raag op Uw bon Gillette bs er weer i Over buurthuizen en directeurs- benoemingen Caspa r Tweede avond Kardinaals huldiging „Alberdingk Thijm" speelde Molière f Nieuwe directeur van het gem. gasbedrijf HET BOTERHUIS De heer S. v. d. Wall blijft zijn wethoudersfunctie vervullen DONDERDAG 25 APRIL 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING La Vita Nuova Dr. A. I. den Hollander Nieuwe bonkaarten Wij hebben voor den nieuwen bon uitslui tend 40+ en volvette kaas. G. R. VAN GELDER Schoolvoetbalwedstrijden GEMEENTERAAD Uiteenzetting wethouder Geluk Een historische fout WAT BIEDT DE RADIO VRIJDAG? Voor den tweeden avond was niet zooveel belangstelling als voor den eersten, doch dit oefende geen in vloed uit op de praestaties van koor en solisten. In elk geval is dit zangkoor een aanwinst gewor den voor .Katholiek Heemstede en verwacht mag worden, dat velen n?et stem of op andere klinkende wijze hot streven naar den bloei van dit koor zullen steunen. Het concert werd geopend met het be kende Paaschlied, waarna de so praan José Candel een gave ver tolking gaf van de aria Höre Israel van Mendelssohn. Pastoor W. v. Kalmthout O.P. hield daarna zijn toespraak, waarin hij allereerst zijn vieugde uitsprak over het bestaan van dit katholieke zangkoor, dat met zooveel succes deze avonden heeft georganiseerd. Vervolgens herinnerde spr. aan de benoeming van dr. J. de Jong tot Kardinaal en vertelde allerlei bijzonderheden over de houding van den Aartsbis schop tegenover de Duitschers. Met de vertolking van het 8-stem- ir.ige Te Deum van Hub. Cuypers dat diepen indruk maakte, werd deze laatste avond besloten. De RK. Rederijkerskamer „Al berdingk Thijm", die reeds zoovele gcede tooneelstukken heeft opge voerd, treft het in zekeren zin slecht, dat zij met „Molière s „De Vrek" voor het voetlicht komt, na dat het beroepstooneel den recen sent verrukt heeft met een moder- de opvoering van „Tartuffe". Er mag geen parallel getrokken wor den, want de verrichtingen van de dilettanten dienen bekeken te wor den ten opzichte van het tereik- bare. En dan moeten we A. T. een compliment maken voor de toewij ding en het verantwoordelijkheids gevoel waarmede zij, onder de be kwame leiding van Herman Moer kerk. dezen vrek en zijn entourage tot leven heeft gebracht. Jan Icas van Dijk speelde Harpagon met alle innerlijke en uiterlijke aspecten van dezen zieligen schraper, De rol was een kolfje naar zijn hand en vooral de monoloog aan het eind van het vierde bedrijf gaf hem ge legenheid zijn speeltalenten te ont plooien. Een langdurig applaus bleef niet uit. Men kan niet ver wachten, dat in de kleine krant de verrichtingen der veertien spelers en speelsters besproken worden. Wie A. T. eenmaal heeft zien spe len, weet welke krachten er in dit ensemble schuilen. Laat ons daar om ditmaal een uitzondering maken voor het debutantje Gudi Nielen, wier ouders roem in en door A. T. hebben verworven. Een lieve ver schijning, met onmiskenbaar speel- talent; haar geluid moet zij echter wat meer kracht bijzetten. Herman Moerkerk teekende op 't programma „De Vrek" en het is alsof hij voor den kop Eduard van Beinum als model heeft genomen. V. W. De heer A. van Geluk, wethou der van publieke werken der ge meente Bloemendaal, zal voortaan fles Zaterdags van 8.15 tot 9.15 uur bp publieke werken zijn spreekuur houden. Na jaren van scheerellende komt Gillette ons bevrijden I Gillette Standard lOct. p.mesje. (Ingez. med.). De uit Duitsch-Italiaansche ouders geboren Ermanno Wolf— Ferrari schreef in 1901 als opus B de Cantica: La Vita Nuova, naar v.oorden van Dante Alighieri. Het Gemengd H.O.V.