Een fusie in nazi-stijl Spaansche kwestie spitst zich toe H. Vader over Katholieke Actie Wilde Vorrink plv. leider van Nat. Front worden? Einde der conferentie in zicht Katholieke jongeren in audiëntie Mgr. Jos. Blomjous Paschen in de bollenstreek Tot hoofd en hart Socialisten en communisten hebben in Berlijn eenheidspartij opgericht Wereld-voedselnood Evacuatie van Japanners op Java begonnen Sir Beveridge zegtdat Spanje zelf den weg naar vrijheid moet kiezen Het weer. Voerde hij daartoe in 1941 onder handelingen met Arnold Meyer? 69ste JAARGANG No. 23526 DINSDAG 23 APRIL 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelt Prinselijk Paar in Mei naar Zwitserland Engeland doet afstand van 200.000 ton graan St. Hubertus Morgen slotbespreking in Den Haag Chef directie politieke zaken Nieuwe Nederlandsche Missie-bisschop Ongeldig papiergeld Ernstig tram-ongeval te Heemstede NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Twaalfhonderd gedelegeerden van de communistische en de socialistische partijen kwamen in het Berlijnsche Opernhaus bijeen om de fusie te vol trekken tusschen beide partijen. Onder donderend applaus zoo luidt de beschrijving van deze bij eenkomst door den A.P.-correspondent werd de 30-jarige strijd tusschen de communisten en de sociaal-demo craten, die een fusie voorstonden, be ëindigd door een opgaan in de „socia listische eenheidspartij". Met tooneeleffecten, die herin neringen opriepen aan de dagen van Hitier, werden de beteekenis en de ernst van de gelegenheid onderstreept. Nadat een signaal weerklonken had, schreed de intellectueele Otto Grotewohl langzaam naar het too- neel van het Berliner Opernhaus. Hij kwam van de rechterzijde. Te zelf der tijd kwam de grijze zeven- tigjarige Wilhelm Pieck even lang- zaam van links aanmarcheeren. Beiden kwamen in het midden sa men. Zij schudden elkaar broeder lijk de handen terwijl de toe schouwers zich verhieven om hun een hulde te brengen. Vervolgens werden de namen van de leidende communisten en socialis ten, die door de nazi's werden ver moord, voorgelezen, hetgeen de jour nalisten met vele dienstjaren wederom herinnerde aan de bijeenkomsten van de N.S.D.A.P. Grotewohl riep uit: „Dit is het uur. waarop de Duitsche arbeiders reeds lang gehoopt hebben", terwijl Pieck, die eenigszins voorzichtiger was, de verwachting uitsprak, dat de gealli eerde bezettingsautoriteiten deze po ging om de arbeiders te vereenigen zouden steunen. H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen in de week van 20 tot 25 Mei a.s. een officieus bezoek aan Zwitserland te brengen, teneinde den dank te ver tolken van het Nederlandsche vo.k voor de hulp door Zwitserland ge boden bü het reliefwerk in Neder land. De Britsche regeering heeft af stand gedaan van 200.000 ton graan ten behoeve van de nood lijdende landen. De V.S. en Ca nada hebben aan Engeland de garantie gegeven, dat deze hoe veelheid door hen zal worden aangevuld ln de maanden Au gustus én September. Op 12 Mei a.s. worden door geheel Amerika verzamelingscentra geopend waar giften in den vorm van conser ven of geld worden aangenomen. „Het lot van millioenen hangt af van de edelmoedigheid en het me deleven vaii het Amerikaansche volk", verklaarde de minister van handel, Wallace, die deze campagne op touw zet. In een brief, welke het zesde rap port van de UNRRA aan het congres begeleidt, verklaart Truman: „Nu meer dan ooit moeten wij ons in spannen de vraag naar voedsel te bevredigen. Ons geweten alleen al eischt. dat wij onze verplichtingen geheel nakomen. Ons eigen belang en de voorzichtigheid bepalen onze politiek. Vrede noch voorspoed