Veilig kompas 'ff' Besprekingen naar vorm en inhoud zonder succes HEDEN OPENING DER PARIJSCHE CONFERENTIE Oud-minister Weiter acht toestand in Ned.-Indië niet onrustbarend Saradjogloe Eerste zitting gewijd aan opstelling van het werkprogramma To* booW en hart 69ste JAARGANG No. 23527 APRIL 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Het weer. Een groote menigte was samengestroomd op de „Place de la Concorde" in Parijs om den start van den jaarlijkschen ballon- wedstrijd bij te loonen. Een van de ballons stijgt op, terwijl andere zich op hun beurt voorbereiden SOEDARSONO VERKLAART: Bevolking rustig en aardig Geïnterneerden weer thuis VLEERMUIS WIST HET AL Turkije zal geen duim- breeds grond afstaan Koninklijk bezoek aan Friesland De boeren in de Wieringermeer Tcunnen u>eer aardappelen poten. Op den achtergrond het gemaal .JLely" Raadsoverzicht Tuinliedenver eeniging venals ~en zacht bed en ekkere spijzen een zieke niet kunnen genezen, omdat inwendig het normale proces is verstoord, zoo kan ook niets uitwendigs ons vrij en gélukkig maken als wij de gevangenen zijn van onze hartstochten. E HAABLEMSCHE COURANT Midden in een verkiezingscam pagne, welke momenteel meer verbeten dan luidruchtig ge. voerd wordt, lijkt het ons goed nog eens rustig enkele richt lijnen te publiceeren, die den katho liek een steun kunnen zijn bij het bepalen van zijn houding in de hui dige politieke consteUatie. Het bestuur van de Kath. Volkspartij heelt deze richtlijnen van gezaghebbende zijde ontvangen en wij meenen, dat zij juist, omdat zij ook den zin en de strekking van den vastenbrief der Nederlandsche Bisschoppen in ver band met de staatkundige organisa tie der Katholieken behandelen, van bijzonder nut kunnen zijn, nu onze tegenstanders vooral op politiek ge bied verwarring in de geesten der katholieken trachten te scheppen. In de eerste plaats moet hiervan worden uitgegaan, dat de vastenbrief alleen uitspraak doet over vereeni- gingen op sociaal en cultureel ter rein. Daarbij worden drie categorieën van organisaties onderscheiden a. de Eenheidsvakbeweging, die als communistische vereeniging aan alle katholieken verboden wordt ondei straffe van weigering der H.H. Sa cramenten; b. de socialistische vereenigingen, zooals het N.V.V., ten aanzien waar. van de bestaande bepalingen (ver bod van lidmaatschap en weigering der H.H. Sacramenten) uit voorzich tigheid gehandhaafd blijven, totdat Uit de feiten blijkt, dat het streven dezer vereenigingen niet meer in strijd is met de christelijke beginse. len of den christelijken geest; c. neutrale of humanistische ver eenigingen, die onvoldoende geacht worden om de vestiging van een nieuwe maatschappelijke orde op hechte fundamenten te waarborgen. Gegeven deze uitspraak Is het tegen den geest van het Hoogwaardig Episcopaat, dat katholieken lid wor den van deze vereenigingen. Over de organisaties onpolitiek gebied doen de Hoogw. Bisschoppen in den vastenbrief geen uitspraak. Om dit feit luist te interpreteeren, moet men onderscheiden: a) het mo tief waarom geen uitspraak gedaan wordt; en b) de conclusies, die uit dit zwijgen al dan niet getrokken mogen worden. al Theoretisch hebben de Bisschoppen krachtens hun leerge zag het volste recht om een uit spraak te doen over hetgeen op het gebied der politieke organisatie thans de plicht van lederen katholiek ge acht moet worden. Practisch is het veelal niet opportuun deze uit spraak te doen, omdat niet.katho- lieken daaruit zoo gemakkelijk zij het ook ten onrechte besluiten, dat de Katholieke Kerk begeerig is naar politieke macht. Niet-katholie- ken aanvaarden zelfs on godsdien- stig-zedeliik gebied geen werkelijk leergezag; laat staan dus. dat zii het zouden kunnen verwerken, dat een uitspraak gedaan wordt over poli tieke vraagstukken, waaraan in hun valsche opvattingen in het geheel geen nrincinieele kanten vastzitten. Indien echter de Hoogw. Bisschop pen om practische redenen geen uitspraak doen inzake de politieke organisaties, dan mocen wij veilig aannemen, dat zij zulks doen in het vertrouwen, dat de Katholieken door eigen inzicht tot de luiste oninssing zullen komen. Ook Is't duidelijk, dat de Hoogw. Bisschoppen tot het doen van een uitspraak zullen overgaan. Indien er onder de Katholieken