Indische gedelegeerden in ons land aangekomen Jeugdige inbrekers schieten op politie Navy neemt revanche op B-ploeg TOREADORE LES EN SCHULD BEKENTENIS DINSDAG 9 APRIL 1946 PAGINA 3 Bmtenlmdsch overzicht Spaansche kwestie Vereenigde Staten tegen voorstel van Polen V.S. EN ENGELAND TEGEN GROMYKO'S VERZOEK Omroepster van „de Gil" voor het Tribunaal Vereeniging voor dooven Twee agenten gewond Incident op Schiphol Incident vóór de aankomst Staatsloterij Sportsnippers Op de „Hooge Veluwe" Nota over Ned.-lndië Viering van het eeuwfeest HaarlemBloemenstad Meer spanning, maar minder voetbalkunde Hockey Nederland België Al béftiauwd door Spaansche rechtsche en linksche rivalen, die in Portugal en Spanje hun kansen afwachten, heeft Fran co sinds weken een wereldopinie te trotseeren, die zich vooral in de Fransche, Britsche en Amerikaan, sche nota's duidelijk tegen hem heeft gekeerd. Het heftigst waren de gastheeren van Franco's linkschen vijand, Franschen, die niet alleen het normale verkeer met Spanje be ëindigden, maar ook de grooten der politiek aanspoorden tot een werke lijke breuk met den Caudillo. Plotseling wil nu Polen, dat zich blijkbaar gerechtigd acht, den splin ter van dictatuur uit andermans oog te halen, de kwestie voor den Veilig heidsraad brengen. Het is dan de eerste keer dat de Raad zich zal be zig houden met strikt interne toe standen van een land. En de Pool- sche bewering, dat Franco's régime een gevaar is voor den wereldvrede, zal dan ook op wel zeer sterken fei telijken grond moeten staan om zulk een bemoeiing te rechtvaardigen. Franco's tegenstanders wijzen er op, dat enkele duizenden Duitschers nog altijd in Spanje verblijven en een broeinest van nazisme vormen. De Daily Telegraph meldde ook, dat de Soaansche schuld aan de Asmogend- heden voor in den burgeroorlog be wezen diensten in 1941 niet minder dan 80.000.000 pond sterling bedroeg, hetgeen den omvang van de Duit- sche en Italiaansche hu In, en daar door de fascistische richting van Franco's bewind, opnieuw moet illu- streeren. Overtuigde sterke medestanders in den Veiligheidsraad heeft Spanje niet. De eenige kampioenen, die met kracht kunnen opkomen voor non-interven tie van den kant der Vereenigde Vol ken, zijn Engeland en de Vereenigde Staten. Hun standpunt wordt aller minst bepaald door zelfs maar de zwakste sympathie voor Franco. Zij hebben in hun nota's en redevoe ringen onomwonden uitgesproken dat zij zijn régime onwenschelijk achten. Hun bezwaren tegen de Poolsche be schuldiging zijn dan ook van prac- tischen aard: buitenlandsche inmen ging in Spaansche aangelegenheden, zoo zegt men in Britsche politieke kringen, zet Franco ten aanzien van zijn landgenooten nog maar vaster in het zadel; de Spanjaarden voelen buitenlandschen druk op Franco als een poging, hun een regeering op te dringen die wel aan de mogendheden, daarom echter nog niet aan hen zelf aangenaam is. Wellicht wordt, als Polen het hek zal hebben opengeworpen, de roodbonte stier in de wereldarena losgelaten. In het strijdperk flitst reeds de vlag met het hakenkruis, die het monster tot woede brengt maar niet de eigen lijke oorzaak is van zijn bloeddorst. En Franco, de toreador? Hij is in de buurt van den Veiligheidsraad riiet te vinden. Zal het publiek hem uit huis halen en hem dwingen, zich door den roodbonte op de horens te laten nemen? Of zal men trachten, het dier aan een zoet lijntje in hèt hok terug te brengen? Dr. Carl Hambro, de Noorsche voorzitter van de vergadering van den Volkenbond, heelt de liquidatie zitting van den