Ontevredenheid op Malakka Prof. Schermerhom in debat met prof. De Vries NIEUWE BONNEN Russen ontruimen Tebriz Nieuwe schoenenbon voor eindcijfer 9 Nijmeegsche scholieren te gast Regeeringspolitiek in het geding R.K. onderwijzers bijeen Sultans verzetten zich tegen inlijving hij Britsche Rijk Geen onafhankelijk Koerdistan DONDERDAG 25 APRIL 1946 PAGINA 3 Ir. C. A. Doets directeur gem. el. bedrijf Gala-avond Haarlems Kunst Centrum Na hun aankomst op het station trokken de Nijmeegsche scho lieren in een langen optocht naar het Stadhuis EI-BON VERLENGD Uitbetaling invasiegeld aan onderwijs-personeel Prins wint van Euwe Nationale bridge-drive Nieuwe Provinciaal der Redemptoristen Studiedagen R.K, Fröbel onderwijzeressen Staatsloterij LEDERDON 08 voor schoenreparatie Voor Luxemburg geen visum noodig De Haarlemsche jongens en meisjes hebben de 170 scholieren Uit Nijmegen ontvangen, die eenige dagen in de bloemenstad zullen vertoeven, om de woonplaats fce bezichtigen van hen, die getracht hebben den eersten nood in het getroffen gebied te lenigen. Opge wekt en vrooliik zagen de jonge gasten er uit, fleurig gekleed en welgemoed. Op het perron in Haar lem was het bestuur van het Haar- lemsch ïnterscholair Comité ruim vertegenwoordigd. De padvinders zorgden er voor, dat de stoet, waarin borden werden meegedra gen met opschriften als „Nijmege- naren, welkom in Haarlem!", flinlk den pas er in hield op den marsoh, die dooi- de afgezette stad naar het stadhuis leidde.' Haarlems burgervader, de heer M. Reinalda, heette de gasten welkom In een toespraak, waarin hij de giroote waarde toesprak van heit feiit, dat uit de hulpactie iets veel girooters geboren was dan alleen een inci denteel hülpveoieenen, namelijk een band, die gelegd was tusschen Noord en Zuid, een band, die ver schillen ontbindt en gelijkwaardig heden verbindt en dit tusschen hen, op wie de taak van den wederop bouw rust. Na een dankwoordje van den Nijnneegsohen leeraar, den heer Hopsten-, trok de heele stoet naar de concertzaal, waar den gasten thee en den Haarlemmers de gas ten wierden aangeboden Dr. C. Spoel- der, de gevierde Haarlem-kenner, vertelde des avonds in de aula van het Christelijk Lyceum het een en ander over onze sitad en leidde zijn toehoorders op de hem eigen, met fijne geestigheden doorvlochten manner, reeds in d:en geest Haarlem met de mooie kerken en de klas sieke hofjes rond, hetgeen hij Vrij dag in werkelijkheid zal dioen, wanneer de rondgang door die oudé stad zal worden gemaakt. Het doet ons goed, dat de Nij- megemaren alleszins tevreden waren over de ontvangst, wat zij meer dan een keer hebben kenbaar ge maakt. Een aantal Haarlemsche scho lieren en de Nijmeegsche gasten hebben hedenmorgen 'n bezoek ge bracht aan de eerebegraafplaats te Bloemendaal. Het was een so bere plechtigheid aan den Zeeweg, waarbij de burgemeesters van Haarlem en Nijmegen een redevoe ring hielden. Er werd een krans gelegd op het centrale graf. Ir. C. A. Doets, die tot directeur wan het Gemeente Eleotriciteitsbe- drijf is benoemd, werd in 1909 te Amsterdam geboren. Hij studeerde te Delft voor civiel ingenieur, waar voor hij in Maart 1936 slaagde, Tot 31 Maart 1937 was hij vervol gens uitvoerend ingenieur bij de luchtbescherming te Schiedam, daarna werd hij benoemd aan den Rijkswaterstaat, directie Beneden rivieren. Van 1 Januari 1939 tot 1 Juni 1940 was hij adjunct-direc teur van die gemeentebedrijven te Katwijk aan Zee. Na geruimen tijd adjunct-directeur van de Lichttoe- drijven in Deventer geweest te zijn, vervulde hü sinds Juni 1945 tot he den de functie van tijdelijk burge meester dezer stad. In verband met den