zelf groote verwarring zou ontstaan en derhalve de voordeelen van het zwij gen niet meer zouden ooweaen te gen de nadeelen van het spreken. b) Uit het feit. dat. de Nederland sche Bisschoonen eeen openlijke uitsnraak doen, volgen twee con clusies: Het staat aan de Katholieken als zoodanig vrij onder elkander van meening te verschillen over de vraag, of het zedelijk verantwoord is lid te worden van of te stemmen op een andere partij dan de Katholieke Volkspartij. Bij het ontbreken im mers van een uitspraak van het kerkelijk leergezag, is eenieder aan gewezen op zijn eigen, redelijke in zichten. En indien iemand daarbij komt tot een conclusie, welke af wijkt van het inzicht der groote meerderheid, dan heeft men niet 't recht om hem op dien grond ontrouw aan het Ka tholiek Geloof te verwijten. Van een katholiek, die lid wordt van of 6temt op de Partij van den Arbeid of de Partij van de Vrijheid, mag men op grond van dit feit alléén niet zeg gen, dat hij geen goed Katholiek meer is, maar wel, dat hij een on juist inzicht heeft in de politieke verhoudingen van dit oogenblik; dat hij blijkbaar niet begrijpt, hoe ingeval genoemde partijen de over hand krijgen er nog iets tereent moet komen van een aantal essen- tieele eischen, die de Katholieken op grand hunner beginselen ssn de inrichting van het maatschap pelijk en staatkundig leven moeten stellen. Men denke o.a. aan de ver betering der publieke zeden, aan een actieve gezinspolitiek, die in den woningbouw, de belastingwet geving, de loon- en prijzenpolitiek enz. werkelijk gericht is op de be langen van het groote ge zin; men denke ook aan de kwestie van de socialisatie en de bedrijfs organisatie, waaruit op grond van Quadragesimo Anno socialistische en staatssocialistische tendenzen ge weerd dienen te worden. Het niet-doen van een uitspraak beteekent hoegenaamd niet, dat er ook geen bezwaren tegen het lid - maatschap van deze of gene partij bestaan. Geen uitspraak doen "en geen bezwaar hebben zijn twee ge heel verschillende dingen. Het ls daarom geenszins uitgesloten, dat de Verwachting tot Vrijdagavond; Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring, nu en dan eënige regen, Matige wind tusschen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering i;n temperatuur. Zon ond. 19.53. Maan 3.54—13.92 Zon op 5.22 Bisschoppen, ondanks het feit dat zij geen officieele uitspraak doen, per soonlijk zeer veel bezwaar hebben zoowel tegen de Partij van den Ar beid (om van de CB N. niet te spve- ken), als tegen de andere niet-ka- tbolieke partijen. Het is mogelijk, dat zij innerlijk diep overtuigd zijn van de noodzakelijkheid eener Ksr.ho- lieke Partij en van de wenschelijk- heid, dat op z'n minst alle Katho lieken hun steun daaraan geven., Na het bovenstaande ligt de con clusie voor de hand. Ook op staat kundig gebied moeten de Bisschop pen de handhaving verlangen van een organisatie, die zich uitdruk kelijk plaatst op de basis van de Christelijke beginselen, die doör geen andere te vervangen zijn. Wie het anders meent, vaart in een thans vooral zoo gewichtige en ernstige aangelegenheid niet op een kompas, maar op den stroom van zijn eigen inzichten. De onderhandelingen met de Nederlandsche regeering zyn feitelijk zonder resultaat ge weest en hebben niet aan onze verwachtingen voldaan, ver klaarde de Indonesische „mi nister" van Binnenlandsche Zaken, Soedarsono, aan Asso ciated Press aan den vooravond van zijn vertrek naar Java. Hij verklaarde ronduit, zéér teleur gesteld te zijn. Gevraagd naar den aard van de hindemissen tusschen de Nederlan ders en Indonesiërs, antwoordde Soedarsono, dat hij niets kon ver tellen voordat verslag was uitge bracht aan Sjahrir. „En naar vorm èn naar inhoud zijn de besprekin gen zonder resultaat geweest," ver klaarde hij slechts. De vorm van de uiteindelijke erkenning van de Indonesische republiek door de Ne derlandsche regeering heeft, naar AP. verneemt, een der grootste moeilijkheden opgeleverd. Te elfder ure zijn van Neder landsche zijde nog pogingen gedaan om de Indonesiërs te bewegen hun vertrek tot Zaterdag uit te stellen, hun aldus gelegenheid gevend voor laatste besprekingen in het bijzijn van dr. Van Mook, die pas Woens dagavond uit Engeland was terug gekeerd. De Indonesiërs