1 R.K. Propagandaclub GALA-AVOND Her to Caspar Architect Friedhoff Appèl der propagandisten Delegatie uit Derby Twaalf jubilarissen bij Franken gehuldigd Zeven jaar voor joden verrader Schoolvoetbaltournooï WOENSDAG 24 APRIL 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Politieke Opsporings dienst „La Vita Nuova" Boottochten van „Snelverband" Hart t.m. Hom Haarlems Kunst Centrum y rij dag 26 April Concerigebouw Klassiek - Cabaret Artislenbal o.l.v. Gebr. Mariin Haarlem 700 jaar stad Burgerlijke Stand Éénrichtingsverkeer Heemsteedsche Dreef Wat hij voor Haarlem beteekende Kardinaal-huldigings avond Gouden professiefeest Kath. Arbeidersbeweging Nieuws van de sportclubs Gisteravond was in gebouw St. Bavo een groote bijeenkomst voor de leden der Alg. R. K. Propagan daclub, waarbij belangstellenden uit alle Haarlemsche parochies aanwe zig waren. De heer W. van Beek opende den avond en riep een spe ciaal welkom toe aan den heer H. J Kuiper, bestuurder van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging. Spr. zag aan den vooravond van de groote verkiezingsactie deze bijeenkomst Van de werkers in de Spaarnestad als een gemeenschappelijk appèl, als een inspectie in eigen gelederen. De heer Kuiper gaf hierna een duidelijke uiteenzetting van de re denen, welke den Partijraad er toe geleid hebben, de naamsverandering in Katholieke Volkspartij een feit te maken. Er is met de Partij van den Arbeid geen overeenstemming bereikt, aldus spr., en waarom niet? Omdat de taal aan beide kanten niet wordt verstaan. Onze staat kundige formatie moet zoo krachtig mogelijk worden gemaakt, want de machtspositie van deze formatie zal beslissen over de richting van het bewind, dat in Nederland zal wor den gevoerd. Zulks geldniet alleen voor Nederland, doch voor geheel West-Europa. He; zal gaan om het Üniverseele Christendom eenerzijds en het Üniverseele Communisme anderzijds. Laten wij in Nederland een hecht staatkundig bolwerk vor men tegen den communistischen Vloed, die thans geheel West- Europa bedreigt. Spr. wees daarna nog eens met nadruk op de onge rustheid die er momenteel heerscht, ten aanzien van de huidige regee- ringspolitiek, zoowel in Nederland als in de overige gebiedsdeelen van het Koninkrijk. De loonpolitiek gebaseerd op een gezinssterkte van 4 personen die thans gevolgd wordt, is voor het groote gezin onhoudbaar. Gezinnen van meer dan 2 kinderen leven momenteel onder het bestaansmini mum. De voorschotregeling is on juist. Men kan nu eenmaal niet Van een tekort sparen, zoodat van zelfsprekend het voorschot niet te rugbetaald kan worden. Spr. ver volgde geen sociaal-economische politiek in handen van ambtenaren, maar bij de bedrijfsgenooten. Wij verlangen publiekrechtelijke be drijfsorganisaties, vrije medezeggen schap en geen staatssocialisme of bolsjewisme. Spr. eindigde zijn enthousiast toegejuichte rede met aan te toonen, dat het program van de K.V.P. de beste waarborg is voor de beste levensvoorwaarden, en met een opwekking aan alle pro pagandisten, in de komende weken met enthousiasme hun werk te verrichten. Op uitnoodiging van den burge- •meester van Haarlem, den heer M. A. Reinalda, zal een delegatie van de stad Derby van 10 tot 14 Mei een bezoek brengen aan Haarlem. De delegatie bestaat uit den bur gemeester van Derby, mr. John son, den secretaris, mr. Hill, en twee