Min. Ringers over vergoeding van oorlogsschade NIEUWE BONNEN Met Paschen in een schoon huis NEDERLAND EN DUITSCHLAND Rijkshulp in vorm van credieten Neurenbergsche Hof dommelt in Vansittart: Net als vroeger zoo heerlijk jj vet! Sinaasappelen en citroenen WOENSDAG 17 APRIL 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht DAMPROBLEEM m p In de Marine-kazerne te Den Haag vond de overdracht plaats van het commando zee macht Nederland door den vice- adtmiraal G W. Stoeve aan den kapt. ter zee J. A .Gauw. Luit,- admiraal Helfrich inspecteert met den afgetreden en den nieuwen commandant de matrozen Geweerschot verwekte beroering Federatief Duitschland de beste oplossing Vier jaar geleden grootste mijnramp ter wereld LA GUARDIA dreigt met aftreden Grootsch internationaal damtournooi HOOGOVENCONFLICT TEN EINDE Deel van D.U.W.-werken wordt stopgezet Mr. M. P. L. Steenberghe zal zijn functie neerleggen Onderwijsvernieuwing Nationaal congres te Utrecht Rantsoenbonnen voor brandstoffen Na 27 April ongeldig Hartewensch der vrouw 7~ 7et is nog altijd de harte- wensch der rechtgeaarde huisvrouw geweest, om voor Paschen met de schoon maak klaar te zijn! Niet zóó maar, omdat het een feest dag is het zit dieper. Pa schen is een soort vernieu wing. Vernieuwing in boven natuurlijken en in natuurlij ken zin. Het eigen geestes leven richt men op het nieuw en blij aspect van de overwin ning van den dood, in natuur lijken zin geeft het voorjaar, dat rondom ons uitbreekt, het verheugende gevoel van hei nieuwe. Met Paschen is het zoo'n beetje of, men het jaar opnieuw inzet. Men schudt den winter af, zet de ramen wijd open, klopt de bedden, verjaagt de motten en spin nen en het kachelstof en plukt de eerste dotterbloemen langs de sloot. Het huis wordt grooter, want tuin of balcon hooren er in eens bij, de kinderen is men kwijt, die spelen buiten, de wasch droogt niet langer bin nen, en het huishouden zonder kachel is een heele verlich ting. Is het wonder, dat de huis vrouw Paschen met een blij hart begroet? En dat ze het Paaschfeest waardig wil ont vangen in een tot in-de-hoe- ken-geboend, geordend huis, waar de vitrage, voor zoover die er nog is, helder gewas- schen en gestreken is en kan concurreeren met de spierwitte voorjaarswolken Steeds minder bewerkelijk is de schoonmaak, naarmate ons bezit minder is geworden. Het is gelukkig, dat een mensch zich zoo makkelijk aanpast, dat als hij aanvaarden wil, hij leeren kan. met minder dan hij gehad' heeft, toch óók gelukkig te zijn. Maar wat hem ook wordt afgenomen, hoe sober hij ook leven moet, er zijn dingen, die hij behoudt, die zijn on veranderlijk bezit blijven. Want welke oorlog of welk menschengeweld zou ons ooit het doorbreken van het voor jaar na den winter kunnen af nemen, of dat, wat we met het Paaschfeest vieren? En dat maakt evenzeer ons leven uit, als het huis, waar we in wonen. A. 3. Ook aan ons land, niet zoo ge zaghebbend maar minstens evenzeer belanghebbend als de groote mogendheden, doet zich de vraag voor, hoe te staan tegenover de toekomst van Duitsch- land. Op de vredesconferentie, die nu eenigen tijd is uitgesteld maar die toch ooit gehouden zal moeten wor den, heeft ook Nederland tot taak, een standpunt in te nemen. In de vorige drie overzichten wer den de omtrekken geschetst van de plannen der bezetters. De Engel- gchen streven naar politieke en eco nomische opbeuring van den ver- slagene; in groote trekken gaan de Amerikanen samen met hun Angel saksische bondgenooten, ofschoon voor een deel door andere motieven geleid De Franschen wenschen nauwkeurig het tegengestelde: am putatie van het Duitsche gebied en van de Duitsche nijverheid. De Rus sen probeeren op het oogenblik