Overleg met Engeland Kabinet-Van Acker houdt stand VERKIEZINGSCAMPAGNE IN ONS RAYON BEGONNEN MEN ZWIJGT 0¥ER... Het weer. Zaterdag zullen besprekingen op de Hooge Veluwe" worden voortgezet Vredesverdragen voor den Balkan politie-bevoegdheld Geallieerde contra-spionnage Het gezin primair Twee kidnappers gearresteerd De nieuwe Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23519 o VRIJDAG 12 APRIL 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week HET INDISCHE VRAAGSTUK IN SENAAT MEERDERHEID VAN TWEE STEMMEN Russische afwijzing Onderwijzers krijgen S X Duitsche hoofdkwartier misleid Het proces tegen de voormalige bewakers van het concentratie kamp Mauthausen wordt te Dachau gevoerd. Tienduizenden zijn in dit kamp, dat door den aanklager, It.-kol. Benson, als een vernietigingscentrum werd beschreven, ont het leven geko men. De beklaagden, bewaakt door Amerikaansche militaire politie, worden naar de rechts zitting geleid AM ERIK. VLOOTESKADER NAAR ONS LAND? BEWAKER PER ONGELUK NEERGESCHOTEN Witte muizen brengen de ontknooping brandstoffenkaart Nijmeegsche scholieren in Haarlem te gast Men zal nooit iets in het groote bereiken, als men zich niet geoefend heeft in het kleine. Zijt gij in dit kleine, over u tevreden, dat hebt gij iets groots bereikt. j E HAARLEMSCHE COURANT Er is de vorige week nogal eemge deining geweest rondom de pu blicatie van een brief van Sjahrir in het Elngelsche com munistische blad ..Daily Worker", waarin de huidige Indonesische „mi nister-president" zich o.a. in zeer scherpe woorden tegen Nederland richtte. De brief, of een excerpt ervan, werd door een aantal persbureaux, ook buitenlandsche, wereldkundig gemaakt. Hoe ongelooflijk de publi catie ons cok scheen, onze anders nogal actieve regeeringspersdienst gaf géén démenti. Vele Nederlandsche bladen, zoowel landelijke als provin ciale, pubiceerden dan ook den brief of leverden eenig commentaar. In zijn rubriek „men spreekt over...." schreef „Het vrije Volk" echter, dat alleen de „Waarheid" -iet stuk klakkeloos had overgenomen en aat voor de rest natuurlijk geen mensch „erin was geloopen." Het geen kennelijk onjuist was. Zooals te verwachten was, wijdde „Trouw" een zeer heftig commentaar aan Sjahrir's schrijven, waarop het „Vrije Volk" eveneens zijn ontstem ming uitsprak, omdat het stuk „kennelijk een grove vervalsehing was, waar geen sterveling met her sens in Nederland een woord van ge loofde." Intusschen kwam ook na dit onverkwikkelijk debat geen dé menti. Wél ontvingen wij Dinsdag Uit 's-Gravenhage van het A.N.P. het volgende bericht. Naar wij uit welingelichte bron vernemen, is thans gebleken, dat de kort geleden in de „Daily Worker" gepubliceerde brief van Sjahrir op het oogenblik der pu blicatie drie maanden cud wqs. Hieruit blijkt dus, dat Sjahrir in derdaad dezen brief geschreven heeft. Dat hij drie maanden oud zou zijn, doet aan de beteekenis niets af. Drie maanden geleden «.peelde Sjaht'ir een niet minder belangrijke rol in de „republiek" dan thans. Wij hebben de laatste dagen ver geefs naar dit bericht uit Den Haag In „Het vrije Volk" gezocht. Misschien dat wij het nu eerst daags in de eveneens belangrijke ru briek van het blad zullen aantref fen: Men zwijgt over:.... Verwachting tot Zaterdag avond: Wind tusschen West en Zuid- West, aanvankelijk matig, later toenemend tot krachtig. Overdag meest zwaar bewolkt. Weinig ver andering in temperatuur. Plaat selijk (meer in het bijzonder in de Noordelijke provincies) eenige lichte regeii. Zon onder 19.31, Maan 16.10 5.25. Zon op 5.47. V.M. 16 April. Bij de loods van de K.N.S.M. te Rotterdam ligt het stoomschip „Oranjefontein" gereed om uit te varen. Zaterdagmiddag zal het als eerste Nederlandsche schip na den oorlog de reis naar Zuid-Afrika aan vaarden. ft (Van onzen specialen verslaggever) Nadat in vert>and met hun reis naar Londen dr. Van Mook en de ministers Van Royen en Logemann Woensdag reeds van t. Huber- tus" op de -Hooge Veluwe vertrok ken waren, is Donderdag ook de minister-president afgereisd. De Indonesische delegatie zal van deze gelegenheid gebruik maken om en kele persoonlijke bezoeken af te leggen. Men verwacht, dat onze ministers en de afgevaardigden Za terdag weer naar het Jachthuis zullen terugkeeren om de onder handelingen voort te zetten. De strenge bewaking en afzetting door troepen van de Kon. Marechaussee op de „Hooge Veluwe" blijft ge handhaafd. De minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, de minis ter van Buitenlandsche Za ken, dr. J. H. van Royen, de minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen, prof. dr. J. H. A. Logemann, en de Luitenant- Gouverneur-Gerferaal van Ned.