Gala-avond, die Vrijdag- a.s. 8 uur door Haarlems Kunst Centrum georganiseerd wordt, heeft deze stichting een aanbeveling ontvangen van den heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs van Haarlem, waarin deze om. het volgende schrijft: „Het doel van Haarlems Kunst Centrum is de kunst meer tot de bevolking te brengen en contact te leggen tusschen kunstenaar en publiek. Het wil voorts de belang stelling van de jeugd in sterkere mate richten op goede kunst in allerlei vorm en Haarlem vermaak geven van beter gehalte. Dit alles verdient onze volle sympathie en steun. Er is een groot Haarlemsch belang mee gediend, want er is in - onze stad behoefte aan een lichaam, dat op dit terrein organisatorisch kan optreden. Ook het plan een bouwfonds te stichten voor een ge bouw, dat geschikt is voor allerlei doeleinden op het gebied van kunst, ontwikkeling en vermaak dient toe gejuicht te worden." Er bestond meer dan gewone be langstelling voor de debat-vergade ring in „Ons Huis" te Rotter dam, waar minister-president prof. ir. W. Schermerhom een woorden duel aanging met zijn uitdager prof. mr. C. W. de Vries. Eenige honderden, die zich niet tijdig van een kaart hadden voorzien, moesten worden teleurgesteld. In een sfeer van wederzijdsche waardeering en vriendelijkheid is het debat onder presidium van den hoofdredacteur van „De Maasbode", Mgr. dr. J. Witlox, door prof. De Vries ingeleid. De eerste paragraaf van zijn betoog, waar bij het regeeringsbeleid in het geding kwam, verdeelde hij in vier punten, namelijk: 1. het beginsel uit de school van de democratiede homogeniteit, waarbij hij kritiek leverde op de ille galiteit, die volgens spreker bevoor deeld werd bij de samenstelling van de zuiveringscommissies en daarbij door de regeering werd gesteund. 2. Het handhaven van de continu ïteit, t.a. waarvan hij het huidige rechtssysteem aanviel. 3. De openbaarheid, die volgens spre ker door de regeering ontweken wordt, door in haar praatjes op de brug pu blieke debatten te vermijden. 4. De gerechtigheid, waarbij de ad ministratieve rechtspraak een veer moest laten. In het tweede deel van zijn betoog behandelde hij het constitutioneel mandaat, waaraan spr. het kabinet wilde binden. Minister Schermerhorn brak in zijn antwoord een lans voor de illegaliteit, vroeg begrip voor de' moeilijkheden om het Nederlandsche volk geleidelijk van de autoritaire periode naar de democratie te leiden en stelde verder zijn zienswijze tegenover die van prof. De Vries. T.a.v. nog in Ned.-Indië ge vangen zittende Nederlanders koester de hij de hoop en de verwachting, dat zij bij den huidigen stand der onder handelingen spoedig bevrijd zullen kunnen worden. D»3 geldigheidsduur van de bon nen 167 en 671 algemeen voor één ei is verlengd tot en met 11 Mei a.s. Minister Van der Leeuw heeft op het congres van den Vernieuwingsraad voor het Onderwijs te Utrecht mede gedeeld, dat het invasiegeld alsnog aan de onderwijzers zal worden uit betaald. Voorts deelde hij mede, dat herziening van het salaris van het onderwijzend personeel vóór de her ziening van het Algemeen Bezoldi gingsbesluit zal gaan. De vijfde ronde van het interna tionale schaaktournooi te Maastricht bracht een verrassing en tevens een mooi succes voor Prins, die voor het eerst in zijn schaakloopbaan den oud-wereldkampioen Euwe wist te slaan. Door deze nederlaag van Euwe is de spanning aanmerkelijk gestegen, want Euwe dreigde op eenzame hoogte te komen. MeestergroepDoernerVan Schel, tinga y2PrinsEuwe 10, Vin kenWolthuis 1—0, Alexander— Vlagsma lO, De VosSoultanbeieff 1—0. Stand: 1. Euwe 4 uit 5, 2. en 3. Alexander en Vinken 3 '/25, 4. en 5. De Vos