-koor met het H.O.V.-orkest en het knapenkoor uit de St. Liduinakerk onder leiding van Jan Out brachten dit werk gis teravond op waarlijk voortreffelijke wi.ize ten gehoore. Dit hooglied der liefde werd weergegeven met al den mystieken gloed en warmte welke in het werk liggen besloten. Het koor zong met groote beheer- selling van klank en rhythme; frisch bloeiden de goed geschoolde stemmetjes van het jongenskoor uit boven den zang der grooten. Lucien Louman eong zijn partij vol glans en vooral aan het slot zeer innig en fraai van toon. Mevrouw Hélène Ludolph vervulde de korte Beatrice-rol met teergevoeligheid. Ondanks de beperkte voorbereiding begeleidde het H.O.V.-orkest, onder Jan Out's bezielende directie, ex pressief. Het orgel, bespeeld door Alb. de Klerk, verleende hier en daar een stevigen ondergrond. De piano-begeleiding van Joke Koeijers hadden we wat minder bescheiden gewenscht. J. Scheepens De nieuw benoemde directeur van het gemeente gasbedrijf, Dr. A. I. den Hollander, werd 12 Juli 1888 te Amsterdam geboren. Na de H.B.S. te hebben doorloopen, deed hij staatsexamen in de klassieke talen. Hij bezocht vervolgens de gemeentelijke universiteit in zijn geboortestad, waar hij scheikunde studeerde. In 1915 werd de heer Den Hollander tweede assistent en in 1917 eerste assistent aan de or- ganiseh-chemische afdeeling van het scheikundig laboratorium der Universiteit tot 1919, in welk jaar hij promoveerde tot doctor in de scheikunde. Van 1919 tot 1920 was hij tijdelijk leeraar in de scheikun de aan de derde H.B.S. te Am sterdam. 9 Februari 1920 werd dr. Den Hollander op proef, vcorloo- pig voor een jaar, benoemd tot scheikundige aan de gasfabriek te Haarlem. In 1921 ontving hij zijn vaste aanstelling in deze functie en in 1930 werd hij adjunct-di recteur. Morgen, Vrijdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten H van Hom af, I en J t.m. Jong. Van degenen die in aanmerking komen voor werkschoenen moeten morgen, Vrijdag, de aanvraagfor mulieren inleveren de letters O t.m. S. 8. Het gevecht, dat zich thans ontwikkelde tart elke beschrijving. Maar wie dacht, dat ZÜ het zouden klaren, vergiste zich, want zij klaarden het niet. Aan den levenshorizon verschenen donkere wolken. Gelukkig echter mengde zich thans de baron in den strijd. Hij neuriede het lied „O voge- lijn op groenen tak" en sloeg nog altijd de zonsopkomst ga, die, gelijk wij weten, altijd vanuit zeker punt bekeken moet worden. De baron wan delde rustig achteruit en ging in dit wandelen zoozeer op, dijt hij niet merkte, hoe dicht hij de plaats des onheils genaderd was. Nog één schrede en hij was een kind des doods! Toen echter kreeg hij het gevoel, dat er Iets niet klopte. Oogenblik- kelijk greep hij in. Eerst velde hij met een welgemlkten slag Fetronius, vervolgen® smaakte hij het genoegen den koetsier uit het lood te slaan, ten slotte, zij het na een langdurige worsteling, wipte hij den schildwacht. Hij was net van plan den beer naar de andere wereld te helpen, toen hij besefte, dat hij nog nooit een beer had gezien. Ik weet niet, of Ik het hij het rechte eind heb. dacht de baron, maar lk geloof, dat dit een beer is. E!n meteen zette hl) het op een loopen, achtervolgd door het getergde beest. v.h. Fa. Sacré Gr. Houtstr. 33 Amsterdamstr. 