Veiligheidsraad bespreekt het Franco-regiem GEKOOIDE JEUGD Geflatteerde 3-2 nederlaag van De Zwaluwen t Polens acte van beschuldiging Een sociale rolprent Noodtoestand bij het onderwijs OM EGYPTE Belgen beter over alle linies Voorloopige pensionneering verlengd DONDERDAG 18 APRIL 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht In de warenhuizen in West- friesland staan de perzikboomen in vollen bloei Staatsloterij Jong leven in de broedbedrij- ven. De Nederlandsche pluim veestapel is tijdens den oorlog teruggeloopen van 30 millioen tot 4 mïlioen stuks. Het ligt in de bedoelingde gelederen weer te versterken, voorloopig tot 10 millioen, in verband met de ongunstige voeder graanpositie. Er heercht nu groote activiteit in de broedbedrijven. Een kijkje in een broedmachine met. een capaciteit van 9000 eieren Cijfers uit de Rijks- begrooting 1946 TWEEDE KAMER ONTWERP-REGEUNGVOOR HET OMROEPBESTEL Twee liter petroleum WAT BIEDT DE RADIO VRIJDAG? Zaterdag De Britsche delegatie ter herzie ning van het verdrag, dat En geland en Egypte in 1936 slo ten, heeft de ontzaglijke taak uit te voeren, aan de Egypti sche verlangens naar volledige on afhankelijkheid te voldoen, de Brit sche positie in het Nabije Oosten te verzekeren en hiertusschen een zekere harmonie te scheppen. Juist die harmonie is het moeilijke punt. Egypte, dat economisch en strate gisch het belangrijkste lid der Ara bische Liga Is, eischt zelfbewustzijn vrijheid. Engeland ziet ln de con- tróle over het Suez-kanaal een kernpunt van zijn Nabije-Oosten- politiek, hetgeen wel geïllustreerd wordt door het feit dat minister Bevin in eigen persoon zich naar Kaïro zal begeven om de leiding over de dezer dagen reeds gearri veerde delegatie op zich te nemen. Het verdrag erkende Egypte's zelfstandigheid, maar liet o.a. de mogelijkheid bestaan van vestiging van Engelsche troepen op Egypti- schen bodem en kortwiekte Egypte territoriaal door het gemeenschap pelijk bestuur over den Soedan. Gedurende den oorlog legerden in derdaad soldaten van het Empire in Kaïro, Alexandrië enz., tot voor deel van de gansche wereld; de pe riode van El Alamein ligt ieder nog vast in het geheugen. Zij zijn er echter nog. En, ongetwijfeld onder Invloed van de zeer nationalisti sche, anti-Britsche Wafd-partij, heb ben hiertegen onlangs heftige on lusten in verschillende steden plaats gevonden. De Engelschen ver ontschuldigen zich Voor hun lange verblijf door er op te wijzen dat men een groote troepenmacht maar niet zoo dadelijk kan hebben terugge trokken. De Egyptenaren van hun kant vertrouwen den ernst van de po gingen tot terugneming der troepen allerminst; naar hun smaak b.v. is het niet noodie dat nog steeds de citadel van Kaïro in Britsche han den is. Tot hoe groote felheid bij velen dit wantrouwen is gestegen, kan blijken uit de beslissing 'van de Wafd, geen deel uit te maken van de Egyptische onderhandelingscom missie. Nahas Pasja, de Wafd-leider, eischte voor zich de leiding en prac- tisch het recht tot benoeming van de onderhandelaars op. De commissie bestaat nu uit vertegenwoordigers der drie regeeringspartijën, bijna alle vroegere eerste-ministers en enkele leden van het huidige kabinet. In het Zaafaran-paleis, waar on langs Ibn Saoed, een van de drijvers der Arabische Liga, nog logeerde, vangen deze week de besprekingen aan, als penicilline tenminste pre mier Sidky Pasja van zijn longaan doening heeft genezen. Niet alleen Egypte, ook het Britsche wereldrijk heeft groot belang bij