en Prins 35, 6. Soultan beieff 2%5, 7. Van Scheltinga 25, 8. Doerner 1(45, 9. en 10. Vlagsma en Wolthuis 15. Hangpartij 2e ronde: De VosVin ken y2 Hoofdgroep: ThomasWanten 10, CroesVan Wageningen 01, HenneberkeMarwitz 10, Ehlen Lammens 01. Van Oosterwijk- BruynBingen 10. Gedurende, de maanden Mei en Juni zullen door ons geheele land bridge drives worden gehouden, teneinde daarmede een zoo groot mogelijk be drag bijeen te brengen ten bate van „Nederland helpt Indië". Het in-1 schrijf geld bedraagt f 2.50 per persoon, zoodat ieder aan deze wedstrijden kan deelnemen. Het Haagsche comité wed strijdsecretariaat, Van Slingeland- straat 37 (tel. 555656) hoopt, dat dui zenden personen zich zullen opgeven. Voor het ter beschikking stellen van de prijzen zal men een beroep doen op de medewerking van fabrikanten en firma's en voor de lokaliteiten op degenen, die ln staat zijn deze ter beschikking te stellen. Na een H. Mis tot intentie Oer vereeniging, opgedragen door den geestelijken adviseur, den Weleerw. Heer P. J. M. Heskes, heeft de dioce sane vereeniging van R, K. onder wijzers' in het bisdom Haarlem „St. Augustinus", te Amsterdam haar vijftigste algemeene vergadering ge houden. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer H. G. de Boer, dat de bijzondere school een toe komst tegemoet gaat waarin wel geen nat.-socialisme dreigt, maar een nieuw gevaar, de wereldbeschouwing van een zekere Oost-EUropeesche „democratie". Wat de salarisregeling betreft, deelde de voorzitter mede, dat het K. O. V. bezig is, zich te verzekeren van adhaesie-betuigingen van schooi-, kerk- en gemeentebesturen bij de adressen, welke het bestuur den minister heeft doen toekomen. De heer J. H. M. Dirksen, lid van het bondsbestuur, verklaarde, dat op de onlangs gehouden vergadering van het bondsbestuur besloten werd, mede met een betere salarisregeling, meer aandacht te besteden aan de opleiding der onderwijzers. Een der afgevaardigden merkte op, dat verbetering van salarieering vócraf dient te gaan aan verbetering van opleiding, anders wenscht geen enkele kweekeling verbeterd opgeleid te worden. De heer Dirksen repli ceerde dat opleiding en salarieering te nauw samenhangen, en dat een verbeterde opleiding het prestige der onderwijzers zal verhoogen, hetgeen een hoeftere salarieering in de hand aal werken. De R. K- Onderwljaersvereeniging ln het bisdom Haarlem „St. Augus tinus" welke Woensdag te Amster dam vergaderde, heeft de heeren H G. de Boer en W. J. Speller herkozen resp. als voorzitter en secretaris en tot leden van het hoofdbestuur ge kozen mej. J. Bolland uit Amster dam, en de heeren J. J. van Bree uit Rotterdam, J. M. Derksen uit Amsterdam, H. Drost uit Den Haag, J. Kamp uit Wormer en Th. Rem - merswaal uit Vogelenzang. Voorts werd de naam Katholiek Onder wijzers Verbond gewijzigd in Katho lieke Onderwijzers Vereeniging, op voorstel van den heer Derksen, die het landelijke karakter der vereeni ging sterker naar voren gebracht wenschte te zien. Bij het debat, dat zich ontspon omtrent de uitbetaling van de in- vasiemaand, gaf de heer Derksen als zijn meening te kennen, dat het een schandaal was, dat deze uitbe taling nog steeds niet is geschied. De vergadering besloot hieromtrent een adres aan den minister te zen den. Onder enthousiast applaus memoreerde de voorzitter de hulp, welke Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers den dear de Duitsche maatregelen ge troffen katholieken onderwijzers heeft verleend. Tenslotte spoorde de gees telijke adviseur, rector P. J. M Heskes, de katholieke onderwijzers van het bisdom Haarlem aan, in Mei ter bedevaart naar Heiloo te gaan, om