Prinses dankt Zweden ST. HUBERTUS" Besprekingen voortgezet RUILHANDEL IN KAAIMANNEN Operette rond de Opera Gij hebt het leven van duizenden Nederlanders gered" Opera-tenor ontvoerd Ned. troepen in Bandoeng Het weer J in Duitschland Candidaatstelling voor Tweede Kamer Kard. De Jong komt naar Amsterdam Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23517 WOENSDAG 10 APRIL 1946 VELE ONDERSCHEIDINGEN OVERHANDIGD Opvoering van „Fidelio" verhinderd De eenheid der Nederlanders Kaasrantsoen verhoogd 99 CENTRAAL BESTUUR Elf partijen zullen deelnemen Liquidatie N.A.F. Bij viering van het Mirakelfeest Staatsloterij v NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week' ff Dinsdagmiddag: heeft Prinses Juliana in het Grand Hotel te Stockholm decoraties uitgereikt aan 170 Zweden en 14 Nederlan ders, die zich gedurende den oor log verdienstelijk hebben gemaakt. Staande onder een met vlaggen versierd portret van Koningin Wilhelmina hield de Prinses een toespraak. „Gij hebt," aldus Prin ses Juliana, „het leven van dui zenden Nederlanders gered en den lach in vele huizen teruggebracht. Ik wilde, dat gij de vreugde had kunnen zien, welke gij in Neder land bracht. Nooit zullen zij de onvermoeibare Zweden, die aan de hulpactie medewerkten, vergeten." De prinses gaf vervolgens enkele eltaten uit een persoonlijk dagboek, waarin verhaald werd, hoe 27 Februari 1945 de Roode-Kruls-pakketten uit Zweden kwamen. Het dagboek spreekt over Amsterdam, waar, onder politie toezicht, bakkerskarren reden. In die karren lagen gele brooden. De talrijke scharen kinderen, die dagelijks door de hoofdstad zwierven, behoefden dien dag niet te bedelen. Wij kunnen nim mer de hulp van de werkers van het Hoode Kruis vergeten, die onder moei lijke omstandigheden, dikwijls met gevaar voor eigen leven, menig onzer uit de hel der concentratiekampen redden. WIJ danken Dok de talrijke Zweden, die tijdens den oorlog zooveel Nederlanders gastvrijheid verleenden. Wij waren gelukkig in een tijd, dat er slechts vijanden schenen te zijn, in u vrienden te zien. Een symbool van dankbaarheid kon men bespeuren in uw vlag, die overal wapperde, waar onze be vrijdingsfeesten gevierd werden. Ons land heeft zwaar geleden. Men denke slechts aan het geschonden eiland Walcheren. Maar het is won derbaarlijk te zien, hoe onze natie Etch tracht te herstellen, waarbij de woorden: „Luctor et Emergo" levende De uitvoering van de Opera „Fidelio" van L. v. Beethoven, die gisteravond in den Amster- damschen Stadsschouwburg zou worden gehouden, is niet door kunnen gaan, daar een der opera-solisten, de heer Chris Reumer, werd ontvoerd. Op weg van zijn woning naar den Schouwburg werd de heer Reutner' aangehouden door eenige perso nen, die zeiden tot de politie te be- hooren. ZÜ zouden hem langs de achterzijde van het gebouw binnen leiden, daar bij den ingang van den schouwburg moeilijkheden te vree- een waren. De solist werd in een auto geduwd en men voerde hem tot twintig kilometer buiten de stad. Van dit punt af, midden in de Haarlemmermeer, heeft de heer Reumer naar Amsterdam terug moeten, loopen. Door dit incident kon de opera-uitvoering echter niet doorgaan. Een en ander veroorzaakte op 't Leidscheplein, dat in de tooneel- wereld een lawaaierigen naam be gint te krijgen, veel rumoer. werkelijkheid worden. Het is ons on mogelijk u de vriendschappelijke ge voelens te vertolken, die ons volk voor u natie gevoelt. Toekomstige ge slachten zullen steeds met eerbied getuigen van de legende van het Zweedsche brood. Hierna ging de Prinses over tot het uitreiken van de verschillende deco- De 14 Nederlanders, die