Volkenbond geopend. Hij erkende de totale mislukking van dit met grootsche doelen opgezette Internationale lichaam en sprak oot moedig de schuldbekentenis uit: „Wij weten dat wil te kort schoten in moreelen moed, dat wij dikwijls aarzelden wanneer wij handelen moesten en dat wij soms handelden waar het wijzer was geweest te aar zelen. Wij weten dat wij noode de verantwoordelijkheid voor groote be slissingen op ons namen, wanneer grootheid noodig was; wij weten, dat wij de geschiedenis niet kunnen ont- loopen." De Volkenhond werd geboren uit de ramp van 191418. Hij had als grondslag het verlangen van een heele wereld den vrede tegen iederen hieuwen aanslag te vrijwaren. De verwachtingen, die men in den bond gesteld had, bleken wel wat al te hoog afgestemd te zijn en toen het vertrouwen in zijn doeltreffendheid ging verzwakken, bleek zijn bestaan ondermijnd en was hij machteloos eenige werkelijke reactie op te wek ken en te bezielen tegen de toen malige krachten die den wereld vrede bedreigden en hun doel inder daad konden bereiken. Het boven uitgesproken ,,mea culpa" ontroert ons maar in zoo verre, dat het bij ons de herinnering aan de nas -voorbije, bloedige jaren weer wakker roept. Wij denken' aan de U.N.O. en wenschen haar 'n betere toekomst dan het verleden van den Volkenbond, die niet meer was dan een stuurloos schip, dat het noodlot achterhaalde en op het strand wierp als baken voor het geteisterde nage slacht. De V. 3. zullen zich, volgens ge zaghebbende bronnen, verzetten tegen het Poolsche voorstel de Spaansche kwestie voor den veilig heidsraad te behandelen. De militaire attaché der Ver. Sta ten, colonel Johnson, heeft aan den oud-minister van Oorlog, luitenant- generaal A. G. H. Dijxhoom, de ver sierselen van het commandeurskruis van de „Legion of Merit" overhan digd. In welingelichte kringen te New York verwacht men, dat noch de V. S., noch Engeland Gromyko's Verzoek om de Iraansche kwestie van de agenda van den Veilig heidsraad af te voeren in zal willigen. Men meent, dat dit altijd nog kan gebeuren wanneer de Russen werkelijk voor 6 Mei Iran verlaten. De Sovjet-troepen zijn begonnen de Noord-Iraansche provincie te Gilan te ontruimen. Naar de ontruimde steden worden onmiddellijk Iraansche eenheden gezonden. In verband met de berichten over een voorgenomen staatsgreep in Man- darzan worden onderzoekingen naar wapens gedaan. De voorgenomen re volte was blijkbaar opgezet door recht sche kringen tegen de olie-overeen komst met Rusland. De omroepster van de „radio-git club" Fernandina Weckerlin de Ma- rez Oyens, tevens typiste bij den vroegeren B.N.O., stond voor net Amsterdamsche Tribunaal terecht, waar zij zich moest verantwoorden voer de hulp die zij door middel van radio-uitzendingen, „nonsens-pro- pramma's" van Amerikaansche jazz- ën dansplaten, aan den vijand heeft verleend. Tot 1943 was zij lid van de N.S.B., maar wilde zich toen aan de andere zijde scharen. De geeste lijke vader van „De Gil", W. van der Hout, meer bekend als W. Waterman, die binnenkort voor het Bijzonder Gerechtshof zal moeten verschijnen, wist haar echter te suggereeren, dat hij de Nederlandsche „Roode Pimper nel" was. Hij liet haar ook gevaarlijk illegaal werk doen. Fernandina werd tot 11 maanden interneering ver oordeeld en, omdat zij dien tijd reeds in een interneeringskamp had door gebracht, onmiddellijk op vrije voe ten gesteld. Te Haarlem is een Algemeeme Doovenvereeniging „Haerlem" op gericht, die werd. aangesloten bij de Verbandscommissie „Nazorg". Het bestuur is als volgt