Voorsteïlen voor Indië onaanvaardbaar? Frankrijk had den Westwall kunnen doorbreken Mededeelingen van Sjarifoedin op een persconferentie PALMEN VOOR Z.H. DEN PAUS T usschentij dsche status Het weer. Geheim Fransch-Poolsch pact werd in 1939 niet nagekomen Volkstelling Begrootingstekort van 2.2 milliard Prinselijk paar terug in ons land Tot hoofd en hart V- 69ste JAARGANG No. 23521 MAANDAG 15 APRIL 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Heilige" Irma Grese Edelweiss Piraten geliquideerd Churchill komt 8 Mei naar ons land Katholieke Kamerfractie 300 a 500 millioen dollar voor herstel Verhooging shagrantsoen Iraansch vertrouwen in Sovjet-beiofte Vit Nederlandsch West-Indië. Een overzicht tijdens de plech tige opening van de Staten van Curagao door Z.Exc. dr. P. Kasteel, Gouverneur van Curacao HET POLITIEK DEBAT Voor het eerst na zes jaar wer den Zondag in de hoofdstad groote Palmpaasch-optochten door de kinderen gehouden. Op vele puixten der stad trok de jeugd met haar Palmpaschen naar tehuizen-en inrichtingen, waar de met lekkernijen be hangen, versierde stokken aan minder bedeelden en ouden van dagen werden aangeboden Mïllioenennota Inwisseling Japansch bezettingsgeld H. Mis voor de oorlogs slachtoffers Eeuwenoude traditie Opheffing der staking bij de Hoogovens Drukke dag voor de N.Z.H. Als gij door uw zaken geheel in beslag wordt genomen, slechts oog hebt voor uw persoonlijke belangen, zóó opgaat in genoegens en plei- ziertjes, dat gij het doel van uw leven niet meer ziet, dan wordt het tijd een bril op te zetten. O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De republikeinsche „minister" van Defensie, Sjarifoedin, heeft volgens li. P. op een conferentie te Medan gezegd, dat de Neder- landsclie voorstellen voor de In donesiërs onaanvaardbaar waren, omdat zij onvoldoenden waarborg boden voor de Indonesische onafhankelijkheid, terwijl ander zijds de Indonesische voorstellen onaanvaardbaar bleken voor de Nederlanders, waardoor men op liet doode punt geraakte. De par tijen trachten thans een „tus- sohentijdsclien status" te schep pen, gedurende welken de onder, handelingen konden worden voortgezet. Van Mook, zoo zeide hij, was niet ln staat een beslissing te nemen en Lord Inverchapel zal er bij de -Ne- derlandsche regeering op aandringen den „tusschentijdschen status" te ac cepteeren. Sjarifoedin verklaarde verder, dat de besprekingen met de Nederlandsche regeering er op gericht zijn een ernstig conflict te voor. kómen. „Als de tusschentijdsche vorm niet door de Nederlanders wordt aanvaard, zal Indonesië stappen on dernemen." Sjarifoedin gaf geen na dere aanwijzing omtrent den „tus schentijdschen status". „Nederlanders en Indonesiërs kwamen gedurende de afgeloopen weken nader tot elkaar, omdat men de feiten boven de theorie wist te stellen. Beide zijden heb ben getracht tot overeenstem ming te komen „op basis der fei telijke situatie", daarbij de nood zakelijkheid van de economische reconstructie erkennend, doch het zal nog wel eenigen tijd du ren voordat de hartstochten ge kalmeerd zijn en de .orde her steld," aldus dr. Van Mook op een persconferentie te Londen. Hij zeide voorts, dat de bijzonder heden over de toekomstige regeling van het Indonesische vraagstuk nog niet bekend konden worden gemaakt, maar dat hierover beslist zou wor den in de a.s. Nederlandsch-Indone sische conferentie, „welker besluiten geratificeerd zullen worden zoowel door het Nederlandsche parlement, als door de „organisatie aan de an dere zijde". Het is nog niet bekend of deze bespreking in Nederland of in Indonesië zal worden gehouden. Deze conferentie zal de Nederlandsch-In- donesische betrekkingen regelen vol gens het principe van het partner schap, waarbij de Indonesiërs ver strekkende autonomie ontvangen voor het regelen van hun binnen- Iandsche aangelegenheden en de bui tenlandsche politiek en op zekere I» Onder Duitsche meisjesstudenten is een geheime beweging ontstaan, die van Irma