V oedseipakketten Discussies over Spanje in den Veiligheidsraad Parijsche conferentie daalden als milde regen Gromyko hekelt non-interventie-politiek van Engeland voor den oorlog Indische kwestie in Tweede Kamer MOUNTBATTEN TE BATAVIA DE WAPENS NEDER Tot hoofd en hart Me JAARGANG Noi 23529 VRIJDAG 26 APRIL 1943 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Sumner Welles over V. N. Volgende week: De Amerikaansche minister van buitenlandsehe zaken, Byrnes, die o.p de conferentie te Parijs zal voorstellen, dat alle Europee- sche landen gedurende vijf jaren hun in- en uitvoerrechten zullen laten vervallen, op het balcon van zijn hotel in de Fransche hoofdstad. Byrnes is vergezeld van zijn adviseur, Benjamin Cohen Voorstel om in Europa gedurende vijf jaar geen in- en uitvoerrechten te heffen KLEINE NATIES WILLEN GEHOORD WORDEN H.K.H. Prinses Juliana bezocht het Landelijk Congres voor ver nieuwing van Onderwijs dat te Utrecht gehouden werd. Bij haar vertrek werd de hooge be zoekster uitgeleide gedaan door den voorzitter van het congres, Ir. C. Boeke ZONDAG 29 APRIL 1945 Onvergetelijke oogenblikken SERVIESGOED voor de kinderen Binnenkort zal voor personen, geboren in 1926 of later, wederom een bon voor serviesgoed worden aangewezen. Deze bon zal een waarde hebben van twee punten. 0R1GINEELE LOTERIJ' Het weer. Verkiezingen in Polen Een minuut «stilte op 4 Mei om 11 uur Bij sommigen, blijkt nog onze kerheid te bestaan ten aanzien van het ogenblik, waarop bij de a.s. herdenking der bevrijding één mi nuut stilte in «acht zal worden genomen. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op geves tigd, dat dit tijdstip officieel is be paald op Zaterdag 4 Mei 11 uur. Maak bij zonnig weer eens een flinke wandeling in de vrije natuur en houd uw oogen en ooren wijd open. Verlustig u in het kleuren spel der bloemen en luister naar het ruischen van het koren, het ritselen der bla deren en het juichen en jubelen der vogels. Dan zult ge van zoo'n wandeling altijd iets mee naar huis nemen, een sprookje voor de klei nen, een verhaal voor de ouderen, een gedachte voor allen. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Gisteren, Donderdag, was het een Jaar geleden, dat de Veree- nigde Naties voor de eerste maal een samenkomst hielden te San Francisco. De burgemeester van deze stad zond een telegram aan den Veiligheidsraad en drukte daarin zijn gelukwenschen uit. Bij de hervatting der discussie over de Spaansche kwestie verklaarde Stettinius. dat er op grond van de beschikbare inlichtingen geen si tuatie bestaat die volgens het Hand vest actie vergt. De Russische afgevaardigde Gro myko becritiseerde de argumenten, dat er onvoldoende gegevens zouden eijn voor een actie en zeide, dat de- ee „formule" hem deed denken aan den Volkenbond en diens houding ten tijde van de Japansche agressie tegen Mandsjoerije, van den Itali- aanschen aanval op Abessinië en de Duitsch-Itallaansche interventie in Spanje. Hij hekelde de non-interven tie-politiek van Engeland voor den oorlog en zeide, dat ,voor deze geval len altijd de bewering van „het on voldoende bewijs" als argument ge diend had om ieder actief ingrijpen lam te slaan. Naar aanleiding van de bezorgdheid in zake een eventu- eele revolutie in Spanje, meende Gromyko: „Brugeroorlogen hebben in sommige landen niet altijd kwade gevolgen gehad". In zijn regelmatig door de radio uitgezonden weekpraatje, besprak de voormalige Aiherikaansche plaatsver vangend minister van Buitenlandsehe Zaken, Sumner Welles de Russisch- Iraausche crisis. „Wanneer de V. N. zich begeven Op den weg der compromissen en uitvluchten", zoo verklaarde hij, „dan kan de Organisatie der Vereenlgde Naties niets meer worden dan een bleeke schaduw van den Volkenbond". Verder zeide hij. dat „Rusland evenveel recht heeft zich velllg- Het A.N.P. verneemt, dat het In de bedoeling ligt, einde der volgende week de Indische kwestie in de Tweede Kamer te doen bespreken. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de commissie-Van Poll nog vóór de desbetreffende zitting met een voorloopig rapport over haar bevindingen in Indië zal komen. heid te verschaffen in zijn om geving, als wij het recht hebben dit te doen in onze omgeving. Ik geloof echter niet. dat de O.V.N. de onafhankelijkheid van de klei ne landen kan waarborgen als de Veiligheidsraad de laatste ge beurtenissen goedpraat door de Russische bewering te aanvaar den. dat de Raad niet het recht heeft de Iraansche kwestie nog verder te bespreken, al hebben Rusland en Iran dan ook intus- schen al een definitieve overeen komst bereikt. De oprichting van de door Rusland beheerschte olie maatschappij in Iran moet niet worden beschouwd als een ac- coord geheel alleen om de olie." Woensdagmiddag is in de Victor Hugo-zaal van het Palais du Luxembourg te Parijs de conferen tie der Groote Vier begonnen. Molotof was vergezeld van Wisjinsky en werd bij zijn aan- Woensdag 25 April 1945, na bijna vijf jaren nazi-onderdrukking, na een half jaar systemati sche uithongering van 4 mil- lioen inwoners van het Westelijk deel van ons land, nam de bevolking in een Nederlandsche uitzending van de B.B.c. kennis van een belangrijke me- dedeeling van generaal Eisenhower. Het was de mooiste boodschap, die men kon ontvangen: zij beteekende niet alleen het einde van den honger, doch meer nog: zij beteekende, dat Duitschland verslagen was. Want hoe zou de Duitscher, dien wij zoo heel anders hadden leeren kennen, verdra gen, dat de geallieerden het gebied, dat nog in zijn klauwen was, met 2ware bommenwerpers zouden over vliegen om levensmiddelen uit te werpen voor de door hem uitgehon gerde bevolking, als hij zich niet reeds verslagen zou gevoelen? Seyss inquart weigerde medewerking te verleen en. Zoo kwam er geen voedsel Woens dag 25 en °ok niet Donderdag 26 April. In den avond van dien dag maakte de zender .Herrijzend Ne derland" bekend, dat het bevel tot ket uitwerpen van voedselpakketten Was ingetrokken, daar onder de ge geven omstandigheden dit mensch- komst door acht Russische solda ten geëscorteerd. De eerste zitting was geheim en be gon met een welkomstwoord van Bidault, waarop Byrnes, Bevin en Molotof antwoordden. -In het reglement van orde van de conferentie is onder meer vastgelegd, dat zoowel de ministers als hun plaatsvervangers dagelijks bijeen zullen komen. De vier leden van den raad zullen aanwezig zijn bij alle bijeen komsten, doch in de besprekingen, die betrekking hebben op de vredesverdra gen, zullen slechts de leden der re geeringen, die den wapenstilstand ge- teekend hebben, recht van stemming hebben t.a.v. het betrokken vredes-* verdrag. Volgens een A.P.-bericht zal Byrnes aan de conferentie een voorstel voor leggen, dat alle Europeesche landen gedurende vijf jaren hun in- en uit voerrechten zullen laten vervallen, teneinde het economisch herstel van het continent te bespoedigen. De Belgische minister van Buiten landsehe Zaken en voorzitter van de UNO, Spaak, heeft verklaard, dat de kleine naties van West-Europa op de conferentie wenschen te worden ge hoord over de Duitsche kwestie. Ter herinnering aan de Food. dropping, 29 April 1945, heeft het Nederlandsche Itoode Kruis, afdeeling Den Haag, het initiatief genomen de zen dag op orlgineele wijze te herdenken. Maandag 29 April on geveer 5 uur des namiddags zul len 80.000 loten uitgegooid wor den door vliegtuigen boven de stad. Op welke wlj-zc men aan deze loterij kan deelnemen staat op de loten aangegeven. lievend werk zelfmoord zou betee- kenen. Ook Vrijdag 27 April en Za terdag 28 April werden de verlossen de vliegtuigen niet gezien. Zaterdag avond deelde Radio-Oranje mede, dat volgens een bericht van ANEP de onderhandelingen, die met de Duitschers werden gevoerd betref fende het afwerpen van voedsel voor het Westelijke gebied van Neder land en een geordende distributie ervan, waren voltooid. Aan ingewijden in het bezette gebied was dit den 27sten reeds bekend, evenals het feit, dat voor het uitwerpen 4 terreinen waren aangewezen, n.l. de renbaan te Wassenaar en de vliegvelden Ypenburg, Valkenburg en Waal haven. Deze ingewijden verwacht ten de eerste groep vliegtuigen reeds dienzelfden dag boven de