HET GAAT PATENT IN LUXEMBURG Revanche van Kees Hoving Het IJ" wint waterpolowedstrijd Tegenover deze weelde kan Frankrijk slechts een klachtenboek plaatsen Wilders en Bergman niet in het Ned. Elftal WOENSDAG 24 APRIL 1946 PAGINA De Elzas nog altijd rechtsch Aston Villa bij de leiders DAMPROBLEEM Int. schaaktournooi Maastricht -„Duivelseiland" exit Het Duivelseiland, het be ruchte Fransche deportatie oord in Guyana, zal worden opgeheven. Alleen de naam van het eiland zal nog voort leven. Feitelijk is het altijd maar bij een naam gebleven, daar het strafkamp nooit op 't Duivelseiland is geioeest, doch op 't vasteland. Het „Duivelseiland" is een kleine rots voor de kust, waar niet meer dan vijf po litieke gevangenen gedeti neerd zijn geweest. Daar Dreyfus gedurende vier jaar een van deze ongelukkigen is geweest, kreeg het kamp den naam 'van de rots. De nederzetting op 't vas teland, berucht om haar lig ging in de tropische jungle en de malaria-moerassen, werd in 1852 gesticht. In to taal zijn er 52.000 personen naar 't „Duivelseiland" ge deporteerd, waarvan er on geveer 9000 ontsnapten over de lAaroni-rivier naar Ne- derlandsch-Guyana. Sinds 1938 werden er al geen ge vangenen meer heen ge stuurd. Het kranige elftal van Volendam, dat Zondag op zoo indruk wekkende wijze revanche nam op de leiders K.F.C. voor de nederlaag, destijds in de Koog geleden. Nederl. tentoonstelling in Washington De opbouuiprestaties Mussolini's lijk gestolen Een kijkje in het oude Straats burg, het middelpunt van den Elzas, dat door het oorlogsge weld zwaar heeft geleden „GOED OF SLECHT" Toetssteen voor fi'hn- beoordeeling Duitsche schepen voor Nederland Duitsche mijnenveger was gepavoiseerd Op Hitler's verjaardag Tijdens de internationale zwem wedstrijden van Het IJ te Am sterdam, liet ook de Fransche kampioen Jany zich gelden. Men ziet hem op onze foto vooraan. Naast hem Wil Haverlag. Twee de van links Nel van Vliet (Van onzen sportredacteur) AMSTERDAM, 23 April. Tijdens de jubileum-wedstrijden van het IJ In het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam is de Franschman Jany er niet in geslaagd zijn suc cessen te bevestigen. Op de 100 meter borstcrawl verloor hij met handslag van Hoving en op den rugslag moest hij de meerderheid van onze landgenooten Rol en Geerling erkennen. Het Nederlandsche pufoliek kreeg al direct waar voor zijn geld in den spannenden strijd op de 400 meter borstcrawl tusschen den landgenoot Goudeket (IJ) en den Amerikaan Stewart. De laatste had aanvankelijk een kleinen Voorsprong, maar Goudeket re gelde zijn tempo goed, annuleerde elke baan opnieuw den voorsprong, dien de Amerikaan door beter kee- ren steeds kreeg en tikte na een formidabele eindspurt met hand- Slag als eerste aan in 5.22. Op de 100 meter een formida bele strijd tusschen den befaamden Franschman Jany en onzen land genoot Hoving. Hoving was het snelste weg, wel wist de Fransch man opnieuw gelijk te komen, maar Hoving liet zich ditmaal niet intimideeren, kon door prachtig keeren opnieuw leiden en wist on der enorme spanning juist even eerder aan te tikken dan Jany. Tijd binnen de minuut: 59.9. De volgende nummers leverden geen verrassingen op. Hanny Ter- meulen won de 100 meter dames, Nel van Vliet den schoolslag en Iet Kostervan Feggelen den rugslag. De schoolslag heeren was onbedreigd voor Smitshuijsen. Spannend was de 100 meter rugslag, waarbij Rol eerst een goed stuk leidde, maar tenslotte nog een pittige eindspurt moest zwemmen tegen Geerling en Jany, van wie vooral de laatste geweldig kwam opzetten. Rol won tenslotte voor Geerling en den Franschman. Tijd 1.13.6. De estafette 5 maal 50 meter was voor Frankrijk, 2 Ameri ka, 3 Het IJ. A. Z. 1870 won de Zweedsclie estafette. Het nummer schoon- springen was voor mej. Muytjens. Het IJ won den waterpolowedstrijd tegen Toulouse met 51. (Van een correspondent) -w—en .paar uur in Luxemburg Lj zijn genoeg om van dit landje j een nog gunstiger beeld mee te nemen dan van BelgiëHet specimen mensch, dat hier de stra ten en