Indonesische demonstratie in Den Haag De Waarheid" ontdekt een „staatsgreep f' Hak de blanken in stukken Accoord te Londen PRINSELIJK PAAR TE OSLO Het weer Wat bij onderzoek er van over bleef OP BEZOEK 'BIJ EX-KEIZER FERDINAND V Tot hoofd en hart Het leger van onderop bezien 69ste JAARGANG No. 23520 o ZATERDAG 13 APRIL 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543- Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weeit 99 Telegram aan de Koningin Over terugtrekking der Britten op Java Vanmiddag per vliegtuig naar Nederland De beroemde Dom te Keulen, die tengevolge van de oorlogs handelingen ernstig beschadigd werd, wordt hersteld. Het bouw werk, dat dicht bij het hoofd spoorwegstation en de Hohen- zollern-brug over den Rijn ligt, werd nog zwaarder getroffen, toen de Duitschers bij hun te rugtocht de brug in de lucht lieten vliegen. De daken krijgen een nieuwe bedekking van zink en alle ramen zullen van nieuw gla.s worden voorzien Prins Bernhard, die zelf een goed. vlieger is, heeft in Ziveden een militairpliegtuig bezichtigd. Natuurlijk moest het ook even door onzen sportieven Prins zelf gevlogen worden 99 99 EX-TSAAR VAN BULGARIJE „Daar gaat me een licht op". Misschien hebt gij dit vaak gezegd. Houdt dat licht toch aan. Het is van groot belang, dat gij bij alles, wat ge doet of zegt, personen en zaken duidelijk en scherp ziet. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Onze Haagsche redacteur meldt het volgende: Vrijdagmorgen hebben twee der In- nesische afgezanten, die momenteel lrt ons land vertoeven voor de be spreking der Indonesische kwestie, het woord gevoerd In het Olympia- theater te Den Haag. De bijeenkomst, welke daar was belegd, was slechts voor Indonesiërs toegankelijk. Na afloop kwam het tot de monstraties op 't Prins Hendrik plein, waarbij de verzamelde In donesiërs In de Maleische taal eenige leuzen aanhieven. Eén er van heeft een voorbijganger ver taald en deze vertaling .luidde: „Hak de blanken met hun groote monden aan stukken, Merdeka". Deae verbijsterende gebeurtenis kwam des middags nog eens ter sprake op een bijeenkomst van Jour nalisten met het bestuur van de stichting „Indië in noodgeen uur te verliezen." ,,Het kan en het mag niet gebeuren", zoo zeide de voorzitter, „dat in de rustige omge ving' van „St. Hubertus" thans beslissingen worden genomen zonder dat het Nederlandsche volk er ook maar iets van weet." De heer Jansen, lid van den Volksraad en waarnemend burge meester van Batavia, die zoo Juist uit Indië In ons land was aangekomen, verklaarde dat de politiek van de regeering en die van Van Mook door 'n zeer klein kringetje van geestverwanten wordt gedragen. In overgroots meerderheid ls men het er ln alle kringen der bevolking van Java niet mee eens. Algemeen wordt deze politiek ver oordeeld. De regeering Is bovendien hermetisch afgesloten voor overleg met Europeesche groepeeringen op Java. Hij zeide nog', dat Mussert niet zoo heeft geheuld met den vijand als Soekarno dat heeft gedaan en dat deze daarvan zélf blijkens zijn pogingen om zich schuil te houden, toen de Engelschen in September op Java landden, ook overtuigd is. De stichting „Indië in nood" heeft een telegram gezonden aan H.M. de Koningin, waarin o.m. gezegd wordt: „De onderhandelingen zijn nog niet ten einde, doch worden ln Nederland en straks in Indië voortgezet. Het is te vreezen, dat de Luit.-Gouv.-Gen. de bedoeling heeft een beslissing te forceeren vóór de verkiezingen hier te lande en zelfs vóór de terugkomst van de commissie-Van Poll, op welker uitzending Indertijd door de groote meerderheid der volksvertegenwoor diging werd aangedrongen. Wij ver oorloven ons in dit verhand onder Uw aandacht te brengén, dat naar het inzicht van een groot deel van Uw volk de besprekingen, welke in indië en thans in Nederland gevoerd worden, niet ln overeenstemming zijn met den aard en den Inhoud van Uw verklaring van 6 Dec. 1942, weshalve niet kan worden geduld, dat in een zoo uiterst belangrijke aangelegen heid voor de eenheid en de toe komst van het Koninkrijk een beslis sing wordt genomen, voordat het; Nederlandsche volk ter zake een uit spraak heeft gedaan." Reuters' diplomatieke cor respondent seint uit Londen, dat tusschen de Britsche en Nederlandsche staatslieden al- geheele