Prinselijk Paar in Stockholm Honger en politiek GRIEKENLAND EEN MONARCHIE? TOEN DE NOOD STEEG Mgr. J. M. Taskin ernstig ziek Zegenrijke hulpacties uit Denemarken en Zweden Tot hoofd en hart Treffende hulde van Ned. kinderen 69ste JAARGANG No. 23516 o DINSDAG 9 APRIL 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Van H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien In gezelschap van Kroonprinses Ingrid brachtPrinses Juliana een bezoek aan een kindertehuis nabij Kopenhagen. Wandelend door een haag van Deensche en Nederlandsche vlaggen werden de Prinsessen door de kinderen hartelijk toegejuicht Linksche groepen willen beroep doen op Vereenigde Naties Spaansche troepen bezetten Llivia Het weer „SLECHTS EEN STORMVLOED VAN HULP KAN NEDERLAND REDDEN" Deensche persstemmen Weer tabaksartikelen naar keuze Politie-president Boelstra staat terecht Vijf jaar geëischt Over het karakter der men schen wordt vaak vluchtig geoordeeld. Toch moeten wij in ons oordeel voorzichtig zijn. Als men de menschen nauwkeuriger leert kermen, zal men dikwijls ervaren, dat de slechten er bij winnen, de goeden er bij verliezen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Herbert Hoover, de vroegere re- publikeinsche president der Ver. Staten, heeft vandaag een kort bezoek aan ons land ge bracht. Als speciale afgezant van president Truman bestudeert hij mo menteel de voedselsituatie in tal van landen. In Nederland behoefde zijn bezoek niet lang te duren, want leder weet het: vergeleken met de meeste andere landen, die door den oorlog getroffen zijn, is ons land een dorado. In Duitschland, Polen, Italië en de Balkanlanden om ons alleen tot Europa te beperken waart over al het spook van den honger in al zijn verschrikking rond. Miliioenen menschenlevens zullen in de eerst komende maanden verloren gaan, wanneer niet ten spoedigste wordt ingegrepen. De ramp, die nu een groot deel der wereld bedreigt, is misschien nóg verschrikkelijker dan de jongste oorlog, want het aantal dooden zal vele malen grooter zijn. Het wereldgeweten is plots, voor ve len misschien al te laat, wakker ge schud; met ontzetting staart men ln de grauwe gezichten van de mil iioenen, die één groot hongerkamp, een nieuw Bergen-Belsen, vormen. Honger leidt tot onrust, tot onlus ten, en daar zijn militairen en poli tici gevoelig voor, maar het maakt de volken tenslotte óók murw. Het grootste deel van Europa wordt be zet door Russen, Amerikanen, En- gelschen of Franschen en daarom is het mogelijk, dat de honger ook een rol speelt in het politieke spel. Het la een afschuwelijk wapen, juist om dat het de zwaksten en onschuldig- Bten de kinderen het meest treft. Evenals na den vorigen oorlog is er over vrijwel heel de oude wereld een tekort aan het allernoodzakelijkste: het dagelijksch brood. De oogsten zijn immers door gebrek aan grondstof fen of tekort aan menschenhanden geheel of ten deele mislukt. Het zijn de naweeën van den oorlog, die ons teisterde. Wij hier in het Westen des lands weten wat honger beteekent. De Duitschers hebben het ons laten voelen, omdat wij niet wilden bui gen. Maar in dien hongerwinter heb ben we ook de beteekenis begrepen van de woorden: geef ons heden ons dagelijksch brood, die wij op moe ders schoot geleerd hadden, maar in ons verder leven al te gedachteloos baden. Wij weten thans wat hon ger beteekent. En daarom begrijpen wij ook zoo goed de smeekbede, die de H. Vader dezer dagen tot het wereldge weten richtte. „Wij doen een beroep op het