Verschil van meening op de ministersconferentie Toch niet roos kleurig Voedselvliegtuigen komen weer boven ons land Tol hoofd en hart Westersche mogendheden in verzet tegen Russische voorstellen Maandag herdenking van het uitwerpen der pakketten Het weer. 69ste JAARGANG No. 23530 ZATERDAG 27 APRIL 1944 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week OOSTENRIJK, EEN NIEUW TWISTPUNT? Maandag verhooging der vleeschprijzen PRINSELIJK GEZIN BIJ HET STADIONSPEL Vervoer van lichting 1945 BLOEMENGROET AAN H.M. DE KONINGIN STADSNIEUWS Stichting 1940-1945 Nijmegenaren door oud- Haarlem Maximumprijzen voor zeevisch verlaagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het werkt irriteerend langs de étalages onzer manufacturen-, winkels en kleedingmagazijnen te loopen en op vrijwel ieder artikel het bordje „verkocht" of „ge. reserveerd" te lezen. Nog irriteeren der wordt dat, als een minister, zoo als een maand geleden minister Vos deed, officieel verklaart, dat als de winkeliers geldige textielpunten niet honoreeren. uit meer een kwestie is van niet willen, dan van niet kun nen. De lezer weet, hoe heel de textiel, handel tegen deze woorden in verzet is gekomen en in open brieven den minister uitgedaagd heeft zijn boude verklaring waar te maken. Er is tot dusver echter geen antwoord van den minister op gevolgd, zielfs geen „praatje op de brug".... Hoe de textielsituatie werkelijk is, leert ons een artikel in het jongste nummer van het textiel-vakblad, dat ons even een kijkje achter de schermen gunt. Wij lezen o.a.: De productiecijfersvan textielgoe- deren over Februari waren lager dan die van Januari en de cijfers van Januari lagen reeds onder die van December J.l. De toestand is dus verre van roos kleurig, al wil de minister van Han del en Nijverheid het ook wel eens anders voorstellen. En toch, ondanks het huidige te kort wordt er niet alleen gedacht, maar ook gewerkt aan den export van textielgoederen in de naaste toe komst. Over het kwantum goederen, dat op dit oogenblik wordt uitgevoerd, loopen de meeningen uiteen. Eener- zilds wordt het voorgesteld alsof er thans alleen geëxporteerd wordt om de markt open te houden voor ons land en dat de exportgoederen al leen dienst doen als visitekaartje. Anderzijds wordt de meening ver kondigd, dat er veel te veel textiel- go a wordt geëxporteerd, zulks tot schade van de voorziening van het eigen volk. Wij voor ons onderschrij ven deze laatste meening. Gezien het zeer groote aantal fa brieken, dat uitsluitend voor den ex port werkt, o.a. ook naar Ned.-Indië, zijn we overtuigd, dat door de lin nen-. katoen- en kunstzijde-industrie minstens 75 pet. van de productie wordt uitgevoerd. In ieder geval zijn we van meening, dat. gezien het ontstellende tekort iu Nederland aan textielproducten, er te veel wordt uitgevoerd, zuiks tot schade aan de voorziening van het eigen volk. Maar het is toch ook weer niet zoo, dat het huidige tekort aan goederen in hoofdzaak ontstaat door den ex- port. Dit gebrek vindt voornamelijk zijn oorzaak in bet tekort aan kolen en het ontbreken van voldoende ar beidskrachten. De industrie ont- vangt momenteel slechts 1/3 van haar vooroorlogsch gebruik aan ko len. In Januari j.l. moest ruim sy2 mil- lioen meter stof blijven liggen om dat deze door kolengebrek niet kon worden afgewerkt. Ook het gebrek aan arbeidskrach ten is van groote beteekenis. Voor den oorlog werkten in de textiel industrie 85.000 werkkrachten. In Februari van dit Jaar was dit cijfer slechts 48.792. Er is dus geen sprake van, dat de textlel-industrie al wear op toeren zou zijn. De directeur van het Rijksbureau voor Textiel te Arnhem berekent, dat de productie thans 30 pet. van het vooroorlogsche peil heeft bereikt. Toch is de toekomst niet zoo somber, want als zich geen onvoorziene omstandig heden voordoen, zal de productie over eea half jaar reeds 50 pet. van het Vóor-oorlogsche niveau hebben bereiRt. Dit beteekent niet, dat de winkel voorraad weer snel kan worden aan gevuld, want het, leger, de gerepatri- eerden