Grese, opgehangen we gens haar wreedheden in Bergen -Bel een, een „heilige" wil maken. Deze fanatieke „studentinnen" houden ge heime bijeenkomsten en stichten een nieuw nazi-ritueel, dat Irma Grese tracht voor te stellen als een Duit sche Jeanne d'Arc. Tot dit ritueel be hoort het dragen van roode petjes, waarmede >zij de Britsche militaire politie willen navolgen. Zij beweren, dat de „heilige Irma" gefolterd is om haar tot het doen van een valsche bekentenis te dwingen. I» »i Het Britsche militaire bestuur in Duitschland heeft Zaterdag medege deeld, dat een Duitsche bende van anti-nazi's, die in 1933 in Duitsch land gevormd was, teneinde te „vech ten voor een vrij Duitschland", doch na het einde van den oorlog haar werkzaamheden voortzette door Po len en vluchtelingen te terrorisee- ren, nu geheel.geliquideerd is. De bende stond bekend ais de „Edel weiss piraten" en bestbnd l»it jonge menschen van 1822 jaar. Het reeds eerder aangekondigde bezoek van Churchill aan Neder land, waarbij de Britsche oud premier te Leiden het eeredocto raat der Universiteit in ontvangst zal nemen, is vastgesteld van 8—13 Mei. In de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. dr. L. N. Deckers, als voorzitter van de Katholieke Tweede Kamer-fractie, is tijdelijk benoemd mr. Br. Teulings. hoogte ook de defensie gezamenlijk behartigd zullen worden. Voor'liet economisch herstel van Indonesië, zoo deelde dr. Van Mook mede, zijn buitenland- selie credieten noódig van 300 A 500 millioen dollar. In de Ver. Staten, Engeland en Australië zijn stappen ondernomen oiu dit bedrag te krijgen. Bij zijn terugkeer in Nederland heeft minister-president Sehermer- horn verklaard, niet ontevreden te zijn over de besprekingen in Enge land gevoerd. Hij zeide, dat dr. Van Mook naar Nederland is gekomen, omdat tijdens -de besprekingen te Ba tavia voorstellen ter tafel zijn geko men, die dicht raken aan hetgeen in de regeeringsverklaring is hekend ge maakt. Van Mook is gekomen om enkele punten, waarop nog overeen stemming bereikt moet worden, on derling te bespreken. De commissie-Van Poll zal 16 April naar Nederland terugkeeren, de heer Weiter uitgezonderd. Verwachting tot Dinsdagavond; Zonnig weer met wind tusschen Oost en Zuid. Zon onder 19.36. Maan 19.40 6.11. Zon op 5.41. V.M. 16 April. In aansluiting op ons indertijd ge publiceerde bericht inzake de verhoo ging van het shagrantsoen per 15 April tot 50 gram, Kunnen wij thans mededeeien, dat verscheidene winke liers heden op die basis bevoorraad zijn en Dinsdag op den loopenden bon aan het publiek aullen afleveren. A. P. meldt uit New York, dat Edward J. Stettiuius Jr., de perma nente Amerikaansclie afgevaardigde in den Veiligheidsraad, de leiding zou nemen van de oppositie tegen de Russische poging om de Iraan- sche kwestie af te voeren van de agenda van den Veiligheidsraad. De Sovjet-Unie blijft intusschen bij haar eisch van verdere behande ling van dit probleem door den raad af te zien. De Iraansche premier, Ghava- ni, heeft medegedeeld, dat hij nieuwe instructies gezonden heeft naar den Perzischen am bassadeur te Washington, Hus sein Ala. De regeering van Te heran vertrouwt erop, dat de overeenkomst met Rusland eer lijk zal worden nagekomen, o.a. wat betreft de evacuatie der Russische troepen vóór 6 Mei. Leden van het Poolsche op perbevel, die in 1939 ae Duitsche invasie hadden te doorstaan, hebben verklaard, dat, indien Frankrijk de bepalingen van een geheim verdrag met Polen was nagekomen, de tweede wereld oorlog waarschijnlijk voor het grootste deel op Duitschen bodem zou zijn uitgevochten. De minister van Nat. Defensie in het voormalige Poolsche kabinet in Londen verklaarde aan A.P., dat de Franschen een offensief hadden be loofd, onmiddellijk na de invasie van Polen. De Fransche en Engelsclie staven wisten, dat de Westwall met een zwakke strijdmacht van 11 divisies was bemand, terwijl er tegenover de Polen 78 divisies stonden. Deze ver klaringen stemmen overeen