SCHRIJVERS VAN HET VERZET A. Gooien en Maurits Dekker Hollandia's bevrijding herdacht Lederbon inleveren Nooit wil ik Indië terug zien" Nog voor één maand brood in België Met de komst der Nederlanders keerden wet en orde terug PAGINA 4 Ook bij reparatie met rubber Ned.-Ind. regeerings- voorlichtingsdienst WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? WOENSDAG 24 APRIL 1946 EEN REP AT RIANTE ZEGT: n Radiorede van generaal Spoor Nog meer arreSiaut» Congres vernieuwing van het onderwijs Staatsloterij Dikwijls wordt van het publiek de klacht gehoord: Ik heb mijn schoe nen laten repareeren. Dit ig ge schied met rubber. Mijn schoenher steller verlangt hiervoor een aantal schoenreparatiebonnen, overeenkom stig het aantal bestemd voor dezelf de reparatie met zooileder. Dit is toch niet juist? Over al is rubber te koop zonder bon. Voor mijn bonnen kan ik toch leeren zolen en hakken eischen, want volgens de verschenen pers berichten zijn rubberhakken zonder bon en wanneer overal plaatrubber vrij te koop is, kan mijn schoenher steller toch ook rubberzolen zonder bon leveren? Deze opvatting is ten eenenmale onjuist. De werkelijke toestand is als volgt: De schoenhersteller krijgt op de door hem ingenomen schoen- reparait-bonnen toegewezen leer en rubber (van goede kwaliteit) in de navolgende verhouding: 28 pet. zooi- leder (croupons), 56 pet. rubber, af- valleer voor binnenzool- en randen- reparatie, 8 pet. liezen, 8 pet. hal zen. Voor zoover rubber vormhakkén bij den handel voorradig zijn, kun nen deze bonloos door den schoen hersteller worden betrokken. Hieruit blijkt, dat slechts deel van de klanten in aanmer king kan komen voor schoen- reparatie met leer. De schoen maker, die zijn taak goed be grijpt, is dus verplicht in de eerste plaats schoenen met rub ber te herstellen, die door hun aard en oorspronkelijke maak- wijze hiervoor in aanmerkng komen. Grootendeels zullen dit zijn beroeps- en straatschoeisel. Uitzondering zal in den regel ge maakt worden voor orthopaedische schoenen en voor dat schoeisel, dat door zijn maakwijze en bestemming niet met rubber gerepareerd kan worden. Het volgende probleem is de kwestie rubbervormhakken zonder bon. Wanneer de schoenhersteller niet in de gelegenheid is deze bij zijn leverancier te betrekken, is hij verplicht rubberhakken te snijden uit de aan hem op de bonnen toe gewezen rubberplaten, waardoor hij dus bonnen moet innemen. Wat be treft de plpatrubber, die momen teel vrij wordt verkocht, dit is de z.g. technische rubber, die door haar samenstelling ten' eenenmale onge schikt moet worden geacht voor het herstellen van schoeisel en door haar ondoelmatigheid voor schoen reparatie zelfs een gevaar oplevert voor den levensduur van het daar mede gerepareerde schoeisel. Het kan niet ontkend worden, dat er inderdaad plaatrubber in den handel is, die bonloos wordt ver kocht, doch door welke oorzaak dan ook aan haar bestemming is ont trokken, waarvoor wel degelijk bon nen zouden moeten worden ingeno men. Dit is echter geen normale' toestand en deze ongeoorloofde han del wordt dan ook zooveel mogelijk door de inspecteurs der Bedrijfs groep Lederverwerkende Ambach ten in samenweking met die van het Rijksbureau voör Huiden en Le der en de economische politie de Vfjf. ingedrukt. Uit betrouwbare Iron wordt ver nomen, dat mr. K. F. J Verboeket binnenkort tot hoofd van den voor lichtingsdienst van de Nederlandsch- Indisch© regeering, waarvan hij tot nu toe sous.-chef is geweest, benoemd zal worden. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7 30 Morgengebed, 7.45 Gram., 8 00 Nieuws, 8.15 Progr.-overz., 8.20 Gram., 9.00 Pluk den dag. 9 30 Waterst., 10.00 Gram., 10.15 Mor- gend., 10.45 Gram., 11.00 Zonne bloem, 11.15 slnte Liduina, 1145 Arnhemsch Strijkkwartet, 12.15 Voordracht, 12.30 Lunchconcert, 13.00 Nieuws, 13.45 De Vrouw, 14.00 Postillons, 14.40 Causerie, 15.00 R'damsch Pianokwartet, 15.35 Gram., 16.00 B'ijbelvert., 16.45 Koor. 17.00 R\)k Overzee, 17 10 Orgelbesp., 17.30 Kamerork.. 