uit Indië én ook de industrie zelf, zooals mijnen, schoenfabricage e.d. verbruiken groote hoeveelheden textielgoederen. Hierbij komt, dat in normalen tijd 4 tot 6 maanden noodig zijn om het textielproduct van de spinnerij tot de winkel-étalage te brengen. Een ver hooging van de productie zal zich dus eerst geruimen tijd later in een beteren winkelvoorraad demonstreeren. Toch moeten we ook nu aan ex port gaan denken, omdat de Nederlandsche textiel-industrie ook vóór den oorlog een belang rijk deel van haar rendabiliteit in den export moest vinden en straks zal zij ook weer op de wereldmarkt afzet gebieden moeten zoeken; want als voldoende arbeidskrachten kunnen worden aangetrokken en voldoende garens kunnen worden geïmporteerd, zal onze industrie, zelfs zonder dat de thans verwoeste bedrijven worden opgebouwd, binnen korten tijd 95 pet. van haar vooroorlogsche productie kunnen bereiken, aldus is de meening van den heer Panhuyzen, directeur van het Rijksbureau voor Textiel te Arnhem. Hebben we dus export noodig, om- dat onze industrie meer kan produ- ceeren dan het binnenland normaal kan afnemen, momenteel zijn er nog dwingender redenen, welke tot uitvoer nopen. 20 pet. van de voor de garen- verwerkende industrie benoodigde ka toenen en 60 pet. van de benoodigde linnen garens moeten uit het buiten land komen. Daarvoor zijn deviezen noodig en de deviezen kan ons arme land alleen nog krijgen als het uit voert. Pe tijd, dat we in het buitenland Dl de Vrijdag gehouden zitting der ministersconferentie te Parijs, trad reeijs aan het licht hoe1 zeer de standpunten der deelnemen de mogendheden uiteenlocfpen. Rusland wilde Italië een herstel betaling van 300 millioen gouddollar opgelegd zien, waarvan 100 millioen aan de Sovjet-Unie zouden toevallen en 200 millioen aan Joego-Slavië. Amerikanen en Britten kantten zich hiertegen en wezen op Italië's finan- cieele onmacht. Dit land Is reeds afhankelijk van Britsch-Amerifcaan- sche bijdragen in den vorm van lee ningen en leveringen van materiaal. Verder verzetten de Westersche mo gendheden zich tegen een Russisch voogdijschap over Tripolitanië en tegen Ruslands eisch de Italiaansche vloot gelijkwaardig tusschen Amerika en de Sovjet-Unie op te deelen. Wat Oostenrijk, betreft, kreeg men den indruk, dat Molotov definitief gekant is tegen de bespreking van deze zaak. De Russen beseffen den ernst van den toestand ln Oostenrijk en meenen, dat juist daarom de In Den Haag werden door den minister van Oorlog, mr. J. Meynen, aan een aantal hooge Britsche officieren onderschei dingen uitgereikt. konden leenen is voorbij. Minister Lleftlnck heeft dit tijdens zijn jong ste Amerikaansche reis ondervonden. De Amerikanen zijn glashard gewor den, aldus een der naaste medewer kers van den Minister. Onze eenige mogelijkheid tot eco nomisch herstel en tot invoer van goederen, welke wij noodig hebben, ligt dus in den uitvoer. En aan dezen uitvoer zal ook de textiel-industrie haar deel moeten bijdragen. Uit bovenstaande gegevens blijkt, eenerzljds dat export weliswaar abso luut noodzakelijk is, maar dat van den anderen kant deze niet zoo ver mag gaan, dat de voorziening van het Ne derlandsche volk daardoor in gevaar komt. Dit laatste schijnt momenteel wèl het geval te zijn. En dan moge het ..Vrije Volk" ver zekeren dat de huidige situatie van onze indnstrie een prachtige illustratie vormt van minister Vos' economische beleid en andere gegevens misschien als „kletspraat" beschouwen: de prak tijk leert anders en die voelt iedereen dagelijks, helaas ook.... aan den lijve. zaak aandachtig bestudeerd moet worden, voordat zij besproken kan worden.. Frankrijk bracht, in zake Duitsch- land, zijn stelling naar voren en stond internationalisatie van 't Roer gebied voor en annexatie van het Saargebied. Engeland daarentegen, wil Duitschland ais politiek-econo mische eenheid handhaven. De reeds eerder aangekondigde verhooging van de vleeschprijzen zal met Ingang van Maandag 29 April ingaan. Zoo zullen o.m. voor rundvleesch de prijzen van rollade en