den uitslag der onderhandelingen; hij kan slechts een stap verder naar Egyptische on afhankelijkheid zijn, en hoeft daar om tóch niet noodzakelijkerwijs symptoom van ontbinding van het Empire te zijn. De Veiligheidsraad begon Woensdag met de behandeling van Polens klacht tegen het Franco-regiem. De vertegenwoordiger van Polen, dl-. Oscar Lange, verklaarde, dat de Spaansche regeering van Franco „door de asmogendheden tot stand gebracht was." Vervolgens deed hij in een lange acte van beschuldiging een indirect beroep op het Spaansche volk om het Franco-i-eglem omver te werpen. Dr. Lange stelde daarop een reso lutie voor, waarin de Raad: le. ver- De Fransche regisseur Jean Dréville heeft in zijn film „Gekooide jeugd" het probleem der ver waarloosde jeugd behandeld en daarmede als het ware een Fransche „Jongensstad" te voorschijn gebracht. Men zou de film ook kunnen noemen: de film van een roman, want de hoofd figuur is een auteur, die vergeefs op succes -wacht, tot zijn manuscript op slinksche wijze in een weekblad wordt ondergebracht en daverend succes oogst. In dit manuscript wordt een dagboek verteld van een leeraar aan een school voor verwaarloosde jongens en dit dagboek is het wat de film in beeld brengt. Het vei-haal wordt eigen lijk pas boeiend als deze verbeelding van het dagboek aan de orde komt en wellicht zou de film aan bekoring hebben gewonnen, indien men de in leiding had weggelaten of bekort. Wat er echter aan schoolleven te zien is, is ongemeen interessant en wordt ook onderhoudend in beeld gebracht, waar bij men dan weliswaar een te drukke dialoog de fout van de Fransche films op den koop toe moet nemen. Het verhaal toont dan aan hoe de leeraar in kwestie, tegen alle bezwaren van den directeur der school in, zijn jongens tracht te winnen met goed heid en evenwichtigheid, met belang stelling en met de groote zorg om de zuivere gevoelens van de niet al te lieve jeugd tegemoet te komen en uit te buiten. Het lukt hem natuurlijk en meer dan eens treft het verhaal door gevoelige accenten, die de sen- tinjentaliteit weten te vermijden. Iets minder vlot dan de befaamde Ameri- kaansche film over dit onderwerp ge maakt, verloopt dit Fransche product gaver en menschelijker en ook aan nemelijker, omdat het een natuurlijk evenwicht weet te scheppen tusschen de moeilijkheden en het succes. Uit de film komt een gezonde deernis naar voi-en met de kinderen, die hun ouders missen of, misleid, het slechte pad zijn opgegaan. Daarom zij de film van harte aanbevolen. Binnenkort zal het Alhambra Thea ter te Amsterdam enkele middagen be schikbaar stellen voor de vertooning van „Gekooide jeugd" en wel ten bate van de vereeniging Pro Juventute, die op het gebied van de jeugdverzorging reeds veel gezegend werk heeft ge daan. Dbg. (Van onzen sportredacteur) ROTTERDAM, 17 APRIL Het Nederlandsche voetbal heeft in het Feijenoord-stadion een harde les te verduren gekregen. De cijfers, waarmede dit gebeurde (2—3) vallen achteraf wel mee, maar het is een kwade noot, dat ze het overwicht van de Roode Duivels tegenover onze Zwaluwen maar zeer gebrekkig weergeven. Vooral in de eerste helft domi neerden de Belgen met een goed sluitend spel volkomen en het was waarlijk niet op de eerste plaats aan onze spelers te danken, dat hun gasten hun bijna permanente veldmeerderheid van die periode slechts in een 2-0-voorsprong konden uitdrukken. Eerder moeten we hiei-uit de con clusie trekken dat ook de Belgen geen kans zagen van alle voorkomende