verantwoordelijkheidsbesef van de leiders der politiek en der sociale economie, op allen, die zich kunnen verheffen boven het geloof in ideologieën en daarbij het zwijgen kunnen opleggen aan de door den oorlog gewekte haatgevoelens, meer ln het bijzonder tot hen, die door drongen zijn van de christelijke leer stellingen en wetten, tot allen, die hun hart openstellen voor gevoe lens van broederschap en bezield zijn van een waarachtige liefde tot God", aldus sprak Zijne Heiligheid. Niet zonder reden richtte de Paus zich tot de Ver. Staten, Canada en Latijnsch Amerika. Want in Amerika en Argentinië liggen nog enorme voorraden graan. Terwijl miliioenen handen smeekend worden opgehe ven om het „dagelijksch brood", worden enorme hoeveelheden voor veevoeder gebruikt. De graanexporteerende landen denken immers óók. en sommigen misschien ln de eerste plaats aan deviezen en aan politiek. De Londensche Economist teekende de situatie on langs in al haar scherpte. „Het is duidelijk", aldus de Eco nomist, „dat er nog steeds geen or ganisme bestaat, dat in staat is en over de daartoe noodige bevoegdheid beschikt om den wereldvoorraad aan graan naar behoefte te verdeelen zonder dat politieke over. wegingen daarbij een rol spelen. Het is niet mogelijk ge weest te Washington tot een accoord te komen en een program op te stellen, dat men aan de regeeringen zou aanbevelen. Argentinië, een der aldaar vertegenwoordigde landen, heeft geweigerd minder graan te verschepen naar Spanje, Portugal en andere landen, waar er volstrekt geen gebrek aan brood bestaat. Te Atlantic hebben de Amerikanen ge dreigd, dat er na het einde van 1946 wei geen geld meer zal zijn voor het werk van Unrra ln Europa en men had den indruk, dat die bedreiging verband hield met het feit, dat de Russen 500.000 ton graan willen zen den naar Frankrijk, terwijl de nood in Polen nog veel grooter is dan die der Franschen. Óok de verklaring van den heer Lehman, dat er toch Iemand honger moet lijden en dat Italië in geen geval onder de slacht offers mag zijn, wordt niet uitgelegd als een uitvloeisel van zorg voor een land, dat weinig aardappelen produ. ceert, maar als een maatregel om het Amerikaansche prestige op te houden in het door het Amerikaan sche leger bezette Italië en als een Vriendelijk gebaar tegenover de Ita- liaansche minderheid in de Ver. Sta ten." Een toch wel zeer onverdacht ge tuigenis gaf gisteren nog de nieuwe directeur-generaal der UNRRA, de vroegere burgemeester van New York, Laguardta. Hij zeide, dat er genoeg voedsel ln de wereld was, om de met '.Uvi Naar wij vernemen, is Z.D.H. Mgr. H. J. M. Taskin, Proost van het Kathedraal Kapittel en oud- Praeses van het Groot-Seminarie te Warmond, gisteravond 7 uur op eigen verzoek van de laatste H. H. Sacramenten voorzien. De plech tigheid geschiedde door den hoog- eerw. heer J. C. W. v. d. Wiel, deken van Haarlem. Monseigneur Taskin, die in Huize „St. Bavo" te Heemstede verblijft en 81 jaar oud is, is gisteren ernstig ziek gewor den, zoodat hij de gebruikelijke ka pittelvergadering niet kon bijwonen. De patient heeft een zeer onrus- tigen nacht gehad. honger bedreigde menschen minimaal te voeden. Hij uitte de aanklacht, dat ln de maand Maart slechts 347 mil- lloen ton tarwe waren verscheept, terwijl in deze periode 710 millioen ton had kunnen verscheept worden. Hij zou beginnen de Ver. Staten, waar hij wist, dat de farms 100 mil lioen schepel tarwe bezaten, te cri- tiseeren, maar dat, tenzij hij meer medewerking zou