-Indië, dr. H. J. van Mook, zouden heden per vliegtuig naar Loaiden vertrekken. IJlt diplomatieke bron verneemt U.P., dat de Engelsch-Nederlandsche Onze Brusselsche correspondent te lefoneerde ons Donderdagavond Na de Kamer moest thans de Senaat zich uitspreken over de regeering Van Acker. De sprekers, die namens de C.V.P. optraden, namen hetzelfde standpunt ln als hun collega's in de Kamer en noemden de regeering pa radoxaal, o.a. wegens de geringe Vlaamsche vertegenwoordiging en het feit, dat de twee kleinste partijen 10 van de 19 zetels bezetten. Daarom gaat de C.V.P. in de oppositie, zij het onvrijwillig. Zij heeft positieve voor stellen gedaan, die echter zonder meer werden afgewezen. De Socialist Mls- siaen viel heftig tegen de Katholieken uit omdat zij den naam van Van Acker door de modder hebben gesleurd. Hij waarschuwde de regeering voorzichtig te zijn in verband met de kwestie Een rechtstreeksche Russi sche afwi.)zing van drie Anglo- Amerikaansche elschen heeft de behandeling der Balkan-vredes verdragen door de plaatsvervan gers der ministers van buiten landsche zaken van de Groote Drie in een impasse gebracht. De ontwerpen, die de Sovjet-Unie voor de vredesverdragen met Roe menië, Bulgarije en Hongarije heeft opgesteld, voorzien niet in 1. toe gang tot den Balkan in handels- en economische zaken op voet van gelijkheid. 2. vrije scheepvaatr op den Donau; 3. beperking van den om vang cler strijdkrachten van de drie betrokken landen. Daar Engeland en de V. S. vroeger verklaard hebben, dat zij deze be palingen van essentieel belang acht ten, is het vrijwel zeker, dat de mee_ ningsverschillen uit den weg geruimd zullen moeten worden door de con ferentie der ministers zelf. van het IJzer-monument, omdat er zich vooral onder Katholieke Vlaam sche studenten een nieuwe beweging aan het vormen is. Ook Van Acker hield een rede, waarin hij o.a. den toe stand van nu even ongunstig noemde als dien van een jaar geleden. Evenals toen zal hij de situatie redden, zoo noodig met draconische maatregelen. Bij de stemming, die Donder dagmiddag plaats vond, heeft de Senaat met 84 voor en 82 tegen het kabinet-Van Acker goedge keurd, waarmede er voorloopig een einde aan de regeeringscrisis ge komen is. besprekingen wellicht tot resultaat zullen hebben, dat Nederlandsche troepen naar Duitschland zulien worden gezonden, c-m de bezetting van de door de Britten bezette aone gedeeltelijk over te nemen. De Neder landsche delegatie zal waarschijnlijk ook de kwestie van de schadeloos stelling ten opzichte van Duitschland ter sprake brengen. De voornaam ste kwestie blijft echter de oplossing van het Indonesische probleem. Men neemt aan, dat Engeland kenbaar zal maken, dat de Britsche regeering haar troepen zoo spoedig mogelijk uit Indonesië wil terugtrekken. In een uitzending via bet ge allieerde radiostation te Batavia heeft een woordvoerder van de Ned.-Indische regeering verklaard, dat in afwachting van de be sprekingen cp de „Hooge Ve luwe", de menschen wederom een periode van wachten door maakten, maar dat men nu in een hoopvollere stemming wacht te, dan tevoren het geval was. Sjahrir aal tijden^ zijn bezoek aan Midden-Java naar men verwacht, ook Soekamo bezoeken en hem rapport •uitbrengen ever den huldigen stand der Nederlandsch-lndonesische be sprekingen. De repatrieerenden op de „Nieuw Amsterdam" zijn geheel volgens schema gedebarkeerd. Het schip was Donderdagmiddag geheel leeg. Ter afdoende bestrijding van de baldadigheid onder de jeugd, welke ook in Hilversum ge vaarlijke vormen heeft aan genomen, heeft de burgemees ter, Mr. 3. A. G. M. van Hel- lenberg-Hubar, thans als ei?n novum in den lande een groot aantal leerkrachten bij het la ger, middelbaar en nijverheids onderwijs beëedigd als onbezol digd rijksveldwachter, zoodat zij daadwerkelijk tegen de balda- digen kunnen optreden. de nig deze Een spion van de Na zi's