aangewezen terreinen. Het Ne- derlandsch personeel stond er gereed, doch de vliegtuigen kwa men niet. Zondag 29 April ten slotte gaven de Duitschers in het openbaar blijk van hun medewerking. Op dien dag was de volgende bekendmaking van den commissaris-generaal voor de Openbare Veiligheid te lezen: „Het wordt ter kennis van de be volking gebracht, dat de mogelijk heid bestaat, dat op enkele door den Rijkscommissaris aangewezen plaat sen door de geallieerde luchtmacht I regen nederdaalden op onze groene levensmiddelen worden neergeworpen. velden. Deze levensmiddelen zullen door de ambtenaren van de Nederlandsche Voedselvoorziening in ontvangst ge nomen en verdeeld worden. Het is aan de bevolking ten strengste ver boden' de plaatsen, waar deze le vensmiddelen zullen worden afge worpen, te betreden. Overtreding van dit verbod zal met de strengste maatregelen worden bestraft." Des morgens riep „Herrijzend Nederland" om, dat, zoodra de weersomstandigheden liet zou den toelaten, aan het Westen van Nederland per vliegtuig voedsel gebracht zou worden en even iater deelde de B.B.C. me de, dat op dat oogenblik (tegen 12 uur) de vliegtuigen op weg waren naar Nederland. Het groote oogenblik was aange broken. Even later daverden de groo te grijze vogels laag over de lande rijen, over de daken der steden, over huizen en boomen. Niemand, die deze boodschappers des vredes heeft gezien en gehoord, zal ooit dit oogenblik vergeten. Men zwaaide met doeken en vlaggen, met oranje en rood-wit-blauw. men schreef zijn dankbaarheid in witte kalk op de daken, met steenen op de velden „thank you boys". En steeds daver den de zware bommenwerpers met hun reddingbrengenden last over het gekwelde Westen, dien dag, den volgenden dag en de volgende Ja gen een steeds grooter toevloed van voedselpakketten, die als een milde Verwachting tot Zaterdagavond Heldere nacht en ochtend. In den namiddag tijdelijk toene mende bewolking met plaatse lijk enkele buien en kans op oiiweer. Zacht voor den tlid van het jaar. Matige wind tussclien Zuid-Oost en Noord-Oost. Zon onder 19.55. Maan 4.17 14.21. Zon op 5.20. Mountbatten, opperbevelhebber der Britsche troepen in Z. o.-Azië, die gisteren te Batavia Is aangekomen, heeft Donderdagavond een onder houd gehad met Sjahrir. Men is van oordeel, dat gedurende het gesprek, evenmin als tijdens de bespreking, welke Mountbatten met den waar nemend Luitenant-Gouverneur-Gene raal Blom gehad heeft, politieke kwesties zijn aangeroerd. Er zijn twee vraagstukken aan gesneden. n.l. a) het vermijden van botsingen tusschen Indo nesiërs en de strijdkrachten, die onder bevel van Mountbatten staan en b) de wenschelijkheid van de verzekering van de voed selvoorziening zonder invoer van levensmiddelen. Ten aanzien van de eerste kwestie hebben Mountbatten en Sjahrir elkaar mondeling de verzekering ge geven. dat zij met alle hun ter be schikking staande middelen gewa pende hotsingen zullen voorkomen. Over de kwestie van de verdere terugtrekking van Britsche en Eritsch-Indische troepen uit Java verneemt men, dat dit zal afhangen van het succes van de werkzaamhe den met betrekking tot het wegvoe ren van de Japanners uit het bin nenland en van den uitslag van de politieke besprekingen, welke thans voortgang vinden. De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt o.m. mede: Bij' het persoonlijk overleg op De Hooge Veluwe konden uiteraard niet alle geschillen 'worden over brugd, reeds hierom niet, omdat de Indonesische afgevaardigden geen mandaat hadden. Niettemin zijn op diverse punten vorderingen gemaakt. Aanteekening verdient nog, dat de suggesties, die dr. Van Mook naar Nederland meebracht, tot onmiddellijk doel hadden eer. zwijgen der wapenen mogelijk te maken. De Nederlandsche regeering is thans in de gelegenheid het probleem in zijn vollen omvang aan de Staten-Generaal voor te leggen en daarna de instructies op te stellen, op grond waarvan dr. Van Mook de besprekingen in Batavia wederom zal kunnen opnemen. De Britsche ambassadeur in Polen heeft den Poolschen vice-minister van Buitenlandsehe Zaken, Modzielewskl, een