een onder scheiding ontvingen, hadden tijdens den oorlog van Zweden uit voor hun vaderland gewerkt. Onder de voor aanstaande Zweden, die een onder scheiding kregen, bevonden zich de vroegere minister van Buitenland - sche Zaken, Christian Gunther. pre sident van het Zweedsche comité voor Internationale Hulpacties, graaf Berhadotte en de Zweed Walther Eekman uit Amsterdam, die zich voor de actie van het Zweedsche Roeide Kruis in Februari 1945 zeer greote verdiensten verwierf en ter gelegenheid van deze receptie spe ciaal door Prinses Juliana werd be dankt. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Dinsdag tijdens een perscon ferentie op het koninklijk slot te Stockholm een beschrijving gegeven van ..de nieuwe eenheid" der Neder landers. „Het zou vóór den oorlog voor e'en Katholiek priester niet mo gelijk zijn geweest In een pro- testantsche kerk te preeken of omgekeerd", aldus Prins Bern. hard. Hij deelde mede, dat Nederland het Zweedsche hout bij den weder opbouw van het land dringend noo- dig had. Hun programma van Dinsdag werd besloten met een officieel diner, dat gegeven werd door Koning Gustaaf in de staatsie-eetzaal van het kasteel. In de tweede helft van April zal voor de leeftijdsgroepen boven 4 jaar het fcaasrantsoen op 150 gram per 2 weken worden gebracht. Het ligt in het voornemen, dit rantsoen einde April voorloopig tot 200 gram te verhoogen. Daarmee zal het weer gelijk zijn aan dat van het najaar van 1045. Voor de leeftijdgroep van 0—4 jaar blijft het rantsoen voor alsnog gehandhaafd op 100 gram per 14 dagen. Tijdens het bezoek van het Prinselijk Paar aan Zweden werd een gala-voorstelling in de Koninklijke Opera te Stockholm gegeven. V. l.n.r.: H. K. H. JPrinses Ingeborg, H K. H. Prinses Juliana, Koning Gustaaf van Zweden, de Zweedsche Kroonprinses en Z. K. H. Prins Bernhard JACHTSLOT „ST. HUBER TUS". Officieel wordt medege deeld: De besprekingen tusschen de Nederlandsche regeering en den Luitenant-Gouverneur- Generaal zullen in de komende dagen worden voortgezet. In- tusschen is Dinsdag op „St. Hubertus" een bijeenkomst ge houden van sociaal karakter tusschen leden van de Neder landsche regeering, den Lui- tenant-Gouverneur-Generaal en de uit Indië overgekomen Indonesiërs. Op deze bijeen komst werd een werkprogram ma voor de komende dagen opgesteld. Verwachting tot Donderdag avond Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Noord en Noord-West. Koude nacht. Overdag meest zwaarbewolkt met later kans op regen. Zon onder 19.27. Maan 13.42 4.42. Zon op 5.52. jr\ e dierentuin van het I Audubon Park te New Orleans had 60 meter kaaiman noodig om bij een „ruiltransactie" vier jonge struisvogels te kunnen be machtigen. De dierentuin had een overschot aan kaai mannen. Derhalve werden kaaimannen tot een geza menlijke lengte van 60 meter als lint afgemeten en naar Los Angelos verscheept, op dat de dierentuin voor het eerst struisvogels zou kunnen verkrijgen. De administrateur van het Audubon Park heeft onlangs 120 meter aan kron kelige kwaadaardige kaai mannen verkocht. „Toen ze klein waren, waren ze aar dig", zeicis hij, „maar zij na men langzamerhand te veel plaats in" De ervaring, op gedaan om de kaaimannen voor verscheping gereed te maken, leidde tot het gebruik van een speciaal vangtuig een lange paal van welks eene uiteinde een touw af hangt. Het einde van het touw is voorzien van een schuifknoop. Wanneer de kaaiman zijn kop opheft is hij zijn reis eigenlijk al be gonnen. Zijn bek wordt dichtgehouden, ten einde hem. onschadelijk te maken, hij wordt gdmeten en voor ver scheping verpakt. Het voedsel voor den