de hulp van de H. Maagd in te roepen bij de groote moeilijk heden waarvoor het onderwijzend Dersoneel zich geplaatst ziet. Tot Provinciaal der paters Re demptoristen is benoemd de hoog- eerw. pater Ch. Donker. Na een plechtige H. Mis in het ge sticht „De Voorzienigheid'' zijn te Amsterdam de studiedagen van den R. K. Dioc. Bond van Onderwijze ressen bij het voorbereidend onder wijs „St. Theresia van Avila", met een algemeene vergadering in het Roothaanhuis begonnen. Een voorstel van het hoofdbestuur tot verhooging der contributie werd aangenomen. Groote af deelingen be talen f 1.50 per lid per jaar, kleine f 1.Besloten werd tot instelling van een adviescommissie, die inlich tingen verschaft aan de leden over sprekers, nieuwe leermiddelen e.d. Eenige discussie lokte de benoe ming van twee nieuwe hoofdbe stuursleden uit, maar tenslotte wer den toch bij acclamatie twee dames- afgevaardigden respectievelijk uit Den Haag en Haarlem gekozen. Voor het maandblad „De Roomsche kleu ter" werd een redactiecommissie be noemd. In de middagzitting hield Rector C. Mol een lezing over „De gods dienst ln de kleuterwereld", en de heer Joh. Polling over „Groepsar- beid". Zondag begint de tenniscompetitie voor de hoofdklasse. De andere klas sen volgen 12 Mei. Voor de eerste ronde Davls-beker op 10, 11 en 12 Mei te Stockholm tegen Zweden zijn aangewezen: Rin kel, Van Swol, Wilton en Timmer. Be passagierslijst van het m.s. Klipfontein, dat 30 April in Am sterdam verwacht wordt, ligt op ons bureau, Smedestraat 5, ter in zage. f 1000: 4646 6767 7809 18365; f400: 2404 2416 288o 15190 16884 18049; f200: 3599 5585 8915 14270 19960: f 100: 1766 1892 2466 4484 4808 4885 5340 7077 7957 11258 18504 19800 20567 BONKAARTEN KA, KB, KC 604 J 214 t.m. 219 alg. 800 gr. brood 213 alg. 400 gr. suiker 212 alg. 125 gr. margarine 211 alg. 125'gr. boter 210 alg. 200 gr. kaas 209 alg. 200 gr. bloem B 41 res. 1600 gr. brood C41 res. 80Ó gr. brood B 42 res. 2 kg. aardappelen BONKAARTEN LA, LB, LC 604: 115, 116, 117 vleesch 100 gr. vleesch 111 aardappelen 2 kg. aardappelen A 28 melk 2 L. melk B 28, C 28 melk 3(4 L. melk BONKAARTEN KD, KE 604: 714, 715 alg. 800 gr. brood 713 alg. 500 gr. suiker 712 alg. 125 gr. margarine 711 alg. 250 gr. boter 710 alg. 100 gr. kaas 709 alg. 200 gT. bloem D 40, D 41 res. 400 gr. brood E 40 res. 500 gr. rijst of kindermeel BONKAARTEN LD, LE 604: 615, 616, 617 vleesch 100 gr. vleesch 611 aardappelen 1 kg. aardappelen D 28, E 28 melk 6 L. melk Tabakskaarten, enz. T 25 2 rants, tabaksartikelen (geen importsigaretten) V 25 100 gr. chocolade of suikerw. X 25 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen importsigaretten) Op deze bonnen kan reeds Vrijdag 26 April a.s. gekocht worden, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waar op eerst met Ingang van Maandag 29 April mag worden afgeleverd. Voor de week van 5 t.m. 11 Mei zullen nog bonnen worden aange wezen voor melk, aardappelen, boteT, margarine, jam, thee, tabak, ver snaperingen en waschpoeder. Zij, die na 1 Januari 1945 geen bon voor beroeps- of ge wone schoenen hebben ont vangen en wier stamkaart nummer op het cijfer 9 eindigt, komen in Mei 'n aanmerking voor een schoenenbon. Kinderen, geboren na 31 Mei 1944, die den leeftijd van 10 maan den bereikt hebben, komen, onaf hankelijk van het stamkaartnum mer, onmiddellijk voor een schoe nenbon in aanmerking, voor zoo ver zij nog geen schoenenbon ont vangen hebben. Bon 08 der lederkaart is aange wezen voor het repareeren van schoenen met leder en /of rubber- zolenmateriaal. De heer G. de Vries, die benoemd is tot directeur van het Openbaar Slachthuis, werd 14 October 