sportofficials. Er zullen besprekingen worden gevoerd met het uitvoerend comité van de sportweek aan welke instantie deze zaak is overgedra gen ten einde de uitwisseling te bevorderen van Haarlemsche sportbeoefenaren met die van de stad Derby. De reorganisatie van de Politie ke Recherche afdeeling Haarlem is tot stand gebracht. Het hoofd bureau is gevestigd in hotel „Den Hout", Fonteinlaan 3. In dit per ceel is tevens ondergebracht de .jSub-ecttntnissie inzake Oorlogs misdrijven." Het adres van het Bureau Onderzoek Collaboratie blijft: Kenaupark 21. Hedenavond 8 uur zal het H.O.V.-Koor tezamen met de H.O.V. een uitvoering geven van het koorwerk „La Vita Nuova" van E. Wolf-Ferrari, In de Ge meentelijke Concertzaal te Haar lem. De tekst van dit werk is van Dante Alleghieri. Solistische medewerking wordt verleend door Hélène Ludolph, so praan; Lucien Louman, bariton; Joke Koeyers, piano en Albert de Klerk, orgel. Ook het knapenkoor van de St. Liduinakerk werkt hieraan mee. Het geheel staat on der leiding van den dirigent Jan Out. Dinsdagavond heeft Franken's personeelvereeniging, waarvan vrij wel het geheele personeel der N.V. Franken's Broodfabrieken lid is, aan haar leden in de tooneelzaal van „De Leeuwerik" een feestavond gepresenteerd, welke buitengewoon geslaagd is. Deze avond droeg een feestelijk karakter, omdat niet min der dan 12 jubilarissen werden ge huldigd, die allen een kwart eeuw hun beste krachten aan het bedrijf hadden geschonken. Het waren me vrouw Verdonk-Handgraaf en de heeren J. Wagemaker, A. Baltes, B. v. Abeelen, L. Roest, L. Peek, W. Parson, B. Samson, B. Rijbroek, M. v. Rijn, G. v. d. Aar en J. Rotte veel. Zij werden op hartelijke wijze toegesproken door den directeur, den heer H. Franken Jr. Aan allen werd een couvert met inhoud en de zilveren medaille van de Neder- landsche Maatschappij voor Handel en Nijverheid met het daarbij be- hoorende diploma overhandigd. Het programma van dit officieele gedeelte bestond uit zang en mu ziek van de artisten van Lou Marti. De boottochten zullen dit jaar gehouden worden Woensdag 5 en Donderdag 6 Juni, met als doel van de reis Wormerveer. De bootcommissie doet een drin gend beroep op de autobezitters, enkele patiënten van en naar de boot te brengen. Zij, die hun auto voor dit doel beschikbaar willen stellen, worden beleefd verzocht dit even te willen berichten aan 't secretariaat der commissie: mej. G. W. Bout, Hofdijkstraat 50, Haar lem. Morgen, Donderdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten Hart t.m. Hom. Van degenen, die in aanmerking komen voor werkschoenen, zijn morgen, Donderdag, aan de beurt voor het inleveren van de aanvraag formulieren de letters K t.m. N. 8-4 Plaatsbespreken bij Alphenaar Het uitvoerend corftité voor de viering van Haarlems 700-jarig be staan als stad heeft, om eenheid te brengen in de plannen tot ver siering en verlichting van de stad gedurende de feestdagen in Augus tus, drie commissies benoemd. Deze commissies zullen zich bezig houden met de zorg voor de ver sieringen, de verlichtingen en met den etalage-wedstrijd. In elk dezer afdeelingen hebben de commissies zich van de medewerking van des kundigen verzekerd. Men kan plan nen voor versieringen en verlich tingen bij de commissies indienen aan haar adres: Wilhelminastraat. 