geen staatkundige eenheid maar indus- trleele afbraak te bewerken; zij staan dus tusschen Engeland en de Vereenigde Staten eenerzijds en Frankrijk anderzijds; een zwenking naar den Franschen kant blijft ech ter nog mogelijk. Voor een zelfstandige Nederland- sche politiek is hier plaats, echter niet voor 'n origineele. Wij zijn 'n mi litair zwakke staat, die niet of slechts met mate aan de bezetting kan deel nemen. Zelfs als wij ons met andere kleine westersche staten aaneenslui ten, hetgeen ongetwijfeld getracht wordt, is onze kracht nog van be trekkelijk geringe beteekenis. Wij moeten heul zoeken bij een van de groote figuren op het wereldtooneel. Maar al kunnen onze eischen ook de beslissingen der machtigen niet geheel veranderen, zoo belangrijk zijn zij toch nog wel, dat het de moeite' waard is ze juist en aan den goeden kant te stellen. Twee punten verdienen hierbij een plaats in onze overwegingen: wij hebben een geweldige kwitantie voor Duitschland; Duitschland is een belangrijke bron van inkomsten voor Nederland. Onze oorlogskwitantie vermeldt vele milliarden. Eischen wjj het ons toekomende in den vorm van beta lingen in geld, van industrieele ap paratuur, van bedrijven, van pro ducten, dan plaatsen wij ons daar door aan den FranschRussischen kant. Doorvoering van dien eisch immers draagt bij tot de economi sche destructie van Duitschland, die op beider program staat. Vorderen wij grond, dan kiezen wij de (zéker voorloopig) uitsluitend Fransche partij, door aan de - staatkundige eenheid van Duitschland mede af breuk te doen. Wij kunnen ook onze rechten prijsgeven en Duitschland weer op de been helpen brengen. Daarmee spelen wij direct Engeland en Ame rika in de kaart. Het voordeel hier van is, dat onze handelsbetrekkin gen met dit natuurlijke achterland van onze havens, wel niet onmid dellijk, maar toch op den duur, weer zeer winstgevend zullen kun nen zijn. En misschien zijn deze betrekkingen wel van levensbelang voor de Nederlandsche economie. Frankrijk richt zich op de eerste plaats tegen Duitschland en wil zich voorgoed vrijwaren voor agressie door dat land. Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten richten zich te vens tegen de in en na den oorlog sterk gegroeide macht van Rusland en willen daartegen Duitschland als grens- en hinderpaal opstellen. Hun politiek is niet zonder gevaar en risico, maar bergt de kiemen van het succes. De Nederlandsche regeering moet een antwoord geven op de vraag of er binnen korten of langen tijd een nieuwe bedreiging van den wereld vrede te duchten is en, zoo ja, of deze uit Duitschland. uit Rusland of van elders komen zal. Van dit antwoord hangt onze plaats op de komende vredesconferentie af. Niet alleen voor onszelf, maar ook voor de wereld kan het juist stelling kie zen van Nederland beteekenis hebben. Want in de loopgraven der diploma tie is ook Nederland een soldaat, die een geweer weet te hanteeren. Probleem No. 1243 van C. Nlerop te Amsterdam. ///My. y, HP ilüP* Wit speelt en wint; oplossingen s.v.p. inzenden tot half Mei aan het adres: B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heem stede. OPLOSSINGEN. No. 1237 van M. v. d. Boogaard te Vught. Wit speelt ach tereenvolgens naar 23, 4641, 11, 29, 7, 42, 16, 27, 3, 9, 18 en wint. Een prachtig stuk werk en vrij moeilijk te ontleden. Volgens de S. R. bijna vol maakt, een geringe zettenwisseling is het eenlge vlekje. No. 1238 van B. J. Pranger te Den Haag. Wit speelt naar 32, z48 gedw. 31, 34, 37, 32—28, 33—29, 38, 39, 37, 4 en wint. Ook hier enkele verwissel bare zetten, overigens een fraai en zeer lastig vraagstuk. Be minister van Openbare Wer ken en Wederopbouw, dr. ir. ,J, A. Ringers, heeft gisteravond bet