18 15 Gram., 18.30 Chr. Nat. Vakverb., 18.45 Gram., 19.00 Nieuws, 19.15 Progr.-overz., 19.20 Gram, 19 30 K.V.P., 19.50 Gram, 20.00 Nieuws. 20.05 R. V. D., 20.20 ..Vox Jubilans", 21.00 Bijbel, 21.20 Kerkconcert, 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws.22.30 Apöllo, 23.15 Gram. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7 30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram. 9.15 Morgenw., 9.30 Gram., 10 35 Zangrecital, 11.00 Nuttig en noo- dig, 11.10 Ensemble Guus van Opstal, 11.45 Krijgsgev., 12 00 Lyra-trio, 12.30 „Les Gars de Paris", 13.00 Nieuws, 13.15 Pon. progr., 14.00 Stichting 1940-1945, 14.20 Kamermuziek, 15.00 Ster ren en sterretjes-, 15.20 „Confetti" 17.00 Kaleidoscoop, 17.30 H.A.R K, 17.35 Zevenklapper, 18.00 Nieuws, 18.15 Weeroverz., 18.18 Gram.. 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 En nu naar bed! 19.05 Sport, 19.20 Gram., 19.35 „On chante a Paris....", 20.00 Nieuws, 20 25 Radio-Philh. ork., 21.20 Neder land, 21.35 „Bel Canto". 2156 Romancers, 22.30 Ouderen en Jon geren, 22.40 Pierre Palla, 23.00 Nieuws. 23.15 Red, White and Blue Stars, 23.45 Gram. Waarn Hoofdredacteur: W Severln Directeur: J. J. W. Boerrlgter. Maandagmiddag in den sneltrein Amsterdam Nijmegen. Een jonge intelligente vrouw, zoo juist uit Ned.- Indië gerepatrieerd, herkent twee vroegere kennissen. Onmidcjel- lijk worden over en weer eenige vragen gesteld en dan ver telt zij, dat zij veer tien jaar geleden naar Indië was gegaan. Na de Japansche overwel diging werd zij geïn terneerd met haar 4-jari> zoontje; haar man, die een verant woordelijke functie op Sumatra bekleedde, werd te werk gesteld aan de beruchte Siam- lijn en haar oudste zoontje van 8 jaar ging naar een Japansch jongenskamp. Na by- na 4 jaar zagen zij elkaar weer, allen had den de bezetting over leefd. Maar die jaren van het leven in een interneeringskamp in de rimboe van Suma tra waren zéér moei- lyk; op het gelaat van de nog jonge vrouw kan men lezen, hoe zwaar die voor haar geweest zijn: Geslagen Menu van ratten- I en hondenvleesch j alle dagen door de wreede Jappen, die de vrouwen voorts pijnig den met het uitdooven van brandende siga retten op haar lichaam, het iederen dag begraven moeten van kampbewoonsters die het leyen lieten, het maken van dood kisten enz. Geen zeep om zich te wasschen, geen schoenen aan de voeten, haast geen kleeren aan het lichaam en tenslotte het ergste van alles: de honger. Van alles had zij gegeten tot ratten, hagedissen en honden toe. Toen kwam eindelijk het bericht van de Japan sche capitulatie, en zie; de Jappen bogen nu weer als knipmes sen. Dank zij de medi sche hulp uit de lucht was zij in het leven gebleven: by de bevrij ding bedroeg haar ge wicht nog 28 kilo. Vol verachting sprak de vrouw dan over Soekarno e.a., een stel verraders van het erg ste soort. En daarmede onderhandelt nu onze regeering! Schamen moest zij zich. En zij besluit: „Nooit meer wenseh ik Ned.-Indië terug te zien." Zóó sprak de vrouw, zoo juist uit de tropen teruggekeerd, op weg naar haar ouderiyk huis. Luitenant-generaal Spoor heeft een rede gehouden over den zender der geallieerde strijdkrachten te Batavia, waarin hij de bevrijding van Hollandia 22 April 1944 door geallieerde en Nederlandsch-Indi- sche strijdkrachten heeft herdacht. Hy gaf een overzicht van de .,springplank"-tactiek van generaal Wereldvermaard is het observatorium van Greenwich, dat uit de omgeving van Londen gaat verdwijnen omdat de waarnemingen tengevolge van het steeds feller wordende licht der ivereldstad bemoeilijkt worden. Thans krijgen de meteorologen en astronomen een zeer romantische woonstee, n.l. het middeleuuwsche kasteel Hurst-Monceaux in het graafschap Sussex. De Admiraliteit heeft het slot gekocht van Sir Paul Latham De snelle reacties op verschrik kingen als de nazi-bezetting van ons land zijn doorgaans niet de beste. Zij steunen meer op nog niet