gelegenheden te profiteeren. Maar zij wisten zich tenminste kansen te scheppen en dat was méér dan men zeggen kan van De Zwaluwen, die in de eerste helft slechts één goeden aanval wisten op te bouwen, waaruit V. d. Vegt via den paal hard achter- schoot. Verder toonden onze spelers, met heel weinig uitzonderingen, een volkomen gebrek aan balcontröle, Zy schoten te kort in tempo, plaatsten Biecht en waren by de duels, vooral wanneer het op koppen aankwam, bijna steeds de minderen van de Bel gen. Ja zelfs ontbrak voor rust het heilig enthousiasme dat misschien vele onvolkomenheden eenigszins had kunnen camoufleeren. De Belgen scoorden na een kwartier toen mid denvoor Vaillant handig door onze defensie laveerde en vyf minuten- later nog eens door Govard, na een fout van Schijvenaar (2—0). Maar vele waren de momenten dat zij daarnaast door onze verdediging heenflitsten alsof deze er niet stond en talrijk de schoten, die ze uit alle standen op Van der Vliet, die zich goed, maar met een tikje bravour weerde, afzonden. Na rust ging het wat beter. Toen zat er tenminste pit in de ploeg en waren er enkele aardige combina ties, waarin met name Van der Vegt een groot aandeel had. Na ruim twintig minuten kwam het Neder landsche tegenpunt, toen Hazeveld, op weg naar den Belgischen doelman, door linksback Gillax-d wat men noemt „genomen" werd. Schijvenaar benutte de toegestane penalty on berispelijk (12). De Roode Duivels beantwoordden dit doelpunt met een snellen aan val, waaruit Govard ontzettend hard tegen de lat schoot. Aan den ande ren kant wist doelman Boogaert niet dan met behulp van den paal een schot van Van der Vegt te keeren en na 35 minuten was de nederlaag definitief, toen, na een fraaie com binatie met Govard, v. d. Ouden- aerde fraai doelpuntte: 13. In de laatste minuut scoorde v. d. Gijp nog tegen uit een voorzet van Bakker: 23. Wat de proefnemingen betreft: Schijvenaar zagen wij wel eens beter spelen en ook Van der Hoeven viel niet mee. Linksbuiten Bouwmeester behoorde zeker niet tot de slecht- sten, maar daar mag men ln dit milieu geen vooi-barige conclusies uit ti-ekken. Intusschen hoeft men uit deze harde les niet de conclusie te trek ken, dat het in Mei tegen de Belgen een hopelooze onderneming zal worden. Onze A's kunnen beslist twee klassen beter dan onze reser ves dat zijn- ze tenslotte het vandaag deden. Maar de waarschuwing incassee- ren we dankbaar! De heer Herberts', voorzitter van de keuaeemmissie, verklaarde na den wedstrijd, dat het niet uitgesloten zal zijn, dat tegen België op 12 Mei a.s. Kick Smit op de spilplaats zal worden opgesteld. Wegens een ernstige keelontsteking is Fouquet verhinderd hedenavond in de Apollohal te Amsterdam tegen Luc van Dam uit te komen. Zijn landgenoot Lemmens, wiens kwali teiten in België hooger aangeslagen worden dan die van Fouquet, zal thans als tegenparty fungeeren. f1500: 6096; f1000: 4071 9554 10439 19643; f400: 2966 14262 16426; f200: 10357 11143 12341 15382 15861; f100: 2120 5162 5948 6879 7391 8546 10423 13445 14073 17435 18321 19103 19467 20598 ,1 klaart, dat „het bestaan Tan het Franco-regiem in Spanje tot inter nationale wrijving heeft geleid en den vrede in gevaar brengt; 2e. alle leden oproept de diplomatieke betrekkingen met het Franco-regiem te verbreken." De Fransche en Mexicaansche ge delegeerden steunden dit voorstel, maar mr. Van Kleffens meende op grond van het voorgelegde bewijsma teriaal niet te kunnen zeggen, dat er voldoende aanwijzingen zijn voor de