3. Voor den etalage-wedstrijd zal een jury worden benoemd, waarvan de samenstelling nog wordt be kend gemaakt. HAARLEM. Geboren: C. W. Giesenvan der Made, d. C. A. SpanjaartNooij, d. H. Terstal Gorgol, d. C. M. Kniepde Lange, d. M. de LethSnoeks, z. M. H. Thijssen—Roozen, z. A. C. Nat- Masee, z. A. van Garderen—van der Haven, z. H. P. J. Ruigrok— Vierveljzer, d. P. G. PerrijDaa- men, d. M. A. Huizinga—Ruijgrok, z. I. B. CoveAnthonysz, d. M. P. M. ÊmansSchoonebeek, d. C. van der WolkVerhoeff, z. Overleden: T. Visser, 59 j., Gast- huisvest, E. G. Sleijster—van der Kolk, 59 j., Iepenstr., M. Bosde Haan, 70 j., Asterstr., C. van Baar- senGroot, 86 j., Vergierdew. Gehuwd: L. J. Le Blanc en A. J. Quee. De volgwagen van de tram die Tweeden Paaschdag te Heemstede uit de rails liep veroorzaakte in de Raadhuisstraatwaar hij tegen een perceel waarin een wolhandel gevestigd is hotste, een ware rwage 7. Achter den boomstronk, waar Petronlus zat, was een hol en in dat hol woonde een beer. Het was niet zoo maar een Russische beer, integen deel, het was een door en door gezonde Belgische beer, die nog nooit een mensch had gezien. Hij snoof met welbehagen den geur van de honingraat en trok er onverwijld op los. Reeks 'had hij de helft in den bek, toen hij bemerkte, dat er meer was dan een honingraat alleen Gedurende een paar minuten staarde hij ontzet naar Petronius en Petronlus naar den beer. Daarna zetten zij hét op een brullen, de lakei trok zijn jasje uit, de heer richtte zich in volle lengte op en belden waren gereed voor den bloedigen strijd. De strijd begon onmiddellijk. Eerst draaiden zp nog met, een matige vaart in het rond, maar allengs begonnen zich wolken etof te vormen, armen, beenen en pooten doorkliefden het luchtruim en het was onmo- gelijk te zien wie nu de honingraat had, Petronius of de heer. Ook de koetsier, terugkeer end van een morgenlijk uitstapje, kon zich geen helder beeld vormen. Hij was echter een dapper man en wierp zich onvervaard in het gewoel. De schildwacht sleepte zich uit zijn karos naar het strijd - tooneel, voelde het vrijwilligersbloed onstuimig bruischen en offerde het voor de goede zaak. Met een schorren kreet 6tortte hij zich op het iiselijk tafereel. N. van Straaten te Haarlem had In 1943 onder voorwendsel agent van den S. D. te zijn, van den jood G. Leeuwin ƒ200 afgeperst. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam had hem deswege veroordeeld tot vijf jaar rijkswerkinrichting. Uitspraak doende veroordeelde de bijzondere raad hem tot zeven jaar gevangenisstraf. Seidiart eenige weken zijn de ver keersborden, aangevende de ver plichting tot éénrichtingsverkeer, van de Heemsteedsche Dreef weg genomen. De borden waren ondui delijk geworden en aangezien ze het aanzien der Dreef ontsierden heeft het gemeentebestuur van Heemstede ze laten wegnemen. Het pulbliek moet nu echter niet den ken, dat het thans op de Dreef dé linker rijlbaam mag berijden. In gevolge de Wegenverkeersregeling is men op wegen, bestaande uit twee gelijksoortige rijbanen zoo- als op de Heemsteedsche Dreef het geval is verplicht gebruik te maken van de voor zich rechts gelegen baan. De rijbanen warden in de voorgeschreven richting ge- lijBagesteld met 'wegen voor één richtingsverkeer. Men zij dus ge waarschuwd en blijve op de Heem steedsche Dreef de reehterrijibaan gebruiken. De politie blijft hierop streng toezicht