hielp het Ame- rikaansche Bureau voor Onderzoek, Duitschers zooda te bedotten, dat meenden, dat de geallieerden in Noorwe gen inplaats van in Nor- mandië een invasie zou den houden, aldus J. Hoover in „American Magazine". „Tot nog toe", schrijft Hoover, „was het mij niet toegestaan dit fan tastische verhaal te ver tellen, dat in 1942 be gint, toen een Neder- landsch juwelier, tlAl- bert van Loop" geheeten, zich tot het Ameri- kaansch consulaat in Madrid wendde met het verzoek om een visum voor Amerika. Gedurende de ondervraging zeide Van Loop, dat hij een Duitsch spion was, maar in geallieerden dienst wenschte te treden. Hij beloofde Hitier te mis leiden en lid van de contra-spionnage te wor den. Het bureau advi seerde het consulaat het visum toe te staan en gebruikte Van Loop ver volgens gedurende meer dan twee jaar. Hij bleef echter voortdurend onder bewaking. Een radiostation, waar van werd aangenomen, dat Van Loop het op Long Island had geïn stalleerd om inlichtingen naar Duitschland terug te zenden, werd gebouwd door het bureau en een agent hiervan, vermomd als Van Loop, stond in voortdurend contact met Hamburg. „Wij verstrekten hun overvloedige inlichtin gen", vertelt Hoover. „Langzamerhand begon nen wij daar kleine ge gevens over IJsland in te verwerken. Wij ha merden hier onophoude lijk op." Op 3 Maart 1944 zond het bureau een telegram naar Hamburg, waarin bericht werd, dat Van Loop enkele officieren in een bar de waarschijn lijkheid van hun vertrek naar IJsland hoorde be spreken. Hierop hapten da Duitschers toe. Zij verkeerden van toen af in de meening, dat de V. S. een invasie in Noorwegen van IJsland en Groot-Brittannië uit beraamden. „Gedurende maanden was geen Duitsch ver kenningsvliegtuig boven IJsland verschenen. Den dag echter, nadat wij dit telegram verzonden, vlogen de Duitschers over het kleine IJsland. Onze staf zorgde er voor, dat hun vermoedens be vestigd werden. De IJs- landsche kampen waren vol nagemaakte barak ken en de haven was vol met schepen. Het Duitsche opper commando, dat reageer de op deze tip van zijn betrouwbaren spion, nam de noodige voor zorgen tegen een inva sie in Noorwegen. Van Loop woont thans in een stad in het Oos ten van de V. S., waar hij een juwelierszaak heeft. Van betrouwbare zijde verneemt men in marinekringen, dat plannen worden gemaakt voor een bezoek van een Amerikaansch vlooteskader aan Nederland in den loop van den zomer. Admiraal Hewitt, de opper bevelhebber van de Amerikaansche vloot in de Europeesche wateren, is hoopvol gestemd t.a.v. een welsla gen van het plan en hoopt hiervcor den kruiser „Houston" ter beschik king te krijgen. De „Houston" is genoemd naar den gelijknamigen Amerikaanschen kruiser die in den slag van de Java-zee ten onder ging. Bij een poging tot ontsnapping van twee politieke delinquenten uit het interneeringskamp in de tuchtschool te Nijmegen, werd op de vluchtelin gen die in het duister trachtten weg te komen, door een der schildwach ten, die niet wist, dat een van zijn collega's de vluchtenden op de hie len zat, geschoten. Het ongeluk wil de, dat juist de wachter, de 26-jariga St. A. Arends, vader van twee jeug dige kinderen, doodelijk werd ge troffen. De twee vluchtelingen wer den gepakt. De verkiezingscampagne in Haar lem en Omstreken van de Kath. Volkspartij is begonnen. De heer H. J. Kuiper heeft in een actievergade ring van de afdeeling Beverwijk ge sproken over de gezinspolitiek van de Kath. Volkspartij. Voorop stelde hij, dat naast de Kath. Volkspartij voornamelijk staat de Partij van den Arbeid. Onze Partij staat echter uiteraard principieel op een heel andere basis. Uit het urgentie-programma heeft spr. uitvoerig de verschillende pun ten behandeld, die wijzen op het belang van het gezin en wat door de Partij geëischt wordt. In vergelijking met andere volke ren is het gezinsleven bij ons tot een hooge ontwikkeling gekomen. Zoo zal dit gezinsleven gestimuleerd moeten worden ook door den bouw van goede en behoorlijke woningen, ook voor het groote gezin. Wat betreft de loonpolitiek eischt de Partij, dat rekening wordt gehou den met nooden en behoeften van het groote gezin, meer nog dan dit in het verleden gebeurde. Dit pro bleem leeft niet sterk genoeg bij hen, die nu de regeering vormen van ons