is mogelijk wanneer ziekten, honger en ontberingen anderen van hun be staansmogelijkheden berooven". Volgens een bericht van repu- blikelnsche zijde uit Batavia Is de evacuatie van Japanneezen uit het binnenland van Java be gonnen. In den nacht marchee- ren Japansclie colonnes naar Tegal en Probollnggo, vanwaar 7.1.1 per schip naar Gaiang zullen worden vervoerd. Luitenant-generaal sir Montague Stopford Is vanmorgen uit Batavia naar Singapore vertrokken om zijn taak als commandant der geallieerde landstrijdkrachten ln Z.O—Azlë te aanvaarden. De nieuwe tijdelijke opperbevel hebber der geallieerde strijdkrachten ln Ned.-Indië, generaal-majoor Man. sergh, deed hem uitgeleide. BIJ het vertrek waren tevens aanwezig: Sjahrir, luitenant-generaal Spoor, vice-admtraal Pinke, dr. Van Mook's plaatsvervanger mr. Blom, graaf Van Bylandt, de Britsche consul-generaal Mackereth, de Amerikaansche consul- generaal Poote, de Chineesche consul en vele andere burgerlijke en mili taire autoriteiten. Deze partij bestaat voorshands al leen in de door de Sovjets bezette gebieden. De veertien communisten en socialisten uit de Britsche zone. die in het uitvoerend comité zitting na men. zullen voor de Britsche autori teiten moeten verschijnen, aangezien zij Inbreuk maakten op de door de Britten gestelde wetten. De Britten zijn niet tegen de fusie, maar zij moeten toestemming daartoe geven, voordat deze ln de Britsche zone tot stand kan komen. Verder wordt erop gewezen, dat de begroetlngsboodschap van zeven en twintig Labourparlementsleden aan de ,,pro-fusie"-soclalisten ln de Russische zone niet als representatief voor de Labourpartij in haar geheel beschouwd moet worden. Ten opzichte van deze fusie zal de Labourpartij pas stelling nemen op haar conferentie, die met Pinksteren te Bournemouth zal wor den gehouden. Een Rotterdamsche metaalhan- del bouwde van een Duitsche tank, die hij als „oud roest" uit. den oorlogsbuit der geallieerden kochteen sterken kraanicagen, die uitmuntend werk verricht Sir William Beveridge is een dezer dagen van een bezoek aan Spanje teruggekeerd. Hij ver klaarde aan U. P., dat de voor stellen tot druk van buitenaf op Franco meer kwaad dan goed kunnen doen. tenzij de V.N. be reid zijn ten oorlog te gaan. Inzake het Australische amende ment bij den Veiligheidsraad dat een commissie van vijf man be noemd moet worden om de verkla ringen te onderzoeken, zeide Beve ridge. dat het hem zou verbazen in dien zulk een onderzoek zou uitwij zen dat interventie gerechtvaardigd is. Volgens Sir William moet Spanje zelf het ->ad van dictatorschap naar Verwachting tot Woensdagavond: Hedenavond en -nacht; koude- trontpassage met plaatselijk eenige regen. Morgen; wisselende bewol king met hier en daar enkele buien. Matige, in het Noorden des lands tijdelijk krachtige wind tus schen West en Noord-West. Frisch weer. Zon onder 19.50. Maan 2.50—10.35. Zon op 5.2G. DEN HAAG, 23 Apr» Naar het A.N.P. meldt; zullen de laatste besprekingen tus schen de Nederlandse he Re- geering en de Indonesische de legatie Woensdagmorgen te 's-Gravenhage worden gehou den. Naar het A. N. P. van betrouw bare zijde verneemt, zal de Indo nesische delegatie waarschijnlijk uiterlijk Donderdag a.s. 25 April uit Nederland vertrekken. De loo- pende zaken in Indonesië ver- eischen de aanwezigheid aldaar van de leden der delegatie. Naar uit dezelfde bron verluidt, is in verband met een en ander de te rugkeer van dr. Van Mook uit Engeland vervroegd. Hij zou reeds vandaag op het jachtslot „Sint Hubertus" verwacht worden. De bekende Britsche econoom, lord Keynes, Is op twee en zestig jarigen leeftijd