ca/ézalen vult, is er een, dat ons nog slechts in een heel verre herinnering voorzweeft. Wèldoor-, voed is een wellicht nog te milde typeering voor den Luxemburger van vandaag, die reminiscenties oproept aan den stamgast van het Münche- ner Hofbrauhaus anno 1913. Het gaat patent in het Groothertogdom, bij misschien 'n tikje lagere prijzen dan in België. De trein richting Bazel staat als express ingeschreven en doet ook werkelijk zijn best. Het spoorboekje heeft echter rekening moeten hou den met de heeren der douane, die zeer nieuwsgierig zijn en uren ver loren doen gaan met hun gesnuffel naar goud, dollars en spiritualiën. Vele bruggen verder zijn proviso risch. De steenkool is ook niet te best. Maar men beklaagt zich niet. Duurt het reizen ook wat langer, men doodt den tijd met de nieuwe sport: het gluren in andermans kar- biezen. Zoodra dié opengaan be gint de coupé te leven. Oh, madame, wat een verruk kelijke saucijzenbroodjes! Madame, die Belgische is, knikt gevleid en deelt uit. Een ander strooit met Chesterfields. En nadat elkeen z'n teugje Kirschwasser uit een gesmokkelde flesch aangeboden gekregen en gesavoureerd heeft, neemt de verbroederde coupé het le- vensmiddelenprobleem onder de loupe. Hoelang zullen we nog ge doemd. zijn van eten en drinken te spreken? De Franschen waarschijn lijk nog jaren. In Thionville zijn de eersten ingestapt. Hun proviand is dra gemonsterd en getaxeerd, 'n Soort brood, dat aan niet heelemaal droge betonbrei herinnert en 'n ha rinkje. Tegenover den welstand der anderen, kunnen ze niet nalaten hun klachtenboek bladzij voor blad zij open te leggen. Het brood, dat eerst wit en bonloos was, is nu ka rig, klef en grauw en het rantsoen gaat nog minder worden. De minis ter, die vlak voor de verkiezingen de broodkaarten afschafte, loopt nog op vrije voeten rond. In Maart tou cheerden ze tien gram vet per dag. Het kruimeltje vleesch in de week komt uit het blik. Sinds October ontvingen ze zegge 10 kilo aardap pelen. De wijn, dien de distributie per maand toewijst, is juist genoeg om één maaltijd te besproeien. Op 200 francs per liter zijn de vrije wij nen onbetaalbaar. Zeep mankeert gedeeltelijk, melk heelemaalr Eieren? Er werden in Frankrijk in 1945 zes milliard eieren clandestien verkocht, maar de kleine man zag er niet één van. Het klaagliedje is zonder eind Hoe léven jullie dan? Systeem .,D'' is het antwoord. De ,,d'' van ..débroulller," zich weten te redden. Waar Parijs faalt, neemt de Franschman zelf zijn lot in handen. Hij éét zwart, drinkt zwart, rookt zwart. Waarvan hij dat betaalt? Dit is het groote Fransche raadsel. Geen Franschman zal u het geheim ver raden. Hij zegt alléén: monsieur To- paze.... Ieder speelt zijn rol in dit stuk. De coupé luistert naar -de ge schiedenis van de chocolaad. Volgens de statistiek wordt er in Frankrijk méér cacao verwerkt dan in 1939, intusschen krijgen alleen de kinde ren hier en daar een tablet. Waar de rest blijft, weet geen mensch. Je luistert naar het verhaal van de autobanden. Een schip bracht ze van Engeland naar Le Havre. Per vrachtauto's ging het kostbare con- vooi op weg naar Parijs, waar nóch de auto's, nóch de' banden arriveer den. De Franschen zijn nog altijd de zelfde onderhoudende medereizigers als vroeger. Maar hun verhalen zijn 'n tikje triest vandaag De eerste Fransche stad, die we aandoen, schijnt haar oude vroo- li]ke aspect verloren te hebben. En dat niet alleen vanwege de levens- middelenmisère. Straatsburg heeft zwaar te Hjden gehad. In de bin nenstad ruimen de Duitsche krijgsgevangenen nü nog puin. Er ziijn vele. hiaten in het stadsbeeld en onder de bevolking, die nog altijd op den terugkeer van duizenden jonge mannen wacht In 1939 onder de Fransche wapenen geroepen, wer den de Jonge Elzassers in 1942 als „Völksdeutsche" ln de groene uni form van Wehrmacht of SS gesto ken. Op dit oogenblik ontbreken er nog een twintigduizend op het ap pél. Waar de Duitschers den Elzas- ser aan het Westelijk front niet ge bruiken konden waarmede zij zeil dezen