ARTIKELEN ZONDER BON Bollenvelden deel van onzen rijkdom GEDETINEERDEN ZINGEN MUZIEK UIT DE MIDDELEEUWEN MANDSJOERIJE Van suikerpotten tot stofzuigers Gerookte tong Sociale en geestelijke verzorging in Duindorp WOENSDAG 24 APRIL 1946 PAGINA 3 Indien ze althans voorhanden zijn Buitenlandsch overzicht In het paleis Luxemburg te Pa rijs worden de voorbereidingen getroffen voor de komende Vredesconferentie. Het stand beeld van Saint Louis wordt schoongemaakt Amsterdam of Parijs? Het beeld is er niet anders om, want ook de Parijzenaars voelen nog steeds het nijpend tekort aan aardewerk. Vandaar een groote belangstelling voor gebruikte borden en schotels, uitgestald op de oude markt aan de boule vard Richard Lenoir. F,r zijn kijkers en koopers in overvloed! Spakenburg's vloot kwam voor het eerst weer thuis met een zeer bevredigende vangst, naar schatting ongeveer 35.000 pond paling. Dadelijk na het lossen wordt de paling door deskun dige handen schoongemaakt gerookt en op rekken te-drogen gehangen Luchtlijn San Franciscc -Batavia i VOORJAARSWEELDE j~~\lk nieuio seizoen hergeeft dit vredesjaar ons een stuk eigen h. algemeen bezit, dat ons zooveel jaren was afgenomen. De kuststrook is weer van ons tot en met een paar mijlen achter de branding, en voor den duinrand tusschen Vogelenzang en Noordwijk liggen de bollenvelden, die hier van het eindeloos vlakke land kruipen tot aan den voet van het blonde duin. De bollenvelden staan volop in bloei. Op de wegen langs de duinstreek hebben zich velen opgesteld om de bloemen aan de passanten te verkoopen. Als men kan, dan kome men spoe dig naar de Bollenstreek. Het zal niet lang meer duren of van de veelkleurige weelde langs het Hollandsche duin is niets meer over als na den vorigen oorlog Frank rijk, zoo zad nu ons land een slag- veld-bedievaartplaats worden. On danks het weinige, dat we aan com fort te bieden hebben, zullen wij op ons best deze Amerikanen willen ontvangen, die meer van Nederland zullen willen zien, ook zeker de verbunkerde duinen en verdedi- gingspalen aan het strand. Het probleem van het vervoer zal zich voordoen; het is bijna niet anders op te lossen dan door tou ringcars, die nu geen bollentochten maken, in te schakelen. Minstens aan onze renommé van gastvrij heid, meer nog aan onze dankbaar heid, zijn we verplicht, dat onze service tegenover de overzeesche gasten zoo goed zij als maar eenigszrns mogelijk is. Opzienbarende kunstroof in Engeland (Van onzen Haagschen redacteur) Dat er ln bepaalde afdeelingen van den vaderlandschen papierwinkel, welke bevoorraad wordt door de de partementale papierfabrieken vla de volijverige grossiers onder de ge vestigde of nieuwe namen van oude of jonge overheidsinstanties, toch wel wat minder omgaat dan enkele maanden geleden het geval was, blijkt duidelijk uit de gegevens ons door het Ministerie van Handel en Nijverheid verstrekt. Zij hebben be trekking op de distributie-maatre gelen en geven den stand van za ken weer per medio April. Het Cen traal Distributiekantoor is er, voor wat betreft de inkrimping van de benoodlgde bonnen voor de levens middelen. niet eens in genoemd en desondanks blijken de goederen waarvoor de distributie zoo aanmer kelijk vereenvoudigd is en die, wel ke sinds de bevrijding zoowel voor gebruikers als verbruikers zelfs ge heel vrijgegeven zijn, een respec tabele lijst te vormen. Het groote aantal keramische producten, zooals dekschalen, soepterrinen, suikerpotten, bo- tervloten, vuurvaste pannen en bloempotten, kan men dan toch maar weer vrij koopen, indien Na den oorlog tegen Japan heeft de Chineesche regëering een dubbelen strijd te voeren over gehouden: dien tegen haar communistische landgenooten, die zich beslist niet haar