Mgr. Taskin overleden Mgr. Taskin t CHRISTUS' KRUISDOOD Verheven herdenking in St. Pieter Tol hoofd en hart Zijn leven was geheel gewijd aan de opleiding der priesters Kath. Arbeidersbeweging telt ruim 200.000 leden Het weer De Bisschopshuldiging 69ste JAARGANG No. 23524 o DONDERDAG 18 APRIL 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Bollen-Zondag GOEDE WEEK IN ROME Weekkaarten der N. S. Morgen, Goeden Vrijdag, zal ons blad niei ver schijnen. DE DIRECTIE. ONTROERENDE KLAAGZANGEN KLINKEN DOOR DE BASILIEK Buitenlandsche ministers in ons land Officier met manschappen op reeënjacht STAD EN OMGEVING Daders van overval aangehouden E HAARLEMSCHE COURANT Met een buitengewonen eerbied heb ik onzen oud-praeses de H.H. Sacramenten mogen toedienen. Had ik dat ooit kunnen denken, dat ik dezen man in zijn laatste uren had mogen bij staan! Ik vereerde hem, dat ver zwijg ik niet. Praeses Taskin, de opvoeder van de geheele seculiere geestelijkheid van het bisdom Haarlem, eerst als leeraar en sub-regent van het Klein-Seminarie Hageveld, daarna als president van het Groot- Seminarie te Warmond, een figuur van beteekenis voor de geestelijk heid, doch weinig bekend bij de leeken. Een dagbladartikel is eigenlijk veel te beknopt om dit heele leven samen te vatten, een dagbladarti kel is ook veel te profaan om de details van dit welbesteed leven te etaleeren. Laat ik volstaan met deze lof spraak te uiten: al wat de seculiere geestelijkheid bezit aan vreeze des Heeren, aan plichtsbesef, aan aanhankelijkheid aan Rome, aan gehoorzaamheid aan den Bisschop, aan trouw, aan soberheid en kuischheid, aan gebedsgeest en li turgisch besef, aan hooge opvatting van decorum, aan levensernst en voorzichtigheid, dat alles heeft de clergé van het bisdom HaaTlem leeren aflezen aan dezen man, die de codex was van deze heele deugdenschaal. En meer dan zijn woord nog heeft zijn voorbeeld ge trokken. Daarby is hij op later leeftijd tweemaal tijdens het openstaan van den bisschoppelyken zetel als Vicaris-Capitularis de eerste be stuurder geweest van het bisdom Haarlem. Een man dus van hoog belang voor het wel en wee en straks ook voor de geschiedenis van het bisdom Haarlem. Het is begrijpelijk, dat zelfs onze geliefde Bisschop zijn voorzichtige adviezer slechts noode zal missen. Vele kanten had zijn persoon: als paedagoog was hij buitenge woon streng, als docent was hji uitermate gericht op degenen, die het zwakst in hun studie waren, als raadgever was hy bijzonder voorzichtig, als verdediger van de orthodoxie stond hy naast den Paus, als physiek mensch zag bjj niet op tegen de hoogste praesta- ties, als voorbeeld was hy bijna onnavolgbaar, een ijzeren mensch, als moralist paste hy toe, dat men vrij was in zijn meening, als de zaak twijfel toeliet, al suggereerde hy steeds den veiligsten kant te volgen, als liturgist ging hij voor aan zonder overdryving, als musi cus trad hij stimuleerend op. Moge ik een enkel moment rele- veeren uit zijn leven, dat my bij zonder heeft getroffen. 't Was in 1911. De nieuwe kerk zang moest worden ingevoerd. De praeses was de eerste, die de lessen volgde van een zijner studenten. En de professoren, onder wie een latere Bisschop, volgden met hem, als des avonds zangles was. Zin gen was een van zijn zwakke zijden. Maar de Paus had gespro ken en dus zou hy zingen, en ook al zijn professoren en al zijn stu denten, wanneer en zooals de Paus het wilde of wenschte. Praeses, ik heb u gewaardeerd mijn heele leven lang. Ons volk heeft u weinig gekend, uw gees telijkheid kende u des te beter. Dat is uw hoogste eer, dat ge op uw onbekende, eenzame plaats zoo lang gebleven zijt. Praeses, als ons Volk u niet zal kunnen betreuren, de geestelijkheid van ons bisdom zal aan uw lijkbaar stilstaan en denken aan u en U danken en