Interview met A. J. M. Angenent HIMLASPELET" V' Montgomery verlaat Duitschland RUSSISCH ROEMENIE Zilveren jubileum als gesalarieerd bestuurder Ned. R.K. Volksbond Prachtige Zweedsche film Proef met mannelijke dienstboden ZATERDAG 27 APRIL 1946 PAGINA 3 Interview met den zilveren jubilaris „Ge hrijgt goede paraplu's als het gaat regenen" Het opgespoorde serviesgoed WAT BIEDT DE RADIO ZONDAG? Programma Maandag Buitenlandsch overzicht God de Vader heejt zich ontfermd over 't onschuldig vermoorde meisje en bereidt haar ontmoeting met haar bruidegom voor in de film „Himlaspelet" Herders waken bij hun kudde tijdens de geboorte van een kind in een armen stal. Men herkent in dit tafereel een analogie van den Kerstnacht. Een treffend moment uit de film „Himlaspelet" Bureau oorlogsmisdadigers boekt successen Vluchtelingen naar West-Indië? Het is moeilijk, te tellen hoeveel redevoeringen, hoeveel speechjes, hoeveel kernachtige propagandatoespraken een man als Wethouder A. J, M. Ange nent in 25 jaar heeft gehouden. 1 Mei viert hij zijn zilveren ju bileum als gesalarieerd bestuur der van den Nederiandschen R.K. Volksbond in het bisdom Kaarleta. Dit mooie feit was voor ons aanleiding, eens een praatje met hem te gaan maken ten stadhuize. De heer Angenent stamt uit een groot gezin, waarvan vele kinderen in het openbare leven een' belang rijke rol zijn gaan spelen. De stu wer van „Onze Marine" is b.v. een broer van den wethouder. Als jon geman van 24 jaar was hij als typograaf reeds voorzitter van den Katholieken Grafischen Bond en van den R.K. Volksbond. Binnen kort zal hij ook een kwart eeuw bestuurslid zijn van den Katho lieken bond van woningbouwver- eenigingen. „Toen ik 27 jaar was, las ik in de courant een advertentie", aldus de a.s. jubilaris, „waarin een „vrij gestelde" gevraagd werd voor on zen Volksbond. Hoewel als leef tijd minimum 30 jaar gesteld was, solliciteerde ik en ik werd waar achtig aangenomen. Als eenig ge salarieerd bestuurder moest ik met twee oude bestuursleden in zee gaan, met de waarschuwing: Neem niet te veel% hooi op je vork, want anders loopt het mis Hij stoorde zich daar niet aan, maar slaagde. Er is hard gewerkt in Leiden en daarna in Amster dam, waar de heer Angenent 9 jaar verbleef. 15 jaar geleden kwam hij in Haarlem en het merkwaardige is, dat hij eerst in 1939 in de politiek ging, omdat hem toen meer en meer duidelijk werd, dat via de politiek de weg effen moest worden naar betere sociale en economische verhou dingen. Hij kwam in den gemeen teraad, was korten tijd voorzitter van de fractie en is sinds de be vrijding wethouder van Openbare werken, geen sinecure, wanneer men thans na een jaar overziet, wat er zooal in onze stad gebeurt. Cnder zijn portefeuille vallen de herstellingswerken, de belangrijke uitbreidingsplannen, het Noorder sportpark, Hout en Plantsoenen etc. In 1941 werd de heer Angenent benoemd tot lid van de Provin ciale Staten van Noord-Holland Wanneer wij over al deze func ties zitten te praten en enkele hoogtepunten in zijn carrière de revue laten passeeren, schieten dezen voorman plotseling bijna de tranen in de oogen. „Wat wij een der laagste punten in de geschie- Veldmaarschalk Montgomery heeft Vrijdag In Bad Oevnhau- sen afscheid genomen van zijn troepen In Duitschland, om in Engeland zijn nieuwe functie van chef van den Britsehen ge- neralen staf te aanvaarden. Voorafgegaan door pijpers en een aantal zijner veteranen, en gezeten in zijn beroemden open