dat hij dit niet had mogen doen aan haar heldhafti- gen man zelf. Dit was een stil moment in een dag, gonzend van feestrumoer, stralend weer, een vlaggende stad en veel publiek. Hedenmorgen bezocht Prinses Ju liana in gezelschap van Prinses In- grid verschillende weeshuizen en an dere sociale instellingen in Kopen hagen. Prins Bernhard maakte met Kroonprins Frederik een tocht langs verschillende industrieele bedrijven. Zij bezochten o.a. de beroemde Deen sche bierbrouwerij van Carlsberg. De Kopenhaagsche bladen wijden kolommen van hun voorpagina's aan het Prinselijk bezoek. De conservatieve National Tidende" doet dat zelfs in het Nederlandsch. En zoowel de ra dicale ,,Politiken" als de conserva tieve „Berlin gske Tidende" leggen in hun artikelen den nadruk op de nauwe betrekkingen tusschen beide landen. Verwachting tot Zondagavond; Heldere, koude nacht met in het Oosten van het land op be schutte plaatsen lichte nacht vorst. overdag licht tot liatf be wolkt. Tegen den avond weer toe nemende hoogere bewoïküng in liet Noorden van het land. Droog weer. Matige, van Noord-West naar West krimpende wind.. Iets zachter. Zon onder 19.21. Maan 9.14 1.23; Zet i dag Zon 6.0319.22, Maan 10.082.33. Maandag Zon op 6.00. Naar het A.N.P. verneemt, is binnenkort een legerorder te ver wachten, waarbij alle militaire verkeer per auto op den weg ver boden wordt des Zaterdags na 2 uur en des Zondags. De Fransche regeering heeft gisteren officieel medegedeeld, dat Frankrijk zijn eiseh tot in- ternationaliseering van 't Kulir- gebied en het Rijnland volledig handhaaft. Hoewel de socialistische en de communistische pers hoofdartikelen gewijd hebben aan de oneenigheid tusschen Gouln en Bidault over het voorgestelde Engelsch-Fransehe ver. drag en het daarmee verband hou dende eventueele afzien van de in ternationalisatie van het Ruhrgebied, meldde een semi-officieele verklaring over de kabinetsbijeenkomst, die na het officieele communiqué werq uit. gegeven, echter, dat de besprekingen gevoerd werden „in een uitstekende stemming, die niet alleen hartelijk, maar ook vriendschappelijk was. Zij liepen uit op algeheele overeenstem ming, waardoor een eind gemaakt wordt aan de gissingen betreffende beweerde geschillen in het Fransche kabinet". N.V. Philips heeft besloten in Sittard een kleine afdeellng te vestigen voor de montage van radiobuizen. De regeering der V. S. heeft den verderen export van Nylon-kousen behalve bü speciale vergunning verboden, teneinde „ongeivensch. ten druk op de beperk t c voorraden voor het binnenland" te voor tkomen.i Nederlands eerste burgemeeste res is 'n zorgzame moeder én voor haar kinderen èn voor het volk van Boers. We hebben een bezoek gebracht aan deze moe dige vrouw en aan het goede, een voudige B'eers. Over het riviertje de Becrze rijden we 't dorp binnen. Overal wappert de vlag. Beers viert feest. B'eers heeft weer 'n leiding, die met vaste hand dit schoone dorp uit de teistering naar welvaart aal voeren. Wij worden door mevrouw Smul- ersBelien ontvangen. Zelf dcet m voor haar gasten open en noodigt u vriendelijk uit binnen te komen. In allen eenvoud wordt ge direct gevraagd aan de grodte tafel te komen aan zitten. Enkele kinderen zitten daar met grage monden hun glazen kwast leeg te drinken. Moeder had haar kinde ren voor 'n foto uit de school laten halen, nu kregen ze als belooning wat lekkers te drinken. Deze dingen zijn voor de jeugd 'n bron tan intens plezier. Nog eentje komt ademloos binnengehold met 't be richt: Moeder, daar en daar zijn ze ook nog de vlaggen aan 't uitsteken! Ieder neemt z'n glas en gaat naar buiten. We kunnen rustig praten. En ze vertelt ons, hoe haar man, die 18 jaar burgemeester van Beers is geweest, in den oorlog bovendien nog wnd. burgemeester van Vessem, de opdracht kreeg arbeiders aan te