zeker bidden voor u. J. C. W. van de Wiel, Deken Mgr. H. J. M. Taskin t Met de Paaschdagen zullen bij Lisse de hyacinthen in vollen bloei staan (narcissen zijn hier al uitge bloeid). Bij Hillegom zullen de hya cinthen eii narcissen volop bloeien, terwijl bij Noordwijk a. Zee behalve de narcissen en hyacinthen ook de vroege tulpen uit zullen zijn. lAoffiid 5c Via- leerlf» kon ziin vro< Op 81-jarigen Ieeftyd is he denmorgen 4 uur in huize „St. Bavo" te Heemstede overleden Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin, Proost van het Kathedraal Kapittel en oud-praeses van het Groot-Seminarie te War mond. De vurige wensch van Mgr. om op Witten Donderdag te mogen sterven is daarmede vervuld. Gisteravond 8 uur had Mgr. afscheid genomen van de zuster, die hem verzorgde en haar ge vraagd, den Bisschop voor alles te bedanken. Hij gaf den wensch te kennen, in Warmond begraven te worden, omdat hy daar altyd ge werkt heeft. De Pauselijke Internuntius, Z. Exc. P. Giobbe, had hem gister morgen nog het volgende tele gram gebracht van. Kardinaal Monlini Z. H. de Paus zendt Zijn va derlijken Zegen aan den zieken Mgr. Taskin, over hem afroe pende de hemelsche verster kende zegeningen. Met het heengaan van Mgr. Taskin is 'n leven afgesloten, dat vrijwel ge heel gewijd is geweest aan de oplei ding van priesters; ruim drie en dertig jaar heeft hij het president schap van het Groot-Seminarie te Warmond bekleed, daarvoor was hij tien Jaar subregent van Hageveld. Zoo heeft hij het grootste deel van de tegenwoordige Haarlemsche geeste lijkheid gevormd. Hij heeft dat gedaan overeenkomstig de belofte, die hy in zijn intree-rede uitsprak: ,,tot nu toe is het op het Klein seminarie het moederlijk element, dat meer op den voorgrond is ge treden; voortaan zal het meer het vaderlijk element zijn." Toen Mgr. Taskin In 1939 74 Jaar oud zijn hooge ambt neer- De H. Vader, omgeven door Zijn assistenten tijdens de ■plechtigheden op Goeden Vrijdag te Rome legde, kon zijn vroegere leerling en medewerker, pastoor W. Nolet, in een artikel schrijven: „honderden priesters, die hun vorming aan hem te danken hebben en onder wie tien tallen in het diepste van hun hart de zekerheid hebben, dat ze zonder Mgr. Taskin geen priester zouden geworden zijn, of de moeilijkheden van het priesterleren niet zouden zijn te boven gekomen, kunnen ge tuigen, dat de Praeses zijn belofte gehouden heeft." In dubbelen zin heeft Mgr. Taskin voor Warmond geijverd. In den raa- terieelen zin van het woord heeft hij het groot gemaakt, jaar in jaar uit liet hij herstellingen en uit breidingen verrichten, gedragen door deze opvattingik kan niet vorderen, dat de jongelui zich ordelijk gedra gen, wanneer niet het huis, dat ze bewonen, ook ordelijk is. Onverooosd was evenzeer zijn werk voor de gees telijke grootheid van het instituut, voor „de Katholiek", dat de War- mondsiehe traditie belichaamde, voor het optreden naar buiten van de professoren, voor de goede onderlinge verstandhouding, de vriendschap in het studentencorps. Dit waren de middelen, die het doel moesten dienen: de goede op leiding der toekomstige priesters en het waren middelen, die van den Praeses een ijzeren zelftucht verg den, want zijn grootste kracht was zijn voorbeeld en zijn leven werd geteekend door zijn spreuk: „pie, juste et sobrle vivamus", laten wij vroom, rechtvaardig en matig leven." Mgr. Taskin is evenwel niet slechts de priester-vormer bij uitnemend heid geweest. Tweemaal bij den dood van Mgr. Callier en van Mgr. Aengenent nam hij als vicaris- capitularis tijdelijk het bestuur van het bisdom waar. Als Proost van het Kathedraal Kapittel behoorde hij trouwens tot de allereerst geroepenen om zijn Bisschop bij te staan en hoevele priesters wendden zich niet tot hem om raad. Zoo heeft hij met de toewijding en plichtsbetrachting van een groot moedig en opofferend karakter zijn leven geleefd. De Haarlemsche Kerk heeft hij een uitstekende geestelijk heid gegeven, zijn Bisschop heeft hij gediend op de eerste posten en zelf was hy een toonbeeld voor geeste lijkheid en geloovigen. Mgr. Taskin werd 4 Februari 1865 te Haarlem geboren, 15 Augustus 1888 priester gewijd en benoemd tot kapelaan te Overveen. 