krijgen, andere landen niet zouden gespaard wor den. Het alternatief is: tarwe in April of d oo dkisten in Juni. Het zijn harde woorden, die Laguar- dia sprak. Maar er is geen andere keus. Honger en politiek, welk een afschuwelijke combinatie. Is het wonder, dat de Paus in Zijn bood schap wees op het oordeel, dat de Opperste Rechter eens over de ge heels menscbheid zal uitspreken: „Verdoemd voor eeuwig zullen zij zijn, in wier ooren de vreeselijke vèroordeeling zal weerklinken: „Gaat heen van mij, vervloekten..., omdat ik gehongerd heb en gij mij niet ge spijzigd hebt." Maar wel zalig zfj, die tot hun oneindige vreugde de godde. lijke woorden zullen hooren: „Komt gèzegenden mijns vaderswat gij den minsten mijner broeders deed, hebt gij mij gedaan." (Van onzen specialen verslaggever) Het Prinselijk Paar Is Maan dagnamiddag te vijf uur op het vliegveld Brom ma nabij Stock holm geland. Prins Bernliard had het Dakota-toestel zelf weer be stuurd. Ter begroeting waren aanwezig Kroonprins Gustaaf Adolf, die de ge neraalsuniform droeg, Kroonprinses Louise, Prins Gustaaf Adolf, de Ne- derl. gezant jhr. mr. P. D. E. Texei- ra de Mattos en de Zweedsclie mi nister van Buitenl. Zaken Oesten Unèden. Het dochtertje van den ge zant bood Prinses Juliana tulpen aan. Per auto werd in snel tempo naar het Koninklijk paleis gereden, waar Z. M. Koning Gustaaf ue aan komst van zijn gasten gadesloeg. Op de binnenplaats brachten 200 Ne derlandsche kinderen een treffende hulde. Het werd eenalleraardigste hulde en een bont tafereel, omdat de kin deren roode, witte, blauwe en oranje- pluimen droegen. Zij zongen het „Wilhelmus" uit volle borst en de zang klonk voortreffelijk. De Prinses Het verzoek om ontslag, dat de regent Damaskinos bij den Griek- schen koning heeft ingediend na de verkiezingen, heeft deze aanvaard. Een nieuwen regent heeft hij echteT nog niet benoemd, daar hij eerst het advies van de Grieksche regeering wil inwinnen. In verband hiermede wordt de naam van kroonprins Paul, den jongeren broer van George II, ge noemd als opvolger van aartsbisschop Damaskinos. Intusschen heeft de re geering aartsbisschop Damaskinos yerzocht zijn ambt te blijven waar nemen, totdat een nieuw besluit ge nomen zal zijn. De linksche partijen, die de verkiezingen geboycot hebben, willen een beroep doen op de drie groote mogendheden om de kwestie Griekenland voor te leg gen Ofwel aan de „Big Three" of wel aan de Vereenigde Naties. In een verklaring tegenover de „Manchester Guardian" afgelegd zeide koning George van Grieken land dat er, volgens hem, twee fac toren zijn die de Grieksche kwestie moeten beheerschen wil men tot een bevredigende oplossing komen: le. De openbare meening, die met volledige objectiviteit, door oprecht en zonder voorbehoud den souve- reinen wil van het Grieksche volk te aanvaarden, den gang van zaken zal volgen. 2e. De wijze waarop zij, die nu de macht in Griekenland hebben ver kregen. deze zullen gebruiken. Volgens berichten uit Parijs heeft de Spaansche regeering 100 man troe pen naar Llivia gezonden om het ge bied te bezetten. Llivia is een kleine enclave in Spaansch gebied van de Pyreneeën en ligt ongeveer 20 K.M. ten O. van Andorra. De Spaansche autoriteiten beweren, dat de maatregel genomen is in verhand met de mogelijkheid, dat „Spaansche guerilla-strijders in Frankrijk het in hun hoofd krijgen zich met geweld van de stad meester te maken." De Fransche autoriteiten hebben een protest ingediend. Verwachting tot Woensdag avond; Heldere