In Iran strijden privé-„legers" Arnold Meyer- affaire Indonesiërs zijn niet altijd uitgebuit DE LEIDING DER GEMEENTELIJKE BEDRIJVEN BANDOENG eens de trots van Indië Tot hoofd en hart m NedAnd. Regeeringsvoorlichtingsdienst over het werk der Nederlanders „Democraten" willen spoorlijn Bagdad-Teheran afsnijden 69ste JAARGANG No. 23523 WOENSDAG 17 APRIL 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Omwentelingsstreven in Duitschland? J J Te Vlissingen werd bij de Kon. Mij. „De Schelde" het eerste schip na de bevrijding te water gelaten. Het is de vrachtboot nr. 253 van 3000 ton, een der drie Hansebooten, in 1943 door den bezetter op stapel gezet, om voor militaire doeleinden gebruikt te worden Oproeping dienstplichtigen Niet in één hand, zeggen B. en W. Het weer. Moord- en roofzucht wordt door"^ Japanners aangewakkerd 16 PARTIJEN EN GROEPEN BIJ STATENVERKIEZING Men kan dagelijks menschen ontmoeten, die er uiterlijk zeer verzorgd uitzien en zich een groote luxe kunnen ver oorloven, maar zij moeten niet hun mond opendoen. Het zijn pauwen, die met hun waaiervormige staarten in volle pracht pronken, doch uit hun keel slechts een rau- wen schreeuw laten hooren. Zie mijn rijkdom; hoor mijn armoede. j NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Of het louter toeval ls geweest weten wij niet, maar in ieder geval is het zeer merkwaardig, dat onmiddellijk na het start schot voor de verkiezingscampagne het „Vrije Volk" kwam met een sensationeele publicatie over een klopjacht op Arnold Meyer, voorma lig leider van de door den Duitschen bezetter ontbonden organisatie Na tionaal Front, die tot veler verwon dering, na zijn ontvluchting vorig jaar uit het kamp-Vught, blijkbaar vrijelijk kon rondloopen door Bra bants dreven. Wij hebben de vorige week uitvoe rig allerlei bijzonderheden betref fende deze affaire gepubliceerd, zon der in de politieke opwinding te vervallen, waarvan het „Vrije Volk" blijk gaf. Zooals men zich herinnert, eindigde het eerste bedrijf met een arrestatiebevel tegen den hulp-re chercheur Kief, (neef van Koos Vor- rink). Ten Kate (leerling-journalist bij het „Vrije Volk"), Schulz, even eens hulp-rechercheur, wegens vrij- heidsberooving van den heer Jansen te Tilburg. Gisteren ls het tweede bedrijf be gonnen: Arnold Meyer heeft zich namelijk bij den procureur-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te 's-Hertogenbosch gemeld, om een onderzoek naar zijn houding en ge dragingen mogelijk te maken. Han gende dit onderzoek kunnen wij dus rustig het oordeel van de officieele rechterlijke instanties afwachten. De persoon Arnold Meyer heeft ons overigens nooit bijzonder ge ïnteresseerd, waar w(j momenteel wél groote belangstelling voor heb ben ls het antwoord op de vraag, waarom juist het „Vrije Volk" zich op dit oogenblik over de affaire zoo opwindt. Afgezien dan van het feit, dat het een aardige ver kiezingsstunt kan zijn, werpt mis schien ook een bericht in het „Han delsblad" van Maandagavond eenig licht op den duisteren achtergrond van deze zaak. Naar een onzer verslaggevers meldt, aldus dit blad, zou het bij den speurtocht naar Arnold Meyer minder om hem zelf te doen zijn geweest, dan wel om bepaalde voor eenige vooraan staande figuren compromittee- rende stukken uit den bezet tingstijd, die zich in diens be zit zouden bevinden. De heer Meyer zou deze stukken hebben opgenomen in een boek, waar van reeds 2000 exemplaren zijn gedrukt, doch nog niet verspreid; aan de regeering zou hij reeds veertien dagen