onderdanen achten, en dien tegen de Sovjet- regeering, welke zich, bij wijze van belooning voor haar op het laatste nippertje uitgegeven oorlogsverkla ring tegen Japan, in Mandsjoerije had vastgezet. De strijd tegen de communisten had den vorm van een burgeroorlog aangenomen en werd, tenminste officieel en theoretisch, in Januari van dit jaar beslecht door een overeenkomst tusschen de leiders van beide partijen; Ameri- kaansche interventie droeg tot het bereiken van deze overeenkomst aanzienlijk bij. Na lang aandringen, niet alleen van de Chineezen maar ook van de Engelschen en de Ame rikanen, gaven ook de Russen toe: Zij beloofden uit het industrieel reeds gedeeltelijk geplukte Mand sjoerije in April te zullen vertrekken. Zoo ver is het nu. De Sovjet troepen verlaten het door hen be zette Noord-Chineesche gebied, en de regeeringstroepen zouden het weer in bezit nemen als niet een communistische legermacht, die vol gens het officieele Chineesche pers bureau 350.000 man geregelde en 150.000 man ongeregelde troepen sterk is, hun den toegang belette. Als argument voor hun actie ge bruiken de communisten de opvat ting dat de Chineesch-Russische overeenkomst wel bepaalt dat Mand sjoerije aan China zal worden te ruggegeven, maar dat dit geer, J|| l meebrengt, dat de bezetting nu aoor de regeering van Tsjoengking moet worden uitgevoerd; communistische Chineezen zijn niet minder Chineesch dan de regeering! Tsjoengking stelt hier tegenover, dat de overeenkomst met de communisten van 10 Januari inhoudt dat alle troepenbewegingen worden stopgezet, met uitzondering van die regeeringsmaatregelen welke ten doel hebben-, de Chineesche sou- vereinlteit over Mandsjoerije te her stellen. De voornaamste toevoerweg, de "spoorlijn PekingMoekden, is door de communisten onbruikbaar ge maakt en verschillende steden zijn reeds in hun macht. Van half- officieele zijde beschuldigt men thans de Russen ervan, niet alleen met materiaal maar zelfs met soldaten de chineesche communisten te steu nen. Intusschen heeft Moskou aan zijn verplichtingen voldaan. En generaal Marshall, de Amerikaansche gezant ln Tsjoengking, die juist uit Wash ington is teruggekeerd, staat voor de zware taak, de mysterieuze maar kop pige Chineezen tot nationale en in ternationale tevredenheid met elkaar te verzoenen. Zal deze verzoening weer officieel en theoretisch blijven? Of z^lfs dat niet? zij althans voorhanden zijn bij den winkelier. Maar deze laat ste restrictie gold ook immers den eersten tijd, dat bepaalde levensmiddelen vrij werden. Eenige technische houten artike len, houten kantoormeubelen en vooral houten keukenmeubelen kunnen eveneens zonder medeweten van ambtenaren worden verhan deld en het aantal chemische pro ducten van zwavelzuur tot stopverf en van kaarsen tot kiezelfluor-ver- bindingen, dat zonder vergunning kan worden verkocht, is tè groot om in détails te treden. Daarnaast staan de geneesmiddelen: D.D.T.- poeder en insuline, een half dozijn teerproducten, rubberhakken, leder, waarbij exotische huiden, en schoei sel, waarin óf geen leder, óf rub ber verwerkt is en een lange rij me taal-artikelen, waarbij scheermesjes in het oog vallen, omdat wij ons zoozeer verheugen in de mogelijk heid van een onbelemmerd gebruik ervan, en noodkacheltjes, omdat wij daarbij schamper veronderstellen, dat men de vergunning voor deze arti kelen wel niet meer aan den man kan brengen. Staan strijkijzers en de stofzuiger en de race-fiets op de lijst, omdat het de moeite niet waard is er een vergunning-stelsel voor te hand haven? De lijst van vrijgekomen ar tikelen sluit met drie textiel producten, veters, bontmantels en dameshoeden. Dat is nog al schamel en voor wat de dames hoeden betreft geldt dan nog de meening van velen, dat men die wel op den bon had mogen laten. Dat werkte nog eenigs- zins remmend op de vrouwen der schepping. Werden in normalen tijd alleen goedkoopere soorten visch gerookt, thans is dit zelfs het geval met de duurste vischsoort, <jie de Noordzee oplevert, n.l. de tong. Honderden kilo's gaan „aan het spit" en spoedig zal men ln den winkel gerookte tong .zien prijken. De KNILM, cle Kon. Ned.