18 Telefoon 21626 In afd. A werd Woensdag niet gespeeld. Donderdag hadden de halve eindstrijden plaats en wel: TriniteitslyceumR.H.B.S. Velsen en 2de H.B.S. B 1H.B.S.A, 1 Afd. B. Nijverheidsschool 1 (Ym) Nijverheidssch. 2 (Ym) 70; R.H.B.S. 2 VelsenAmbachtssch 2—4; 1ste H.B.S.B. 2—U.L.O. Vel De Raad der gemeente Haarlem kwam Woensdagmiddag onder voor zitterschap van den burgemeester bij een. Het eerste punt op de agenda was het benoemen van een wethouder. Alvorens daartoe overgegaan werd stel de de heer Th. S. Hooy (R.K.) er prijs op, mede namens zijn politieke vrienden, de volgende verklaring af te leggen: „Bij het optreden van den noodraad Is tusschen de fracties over eenstemming bereikt over het benoe men van de leden van het dagelijksch bestuur der gemeente. Deze overeen stemming kwam hierop neer, dat van de socialistische, de katholieke, de vrijzinnig-democratische en de chris telijke politiek-georganiseerde groepen leder een wethouder in het college benoemd zou worden. De nu pas af getreden functionaris heeft daarom terecht zijn zetel ter beschikking ge steld, omdat hij de politieke groepee ring, waartoe hij behoorde, heeft ver laten. Ons gebonden achtende aan de eenmaal gemaakte afspraak, die o.l. geldt voor den duur van deze zittings periode, verklaar ik, mede namens mijn fractiegenooten, mijn stem dienover eenkomstig te zullen uitbrengen." De heer Van der Spek (AR.) stelde voor zijn fractie candidaat den heer W. C. Bakker. Hierna werd tot stemming overgegaan. Totaal werden 32 stemmen uit gebracht, waarvan 19 op den heer S. v. d. Wall (P. v. d. A.) en 13 op den heer W. C. Bakker (A.R.), zoodat eerstgenoemde de wethou dersfunctie zal blijven vervullen. Naar aanleiding van een gestelde vraag omtrent de zuivering van het gemeentepersoneel deelde de voorzit ter mede, dat deze zuivering In Haar lem zoo goed als ten einde is. Het door bominslag verwoeste schoolge bouw aan de Allard Piersonstraat no. 25 zal geheel gesloopt worden. De staantrlbune op het E.D.O.-terrein zal vernieuwd en uitgebreid worden. Ook zal het sportterrein aan de Planeten- laan worden hersteld. Het fotografee ren op of aan den openbaren weg zal in de toekomst verboden zijn. Het voorstel van B. en W. een subsidie van f 5000 te verleenen aan het comité tot het oprichten van club- en buurthuizen, ontlokte eenige discussies. De heer Hooy had ernstige bezwaren tegen het aanne men van dit voorstel. Hij merkte op, dat dergelijke buurthuizen in ka tholiek verband reeds jarenlang be staan en dat de organisatoren hier van nog' nooit om steun hij de ge meente hebben aangeklopt. Men dient de consequenties onder oogen te zien, want, wordt besloten subsidie te verleenen, dan kunnen ook aan vragen van andere groepeeringen verwacht worden. De heer Bakker Schut (P. v. d. A.) was van meening, dat de oprichting van deze buurthuizen van sociaal belang is voor onze stad, mits de exploiteering in algemeenen zin ge schiedt en er geen bevoordeeling van bepaalde groepen plaats vindt. Mevrouw ScheltemaConradi (P. v. d. A.) zag ook het belang wel in, maar zij vond, dat de gedachte ex ploitatie niet gezond was. Wanneer de organisatie zelf nog niet eens 1/5 gedeelte van de kosten kan opbren gen en totaal afhankelijk is van den steun van gemeente of andere instel lingen. dan kan men dit geen juiste verhouding noemen. Het is dan meer de opzet van een gesticht dan van een clubhuis. De heer Bakker (A.R.) vroeg, op welken grondslag deze buurthuizen opgericht zullen worden en of er statuten zullen bestaan. De heer D. Geluk, wethouder