ln zijn huis te Sussex plotse ling overleden. Prinses Elisabeth is Eerste Paasch- dag twintig jaar geworden. Tijdens de ontvangst van de afge vaardigden op het congres der Katholieke Jongeren hield Pius XII een toespraak, waarin l,Ü) wees op de houding welke zij tegenover de hui dige politieke vraagstukken moesten aannemen. Gij komt hier aldus Z. H. in den bijzonder ernstiger, tijd, waarin de volken de keuze hebben tusschen het leven en den dood, tus schen zegening of vervloeking. Onze tegenstanders meenen, dat het oogen- blik van handelen thans is aange broken. Zij vestigen hun hoop op de verkregen resultaten en daarom moet de Katholieke fictie zich ook tegen deze laatste keeren en het lichaam voeden om de ziel te kunnen red den. Het volk moet een steeds groo- ter aandeel in het openbare leven nemen, hetgeen de noodzakelijkheid met aich brengt, dat het een juist inzicht in zijn rechten en verplich tingen krijgt, meer in het bijzonder ln het kiesrecht. De Katholieke Actie is geen politieke partij, doch zij moet daarom niet "minder de katholieken voorlichten omtrent hun belangen, die thans gevaar loopen ten opzichte van de kinderen, het huwelijk en het gezin en de gemeenschap. De gevaren, die ons thans be dreigen, zijn de echtscheiding, de godsdienstlooze school, de slechte hoeken en de openbare vertooningen. De geschiedenis leert dat volken, die het geloof verzaakten, moeilijk daartoe te rugkeerden. Onze tegenstanders keeren zich niet tegen een be paalde christelijke leerstelling, doch tegen het geheel daarvan. Daarom is het de plicht van de Katholieke Actie christelijke leerstellingen terug te brengen tot hen, die zich daarvan verwij derd hebben. Mr. C. G. W. H. Baron van Boet- aelaer tot Oosterhout, buitengewoon gevolmachtigd ambassadeur, tot voor kort werkzaam als gezant bij H. M 's ambassade te Washington, 'is werk zaam gesteld aan het departement van Buitenlandsche Zaken, waar hij zal optreden als chef der directie politieke zaken. In verband met de affaire-Arnold Meyer Is „De Gelderlander" op na der onderzoek uitgegaan. Het blad weet thans mede te deelen, dat Koos Vorrink, regeerlngsgemachtigde ln Algemeenen Dienst en lid van het presidium van de „Partij van den Arbeid", omtrent de jaarwisseling 19401941 meer dan eens om een on derhoud met Arnold Meyer zou heb ben verzocht en dit na tweemaal tevergeefs te hebben gevraagd, ook verkregen zou hebben. De leider van Nationaal Front ontving Vorrink tot tweemaal toe op Bezuidenhout 76 te Den Haag. Beide keeren was de secretaris van den heer Meyer, de heer Pétillon, hierbij aanwezig. Een derde hijeen- komst geschiedde, waarbij behalve Vorrink en Meyer ook de secretaris van den politleken Raad van Natio naal Front, de heer Doek, aanwezig Evenals op vorige bijeenkomsten heeft Vorrink ook liter kenbaar ge maakt, dat hl) als Ud van Nationaal Front wilde toetreden. Hij ver klaarde echter eenige eischen te moeten stellen. Deze waren de na volgende: 1. Het program van Nationaal Front achtte hij onvoldoende t.a.v. de staatssoclallsatie. 2. Het program van Nationaal Front t.a.v. de handhaving en uitbreiding der Bijzondere School kon hij niet onderschrijven. Hij wenschte, dat de heer Meyer een nationale school zou propageeren. 