samengesteld: N. O: Wijikhuisen, voorzitter: N. H. Braumus, secretaris, Kamperstraat 45 rood; B. C. Breuring, penning meester, W. F. Boerrigter en C. de Regt, commissarissen. De vereeni ging stelt zich ten doel het geven van gezellige ontspanningsavonden om daardoor den dooven meer le vensvreugde te schenken. Dooven, die lid wenschen te wor den, kunnen zich aanmelden bij den secretaris. Hoorenden, die het streven van de vereeniging zou den willen begunstigen, zullen met vreugde worden begroet. Sir Archibald Clark Kerr, dr. H. J. van Mook en drie leden van het Indische kabinet zijn per vliegtuig op Schiphol gearri veerd. De foto toont Sir Archi bald Clark Kerr, dr. van Mook en den Britschen gezant Sir Neville Bland Bij een inbraak in de thee- en koffieopslagplaatsen van de firma Kahrels te Amsterdam zijn twee politie-agenten neergeschoten. De toestand van een hunner is zeer ernstig. Twee surveilleerende politieagenten werden Maandagavond door den nachtwaker van een café aan de Nes gewaarschuwd, dat een groepje jon gemannen pakken thee uit een pak huis aan de Kuipersteeg in een vrachtauto laadden. Toen de agenten ter plaatse verschenen, nam een der inbrekers de agenten meteen onder vuur. Deze inbreker hield in den laadbak van den vrachtauto, gewa pend met een pistool, de wacht. Een der agenten is later in de St. Bar- berensteeg aangetroffen met schot wonden in buik en borst. Zijn colle ga, die driemaal in het zitvlak ge troffen was, had zich nog naar de Kalverensteeg kunnen sleepen. De jeugdige misdadigers zijn gevlucht met achterlating van auto en buit. Een van hen, een 20-jarige fietsjon- gen, werd later in de kelders van het pakhuis aangetroffen. De recherche heeft verder nog twee arrestaties'ver richt. De H. Stoel heeft de. republiek van den Libanon officieel erkend. Maandagmiddag om drie uur is dr. Van Mook met Lord Inverchapel (Sir Archibald Clark Kerr) en de Indonesi sche afgezanten op Schiphol gearriveerd. Ter verwelkoming waren van Nederlandsche zijde o.a. aanwezig mr. P. Sanders, secretaris-generaal van Algemeene Oorlogvoering, jhr. mr. H F. L. K. van Vredenburgh, chef afd. Politieke Zaken van het ministerie van Buitenlandsche Za ken, en mr. P. T. A. Westerouen van Meeteren, chef van het kabi net ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen. De Indonesische delegatie bestond uit de heeren Soewandi, Soedarsono en Pringo- digdo, terwijl dr. Van Mook ver gezeld was van dr. P. J. A. Iden- burg, den Sultan van Pontianak, luitenant-kolonel Santoso en luite nant Tahija, adjudant van gene raal Spoor. Schiphol werd streng bewaakt door marechaussees, politie- en ge- zagstroepen, terwijl tegen half drie de wegen in de omgeving van Schipljpl werden afgezet. Een hon derdtal Indonesiërs was reeds vroeg op het terrein aanwezig. Door een afgevaardigde van de vereeniging Perhimpoenan Indonesia werden bloemen aangeboden aan de Indo nesische afgevaardigden. Na een korte verwelkoming in de repa- trieeringsloods vertrokken Van Mook en Lord Inverchapel naar 's-Gravenhage, geëscorteerd door een twaalftal marechaussees op motoren. De Indonesische delegatie ging naar „De Hooge Veluwe". Vóór de aankomst van het vlieg tuig van dr. Van Mook op Schiphol hebben zich moeilijkheden voorge daan tusschen een aantal wachtende journalisten en vertegenwoordigers van Indonesische groepen eenerzijds en marechaussee anderzijds. Ondanks bemiddelingspogingen van een Imo gen ambtenaar konden verschillen de journalisten en ook genoemde vertegenwoordigers geen toegang tot het vliegtuig