kaaiman gedurende het vervoer is heelemaal geen vraagstuk. Een kaaiman eet gedurende den winter niet. Hij maakt de lange reis met dichtgebonden kaken. (A.P.) De „Nieuw Amsterdam", die tij dens den oorlog over de oceanen zwierf en jarenlang slechts in vreemde havens 'n ankerplaats vond, is vanmorgen eindelijk in het vaderland weergekeerd. Onze foto werd, ter hoogte van Vlaardingen, uit een vliegtuig genomen, terwijl het schip den Nieuwen Waterweg opstoomde De „News Chronicle" bericht, dat volgens betrouwbare berich ten uit Frankfort binnen eenige weken een Centraal Duitsch be stuur zal worden ingesteld. Men verwacht, dat de Engelsche, Amerikaansche en Russische autori teiten druk op de Franschen zul len uitoefenen om den Franschen te genstand te overwinnen. H. M. de Koningin heeft Dinsdag een bezoek gebAcht aan de te Rot terdam liggende oorlogsbooten „Tjerk Hiddes" en „O. 24". Ter aflossing van een Britsch bataljon is een Nederlandsch ba taljon met uitrusting per vliegtuig naar Bandoeng overgebracht. Het zijn de eerste Nederlandsche troe pen in Bandoeng. De Nederlanders hebben orders voor Australische goederen voor een waarde van meer dan 6.000.000 pd. st. geannuleerd, om dat het vasthouden van Neder landsche schepen in Australische havens verhindert, dat deze goe deren uit Australië worden ver voerd. De verkiezingsdienst van het A. N. P. deelt mede: De candidaatstelling voor de verkiezing' van leden der Tweede Kamer geschiedde Dinsdag 9 April in de 18 kieskringen. Bü de can didaatstelling is gebleken, dat de volgende partijen aan de verkie zingen zullen deelnemen: Anti-Revolutionnaire Partij, Partij van den Arbeid, Pro- testantsche Unie, Katholieke Volkspartij, Staatkundig Gere formeerde Partij, Christelijk- Historische Unie, Communisti sche Partij Nederland (De Waarheid), Partij van de Vrij heid, Nederlandsche Bellamy Party, Onafhankelijke Party (groep Lopez) en de Christe- ïyk-Democratische Volksparty. In totaal nemen dus 11 partijen aan de Tweede Kamerverkiezingen deel. Ter vergelijking diene, dat bij de laatst gehouden Kamer-verkie zingen (19371 20 staatkundige par tijen c.q. groepen candidatenlijsten hadden ingediend. De Nederlandsche Bellamypartij heeft candidaten gesteld in de kieskringen V Rotterdam, VI 's-Gravenhage, X Den Helder, XI Haarlem en XVI Groningen de Onafhankelijke Partij (groep Lo pez) in de kieskringen V Rotter dam en IX Amsterdam en de Christelij k-Democra tische Volks - partij in de kieskringen IX Am sterdam en XVI Assen. De andere staatkundige partijen hebben in alle 18 kieskringen candidaten gesteld met uitzondering van de Protestantsche Unie, welke partij geen lyst heeft ingediend in de kieskringen IV Nijmegen en XVIII Maastricht. Naarmate de werkzaamheden tot de liquidatie van het N.A.F. vorde ren, is komen vast te staan, dat de uitkeering aan de verschillende be langhebbende bonden in ieder geval minstens 70 pot. aal bedragen. Er is een totale eisch van f 36.427.000, terwijl het reëele bedrag van het vermogen, dat naar de oorspronke lijke eigenaars zal terugkeeren, op 25 millioen wordt geschat. Hierbij zijn 6 millioen buitenlandsche saldi niet inbegrepen. Er wordt tegenwoordig vaak beter tooneel gespeeld buiten den schouwburg dan er in en onge twijfeld is de ontvoering van den eersten tenor van de Amsterdamsche opera, naar klassiek recept gevolgd door het gelukkig weerzien van den gektdnapten kunstenaar met zijn ia spanning verkeerende familieleden, terwijl de overige leden van het ge zelschap het zoodanig van de zenuwen op hun stembanden kregen, dat da opvoering in den Stadsschouwburg moest worden