memorandum overhandigd, waarin de Poolsche regeering wordt herinnerd aan haar verschillende malen afge legde ve.rklaringen, dat spoedig vrije en geheime 'verkiezingen zouden wor den gehouden. Er zijn redenen om aan te nemen, dat men In Engeland ietwat geschokt ls door recente be richten uit Polen over de arrestatie van meer dan zestig leden van de Christelijk-Socialistische Partij, welke op 8 April J.l. zou zijn uitgevoerd, meldt Reuter's correspondent. Aan 's Rijks munt te Utrecht is een penning vervaardigd naar ontwerpen van prof. L. O. Wenckebach, ter her innering aan de bevrijding van ons land. Weet u, waar het gebruik van daan komt. dat getrouwde vrouwen links van haar man loopen? Wel, zegt u, uit den tijd, dat zij haar onderdanigheid aan haar man moesten betuigen. Natuur lijk is dit niet het goede antwoord. Want er is geen enkele reden, waarom de linkerzijde van den man een ge ringer waardigheid zou hebben dan zijn rechterkant. Een aannemelijker verklaring is, dat het gebruik stamt uit den tijd, dat de man op straat zijn rechterhand en .arm vrij moest hou den en op zijn linkerheup een degen slingerde. Al onze bewondering voor Chester ton ten spijt, achten wij de afschaf fing van den degen geèn achteruit gang. Toen het wapen-dragen in on bruik geraakte, was dat een teeken, dat de rechtsstaat was ingevoerd, Hoe mannelijk en romantisch de per soonlijke bewapening van eiken bur ger ook was, het verlies aan schilder achtigheid werd ruimschoots goed gemaakt door de winst, die de maat schappij behaalde door de Invoering van openbare veiligheid en orde. Het was op tijd, dat wij, burgers, in, Europa de wapens neerlegden: do ontwikkeling van de vuistvuurwape nen zou de idyllische maatschappij van Ferdinand Huyck tot een ware Wild-West hebben gemaakt. Do Vuurwapenwet is niet alleen een ge volg van, zij1 ls een voorwaarde voor den rechtsstaatjZij veronderstelt van de zijde van de Burgers vertrouwen in het bestuur en in de rechtspraak en van de zijde der overheid een ge zonde Jaloerschheid ten opzichte van haar eigen taak, waarin zij geen ge welddadige inmenging duldt. De af schaffing van den rechtsstaat gaat dan ook zeer kenmerkend gepaard met het verschaffen van geweertjes aan de Balilla en van dolken en knuppels aan de S A. Daarom vandaag in allen ernst over de Vuurwapenwet, do wet, langen tijd aan Juristen alleen bij name bekend en door de politie slechts gehanteerd als een voorwendsel tot het betreden van woningen: de Vuurwapenwet, aan juristen, zelfs aan het Openbaar Ministerie, thans nog blijkbaar slechts sporadisch bekend: de Vuur wapenwet, eens in onbruik geraakt door overbodigheid, thans in on bruik door openbare veronachtza ming. Er z;jn vele wapenen ln Nederland, Dit is geen onthulling. Het moest zoo zijn, na het bewapenen van da illegaliteit, na het zeer slordig ad- ministreeren van den oorlogsbuit en den min of meer openlijken wapen handel der Canadeezen. Veel burgers hebben zich een wapentje verschaft, een Mauserpistool, een stengun, een revolver, ook wel een mitrailleur. De een bewaart gaarne een souvenir, da ander denkt er mee te kunnen stroopen, de derde weet niet, waar het ooit goed voor is. Het gemis aan wapens werri tijdens de bezetting pijnlijk gevoeld. Nu er Ineens een tijdelijke overvloed ontstond, heeft menigeen zijn slag geslagen. Toch blijft de vuurwapenwet de voorwaarde voor rechtsstaat en de mocratie. Het gevaar, voor persoonlijk duelleeren en voor het uitvechten van bloedveeten ls in onze minder individualistische maatschappij niet zoo dreigend meer. Maar de haat gevoelens van den tegenwoordigen mensch zijn meer samengeklonterd, zij bezielen geheele groenen tegen andere groepen. De overheid, die deze zaak licht opvat, gooit zichzelf weg. De kantonrechter, die in deze zaken niet weet te straffen, de poli. tieman, die in deze zaken niet weet op te sporen, begrijpt zijn taak niet en laat toe. dat gemorreld wordt aan de grondslagen der maatschappij. Met ingang van 1 Mei zal het tarief voor binnenlandsche telegrammen' worden gewijzigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1