geleden eenige exemplaren hebben gezonden. Interessant is bovendien de me- dedeellng van den rechercheur Kief, die aan het hoofd van de P. R. A. te Amsterdam heeft verklaard, dat hij liandelde op grond van een regec- ringsopdracht. Deze mededeellngen komen over een met de uitvoerige informaties, waarover ook wij beschikken. Onwillekeurig vraagt men zich af, wie of welke regeeringsinstantie heeft de opdracht voor deze wild west-klopjacht op Arnold Meyer ge geven. Men is licht geneigd om, in dien er tenminste een directe of in directe regeeringsopdracht is geweest, den auctor intellectualis te zoeken bij geestverwanten van het „Vrije Volk". En als het waar is dat Arnold Meyer over voor leidende regeerings- personen compromitteerende papieren beschikt, wilden de geestverwanten van het „Vrye Volk" in de regee ring deze dan door de arrestatie van Arnold Meyer in handen trachten te krijgen, omdat ze voor henzelf com- promitteerend waren, of om daar mede andere leden van de regeering te treffen? Wij hebben het vermoe den, dat er binnen het kabinet al een paar woorden in verband met deze affaire gesproken zijn en het zullen wellicht niet de laatste zijn. Het lijkt ons goed, de verdere ont wikkeling in deze zaak, waarin, zijn we goed ingelicht, door sommige in stanties uiterst onbehoorlijk om een zacht woord te gebruiken is opgetreden, rustig gade te slaan, of om de woorden van den minister van Justitie te gebruiken: den uitslag van een onbevangen onderzoek door de bevoegde justitieele autoriteit thans zonder verdere po litieke opwinding af te wachten. In een toespraak tot Amerikaan- sche Journalisten, heeft de B'eiersche minister-president verklaard, dat, in dien de Amerikaans'che troepen zich in de komende zes maanden zouden terugtrekken, er in Beieren oproerige bewegingen zouden ontstaan, die tot een burgeroorlog zouden kunnen leiden, De vroegere nazi-s zullen al les in het werk stellen om den lei der van een democratisch bewind op zij te schuiven en wij hebben ab solute bewijzen van het bestaan van groepen, die naar een omwentelirg streven. Vit Helstngborg is het Zweedsche schip „Kastleholm" vertrokken met bestemming Rotterdam; aan boord bevinden zich 110 Nederlanders, onder wie 10 uit Poolache kampen. Een woordvoerder van den Voor lichtingsdienst der Ned.-Indische re_ geering heeft in een uitzending van Radio-Batavia er op gewezen, dat de sfeer in geheel Ned.-Indië thans wordt gekenmerkt door de vurige hoop, dat de Nederlanders en de In donesische afgevaardigden in Neder, land tot overeenstemming zullen komen. De woordvoerder gaf een over zicht van het opbouwende werk dat de Nederlanders voor den oorlog hebben verricht en wees daarmee de beschuldiging van je hand, als zouden de Indonesiërs altijd zijn uitgebuit. „Tientalleu openbare instellingen voor het welzijn van de Indonesiërs be stonden, en niet alléén op pa pier, zooals heden zoo vele bij de Indonesiërs." Tenslotte betoogde hij, dat er nog vele moeilijkheden in het vooruit zicht waren, waarom nauwe samen werking tusschen Nederlanders en Indonesiërs noodig is. De taak zal enorm veel zwaarder zijn, indien zekere Indonesische lei ders ter wille van hun eigen aanzien en denkbeeldige Importantie de be volking tot gewapend verzet blijven aansporen. Zijn zij zich er niet van bewust de gevaarlijkste vijanden van hun eigen volk te zijn, dan zullen zij door de Indonesische gemeenschap worden uitgestooten. Luitenant-generaal Sir Montague Stopford heeft bevolen een onderzoek in te stellen