Virusziekten Een tuinbouwschool te Noordwijk? Waar de nieuwe weningen komen Het Parochiefeest te Velsen-Noord Paulus onder de Joden H.M. de Koningin naar het Loo MAANDAG 15 APRIL 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING „TARTUFFE" Bertus Aafjes en „Comedia" 4 jaar geëischt voor verrader Letter B t/m Bli Distributienieuws Staatsloterij BOLLENSTREEK De nat. feestdag te Hillegom De bollenbeurs Vertrek of vestiging te Hillegom „Amicitia" te De Zilk Kath. Volkspartij te Lisse BEVERWIJK Loonsherziening bij Papierfabriek Burgemeester neemt afscheid Bonkaarten te Krommenie P Brandstoffenkaarten VELSEN WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? Wannéér Molière, die. voor al les tooneelspeler was en zijn co medies voor de leden van zijn ge zelschap schreef, de opvoering, die „Comedia" gisteren in den Haar- lemschen Stadsschouwburg van „Tartuffe" gaf, had kunnen bij wonen, dan zou zijn applaus boven dat van het enthousiaste publiek gehoord zijn. Wanneer men hem daarna met Bertus Aafjes, die een nieuwe vertaling met dichterlijke vrijheid bezorgde, geconfronteerd zou hebben, dan weten we nog niet hoe de crittiek van den ouden meester zou luiden. Voor ons staat evenwel vast; dat de vertaling, on danks eenige te gemakkelijk ge kozen rijmen, de comedie van den aarts-huichelaar, die een huivering van afschuw opwekt, zeer dicht bij den hedendaagschen tooneellief- hebber gebracht heeft. Een ver dienste, die van hooge waarde is en „Tartuffe" en dus Molière nieuw, frisch leven heeft ingebla zen, zonder het klassieke al te veel geweld aan te doen. Cor Hermus heeft met zijn too- neelgroep de première tot een ge not gemaakt en het artistiek ver mogen van de vaste bespeelster van onzen schouwburg opnieuw beves tigd. Hij maakte van den aarts huichelaar, den sluwen bedrieger en vleienden schijnheilige een cre atie; jammer was dat juist hij nu en dan het volgen der verzen moeilijk maakte door iets te non chalante of te zachte zegging. Een speciaal compliment ver dient Mimi Boesnach voor haar vertolking van de meid Dorine. Zij bracht door haar spel, mimiek en ondeugende optreden de speelsche sfeer, die Molière bedoelde om het tragisch-menschelijke door de co medie minder scherp te maken. Het is steeds weer moeilijk in 'n klein bestek de prestaties van dit voortreffelijke gezelschap onder de loupe te nemen. Zelfs het kleinste rolletje noemen we dat van Lu cas Wensing als de deurwaarder en van Rika Hopper als de groot moeder werd .een juweeltje. Joan Remmelts speeld den bedrogen Or- gon met temparament en zoodanig dat hij aanvaardbaar bleef en ver derja, verder kunnen we ie- deren vriend van het theater aan- edperiment te gaan zien, waar experiment te gaan zien, waar toe zeker nog voldoende gelegen heid geboden zal worden. B. Wesseling uit Haarlem was door het Bijzonder Gerechtshof tot 20 jaar rijkswerkinrichting ver oordeeld voor het feit, dat hij in 1942 aan den politie-officier Ver schoor had verteld, dat een zekere W. Broos illegale lectuur ander het personeel van een luchtbe schermingspost verspfeidde. Broos werd hierop gearresteerd en naar Duitschland vervoerd waar hij in het kamp Dachau overleed. Mr. C. W. Corporaal, verdediger van verdachte, vroeg de sententie van het hof té vernietigen en een lichtere straf op te willen leggen. De eisoh van den procureur-fiscaal luidde 4 jaar gevangenisstraf Uitspraak over drie weken. Morgen, Dinsdag, is aan de beurt voor het afhalen der nieuwe distributiebescheiden de letter B tot en met Bli. Van degenen, die in aanmerking komen voor werkschoenen, kunnen morgen, Dinsdag, een aanvraag formulier afhalen de letters E tot en met