3. Vorrink eischte, dat hij bij zijn toetreding tot Nationaal Front plaatsvervangend leider zou wor den. Na deze btleenkomst zouden geen verdere onderhandelingen meer ge voerd zijn. In de St. Nicolaaskerk te Am sterdam werd op Tweeden Paaschdag een plechtige Hoog mis gehouden voor den jBond zonder naam". Een overzicht in de kerk tijdens de predicatie van den zeereerwaarden heer Henri de Greeve Z. H. de Paus heeft, volgens de Msb., benoemd tot Bisschop van Bubarti den zeereerw. pater Jos. Blomjous. De nieuwe bisschop is in 1908 ln Oisterwijk geboren. Hij trad in de Congregatie der Witte Paters van Kard. Lavigerie en ontving in 1934 te Carthago de H. Priester wijding. Sindsdien was hij werk zaam in het Apost. vicariaat van Mivanza; thans is hij professor aan het seminarie te Nyegezi. De mogelijkheid tot na-inlevering van buiten omloop gesteld papier geld staat nog slechts open tot en met 15 Mei a.s. vrijheid kiezen. Druk van buiten af zal de wisseling slechts uitstellen. Beveridge was van meening dat de Poolsche resolutie waarin de V. N. worden opgeroepen om de diploma tieke betrekkingen met Franco te verbreken, doelloos was. Intusschen wordt gemeld, dat de spanning aan de Fransch- Spaansche grens toeneemt. Van Spaansche zijde wordt een ver hoogde activiteit van .gewapende Communistische benden gemeld, die van bases in Frankrijk zou den opereeren. Fransche militaire autoriteiten verklaren echter, dat er geen speciale militaire maatregelen ge nomen zijp aan de grens der Py reneeën. De Veiligheidsraad zal in de zit ting van hedenavond, te zamen met het voorstel van Gromyko de Iraan- sche kwestie van de agenda af te voeren, de Spaansche kwestie verder behandelen. Parallel met de besprekingen ln den Veiligheidsraad loopen ook nog, volgens U. P., langs diplomatieke» weg discussies tusschen de Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk over d» Spaansche kwestie. Frankrijk zou deze beide andere landen erv an wil len overtuigen, dat een definitieve actie tegen Franco dient te worden ondernomen. Overeenkomstig de algemeens verwachting is het in de Bollen streek gedurende de Paaschdagen zeer druk geweest. De drukte cul mineerde, ook op Tweeden Paasch- dag, in het vervoer met de tram, die van 's morgens tot 's avonds meer dan overvol was. Het ver voer op dert weg kon in de versta verte niet vergeleken worden met dat van vooroorlogsche jaren; er waren slechts betrekkelijk weinig auto's en motoren langs den weg en ook het aantal fietsen was niet groot. Te Hillegom werden aan de ver schillende tentjes heel wat bloe men verkocht, want der traditie getrouw namen alle bezoekers van de bloemenvelden den gebruikelij- ken krans bloemen mede. Jammer genoeg zijn de feestdagen niet ver- loopen zonder ongelukken. Eersten Paaschdag werd des mor gens in de Wee resteins traat da jeugdige v. d. A. aangereden door de tram naar Leiden. Üe EHBO en Dr. v. d. Kaaden verleenden den ernstig gewonde de eerste hulp, waarna het kind per ziekenauto naar de Mariastichting werd ver voerd. Tweeden Paaschdag des middags te 2 uur passeerde een z.g. Leide- naar de IJzeren Brug te Heemste de, toen bij het passeeren van den daar liggenden wissel de volgwagen uit de rails liep. Dit déraillement had ten gevolge, dat de koppeling tusschen den volgwagen en den motorwagen brak. De volgwagen reed met vrij veel vaart in de rich ting van de rij winkelhuizen aan de Raadhuisstraat en botste met geweld tegen eem perceel aan, waar in een wolhandel gevestigd is Het tramverkeer ondervond ernstige stagnatie Opgemerkt dient te worden, dat de Leidsche tram, die te half twee dit punt passeert, ook reeds moei lijkheden ondervond met den volg wagen. Het eigenaardige is, dat do z. g. stadstrams op dit punt geen moeilijkheden hebben. Weest matig in en met uio oordeel, leert luisteren, wik ken en wegen. Laat men 11 gerust een zwijger noemen. Een zwijger is iemand, die veel te zeggen kan hebben i als het oogenblik hem roept.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1