krijgen. Mevr. Sjahrir kreeg een weigerend antwoord, toen zij zich met een verzoek om toela ting tot de marechaussee wendde. Een overzicht tijdens het Gala- concert door het Amsterdamsche Concertgebouworkest te Kopen hagen, dat werd bijgewoond door de Deensche koningin, de Deensche kroonprinses en kroon prins. Prinses Juliana en Prins Bernhard en een der hoogte punten vormde van het. Prinse lijk bezoek aan de Deensche hoofdstad f1500: 17314; f1000: 2243 3276 5308 13125 15046; f400: 6552; f200: 9717 10310; f 1001008 3145 3668 6061 7199 8532 11422 14896 17855 17929 20115 20311 20777 Zondag j April herdacht DI D. zijn 34-jarig bestaan met een wed strijd tegen de damclub St. Bavo uit Heemstede. De gasten wonnen met 97. Frans Slaats heeft besloten de wielersport vaarwel te zeggen. De N.B.B. heeft Keesje de Ruyter volledig gerehabiliteerd. Engelsche League, Zuid: Millwall- Southampton 53. Noord: Stoke CitySheffield Wednesday 03. In Namen won Piet Knijnenburg de „Moto-cross" In 33 min. 50,8 sec. Zij liet bet hierbij niet en wist ten slotte een autoriteit voor zich te winnen, die- haar met een klein ge zelschap van partijgenooten naar het vliegveld bracht. Daarop verzocht ook dp heer Palar, Indonesiër en lid van de Tweede Kamer, nogmaals te worden toegelaten. Dit gaf aanlei ding tot 6611 incident. Twee leden van de marechaussee pakten den heer Palar in zijn kraag en niet zacht- handig duwden zij hem naar de wachtende menigte terug. Er ont stond tumult: de Indonesiërs uitten kreten als: „Democratie!", „Wij le ven in een democratisch land!" Maar de heer Palar bracht met een hand gebaar de gemoederen tot kalmte. Vervolgens keerde hij zich tot de beide leden der marechaussee en zeide: „Hier zult ge meer van hoo- ren." De Nederlandsche regeering heeft gisteravond aan Lord Inverchapel te Den Haag een diner aangeboden. Aan dit diner zaten aan, behalve Lord Inverchapel (Sir Archibald Clark Kerr), onder meer Sir Nevile Bland, Britsch ambassadeur, dr. H. van Mook, Luitenant-gouverneur- Generaal, dr. P. J. Idenburg, adviseur van dr. Van Mook en de Nederland sche ministers prof. Schermerhorn, prof. Logemann, dr. Van Hoven, Drees, De Booy en mr. Meynen. Vandaag beginnen op de „Hooge Veluwe" de besprekingen. Marechaus see en rijkspolitie bewaken het ter rein tegen ongewenschte bezoekers. Buiten het hek staat een groepje journalisten om zooveel gewaar te worden als mogelijk is. maar veel is daar niet te zien, omdat het jacht slot ,,St. Hubertus" door bosschages omgeven, een eind van den weg af ligt. Ieder, die het hek wil passeeren, wordt nauwkeurig op zijn papieren gecontroleerd en ook, wanneer men deze eerste controle gepasseerd is, wordt men op den korten weg naar het jachtslot nog voor bestudeering van zijn bescheiden aangehouden door patrouilles, die overal op dit reusachtige terrein rondzwerven om het vrij te houden van nieuwsgieri gen. De minister van Overzeesche Ge biedsdeelen heeft aan den voorzit ter van de Tweede Kamer een nota doen toekomen betreffende den stand van zaken in Nederlandseh- Indië in de beteekenis der komende besprekingen met den Luitenant- Gouverneur-Generaal met verzoek deze vertrouwelijk ter kennis van de leden te willen brengen. Over enkele dagen hoopt de regeering de Kamer op overeenkomstige wijze in te lichten nopens den gang van zaken met betrekking tot de Britsche troepen in Nederlandsch- Indië en daarmee verband hou dende aangelegenheden. Er is een officieel uitvoerend co mité voor de herdenking van het 700-jarig bestaan van Haarlem in het leven geroepen en