J. HEEMSTEDE. Heerenkap- parsbedrijven komen in aanmer king voor scheerzeep op basis van 14 rantsoenen per bediende. Voor de 5e periode zal geen scheeraeep ter besch'feking van kappers worden gesteld. Aanvraagformulieren kunnen worden afgehaald 16 en 17 April van 9—12 uur aan het kantoor v. Merlenlaan 2. f50.000: 10457; f 10.000: 12454; f5000: 3410; f 1 000: 5408 7782 10264; f400: 3163 7944 12387 13085 17535 21300; f 200: 5593 8980 16342 19895 21207; f100: 1344 10024 11599 16816 18292 18539 19996 20996 21703 Het heeft er allen schijn van, dat het bloemencorso, dat ter ge legenheid van den nationalen feestdag op 4 Mei te Hillegom gehouden zal worden, het hoogte punt van de feestelijkheden be looft te worden. In het programma is een kleine wijziging gekomen; het vertrek geschiedt niet te 2 uur doch te 3 uur. Verder wordt ver zocht geen kinderen te laten deelnemen, althans niet loopend, aangezien de afstand, dien de stoet moet afleggen, voor hen te be zwaarlijk wordt. Voorts is van het oorspronkelijke plan, het dorp te versieren met bloemtapijten, we gens tijdnood afgezien. Het is ech ter niet onmogelijk, dat dit plan het volgend jaar wél uitgevoerd zal worden. Een dringend beroep wordt ge daan op alle ingezetenen, vooral op hen, die aan straten en wegen wonen waarlangs de stoet zal trek ken om niet alleen de vlag uit te steken doch ook de voortuinen, gevels en balcons met bloemen te versieren. Tenslotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat het comité voor het bloemencorso op Zaterdag 20 .April zitting houdt in hotel Sister mans, n.m. van 35 uur, teneinde deelnemers in te schrijven. De deelname is kosteloos. 's Zaterdagsmiddags rijden van Haarlem elk kwartier en van Lei den elk half uur trams naar Hil legom. De bloamJbollenbeurs werd ock deze week flink bezocht en er waren wederom verschillende in zendingen, die echter geen van alle de onderscheiding van een certificaat konden veroveren. De beurs wordt echter steeds interes santer omdat thans ook firlmia's met materialen en voor 'het vak benoodBgde artikelen een plaats op de beurs gaan innemen en aller aandacht vragen. Bij vertrek uit de gemeente moet men uiterlijk vijf dagen na datum van dit vertrek mondeling of schriftelijk mededeeling dodn op de afdeeling „Bevolking" van het Raadhuis, waarna men dan koste loos een verhuiskaart ontvangt. Bij vestiging in de gemeentè moet men de verhuiskaart persoon lijk inleveren bij de afdeeling .Be volking" van het Raadhuis, uiter lijk binnen vijf dagen na dagtee- keniitg van deze kaart. Op de laatstgehouden vergade ring van de ver buiten De Zilk bekende R. K Tooneelvereeniging „Amicitia" bleek een goede geest te heersehen. Er waren wederom eenige uitnoodigingen binnengeko men voor de opvoering van het Fatima-spel. Tot voorzitter werd benoemd de heer J. de Winter. De Vereeniging „Theorie en Praktijk" te Lisse hield een leden vergadering onder voorzitterschap van den Heer Steensma. Mej. dr. M. P. de Bruin Ouboter hield een lezing over „Virusziekten". Zeer in teressant was dat gedeelte der le zing waarin sRr. aantoonde, dat de virusziekte in de bloembollen niet wordt overgebracht doordat de bolwcrtels met elkaar in aanra king komen, maar de bloemen en bladeren worden geïnjecteerd door de bladluizen. De besmetting heeft dus plaats boven den grond door insecten-dragers. Echter wordt niet uitsluitend op deze wijze geïnjec teerd, maar ook door het sap van de zieke planten dat in aanraking komt met dat der gezonde planten. Dit geschiedt bij het snijden der bloemen. Proefnemingen hebben duidelijk uitgewezen, dat men nimmer gezonde en zieke tulpen door elkaar moet snijden, daar op deze wijze het sap via het mes dat gebruikt wordt op de gezonde plant wordt overgebracht. De Katholieke Volkspartij afd. Lisse heeft in het veilinggebouw van den H.B.G. een algemeene le denvergadering gehouden. Bij de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad werd allereerst ge discussieerd over de splitsing in een A en B.