DE HAARLEMMERS en het Missiehuis „St. Paul" De avonturen van Ling Khi Tong JONGE KIPPEN met MOLENDIJK PERMANENT VERMAAT'S MODERNE BAKKERIJEN A. WIJNTJE-BONTWERKER Pater Al, ondergrondsch werker van formaat Ned. Vrouwen-congres Prijshoudende markt VRIJDAG 12 APRIL 1946 PAGINA 2 Na de bevrijding Passiespel te Heemstede Herwonnen Levenskracht Adviesbureau K.J.M.V. Inbraak op uitnoodiging De bonnenzwendel Burgerlijke Stand I. A. ELDERING N.V. ,,'t Steenbezit" Hoofdkant. te A'dam H-O en QUAKER NU 'T VOORJAAR IS Fa. H. J. DRAYER „KNAPENBURG" Een der merkwaardigheden van Haarlem is de zaak REEMERS, Kruissiraai 35. REEMERS - Kruisstraat 35. IEDERE DAME IS VERWEND PRIJS COMPLEET f8.— Wij repareeren en moderniseeren alle soorten bontwerken Gedempte Oude Gracht 72 - Haarlem Het berust volstrekt niet op overdrijving, WAT BIEDT DE RADIO ZATERDAG? Een aantal Haarlemmers heeft deze week bijeengeza- melde goederen, bestemd voor het zwaar getroffen Missiehuls St. Paul te Areen van de con gregatie der missionarissen van Mariannhill, overgedragen aan Pater Al, superior van dit mis siehuis. Pater Al is in Haarlem geen onbekende. Ruim ander half jaar is hij in onze stad ondergedoken geweest en in bijna alle takken van de Haar- lemsche verzetsbeweging heeft hij medegewerkt. Reeds in de eerste bezettingsja ren werd het missiehuis St. Paul te Arcen door de Duitschers in be slag genomen, zoodat de paters en de studenten naar een ander tehuis in Blitterswijk vertrokken. Hier begon Pater Al zijn loopbaan als ondergrondsch werker. Vele Fransche krijgsgevangenen en En- gelsche piloten, die kans hadden gezien uit de handen van de Duit schers te blijven, heeft hij in zijn huis verborgen gehouden; hij ver zorgde hen en liet hen dan na eenigen tijd naar een anderen on- dergrondschen wachtpost brengen, die weer voor verdere doorzending- zórgde. Op deze wijze werden de geallieerde krijgsgevangenen via Frankrijk en Spanje naar Portu gal getransporteerd. Van hieruit werden zij verscheept naar Enge land. Dit was langen tijd goed gegaan, doch op een gegeven oogenblik werd deze schakel van de verzets- keten door een provocateur, die zich te midden van de onder- grondsche werkers bevond, verbro ken. Zooals later gebleken is, had deze man den dood van 60 men- schen op zijn geweten. De paters moesten vluchten, waarna de Duit schers, toen zij bij onderzoek nie mand meer vonden, het gebouw in de lucht lieten vliegen. Pater Al nam aanvankelijk de wijk naar Utrecht, werkte daar aan de ziel zorg van de Utrechtsche onder duikers, maar werd ook hier ver dreven tot hij tenslotte in Haarlem terecht kwam, waar hij zich vooral ©p illegaal gebied groote verdienste verworven heeft en zich ook vele vrienden en relaties heeft gemaakt. Na de bevrijding vertrok Pater Al weer naar Arcen, doch hetgeen hij daar te zien kreeg, ging alle perken te buiten. De kerkelijke paramenten lagen overal ver spreid, met het altaarlinnen hadden de Duitschers de geweren schoon gemaakt, de kazui fels verscheurd en als poetslappen gebruikt, etc. In den kelder bevon den zich enkele cementen bakken, Waarin zij stroop hadden gegoten. De paters hebben hierin de resten van liturgische gewaden terugge vonden. Daar het missiehuis drie maanden in de frontlinie had gele gen, was ook aan het gebouw enorme schade aangericht. De da ken waren bijna geheel verwoest: van het glaswerk was Vanzelfspre kend niets overgebleven en ook de muren vertoonden groote gaten van voltreffers. De schade werd op ongeveer f 200.000.geschat. Pater Al noodigde zijn kennissen van Haarlem uit eens een kijkje te ne men in Arcen om te zien, hoe de Duitschers daar hadden huisge houden. De Haarlemmers kwamen naar het missiehuis en zagen, hoe de zaken er voor stonden. De heer A. Bout, diaken van de Groote Kerk te Haarlem, nam het initiatief om een goederen inzameling voor het zwaar ge troffen missiehuis te houden. Het