-Indi- sche Luchtvaart Maatschappij, heeft medegedeeld, dat zij van plan is een geregelden luchtdienst tusschen San Francisco en Batavia te openen. Van Batavia uit zullen andere diensten worden geopend op Sumatra, Bali, Borneo, Celebes en naar Australië. Aansluiting zal verkregen worden op de diensten naar Indo-China, de Philippijnen, China en Britsch-Indië. Het stralende voorjaarsweer heeft de millioenen bollen snel in bloei getrokken. Neen, weest niet bezorgd, we hebben onze bollen velden niet leeggegeten. Hoewel vier millioen kilo bollen, die ver pakt en verscheept stonden om naar Duitschland te gaan, verlet den jaar in Nederlandsohe magen zjjn verdwenen. Het was vijf zes de van den oogst. Onafzienbaar liggen de strak- gelijnde kleurenvlakken in de zon, de teerheid der tinten even ge broken door de schelven stroo, dat straks het verstuiven van het zand moet tegenhouden als de bloe menvelden weer zandvlakten ge worden zijn. Roerlooze lichtblauwe vaarten doorsnijden het land schap, versmelten ermee, als de trage werkers met hun verschoten boezeroenen, die soms urenlang bezig zijn met 't in voorbijgangers- oogen altijd even spijtige afbreken der koppen. Velden narcissen staan uitbundig geel te bloeien als kaat sten ze de zon terug en van de pastel-teere bedden hyacinten voert de zeewind een zoet aroma mee, dat dronken maakt. Uren kan men rijden zonder moe te worden van die veelkleurigheid, telkens onderbroken door groepjes boer derijen tusschen in knop staande vruchtboomen of stroofeen laag duin. Hier ligt een deel van onzen rijk dom, rijkdom aan intense, heel teere schoonheid, waar dit seizoen maar weinigen van kunnen genie ten omdat ze er niet komen kun nen en daadwerkelijke rijkdom van het land als de uitvoer weer op gang komt. Naar Scandinavië hoopt men dit jaar reeds te kun nen verzenden. Voor het ontvallen afzetgebied Duitschland wil men Rusland gaan winnen. Eind Mei wordt er in Moskou een expositie gehouden van Hollandsche tulpen, die er heen vliegen. Wat weet de leek, die wat bollen in zijn kamer of zijn tnin heeft, van het jarenlange geduld en de toewijding, van het harde werken, maar ook de ingenieuze zorg die rondom onze beroemde bollen- kweekkunst liggen? Hij weet mis schien dat een narcis zes kroon- bladen heeft en een manchet om het hart, maar heeft hij vermoe den van al de experimenten die het aantal narcissen-variëteiten op meer dan zevenduizend gebracht heeft? Men zou den bollenbloei dezen zomer willen rekken tot de twin tigduizend Amerikaansche touris- ten hier zijn, die Arnhem willen bezoeken waar hun zoons, hun broers, hun mannen gevbchten hebben en gesneuveld zijn en ook Venlo, waar een massagraf is vin Amerikaansche gesneuvelden. Zoo- Een redacteur van het A.N.P. heeft zich op de hoogte gesteld van de sociale en geestelijke verzorging van de in het kamp Duindorp geïnterneer den, wier aantal ongeveer 6000 be draagt, en waarvan de jongste 16 jaar oud is en de oudste de 80 reeds heeft overschreden. Het hoofd van den socialen dienst, de heer R. Boots, wees erop dat het noodig is, dat de geïnterneerden be hoed worden voor geestelijke en li chamelijke inzinking en dat zij ge schikt gemaakt worden voor socialen en cultureelen arbeid. Met het ver leden van de gedetineerden wordt niet de minste rekening gehouden. Men let er