Toch nog tourisme WOENSDAG 17 APRIL 1946 PAGINA 2 Benoeming van directeur slachthuis en gasbedrijf Subsidie voor buurthuizen De affiche-prijsvraag Straatfotografen Jubilea bij Carels STAD EN OMGEVING HULP BIJ RAZZIA 8 jaar geëischt Goede Vrijdag herdenking Sinaasappelen zijn niet lang houdbaar Inbrekers namen bonkaarten mee Bewijs tegen Bleys ontbreekt N.S.B.-ambtenaar tot 10 jaar veroordeeld Cassé tot 20 jaar veroordeeld Vlotte verbinding Beverwijk-Alkmaar Rest B en C t.m. Co Scheerzeep voor kappers Distributie van rijwielen IN HET KORT Aanval op wereldrecord Reuzel in den zwarten handel Staatsloterij Verdeelde markt WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? B. en W. hebben de volgende aanbeveling samengesteld voor de benoeming van een directeur van het Openbaar Slachthuis: 1. G. de Vries, adjunct-directeur van het Openbaar Slachthuis te Haarlem; 2. mr. J. Slager, directeur van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch te Schoonhoven; 3. C. Bergsma, veearts-bacterioloog bij het Open baar Slachthuis te Rotterdam. B. en W. hebben de volgende aanbeveling samengesteld voor de benoeming van een directeur van 't Gem. Gasbedrijf te Haarlem: 1. dr. A. I. den Hollander, adjunct directeur van het Gemeente-Gas bedrijf te Haarlem; 2. ir. G. van Iterscn, adjunct-directeur van het Gemeente-Gasbedrijf te Tilburg; 3. H. Batelaan Hzn., directeur va» de gasfabriek en het electriciteits- bedrijf te Leidschendam. B. en W. schrijven aan den raad: Alhier is een comité gevormd met het doel te komen tot het op richten van club- en buurthuizen. In die tehuizen, waarvan 'er reeds soortgelijke in diverse grooie ste den aanwezig zijn, zal door ont spanning op verschillend terrein getracht worden het persoonlijk element, hetwelk in ieder mensch aanwezig is, op te wekken en door samenspraken de ontwikkeling van gemeenschapszin en sociaal ver antwoordelijkheidsbesef aan te wakkeren. Het Comité is van oor deel, dat ook te Haarlem de drin gende noodzaak bestaat voor het stichten van dergelijke tehuizen in verschillende buurten en is er in middels in geslaagd om de be schikking te verkrijgen over één perceel, hetwedk men zoo spoedig mogelijk hoopt te kunnen openen. Het comité heeft zich thans tot ons gewend met het verzoek om een subsidie van f 5000.Wij zijn van meening, dat ten deze al leszins aanleiding bestaat om het Comité in zijn streven behulpzaam te zijn en dat hier ook voor de overheid een taak is weggelegd, ware het slechts omdat op deze wijze de criminaliteit, welke in de oorlogsjaren een onrustbarende hoogte heeft bereikt, wellicht kan worden verminderd. Vooruitloopend op een meer algemeene regeling, welke de gemeente zou moeten treffen, wanneer dit eerste club huis door andere zal worden ge volgd, stellen wij u voor voor 1946 een subsidie te verleenen tot een maximum van f 5000.—. "Voor de aankondiging der vie ring van het 700-jarig bestaan van Haarlem als stad zal de Commissie voor de Pers en Propaganda een affiche doen verschijnen. Zij heeft daarvoor begin Maart een prijs vraag uitgeschreven, waarvoor deelneming was opengesteld voor kunstenaars te Haarlem en omge ving. Het zeer groote aantal ont werpen ongeveer negentig dat de commissie tot den sluitingsdag, 15 April, heeft ontvangen, is een bewijs voor de groote belangstel ling, die voor de eeuwfeesten van Haarlem bestaat. Door de uitge breidheid van het aantal inzendin gen is het voor de jury echter niet mogelijk uitvoering te geven aan haar aanvankelijke voornemen allen inzenders een eenigszins ge motiveerd 'rapport over haar beslis sing te doen toekomen. Zij zal in plaats daarvan een tentoonstel ling houden van alle ingekomen ontwerpen. Deze tentoonstelling is vastgesteld van 25 tot en met 30 April in den kunsthandel Leffe- laar, Wagenweg 