houden. De heer A. Cassee, wethouder van sociale zaken en onderwijs der gemeente Bloemendaal, houdt in plaats van Vrijdag, Donderdag 25 April van 4 tot 5 uur spreek uur. Zaterdag 27 April, 8 uur, zal het Caecilia-Trio, bestaande uit de da mes Mlep van Luin, plano, Renate Zwaardemaker, viool en Hendrica Hoekstra, cello, een concert geven in de Begijnhofkapel. Het gerucht deed reeds geruimen tijd de ronde, maar nu is het dan door een besluit van B. en W. wer kelijkheid geworden: Architect Friedhoff gaat den Haarlemschen gemeentedienst verlaten voor het belangrijke en eervolle ambt van Rijksbouwmeester, dat zooveel grootere en belangrijker architec tonische mogelijkheden voor hem opent. Ir. Friedhoff is de laatste tien, vijftien jaar ten nauwste met het Haarlemsche stadsschoon in al zijn uitingen betrokken geweest en heeft daaraan leiding en stuwing gegeven in vele functies: als ont werper van de nieuwe uitbreidings plannen, als belangrijk lid van de Schoonheidscommissie, als be stuurslid van de vereeniging „Haerlem", als leeraar aan de M. T. S., als zelfstandig architect, als hoofdingenieur bij Openbare Wer ken, in welke functie hij verschil lende waardevolle gebouwen in Haarlem bouwde, en als secretaris van de Schoonheidscommissie. En vooral in deze laatste functie heeft hij veel kunnen bijdragen door per soonlijk contact, door invloed en ov°rreding, door woord en voor beeld om het stadsbeeld van Haar lem niet alleen voor veel leelijks te behoeden (wat al veel waard is), maar ook om het gemiddelde peil der bouwkundige projecten belang rijk te verhoogen. Hij heeft de bijzondere gave om met tact en menschenkennis, en vooral met kernachtig geformuleerde rake ty peering het zwakke in een ontwerp naar voren te brengen. Maar vooral willen wij hier Friedhoff in het kort eeren als de all-round-architect van hooge allure en fijnen geest waaraan wij hier in Haarlem zoo menig gaaf bouw werk danken. Allereerst kennen wij van Fried- 1 off in Haarlem een viertal scho len, n.l. bij den Vergierdeweg, bij de Orionlaan, in het Florapark en aan de Brouwersvaart. Wie nu wel eens te maken heeft gehad met het „bouwbesluit" van het Dep. van Onderwijs weet, hoe de tal rijke zakelijke voorschriften door hun sterke binding bijna een soort canheidsschool suggereeren. Maar architect Friedhoff is er in ge slaagd, mede door gebruikmaking van de eischen en voordeelen van ligging en terrein en omgevende bebouwing, vier geheel verschil lende bouwwerken tot stand te brengen, stuk voor stuk gave voor beelden van goed-verantwoorde Ne- i" rlardsche bouwkunst van dezen tijd. En dat met eenvoudige mid delen van baksteen en houten ko zijnen en pannendak. De school bü den Orionweg Is daarbij o.L verre weg het best geslaagd. Dan heeft Friedhoff hier nog ge bouwd de aula op de Alg. begraaf plaats aan den Vergierdeweg, een waar juweeltje, waarin hij het best van al zijn werken de bouwkundige idee van het object tot uitdrukking heeft gebracht, een groepje wo ningen voor ouden van dagen aan de Zomervaart en de brandweer kazerne. Uit elk werk spreekt op de eerste plaats zijn fijne gevoelige hand: alles, opgave, vorm en kleur van materialen, zakelijke gegevens, 1 ~ging, kleur, alles werkt, als van zelfsprekend mede om het schoone resultaat, zooals we dit voor ons zien, te bereiken. En dat is juist het kenmerk der goede architec