een en ander gezegd over de wijze, waarop het ministerie van Open bare Werken en Wederopbouw zijn opdracht opvat, die in het kort inhoudt, dat de getroffenen ver der geholpen moeten worden om den herbouw van het beschadigde of verloren gegane onroerend goed uit te voeren. Met de regeeringsvergoeding voor geleden oorlogsschade gebaseerd op de prijzen van 9 Mei 1940 kan slechts ongeveer 40 pet. van de kosten voor wederopbouw van geheel vernielde huizen e.cf. worden bestreden. Het verschil zal worden gefinancierd in den vorm van credieten: Voor de be trokkenen is een bijdrage overeen komstig de werkelijke kosten aan trekkelijker. De regeering kan daar toe niet overgaan. De huren immers worden thans kunstmatig gedrukt. Wordt straks het evenwicht tusschen bouwkosten en huurwaarde hersteld door een stijging der huren dan zou den de bouwers uiteindelijk een fi nancieel geschenk gekregen hebben. Een geweerschot verwekte Dinsdag in de gerechtszaal te Neurenberg een korte beroering, maar na den uitleg van een Amerikaansch officier, dat het een vergissing was. dommelden de aanwezigen weer in als voorheen. Rosenberg vervolgde onverstoorbaar zijn verdediging en beweerde, dat hij tegen den Russischen veldtocht was geweest, en in zijn ..Ostgebiet" eigen lijk niets te vertellen had gehad. Over concentratiekampen had hij wel eens iets gehoord en hij had ook om inlichtingen verzocht, maar Himmler verklaarde hem, dat „Dachau een land van belofte" was. Rosenberg vroeg het gerecht zijn geschriften over de Joden niet zoo ernstig te nemen en verzekerde dat hy op een „ridderlijke behandeling" van het Jodenprobleem had aangestuurd. „Dat het anders uit kwam, is een tragisch noodlot en wat ik hier ge hoord heb, gaat boven het demoni sche uit", zoo voeg'de hij er aan toe. Morgen zal Rosenberg's zaak beëin digd worden en Frank aan de beurt komen. Lord Vansittart sprak Dinsdag in het Hoogerhuis de waarschuwing uit, „dat wij getuige zijn van de eerste phase eener nieuwe poging om een nieuwen afzonderlijken totalitairen staat op te bouwen, welks leidende ideologie opnieuw nationalisme zal zijn." Vansittart, sprekend in het de bat over de leger- en luchtmacht- begrootingj, zeide, dat het op nieuw ilïstellen van een overge- centraliseerd Duitschland onver een igbaar is met de Europeesche veiligheid en dat de eenige, van Europeesch standpunt bezien, vei lige oplossing voor' Duitschland „een federatieve" is. Hij zeide, dat in Duitschland cen tralisatie en nationalisme hand in hand gingen en dat op het oogenblik nationalisme een even groot gevaar is als nationaal-socialisme. (U.P.). Het hoofdkwartier van Mac Arthur te Tokio heeft thans bekend gemaakt, dat 26 April 1942 de grootste mijn ramp ter wereld plaats vond in een door Japanners geëxploiteerde mijn in Mandsjoerye. Meer dan 1500 mijn werkers, meest Chineezen en Koera- nen, kwamen door een mijnexplosie aldaar om het leven. Het bericht is vier jaar door de Japanners achter gehouden Het onderhoud, dat Dinsdag tus schen La Guardia en Truman plaats vond, heeft een stormachtig verloop gehad. La Guardia zou er op hebben aangedrongen, dat de levensmiddelen in de V. S. streng zullen worden ge rantsoeneerd. Hij zou gedreigd hebben af te treden, indien de aan de U.N. R.R.A. toegezegde voorraden niet bin nen 48 uur beschikbaar zullen zijn gesteld. Op Hemelvaartsdag (30 Mei) zal te Rotterdam een internationaal damtournooi worden gehouden, waaraan de sterkste dammers ter wereld zullen deelnemen. Het zijn de Franschen Ghestem, wereldkampi oen, Raichenbach, oud-wereldkam- pioen en Springer, onze landgenoot, eveneens oud-wereldkampioen. Voorts nemen deel de Belgische kampioen Vaessen en de belde Nederlanders Keiler en