1889 te Gouda geboren. Hij behaalde zijn diploma voor veearts en kwam op 20 October 1914 reeds in dienst van de gemeente Haarlem als adjunct- directeur van het slachthuis. r>e op 1 April ln werking ge treden „Maleische Unie" is aan leiding geworden tot ernstige ontevredenheid op het schier eiland Malakka. Verschillende Sultans, ondersteund door de bevolking, hebben bij de Britsche Kroon verzet aangetèekend tegen de annexatie van de Maleische vorstendommen door het Brit sche Rijk. De Maleische Sultanaten waren vroeger protectoraten en stonden in een volkenrechtelijke verhouding tot liet Britsche Rijk. In November jl heeft een Engelsche afgezant de Sultans afgereisd om, na de Japan- sche bezetting. hun loyaliteit ie In Engelsch -Amerikaansche kringen werd verklaard, dat er geen troepen van het Roode Leger meer ln de straten van Tebriz te zien zijn. Hieraan werd echter voor zichtig toegevoegd „dat men wel heel wat Russische burgers kon opmerken, alsook soldaten in „democratische uniformen", blijkbaar een andere taal dan het Azerbeidsjansch sprekend". Zoowel Amerikaansche als Engel sche officieele bronnen bevestigen echter, dat het hoofdkwartier van het Roode Leger te Tebriz ontruimd is. Ondanks het vertrek van het Roode Leger heerscht er ln de stra ten van Tebriz veel militaire activi teit, daar de democraten en onaf hankelijke Koerdische soldaten door de straten paradeeren en de demo eraten in de nabijheid van de stad met artilleriestukken oefenen. De leider van eèn der grootste Koerdische stammen heeft Woens dag in een exclusief Interview met A. P. verklaard, dat de voornaam ste stammen Ghazi Mohammed's .onafhankelijke Koerdische repu bliek" niet langer steunen, omdat „Ghazi het werktuig der Russen" is. „Wij willen een onafhankeijk Koerdistan", aldus de leider, „maar wij willen geen bloedvergieten om daardoor alleen onder andere hee ren te komen". Hij zei, dat alle Iraansche stam men van beteekenis zich ln hun dorpen teruggetrokken hadden, zoo- dat Mohammed „nog slechts door Iraksche stammen der Barzani-broe- ders gesteund wordt." onderzoeken en bij gelegenheid van deze „zuivering" heeft hij hen een verdrag laten teekenen. waarin de sultans „het volledig gezag en de jurisdictie overdragen aan z. M. uen Koning". Er is een nieuwe Maleische Unle gevormd uit de negen protec toraten en de Straits-Settlements, welke Unie haar bureaucratisch appa raat uit Londen krijgt opgelegd. Alle sultans hebben thans te ken nen gegeven zich van de bij verras sing geteekende overeenkomst te willen losmaken. Maar Mr. George Hall, de minister van Koloniën, heeft het parlement in een schriftelijke verklaring ver zekerd, dat hij geen reden ziet de verdragen als ongeldig te beschouwen en niet het recht kan erkennen van een der partijen om zich aan „plech tig gesloten verdragen" te onttrek ken. Intusschen is ook eenig gerucht ontstaan over het voornemen van den blanken Radjah van B'ritsch- Noord-Bomeo, Sir Charles Vyner Brooke, om zijn gebied aan de En gelsche Kroon als kroondomein over te drageft. Een der stamhoofden had beweerd dat zijn instemming met, steekpenningen gekocht was. Sir E'rocke heeft dit tegengesproken: het stamhoofd had slechts zijn achter stallige Jaargelden sinds 1942 ineens uitbetaald gekregen. Het ministerie van Buitenlandsehe Zaken deelt mede. dat met ingang van 1 Mei 1946 Nederlandsche on derdanen voor toelating in, doorreis door of vertrek uit Luxemburg geen Luxemburgsch visum meer noodig zullen hebben, evenals omgekeerd. Luxemburgsche onderdanen zullen van dien datum af zijn vrijgesteld van het Nederlandsche visum

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3