lappen stijgen van f 1.75 tot f 2.15 per kg en voor varkensvleesch die van caébonade van f 1.75 tot f 2.25 per kg. H-M. de K0iii"gin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de provincie Friesland. Het betrof hier een z.g. werkbezoek. Een opname van de openings zitting der conferentie van de groote vier in het Palais de Luxembourg" te Parijs. Links ziet 'men Bevin, rechts Byrnes, in het midden Molotov en vooraan rechts mr. Bidault Het comité „Nederland Herdenkt 19401945" deelt mede. dat voor de herdenking in het Stadion, waar uit gevoerd zal worden „Het Spel der Bevrijding" van A. den Doolaard, on der algemeene artistieke leiding van Carel Briels, ook aanwezig zullen zijn H.K.H. Prinses Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de prinsesjes, indien hun gezondheidstoestand dit toelaat. In verband met de komst van de ze hooge gasten wordt het publiek verzocht om 2 uur in het Stadion aanwezig te zijn, daar na dit tijd stip de poorten van het Stadion ge sloten zullen worden. De opgeroepen dienstplichtigen der lichting 1945 die 2, 7 en 8 Mei naar hun garnizoenen zullen vertrekken wordeii verzocht Maandag 29 April te luisteren naar het radioprogramma van de Nederlandsche Strijdkrachten te 18.30 uur over Hilversum I. In deze uitzending zullen belangrijke mededeelingen worden gedaan over het vervoer. Op den eersten- verjaardag van liet uitwerpen van voedsel door geallieerde vliegtuigen voor de bevolking van Westelijk Neder land, Maandag a.s., zullen de Ver. Staten en Engeland gezamenlijk een gebeurtenis, die voor lien, waarschijnlijk even treffend en indrukwekkend was als voor de bevolking van Westelijk Neder land, herdenken, en tezelfdertijd een eeresaluut brengen aan den öpmerkelijken herstelarbeid dien de gelieele bevolking van Neder land sinds de bevrijding heeft verricht. Op dien dag, 29 April, zullen 7 Lancasters laag over het Koninklijk paleis Soestdijk vliegen. Vervolgens zal boven hei, vliegveld Soesterberg een der vliegtuigen afzwenken en, om ongeveer twaalf uur 's middags, een bus afwerpen, bevattende een bouquet (van rozen, anjers en lelies oranje, rood. wit en blauw) voor H. M. de Koningin, en een persoon lijke boodschap van den maarschalk der Royal Air Force, lord Tedder, chef van den Britschen luchtstaf. Hierna zullen de andere 6 vliegtui gen weer laag over het Koninklijk paleis vliegen en vervolgens over Utrecht, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De opperbevelhebber van Bomber- command, luchtmaarschalk Sir Nor man Bottomley, zal persoonlijk in een der vliegtuigen den tocht mee maken. De tins met het bouquet zal oi) Soesterberg worden afgewor pen door Squadron-leader Harris, die vorig jaar het eerste voedsel pakket afwierp. Prof. Gerbrandy, de toenmalige mi nister-president, heeft het A.N.P. het een en ander medegedeeld over het wonder, dat vorig jaar gebeurde. Woensdag 18 April had hij een on derhoud met den Britschen premier. Het standpunt der Nederlandsche re geering was in het kort als volgt: De voedseltoestand in Noord-West Neder land ls desperaat. Na 28 April zal alle voedsel opgebruikt zijn. Nederland moet vóór 1 Mei door militaire actie bevrijd zijn. Is dit niet mogelijk, dan zal een vorm moeten worden gevon den om de bevolking van voedsel te voorzien, met medewerking van den vijand. Een toezegging van bevrijding kon niet worden gegeven en met volkomen Instemming der Nederlandsche regee ring is de zaak toen in handen gesteld van generaal Eisenhower, die zijn chef-staf. generaal Bedell Smith, heeft opgedragen besprekingen te voeren, welke in Hoevelaken zijn gehouden. Het heet, dat generaal Bedell Smith Seyss-Inquart dreigde, dat hij neergeschoten zou worden, in dien de medewerking niet vol doende werd verleend en nieuwe verwoestingen zouden worden uit gevoerd. Seyss-Inquart moet ge antwoord hebben: „That leaves me cold" (Daar blijf ik koud onder), waarop generaal Bedell Smith re pliceerde: „It certainly will" (Dat klopt). Drie dagen later vlogen de vlieg tuigen boven ons land. „De onder- grondsche