uitspraak, dat het Franco-regiem den Internationalen vrede in gevaar brengt. Hij verklaarde geen sympathie voor het regiem te hebben, maar zag toch geen geldige reden voor den Baad oin meer te doen dan de zaak te bespre ken. Zoolang de vrede niet werkelijk door het regiem verstoord wordt, moet de al-of-niet continueering ervan uit sluitend aan het Spaansche volk wor den overgelaten. Stettinius, die hierna het woord voerde, verklaarde, dat de houding van zijn regeering ten aanzien van het bewind in Spanje reeds bij verschil lende gelegenheden duidelijk uiteen gezet was. Reeds hebben wij een en ander ge publiceerd over de Rijksbegrooting 1946. Volledigheidshalve laten wij hieronder nog eenige gedetailleerde cijfers volgen: De opbrengst der inkomstenbelas ting wordt geraamd op f 890 mil lioen, van de loonbelasting op f 250 millic-en, van de dividendbelasting op f 8 millioen, van de vermogens belasting nationale personen f 100 millioen, van de vermogensbelasting op lichamen f 33 millioen, van de vereveningsheffing f 100 millioen, van de omzetbelasting f 300 millioen, vail de verschillende accijnsheffingen 244 millioen. De uitgaven voor Binnenlandsche Zaken worden geschat op ruim f 234 millioen. voor Onderwijs, K. en W. f 235 millioen, voor Natic-nale schuld bijna f717 millioen, voor Financiën ruim f 112 millioen, voor Oorlog en Marine ruim f 442 millioen, voor Openbare Werken en Wederopbouw ruim f123 millioen, voor Sociale Za ken ruim f 107 millioen. Op den buitengewonen dienst is o.m. uitgetrokken onder den oost uitgaven Pacificatie van Indië en liquidatie oorlogvoering, w.o. begrepen uitga ven voor resp. ink. van de Geallieer den, nadeelig saldo scheepvaartfonds 1946 ruim f712 millioen; steun bij den herbouw, zooals oorlogsschade, zee- en luchtvaartverzekerin.g'swet. landbouwherstel, ultkeering Neder landsche Spoorwegen voor bedrijfs schade, ruim f 938.5 millioen; nood hulp, w.o. verzorging oorlogsslacht offers, oogstwerkzaamheden, sub- sidieerlng N.V.H. en H.A.R.K., kin deruitzending naar het buitenland, vitamine-verstrekking, repatrieering. ondersteuning uitgeweken Nederlan ders bijna f 104 millioen; wachtgeld regelingen. overbrugglngssteun en andere sociale hijstand ruim f 72unil- lioen; overheidsbemoeiing met distri butie en prijsregeling, zooals C.DK., tegemoetkoming gemeentelijke distri- tutiekosten, Rijksbureaux voor han del en nijverheid, aan- en verkoop van grondstoffen en producten, bijna f 414 millioen: bijzondere rechtsple ging c.a., zuiveringsmaatregelen on herstel rechtsverkeer, bijna f 130 mil lioen. (Van onzen parlementairen redacteur) Na wat over en weer praten heeft de Tweede Kamer Woensdagmiddag besloten het reglement, dat voorloopig de vervroegde pensionneering van on derwijzers op zestigjarigen leeftijd regelt, te verlengen. Het over en weer praten bestond hoofdzakelijk daarlh, dat verscheidene sprekers ten duidelijkste te verstaan gaven, dat de onderwijzers slecht betaald worden en dat zij daarin verande ring willen zien komen. Nu rees er verschil van meening over de vraag of het al dan niet goed is zestig jarige onderwijzers met vervroegd pensioen naar huis te zenden, aan gezien men het er niet over eens was, of er gebrek aan onderwijzers bestaat, dan wel of er nog te veel zijn. Minister v d. Leeuw meent, dat dit een plaatselijk verschijnsel is, dat overigens van tijdelijken aard ge acht moet worden. Vele onderwijzers zijn tijdelijk in andere diensten werk zaam; zij zullen vanzelf wel tot hun