overeenstemming over het programma voor het terug trekken van de Britsche en Britsch-Indische troepen uit Java is bereikt. Men gelooft, dat aan alle züden optimisme bestaat aangaande den uitslag Van de Nederlandsch-Indonesi- Sche onderhandelingen, V. P. meldt, dat de Engelschen er in toegestemd hebben vandaag economische vraagstukken met de Nederlandsche delegatie te bespre ken. Minister-president Schermer- horn zou de Engelsche regeering een bepaald voorstel over den han del tusschen Nederland en de Brit fiche zone in Duitschland willen voorleggen. Na aankomst van het Prinselijk Paar te Oslo, werden Prinses Juliana en Prins Bernhard door Koning Haakon van Noorwegen ontvangen. Vrijdagmiddag bezocht het Prinselijk Paar een receptie van de Nederland sche kolonie, waarvoor groote be langstelling bestond. Des avonds is ln het palels een diner aangeboden, waaraan 50 personen hebben deel genomen. Een Intieme familie-lunch op Kroonprins olaf's residentie „Skau- gum" zal vandaag het besluit vor- ®el> ™n het hooge bezcek. De Ko ninklijke gasten zouden Zaterdag middag per vliegtuig naar Nederland vertrekken. Verwachting tot Zondagavond: In den ochtend hier en daar tijdelijk mist of nevel. Overwe gend droog weer. Plaatselijke wolkenvelden, vooral tn het Noorden des lands. Niet veel wind. Zon onder 19.33. Maan 17 21— 5.41. Zondag zon 5.45-19.34. M&ftn 18.31Maandag zon op 5.43. 16 April V.M. (Van onzen Rotterdamschen redacteur). „De Waarheid" kwam gisteren met sensationeele onthullingen. Er zou hier te lande een staatsgreep worden voorbereid. Bijzonder dui delijk waren de uiteenzettingen van liet communistische blad niet en de bijzonderheden in de Rotter - damsche en Amsterdainsche edities verschilden in zooverre dat namen van verschillende personen, die min of meer bij een „samenzwe ring" betrokken zouden zijn, uit eenliepen. Zoo werden lp Rotter dam namen genoemd waarvan in Amsterdam geen sprake was en naar ons ter oore kwam ge schiedde dit op verzoek van auto riteiten, die er voor konden in staan dat deze personen hoege naamd niet met het geval te ma ken hadden. Bovendien bevinden zich onder de genoemde personen menschen van wie met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat zij zich nimmer met zoo iets als een staats greep zouden inlaten. Intusschen blijkt, dat er inderdaad sprake is van een nieuwe organisatie, welke echter absoluut niet de aspiratie heeft in het geheim te willen wer ken. De politie en ook de regeering, de minister-president inbegrepen, zijn sinds geruimen tijd op de hoog te van het feit, dat er pogingen wer den gedaan om te komen tot de op richting van een nieuwen Landstorm, weike als eerste doel zou hebben de bescherming van het Kon. Huis en het handhaven van het gezag. Een voorloopige organisatie heeft in ver schillende plaatsen van het land be sprekingen gehouden, o.a. ook te Rotterdam. Daar is het nog niet tot definitieve besluiten kunnen komen. De nieuwe organisatie, zooals die in ieder geval in voorbereiding is, stelt zich voor op te treden tegen de groo te corruptie, die hier te lande over al voelbaar is, en wenscht ook invloed uit te oefenen op de berechting van oorlogsmisdadigers, waarvan wordt aangenomen, dat de berechting niet Een aantal te Neu renberg werkzame Journalisten heeft een bezoek ge bracht aan Ferdinand van Saksen Coburg, voormalig tsaar van Bul garije, die in 1918 zijn rechten op den troon moest prijs geven en sedertdien in zijn ge boorteplaats Coburg een pensioen geniet van honderdduizend mark per jaar,. Het paleis van den ex-tsaar maakt een arm zaligen indruk. De groo te hall is vuil en onge meubileerd. De trap, waarlangs men naar boven gaat, begeleid door een kamerdienaar, die op een koster lijkt, is bedekt met een ver sleten loopertje. De wachtkamer is beschil derd met zoete roman tiek van rozen en tem pelruïnes. Langs de wanden staan kreupele stoelen en tafeltjes met planten en bloemen, want deze wachtkamer is tegelijk de bloemen kas, waarin Ferdinand zijn wetenschappelijke liefhebberij bedrijft. Als we worden bin nengelaten, zit de 85- jarige ex-tsaar in een hoekje van een rood pluche canapée. Hij draagt een zwarte calot en verdwijnt in de de kens, die hij om de beenen geslagen heeft. De wand achter hem is ais een