resultaat was overweldi gend. De gemeente Nootdorp, die Arcen destijds geadopteerd had, bracht glas-in-lood bij elkaar voor het geheele ge bouw. Zelfs enkels gebrand schilderde ramen voor de kapel werden aan den pater over handigd. Van het geld, dat het comité ontvangen had, kocht men serviesgoed, lampen, meu belen, vloerbedekking, gordij nen enz. De gezamenlijke waarde was f 7.000.gerekend in vooroorlog- sche prijzen. Bij de overdracht waren o.m. aanwezig: Deken J. C. W. v. d. Wiel, de heer C. Meewis sen, secretaris van Volksherstel, de heer A P. v. d. Sande, voorzit ter van den L. T. B. als vertegen woordiger van den burgemeester van Nootdorp. Na de overdracht dankte pater Al al degenen, die zich voor dit prachtige werk had den ingespannen: „Wij zullen Haarlem nooit vergeten. Vrienden, die in den nood geboren zijn, zul len ook tot in den dood blijven bestaan," aldus spreker. Pater Al vertoonde na de plech tigheid eenige lichtbeelden over de geschiedenis van de missie van Ma riannhill, waarna drs. A. J. van Houwelingen Rijkhoek eenige licht beelden van de Groote St. Baaf projecteerde. Maandag 15 en Woensdag 17 April, des avonds 8 uur, zal een groep jongeren in het R.K. Ver- eenigingsgebouw te Heemstede het Passiespel „Schoon boven de schoo- nen" opvoeren. Hieraan zullen 34 personen medewerken, terwijl de muzikale omlijsting wordt verzorgd door het zangkoor „La vita nuova" onder leiding van den heer J. Ver steeg, die tevens de algeheele lei ding heeft. Het plaatselijk comité van Her wonnen Levenskracht hield gis teravond in het gebouw St. Bavo een goed geslaagde aotie-vergade- ring. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren B. Reijnders, voor zitter; A. G. Overtoom, secretaris; W. van Leeuwen, penningmeester; Th. Uiterdijk, penningmeester, en verder M. G. Dock en L. C. Ste vens. Hierna was het woord aan den heer Verz/u, die het plan voor de werkactie inleidde. Spr. memo reerde wat reeds door Herwonnen Levenskracht is gedaan. Alleen in onze katholieke arbeidersbeweging zijn ruim 2500 t.b.c.-patiënten, die op sanatoriumverpleging wachten, Laat ons, aldus spr., de handen in eenslaan en laat allen, die van goe den wille zijn, krachtdadig mede werken aan de tuberculosebestrij ding en een grootsche actie be ginnen. Voor alle leden en hun huisgenooten van onze katho lieke arbeidersbeweging moet sana toriumverpleging mogelijk zijn en dat is alleen mogelijk wanneer allen bijdragen in de financieele lasten. De vier subcomité's zullen zich ver zekeren van een groot aantal pro pagandisten en medewerkers. Tenslotte besprak de voorzitter de werkzaamheden van de sub comité's. De R.K. Arbeidersbeweging heeft haar adviesbureau weer opgericht. Elk lid van de R.K. Arbeidersbewe ging, dat adviezen wenscht en hulp in moeilijke zaken, zal dus adviezen kunnen inwinnen bij het advies bureau, dat zal zitting houden in het gebouw St. Bavo, Smedesibraat 23, eiken Zaterdagmiddag van 56 uur. De afd. St. Augustinus van de Kath. Jonge Middenstands Ver- eeniging heeft in restaurant Brinkmann een buitengewone bijeenkomst gehouden. Pater G. Kemps gaf in het kort een levens beschrijving van Guido Gezelle, waarna hij eenige gedichten en verzen van Gezelle declameerde in woord en zang. Zondagavond werd bij een bewoner van de Breestraat een inbraak ge pleegd, waarbij uit een cylinderbureau een bedrag van f 2200.werd ont vreemd en f 120 in zilvergeld. De Haarlemsche recherche is erin ge slaagd, gisteren een zekeren W. M. te arresteeren, die he't geld gestolen had. De verloofde van de dochter des hui zes had hem ultgenoodigd den kraak te plegen en hem den tip gegeven, dat de bewoners den bewusten Zon dagavond naar de bioscoop waren Maandag 15 April, des namid dags 5 uur, zal ten Raadhuize in openbare zitting worden beslist over de geldigheid van de 9 April ingeleverde lijsten van candidaten voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten en Tweede Kamer en over de handhaving van de daarop voorkomende candi daten. 