Graaf Bernadotte vertelt Ontwerp grondwetsherziening Tijdelijke zetel der U.N.O. op Long Island N Zal H.B.C. zich herstellen? VERLAMMING, MAAR HOE? Himmler zou Hitier hebben gedood Kaltenbrunner voor Neurenbergsche Hof Het Prinselijk bezoek aan*Stockholm Officieele verklaring over Arnold Meyer Opsporing verzocht van Gopdenwagen Sterrenwichelaar beïnvloedde besprekingen van Himmler A.R. fractie had ernstige bezwaren T.Y.B.B. ontvangt Kinheim VRIJDAG 12 APRIL 1946 PAGINA 3 Baitenlandsch overzicht De historische oliemolen bij den watermolen te Haaksbergen, die eenige jaren geleden nog door de oudheidkamer van het Rijks museum „Twente" gerestaureerd was, is onlangs tengevolge van den teas van de Buurserbeek weggespoeld TWEEDE KAMER Finnen willen emigreeren Groote receptie van de Nederlandsche kolonie Afd. Haarlem KNVB SPORTAGENDA HaarlemBlauw-Wit uitverkocht Prof. dr. J. Oranje ter aaTde besteld De staten, die door sommige van hun broeders levensgevaarlijk bedreigd en in een ontzaglijke worsteling getrokken werden, zijn het er over eens dat Bij de neer geslagen aanvallers niet meer zoover op krachten mogen laten komen dat nieuwe strijd ontbranden kan. Wat een der drie hoofdschuldigen, Duitschland, aangaat: zij begrijpen dat de eenige waarborg vo'or zijn ver der braaf leven ligt in verlamming van zfjn strijdkracht, maar verschil len van meening over de vraag, of hij slechts tot een zekere sterkte gene zen, in een toestand van voortdu rende verdooving gebracht, of radi caal geopereerd moet worden. Voorvechter van de eerste moge lijkheid is Engeland, dat er belang bij heeft, Duitschland niet geheel te verzwakken. De Britten immers zet ten hun traditloneele politiek van het internationale evenwicht voort, ook nu de machten zich hebben ver plaatst. Zij hebben Duitschland noo- dig als blok aan het been van eener- zijds Rusland, dat de levensader van het Empire in het Nabije Oosten en de Middellandsche Zee bedreigt, een overwegenden invloed in den Balkan, het Donaugebied en Oost-Europa be zit en in het Verre Oosten de voel horens van zijn propaganda sinds lang heeft uitgestoken; en van an derzijds Frankrijk, dat dan wel het vijfde wiel aan den wagen der Groo- te'n, maar toch ook nog de belang rijkste Westelijke vastelandsmogend- heid, koloniale buur en Middelland- sehe-Zeestaat van beteekenis is. Hoe sterker Duitschland. des te zwaarder de last voor de onmiddellijk aangren zende landen. Verdeeling in een aan tal afzonderlijke staten, verregaande verarming, afbraak van het indus- trieele apparaat zouden Duitschland verzwakken in een mate die het on bruikbaar zou maken als middenge wicht. En omdat op dit middenge wicht de Europeesche politiek van Engeland, op deze Europeesche poli tiek voor een aanzienlijk deel zijn wereldpolitiek rust, zet het alle zeilen bij om zijn plan voor Duitsch land door te voeren. Staatkundig streven de Engelschen er naar, Duitschland bijeen te bren gen. Te brengen, want de huidige verdeeling in zones is er practisch een in vier landen waar de tijdelijke machthebbers kunnen doen en laten wat zij willen. De inwoners zelf spre ken dan ook, heel realistisch, niet van demarcatielijnen doch eenvoudig van grenzen. Economisch moet de be doeling zijn, de industrie weer op de heen te helpen, den handel te bevor deren, den landbouw zoo te intensi- veeren dat import uit Rusland of uit andere Europeesche staten niet noodig is. Ook voor en na den eersten wereld oorlog heeft Engeland een dergelijke tactiek toegepast. Welke de rampza lige uitkomsten waren, heeft de we reld reeds twee maal ondervonden. Wellicht putten de tegenwoordige re geerders daaruit vóór dezen derden keer leering en vinden zij den weg langs welken zij den heropbloei van Duitschland strak kunnen controlee ren èn de mentaliteit van de bevol king naar vreedzamer doelen kunnen richten. Maar zij spelen met vuur, In het kruithuis. Heit hoofd van den politieken recherchedienst te 's-Gravenhage verzoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Tobias