eigenlijke vak terugkeeren, meende de minister. Sommige Kamerleden dachten daar anders over. Zij twijfe len er niet aan, dat de onderwijzers wel weer naar school willen, doch zij achten de kans, dat zij het zullen doen onder zulke slechte voorwaar den als hun daar thans geboden worden, gering. En alle methoden, die men te baat zou willen nemen om hen te nopen ln hun eigen be roep terug te keeren, zullen tenslotte schipbreuk lijden, zoo vreesden z(j, wanneer de salarieering niet op een behooriyk peil wordt gebracht. Minister v d. Leeuw wilde gaarne toegeven, dat de salarieering der onderwijzers meer dan gebrekkig is, zooals hij het letterlijk uitdrukte, doch hy betwijfelde niettemin, of verbetering van de salarissen de to taal afdoende oplossing zal blijken in al die gevallen, waar tekort aan onderwijzend personeel bestaat. Het was duidelijk, dat de minister de nogal hoog gespannen verwachtin gen met betrekking tot de salaris- verbetering op korten termijn eenigszins wilde dempen. Want in het vervolg van zijn uiteenzetting kreeg men te hooren, dat de ver hoogde post, welke ln verband met de salarieering op de Begrooting prijkt, niet gezien moet worden als bestemd om de salarisverhooging te dekken. Deze slaat slechts op een normaal accres, alsmede op de nood zakelijkheid om tijdens de bezettings jaren achtergehouden vergoedingen voor ondergedoken leerkrachten en kloosterlingen-onderwijzers aan te zuiveren. Een eventueele salarisver hooging zal apart behandeld dienen te worden, maar daaromtrent kon de minister zijn eventueelen opvol ger thans niet binden. Dit klinkt voor de naaste toekomst alweer niet bijzonder hoopvol. Uit de ministerieele rede vermel den wij nog dat er binnenkort in ruimere mate schoolboeken ter be schikking zullen komen, terwijl er by den Raad van State een wets ontwerp ter advies is ingediend, strekkende om de opleiding van ad- spirant-onderwijzers aan de kweek scholen, voor zoover deze Jongelui H.B.S.-opleiding hebben genoten, met een jaar te bekorten. Het comité nationale omroep heeft een regeling ontworpen voor „een radio-omroep, die onder wettelijk vastgestelde garanties aan de levende verscheidenheid van ons volk op godsdienstig, maatschappelijk en cultureel terrein gestalte geeft in een met eerlijke zorg' vastgestelde ver houdingen en samenwerking". Voor de verzorging wordt een publiekrechte lijk lichaam met wetteiyk Vastgesteld statuut in het leven geroepen. Aan het' hoofd staat een bestuursraad. De verantwoordelijke minister be neemt deaen op voordracht van den radio-raad. Een wettelijk gegaran- deerde toewijzing van de integrals opbrengst van de verplichte luister bijdragen vormt de financieele basis. De zorg voor de samenstelling van de programma's wordt opgedragen aan een programmaraad, te benoe men door den bestuursraad. Voor ieder onderdeel van de pro- grammastcf zal door den program maraad worden aangesteld een pro gramma-commissie van deskundigen. Deze commissies zullen worden sa mengesteld in cverleg met de daar voor ln aanmerking komende top organen van het nationale leven. Zij zullen een voorlichtende functie ver vullen en de algeheele voorbereiding treffen voor een bepaalde program marubriek. Wanneer een program macommissie het gewenscht oordeelt, dat ever een bepaald onderwerp van. princlpleelen aard door een of meer groepeeringen beschouwingen worden, gegeven, zal zij aan deze groepee ringen voor die speciale uitzendin gen autonomie verleenen. Met nadruk wordt vastgesteld, dat voor elke uitzending van principieel karakter, dus in de eerste plaats voor alle godsdienstige uitzendingen, alleen de direct verzorgende Instantie de verantwoordelijkheid draagt, zoo dat in de programma-commissie ten aanzien van deze uitzendingen geen meerderheidsbesluit een minderheid kan dwingen. Van 21 April18 Mei zijn de bon nen 191 en 691 der bonkaarten K 604 geldig verklaard voor 2 liter petroleum. HILVERSUM I, 301 M.