152. Zoo zat Ling Khi Tong dus alleen op den bezemsteel en hij vond het niets prettig, want hjj wist niet, hoe zoo'n ding bestuurd moest worden. „Lieve bezemsteel," zei hij in zijn wanhoop. „Asjeblieft terug naar goede vrienden." En de bezemsteel luisterde direct en daalde bij de tent, waar het meisje en de drie mannen hartelijk begonnen te juichen, omdat Line Khi Tong terug was en bovendien was het bosch niet langer betooverd, dat kon je aan alles merken. Vlak bil de tent stond opeens een heel duide lijke wegwijzer en toen wist het meisje weer, waar ZÜ heen moest. Zij nam heel' hartelijk afscheid. Het onderzoek in den grooten zwendel met distributiebescheiden duurt nog steeds voort. De econo mische politie heeft dezer dagen neg drie arrestaties verricht, zoo dat thans totaal twaalf Haarlem mers zijn aangehouden. Intusschen is komen vast te staan, dat de drukkerij van de valsche suiker- coupures zich inderdaad in Am sterdam bevond. Voor de leden van „Geloof en Wetenschap" zal prof. Mag. dr. J. B. Kors O. F. uit Hilversum Maandag 15 April 8 uur in den Stadsschouwburg spreken over „Ware democratie". B. en W. van Haarlem stellen voor met ingang van 1 April j.l. te be noemen tot adjunct-directrice van het St. Elisabeth's Gasthuis mej. A. J. Ybes. HAARLEM. Geboren; W. C. Hakkenberg van Gaasbeek—van der Heij, z; A. P. M. Uttien—Voor- velt, z; A, E. RomboutsBras, z; P. F. van den Berg—Brouwer, z; A. van ZomerenBergman, d; J. BierensHoogenboom, d; E. J. DankelmanEckhart, z; H. L. van VelzenVink, d; A. G. van Ber- kelTimmer, z; C. KosterBras, z; L. WindhorstSchoemaker, z; A. J. C. Lips—Kurvers, z. Ondertrouwd: F. de Graaf en R. K. Komduur; J. P. C- H. Min- derman en C. J. van Riessen; J. Pronk en A. J. W. Stoel; P. J. Wildeman en C. Ligthart; C. A. van den IJssel en E. H. van den Eijkhof; W. B. van Norden en H. A. Groenewoud; J. Lanting en C. Huijbens; G. Boer en C. van Zo meren; W. de Groot en M. Bak ker; J. Bon en R. N. Mulder; K. van der Does en C. C. W. Heems kerk. Getrouwd: H. M. Verheul en N. Beneker; H. W. M. Cornelissen en W. C. M. Bakx; G. H. van Essen en J. Tames; D. van Wichen en P. Versluis; N. Beun en M. L. A. Kramer; B. de Bruin en M. G. Coblens. Overleden: B. W. van der Dus- sen, 72 jaar, Mr. van Heemskerk- str. P. J. Kuné—van Deelen, 32 j., Chem. reinigen, re- pareeren en op nieuw opmaken van matrassen. Kleverl. 71 (Bloemendaal) Telef 22955 Haarlem te koop. Aan de leg, alle ingeënt GARENKOKERSKADE 42 bij de Zijhveg Haarlem Telefoon 14880 BETREKKIXGGIDS 2 x p. week 100 betrekk. Elk beroep. Rijks-Gem. f 4.- p mnd. f 10.- p. 3 mnd. Z. postwissel uitg. J. P. Kaland, Postbox 301, Den Haag. belast zich met de ge hele administratie en ex ploitatie van uw onroe rende goederen, uw assu ranties en hypotheekaan. vragen. Frederiksplein 4749 Telefoon 32415—34418 Te koop; 2-PERS. EIKEN LEDIKANT met' spiraal. Brederoodsche- weg 73, Santpoort. havermout rijk aan zenuw - Sterkende vitamine Bi vraagt, de tuin weer uw aandacht voor aanleg, onderhoud en veranderingen. Ook hebben wij 'n grote collectie sier heesters, coniferen e.d. Tevens ,ook bloeiende kamerplanten. BOOM- EN BLOEMKWEKERIJ, TUINARCHITECTUUR Heerenweg 103 B Heemstede. Aan den buitenkant een gewone, moderne winkel. Van binnen een veelzijdige verras sing. U moet er eens binnenlopen, het kijken is daar geheel vrij. Koopdwang is er afwezig. SANTPOORTERPLEIN 1 HAARLEM TEL. 19706 wanneer men aanneemt dat gezonde n 1 en- schen in den regel langer en gelukkiger leven dan zieke menschen of menschen met een zwakke gezondheid. Een der eenvoudigste middelen om gezond te blijven en het onbe zorgde leven tè genieten, dat gepaard gaat mi een robuste gezondheid, is het eten van Vermaat's best bruinbrood in plaats van witte- brood. Een kuur van drie