volksduitschen humbug erken den zoekt men de Russische ge- vangenenbarakkett naar Elzasser6 af. Verscheidene transporten zijn al ge- ïepatrieerd en andere in aantocht. Maar de behandeling van deze Franschen in Rusland schijnt niet te best te z()n. Velen zSjn in gevan genschap gestorven. En die terug keerden, kan men niet bepaald pro pagandisten voor Moskou noemen. ,,A lias les communistes" kalkt men in den Elzas op de muren Men had hier overigens dit Rus sische intermezzo niet noodig om zijn rechtsche gevoelens te demon- streeren. De Elzas is altijd rechtsch geweest en momenteel een bolwerk der Republikeinsche Volkspartij. President Gouin constateerde het nog, toen hij onlangs in Straatsburg! een banket voorzat en met „Vive de Gaulle" ontvangen werd. Onder do bezetting rechtsch en anti-nazi, zoo vormen de Elzassers ook in hun t«- luggevonden vaderland den uiter sten rechtervleugel. Met dit verschil, dat in de oorlogsjaren de haat en nu de passie hen bezielt. Vraagt men den Elzasser ook hém, die geen Fransch kent, hoe hij tegenover Frankrijk staat, dan luidt het antwoord: Frankrijk- is geen aangelegen heid van taal, maar een van gevoel. Uit de opstelling van Wilders in het Zwaluwenelftal, dat op denzelfden dag 6peelt als het Oranje-team, blijkt, dat de Blauw-Witter niet in het Neder- landsche Elftal zal wordetr herkozen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen PotharstVan der Linden de backlinie vormen, mogelijk zelfs met hun club genoot Van der Veen als spil. Van der Veen immers is hersteld en krijgt als spil-van-professie waarschijnlijk toch de voorkeur boven den gelegen- heids-midhalf Kick Smit, die niet meer dan „noodhulp" kan zijn. Evenals Wilders is ook diens club genoot Bergman in De Zwaluwen op gesteld. Nu Bouwmeester tegen de Roode Duivels in Rotterdam niet heeft voldaan, moet de kans groot geacht ■worden, dat ook Bergman door een -AJaxied (Drager) zal worden ver vangen. Engelsche League. Zuid: Leicester CityAston Villa 01, Nottingham ForestNew Port 12, West Brom- wich AlbionWolverhampton Wan derers 11; Noord: Huddersfield TownPreston North End 20, Sheffield WednesdayLeeds United B—0. Probleem no. 1244 van J. Scheyen te Kerkrade. Wit speelt en wint; oplossingen inzenden tot half Mei aan het adres: B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING. No. 1239 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. Wit speelt achtereenvolgens naar 43—39, 42—37, 47—42, 32, 20, 19, 15, 50x39, 43, 10, 5 en wint. Aardig slag werk, eindstand niet onbekend. Sport-Echo, het officieel Orgaan van de .N.W.U. deelt mee, dat de Nederlanders Sijen, Lambrichs, Joos- sen. De Korver, Pauwels en v. d. Voorde als ploeg zullen deelnemen aan de Ronde van Spanje (730 Mei). Er zijn negentien étappes. Deensche, Fransche, Belgische, Luxemburgsche en Zweedsche renners hebben ingeschreven voor Olympia's Ronde van het Boschplan op Zondag 16 Juni. De uitslagen van de vierde ronde van het internationale schaaktour nooi te Maastricht luiden: Meesterklasse: Devosv. scheltin. ga 01, SoultanbeieffAlexander 10, VlagsmaVinken 01, Wolt huisPrins 01, EuweDoerner 10. Afgebr. partij eerste ronde: AlexanderVinken 10. Hoofdgroep: v. Qosterwijk-Bruyn Wanten V2, BingenEhlen 1-0, Lemmens—Henneberke 10, Mar- witzCroes V,v. Wageningen Thomas 10. Stand meesterklasse: 1. EUwe 4 uit 4, 2. en 3. Alexander en Soultan beieff 2(44, 4. Vinken 23 en 1 afgebr., 5. Prins 2—4, 6. Devos 1% 3 en 1 afgebr., 7. v. Scheltinga 1% 4, 8.. 