naar een bewering van Indonesische zijde, volgens welke het Indonesische garnizoen van het dorp Pesing, ten getale van 60 man, ge dood of gevangen genomen zou zijn toen Nederlandsche troepen deze plaats bezetten. Officieel wordt aangekondigd dat in beginsel is besloten, alle dienst plichtige mannen (nl. zij, die gebo ren zijn in 1927 of vroeger) te re- gistreeren en op te roepen. Dit is noodzakelijk ten einde het ernstig vraagstuk van het scheppen van het „nieuwe leger", zij het dan ook slechts gedeeltelijk, op te lossen. Dientengevolge zal het nieuwe legerpersoneel, waarbij inbegrepen zijn de dienstplichtigen en de reser visten, die niet of nog niet ln ac tieven dienst zijn, Ned.-Indië niet mogen verlaten, tenzij men daartoe toestemming heeft verkegen uit me dische overwegingen of indien men: a. den leeftijd van 45 jaar heeft be reikt (voorzoover dienstplichtig); b. den leeftijd van 48 jaar heeft bereikt (voorzoover reservist); c. geboren is in 1928. dient het aanbeveling aan 't hoofd van elk bedrijf een directeur te plaatsen, die ten volle voor het bedrijf kan opkomen en zal trach ten het verder tot bloei te bren gen, aldus B. en W. Aan een uit breiding der bedrijven behoeft in de naaste toekomst niet te worden ge dacht, zoodat het concurrentie-mo- tief geen rol speelt. En dan is er nog altijd de wethouder van de be drijven. Bovendien bestaan er in regee- ringskringen plannen om te komen tot centralisatie van de vaderland- sche gasbedrijven en van de elec- triciteitsvoorziening; een regionale concentratiegedachte is in de toe komst te verwachten. Groote be langen der gemeente staan hierbij op het spel en groote waakzaam heid, gepaard aan goed deskundig inzicht, is derhalve geboden. Dit kan alleen worden verwacht van iemand, die ten volle voor de be langen van zijn bedrijf kan op komen. Op grond van al deze over wegingen wordt den Raad ontra den tot een éénhoofdige leiding te besluiten. In een uitvoerig schrijven aan den Raad behandelen B. en W. het vraagstuk van de éénhoofdige leiding de gemeentebedrijven, naar aanleiding van de vraag uit den Raad, om over deze kwestie prae- advies uit te brengen. B. en W. herinneren er aan, dat de Raad 28 Juli 1937 zonder noe menswaardige bestrijding het prin cipe van de éénhoofdige leiding aanvaardde. Zeven jaren heeft de combinatie van het Gas- en Waterbedrijf be staan en in die jaren is, ondanks allen goeden wil, van de gekoester de verwachtingen niets terecht ge komen. Practisch nut heeft de combinatie in geen enkel opzicht afgeworpen. In werkelijkheid zijn het twee afzonderlijke bedrijven gebleven. Ten aanzien van de vraag of gas en electriciteit nu samen gevoegd moeten worden, brengen B, en W. een groot aantal argu menten ten nadeele van de een heid naar voren, argumenten, die wij grootendeels reeds belichtten in ons artikel van 26 Maart. Zeker, onder de tegenwoordige omstandig heden, nu beide bedrijven tot nieu wen bloei behooren te komen, ver- verwachting tot Donderdag avond; Vannacht nog zwaar bewolkt. Morgen overdag tijdelijk opklarend. Aanvankelijk plaatselijk lichte neerslag, iets kouder, matige en aan de kust tijdelijk krachtige Westelijke wind. Zon onder 19.39. Maaui 21.59 G.44 Zon op 5.37. Bij de opening van de vergadering van den Veiligheidsraad werd Dinsdag een mededeeling van Trygve Lie voor gelezen over de reglementaire positie met betrekkin,o tot afvoering van de Iraansche kwestie van de agenda. Lie verklaarde, dat het voör hem noodzakelijk was aijn standpunt uiteen te