-groep. Het bestuur wilde overeenkomstig het reglement te werk gaan. doch wenschte het oor deel van ae vergadering te verne men. De heer J. P. de Koning meende dat de splitsing van de A en B-groep heeft afgedaan. Bij het uitkomen van de Katholieke Volks partij met een A en B-groep zou den wij ons juist schade berokke nen. De heeren J. van Dijk en C. W. Barnhoom spraken zich in gelijken geest uit. Algemeen sprak de vergadering zich er over uit bij de as. groslijst- stemming slechts met één lijst uit te komen. De volgende personen werden candidaat gesteld; P. Romijn; J. P. de Koning. Jac. van der Zwet. J. W. A. Lefeber; F. J. van Kesterers; A. J. Mesman; G. J. Verdegaal; G. J. Ransdorp; J. Kortekaas; C. El- fering; L. van Rooijen; W. Bon; W. van Dijk; Jac. van Dijk en G. C. Degger. Besloten werd tenslotte een schrijven te richten tot het partij bestuur om een betere salarieering te verkrijgen voor de onderwijzers. Er is bij de besturen van de or ganisaties van de Fabrieksarbeiders, werkzaam bij van Gelder Zonen, bericht binnengekomen, dat de technische loonherziening door het college van Rijksbemiddelaars is goedgekeurd. De herziening is geldend met terugwerkende kracht vanaf 26 Februari j.l. In die raadsvergadering der ge meente Noordwijk herdacht de burgemeester den overleden heer J. Banok, in leven concierge en bode van liet gemeentehuis. Er zullen acht woningen gebouwd wordien. De gemeentebegroting sluit met een tekort van ruim f 200.000, voornamelijk ontstaan door de evacuatie. Een eventueel verzoek van den L.T.B. inzake de oprichting van een tuinbouw school zal door de gemeente wor den toegejuicht. In de eerstvolgen de raadsvergadering zullen mede- deelingen gedaan worden over de tram verbinding NoordwijkLeiden Op de prijzen van levensmiddelen tijdiens het badseizoen zal controle worden uitgeoefend. Vervolgens nam de burgemees ter, de heer van de Mortel, af scheid in verband met zijn be noeming tot consul-generaal te Chicago. Wethouder C. Punt sprak de hoop uit, dat de burgemeester veel goeds in het belang van ons vaderland zal kunnen verrichten. De heer E. L. de Wit sprak na mens den raad en herinnerde aan het verblijf der Belgische konings kinderen in Noordwijk, waartoe de burgemeester bemiddeld had. Na mens het gemeentepersoneel sprak de heer G. Veerman. In zijn daarop volgende rede merkte de burgemeester op, dat het hem moeilijk was een passend woord bij zijn afscheid te vinden. Gaarne aanvaardt spr. zijn post in het buitenland, hoewel het hem innig leed doet Noordwijk vaarwel te zeggen. De badplaats en het bloembollenbedrijf noemde spr. de twee voornaamste bedrijven en hij sprak hot vertrouwen uit, dat de toekomstige raden deze belangrijke zaken nooit uit het oog zullen ver liepen. De burgemeester wees ook op de groote toekomst, die Noord wijk als forensenplaats wacht. Daarna sprak de heer Van de Mortel zijn dank uit voor de volle medewerking, welke hij van een ieder had ondervonden. Daarna drukte de heer Van de Mortel alle raadsleden de hand. De uitreiking van levensmidde len- en brandstoffenkaarten voor de inwoners van Krommenie wordt gehouden in café Bogte; 16 April E t.m. J. Het uitreikingslokaal is geopend van 9.1512 en van 14—16 uur. Hertog Willem Caspar zat juist aan den maaltijd, toen, zijn lakei Pe- tronius