maanden levert net overtuigend bewijs daarna blijft U Vermaat s best bruinbrood ;eten, ook omdat het zoo bij zonder goed smaakt. PAUL KRUGERKADE 31 .TELEFOON 11496 Kamperl.; A. Arnold, 74 j„ Hof- dijkstr.; H. C. Stoltenborg, 16 j., van Keulenstr.; A. PluggerDel- vendiep, 62 jaar, Gasthuisv.; M. J. Dekker, 44 j., Plein. Het eerste Nederlandsche Vrouwen congres- na den oorlog was bijeenge roepen door het Nederlandsch Vrou wencomité en der» Nationalen Vrou wenraad. Het Nederlandsche Vrou wencomité, tijdens het verzet ont staan, bevat de 11 grootste en onder andere confessioneele vrouwenver. eenigingen ook de Federatie der R.K. Vrouwenbonden en de jcatholieke Vrouwengemeenschap, ongeveer alle, een kleine 10O Vrouwenverenigin gen, waren aldus vertegenwoordigd om van gedachten te wisselen over de vraag, hoe de belangstelling en het medeleven van de Nederlandsche vrouw te wekken vcor de maat schappelijke vraagstukken. In de ochtendvergadering, die ge presideerd werd door jkvr. Van Asch van Wijck, voorzitster van den Na tionalen Vrouwenraad, hielden vier spreeksters over dit onderwerp eeu inleiding. Voor de discussie meldden zich 25 congressisten, die, in de 25 maal drie minuten haar toegestaan, in ge- comprimeerden vorm uitten wat haar op het hart brandde. Medegedeeld werd neg, dat de tot nog toe gevoerde actie geleid heeft tot de instandkoming van een raad voor Vrouwenarbeid, die de betref fende departementen adviseert in zake het vrouwenprobleem. AMSTERDAM, 11 April '46 De markt was heden weer stil. In ver band met de nieuwe regeling voor den aandeelenhandel, waarin ook waar schijnlijk de obligaties en pandbrie ven zullen betrokken worden, is eenige terughoudendheid van de zij de van het publiek te verklaren. Op de Staatsfondsenmarkt was de stemming prijshoudend. Gemeenteleeningen waren in reac tie. Pandbrieven gaven weinig koers- variatie te zien. De affaire was van weinig beteekenis. Ook Industrieele obligaties waren stil. Voor Levers' Zeep werd tevergeefs 104 geboden. Spaarcertificaten werden op 101A verhandeld. De certificaten h f 1000,weer op 101% pet. Prol. 2 pot. HILVERSUM II, 415 M.: 7.00 Nieuws', 7.15 Ochtendgymn., 7 30 Morgengebed, 7.45 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Progr.-overz., 8 20 Gram., 8.45 „Maria ter eere", 9 00 „Pluk den dag". 10.15 Kerkelijke 'kunst II, 10.30 Jo Meeuwse, viool, 11.00 Radio-aiekenbezcek, 11.00 Gram., 11.15 Toespraak, 11.30 Voordracht, 11.45 Gram., 12 15 Voordracht, 12.30 Lunchconcert, 13.00 Nieuws, 13.15 Progr.-overz., 13.45 „De Toonee-lkijker", door mr. jan Derks, 14.00 Ballroom Melodians, 14.15 Eng. les, 14.55 Reportage,.- 15,15 -Promenade orkest, 15.45 Kinderland, 16 45 Ensemble George Frank, 17 00 Kiosk, 17.15 Pianoconcert, 17 45 Vliegende Hollander, 18.00 Diner- muziek, 18.30 Rijk Overzee, 19 00 Nieuws, 19.15 Progr.-overz., 19.20 Gram., 19.40 Weekoverz., 20.00 Nieuws, 20.05 Lichtbaken, 29 30 Omroeporkest, 21.00 Puzzlerubr., 21.45 „Zoeklichten", 22.00 Nieuws, 22.15 Avondgebed, 22.30 Nina Dolce, 23.00 Gram., HILVERSUM I, 301 M.r 7 Q0 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Proer.-overzicht, 8.20 Gram., 10.00 Morgenw., 10.20 Gijs Eeths, vicol, 10.45 Gram., 11-45 Krijgsgev.. 12.00 Jan Vogel, 12.30 Kalender. 12 35 Orkest Carlo Carcasscla. 13.00 Ned. Strijdkr., 13.30 Sweet ness and Rhythm., 14.00 Voor dracht, 14.15 Huismuziek, 14.45 Boekbespr., 15.00 Schubert-pro gramma, 16.00 Maleische les, 16.15 Gram., 16.45 Lezing, 17.00 „Nog zeven dagen", 17.30 H.A.R.K., 17.35 „Filmland", 18.00 Nieuws, 18.18 Novelty Serenaders, 18.45 Tos- spraak, 19.00 Piano, 19.30 Ned Strijdkr., 20.00 Nieuws, 20.05 Oorlcgsdoc., 20.10 Ramblers, 21 15 Hoorspel, 21.45 Vroolljk progr., 28.05 Binnenl. weekoverz., 22.20 „Vaudeville-orkest". 23.00 Nieuws, 23.15 „Cantare", 23.35 Gram. Directeur:-J. J. W. Boerrlgter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2