zetten. Aangezien deze zaak een belangrijk precedent zou kunnen worden voor de toekomstige procedure. De heer Lie aeide, dat de vraag zoo gelegen is, of de kwestie automatisch wordt teruggetrokken, totdat de raad een onderzoek be veelt, ofwel dat een lid de zaak op nieuw ter sprake brengt, ofwel dat een bedreiging van den vrede wordt gemeld. Voorgesteld werd de nota van Lie aan een commissie van deskundigen voor te leggen. „Democraten" uit Azerbeldsjan hebben volgens te Teheran ont vangen berichten aanvallen ge daan 111 het gebied ten Noorden van Hamadan aan den spoorweg BagdadTeheran. Zij zijn onge veer 2000 man sterk en bewa pend met machinegeweren en mortieren. De Iraansche regee- rlng'stroepen hebben geen tegen stand geboden, wel echter de prlvê-„fegevs" van feodale land eigenaren ln dat gebied. Ge vangen genomen democraten zouden verklaard hebben dat het doel van de expeditie was de spoorlijn Bagdad—Teheran af te snijden. (U.P.). Bandoeng, eens de trots van Nederl.-Indië, is thans een stad van verwoeste gebouwen. Militairen rijden rond met de wapens in de hand. De bevolking, die ge leidelijk aan weer terug keert, zoekt verdwaasd rond op de puinhoopen van wat eens haar woning was. Zij omvatten het niet, deze el lende; begrijpen niet, waar om een klein deel van bun landgenooten zich zoo plot seling tegen hen keerde. De militaire politie rijdt rond en iedere voorbijgan ger kan ln de volgende se conde een gevaar voor zijn omgeving ziiu. De Rivoli- bioscoop, die sinds lang niet meer draaide, was een brandpunt van het extre mistische verzet en hier was het, dat Britsche kanon nen hun machtige stem moesten laten hooren, om de orde eenigszins te her stellen. De bioscoop is thans niet meer te herkennen en ook de omliggende gebou wen kregen hun deel mee Maar het leven gaat door in Bandoeng, de voedsel- schaarsehte ls groot en zoo verrees kort na de verwoes ting van de bioscoop een kleins Chlneesche warong er vlak naast. Want de Chi- neezen, taai als ze zijn, la ten zich niet onder den voet loopen en ze ploeteren voort, ongeacht de omstan digheden, Wat nog maar even te redden ls, redden ze, alles wat bruikbaar ls wordt meegenomen, want ze kunnen het straks weer gebruiken, straks als ze weer van den grond af. aan zaligheld van eigen land genooten tot het brekings- punt opvoeren. Indien ooit, dan is hier in den systema- tischen opzet van het ver- nlellngsplan en vooral ln het technisch bijna vol maakt aanbrengen van springstoffen de hand der Jappen te onderkennen. Maar een deel van de „overwonnen" Jappen is bij c gaan beginnen.. De Jappen, die zich niet aan de zijde van de extremisten hebben geschaard, helpen mee om den chaos te herstellen, bul ten Bandoeng is 'n deel van hun landgenooten met de opstandelingen meegegaan om hun vernietigend werk van de laatste jaren zoo lang mogelijk te kunnen doorzetten. Overal brandt het in Ban doeng, branden, die een nieuwe phase inluiden voor deze blind, hartstochtelijk, zinneloos verdwaasden, wier moord- en roofzucht door perfide Japanners wordt aan gewakkerd en die d» ramp- het wraakzuchtig streven naar het zaaien van twee spalt en het verwekken van chaos wellicht tè ver ge gaan. Zij schaarden zich openlijk aan de zijde der terroristen en velen wer den met de wapenen in de hand gevangen genomen. Hun lichamen liggen op straat, opgeblazen door hun eigen mijnen. Jappen verlieten de stad in pant serauto's, weg van den vuurgloed der door hen ge stichte branden. Terwijl Bandoeng brandde, speelde de Japansche