nacht met flinke nachtvorst. Overdag wisselend be wolkt, droog. Aan de kust matige overigens meest zwakke winti tusschen Noord-West en Noord. Zon onder 19.25. Maan 12.26 4.11. Zon op 5.54. Reeds vele malen Is over de grootscheep- sche hulp van Dene marken en Zweden geschreven en gesproken, doch het is weinig bekend, dat Denemarken, in ver houding tot de grootte van zijn bevolking, ons van alle landen ter wereld het meest heeft geholpen. Dit is des te opmerkelijker, als men bedenkt, dat Denemarken ook onder den druk der bezetting heeft geleden, al is dat dan ook minder erg dan ons land, en dat het naast de hulp aan ons land ook zijn steun geeft aan tal van andere Europeesche landen, die in nood verkee- ren. Do Deensche hulp aan ons land begon al in de oorlogsjaren, toen het Deen sche Roode Kruis bijna 100.000 kg. voedsel aan Ne derlandsche krijgsgevange nen ln Duitschland zond. Nu nóg is de hulp van Denemarken niet ten einde. Maandelijks worden door het Deensche Roode Kruis nog 2 3000 particuliere voedselpakketten naar Ne derland gezonden. En na dat al 3500 Nederlandsche kinderen en groote groepen huisvrouwen, ex-politieke gevangenen en intellectuee- len ln Denemarken te gast zijn geweest, worden bin nenkort weer 1200 Neder landsche kinderen naar Denemarken uitgezonden. De vier Deensche organi saties, die zich in hoofd zaak met deze hulp hebben belast, zijn: het Deensche Roode Kruis; de Holland HJaelpen, Red Barnet, 3e Deensche organisatie tot hulp aan de Jeugd en de onlangs opgerichte Dansk Ungdomens Europa Hjaelp, de jeugdorganisatie, die kortgeleden in enkele dagen tijds 130.000 kronen, 28.000 boter- en 15.000 suikerbon nen bijeenbracht. In Zweden, dat een van de weinige neutrale landen in Europa was, vertoonden de hulpacties voor Neder land* verschillende punten van overeenkomst met die van Denemarken. Ook hier werden in het begin van den oorlog verschillende initiatieven genomen door de Nederlandoche kolonie. Er werden gelden ingeza meld voor het Van Galen- Toen de nood in Nederland steeg, werd het comité uit gebreid en kwam het onder leiding van den vroegeren Zweedschen gezant ln Neder land, Adlercrcutz. De nood klok werd voor Nederland geluid: „Slechts een storm- vlo.ed van hulp kan Neder land nu redden", was het devies en vele miliioenen kronen kwamen toen bin nen. Dat was het begin van de groote voedselzending naar Westelijk Nederland in den hongerwinter. Hiertoe droeg de Zweedsche regee ring ruim 4 millioen kronen bij; ook de Nederlandsche regeering nam een groot fonds, het Prins Bemhard- fonds en het Prinses Mar grietfonds. In korten tijd had men 50.000 kronen bij een, die hoofdzakelijk be steed werden voor het zen den van pakketten aan Nederlandsche krijgsgevan genen. In 1942 werd op initiatief van mevr. Van Regteren, de ecbtgenoote van den toenmallgen Ne- derlandschen gezant in Stockholm, het Zweedsch- Nederlandsche hulpcomité opgericht, waaraan ook de Zweden deelnamen. deel van de kosten voor haar rekening. De Zweedsche hulpcomi tés worden op een soort gelijke manier als ln Ne derland overkoepeld door een regeerlngsinstantle, het Zweedsche Comité voor In ternationale Hulpverleening. De Zweedsche regeering heeft dan ook groote som men bijgedragen voor de hulpverleening en in totaal is al een bedrag van ver over de 100 millioen kronen voor de noodlijdenden in Europa besteed. en Prins bewogen zich ongedwongen tusschen de Jeugd. Maandagavond werd voor het Prinselijk Paar een ballet opgevoerd in het Koninklijk