Goede- waagen, geboren te Amsterdam, 15 Maart 1895, wiens woonplaats onbekend is. Hij was tijdens de be zetting secretaris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten. (Van onzen redacteur) Graaf Bernadotte, president van het Zweedsche Roode Kruis ver telde heden in een onderhoud met persvertegenwoordigers een merkwaardig staaltje der menta liteit van de Dijitsche leiders, dat niet vermeld staat in zijn boek: „Het eind van den oorlog" waar van binnenkort een Nederland- sche vertaling zal verschijnen. Toen hij 27 April van het vorige jaar in Zuid-Denemarken met Himmler (Van onzen parlement, redacteur) a afloop van de openbare vergadering der Tweede Kamer van Donderdag, welker agenda niet zeer substantieel mocht heeten, zou in de afdeelingen o.m. het wets ontwerp in overweging worden genomen van een voorstel tot verandering der Grondwet, aldus had de Centrale Afdeeling beslo ten. Maar de heer SCHOUTEN (A.R.) had ernstige bezwaren tegen dit besluit en hii ontwik kelde ze in een voordracht, waar in hij zijn meening over het re- geeringsbeleid, speciaal voor wat betreft de Indonesische kwestie, niet onder stoelen of banken stak. 16 Mei, zeide hij, zal de Staten- Generaal ontbonden worden en In die paar weken, welke ons van dien datum scheiden, moet het ontwerp dus in de beide Kamers behandeld zijn. Deze tijd is tè kort. Noch aan het plechtig karakter, dat een grond wetswijziging ook in het oog der re geering moet hebben, noch aan de wenschelijkheid, dat de aapdacht van het volk èr op geconcentreerd zij, kan op deze wijze worden voldaan; bo vendien draagt dit wetsontwerp een algemeen karakter, terwijl geen al- gemeene gronden voor urgentie aan wezig zijn. Zulk een bijzondere grond zou kunnen zijn: de verhouding Ne derlandIndië. Maar het is een eisch van billijkheid hier niet te tornen aan den gang van zaken. Van het beleid der regeering hangt alles af. Het heeft in de laatste maanden in alle opzichten een vlotte samen werking met de Staten-Generaal ten aanzien van Indië in den weg ge staan. Er geschiedt véél met terzijde stelling van de Staten-Generaal en van de geldende bepalingen van de Grondwet. In zijn repliek nadat de voorzitter had geadviseerd het besluit der Centrale Afdeeling te vol gen, omdat de materieele inhoud van het wetsontwerp eenvoudig is en men ter behandeling zijn bezwa ren nog kan laten hooren en de heer Van <jer Goes van Naters (P.v.d.A.) met klem had verzocht dit advies te volgen formuleerde de heer Schou ten zijn afkeuring van het beleid der regeering sterker. Eenerzijds wenscht zif thans dit ontwerp met spoed behan deld te zien, anderzijds handelt zij zóó, dat men zich moet af vragen of zij zich nog wel ge- Het terrein op Long Island, waar vóór cieu oorlog de wereld tentoonstelling is gehouden, is tot tjjdeltjfcen zetel voor de bij eenkomst der V.V. gekozen. Een officieele Britsche zegsman in Teheran zeide gisteren, volgens A.P., dat „er nog steeds geen teeken is, dat de Russen Azerbeidsjan verlaten. Integendeel, onze berichten geven aan, dat de concentratie van troepen en tanks in de provincie grooter is dan ooit te voren." Na de Ver. Staten heeft, volgens een verklaring van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, ook Frankrijk erin toegestemd Polen te zullen steunen b(J het aanhangig Meer dan l millioen van Finlands 4 millioen inwoners wenschen te emi greeren, volgens den uitslag van een „Gallup onderzoek". Deze menschen (28 pCt. van Fin lands inwoners) meenen, dat de mo gelijkheden in het buitenland gun stiger z(jn, in het bijzonder in Zwe den en de V.S. Naar Zweden wen- 6'chen een half millioen menschen te emigreeren en ongeveer het zelfde aantal naar Amerika, terwijl Austra lië, de Sovjet-Unie, Canada en Duitschland dcor kleinere aantallen geprefereerd worden. brengen voor den Veiligheidsraad van de Spaansclie kwestie. De bespreking van dit probleem blijft voorloopig beperkt tot gedach- tenwisselingen langs den gebruike- lijken