wij zen voor Zeeland. Hij weigerde, werd naar een con centratiekamp overgebracht, en, met de bevrijding in zicht, vermoord. Met moeite kan z>e haar ontroering onderdrukken. Het Beersche burgemeesterschap is nu al meer dan honderd jaar ln handen van de familie Smulders. Het is een traditie geworden. En de gasten vertellen, hce ge zien de burgemeester en hoe goed hij op de hoogte was van het boe renbedrijf. Ook mevr. Smulders keut haar volk. „Er is géén gemeente in Nederland" zegt ae, „waar de menschen zco één zijn. één groots familie vormen als in Beers." En hoe Is dit burgemeesterschap zoo opeens gekomen, vragen we. „Van het weduwe- en weezenpen- sioen valt ln dezen tijd niet te le ven, met vier schoolgaande kinde ren, die ge toch behoorlijk voortge zet onderwijs wilt laten genieten. Daarom nam lk het besluit zelf aan te pakken. Als ik deze functie niet had mogen verkrijgen, was lk weer onderwijzeres geworden. Ik wilde ook niet de Stichting 19401945 lastig vallen. Als men zelf den kost kan verdienen, moet men 't zelf ook doen". „En" vragen wij haar verder „wat zijn .uw plannen voor de toekomst, wat de gemeente betreft?" „Beers werd zwaar getroffen", is haar antwoord, „van de 330 huizen zijn er ruim 40 verwoest. Men schat de bouwkosten van 'n boerderij thans op f 40.000! Dat Is onbegon' nen werk. „Als we het huisvestingsprobleem zullen hebben opgelost, zal er be gonnen moeten worden met het ontginnen van de laatste hectaren woeste grond Er Is immers zoo'n groot gebrek aan land. Daarna zul len we weer zien". Dit is het voorloopig werkprogram van deze vrouw, die weet aan te Van officieele zijde is in Washington een rap port gepubliceerd over de ontwikkeling en liet ;eDruik van Amerikaan, sclie raket-wapens in den oorlog. Op den lag van den .Japansolien aanval op Pearl Har bour liadden de Ameri kaansche marine en liet leger geen enkel raket wapen in gebruik. Op V.J.-dag werden er al leen voor het ieger ra ketten geproduceerd ter waarde van 50.000.000 dollar per jaar. Een van de meest op zienbarende nieuwe ra ketten was de zgn. „Ti ny Tim", welke gelijk stond met het verschaf fen van vleugejs aan een paar 30 cm. ka nonnen, terwijl de draagwijdte van deze kanonnen werd ver hoogd tot het bereik van een middelsoort bommenwerper. Deze reuzen-raket- bom vormde tegen het einde van den oorlog het hoogtepunt van de ontwikkeling van de raket-projectielen voor vliegtuigen, waardoor de Amerikaansche Ja gers in staat werden gestei d op een vijande. lijk doel meer explo. sieven af te vuren dan door een salvo van een lichten kruiser. .Tiuy Tim" werd tegen de Japanners gebruikt op Okinawa. Een ander machtig en veel toegepast ra ket-projectiel voor vliegtuigen was de zgn. ..Holy Moses", welke 150 pond weegt en een snelheid van 1.375 voet per seconde heeft. „Holy Moses" trad ln Juli 1944 in het strijd perk. Thunderhclt-ge vechtsvt iegtuigen, elk met 8 van deze raket projectielen gewapend, hielpen bij de door braak in St. Ló in Nor- mandië en werden met vernietigende resulta ten tegen Duitsche tanks gebruikt. Het eerste Ameri kaansche raket-projec tiel, dat uit een vlieg tuig werd afgevuurd, waj bij een proef met de zgn. „Retro-bom" van een Catalina-vlieg- boot in Ju, i 1942. De Retro-bom" werd ach terwaarts afgevuurd vanuit het vliegtuig met dezelfde snelheid als het vliegtuig zelf. Op deze wijze hieven de beide snelheden - kaar op en kwam net projectiel op het doel terecht vlak onder het vliegtuig. Een spervuur van ra ket-projectielen speel- de een ^eer be'angrijke rol bij landingsopera ties. Een vloot van 12 raket-schepen ging bij Okinawa in actie en vuurde in 12 weken tijd een stroom van meer dan 30.000 raketten at op de kust ter onder steuning van de opera ties te land. Tegen het eind van den oorlog beschikte de marine over super-raketsche pen, die