102, te Haarlem en zal van 101 en van 2—5 uur kosteloos toegankelijk zijn, ook voor het publiek. De jury zal vóór de opening der tentoonstelling haar beslissing ne men, maar zal deze niet vóór 1 Mei a.s. bekend maken. In verband met den overlast, welken straatfotografen het publiek bezorgden, stellen B. en W. voor, een verordening vast te stellen, waarin het verboden zal zijn zon der vergunning van B. en W. op of aan den openbaren wieg aan te bieden fotografische opnamen te maken. Het was gister 40 jaar geleden, dat de heer C. Krammer en 25 jaar geleden dat de heer J. Hoge- slag in dienst trad van de brood fabriek Carels. De beide jubilaris sen zijn in restaurant Brinkman op het Plein gehuldigd. De direc teur, de heer C. J. Taaie, zegde hun het diploma en de medaille toe van de Ned. Vereeniging van Werkgevers en bood hun tevens een enveloppe met inhoud aan. Bovendien ontvingen de jubilaris sen ieder een radiotoestel en een bloemenmand. De heer L. J. A. Thorbecke, al hier, is benoemd tot administratief hoofdambtenaar bij den rijksdienst te1, uitvoering van de Zuiderzee- steunwet. 3. De hertog las intusschen het nummer van „De polderkoerier" ten voeten uit. Hij moest op het laatst zoo bukken, dat Petronius zich ernstig ongerust begon te maken. Plotseling stopte de koets en de koetsier ver scheen, begeleid door de gansche lijfwacht, aan het raampje. „Welnu," zei de hertog, „waarom wordt er halt gehouden?" „Wij houden halt, omdat wij niet verder kunnen," zei de koetsier, „en wij kunnen niet verder, omdat wij bij de grens zijn." „Maar ik zie geen grens," zei de hertog. „Wil ook niet," antwoordde de koetsier, „maar er moet er toch ergens een zijn." Hij haalde een groote landkaart te voorschijn en na veel passen en meten stelden ze vast dat ze bij de grens van België waren. „Dan Is het goed," zei de hertog, „we gaan verder." Tegen dit bevel viel niet op te tornen, de koetsier klom op den hok en de lijfwacht draafde lustig voort. Maar na een tijd viel de schemering en toen die eenmaal ge vallen was werd het zoo ontzettend donker, dat je geen hand voor oogen kon zien. Iedereen had dat in de gaten, zelfs de hertog, die niets liever deed dan maar doorrijden. Zij hielden dus halt en sliepen in om pas den Volgenden dag wakker te worden. Het was al laat, want de zon stond hoog aan den hemel. Wat hij toen zag verbaasde den hertog zoo, dat hij van verbouwereerdheid driemaal niesde. En dat doet een hertog niet gauw. In overleg met de Nederlandsche Spoorwegen en de andere vervoers bedrijven heeft Cebuto-N.V. beslo ten reeds dit seizoen de bevolking iets te bieden op het gebied van tourisme. Ofschoon het Departe ment van Vervoer en Energie voorgeschrev heeft dat dit jaar geen tourwagenritten voor genoe gen gemaakt mogen worden, is het Cebuto gelukt, door middel van allerlei bestaande vervoersmidde len, een uitgebreide keuze aan dag- uitstapje- samen te stellen, als mede een wekelijksche achtdaag- sche reis naar Valkenburg. In aansluiting nu op de geslo ten coördinatie-overeenkomst tus- schen de verschillende vervoersbe drijven in geheel het land, is voor het district Haarlem een onder linge overeenkomst afgesloten tus- schen de N.Z.H.T.M., Autobusbe drijf v.h. Maarse Kroon en Autobusbedrijf N.A.C.O. (Storm vogels), welke gezamenlijk in Cebuto-verband het touristenver- voer in het district Haarlem ter hand zullen nemen. Het Cebuto-Reisbureau, dat de geheele uitvoering ter hand zal nemen, is voor dit seizoen tijdelijk gevestigd in de Tempeliersstraat, naast het Tramstation. Reisgidsen en alle inlichtingen zal men aldaar kunnen verkrijgen, alsmede aan het inlichtingenbureau van de Ne derlandsche Spoorwegen. Hedenmorgen stond de 51-jarige Johanna Riedeman uit Santpoort voor het Amsterdamsche Bijz. Ge rechtshof terecht. Haar werd ten laste gelegd aan leden van de W. A. en aan Duiteche militairen die toen in Santpoort en omstre ken razzia's deden aanwijzingen te hebben gegeven omtrent de adres sen van onderduikers. Het getui genverhoor leverde een climax van bezwarende onthullingen op. De wachtmeester der marechaussee van Santpoort, Verbree, verklaar de dat verdachte algemeen als pro- Duitsch bekend stond en met alle N. S. B.