doodsbleek kwam binnen bollen. „Goedenmiddag, Petronius," sprak de hertog, „het is hepaalcl koud weer vandaag." „Heer," riep Petronius, „hebt u wel gelezen wat er in de krant staat?" „Nee," zei de hertog. „Dan moet u het vast lezen," zei Petronius en hij haalde het laatste nummer te voorschijn van „De polderkoerier". De hertog nam het blad ter hand en terwijl hij nog een pannekoek aan de vork prikte las hij het artikel van den eersten redacteur over de bandieten in Napels. „Ik heb nog nooit zooveel bandieten gezien als in Napels," schreef de eerste redacteur, „en daarom ben ik blij, dat Ik er nooit geweest ben. Als ik er nog eens kom, kom ik vast niet alleen." „Maar dat is geweldig!" rien de hertog. „Wat is geweldig?" vroeg Pen tronius. „Wel van die bandieten," sprak de hertog, „we gaan er dadelijk heen." „Dat meent U toch niet," riep Petronius. „Wel wis en waarachtig,'* zei de hertog, „laat dadelijk de paarden inspannen en zorg voor de beste karos." „Kr is geen beste karos," zei Petronius, „ze zijn allemaal even slecht." „Dan nemen we ze allemaal mee," antwoordde de hertog en mijn lijfwacht ook." „Die pummels!" riep Petronius. „Geeft niet," zei de her tog, „mee gaan ze." Eh toen stuurde hij Petronius de kamer uit en at de pannekoek op, die nog steeds aan zijn vork geprikt zat. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur 34 van de met rijkssteun te bouwen normale wo ningen, welke aan deze gemeente zijn toegewezen, te bouwen op de z.g. Munnikenweide. In overeen stemming met het uitbreidingsplan zal voor dit doel een nieuwe weg worden aangelegd, die evenwijdig loopt met den Munnikenweg. Aan dezen nieuwen weg zullen tevens de Zweedsche noodwoningen, in blok ken van vier, geplaatst worden. De overige woningen, waaronder 9 middenstandshuizen, welke voor- loopig worden ingericht voor ge bruik door meer dan één gezin, zul len gebouwd worden in de omge ving AlkmaarschewegKerkstraat. Volgens onderstaand schema zal -met ingang van Dinsdag 16 April de uitreiking van de Brand- stoffenkaart T 606 beginnen; Aan gezinnen, die in de straten wonen beginnende met de letters A t.m. Brandsteeg) Dinsdag 16 April. Gezinnen van Breestraat t.m. Hornlaan, Woensdag 17 April. Gr. Houtweg t.m. Noorderweg, Donderdag 18 April Noorderwijk- weg t.m. Vondellaan, Vrijdag 19 April. Wijk aan Zee en straten D. Waarestraat t.m. Zeestraat, Zaterdag 20 April. Jan Alsweg Dinsdag 'letter A.)Mr. v Lingen- laan, Donderdag (letter L)Str. Van Linschotenstraat eveneens Donderdag enz. Medegebracht moeten worden het aanvraagformulier M.D.. 323 11; de Tweede Distributie-stam kaart van alle gezinsleden en het restant van de brandstoffenkaart T 505 of T 509, waaraan zich de bon 49 bevindt. De uitreiking zal geschieden op het Distributie-kan toor, K. Delfsweg 1, afd. Textiel; iederen dag van 9—12 uur en 2 3.30 uur. Zaterdag van 9—12 uur. Ieder moet op den voor hem aan gewezen dag komen. De afdeeling handibal van DEM zal binnenkort voor het eerst aan de competitie deelnemen. Voor dezen zomer is een noodcompetitie geformeerd, die in Mei aai be ginnen. De viering van het veertig-jarig bestaan van de parochie van St. Jo zef te Velsen-Noord belooft een grootsch feest te worden voor heel het dorp en voor alle geëvacueer- cen. De feestelijkheden zullen ge houden worden van 18 tot 25 Augus tus; zij beginnen met een triduum op 15 Augustus. 