mozaïekplaat, volgelegd met familie portretten. De stoffee ring der kamer is als uit de vorige eeuw. Ferdinand, met zijn markanten kop met grooten gebogen neus en witten baard, begroet de journalisten in het Fransch. Tegen een Tsjechischen collega spreekt hij vlot Tsje chisch, tegen een Rus Russisch en ons verze kert hij, dat hij Am sterdam, Rotterdam en Schiedam kent en vroe ger vloeiend Nederlandsch gesproken heeft. „Pas de notices", zegt hij en ze ker niet over politiek praten. Zijn huis stelt zich immers nog partij bij de politieke verwik kelingen in Bulgarije. Het liefst spreekt Fer dinand over zijn bota nische studies. De ex-tsaar, telg van den katholieken tak der hertogen van Coburg, is geestelijk nog fit, maar lichamelijk een gebro ken man, hoewel het nog niet eens zoo vele jaren geleden is, dat hij lederen avond wit ge- handschoend de opera ln het stedelijk theater bezocht. geschiedt volgens de wenschen van het Nederlandsche volk. De leider van de organisatie, Over ste L. A. M. Koppert, was tijdens don Duitschen overval commandant van het depot R'dam van het derde lucht vaartregiment. Het schijnt overigens (maar hieromtrent konden wij nog geen ze kerheid krijgen), dat het communis tische blad activiteit van andere or ganisaties, waarvan o.a. in de berich ten over de klopjacht op Arnold Meyer sprake Is, verward heeft met deze nieuwe organisatie, die zich ge heel achter de regeering stelt, al meent men in sompjige kringen dan ook te kunnen spreken van een ver kiezingsstunt. Bij onze Informatie verschafte Overste Koppert ons nog de volgen de mededeeling: Een aantal vooraanstaande per soonlijkheden lil Nederland, wier trouw aan Kroon en wettig gezag boven allen twijfel verheven Is zooals uit de verzetsbeweging be wezen kan worden bereidt een organisatie voor om te komen tot steun aan de Kroon en liet wettig gezag en aan liet één en ondeelbaar Koninkrijk. Het grondbeginsel de zer nieuwe organisatie verschilt in geen enkel opzicht met wat wij hebben gekend in Burgerwacht én Bijz. Vrljw. Landstorm. Het plan er toe Is ln groote lij nen bekend aan den minister-pre sident en andere autoriteiten, o.m. aan Luit.-Gen. Kruis. Wat Rotterdam betreft, bij de voor bereidende besprekingen waren ook verschillende Katholieken aanwezig, onder wie Overste Elshof. een zeer bekende figuur uit de verzetsbewe ging. Bij informatie op het bureau voor Nationale Veiligheid te Rotterdam, kwalificeerde men ons de mededee ling in „De Waarheid" inzake een overval op het hoofdbureau van po litie aldaar als een canard. Ook bij de gemeente-politie trok men haar in twijfel en verklaarde men reeds etnigen tijd op de hoogte te zijn ge weest van het feit, dat de bespre kingen door de bovengenoemde or ganisatie werden gevoerd, maar geen enkele aanleiding tot ingrijpen werd aanwezig geacht. Overigens schijnt ln bepaalde kringen de activiteit van Overste Koppert ongerustheid te wekken, hetgeen o.a. hieruit gecon cludeerd mag worden, dat, naar men ons mededeelde, enkele weken gele den in de buurt van Bilt,hoven op den auto van den. overste gescho ten ls. Naar wij vernemen, overweegt mr. Melschke, substituut-officier van Justitie te Rotterdam, die in „De Waarheid" als een der „sa menzweerders" wordt genoemd, een aanklacht tegen dit blad in te die nen. Wat de namen van andere genoemde Rotterdammers betreft, Dr. v. d. Valk ls een bekende fi guur ln anti-revolutlonnaire krin gen, die zich door zijn optreden te genover het fascisme onderscheiden heeft. Kapitein W. Grandia is be kend uit de historie van de „Ze ven Provinciën". Minister Meynen heeft op vra- gen van het kamerlid Duy« maer van Twist over de wan- toestanden in het leger te recht kunnen antwoorden met een „te laat!" Generaal Kruis was den critici immers vóór geweest met een, dagorder, waarin hij verschillende wantoestanden gesignaleerd had. Da minister kon nu antwoorden, dat de gewraakte wantoestanden kennelijk reeds de aandacht van de militaire overheden hadden en dat men juist op prijs moest stellen, dat er wat aan gedaan werd, in plaats van reden tot'kritiek te ontleenen juist aan de bestrijding van hot kwaad. Doch wij hebben den indruk, dat het onderwerp „leger" nog niet tea gronde is behandeld en dat wij daar over nu nog niet behoeven te zijn uitgepraat. Generaal