-ers uit Santpoort op goe den voet stond. De 20-jarige getuige Hendrika de Haas, wier vader bij een der razzia's is opgepakt en nimmer teruggekeerd, bevestigde op een avond toen zij het huis van verd. passeerde gehoord te hebben dat juffr. Riedeman aan eenige Duit- sche militairen die voor haar deur stonden den weg naar een tweetal met name genoemde straten wees. Langs het trottoir stond een over valwagen geparkeerd. De proc.- fisc. mr. B. C. Besier eischte een gevangenisstraf van 8 jaar. Uit spraak 30 April. De R.K. Arbeidersbeweging in Haarlem organiseert voor de R.K. arbeiders, die des morgens niet de plechtigheden in hun parochiekerk kunnen bijwonen, een Goede Vrij dagherdenking met Kruisvereering. Deze plechtigheden zijn voor de arbeiders in Haarlem-Oost in de parochiekerk van St. Jan aan de Amsterdanfstraat; voor de arbei ders in Centrum, van de parochies H.H. Elisabeth en Barbara, H. Hart in het Kleverpark en St. Joseph, Jansstraat, zijn de plechtigheden in de parochiekerk H.H. Elisabeth en Barbara. Zij beginnen 's avonds acht uur. Het publiek wordt ter voorko ming van bederf dringend aanbe volen met spoed de sinaasappelen die door het verdeelkantoor van groente en fruit sinds Zaterdag j.l. zijn uitgegeven op de door hen in geleverde bonnen bij de hande laars af te halen. De Jaffasinaas- appelen zijn n.l. niet lang houdbaar. Gisteren werd vroeg in den mor gen in een woning aan de Gene ste tstraat een inbraak gepleegd. Men is aan den achterkant bin nengedrongen door de keukendeur, die met een handdoek was afge sloten, daar het slot defect was. Vermist werden o.a. vijf levensmid delenkaarten, een rookerskaart, vier versnaperingskaarten, een be drag van f 700.en een fiets. Gisterenmiddag nam het Am- sterdamsch Bijzonder Gerechtshof de zaak-Bleys opnieuw in behande ling. Tijdens de zitting van 2 April was het onderzoek in een impasse geraakt, daar Bleys ten stelligste ontkende de verklaringen te heb ben afgelegd, welke in het proces verbaal van de P.O.D.-rechercheurs G. Witteman en M. Jacobs waren opgenomen. De beide rechercheurs, als getuigen gedagvaard, verklaar den gisteren voor het Hof, dat verd. Eleys wel degelijk deze verklarin gen had afgelegd, en dat zij hem het proces-verbaal ten overvloede hadden voorgelezen. Niettemin stonden zij zwak, om dat zij verzuimd hadden Bleys het stuk te laten onderteekenen. A. D. Bleys uit Haarlem zou in 1942 schriftelijk aan den S.D. heb ben medegedeeld, dat zijn (jood- sche) zwager S. de Wolf, nog thuis was en diverse waardevolle artike len, o.a. een bootmotor, een Leica- fototoestel, een accordeon en een motorrijwiel in zijn bezit had. Verd. gaf toe den S.D.-agenten, die bij hem een huiszoeking hadden verricht, inderdaad een lijst met genoemde voorwerpen ter hand gesteld te hebben, maar ontkende zulks te hebben gedaan met de bedoeling zijn zwager te verraden. De familieleden hadden hun ver denking tegen Bleys uitsluitend ge baseerd op waarschijnlijkheid, daar alleen Bleys op de hoogte was van Wolf's verborgen bezittingen. De proc.-fiscaal mr. B. C. Besier zei in zijn requisitoir dat hij niet overtuigd was van verd.'s onschuld, maar dat hij evenmin kans zag zijn schuld te bewijzen en verklaarde tot vrijspraak te moeten besluiten. Verd.'s verdediger wees het Hof op de animositeit in de familie van Bleys en drong op onvoorwaarde lijke invrijheidstelling aan, daar ieder bewijs tegen verd. ontbrak. Uitspraak 30 April, Gistermiddag had zich de N.S. B.