1894 leeraar te Hageveld, 1896 sub-regent, 1906 praeses Groot-Seminarie, waar hij ook het ambt van professor in de moraal-theologie vervulde; 1908 Kanunnik-Theologaal. 1913 Geheim Kamerheer, 1928 Protonotarius Apos- tolicus. Hij was voorts officier in de orde ren Oranje Nassau. Op een dezer dagen te Utrecht gehouden huishoudelijke vergade ring van de Ned. Katholieke Ar beidersbeweging is medegedeeld, dat het ledental de 200.000 is ge passeerd. Het lidmaatschap van de Partij van den Arbeid werd onvereenigbaar ver klaard met dit van de beweging. Be sloten werd tot heropneming met verkregen rechten van oud-leden tot 1 Juli a.s. Goeden Vrijdag, tweeden Paasch- dag, Hemelvaartsdag en tweeden Pinksterdag zullen de weekkaarten der Ned. Spoorwegen geldig zyn. zy mogen op die dagen gebruikt wor den als op Zaterdagen. Van de luisterrijke praal waarmede vroeger de plechtigheden in de Goede Week te Koine werden gevjerd, Is thans nog maar weinig behou den gebleven, doch hier. door zijn de plechtighe den zelf des te verhevener en aangrijpender gewor den. Als by het schaarsche licht der gele kaarsen 's Woensdags In den avond de donkere Metten, de symbolische herdenking van den dood van Chris tus, worden Ingezet, dan klinkt de melodieuze dreun der psalmen door de ruimte van den Sint Pie ter, een rhythmisch gebed om erbarming. Zoo baden reeds de eerste Christenen en de martelaren in den tjjd van de vervolgingen. Tegelijk met het dooven der kaarsen, die ons her inneren aan de vlucht der Apostelen, valt langzaam de duisternis ln de basi liek, de onheilspellende nacht van den dood van den Zaligmaker. Daarna volgen de la mentaties van Jeremias, die reeds in 1518 in aan wezigheid van Leo X in de Slxtijnsche kapel wer den gezongen. Ontelbare componisten hebben de behoefte gé ien de geloovigen zich on der den koepel van den St. Pieter. Dan worden de re likwieën van het H. Kruis, die sedert 1606 in de basi liek bewaard worden, uit gesteld. Bij het luiden van de klok toont een ka- voeld, dease schoone klaag zangen op eigen melodieën te toonzetten. Vele van deze partituren worden, in origineel handschrift, ln twee dikke banden verza meld, in het archief van de Sixtijnsche' kapel be waard. Van deze composities Is die van Palestrina wel de meest ontroerende. Beroemde gasten dre Rome ln de Goede Week bezochten, onder wie Chateaubriand en Talne, hebben uiting gegeven aan hun ontroering, opgewekt door deze plechtigheden. Na de Metten verzame- nunnik, omgeven door vier dragers met brandende fak kels, uit een hooge ven sternis, het hout van het H. Kruis, de lans en den zweetdoek van Veronica. Deze wordt bewaard achter een lijst van Murano-glas, welke drie inwoners van Venetië den Paus in 1350 ten geschenke gaven. Niemand mag deze reli kwieën van nabij bezien en nog minder aanraken. Om hiervoor verlof te krij gen moesten eenige vor sten in de Middeleeuwen' eerst door den Paus tot kanunnik benoemd wor den. Een andere plechtigheid die eenigsains afwijkt van de ons bekende plechtig heden in de Goede Week is het feestmaal, dat ge houden wordt in de Con sistoriezaal, waarbij de 12 arme priesters aanzitter.., aan wie de Paus tevoren de voeten heeft gewas- schen; gedurende dit maal reikt de H. Vader aan deze twaalf geestelijken een gouden medaille uit. Ook wordt dan in den st. Pie ter het Pauselijk altaar met water en wijn gewas- schen, door