weigerden echter en zijn Donderdagochtend per vliegtuig vertrokken. Dr. Van Mook zal, naar Reuter meldt, over een week naar Batavia vertrekken. Oud-minister Ch. Weiter, giste ren als laatste van de commissie- Van Poll in ons .land teruggekeerd, heeft verklaard, dat de situatie in Indië niet onrustbarend is. Er is geen hongersnood, al behoeft de voedselpositie verbetering. In de door hem bezochte gebieden heersch- te een rustige atmosfeer met uitzon dering van Medan. In het eerst kortgeleden bevrijde gedeelte van Java ten Zuiden van Batavia geeft de in- heemsche bevolking blijk van haar vreugde. Met grooten nadruk wees de heer Weiter op den uitstekenden geest van de Nederlandsche soldaten, die thans allerwegen medewerken aan den opbouw van het land. Voorts prees de heer Weiter het onvermoeid en enthousiast werken van de Roode- Kruis-verpleegsters in de hospitalen. De bevolking noemde hij over het al gemeen rustig, beleefd en aardig. Hedenmorgen Is de eerste trein met 700 geïnterneerden, meest Indo-Euro peanen uit het kamp te Cheribon, te Batavia gearriveerd. De vreugde over den behouden terugkeer van deze ge ïnterneerden was zéér groot. Vice-admiraal Pinke is per vliegtuig naar Nederland vertrokken, teneinde algemeene besprekingen te voeren met het hoofdkwartier van de Nederland sche Marine. De groep Indonesiërs, die on langs uit Australië naar Java is teruggekeerd, schijnt tenslotte niet zeer welkom te zijn in het vader land. Nadat zij bij hun aankomst officieel ontvangen werden door Soekarno en Sjahrir en overal in hun geboortedorpen gehuldigd wa ren, zijn zij thansgearresteerd en in de gevangenis der militaire politie van het TRI (Indonesische leger) geworpen. Reuter meldt, dat Sjahrlr's oudste broer één maand geleden op Sumatra ontvoerd is. Vier jaar geleden stelden Dr. Galambos en Dr. Griffin van de Harvard-universiteit vastdat een vleermuis een hoogen geluids- toon uitzendt die door een muur of eenig ander obstakeldat zich in den weg bevindtwordt weer kaatst en door de vleermuis wordt gehoord. Dit stelt het dier in staat vast te stellen of het een vast lichaam nadert. Kort gezegd is dit hetzelfde principe als radar. De Turksche premier, Saradjogloe, heeft in een interview verklaard, dat Turkije geen duimbreeds grond zal afstaan aan vriend noch aan vijand, zoo luidt een Reutertele- gram. Wel wil Turkije zich schikken naar de conventie van Montreux, cue voorziet in het vrije gebruik der Dardanellen voor de scheepvaart van alle landen, zoowel in oorlogs- als in vredestijd. De zeeëngte, aldus Saradjogloe, moet onder Turkscn toezicht blijven. Toen hem gevraagd werd of Turkije verwachtte, dat de Sovjet-Unie druk op de regeering uit zou oefenen inzake oostelijk Turksch gebied of eenige andere kwestie, antwoordde Saradjogloe: „Neen, ik verwacht gaen ernstige pressie van welken kant öck, omdat het algemeen bekend is, dat wij djt soort grappen niet kunnen waardce- ren." H. M. de Koningin zal vandaag een bezoek aan Friesland brengen. Na aankomst te Leeuwarden zal de Koningin op het Provinciehuis ver tegenwoordigers van het cultureele, sociale en economische leven in Friesland ontvangen en vanavond ten huize van den commissaris der Koningin, waar H. M. logeert, een groep oud-illegale werkers. De Arnhemsche Jonge generatie zal 11, 13 en 14 Mei op het puin van haar stad een groot openluchtspel opvoeren. De Amerikaansehe en Russische delegaties, geleid respectievelijk door B.yrnes.en Moiotof, zijn te l'arijs aangekomen. De eerste bijeenkomst van de ministers van Buitenlandsehe Zaken wordt hedenmiddag in het palais du Luxembourg gehouden. Deze zitting zal gewijd zijn aan het opstellen van het werkpro gramma. De eerste delicate vraag zal zijn of Frankrijk al dan niet zal worden toegelaten tot de verhandelingen die betrekking hebben op de vredesver dragen met Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Finland. Volgens de overeenkomst van Moskou zou Frankrijk geen toegang hebben tot deze zittingen, maar dit land van de onderhandelingen uitsluitend nu het als gastheer fungeert, lijkt ook be zwaarlijk. Frankrijk zelf zou aangedron gen hebben deel te nemen aan d bespreking en onderteekening van de vredesverdragen met de vazalstaten van Duitschland en Italië. Bovendien denkt