diplomatieken weg. De verklaring hield verder in, dat men de hoop, de vredesconferentie op l Mei a.s. te kunnen openen, had laten varen. Kaltenbrunner, chef van den voor- maligen S.D., begon zijn verdediging in de gisteren, Donderdag, gehouden zitting van het Neurenbergsche Hof. Hii verklaarde, dat hij al het slechte, dat sedert zijn benoeming onder zijn directe contróle was gebeurd, zou ver antwoorden. Op de vraag of hij niets afwist van het bestaan van een con centratiekamp in Auschwitz, be weerde Kaltenbrunner, dat hij, tot 1943 toe, daarvan totaal niets ge weten had. „In het begin van 1944 vertrouwde Himmler mij toe. dat het een vernietigingskamp was." Toen men hem het getal van vier tot vijf millioen Joodsche slachtoffers noemde en men hem vroeg of hij daarvoor de verantwoordelijkheid op zich nam, antwoordde kalten brunner: ,,Ik weiger de verantwoor delijkheid te aanvaarden, ik weiger het absoluut. bonden acht door de Grondwet en aan de Staten-Generaal. Ver schillende leden van de regeering zijn nog steeds kennelijk van oordeel, dat de taak dezer volks vertegenwoordiging als een be perkte moet worden gezien. Hij stelde tenslotte voor niet tot be handeling in de af deelingen over te gaan. De heer TILANUS (C.H.) sloot zich bij dit voorstel aan, zich afvragende, of, nu de candidaten voor de vol gende Kamer al gesteld zijn, zulk een belangrijke zaak in behandeling mag worden genomen. De heer VAN MAARSSEVEEN (K.V.P.) meende, dat de beschou wingen van den heer Schouten met het voorstel, dat zonder twijfel ur gentie heeft, niets te maken hebben. Men zegt, dat de Kamer zoo weinig om handen heeft, hier is dan werk voor haar en wat het plechtig karak. ter betreft, de heer van Maarsseveen is een vriend van plechtigheden, maar zijn waardeering ervoor stijgt naarmate zij vlotter verloopen. Na hem was nog het woord aan den heer BIEREMA (Lib.), die den heer Schouten steunde, en aan den heer JOEKES, die het niet deed. Schou- ten's voorstel werd verworpen met 53 tegen 20 stemmen. Op de aanbeveling voor de vaca ture, ontstaan door het heengaan van den heer Deckers uit de Kamer, werden de heeren dr. C. Mol en Van Vliet geplaatst. Na eindelooze herstemmingen werd de heer Hens in de algemeene reken kamer benoemd. De opvolger van den heer Roestam Effendi in de Ka. mer, de hey Borst, werd beëedigd, en twee wetsontwerpen, die op de agenda stonden, één betreffende de opheffing van verduisteringsvoor schriften en één over de inwerking treding van de wet Geneeskundige Voorzieningen 1939, brachten het slechts tot hamerstukken. Donderdagochtend heeft Prin ses Juliana een bezoek gebracht aan het Shellgebouw te Stock holm, waarin een groote orga nisatie is ondergebracht, die kleederen laat vervaardigen voor behoeftigen in Nederland. Van hieruit zijn al lieel wat pak ketten naar Nederland gezon den. Prins Bernhard heeft gisteren ge durende een half uur, in een oefen vliegtuig dat hij zelf bestuurde, bo ven Stockholm gevlogen. Gevechtsvliegtuigen stegen voor een demonstratievlucht op en vorm den in de lucht de letters. „J" en ,,B" ter eere van het Prinselijk Paar Om 4 uur heeft de Nederlandsche kolonie een groote receptie gehou den in de verschillende salons van het Grand Hotel. Op de eeretrap werd Prinses Juliana door dertig Nederlandsche vacantiekinderen har telijk begroet. Zij zongen haar het „Wilhelmus" toe en riepen: Lang leve onze Prinses. Prinses Juliana maakte geruimen tijd een praatje met de kinderen. Vervolgens werd zij aan velen der 200 aanwezigen voor gesteld. Het Concertgebouworkest gaf Donderdagavond een concert in het Koncerthuset. Hedenmorgen is het Prinselijk Paar naar Oslo ver trokken. Prins Bernhard verklaarde in een interview met „Svenska Dagbladet", dat hij door dit be zoek er opnieuw van overtuigd was, flat Nederland en Scandina vië nauw verbonden zijn. Hij roemde de Zweedsche luchtmacht en zeide, dat de Nederlandsche luchtstrijdkrachten in de toe komst op dezelfde wijze georga niseerd zouden moeten