van Onderwijs, gaf een korte uiteenzet ting over de stichting van het comité en de ideeën, die het voorstaat. Het college kan zich verheugen over de zorg van kerkelijke en particuliere zijde In dit verband. Spr. achtte het noodzakelijk, spoedig de plannen uit te voeren. De wijken, die het eerst voor een clubhuis in aanmer king komen zijn het Roïienprieel, de binnenstad én de Amsterdamsche buurt. De heer Geluk verzocht een voorloopig subsidie voor het comité dat op algemeen christelijken grond slag het werk zal aanpakken. Hij wees er op, dat het hoog tijd werd. dat de verwaarloosde jeugd een home kreeg. De heer Hooy maakte de op merking, dat de wethouder zijn bezwaren niet ontzenuwd had en voorts, dat het comité zich geen buurthuis voor de verwaarloosde jeugd gedacht had, maar zich ten doel gesteld heeft, een club huis voor de geheele buurt te stichten, spr. blijft van meening, dat de organisatie een en ander zelf moet bekostigen. Het voorstel van B- en W. werd tenslotte toch aangenomen en wel met 20 tegen 12 stemmen. Over het voorstel-Alhrecht inzake het instellen van een eenhoofdige leiding voor het gas- en electrici- teitsbedrijf met prae-advies van B en W. werd druk gedebatteerd. De heer van Boekhoven (P. v. d. A was voor een centraliseering in de leiding van de energiebedrijven. Hij \roeg zich af. hoe het mogelijk was, dat B'. en W. dit inzicht in 1937 v?el deelden en nu radicaal daar tegen zijn? De heer Hooy maakte de opmer king, dat het eigenaardig was, dat, hoewel de Raad hieromtrent nog geen uitspraak gedaan heeft, toch op de agenda voorkomt het benoe men van directeuren, zoowel voor het electriciteits- als voor het gas bedrijf, Of B. en W. er zoo van over tuigd zijn, dat hun prae-advies wordt geaccepteerd? Spr. meende, dat, ofschoon een samengaan tusschen gas- en waterbedrijf niet gelukt is, gas en eleetriciteitsbedrijf beter kunnen samengaan, daar ga® en électriciteit in sommige opzichten eikaars equivalenten zijn. De heer Klein Schiphorst (R.K.), voorstander van centralisatie, kwam met het verslag van de raadsverga dering in 1937, waarop het zelfde vraagstuk aan de orde was geko men, voor den dag. Hij vroeg zich af, wat er veranderd is. De heer Happé (P. v. d. A.) wilde, hoewel hij voordeelen in centralisatie zag, in het belang van de consumenten aanbevelen, het prae-advies te vol gen. Wethouder F. Noordhoff zeide bij de beantwoording van de verschillende vraagstukken, dat de heer van Boekhoven een historische fout gemaakt had, daar in 1937 besloten was, in beginsel het gas- en electrici- teitsbedrijf onder eenhoofdige leiding te stellen. Er is toen echter nooit iets van. gekomen. Spr. zeide vervolgens, dat het ook in het belang van de be drijven heter was, verschillen de directeuren te benoemen. Drie raadsleden spraken zich ten slotte uit tegen het prae-advies van B. en W,, de meerderheid was dus voor de benoeming van aparte di recteuren Bij de stemming (er wa ren totaal 31 briefjes binnengeko men) werden 22 stemmen op Ir. C. Doets en 9 op Ir. K. Brouwer uitge bracht, zoodat eerstgenoemde geko zen werd als directeur van het ge- meente-electriciteitsbedrijf. Op Dl'. A. I. den Hollander vielen alle 31 stemmen, zoodat hij de benoeming tot directeur van hèt gemeente-gas bedrijf ontving. Op den heer' G. de Vries werden 27 en op Mr. J. Slager 4 stemmen uitgebracht. De eerste werd benoemd tot directeur van het Openhaar Slachthuis. Tenslotte werden vijf hoofden van scholen voor openbaar lager onder wijs benoemd, t.w. A. G. Meijer, Flo- raschool, L. J- van Mechelen, Wet houder westerveldschool, P. J. Wes- sels, de Spaarneschooi, B. J. van Berghem, van der Leijschool en A. E. van der Linden, J. P. Coenschool. sen 1—0; U.L.O..A. 1—U.L.O.B. 1 00. ULOB wint. In de halve eindstrijden komen Donderdag Nijverheidssch. 