elk in staat waren 3 tot 500 raket ten per minuut af te vuren uit automatische raket-lanceer-lnrichtin- gen. Ni de gevolgen van de politiek der vroegere regeeringen t.a.z. van het onderwijs, waardoor het mogelijk vjas, dat volledig bevoegde leerkrachten voor 25 a 30 gulden per maand voor de klasse stonden, zich in zoodanige mate doen gtvoelen, dat allerwege alarm wordt gAblazen, en het onderwijs, of liever nog de onderwijzers in het teeken der algemeene belangstelling komen to staan, is het wel eens goed, te Wijzen op een euvel in het onder- Wijs, dat steeds grooteren omvang gaat aannemen. Wij bedoelen het gebruik van de school, het inschakelen van de leer krachten, voor doeleinden, die niets of heel weinig met onderwijs te ma ken hebben. Op school moet onderwijs gegeven worden; nie.s logischer dan dat, niet waar? Hoofd en personeel moeten al hun aandacht en krachten daar aan besteden. In feite blijft echter geen tijd en gelegenheid voor hen over, aan dacht en werkkracht te geven aan andere zij het op zich zelf be langrijke dingen. En die zijn er - maar al te veel. Voor alles en nog wat. wil men de school inschakelen. Ziehier en kele gevallen. Vooreerst; de schoenen- en klom pendistributie via de school. Door de ouders, die zoodoende op een nog niet eens gemakkelijke manier aan wat schoeisel voor him kinderen ko men, wordt de schoolbemoeiing dankbaar aanvaard. Maar daar van ae door de school zorgvuldig opgemaak te lijst, van pl.m. -100 leerlingen, in den loop der weken slechts 20 leer lingen de gelukkigen waren, leverde deze onnoodige schoolbemoeiing 80 ontevreden ouders op, van wie een aantal „hoofd of personeel even te spreken" vroegen, om hun gal uit te spuwen over d« onrechtvaardige be handeling, bevoordeeling van ande ren enz.De klompendistributie gaat eenzelfden weg, waarbij nog komt, dat op afgeleverde bonnen soms geen klompen verkrijgbaar zijn.- met als gevolg; verzoeken of de school daar nu niet voor zorgen kon! Volgtde melkverstrekking op school. Niemand zal ontken nen, dat het goed en nuttig is, de kinderen op school wat melk te laten drinken. Of het nood zakelijk is, is een andere vraag. Toen vorig Jaar alle kinderen een klein fleschje met een rietje kregen, was deze zaak gauw opgelost! Maar nu krijgen ze één flesch met zijn vieren of zessen te verdeelen en moeten sa voor een eigen drinkbekertje zorgen, waardoor de tijd, aan deze extra voe ding besteed, weer belangrijk vermeer derd wordt. De klap op den vuurpijl is de k o- mende melkverdeeling op school. Voor acht leerlingen één busje melk per week. Een eerste klas met 50 leerlingen is daarmee zeker drie kwartier kwijt. Al deze bemoeiingen nemen tijd van het onderwijs weg; brengen een geest van onrust onder de toch al zoo rumoerige jeugd teweeg en vra gen een massa extra administratie, vooral van het hoofd: veroorzaken onnoodige Wrijvingen tusschen scho en ouders; eischen vele extra kwar tiertjes né of vóór schooltijd, om vragers en klagers te woord te staan. Een feit is, dat zeker de helft van alle bezoeken aan school van ouders zaken betreft, die niets, maar dan ook niets met het onderwijs te maken hebben. Op sommige dagen lijkt het hoofd meer distributie-amb tenaar dan onderwijzer. Het wordt dan ook de hoogste tijd, dat van hooger hand wordt in gegrepen en al dergelijke dingen voor de school contrabande worden. Er bestaan nog wel andere manieren om de Jeugd aan al die goede gaven te helpen. Dan nog maar een aantal extra ambtenaren aanstellen. Een paar meer of minder doet er niet toe. Maar de school moet geen distri butiekantoor worden De school moet school blijven, waar in ongestoorde rust getracht moet worden, ten koste van heel wat inspanning, de rustelooze Jeugd de eerste levenskennis bij te brengen. R.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1