Voedselcrisis is ernstiger dan zij was afgeschilderd Tabak uit Indië PASCHEN TE VEEL GROENTE vJ Tol hoofd en hart pp*mmm SOMBER WEER MET PASCHEN Het weer. Alle landen zouden het broodrantsoen moeten verminderen tot 300 gram Textielpunten blijven geldig 69ste JAARGANG No. 2352,5 v ZATERDAG 20 APRIL 194$ Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21.543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per. week Export-moeilijkheden Eerste zending onderweg naar ons land MELKBEZORGING op Tweeden Paaschdag OPLOSSING SPAANSCHE KWESTIE? .yv,. - NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Heer is •waarlijk verrezen! Juichend verkondigt de Kerk dit feit als een handvest van het Christengeloof, Indien Jezus niet uit het graf ware opgestaan, zoo betoogt immers Sint Paulus, zou de prediking zinloos zijn, want dan ware ei' geen tastbaar bewijs, dat hel en dood moesten zwichten voor Hem, die kwam om de zonden der wereld weg te nemen. Aan het kruis is Hij gestorven, want Hij had de menschelijke natuur aangenomen en zich vrijwillig onderworpen aan de bestaansvoorwaarden van alle vleesch. Doch na dden Moedigen dood verrees Hij eigenmachtig uit hat graf, want Hij was waarlijk de Zoon Gods. Iedere poging van zijn vijanden, dit stralende feit te loochenen, moest mislukken. De wachters bij hat graf werden omgekocht om te beweren, dat zij1 in slaap gevallen waren en diat onderwijl de leer lingen het lijk van Hun Meester hadden weggenomen. Met fijn ge voel voor humor merkt de Heilige Aug,us tin us hierbij op, dat men wel sterk bevooroordeeld moet zijn om geloof te slaan aan slapende ge tuigen. En toch..., hoe vaak wordt er tan opzichte van de geloofswaar heid niet geluisterd naar het ge tuigenis van slapenden. De strijd tegen de Kerk begint gewoonlijk bij de bewering, dat hetgeen ons wordit voorgehouden in de leer stukken des geloofs niet overeen komt met de gegevens van de we tenschap of van de ervaring. Meestal is dit een getuigenis van lieden, die in het godsdienstige le ven weinig waakzaamheid hebben betracht. Vaak bestrijden zij het geen zij in het geheel niet kennen. Om iets van het godsdienstige le ven te begrijpen, moet men de be- teekenis van het Paasehfeest heb ben doorgrond. Men moet weten, wat de Opstanding des Heeren be teeken t voor de geschiedenis der menschheid, doch ook voor de ge schiedenis voor elke ziel afzonder lijk. Sint Paulus beschrijft het Sa crament des Doopsels als een beeld van de Verrijzenis. Gelijk Jezus waarlijk is opgestaan uit het graf, zoo staat de ziel van den doope- ling waarlijk op uit de zonde. Ze gaat binnen in het rijk der Hei- ligmakende Genade. Voor haar begint een nieuw leven. De dood der ziel heeft zij achter zich ge laten. Ook om desze reden is het Paasehfeest voor ons van zulk be lang, dat het de wederopstanding onzer ziel uit den staat van zonde tot het rijk der genade beteekent. Slapende getuigen, zoo als ten over staan van deze gebeurtenis de mo derne godloochenaars zijn, kunnen zich nauwelijks een denkbeeld vor men van deze wederopstanding. Zooals de soldaten, geplaatst bij het graf in den tuin van Jozef van Arimathea, zich nauwelijks konden voorstellen, wat er in wer kelijkheid voor de wereld gebeur de, toen de steen door een kracht, die van binnen de grafspelonk kwam, opeens werd afgewenteld en toen de gestorvene stralend van heerlijkheid te voorschijn trad, zoo kunnen ongeloovigen zich niet indenken, wat er met de ziel ge beurt, wanneer zij