alleen op wat van de men- schen gemaakt kan worden om ze aan de gemeenschap terug te geven zooals de gemeenschap hen gaarne zou zien. Daartoe is een nauwkeurige selectie noodzakelijk. De psycho-technische dienst stelt een onderzoek in naar de geschiktheid van een gedetineerde voor een bepaalden arbeid. Van den leeg- looper en nietsnut tracht men hier binnen den kortst mogelijken tijd iemand te maken, die met hoofd of hand productief werk kan verrichten. Het onderricht dat hier gegeven wordt strekt zich schier over alle vakken uit en men laat zooveel mogelijk aan de gedetineerden zelf over. Zij vormen een groote gemeenschap die zichzelf er weer bovenop moet helpen en zij krijgen den steun en de middelen, die daarvoor noodig zijn. De zorg voor de geestelijke en cul- tureele belangen in het kamp neemt een vooraanstaande plaats in. Iedere gevangene is volkomen vrij in de uitoefening van zijn godsdienstplich. ten en mocht hij ambitie hebben voor het beoefenen van een of an dere kunst, dan wordt hem daarbij daadwerkelijke hulp geboden, voor zoover men de beschikking heeft over het daarvoor benoodigde materiaal. Men zal in het kamp menig kunst werk aantreffen, dat door de gevan genen is vervaardigd. Op muzikaal gebied wordt heel wat gepresteerd. Behalve de protestantsche en katho lieke kerkkoren, die tijdens de gods dienstoefeningen optreden, is er eea centraal zangkoor, dat onder des kundige leiding uitvoeringen geeft, die gehoord mogen worden. De polyh.vmnia bestrijkt een breed terrein. Composities uit de Middeleeuwen, zoowel als moderne muziek worden ingestudeerd en uitgevoerd met groote toewijding. Paaschmorgen zoug bet katholiek kerkkoor, 70 man sterk, de missa „Regina Coeli" van Jacob de Kerle (1591), een der begaafdste compo nisten uit den tijd van Lassus. Tij. dens de protestantsche zangdien sten wordt eveneens medewerking verleend door een zangkoor, dat meerstemmige gewijde muziek ten gehoore brengt. Het orkest is bescheiden van om vang. Men moet het nog stellen met een vleugel, t,wee harmoniums en enkele blaas- en strijkinstrumenten, doch dit neemt niet weg, dat de exe cutanten daarmede een groot gehoor weten te boeien. De schilders, teekenaars en beeld, houwers dragen het hunne bij om gevoel voor kunst te scheppen en aan te kweeken. Gebrandschilderde ramen kunnen hier niet worden ver vaardigd, maar de man, die er toe in staat is, is er wel en hij imiteert ze met het penseel op meesterlijke wijze, zooals blijkt uit het altaarstuk, een voorstelling van de H. Drieëenheid, en uit vele andere muurversieringen. Wat evenzeer opvalt, is de belang stelling, die de gedetineerden todhen voor de lezingen en voordrachten op verschillend gebied. Verbeeld u, dat men in de vrije maatschappij een lezing zou houden over een onder werp als b.v. de zeevisscherij. Hoe- velen zouden er komen? Hier komt men haast ruimte te kort om de menschen te bergen en zoo gaat het ook met de voordrachten op letter kundig en kunstgebied. Het is ver heugend dit te kunnen constateeren. Een duizendtal kostbare oude ju- weelen en kunstwerken werd van morgen gestolen uit Hever Castle Kent. de verblijfplaats van kolonel John J. Astor, president van de Lon don Times publishing Company. Deze kunstschatten acht men een van de grootste sedert vele jaren Tot de ge roofde voorwerpen behooren o.a. het gebedenboek van Anna Bollijn, haar geschonken van Hendrik VIII; het gebedenboek van Koningin Elisabeth, Keizer Karei V. Alle Britsche havenautoriteiten zijn gewaarschuwd uit te kijken naar personen, die met schatten van dui zenden ponden waarde het land trachten te verlaten. Volksherstel houdt ln Juni een collecte voor de geteisterde gebieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3