inet Kei- tei's verklaring in Neurenberg, dat de Franschen niet op Duitschers zouden zijn gestuit, indien zij tijdens de campagne in Polen hadden aange vallen. Frankrijk en Polen gingen in Mei 1939 een geheim pact aan, na be- Naar het ANP verneemt, ligt het in de bedoeling van de regiering te bevorderen, dat per 31 Decem ber van dit jaar een volkstelling zal kunnen worden gehouden. Hier aan zullen dan worden verbonden een beroeps- en een woningtelling. Het politiek debat tusschen prof. Schermerhorn en prof. De Vries zal te Rotterdam worden gehouden op 31 April. Als voorzitter der ver gadering zal fungeeren Mgr. dr. J. Witlox, hoofdredacteur van de Maasbode. sprekingen tusschen den Poolschen minister van Oorlog, Kasprzycki, en gen. Gamelin. Het pact droeg de handteekeningen van Kasprzycki en Gamelin en bepaalde, dat, ingeval van een Duitschen aanval op Polen het Fransche leger verschillende ope. ï-aties zou uitvoeren, o.a. zou Frank, rijk op den vijftienden dag van zijn mobilisatie mét het gros van zijn strijdkrachten 'n aanval op Duitsch land ondernemen. Aan gen. Gamelin werd herhaaldelijk medegedeeld, dat de Westwall vrijwel onverdedigd was. Omstreeks 10 September zegden de Franschen een beperkt offensief toe, maar dit bleef beperkt tot schermut selingen. De minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer de millioe- nennota, behoorend bij de rijks- begrooting over 1948, ingediend. Op den gewonen dienst wordt voor 1946 een batig saldo van f 163.047.648 geraamd, dat bestemd is tot bijdrage aan den buïtenge- wonen dienst. Deze sluit uiteinde lijk met een nadeelig saldo van f 2.226.134.267. Dit tekort blijkt dus belangrijk minder te zijn dan het reeds eer aangeduide deficit over 1945, dat thans wordt ge raamd op ruim 3.5 milliard. Buitenlandsche leeningen en buitenlandsche activa kunnen 1.8 milliard opbrengen. De resteeren- de 1.2 milliard zullen moeten wor den verkregen uit besparingen, daar een Inflationistische geld- ereatie anders niet te vermijden zou zijn. Blij alle Neaerlandsclie .deviezen- banken en bij de Javasche Bank te Amsterdam is voor geëvacuee.'den uit Ned.-Indië op beperkende voor waarden de gelegenheid opengesteld tot inwisseling van Indische munt biljetten, biljetten van de Javasche Bank en Japansch bezettingsgeld. Aan alle pastoors in het bisdom Haarlem is verzocht, Zaterdag 4 Mei a.s. een H. Mis te laten opdragen voor allen, die tijdens den laatsten oorlog hun leven hebben gegeven voor het vaderland. Het zendercomplex Huizen heeft een nieuwen kortegolf-omroepzender in gebruik gesteld. Deze werkt op een golflengte van 49.77 meter. Het pro gramma van den wereldomroep (P.C.J.) zal ook over dezie nieuwe golflengte worden uitgezonden. Ter gelegenheid van de plechtige vie ring van den Palmzondag, gin gen de marmeren al taren in de 50 kerken van Rome schuil on der een regenboog van gekleurde bloemen. De Paus leidde een bijzondere mis in zijn privé-kapel. Volgens een eeuwenoude tra ditie ontving Hij zijn palm in de groote sa lon naast zijn kapel. De aangeboden palm was een speciaal ver vaardigd kunstwerk, rijk bewerkt met bloe men en op middel- eemvsche wijze beschil derd met miniaturen. De .bladeren van de pontificale palm wor den altijd verzorgd door de familie Bresea uit San Remo. Dit pri vilege aan deze fami lie dateert reeds uit den tijd van Paus Six- tus V, in de 16e eeuw en wel om de volgen de rede; In 1586 werd onder leiding van den architect Fontana de reusachtige obelisk in het centrum tan het plein voor den St. Pie- ter opgericht. Voor het plaatsen van de bijna 30 meter hooge naald gebruikte Fontana 800 werklieden, 140 paar den en 50 cylinders. De architect had echter geen rekening gehou den met de spanning die door het enorme gewicht op de touwen werd uitgeoefend en op het meest kritieke mo ment begonnen de ge- leide-touwen te rek ken. Hoewel de Paus aan de omstanders Stilte had op den huldigen opgelegd, op straffe des doods, schonk een van de