9. en 10. Doerner, Vlagsma en Wolthuis 14. Hoofdgroep: 1. Marwitz 34, 2. en 3. Thomas en Croes 21/2—4., 5. en 6. Henneberke, v. Oosterwijk-Bruyn en v. Wageningen 24, 7. Wanten 1 3 en 1 afgebr., 8. Bingen lts4, 9. Ehlen 13 en I afgebr., 10. Lem mens 14. Van 19 t.m. 22 Juni zal een schaakwedstrijd per radio worden gehouden tusschen de nationale teams van de Sovjet-Unie en «Groot- Brittannië. Aan belde zijden zullen de tien beste spelers aan het tour- nooi deelnemen en bovendien aan beide zijden twee dames. Dit zal de tweede radiowedstrijd in de geschie denis worden. De Amerikaansche onder-staats, secretaris van Handel, Schindler, en pe Nederlandsche ambassadeur dr. Loudon hebben in de groote hal van. het departement van Handel te Washington een tentoonstelling ge opend, waarop de Nederlandsche op- bouwprestaties te zien zijn. In zijn openingswoord wees de heer Schind_ Ier erop, dat de Nederlandsche im port uit de Ver. Staten vóór den oorlog een bedrag van 95 millioen dollar per Jaar bereikte, terwijl de Ver. Staten tusschen 1937 en 1939 gemiddeld 37 millioen dollar per jaar uit Nederland importeerden. Dr. Lou. don gaf vervolgens verschillende cij_ fers over den Nederlandschen weder opbouw in het afgeloopen jaar. Hij zeide, dat herstel niet mogelijk zou zijn zonder geallieerde hulp in een mate die zonder precedent is. Hij hoopte, dat de tentoonstelling zou be wijzen, dat de Amerikanen bijdragen tot een zaak die de moeite waard is. De tentoonstelling, waarop men foto's en kaarten van den wederop bouw ziet, alsmede diverse Neder landsche producten, zal tot eind April te New York blijven. Vandaar gaat zij naar Holland in Michigan ter gelegenheid van het tulpenfeest, dat 15 Mei gehouden wordt. Mussolini's lichaam is uit de be graafplaats „Maggiore" te Milaan door onbekenden ontvreemd, aldus een bekendmaking van het gemeen tebestuur te Milaan. De ontdekking werd gedaan door eenlge arbeiders, die op de begraafplaats bezig waren met het opgraven van andere licha men. De Nederlandsche Film-Actie streeft naar een radicale verande ring op het terrein der filmkeuring en heeft voor de keuring van films een ontwerp-keuringsplan opgesteld, dat de normen omvat die de Actie in de toekomst als de wetten der filmkeuring wil zien aangenomen in het belang Van een juiste filmische opvoeding van het Nederlandsche publiek en dat 'n stimulans wil zijn voor de productie van „edeler films" opdat de toekomstige Ne derlandsche filmindustrie, wanneer zij de technische mogelijkheden weer bezit, in den geest van die normen kan werken en de buitenlandsche producenten rekening zullen moeten gaan houden met de keuze van het Nederlandsche publiek dat zich aan de hand van het in een keurig uit gevoerd, populair boekwerkje op de hoogte kan stellen van de eischen, die naar de meening van de N.F.A. aan een goede film moeten worden gesteld. Dit boekje, getiteld „Goed of slecht", geeft 'n uitvoerige beschou wing over het verschijnsel film en werkt volgens een schema alle film détails, waaraan artistieke eischen moeten worden gesteld, zeer begrij pelijk -uit; in een tweede onderdeel van het boekje wordt de film be zien in het licht van „den invloed, dien zij op de massa volwassenen verondersteld kan worden te heb ben" en komt dus de moreele zijde van de, film aan de beurt, die even eens afin beoordeelingseischen wordt onderworpen. Het intergeallieerde bureau voor herstelbetalingen te Brussel gaf Dinsdag de percentages bekend, die van de Duitsche koopvaardijvloot aan de geallieerde landen zullen worden toegekend. De verdeeling is geba seerd op den omvang der scheeps- verliezen gedurende den oorlog. Ne derland krijgt hierdoor 1.555.000 ton ofwel 6,59% van de beschikbare scheepsruimte toegewezen. Zaterdag J.l. lag, zooals Wei meer gebeurt, een oude Duit sche mijnenveger in de Rotter- damsche haven, bemand met krijgsgevangen Duitsche marine mannen, die onder toezicht van de geallieerden nog altijd regelmatig de zee van mijnen zuiveren. Onder voorwendsel, dat de vlaggen „ge- wasschen" waren en in den wind moesten drogen, hebben de Duit schers dien Zaterdag het schip ge pavoiseerd. De Nederlandsche mari- neautoritelten begrepen echter, dat hier meer achter moest schuilen. Zij keken eens op den kalender, con fronteerden den datum met hun geheugen en toen ging hun een licht op. Het was de verjaardag van Hitier. Onmiddellijk werd de onge- wenschte demonstratie de kop in gedrukt. De Duitsche commandant werd in arrest gesteld. Hij zal zich voor den krijgsraad te verantwoorden hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5