land. Een gezin, dat door de loonpolitiek van de regeering, beneden het be staansminimum gehouden wordt, helpt men niet met consumentencre- diet of met spaarsystemen. Op deze wijze helpt men het groote gezin den put in. Men steekt het in de schuld, waar het nooit uitkomt. Van de grootste beteekenis is het in de komende weken ons katholie ke volk mobiel te maken voor de eigen Partij. Als wij als katholieke Hedenmorgen heeft de Amster- damsche politie twee chauffeurs gearresteerd die betrokken zijn bij de ontvoering van Chris Reumer. Zooals bekend werden eenigen tijd geleden tijdens de voorstelling van Butterfly witte muizen losgelaten om de uitvoering te storen. De politie arresteerde toen de twee daders, die chauffeurs van Volksherstel bleken te zijn. Deze zaak werd niet verder vervolgd, maar de politie had het signalement van deze menschen zorgvuldig opgenomen. Chris Reumer had nu bij zijn ont voering het uiterlijk van zijn bela gers goed in zijn geheugen geprent en de signalementen, die hij aan de politie verstrekte, klopten met die van dei ordeverstoorders tijdens But terfly. Men toog uit om de verdachten te arresteeren. De directie van Volks herstel, die uiteraard volkomen ver rast was, verleende alle medewer king. Chris Reumer heeft de beide chauffeurs persoonlijk herkend. De politie hoopt ook de andere daders spoedig te kunnen arresteeren. De ontvoering is eenigszins ge compliceerder in haar werk gegaan dan aanvankelijk gemeld werd. Reu mer werd met een auto tot Schiphol gebracht, daar stond een nieuwe wa gen klaar, die met een geheel andere bemanning diep de Haarlemmermeer inreed tot bij Abbenes. Een en ander waarschijnlijk om het onderzoek te temoeilijken. De politie zet de naspo ringen met kracht Voort. Nederlanders willen, dat regeerings- beleid wordt doortrokken van be langstelling voor het gezin en zorg voor het groote gezin, dan dienen wij sterk te zijn en één. Het mag niet zoo zijn, dat men onze jongens uit de groote gezinnen wel weet te vinden voor den militairen dienst, maar niet zorgt voor een behoorlijk en redelijk bestaan. De nationalisatie van onze produc tie-middelen als systeem is in strijd met het eigendomsrecht en dus ver zetten wij er ons met hand en tand tegen. We moeten daarentegen komen tot spreiding van het bezit. Onze wer kers moeten mede-bezitters worden. Dit zal leiden tot betere bestaans zekerheid voor onze gezinnen. We staan voor een zeer belangrij ke verkiezing. Gedurende negen ja ren heeft het volk geen invloed meer kunnen uitoefenen op volksvertegen woordiging. Er komen elf jonge jaar kringen naar de stembus. Laten wij nu zorgen te toonen. dat men de jon ge kiezers relatief het meest vindt in onze katholieke gezinnen. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat van 14 April 11 Mei op nader door de dis- tributiediensteh te bepalen da gen, brandstoffenkaarten T. 608 vodr het stookseizoen 1946/47 zullen worden uitgereikt. Voor een brandstoffenkaart T 608 komen in aanmerking gezinnen en alleenstaande hoofdpersonen. In te genstelling met de regeling welke vorig stookseizoen gold, komen thans ook voor zulk een kaart in aanmerking groepen van perscnen, die een gemeenschappelijke huishou ding voeren. Bij het afhalen van de kaarten moet men de Tweede Distri butiestamkaarten yan alle leden van het gezin of van de samenwoning overleggen. Voorts moet het restant van de brandstoffenkaart T 509 of 505 met den t>on 49 ingeleverd wor den. Bovendien- moeten de ingevulde aanvraagformulieren vcor de brand stoffenkaart worden medegenomen. Voor kamerbewoners zal t.z.t. een regeling worden bekend gemaakt. In de Paaschvacantie zal een aantal Nijmeegsche scholieren van middel bare scholen naar Haarlem komen, waar zij te gast zullen zijn bij do leerlingen van Haarlemsche scholen. De Nijmegenaren zullen in de week na Paschen in onze stad arriveeren. Zij zullen aan het station met een muziekcorps worden afgehaald. Ge durende de drie dagen, dat zij hier vertoeven, zullen zij een bezoek bren gen aan de bollenvelden en aan Zand- voort. Voorts worden er sportwedstrij den georganiseerd. In het Concertgebouw zal nog een uitvoering worden gegeven, waaraan zoowel Nijmeegsche als Haarlemsche scholieren zullen meewerken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1