gesublimeerde verontwaar diging dan wel op een rustig be zinnen, waarvan een ernstig schif ten het gevolg pleegt te zijn. Zij verdrinken gewoonlijk in "bijzonder heden, terwijl de kunst van den schrijver juist bestaat in een scherpe selectie van wat hem die nen kan bij zijn verhaal, dat in dit geval min of meer een betoog moei Zijn. Deze waarheid ontdekt men vrij gemakkelijk, wanneer men de boe ken leest van twee onzer promi nente schrijvers: An toon Coolen en Maurits Dekker, die met hun boe ken „Bevrijd Vaderland" en „De laars op den nek" de eersten wa ren, die In groot formaat de bezet ting in onze aandacht plaatsen, waar anderen in kleinere geschrif ten reeds waren voorgegaan. Een en ander wil niet zeggen, dat deze twee schrijvers niet zouden geslaagd zijn. De stelling, hierboven verkondigd, is te vinden in het verschil tusschen de twee boeken, waarover we thans spreken. Terwijl Coolen een vrijwel gaaf boek te voorschijn bracht, heeft Dekker nog al ernstig geleden aan overladen- heid. Hij maakt den indruk zooveel materiaal tot zyn beschikking te hebben gehad, dat hij er niet goed raad mee wist. Hij heeft geen af stand kunnen doen, zoo is men ge neigd te denken, van zooveel schok kende en dankbare détails, die im mers alle juist en bewijsbaar zijn en die dus gememoreerd kunnen worden, maar die tevens zoo over vloedig aanwezig zijn, dat een schif ting allernoodzakelijkst moet ge noemd worden. De beperking toont den meester, zoo heeft een Duitsch dichter gezegd, en deze beperking treft men bij Coolen veel sterker aan dan bij Dekker, wiens boek een paar honderd bladzijden te dik is. Dekker vertelt realistisch over de gruwelen, van den oorlog, de afgrij selijkheden der Joden-razzia's, maar zijn boek is niet, wat het wellicht had kunnen worden, indien de auteur meer afstand van zijnes tof had bewaard, indien hij minder haast had gehad en de overvloedige materie iets langer had laten be zinken. En het is, tusschen haakjes, allerminst voor kinderen. „Bevrijd Vaderland" van Antoon Coolen gaat niet mank aan dit ge- biek aan bezinning. Integendeel maakt het boek den indruk met groote beheersching geschreven te Zijn. Nergens stelt Coolen de zaken Scherper dan ze zijn, maar nergens Wijkt hij ook voor de verschrikke lijke dingen, die hij zeggen moet Wat zyn boek echter zeer aantrek kelijk en geloofwaardig maakt, is de rustige toon, waarin hij alle ge beurtenissen naar het beginsel be oordeelt. Coolen bedwingt zijn ver ontwaardiging over de schandelijk heden als afschrikwekkende feiten, maar veroordeelt deze feiten naar het hoogste principe. Hij windt zich hiet op ai trilt de verontwaar diging soms door de regels heen maar waagt er nu en dan enkele bladzijden aan, om aan te toonen, te bewijzen, d5t de bezetter en zijn kliek van handlangers ellendige schurken zijn geweest omdat zij ai het goede trachtten te verstikken en al het booze trachtten te be schermen. En deze boeiende rede neering wisselt hij af met de lief lijkste natuurbeschrijvingen en de vreedzaamste beschouwingen over het alledaagsche geluk van de men- schen. In deze tegenstellingen er kent men den kunstenaar. Evenmin als de natuur, die hij beschrijft en vertolkt, laat Coolen zich van de wijs brengen door al die horreurs, welke de liefde en het geluk in den mensch poogden te dooden. Dank zij dit evenwicht leest men „Bevrijd Vaderland" als een ver kwikkend relaas, een spannend be toog, een dwingend getuigenis. Het is een troost voor het hart, want hier zingen de vogels, hier schrijnt het leed, hier spreekt het verstand en hier triomfeert de waarheid. Dbg. Een zegsman van het Belgische mi nisterie van Voedselvoorziening ver klaarde, dat België binnen dertig dagen zonder broou zal zitten, tenzij nog voor dat tijdstip importen arri- veeren. „De situatie is zeer ernstig en zonder een onrustzaaier te wilen zijn, moet ik bekennen, dat we ons zèer bezorgd maken," merkte deze zegs man op. Hi1 onthulde, dat de huidige tarwevoorraad nauwelijks 