opstaat uit het graf der boosheid. Heerlijk straalt haar de genade van het kindschap Gods tegemoet en zij kan niet an ders dan de vaderlijke liefde van haren Schepper, de broederlijke liefde van haren Verlosser, met innige wederliefde beantwoorden. O, onuitputtelijke rijkdom van het Katholieke geloof! Het Paaseh feest, dat de plechtige herdenking van de geheimen onzer Verlossing bekroont met den jubel der op standing, waaraan wij deel heb ben, is van dit kostbare bezit het onschendbare handvest. Dit is het feest van onze weelde. Geen sla pende getuigen, geen bevooroor deelde vijanden, kunnen die weel de te niet doen. Zij is het voorspel der hemelsche heerlijkheid. Wegens het Hoogfeest van Pa- schen zal ons blad Maandag niet verschijnen. Daar ons blad gisteren niet is verschenen, bestaat dit nummer uit acht pagina's. DE DIRECTIE. De Paaschplechtigheid in den St. Pieter te Rome, waar de zon met haar stralen de ruimte vult boven de ontelbare geloovigen en zoo het Paasehfeest maakt tot een feest van lente en geestelijke vernieuwing Verwachting tot Zondagavond; Vannacht en morgenochtend zwaar bewolkt of geheel bedekt met eenige lichte regen. Morgen middag weer brekende bewolking, kouder dan vandaag. Matige wind tussclien Zuid-West en Noord-West. Vooruitzichten voor Tweeden Paasclidag: wisselend bewolkt, friscll weer. Zon onder 19.44, Maan 0.13— 8.01. Zondag: Zon 5.3219.46 Maan 1.148.42. Maandag; Zon 5.30—19.48, Maan 2.06—9.33, Dinsdag; ZOn op 5.28. Het aanbod van versche groen ten op de veilingen neemt met dien dag toe. De jonge sla, die voor een belangrijk deel voor ex- pdrt bestemd Is, wordt zoo over vloedig aangeboden, dat er reeds een te veel is. Al was te verwachten, dat Enge land niet in staat zou zijn ons ex- portsurplus geheel op te nemen, toch is de hoeveelheid, die momen teel naar dit land wordt uitgevoerd, kleiner dan onder normale om standigheden mogelijk zou zijn. De binnenlandsche markt is niet in staat dit groente-overschot op te nemen. Export naar Duitschland zou de aangewezen oplossing zijn. Ook hier stuit men op moeilijk heden; de betaling is vanzelfspre kend van veel belang. De voedselcrisis, welke zich thans in de wereld openbaart, is „ernstiger dan zij was afgeschilderd", zoo heeft de president der Ver. Staten medegedeeld in een toespraak tot omstreeks drie honderd Amerikaansche Journalisten. Hoover, die gegevens over de voed selsituatie verzameld heeft, verklaar de Vrijdagavond te Cairo, dat 150 mil- lloen menschen gedurende de komende vier maanden van overzee uit van levensmiddelen moeten worden voor zien, wil men een grooten hongers nood voorkomen, aldus A. P. Alle landen zouden, volgens Hoo ver, hun broodrantsoen moeten ver minderen tot driehonderd grant per dag. Dit zou, aldus de oud-president, een belasting vormen voor landen als Groot-Brittannië, Denemarken, Neder land en Zuid-Slavië. Te New York en In andere groote steden der V. S. worden massale ver gaderingen ter mobilisatie van snelle hulp voorbereid. Laguardia, leider van de U.N.R.R.A., deed, evenals in een radiorede, een „wanhopig beroep" op de Amerikaansche farmers, om tarwe op de markt te brengen. Hij zeide. dat het een kwestie van dagen was, dat Tsjecho-Slowakije, Polen, Grieken land, Oostenrijk, Albanië en China geen brood meer zouden hebben, tenzij scheepsladingen tarwe oogenblikkelijk naar deze landen zullen worden ver voerd. De Amerik. minister van Landbouw, Anderson, kondigde een nieuw plan aan om de graanverschepingen