-er A. de Jong uit Haarlem voor het Amsterdamsch Bijzonder Ge rechtshof te verantwoorden. Hij zou in 1944 te Haarlem aan den N.S.B.-er hoofdwachtmeester Krist en later aan den S.D.-er Viebahn hebben medegedeeld, dat er in het uitreikingslokaal van het distribu tiekantoor vreemde dingen met stamkaarten en bonnen voorvielen en dat zijn chef, H. J. M. Steen man, onderduikers aan een tweede stamkaart hielp. De Duitscher Viebahn, als ge tuige gedagvaard, gaf op een des betreffende vraag van den presi dent volmondig toe, dat Verd. hem deze inlichtingen had verstrekt. Bovendien had de Jong in 1941 een rapport in het Duitsch laten opstellen, over de anti-nat. socia listische gedragingen van de fam. Heemskerk en Gnessin, die vader- landsche liederen zongen, Hitier en Mussolini bespotten en N.S.B.-ers lastig vielen, kennelijk met de be doeling dit rapport naar de Duit- sche instanties door te sturen. De proc.-fiscaal, mr. B. C. Be sier, eischte in zijn requisitoir een gevangenisstraf van tien jaar, waarvan acht jaar door te bren gen In een R. W. I. Uitspraak over veertien dagen. Het Amsterdamsch Bijzonder Gerechtshof heeft gisteren C. H. J. Cassé uit Bloemendaal, die in Juli 1941 te 's-Grarenhage bij het Vrijwilligerslegioen Nederland in dienst was getreden en drie jaar lang propaganda voor het nat.- socialisme heeft gevoerd, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar, waarvan 15 jaar door te brengen in een R.W.I. Hem werd het recht verleend beroep in cas satie in te stellen. Nog steeds bestaat er geen treinver binding BeverwijkUitgeest, waardoor de reizigers voor Alkmaar gebruik moeten maken van bussen. Ofschoon er regelmatig twee bussen liepen, had den deze viel moeite alle reizigers te verwerken. Daarom zijn de Nederl. Spoorwegen er toe overgegaan een tweetal vrachtauto's voor personen vervoer gereed te maken, die nu aan sluitend op de treinen de verbinding BeverwijkAlkmaar zonder oponthoud aan tusschenstations onderhouden. Het is een groote stap vooruit, waar door het drukke vervoer gemakkelijk verwerkt kan worden. Men reist 'n deze auto's op gewone, aan de loket ten gekochte spoorkaartjes. Morgen, Donderdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten rest B vanaf Bram en C tot en met Co. Degenen, die in aanmerking ko men voor werkschoenen, kunnen morgen, Donderdag, de letters O tot en met S een aanvraagformu lier afhalen. Heerenkappersbedrijven komen voor de 6e, 7e en 8e periode 1946 wederom in aanmerking voor scheerzeep op basis van 14 rant soenen per bediende. De aanvragen dienen op de ge bruikelijke wijze per formulier MD 233-41 te worlen ingediend bij het kantoor van het rayon waartoe men behoort, op 18, 19 en 20 April a.s. Een zeer beperkt aantal- rijwie len met banden kunnen ter be schikking worden gesteld van de bekende voorrangsgroepen en van degenen, die geheel aan de gestelde normen voldoen. In verband met het feit, dat slechts een gering aantal rijwie len beschikbaar is, kunnen slechts in hoogst noodzakelijke gevallen aanvraagformulieren worden afge haald op 18 en 19 April aan het kringbureau Zijlstraat 70, loket 15. De aanvraagformulieren behoo- ren te worden ingediend uiterlijk 20 April, onder overlegging van de Tweede Distributiestamkaart en onderteekende werkgeversver klaring. Aanvragen per brief e.d. kunnen niet in behandeling worden geno men. Op het gemeentelijk sportterrein aan de Planetenlaan hadden de Duitschers een groote plaatijzeren loods gebouwd. Nadat de loods was ingestort, werd het terrein als volkstuin in gebruik genomen. Daar er een nijpend tekort is aan sportterreinen, stellen B. en W. voor deze gronden weer voor die doeleinden gereed te maken, waar