theater te Stock holm. Aanwezig waren hierbij voorts de Zweedsche Koning, Kroonprins Gustaaf Adoif, Prinses Ingeborg en Prins Wilhelm. prinses Juliana en Prins Bern liard ontvingen vandaag de hoog ste onderscheiding die zweden kent, nJ. de orde van de Sera fijnen. Hedenmiddag zou Prinses Juliana decoraties uitreiken aan Zweden, die zich gedurende den geheelen oorlog verdienstelijk hebben gemaakt met de hulpverleening aan Neder land. Vanavond geeft de Zweedsche Koning een gastmaal in het Grand Hotel Royal. Voor een enthousiast publiek heeft het Concertgebouw-orkest gister avond te Kopenhagen zijn tweede concert gegeven. Het publiek, onder wie de Deensche koning, heeft het orkest en zijn dirigent Eduard van Beinum, die met het ridderkruis van de Danneborg-order is onderschei den, geestdriftig gehuldigd. „Berlingske Tidende" memoreert met vette letters de woorden van de Prinses „liefst zou ik het geheele Deensche volk willen decoreeren" en „de naam van Denemarken is in de harten der Nederlanders gegrift". Het bezoek van het Prinselijk Paar kwam op een tijdstip aldus B. T. dat 70.000 Nederlandsche tulpen, die reeds in het najaar van het moeilijkste jaar, dat de Nederland sche geschiedenis kent, als uiting van dank door Nederland aan Denemar ken waren geschonken, in den zon neschijn stonden en een waarlijk ko ninklijk aanschijn gaven. De Deensche bladen zijn voorts vol lof over het concert van het Con certgebouworkest. Men is unaniem in prijzende beoordeelingen. „Het Concertgebouworkest vindt heden ten dage nauwelijks zijn weerga op het continent", schrijft Social-Demokra- ten en het vervolgt: „De afzonderlij ke groepen zijn van een klankschoon heid welke volkomen het ideale beeld dekt, dat de musicus zich vormt en tezamen vormen zij een instrument van verbluffende precisie. De disci pline is onbetwistbaar, maar niet ijzerhard". Maandag is de bekende Deen sche persfotograaf Winkelmann gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd in het vroege voor- Jaar van 1945 den Duitschen Sl- cherheitsdienst te hebbeh inge licht over de verblijfplaats van den bekenden Deenschen patriot Frederick Reventlow. Reventlow werd gearresteerd en terechtge steld. Winkelmann was Zondag aangewe zen om foto's te nemen van het ga laconcert door het Concertgebouw orkest. Hij kweet zich van zijn taak en maakte een fraaie serie opnamen van Prinses Juliana en Prins Bern- hard. Eenige uren nadat hij vertrok ken was, werd hij gearresteerd. Hjj ontkende aanvankelijk heftig de be schuldiging, doch legde later een be kentenis af. Verwacht wordt dat de doodstraf tegen hem zal worden uit gesproken. Op de 11 April aan te wijzen tabaksbonnen zullen wederom ta baksartikelen naar keuze kunnen worden gekocht. Voor de Rotterdamsche Kamer van het Haagsche Bijzonder Gerechtshol heeft terecht gestaan de vroegere Rotterdamsche politie-president, J. E'oelstra. „Ik zou in één zin mijn ge dachte over Boelstra, die ik zelf tij dens de bezetting heb meegemaakt, kunnen samenvatten", zei de advo caat-fiscaal, J. C. Donker, en wel al dus: „Hij was absoluut fout, maar hy deed heel veel goeds." Dit bleek trouwens tijdens de geheele zitting bij het verhoor van alle getuigen, die dén rang van gewoon rehercheur tot hoofdinspecteur toe bekleedden en wier chef verdachte was. De advocaat-fiscaal eischte 5 Jaar gevangenisstraf met ontzetting uit belde kiesrechten en ontzegging van het recht om ooit nog by de politie te dienen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1