te ver snellen, zulks in overleg met Canada en Groot-Brittannië, Eenige weken geleden werd me degedeeld, dat de door de distri butiediensten uitgereikte punten voor den aankoop van textielgoe- deren per 30 April a.s. ongeldig zouden worden verklaard. t In tegenstelling tot dit bericht kan thans worden bekend ge maakt, dat de vooruitzichten voor de textielvoorziening gunstiger zijn geworden. Op grond van deze omstandigheid is besloten, de in omloop zijnde speciale punten ook na 30 April aA. geldig te doen zijn. De nog niet gebruikte punten van de textiel- en lederkaart zijn eveneens na 30 April geldig. De Bilt heeft een zwaren tegenvaller voor ons. Het zal vandaag mooi xoeer blijven, maar 'morgen ziet het er niet zóó goed uit. Het hooge-druk- gebied boven West-Europa ivordt momenteel bedreigd door een storingsfront boven Engeland. Deze storing heeft in Engeland regen veroor zaakt en men kan dien ook hier verwachten. Het valt niet precies te zeggen, wan neer dat front over ons land zal trekken. Men verwacht dat het morgen of overmor gen zal zijn. Er zal-dan vrij veel bewolking komen en een, beetje regen, voorts ivordt het iets kouder. „Bezit Uw ziel in lijdzaamheid" ant woordde men onzen Utrecht- schen correspondent en ge niet van de mooie dagen diena Paschen zeker zullen komen. De geruchten, die langen HJd de ronde hebben gedaan, dat in Ned.-Indië nog voorraden tabak aanwezig zouden zijn, welke voor export naar het moederland In aanmerking ko men, zijn dezer dagen van of- ficieele zijde bevestigd. Een eerste zending van 58 ton is reeds van Soerabaja onderweg naar Nederland. Hierbij bevinden zich 85 balen Delitabak, 320 balen Krosso en ca, 20 ton tabak van een kwaliteit, welke vroeger niet naar het moe derland verscheept zou zijn, doch die nu ongetwijfeld welkom zal zijn. Bij voldoenden aanvoer zou do productie zoodanig kunnen worden opgevoerd, dat niet slechts de vrijo verkoop van tabaksfabrikaten bin nen afzienbaren tijd hersteld zod kunnen worden, doch tevens zou dit een eerste en beteekenisvolle stap zijn op den weg tot herstel van de tabaksmarkt in ons land. Voorts zou de export van sigaren, waarmede reeds op bescheiden schaal een begin is gemaakt, ver der kunnen worden opgevoerd. De afd. Melkvoorziening van het Bedrijfschap voor Zuivel di&elt medie, dat de melkbezorging in het z.g. Westelijke consumptie-melk- gabled Tweeden Baaschdiag op da normale wijze zal geschieden. De Veiligheidsraad, die Donder dagavond vergaderde, nam geen de finitieve besluiten ten aanzien van de Spaansche kwestie. Van Australische zijde Is echter voorgesteld een commissie van vijf leden voor onderzoek naar Spanje ie zenden, zulks in opdracht van den Veiligheidsraad. Dit voorstel schijnt algemeene in stemming te oogsten, ook van de belde partijen in Spanje. De Poolsche gedelegeerde Lange betuigde terstond zijn goedkeuring. Ook Rusland. Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten zouden er gunstig tegenover staan. Prof. dr. f. Boeke, rector-magnlfi- cus van de Rijksuniversiteit te Utrecht, is benoemd tot buiten- landsch eereltd van de Kon. Vlaam- sche Academie voor Geneeskunde in België. De Paaschvreugde en Paasch- jubel kunt gij in uw hart van het kerkgebouw naar huis meedragen. Gij kunt uw wo ning met bloemen sieren en een feestmaal aanrichten. Doch slechts als gij leeft 'm vrede met God, uw naaste en uzelf, zal het voor u zijn een Zalig Paschen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1