afgelast, heel wat romantischer geweest dan het libretto van Beethoven's „Fidelio". Het ziet er min of meer naar uit, dat het opera liefhebbend publiek binnenkort naar het hartje van den polder zal moeten wandelen om daar zijn favorieten to bewonderen in creaties, waarvan zij zelf nooit hebben gedroomd. Met an dere woorden: er ontstaat langzamer hand rond de Amsterdamsche opera een operette-sfeer, waarin de zonder lingste dingen kunnen gebeuren. Het is begonnen met het uitdee- len van pamfletjes. Het tweede be drijf bestond uit ordeverstoringen ln de zaal, naar men zegt ook door lie den, die speciaal voor het herrie- schoppen waren aangeworven a rai- son van een vrljkaartje. Of er nog verdere emolumenten aan deze func tie verbonden waren, is ons niet hekend. Het derde bedrijf werd ge vuld door een coup-de-théatre, ia casu de schaking van een hoofdrol speler door enkele pseudo-recher- cheurs in een auto. En als men zich aan alle regels van de kunst houdt, wordt het dus nu langzamer hand tijd voor de pauze, waarin de artisten aan gene zijde van het voet licht trachten Ietwat op verhaal te komen van de doorstane emoties, en waarin die aan deze zijde hun successen bespreken en.eventueel nieuwe plannen uitbroeden. Het zou alles heel genoeglijk zijn en men kan er van op aan, dat de Jongste gebeurtenissen in ons eens zoo heerlijk bezadigde vaderland over tien of vijf-en-twintig Jaar het ver makelij kste hoofdstuk zullen vormen in de geschiedenis der Amsterdam sche opera als de geheele zaak niet tevens zoo onverkwikkelijk was. Wat Immers is het geval? De Am sterdamsche opera is na de bevrij ding door de daartoe aangewezen instantie gezuiverd en heeft verlof gekregen wederom op te treden. De kunstzuivering heeft en dit 13 begrijpelijk genoeg voor wie de om standigheden kent bij alle daarbij betrokken partijen ontevredenheid verwekt. Als gevolg daarvan be merkt men nu, dat ledereen op eigen houtje rechter begint te spe len, ook al is die rol bepaald niet voor hem geschreven. Wie het niet met de zuivering eens Ie meent het recht te hebben, zelf sancties te mdgen toepassen en ziet er niet tegen op zich desnoods te bedienen van maar nauwelijks aan den Nederlandschen aard aangepasts Balkangebruiken, die ln ons land tot nog toe altijd zijn beschouwd als misbruiken. Het is een symptoom van de verwildering, die zich in dnd volksleven openbaart. Men vraagt zich af, tot welke cperette-stunts sommige heethoofden in den komen den verkiezingsstrijd hun toevlucht zullen nemen. Want ditmaal is het een ooerazanger. die gekidnapt wordt, maar" morgen kan het een politicus zijn, wiens meening men niet deelt. En als inen dit systeem over en weer zou gaan toepassen, zouden wij spoe dig in den chaos zitten. Nederland is een van de door den oorlog zwaarst getroffen landen. Laten wij one niet in de oogen van heel de wereld be lachelijk maken, door op onze ruïnes een volkomen bespottelijke gangsters operette op te voeren. Want het lach succes, dat wij daarmee behalen, kan ons alleen maar schaden. Z. Em. Kardinaal De Jong zal Hemelvaartsdag (Donderdag 30 Mei) in het Olympisch Stadion te Am sterdam aanwezig zijn bij de plech tige viering van het zesde eeuw feest van het H. Sacrament van Mirakel. Prijzen van f 1000: 5260, 7562; f400! 16640, 1734, 5993, 16525, 19402, f200: 16878, 7092, 17290. 9045: f 100: 39£0, 10506, 18597, 10872, 6985, 16353. Gij noemt u goed katholiek. Zorg'er voor, dat die naam geen verguld etiket zij op on beduidende waar; dat het kruisteeken. dat gij dagelijks maakt, niet een scherts of een leugen zij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1