vedelaar zijn Jubelende melodie. Een deel van de Jappen-bezet ting hield zich aan de hun opgelegde voorschriften en zij waren het o.m., die het hotel Homann tegen de ex. tremlsten verdedigden. Een Britsch-Indische Ghurka houdt daar thans de wacht. De bevolking is voor een deel weer terug en leeft in de ruïnes. Kinderen spelen hun spelletjes weer, met op den achtergrond puin en rookwolken. Engelsche en Britsch-Indische M.P. doet de ronde langs de verwoes te gebouwen en het ls voor hen een lange en ver moeiende weg. Hier en daar helpen zij de bevol king. die blijft toeven bij haar verbrande bezittin gen. Wat verderop stond nog een bioscoop, Nirwana, en het is deze naam, die toe passelijk is op hetgeen men eens, In de lange ja ren dat men weg ls ge weest, over Bandoeng heeft gedroomd. Nirwana is thans eveneens een smeu lende puinhoop geworden en zoo is het met den droom van Bandoeng even eens gegaan. Vroeger was het de Oranje-bioscoop, tijdens de Japansche be zetting werd het Asia en tot voor kort was het Nir wana en men vraagt aich af, of dit nu het Nirwana is, dat de Javaansche be volking zich gedacht heeft. Maar zij keeren terug, de Chineezen en de Javanen, ondanks het feit, dat alle rijstpelleryen en 500 Chl neesche toko's in Zuid- Bandoeng in de asch zijn gelegd. De volgende 16 partijen en groepen hebben candidaten gesteld voor de verkiezingen van de Provinciale Staten der onderscheidene provinciën, welke verkiezingen 29 Mei wor den gehouden: Anti-Rev. Partij, Partij van den Arbeid, Prot. Unie, Kath. Volkspartij. St. Ger. Partij, Chr. Hist. Unie, Comm. Partij Nederland „De Waarheid", Partij van de Vrijheid, Chr. Dem. Volkspartij, Actiegroep Katholieke Jongeren, Bond van Werkers in het Mijnbedrijf, Ncd. Chr. Sociale Corporatieve Unie, Partij van Algemeen Be lang, Groep d'Hert, Groep Blommaert, en Groep Echter- meyer. De Partij van den Arbeid, de Kath. Volkspartij en de Comm. Partij Ne. derland „De Waarheid" hebben ia alle elf provincies candidaten gesteld, de Anti-Rev. Partij en de Chr. His torische Unie in io provincies, ter wijl deze laatsste partijen in Lim burg met een gecombineerde lijst zijn uitgekomen. De Partij van de Vrijheid heeft in 10 provincies can didaten gesteld, in Limburg niet. De St, Ger. Partij diende geen lijsten ln in de provincies Groningen, Drente en Limburg. De Chr. Dem. Volkspartij stelde uitsluitend in Noord-Holland en ln Groningen can didaten, de Pret. Unie alléén in de provincie Noord-Holland en wel uit. sluitend in de kieskringen Amster dam, Haarlem, Velzen en Weesp. De Actiegroep katholieke jongeren ver scheen alleen in Noord-BTabant met lijsten en wel in de kieskringen Den Eosch, Tilburg en Breda. Ook de Ned. Christ. Sociale Corporatieve Unie leverde in Noord-Bïabant lijs ten in en wel in de kieskringen Den Bosch, Tilburg, Helmond, Eindhoven, Breda, Zevenbergen en Bergen op Zoom. De bond van werkers in het mijnbedrijf stelde candidaten in Lim burg, In de kieskringen Maastricht, Sittard en Heerlen. De groep d'Hert verscheen alleen ln kieskring 7 Hulst van de provincie Zeeland, hetzelfde is het geval met de groep Blom- mart. Tenslotte nog de groep Echtermeyer ln den kieskring Heer len van de provincie Limburg en de Partij van het Algemeen B'elang in kieskring 3 Appingedam van de pro vincie Groningen. Op 74-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden mx. L. H. Roeters van Lennep, oud officier van justi tie bii de Haarlemsche rechtbank.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1