toe een bedrag van f 22.000 noodig is, waarvan slechts f3568 voor re kening van de gemeente. Daar ongeveer 155 van de 200 slagers hier ter stede Maandag middag willen sluiten, stellen B. en W. voor *om een dergelijke regeling tot stand te brengen. Aan vaardt de raad dit voorstel, dan zullen de slagerswinkels voortaan des Maandagsmiddags gesloten zijn. Mr. F. P. Th. Rohling, wethou der van juridische en personeels zaken der gemeente Bloemendaal, zal Zaterdag 20 April geen spreek uur houden. De Robben-zwemster Nel van Vliet, die zooals gemeld van plan Is een aanval te doen op het wereldrecord 100 M. schoolslag, zal hiertoe Zater dag a.s. op dit nummer te Rotterdam tijdens de internationale wedstrijden, welke de R. Z. C. aldaar organiseert, een poging ondernemen. Bovendien start zij Dinsdag 23 dezer op de wedstrijden van „Het IJ" te Amster dam op denzelfden afstand, terwijl zij tenslotte, hoe de voorgaande po gingen ook afloopen, op 5 Mei a.s., wanneer de „Robben" hun polotour- nooi in het zwembad aan de Kapel straat te Hilversum houden, nog maals een officieele poging tot re cordverbetering zal ondernemen. Bij de Haarlemsehe politie is aangifte gedaan van verduistering van zeven vaten reuzel. By onder zoek bleek, dat een slager uit Cas- tricum zijn toewijzing reuzel wel ontvangen had, maar niet in den normalen handel had gebracht. De burgemeester van Bloemen daal zal Vrijdag 19 April (Goeden Vrijdag) geen spreekuur houden. f 1000: 4668 8684 9991 15225 18522 20266; f400 4327 6622 7902 18670; f200: 2199 3605 10828 11359 11857 19871; f 100: 1078 3224 3929 4157 4211 5899 7435 8164 9037 12014 14358 14377 AMSTERDAM, 16 April '46 Het was heden een zeer stille markt. De geruchten omtrent een nieuwe staatsleening blijven aanhouden. Met vergunning werd heden ver handeld een onder-aandeel Kon. Pe troleum voor 361 pet. Deze koers is gelijk aan den stopkoers van deze aandeelen. Op de Staatsfondsenmarkt was de stemming verder verdeeld. Pand brieven lagen hier en daar wat zwakker. Directeur: J. J. W. Boerrlgter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Se verin HILVERSUM I. 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9.30 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Vlooi. 11.00 Nuttig en noo dig. 11.10 Orkest. 11.45 Krijgsgev. 12.00 Franz von Suppé. 12.30 Pierre Palla. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest Malando. 14.00 Vrouw. 14,20 Ka- merm. 15.00 Sterren en sterretjes. 15.20 „Confetti". 17.00 Kaleidos- coop. 17.30 „Les Gars de Paris". 18.00 Nieuws. 18.15 Weeroverz. De Bilt. 18.18 Red, White and Blue Stars. 18.45 Sport. 19.00En nu Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws. 20.05 naar bed. 19.05 Harpkwartet. 19.30 Gram. 21.00 Rosa Spier. 21.15 Strijk orkest. 21.45 Meditatie. 22.00 Bach- concert. 22.30 Ouderen en Jonge ren. 22.40 Ned. Kamerkoor. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram.pl. 8.00 Nieuws. 8.15 Plechtigheden 9.30 Waterstanden. 9.45 Gramofoonpi. 1015 Morgend. 10.45 Gram. 11.00 Ziekenbezoek. U 00 Gram 11.15 Geestelijke leiding. 11.30 „Daags voor Zijn lijden...." 11.45 Gerrit Vellekoop, blokfluit. 12.15 „De Vierde Koning". 12.30 Lunchcon cert. 13.00 Nieuws. 13.15 Lunch concert. 13.45 Vraaggesprek. 14.00 Melodla. 14.40 Causerie. 15.00 Gram. 15.30 Zang. 16.00 Bijbel. 16.45 Gram. 17.00 Rijk Overzee. 17.10 Gram. 17.30 Ned. helpt Indië. 17.35 Piano. 18.05 Gram. 18.15 Mandolinata. 19.00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz. 19.20 Gram. 19.40 „Vaart der vol ken". 20.00 Nieuws. 20.05 Reg. Voorl.-dienst. 20.20 Apollo. 20.50 Koor. 21.00 Lijdensmed. 21.30 Han Hoogewoud. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws22.30 Trio Pasquler. 23.15 Gram. 23.50 Schrlftl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2