tuur: het vanzelfsprekende, het eenvoudige en logische van het bouwwerk, het tot-een-in-alle- onderdeelen gaaf en rijp geheel van schoonheid verwerken van dat geheele complex van gegevens en mogelijkheden en opgaven van al lerlei aard, die bij de opdracht ais een chaos door elkaar krioelen. Friedhoff heeft zich getoond, alleen al in zijn werken voor onze stad, als een geboren architect, bij wien de zorg voor Haarlems stadsschoon gedurende vele jaren in goede han den was. Fet zal voor het gemeen tebestuur niet gemakkelijk zijn een gelijkwaardig opvolger te vin den. lQoa. van Velsen. Gisteravond gaf het Katholiek Gemengd Koor te Heemstede on der leiding van den heer Evert Haak een Kardinaal-huldigings avond. De groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw was ge heel gevuld met belangstellenden. Het koor voerde ojn. uit het 8- stemmige Te Deum van Hubert Cuypers, met solistische medewer king van José Candel, sopraan; Louk Nelissen, piano en Joop Schneiders, orgel. Pastoor W. v. Kalmthout uit Amsterdam hield een rede over de groote onder scheiding, aan den Aartsbisschop verleend door den Paus, door hem te benoemen tot Kardinaal. Hedenavond wordt het con cert herhaald. De eerw. Zuster Maria van de H. Perpetua (In de wereld mej. M. A. Faase, uit Overveen) zal Dins dag 30 April den dag herdenken, dat zij voor vijftig- jaar hgar pro fessie deed in de Congregatie van O. L. Vrouw van Liefde van den Goeden Herder te Zoeterwoude. Morgen, 25 April, acht uur, zal in het gebouw St. Bavo voor de leden van den bestuursraad van de Kath. Arbeidersbeweging de heer W. Hezelaars uit Amsterdam spreken over het onderwerp: „Mijn belevenissen in de concentratie kampen". De uitslagen van de schoolvoet- balwedstrijden op Paasch-Zaterdag lulden: Afd. A: Triniteitslyceum 1Ra dio Techn. school 53. Afd. A: Bos en Hovenschool 1 RKULO (Oude Gracht) 10; St. Henricusschool 1Chr. ULO (Bloe mendaal) 51. Afd. C: Triniteitslyceum 3St. Henricusschool 2 11. Trinitedts- lyceum wint. St. Jeróenschool 1 RKULO 2 (Oudegracht) 71. EK ULO (Driehuls)St. Bavoschool 1 25. Afd. D: St Petrus Canisiusschool St. Jeroensch. 2 14; St. Bavosch. (Westergracht)Canisiussch. 50; St. Franciscussch.St. Henricussch. 3 17; St. Jeroensch. 3RKULO 3 (Oudegracht) 60. Afd. E: St. Jpzefsch.St. Franc. Xav.sch. 51; Jacobasch.St. Wllli- brordussch. 14O; St. Bavosch. 3 'Petrus Canisiussch. 2 50; St. Ba vosch 4St. Lambertussch. 31: St. Bavosch. 5St. Antoniussch. 2 10. St. Aloysiussch, (Overveen) St. Bavosch. 2 03. De uitslagen van de schoolvoet- balwedstrijdpn, die Dinsdag wer den gehouden, luiden: 2e ronde, afd. E: St. Aloysiusschool (Heem stede)—St. Jozefschool 3—0; St. Bavoschool 4St. Bavoschool 5 1 1 St Bavoschool 4 wint. Afd D: St. Antoniusschool—St. Jeroenschool 2 04; st. Bavoschool (Westergracht)St. Henricusschool 3 2—1- St. Jeroenschool 3 vrij Afd. B: St. Henricusschool 1 ULO B 1 0—3. „Excelsior" heeft zijn traditionee- len eierenrit gehouden: De uitslag was na een spannenden strijd: 1. Jan Ekel, 2. Karei Neeft, 3. Bob Groenveld, 4. Jan Jouby, 5. Jan v. Maris, 6. Henk v. Es, 7. Joh. West broek, 8. Leon Schelfaut, 9. Devies. Z°»dag 28 APril, 2 unr, geeft de tooneedgroep „Comedia" in den Stadsschouwburg een uitvoering van „Tartuffe" voor de leden van „Ge loof en wetenschap".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2