1 (Ym) en Ambachtsschool en le HBS B 2 tegen ULO B 1. Afd. C. Triniteitslyceum 3—St. Jeroensch. 1 0—1; St. Bavoschool 1 EemstraatU.L.O. B 3 60; 2de HB.S.B. 3—Kon. Wilhelminasch. 2 Kon. Wilh.school. 2 gedisq.. UL O. B 2—U.L.O. 2 Velsen U.L.O. 2 gedisq. In deze afd. komen dus Donder dag in den halven eindstrijd tegen elkaar uit: St. jeroensch. 1 en St. Bavosch. 1 Eemstraat, alsmede 2de HBS B 3 tegen ULO B 2. Afd. D: St. Jeroensch. 3—Bos- en Hovensch. 2 11. Bos- en Ho- vensch. wint. School D Zandvoort _2e Centr. school 1 0—2, 1ste Centr. school 1—2e HBS B 5 6—1, St. Jeroensch. 2—St. Bavosch. (W. gracht) 00: St. Bavosch. wint Vrijdag om half elf zijn de halve finales in het Noordersportpark tusschen Bos- en Hovensch. 2 en 2e Centrale school 1, alsmede tus schen lste Centrale school 1 en St. Bavoschool Westergracht. De finale zal Zaterdag wel tus schen de beide Centrale scholen gaan. Afd. E. 3e ronde (tusschenronde) St. Bavoschool 2 (Eemstraat) Pr. Margrietschool 1—5, Marnix- school—Fuhropschool 4—2, J. p, CoenschoolNassauschool 51, Rijksleerschool_Fr. Bruchschool 21, VoorwegschoolJ. Ligthart- school 02. Met de winnaars hier van komen Donderdag nog uit: St. Alöysiusschool (Heemstede), Jacobaschool en st. Bavoschool 4 Eemstraat. De halve finales van afd. E wor den Vrijdag gehouden om 2 uur in het Noordersportpark. De finales worden Zaterdag op het EDO-terrein gespeeld en wel: 10 u r afd. D, 10.30 afd. C. 2 uur afd. E. 2.30 afd. a en 3.15 afd. B. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.- overz. 8.20 Gram. 8.50 Huisvrouw. 9.00 Gram. 10.20 Regenboog. 10.45 Frans Vester, fluit. 11.15 Vrouw. 11.30 Gram. 11.45 Krijgsgev. 12.00 Ensemble Lajos Veres. 12.30 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Vage bonden. 14.00 Kookkunst. 14.20 Omroeporkest. 15.30 Willem Nos- ke, viool. 16.00 Babbeltje. 16.30 School is uit. 17.00 Hollands Trio. 17.30 Ned. helpt Indië. 17.35 Jo- han Jong, orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Weeroverz. 18.18 Sunny Sisters. 18.30 Strijdkr. 19.15 De- partem. 19.30 Prot. Unie. 20.00 Nieuws. 20.05 Cant. no. 42, Bach. 20.30 Lezing. 21.00 Op de brug. 21.15 Gram. 21.30 Gram. van Frans Nienhuys. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Eddy Walls. 22.40 Avondw. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.40 Gram. HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr. overz. 8.20 Gr. 9.00 Volksliederen. 9 30 Waterst. 9.45 Viool. 10.15 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.15 Zangrecital. 12.00 Gooilanders. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr.-overz. 13.20 Mandolinata. 14.00 Gram. 14.20 Schrijvers. 14.40 Utrechtsch Strijkkwartet. 15.30 Gram. 16.00 Declamatie. 16.20 Gram. 17.00 Celesta-ensemble. 17.45 Rijk Over zee. 18.00 Orgel. 18.30 Travellers. 19.00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz. 19.40 Klokkenberg. 19.50 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Rad. Philharm. ork. 21.00 Op de brug. 21.15 Gram. 22.00 Nieuws 22.15 Na het nieuws.... 22.30 3ang. 23.10 Gram. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur; W. severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2