16, 17 en 18 Augustus is een fancy-fair, waarbij de Zaterdagmiddag voor de kinde ren wordt gereserveerd. Voorts zal er een tuinfeest zijn in de tuinen van de pastorie. De Beverwijksche auteur G. Bonnema zal een parochie-revue schrijven, waarin de geheele jeugd van Velsen-Noord betrokken wordt. Er zullen volks dansen zijn en een groot kampvuur van de verkenners. Al met al een feestweek, zo<~als Velsen-Noord nog zelden beleefde. Excelsior- hield zijn eersten com- petitierit over 50 KM. De uitslag was; 1 Karei Neeft, 2 Lou Kiekens, 3 Jan Ekel, 4 Jan v. Maris. tf Wat Franz Werfel in zijn groot tooneelspel „Paulus onder de Jo den" behandelt Is het mysterie van Israel's roeping, het smartelijkste mysterie van heel de geschiedenis der menschheid, welks voleinding gelijk zou zijn aan de wederopstan ding uit den dood. Het is dus een tragedie van de synagoge, die in de Middeleeuwen werd afgebeeld als een geblinddoekte, als een, die oogen heeft en niet ziet, totdat de tijd vervuld zou zijn en Israël zijn verworpen Messias zou herkennen. Deze tragiek heeft Werfel in zijn stuk vooral verbeeld in de figuur van St. Paulus en van Gamaliel, den edelsten vertegenwoordiger van een zuiver en idealistisch jodendom. Daaromheen de hoogepriesters en leden van het Sanhedrin met hun nationaal religieus bewustzijn, de heidenen van het Romeinsche rijk, de volgelingen van den Gekruisigde, die nog niet hegrijpen, dat de oude Joodsche wet is vervuld. Deze groe pen botsen op elkaar, en moeten botsen, omdat in hun midden het Kruis staat, voor de Joden een er gernis, voor de heidenen een dwaas heid en een teeken van tegen spraak toen, nu en altijd. Onder regie van A. Defresne heeft het Amsterdamsch-Rotterdamsch tooneel een opvoering gegeven, die door de zwakke bezetting van de meeste rollen niet den grooten en magischen vorm kreeg, dien deze eigenlijk behoorde te hebben, maar waarin enkele hoogtepunten voor kwamen, die een gang naar den schouwburg alleszins wettigen. Dit was hoofdzakelijk te danken aan Albert van Dalsum, die in de fi guur van Gamaliel een van zijn groote tragische gestalten creëerde. H. M. de Koningin is Zaterdag voor een korte vacantie naar Het Loo vertrokken. HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr. overz. 8.20 Gram. 9.00 „Pluk den dag". 9.30 Waterst. 10.15 Vrouw. 10.30 „Splendora". 11.00 Kon. Conser- varotium. 11.15 „Als de ziele luis tert". 12.00 Gram.pl. 12.15 Voor dracht. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr. overz. 13.45 „Herstel R.K. Kerkgebouwen". 14.00 Gram. 14.15 J. M. Hesmerg, viool. 15.00 Liederen. 15.15 Volks- gezondh. 15.45 Orgel. 16.00 Zie kenbezoek. 16.30 Gamelan. 17.00 Frans van de Ven, bas. 17.30 Gram. 18.00 Dlnermuziek. 18.15 Jongeren. 18.50 „Als ik slapen ga...." 19.00 Nieuws. 19.15 Progr. overz. 19.20 Gram. 19.45 T.B.C.- bestr. 20.00 Nieuws. 20.05 Lijdens meditatie 21.05 Departem. 21.20 Cantate. '21.50 Gram. 22 00 Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22 30 Nocturne. 22.35 „De polder gaat eraan!" 23.00 Gram. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.40 Pierre Palla. 9.00 Gram. 9.15 Morgenw. 9.30 Gram. 10.30 Gesprekken. 10.35 Piano. 11.00 Voordracht. 11.15 Lyra-trlo 11.45 Krijgsgev 12.00 Ensemble Geza Kiss. 12.30 Platteland. 12 40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroep-ork. 14.00 Met naald en schaar. 15.00 Handen uit de mou wen. 15.15 Gram. 15.30 Cocktails. 16.00 Plano. 16.30 Kindertijd. 16 45 „Van 1418". 17.00 Vioöl- voordr. 17.30 Red. White and Blue Stars. 18.00 Nieuws. 18 15 Weeroverz. 18.18 Romancers. 18 45 Verkiezingen. 19.00 en nu naar bed! 19.05 Höntgenkwartet. 19.30 Ned. Strijdkr. 20 00 Nieuws. 20.05 Bonte Dinsdagavond. 21.30 Hoorspel. 22.00 „Contact". 22 15 Buitenl. overz. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Directeur: J J W Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur; W. Severln,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2