welke symbo lische handeling men het water en bloed eert dat bij den dood van den Za ligmaker uit de H. Wonden stroomde. Vroeger was het nog de gewoonte den St. Pieter van binnen met een kruis te verlichten. Dit kruis, ge heel gedreven uit koper, was zeven meter hoog en vier meter breed, en van 628 kaarsen voorzien, zoo dat de kerk in het licht baadde. In 1783 schiep Plranesl ter herinnering aan dit schouwspel 'n meesterlijke kopergravure. Thans zijn wij verre van de luisterrijke nabootsing van het H. Graf van den Zaligmaker, maar nog al tijd is de kapel van het H. Graf omringd door een het- ltge stilte, het licht van ontelbare kaarsen en len zachten geur van bloemen. Verwachting tot Vrijdagavond.; Wisselend bewolkt doch geen neerslag ram beteekenis meer. Zelfde temperatuur als vandaag. Aan de knst tijdelijk krachtige wind tusschen Noord-Oost en Noord-West. Zon onder 19.41, Maan 23.07 7.04; Vrijdag Zon 5.35—19.42, Maan onder 7.29; Zaterdag Zon op 5.34. Vijf Belgische en drjp Luxem- burgsche ministers zijn Woensdag in de residentie aangekomen om met hun Nederlandsche collega's de inwerkingtreding van de geslo ten talunie tusschen de Belgisch- Luxemburgsche Economische Unie en Nederland te bestudeeren. De lang verwachte besprekingen over de samenwerking tusschen deze drie landen, voor welke bij de betrok kenen gelijkelijk warme belangstel ling bestaat, zijn begonnen. Op het landgoed „De Valouwe" on der Ede werd Maandagavond. j.L ge constateerd, dat enkele personen, voor zien van stenguns, zich in het jacht veld bevonden. Het doel waren de zien op het landgoed bevindende reeën, waarop de jacht echter gesloten vS, terwijl absolute rust in de bosschen. geboden is, omdat in dezen tijd de sierlijke kalfjes ter wereld komen. Jachtopzieners en politiebeambten trokken een cordon om de stroopers, die daardoor geen kans kregen zich uit de voeten te maken. Zij bleken te doen te hebben meteen offi cier van het Nederlandsche leger, die met enkele manschappen op jacht was. Eenige maanden geleden ver voegden zich des avonds bij een koopman te Heemstede twee in Amerikaansche uniform gekleede personen en twee mannen, die zich legitimeerden als C.C.D.-ambtena- ren. Bij een der militairen stak dreigend een groot pistool uit den borstzak. Zij beweerden huiszoeking te moeten doen in verband met zwarten handel. Een bedrag van ƒ2600, een groot aantal doosjes sigaretten en ca. 6 pond vet werden in beslag genomen, waarna de hee ren snel per auto verdwenen. Zij zeiden later wel terug te zullen komen om proces-verbaal op te maken. Bij het onderzoek dat de politie instelde bleek spoedig, dat men hier met een brutalen overval en diefstal te maken had. In samenwerking met de Centrale Recherche der Amsterdamsche po litie zijn thans vier personen aan gehouden, die zich aan dezen over val hebben schuldig gemaakt, o.a. de Heemstedenaar R., die den tiD. had gegeven, dat bij voornoemden koopman wel wat te halen was. De recherche heeft hiermede een goe den slag geslagen, aangezien de drie daders uit Amsterdam zich reeds aan meer overvallen heb ben schuldig gemaakt. Zij zijn voor den Officier van Justitie geleid. Men verzocht ons nogmaals me de te deelen dat de datum van 18 April, welke genoemd is in de convocaties aan de genoodigden voor het aanvragen der plaatsbe wijzen, verschoven is tot 20 April. Genoodigden kunnen dus tot 20 April de hiervoor toegezonden kaarten inzenden aan het Werk comité. Na dien datum binnen gekomen kaarten komen evenwel niet meer in aanmerking. Het kruis is een teeken van folterend lijden. „Zijn kruis opnemen" beduidt dus meer dan een last op zich laden, iets met tegenzin doen of iets aangenaams zich ontzeggen. Het beteekent iets verdragen, dat erg pijn doet. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1