er zijn vele Haarlemsche buurtvereenigingen die tezamen er voor zorgen, dat de viering van het eeuwfeest in de maand Augustus een succes wordt. Maar al wordt er dan druk georganiseerd, ook aan het parti culier initiatief wordt een en an der overgelaten. De bevolking moet toonen, dat Haarlem den naam Bloemenstad verdient. Zij kan dit, door eigen woonhuizen en winkels in de feestweek met bloe men te versieren en een fleurig aanzien te geven. Aan de besturen van de diverse vereenigingen zijn 344 circulaires gezonden, waarin een beroep gedaan wordt op de leden, mede te werken aan de versiering van de stad. Men zou de feestvreugde nog aanmerkelijk kunnen verhoogen, wanneer vrien den of familieleden, die hun va- cantie in Haarlem willen door brengen, uitgenoodigd worden tij dens de feestweek waarvoor het volledige programma binnenkort bekend gemaakt zal worden. Op ons bureau, Smedestraat 5, ligt een lijst van het Nederland sche Roode Kruis ter inzage van personen, die zich buiten de geal lieerde gebieden op Java bevinden. Woensdag 10 April 8 uur houdt de afd. St. Gerardus Majella van de K.J.M.V. te Heemstede een ledenbijeenkomst in het R. K. Ver- eenigingsgebouw. De uitloting van schuldbrieven der 2<</2, 3 en 3(3'/2) pCt. geldlee- ningen 1938 en der VA PCt. geld- leening 1942 ten laste der gemeen te Haarlem geschiedt op Maandag 15 April, des voormiddags VA uur, in het openbaar ten Raadhuize der gemeente. (Van onzen Sportredacteur) ROTTERDAM, 8 April De En- gelschen hebben een slechte pers gehad en zich dat blijkbaar aan getrokken. Tegen de B-ploeg ten minste werd er met veel meer energie gespeeld, veel feller op den bal en.... met meer succes. Ze wonnen met 3—2. Nu dient gezegd, dat ze het tegen onze B's ook gemakkelijker hadden. De voorhoede was veel minder ge vaarlijk en wist zich maar zelden aan haar bewaking te onttrekken. De achterhoede zat vol gaten, om dat er tusschen backs en midden spelers heel wat niet klopte. In het begin waren de onzen nog het best, al brachten ze ook toen het spel niet op dat wat hun makkers Za terdag in de hoofdstad ten beste gegeven hadden. De Engelschen na men na 10 minuten de leiding toen Iggledon van flinken afstand een hoog schot loste dat Van Raalte had moeten houden (01). Binnen vijf minuten was de stand echter weer gelijk toen Bakker een duel met den linksback won, langs dezen op het doel afstormde en met een hoog schot over den uitgcloopen Spahin via den paal doelpuntte (11). Nog vóór de rust leidde de bondsploeg. Bouwmeester gaf een goeden pass naar Rijshouwer, die zich tusschen de backs doorwerkte en onthoudbaar scoorde (21). Na de hervatting zetten de Ehgelschen hun achterstand echter ln een voor sprong om, toen eerst Hirst en daar na Iggledon, belden uit passes van hun middenvoor. Van Vliet, die na de rust Van Raalte verving, konden pas seeren (23). Niet alleen de prestatie van de ploeg, ook die van de spelers indivi dueel bleven onder de verrichtingen van de A's. Wilders deed goede din gen, maar maakte ook fouten, evenals Van Raalte. Langelaau zouden wij, ondanks zijn voldoende prestatie, toch zoomaar niet tot in ternationaal midhalf willen bombar deeren; Van der Hoeve stak Van Buitenen echter wel naar de kroon. Alleen Bouwmeester was beslist ge vaarlijker en nuttiger dan zijn col lega van de 101, Bergman. Zou de Keuze Commissie durven? Op Zaterdag 11 Mei zullen de re turn-ontmoetingen Nederland-België voor dames en heeren in het hockey- stadion te Amsterdam worden ge speeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3