worden. Voor HBO pakken zich donkere wolken samen. Het degradatiespook komt angstig dicht naderbij en een serie nederlagen, de een nog grooter dan de ander, wettigt de vraag of HBC zich nog zal weten te herstel len en het gevaar voor de onderste plaats nog tijdig zal worden afge wend. De Heemstedenaren ..doen" het den laatsten tijd slecht, bar slecht en ook al omdat de ware vechtlust ontbreekt, misschien als gevolg van de reeks achtereenvolgen de nederlagen, beginnen we aan den goeden afloop te twijfelen. Komaan HBC-ers, waar is het, enthousiasme uit de wedstrijden tegen Quick thuis en Velsen uit? A.s. Zondag in Den Haag wacht HBC wederom een las tige opgave tegen Quick, maar la ten we toch bij voorbaat niet wan hopen aan een gunstig resultaat. Voor Velsen Is er vrijwel geen kou meer aan de lucht, zoodat dit elftal de komende wedstrijden rustig en met zelfvertrouwen tegemoet kan zien. Daarom vermoeden we, dat de Velsenaren in hun thuiswedstrijd tegen Watergraafsmeer wel een kansje maken. In de derde klasse krijgt TYBB be zoek van een der kampioenscandi- daten. Kinheim heeft de puntjes hard noodig om „bij" te blijven, TYBB ook, om eventueele narigheid onder aan de ranglijst te voorkomen. Het zal er dan ook spannen aan den Rijksstraatweg. DEM wint thuis van Bloemendaal; ADO zou zich zelf een groote» dienst bewijzen wanneer thuis van DTS werd gewonnen. En dat is niet onmogelijk. Voor de vierde Was-afdeelingen kan IEv z'n kans behouden door van WE te winnen en nu in de Haar- lemsche contreien de zaak met ET O nog niet heelemaal in de haak is, zal OG1 er goed aan doen op het goede pad voort te gaan en thans THB aan de voetballaars te lappen. DSS lijk+, ons niet kansloos tegen Spaar- nëvogeis en BSM kan het tegen DCO misschien tot een gelijk spel bren gen. NASLijnden is noe van be lang, want beiden hebben een kleine kans. Het resultaat zal niet ver van een puntenverdeeling liggen. IA: Beverwijk 2DEM 2, Kinheim 2VSV 3, SpaarndamVelsen 3, WaterlooDEK. 1B- Hoofddorp Boys —EDO 4, Hilline» 2—OO 2, Schoten 2RCH 4, DSK—Concordia. IC: RCH 5—HPC 3. Haarlem 4Geel-Wit, Halfweg 2—TYBB 3. 2A: DEM 3— VSV 4, Kennemers 4—WE 2, 2C- TYBB 4—EHS 3. HBC 4—VI. Vogels 2. 2D; HBC 3Bloemendaal 3. 2E: Hillegom 2Concordia 2, "Vogelen zangNw.-Vennep. 3A; IEV 3DEM 4. DEM 5DEK 2, Veisen 5—Bever wijk 3. 3B- Spaarndam 2OG 3. 3C: HFC 7—NAS 2. 3D: RCH 10—Geel wit 2. Zandvoortmeeuwe» 5DSS 2. 4A: SVY 2—Velsen 6. 4C; TYBB 5— Heemstede 3. 4D: Nw-Vennep 2 Hoofddorp Boys 2, Vogelenzang 2 DSOV 2. 4EOG 4—Schoten 6. Haarlem: Terrein HFC: Haarlem Blauw-Wit. Verder TYBB—Kinheim, RipperdaDe Germaan, OOTHB, DCO1BSM. VI. vogels—EHS. HeemstedeSportparkRCHDe Kennemers en SpaarnevogelsDSS. Hoofddorp: ETODIO. HillegomHillegomTeylingen. Zandvoort; Zandvoortmeeuwen Terrasvogels. Santpoort: VelsenWatergraafs meer. Beverwijk'; VSVHermes DVS, DEMBloemendaal, IEVWE. HeemskerkADODTS. Halfweg: NASLijnde». Het bestuur van Haarlem ver zoekt ons te willen mededeelen, dat alle kaarten voor den wed strijd Haarlem—Blauw-Wit zijn uitverkocht. Aan het terrein zijn dus geen kaarten verkrijgbaar. Olive Robinson, de bekende kunst- rijdster, die in het afgeloopen sei zoen op de kunstijsbaan in de Apollo- hal te Amsterdam eenige demonstra ties in het kunstrijden gaf, behaalde te Londen het open kampicenschap professionals. had afgesproken het antwoord van. de geallieerden over te brengen, kon hij aan den tus^chenpersoon, Brigade- führer Schellenberg, slechts melden, dat het antwoord afwijzend was. Himmler die zich nog in Bremerhafea ophield, was daarover zoo woedend, dat hij Graaf Bernadotte niet meer wilde zien. Later ging Schellenberg naar LUbeck, waar hij den astroloog Wulff naar Hamburg ontbood en ver volgens Himmler dringend verzocht naar Lübeck te komen Tijdens dit onderhoud wilde Himmler Schellenberg arresteeren, maar deze liet Wulff binnenkomen, Wulff dischte vervolgens een ver haal op, hoe hij den vorigen avond ,,in de sterren' gezien had, dat Himmler onderhandelingen voerde