werklieden,- een stoere zeeman uit San Remo, aan dit bevel geen aandacht en riep uit, „acqua alle corde" (water op de touwen), waardoor hij een ramp vermeed. De zeeman behoorde tot de familie Bresea en de Paus was zoo on der den indruk van 's mans tegenwoordigheid van geest, dat Bresea een wensch mocht uitspreken. De zee man vertelde den Paus onmiddellijk, dat zijn oude vader in San Remo de mooiste pal men aan de Rivièra teelde en die aan den Paus wilde leveren. Paus Sixtus bepaalde hierop, dat de palmen, die den Paus op Palm zondag verschaft wor den. altijd door de fa milie Bresea moesten worden geleverd. Tot dag wordt aan dit bevel van Paus Sixtus gevolg gegeven. (U.P.) Zaterdagavond om vijf minuten voor zeven landde op het vlieg veld Soesterberg het Dakota-toe- stel bestuurd door kapitein Son- derman, waarmede H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernliard hun reis naar Scandinavië hadden ge maakt. Het vliegtuig was omstreeks half vier uit Oslo vertrokken. Do reis had mede als gevolg van het goede weer een vlot verloop ge. had. Prinses Juliana en Prins Bernliard hebben zich direct na aankomst te Soesterberg naar het paleis Soestdjjk begeven. Het bezoek van den Prins en Prin ses aan Noorwegen droeg 'n beleefd heidskarakter, zoodat van het. sa menzijn van Prinses Juliana er» Prins Bernhard met hun koninklijken gastheer weinig naar buiten bleek. Zaterdagochtend gebruikte het Prin selijk Paar een lunch in het slot Skaugum, de residentie van den Kroonprins. Zaterdagavond heeft het Concert gebouworkest een concert gegeven in Cslo, waar het publiek zeer enthou siast was. Heden concerteert men te Malmö en Dinsdagochtend vertrekt het eerste Dakotavliegtuig van het orkest met Van Beinum naar Schip hol. Dit is dan het einde van een reis, tijdens welke de Amsterdammers ze ven concerten gaven. De directie van het Hoogovenbe- drijf heeft Zaterdag aan de arbei ders van Walser ij Oost de volgende mededeeling gedaan: Naar aanleiding van de ons door de kern uitgebrach te wenschen om het werk aan Wal ser;) Oost te hervatten,' deelen wij mede: A. Walserij Oost zal Woensdag 17 of Donderdag 18 April voor werk hervatting worden opengesteld. B. De aanmelding voor de werk hervatting dient te geschieden Dins dag 16 April tusschen 9 en 15 uur bij den portier aan Walserij Oost. Bij deze aanmelding zal men kun nen vernemen bij welke ploeg men is ingedeeld en of de Walserij Oost Woensdag of Donderdag weer in be drijf komt. C. Na de werkhervatting zullen de besprekingen welke worden gevoerd over bestaande bezwaren tegen on derlinge loonverhoudingen onver wijld worden uigtebreid tot Walserij Oost. In dit kader zullen ook de loonen van de ovenmannen opnieuw aan een onderzoek worden onderwor pen. Deze besprekingen zullen zoo s«>el mogelijk tot een beslissing worden gebracht. Eventueel uit deze beslis singen voortvloeiende loonsverhoogln- ge zullen met terugwerkende kracht ingaan op den dag van de werkher vatting. De N.Z.H. heeft Zondag een hoogtijdag beleefd. Het was weer een va et Went van trams in alle richtingen: naar Zandvoort, Am sterdam en in de stad zelf. Hoe wel er veel belangstelling was voor de tram, heeft men de drukte toch goed kunnen verwerken, al moes ten dan in de meeste gevallen queues gevormd worden. In de morgenuren was het ver voer, voor buiten bestemd, sleohts matig, doch van des middags- één tot ongeveer zeven uur des avonds was het aantal passagiers overstel pend. Vele Amsterdammers en Haarlemmers hebben Zondag de gelegenheid het zachte, soms zonnige weer en het feit, dat de trams weer rijden aangegrepen •wn een bezoek te brengen aan Zandvoort, dat menigeen niet meer terugkende, want voor de meesten was het de eerste tocht naar deze badplaats sinds de oorlogsjaren. Op de lijn HaarlemAmsterdam was men Zondagmiddag zelfs ge dwongen om de tien minuten te gaan rijden, waardoor een overbe lasting van de tramwagens ver meden kon worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1