van Warschau hebben we ten koste van 80 pet. verliezen ge holpen", zeiden de piloten. „Voor de Nederlanders hebben wij 90 en zelfs 100 pet. over." Toch blijft mijn laatste impressie, zoo besloot prof. Gerbrandy wanneer ik terugzie op het geheel, dat de uitredding op 5 Mei 1945 niet was een daad van menschen, maar de hulp van God. Neem nooit in een driftbui 'n besluit. Om uw beslissing later ongedaan te maken, zult gij dikwijls acrobatische toeren moeten verrichten. Er zijn zeer weinig acroba ten, die hun fouten zonder dat de toeschouwers het merken kunnen herstellen. Verwachting tot Zondagavond: Half pot zwaar bewolkt, meest met lioogere bewolking. Vooral in het Zuiden van bet land in den namiddag kang op enkele plaat selijke regenbuien. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind uit Noord Ooste'Pjke richting. In de Noordelijke provincies iets minder zaclit. Elders weinig ver andering in temperatuur. Zon onder 19.58. Maan 4.38 15.43. Zondag zon 5.1819.58. Maan 45317.07. Maandag zon op 5.16. In de week van 28 April tot 5 Mei zal de Stichting 1940'45 'n nationale inzameling houden, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan degenen, dia tijdens de Duitsche bezetting door daad of houding hun steentje tot het verzet hebben bijgedragen en door dat verzet slachtoffer geworden zijn van de Duitsche tyrannie. Het doel van deze stichting is dan ook, de gezinnen, waarvan da kostwinner door een of andere omstandigheid niet in staat is, da zorg van het gezin geheel op zich te nemen, in de financieele en moreele noóden de helpende hand te bieden. De financieele hulp be staat uit het verschaffen van Wee ding, huisraad etc. en de geldelijks uitkeeringen. De maatschappelijks verzorging omvat het bezoeken van de gezinnen, de zorg voor huisves ting en gezondheid. Niet alleen op particulieren wordt een beroep ge daan, ook het Rijk subsidieert dit prachtige werk. De directie van het Frans Halstheater heeft gis terenavond de voorstelling van da nieuwe verzetsfilm „Samen op weg" mogelijk gemaakt, door da voorstelling van 9.15 uur belange loos uit te laten vallen. Deze pre mière was bestemd, om al denge nen, die aan de collecte medewer ken, de juiste richtlijnen te geven, hun voor te houden waarvoor zij dit werk doen en hen aan te spo ren hun arbeid intensief te ver richten. Het is welhaast ondenkbaar, dat men hen, die onze stad bezoeken, laat vertrekken zonder dat zij de oude stadsgedeelten hebben bezocht en daarom verzamelden'zich de Nij- meegsche scholieren Vrijdagochtend kwart voor negen op het station om van daar uit met hun gasthee- ren en onder leiding van deskundi gen van het Oudheidkundig Ge nootschap een wandeling te maken door de oude, nauwe straatjss en de klassieke hofjes, die Haarlem in zoo grooten getale bezit. De stationsrestauratie zorgde hierna voor een goed kop koffie bit de lunch. Op het perron sprak de heer Hopster, leider van het Nij- meegsche gezelschap, eenige woor den van dank tot den Haarlem- schen wethouder van onderwijs, den heer D. Geluk. Hij zedie bui tengewoon opgetogen te zijn over de royale ontvangst, die Haarlem den Nijmegenaren had bereid. Toen om half een de trein binnenrolde en de scholieren zich een plaats had den verzekerd, riepen beide partijen elkaar een juichend vaarwel toe. Tot slot moet een woord van huldo worden gebracht aan hen, die niet tegenstaande groote moeilijkheden zulk een organisatie tot stand heb ben gebracht. Alleen al voor het bezorgen van slaapgelegenheden was het bijvoorbeeld noodzakelijk 170 tehuizen te zoeken, een bezig heid, waarbij vooral het Triniteits- lyceum een groote rol had gespeeld. Het bestuur van het Bedrijfschap voor Visscherijproducten heeft een verordening tot wijziging van de prijzen verordening zeevisch 1946 vastgesteld, waarbij de maximum prijzen voor den reeder en de groot handelsmarge met 25 pet. zijn ver laagd. De kleinhandelsmarge ls ge lijk gebleven, waardoor de consu mentenprijzen met ongeveer 20 pet. zjjn gedaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1