met de geallieerden. Hij gaf Himm ler den dringenden raad de voor waarden te aanvaarden. Himmler was zoo onder den indruk van dezen sterrenwichelaar, dat hij besloot diens raad op te volgen. Graaf Bernadotte sorak als zijn vermoeden uit, dat Himmler Hitler gedood heeft. Himm ler had namelijk gesproken over een middel, om den Führer, die aan par- kinson-ziekte (vaatverkalking in een bepaald gebied der hersenbasis) leed, te „helpen." Aan het slot van zijn mede- deeltngen vertelde Graaf Berna dotte nog, dat liet Roode Kruis bezig ls Nederlanders uit Polen te repatrleeren. Reeds zijn er 125 landgenooten opgespoord. Naar aanleiding van publicaties in de dagbladen over Arnold Meyer heeft de directeur-generaal voor Bij zondere Rechtspleging het volgende medegedeeld Kort na de bevrijding van het Zui den is Arnold Meyer gearresteerd en ingesloten in het kamp te Vught. In het voorjaar van 1945 is hij ont vlucht en sedertdien heeft hij zich schuil- gehouden. De chef van den staf Militair Gezag heeft toen aan alle politieke recherchediensten een bijzondere opdracht gegeven hem aan te houden en in te sluiten. Pogin gen, die in het werk gesteld werden hem wederom te arrestéferen, faal den, daar hij zich veelal op'Belgisch grondgebied bevond. Nadat het bijna gelukt was hem ergens in Brabant te arresteeren, heeft hij zich door bemiddeling van zijn raadsman tot het Militair Gezag gewend met de mededeeling, dat nij bereid was zich ter beschikking te stellen voor een onderzoek, waartoe hij zich zou hegeven naar een nader te bepalen, hem aan te wijzen plaats, die hij dan niet zou verlaten. Van de zijde van het Militair Gezag is hierop ingegaan en is overleg gepleegd met den procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te 's-Hertogenbosch om te komen tot het aanwijzen van een gedwongen verblijfplaats, waar het onderzoek tegen hem zou kun nen worden ingeleid. De raadsman heeft voorge-1 steld hem het Trappistenkloos ter Koningshoevebij Tilburg als gedwongen verblijfplaats aan te wijzen en een regeling voor zijn verblijf aldaar, waardoor contact van Arnold Meyer met de buitenwereld onmogelijk zou zijn, werd vanwege het Militair Gezag vastgesteld. Toen het zoo ver was, dat hij zich zou mel den, is hij niet verschenen en de regeling heeft dus nimmer uit-, voering gevonden. Nadat Arnold Meyer geweigerd had de aanvankelijk zijnerzijds voor gestelde regeling te aanvaarden, werd deze door het Militair Gezag als vervallen beschouwd. Tot zoover hebben de feiten zich ontwikkeld, onder de uitsluitende verantwoorde lijkheid van den chef van den staf Militair Gezag. - Het is aannemelijk, dat bij het eindigen van den Staat van Beleg 4 Maart jl. het door dezen uitge vaardigde arrestatiebevel zijn kracht heeft verloren. Op grond van arti kel 1 van het besluit „Politieke De linquenten 1945" is echter thans elke aan de politieke recherche verbon den opsporingsambtenaar bevoegd, iemand die verdacht wordt van het plegen van een strafbaar feit, waar op het besluit „Buitengewoon straf recht" van toepassing is, of van een. gedraging, genoemd in artikel 1 van het „Tribunaalbesluit" aan te houden. Donderdagmiddag werd op de Am- sterdamsche begraafplaats „Zorg vliet!" het stoffelijk overschot vaa prof. J. Oranje ter aarde besteld. Onder de velen, die van hun be langstelling deden blijken, bevonden zich hunne excellenties prof. Ir. W. Schermerhorn, Minister-president; prof. dr. P. 8. Gerbrandy, oud-pre mier; W. Drees, minister van Soci ale Zaken; mr. J. Meynen, minister van Oorlog; mr. W. F. Schokking, wethouder van Openbare Gezond heid te Amsterdam, rectores magni- fici van eenige universiteiten en ver schillende hoogleeraren. Prof. Ger brandy herdacht zijn overleden vriend. Prof. dr. J. Coops sprak na mens het college van curatoren. Na mens de juridische faculteit sprak prof. mr. N. Okma en voor het col lege van vertrouwensmannen der re geering prof. mr. R. P. van Cleve- ringa.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3