Roozenburg. Hedenmorgen is het werk aan Walserij-Oost van de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken te Velsen hervat. Hiermede behoort dit con flict, dat reeds veel te lang den wederopbouw van Nederland van belangrijk materiaal beroofde, tot het verleden. Onmiddellijk na Paschen zal een deel van de werken, welke worden uitgevoerd door den D.U.W. (dienst uitvoering werken) worden stopgezet. In verband met de toenemende vraag naar arbeidskrachten in het vrije bedrijf en de omstandigheid, dat zeer binnenkort zeer veel arbei ders voor den landbouw en voor de daarmede verband houdende) werk zaamheden noodig zullen zijn, is de ze beslissing genomen. Bij de werken, welke stopgezet zullen worden, zijn ruim 12.000 ar beiders betrokken. t De arbeidersbezetting van den D. U. W. zal na Paschen nog 36.000 ar beiders omvatten. Per 1 Mei 1946 zal de oud-minis ter van Ec. Zaken, mr. M. P. L. Steen berghe, zijn functie als voorzitter van de Nederl. Ec. Missie in Ame rika neerleggen en in het particu liere bedrijf terugkeerén. de ideale stukken huishoudzeep 24, 25 en 26 April zal te Utrecht een groot nationaal congres worden gehouden voor vernieuwing van het onderwijs, georganiseerd door den vernieuwingsraad van het onderwijs. De te behandelen onderwerpen zijn de aesthetlsche vorming. Ingeleid door pater dr. J. B. Knipping O.F.M., de karaktervorming, ingeleid door prof. dr. I. C. van Houte, de intellec. tueele vorming, Ingeleid door prof. dr. J. Waterink, de vorming van den leeraar, ingeleid door mej dr. Stell- wag, en de sociale vorming, ingeleid door prof. dr. W. Banning. Dagelijks worden twee plenaire zittingen ge houden In Tivoli. Des avonds zijn er sectievergaderingen In het Uni versiteitsgebouw. Er zijn secties voor voorbereidend, lager, voortgezet en nijverheidsonderwijs. De verslagen zullen bijeengebracht worden in een congresboek. Het se cretariaat is postbox 96, Utrecht. Dit kan de regeering zich niet ver oorloven. In de eerste plaats zal moeten worden bekeken op welk bedrag de huur moet worden vastgesteld. Ver volgens moet worden nagegaan welke lasten en tot welk bedrag van de huuropbrengst moet worden afge trokken. Ten aanzien van de opbouwhypo- theek wees spr. er op, dat het geld pas in de laatste plaats van rijks wege wordt verstrekt. Zoo veel mo gelijk moet worden getracht het geld bij particuliéren of andere geldgevers te vinden. Indien dit geschiedt, zal het Rijk de rente over het deel dat renteloos zou zijn verstrekt, vergoe den. Periodiek zal worden nagegaan in hoeverre het mogelijk is, door de stijging van de inkomsten, een ge deelte van het credlet, dat renteloos is gegeven, rentedragend te maken, of omgekeerd wanneer het saldo kleiner mocht zijn geworden een ge deelte van het rentedragend credlet alsnog renteloos te verstrekken. Aan den omvang van den finan- cieelen steun zijn de volgende grenzen gesteld. 1. Het gedej^te van de opbouw- hypotheek, dat zonder rente en aflossing wordt verstrekt, zal voor loopig niet grooter zijn dan 60 pet van de bouwkosten. 2. De totale hypothecaire be lasting van een pand zal niet meer mogen zijn dan 90 pet. van. de som van de bouwkosten en de waarde van den grond. Voorts zal voor woningen boven de 500 kubieke meter naar gelang van de grootte der woningen de financiering ongunstiger uitkomen. Het is voorgekomen, dat tijdens de bezetting financieele toezeggin gen zijn gedaan voor herbouw, welke nog niet zijn uitgekeerd tengevolge van het feit, dat, in verband met het destijds bestaande bouwverbod, niet kon worden gebouwd. Indien deze toezeggingen schriftelijk zijn gedaan en de getroffenen zich er ook mede accoord heben verklaard, zullen zij worden gehandhaafd. Ter verduidelijking: stel de bouw van een woning kost f 15.000. De huur is f 600, de lasten zijn f 215. Het verschil van f 385 ls dan be schikbaar voor rente en aflossing, wat, gekapitaliseerd, op ongeveer f 9000 neerkomt. Van de bouwkosten rest dan f 6000 voor rentelooze hy potheek, Voor beschadigde hulzen is de re geling anders: herstelkosten beneden de f '3000 worden voor onvermogen- den geheel door het Rijk gedragen: aangeslagenen in de vermogensbe lasting of zij, die tenminste f300 inkomstenbelasting verschuldigd zijn, krijgen drie kwart vergoed. Voor hoogere schade wordt boven de rijksbijdrage, gebaseerd op de prijzen van 9 Mei 1940, een hypo thecair crediet verstrekt, gedeelte lijk renteloos, al naar gelang de grootte van het huis: 500 M3. 50 pet. renteloos, tot 750 M3. 35 pet. rente loos, tot 1000 M3. 25 pet. renteloos. Voor den herbouw van geheel ver nielde kerken ls de reeds tijdens de bezetting getroffen regeling ten aan zien van de financiering, welke spr. gunstig noemde, bestendigd. Zij lioudt in dat ongeveer 80 pet. van de bouwkosten voor rekening van de overheid wordt genomen. Dit percen tage wordt bepaald na een onder zoek van de draagkracht van de lcei'ketjke gemeente. Bij dezen her bouw wordt ook de vaste inventaris in aanmerking genomen. In het algemeen genieten alleen die gevallen rijkshulp, waarvan vast staat dat de gemeenschap behoefte heeft aan den herbouw van het ge troffen pand. BONKAARTEN KA, KB, KG 604: 186 alg. 100 gr. cacao 187 alg. 250 gr. jam, stroop enz. 188 alg. 3 doosjes lucifers 189 alg. plm. 250 gr. zachte zeep BONKAARTEN LA, LB, LC 604: A 26 melk 2 L. melk B 26, C 26 melk 3V4 L. melk 104 aardappelen 2 kg. aardappelen BONKAARTEN KD, KE 604: 682 alg. 100 gr. cacao 683 alg. 250 gr. jam, sitroop enz. 684 alg. 3 doosjes lucifers 685 alg. pl.m. 250 gr. zachte zeep BONKAARTEN LD, LE 604: D 26, E 26 melk 6 L. melk 604 aardappelen 1 kg. aardappelen Tabakskaarten enz. T 24 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V 24 100 gr. chocolade of suiker werken. X 24 100 gr. chocolade of suiker werken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 18 April a.s. wor den gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 22 April mag worden afgeleverd. Voor kinderen, geboren in 1944 en later, worden nogmaals 500 gram sinaasappelen beschikbaar gesteld. Men moet hiertoe bon E 39 der bonkaart KE 604 Don derdag 18, Vrijdag 19, of Zaterdag 20 April bij een handelaar in groenten en/of fruit inleveren. Voorts wordt voor personen gebo ren in een der jaren 1925 tot en met 1943 l'/3 ons citroenen be schikbaar gesteld. Men moet ter verkrijging hier van de bon D 39, 'C 39 of B 40 op een der genoemde dagen bij een handelaar in groente en/of fruit inleveren. De verstrekking van sinaasap pelen betreft verdeeling van het restant der importen van den laat- sten tijd. De distributie van ci troenen moest, wat de rechtheb bende bevoolkingsgroepen betreft, worden aangepast aan de be schikbare hoeveelheden. Rantsoenbonnen „een eenheid brandstoffen 1945—'46" 2ijn na 27 April niet meer geldig. Men moet deze bonnen dus uiterlijk 27 April bij zijn brandstoffenhandelaar In leveren. In verband met de viering van den nationalen feestdag op 4 Mei a.s., heeft de minister van Sociale Zaken toegestaan, dat Zaterdag 4 Mei te middernacht met den bakkersar- beid wordt begonnen, met dien ver stande, dat broodbakkerijen, voor welke een vergunning is verleend, Vrijdag 3 Mei te 22 uur met arbeid bestaande in het gereed maken van deeg en ovens, mogen beginnen. Bakkersgezellen, die Vrijdag 3 Mei tusschen 22 uur en middernacht voorarbeid verrichten, mogen dien dag ten hoogste 10 uur werken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3