75.000 ton bedraagt. Maatregelen, die op het oogenbllk worden overwogen, zijn: een propagandacampagne in geheel België om er bij het publiek op aan te dringen broodverspilling te ver mijden; een verdere reductie van bet tarwepercentage van het brood en een mogelijke verdere rantsoenver laging. De verborgen schat ter waarde van 2 milliard dollar in de baai van To kio, is ineengeschrompeld tot een staaf platina ter waarde van 43.000 lollar en tot baren zilver ter waarde van 32.400 dollar. Bovendien is er nog kans op het vinden van voor werpen ter waarde van eenige dui zenden dollars. Koning George van Engeland heeft volgens aloude traditie in Westminster Abbey te Londen de „Royal Maundy Money", de oudste der koninklijke giften, bestaande uit zilveren pennies, tweepenny- en vierpenny stukken, aan ouden van dagen uitgereikt. De koning en de koningin na het verlaten der Westminster Abbey Jong geleerdEen Amster dammer bouiode in tien dagen voor zijn zesjarig zoontje een completen motor met zijspan. Onder toezicht van vader maakt de jeugdige motorrijder met een jonger broertje zijn dagelijksch ritje MacArthur en schilderde zijn luis teraars af, hoe de aanval werd voor bereid en uitgevoerd en hoe de Ne- derlandscih-Indische strijdkrachten en het personeel van de N.I.C.A. tot het welslagen daarvan bijdroe gen. Generaal Spoor besloot zijn rede met de woorden: „Wat in Hol landia gebeurd is, is overal ge schied waar de geallieerde of Ned.- Indische strijdkrachten alleen de macht overnamen. De verwarring en ellende, die de Japanners achterlieten, werden bestreden zoo goed als dat maar mogelijk was. Toen wet en orde terugkeerden, en de bevolking wist dat zij werd be schermd tegen bandieten en ter roristen, werd successieveiyk een nieuwe en vernieuwde gemeenschap opgebouwd. Dit is een les, een er varing en ook een illusie, die de bevrijding van Hollandia in onze geesten en harten heeft achterge laten." De commissie-Van Poll is uit Ned.-Indië weer in Nederland teruggekeerd. Zij zal van haar bevindingen verslag uitbrengen aan het parlement. kl I Behalve de journalisten Ritman, Cohen en 'Van Leeuwen zijn te Ba tavia, verdacht van Collaboratie, voorts nog gearresteerd majoor A. Zimmermann, vroeger hoofd van de Informatiedienst van het leger, en dr. Chr. de Vries, oud-hoofd redacteur van de „Javaibode". Alle gearresteerden bevinden zich in de .gevangenis „Struyswijk." Van Indonesische zijde wordt vernomen, dat Lord Mountbatten, die morgen te Batavia zal arrivee- ren, van plan is met Sjahrir te spreken over de Indonesische rijst- posltie en het aanbod van hem om 500.000 ton rijst naar India te zen den. Het motorschip „Sloterdyk" is uit Tandjong-Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich 408 mannen, 407 vrouwen en 250 kinderen. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft van daag te Utrecht op het congres voor vernieuwing van het onderwijs den nadruk gelegd op de noodzakelijk heid van grootere vrijheid en soe pelheid van het leerplan. In het bijzonder wees spr. op de noodzake lijkheid van een geestelijken grond slag voor alle onderwijs, zoowel 't openbare als het bijzondere, al zou deze grondslag bij de eerste soort meer algemeen en bij de tweede uiteraard confessioneel zijn. In dit verband besprak de Minister de ncm onlangs toegelichte plannen betref fende 't godsdienstonderwijs op de openbare lagere school. Hier ligt een taak voor de kerken, want godsdienst onderwijs kan niet anders tot z\]n recht komen dan in de sfeer van het geloof. Eten wetsontwerp, dat deze materie regelt en het geven van godsdienstonderwijs op de openbare scholen vanwege de kerken en dcor d'e onderwijzers vergemak kelijkt, ligt thans by den Raad van State. 11000: 19898; f400: 3626 11737 12706 13503 14717 15261; f200: 4577 6532 6606 12165 18515; f100: 1103 2369 3521 4168 5031 5917 6070 6146 8125 8994 11065 12592 12823 13906 15662 16578 17454 21576

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4