Kruis beziet de zaken uiteraard van boven af. Brieven van soldaten en van lager, kader, die op onze redactietafel te recht kwamen, bezien de zaken van onder op. En dan worden er andera misstanden ln het leger bespreken, die de bloemlezing van generaal Kruis onvolledig doen blijken. Het loon van den vrijwilliger ls niet groot. Een korporaal met zed dienstjaren schrijft ons, dat hij 28 gulden in de week verdient. Hij moet daarvan zijn vrouw en kind onderhouden en moet er zakgeld van hebben om zijn sigaretten, zeep enz. te betalen. Hij zal er misschien ook schoensmeer van moeten betalen, want sommige onderdeden zijn nog niet zoover met hun Intendance. Da korporaal schrijft, dat hij bij zijn familie moet bedelen. Oorzaak num mer één van een slechte stemming. Veel erger ls, dat veel gezinnen het hun toekomende loon niet, of pas veel te laat ontvangen. Er zijn gezinnen, waarvan de man op Malak- ka zit, die hun „delegatie" (d.i. het deel van het loon. dat rechtstreeks aan het gezin wordt overgemaakt, althans behoort te worden overge maakt) niet ontvangen. De man zit zich te verbijten, het gezin bijt op een houtje. Er zijn andere gezinnen die hun kostwinnersvergoeding niet uitbetaald hebben gekregen sinds 1 Januari van dit Jaar. Tachtig gul den per maand niet uitbetaald. Waarom niet? Administratieve traag heid, hetzij bij het Departement, hetzij bij de gemeente, die de gege vens moest verstrekken. Oorzaak nummer twee van een slechte stem ming. Dit brengt ons op punt drie. De administratieve traagheid ls een nevenverschijnsel van een vlaag van bureaucratie, die het leger schijnt te verlammen. Er is één officier op vijftien solda ten, heeft de minister onthuld. Maal het is heel gewocto, dat er slechts één troepen-officier bij 150 soldaten werkelijk aanwezig is. De andere negen, die het gemiddelde van een op vijftien veroorzaken, zitten in stafbureau* boven den troepenoffi cier en sturen hem brieven met ver. zoek om opgaven, opgaven en nog eens opgaven. Gecontroleerd wordt de troepenofficier nauwelijks, allei is best als zijn opgaven maar in ai laatjes stroomen. De officier moei zich ook 's avonds met den troef bemoeien, zegt generaal Kruis. Zeker, als hij geen papieren behoeft ln tl vullen. Het gevolg ls, dat de heele ma- chine stroef gaat. Bevorderingen waarop gerekend wordt op grond van met goed gevolg afgelegde exa mens, komen niet door. „De papie ren zijn nog niet aangekomen", zegl de kapitein schouderophalend tegen den popelenden korporaal. Hij kenj den papiermolen en berust. Lie kor poraal meent, dat de kapitein tl gauw berust: „Jawel, hij leeft boven het levensminimum, ik er onder." Gevolg: slechte stemming. Punt nummer vier: teleurgesteld! verwachtingen. Gouden bergen heb ben de Oorlogsvrljwilligersbureaui soms beloofd. Klakkeloos kreeg een wachtmeester van de veldartillerll toezegging, dat hij in zijn rang bij dl marine zou kunnen komen. De man dient natuurlijk als matroos derdl klasse. Er is gezegdde rechte man op de rechte plaats. leder zou wor den getoetst voor de officiersoplei ding. Is dit gebeurd bij alle onder- deelen? Is het bepaald efficient dal studenten ln de rechten en ln dl letteren worden opgeleid tot auto monteur? Wij spraken een beroepsofficier Mijn zoon. zei hij, wordt geen be roepsofficier. Zijn vader was het zijn belde grootvaders waren het Maar ik laat hem geen verbandakti voor zes jaar teekenen, als hij kant loopt die zes jaar als korporaal bjj den troep te gaan meeloopen, om dat hij op de hinderntsbaan een slecht punt heeft gehaald. Want h(j kan niet tusschentijds afzwaaien. Eenerzijds dus niet geheel de be loofde selectie, anderzijds een se lectie, die hét risico voor de betrok kenen te groot maakt. Waarom kun. nen de teleurgestelden den dlensl niet uit? Zij belasten de stemming Vdor de hoogere legerleiding ziit het slechts détails, waarover de sol daat klaagt. Voor den soldaat zlji het levenskwesties. Het voedsel H dienst ls goed, de kleeding per on derdeel verschillend, de legerlni hier en daar erbarmelijk. Maar dit kan den soldaat weinig schelen, all hij maar geen zorgen heeft. Laai hem echter tobben over zijn gezli en de oorlogsvrijwilliger, die vol idealen dienst heeft genomen, zal eer kankeraar worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1