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Progr.- overa., 8.20 Gram., 8.50 Huis vrouw, 9.00 Gr., 10.00 Morgenw., 10.20 Regenboog, 10.45 Vertelsels, 11.00 Passiemuziek, 12.30 Voor dracht, 12.45 Strijkorkest, 13.00 Nieuws, 14.00- Matthaus Passion, 16.00 Babbeltje, 16.30 Jeugd, 17.00 Eddy Walis, 17.30 Johan Jong, orgel, 18.00 Nieuws, 18.15 Weer- overz., 18.18 Omr.ork., 18.45 Le zing, 19.15 Departem 21.00 Op de brug. 21.15 Gram., 21.30 Gram., 22.00 Euitenl. weekoverz., 22.15 Cellorecital, 22.40 Avondw., 23.00 Nieuws, 23.15 Orgelspel, 23.36 Gram. HILVERSUM II. 415 M.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendg., 7.30 Morgengebed, 7.45 Gram., 8 00 Nieuws, 8.15 Plechtigheden, 9.30 Waterst., 9.45 Gram.. 10.15 Mail tot man, 10.30 Wijdingsd., 12 00 Gram., 12.15 „Jezus op den berg Golgotha",12.30 Collegium Musi- cum Amstelodamense, 13 00 Nieuws, 13.15 Progr.-overz., 13.20 Hoorntrio, 14.00 Oude muziek, 14.30 Gram., 15.00 „De Kruisweg", 16.00 Radio Phllh. ork.. 17.15 Passievers, 18.00 Zangrecital, 18.15 Achtste uur, 18.30 Gram., 18 50 's Avonds als ik slapen ga.... 19.00. Nieuws, 19.15 „21.000 krui sen", 19.30 Johannes-passion, 22.00 Nieuws, 22.15 Avondgebed, 22.30 Gram. HILVERSUM I, 301 M.: 7 00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymh., 7.30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Progr.- overz., 8.20 Gram., 10.00 Morgenw 10.20 Gram., 10.30 Verhaal, 10.45 Continu-bedr., 11.45 Krijgsgev 12.00 Gram., 12.30 Kal.. 12.35 „Cantare" 13.00 Ned. Strijdkr 13.30 Strydlied, 13.32 Orkest Car lo Carcassola, 14.00 Toespraak, 14.15 Arnhemsch Strijkkwartet, 14.4g Boekbespr., 15.00 Ned. Ka merkoor, 16.00 Maleische les, 16.15 Gram., 17.00 Paschen, 17.30 City halfuur, 18.00 Nieuws, 18.18 De Krekels, 18.45 Lezing, 19.00 Vaudevllle-ork., 19.30 Ned. Strijd kr., 20.00 Nieuws, 20.05 Oorlogs- doc., 20.10 „Camera Obscura", 21.05 Rambler®, 21.20 Binnsnl weekoverz., 21.35 Sweetness and Rhythm, 21.55 Klankbeeld. 22.30 Metropole-orkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. HILVERSUM II. 415 M. 7 00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7 30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Progr.- overz., 8.20 Gram., 8.30 Goede Week Plechtigheden. 9.30 Waterst., 9.45 Gram., 10.15 R. K. Kerkge bouwen, 10.30 Wolfgang Wijde- veld, piano, 11,00 Ziekenbea., 11.15 De opening van 's Hemels Poort. 11.45 Gram. 12.00 Alleluja!, 12.15 Gedichten, 12.30 Lunchconcert, 13.00 Nieuws, 13.15 Progr.-overz., 13.45 „De Tooneelkijker", door Mr. Jkn Derks, 14.00 Gram., 14.15 En gelsche les, 14.45 Gram., 15 00 Kinderland, 16.00 Gram 16.15 Pol. Harmonie, 16.45 Kiosk, 17 00 Ballroom Melodians. 17.30 Paasch- llt., 17.45 Gram.. 18.00 DineTmu- ziek, 18.30 Rijk overzee, 19.00 Nieuws, 19.15 Toespraak, 19 20 Gram., 19.40 Weekoverz., 20 00 Nieuws, 20.05 Lichtbaken, 20 30 Harry de Groot. 20.45 Puzzle 21.00 La Belle Hélène, 22.00 Nieuws, 22.15 Avondgebed, 22.30 Ensemble Nina Dolce, 23.00 Gram. directeur: J J W Boerrlgter Waarn. Hoofdredacteur: W. Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3