Frankrijk, dat het een belangrijke rol zal moeten spelen en wel die van bemiddelaar. Engeland zou voornemens zijn een krachtige houding aan te nemen te gen iedere expansiepolitiek van de Sovjets in Europa en het gebied rond de Middellandsche Zee. Men is wei nig optimistisch ten aanzien van de mogelijkheid van overeenstemming tusschen de groote mogendheden over de voornaamste punten. Dat de Franschen echter hun bemidde ling zoo maar niet onbaatzuchtig in dienst van den vrede willen stel len. blijkt uit een verklaring van Bidault, die zei, dat het sucoes van de conferentie af zal hangen van de eensgezindheid der vier groote mo gendheden over de Duitsche kwestie en men kent reeds de categorische stejlingname van de Fransdhe re geering inzake Roergebied, Rijnland en Saargebied. Het wordt tijd, dat de verkiezin gen een einde maken aan den Haarlemschen tijdelijken raad. Het college van B. en W. telt thans vier van de vijf leden, die lid zijn van de Partij van den Arbeid: de burgemeester en de wethouders Noordhoff, Geluk en v. d. Wall. Het gevolg is, dat de katholieke wethouder, de heer Angenent, als eenling tegenover zulk een meer derheid soms onbehaaglijke gevoe lens zal hebben, temeer als hij zijn principes, die o.a. tegen staats socialisme gekant zijn, het volle pond moet geven. De katholieke fractie heeft de candidatuur van den anti-revolutionnairen heer Bakker als wethouder gesteund, maar den uitslag kon zij reeds vaststellen: de heer v. d. Wall bleef zitten, want de P. v. d. A., waarin hij overging, nadat hij de Christ. - Hist. had verlaten, heeft de meer derheid in den raad. Men moet de beteekenis van den nood-raad niet onderschatten, want er gaat bijna geen zitting voorbij of er komt een principieel puntje aan de orde. Gisteren school het weer in het voorstel een sub sidie van f 5000— te verleenen aan een comité dat club- en buurthui zen gaat oprichten. Het eerste zal aan den Kampersingel worden in gericht. Tijdens de toelichting bleek, dat een bedrag van f 8000. is uitgetrokken voor salarissen aan een directeur, een adjunct en een administrateur, die alle huizen zul len beheeren. De heer Hooy wees terecht op onze parochiehuizen, die uit eigen middelen bestaan. Heel fijntjes waarschuwde hij den raad voor flnancieele consequen ties, omdat nu ook van onze zijde subsidie-aanvragen verwacht kun nen worden. Wethouder Geluk deed het voorkomen alsof die tehuizen er komen ram de verwaarloosde jeugd op te vangen, maar het was weer de heer Hooy, die uit de toe lichting citeerde, dat die tehuizen „de groote huiskamers van de buurt moeten worden". Zuiver op prin- cipieele gronden stemden de ka tholieken tegen, maar het voorstel werd met 20 tegen 12 stemmen aangenomen. Het debat over de eenhoofdige leiding van de bedrijven, verworpen door B. en W., ging uit als een nachtkaars. De heer Klein Schip horst, die heel ondeugend het meesterlijk betoog van wethouder Reinalda, in 1937 gehouden ter ver dediging van de eenhoofdige lei ding, letterlijk voorlas, moest zich er bij neerleggen, dat hij met twee leden van de Partij v. d. A. „geacht werd te hebben tegengestemd". De directeuren konden benoemd wor den, waarbij de raad zich aan de voordracht hield. Tot slot nog een opmerking. Wij hopen, dat B. en W. het tijdelijke van de politieke samenstelling van den raad zullen eerbiedigen. Zoo als de situatie nu is de kiezers moeten straks uitspraak doen, of ze het er mee eens zijn kunnen allerlei belangrijke voorstellen, die in de lijn liggen van de P. v. d. A., aan de orde gesteld worden en daarna aangenomen. Onze overtui ging is echter, dat deze weg niet zal worden betreden. Woensdagavond vergaderde in het Volkskoffiehuis te Heemstede de Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omgeving". De voorzicter H. v. Gurp installeerde als nieuwe leden mevrouw De Boer het eerste vrouwelijke lid en de i.eeren Hoogerwerf, Schipper, De Boer en Boting. Daarna werden als nieuwe leden voorgesteld de heeren Verdonschot, Paap en Op stal De leider van den te houden bloembindcursus, de heer Kupers, gaf nog eenige inlichtingen over dezen cursus, welke 10 Mei begint en die gehouden wordt in het Volkslaoffiehuis aan de Heemst. Dreef, des avonds 7.30 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1