commando wagen reed Montgomery door de straten van het stadje. "De Juichen de soldaten verbraken het cordon om Montgomery's auto, bonden een touw aan den wagen en trokken den maarschalk in triomf verder. Voor zijn vertrek hield Montgo mery een toespraak, warin hij o.a. zeide: „De dingen zien er vandaag niet zoo uit als wij wel graag zou den willen. Maar wij moeten ver trouwen hebben in onze leiders. Zij zullen ervoor zorgen, dat ge goede paraplu's hebt, wanneer het begint te regenen." Over het bij de firma Haubrich te Utrecht opgèspoord serviesgoed (de eigenaar der firma was een N.S.B.'er) kan worden medegedeeld, dat dit via de winkeliers, die vroeger afnemers van deze firma zijn geweest, zal wor den gedistribueerd, zij waren door het achterhouden der goederen in den bezettingstijd la het bijzonder gedupeerd. denis van de organisatie der Ka tholieke arbeiders waanden, „zegt hij, „is gebleken, het hoogtepunt te zijn. 25 Juni 1941 werd alles kapotgeslagen door den bezetter, Aanvankelijk zonder eenige com pensatie legden wij allen het bijltje erbij neer en wij begonnen aan het verzetswerk. Denkt U eens in, dat al het werk van 20 jaren dag na dag verder afgebroken werd." Maar dan fleurt het gezicht van den man, die tegenover ons zit, weer op en hij vertelt van het Fonds voor Bijzondere Nooden ter uitdeeling van de gelden, waarvoor de bestuurders van den Volksbond hun advie zen gaven. Veelal met levens gevaar heeft de heer Angenent de lijsten, die het bisdom noo- dig had, weer naar andere plaatsen moeten brengen. Toen de communicatie slechter werd, zat hij soms dagen in een ka mertje op de Nieuwe Gracht voor dit doel te werken. Tot slot praatten wij nog over de Katholieke Arbeidersbeweging, zooals zij zich na den oorlog her steld heeft. Met den enormen bloei en de intense eenheid is duidelijk bewezen, dat het werk van de besturen vruchten draagt en dat dus ook de groote inspan ningen van den jubilaris in ons diocees niet vergeefsch geweest zijn. Er is dus alle reden, het zil veren feest van den heer Ange nent met groote dankbaarheid mede te vieren. Directeur: J. J. W. Boerrlgter Waam Hoofdredacteur: W. Severlm HILVERSUM H - 415 M.8.00 Nieuws. 8.15 Man tot man. 8.30 Studiod. 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.45 „De Heilige van den dag". 11.55 Kwartet. 12.15 ..Boeckhuys". 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr. overz. 13.35 August Vermey- len. 14.00 Orkest. 14.45 Paaschmu- ziek. 15.00 Apologie. 15.30 Rivlèra- orkest. 16.00 Zlekenlof. 16.30 Hart- velt-kwartet. 17.00 Gram 17.30 Kerkdienst. 18.45 Gram. 1915 Bij bel. 19.30 Nieuws. 19.45 Kampvu ren. 20.00 Nieuws. 20.05 Stlchtsch kamerorkest. 20.45 Puzzle. 21.00 Japansch concentratiekamp 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Avond gebed. 22.30 Continental Quintet. 23.00 Gram. HILVERSUM I - 301 M.: 8.00 Nieuws. 8.15 Lezing. 8.30 Gram. 9.00 Lezing. 9.15 Orgelspel. 9.45 Lezing. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Kerkdienst. 12.00 Harpkwartet. 12.30 Vrouwen. 12.43 Pierre Palla. 13.00 Nieuws. 13.15 Dolf v. d. Linden. 13.50 Spoorwegen. 14.00 Gram. 14.05 Boekbespr. 14.30 Stafmuziek. 15.2C Film. 15.35 Kamermuziek 16.15 Gram. 16.30 Reportage 17.00 Ge sprekken. 17.30 Oome Keesje. 18.00 Nieuws. 18.15 Omroeporkest. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.10 Discussie. 19.30 Benedict Silberman. 20.00 Nieuws. 20.05 Landbouw. 20.12 Opera-con cert. 21.15 Hoorspel. 21.50 Renova- septet. 22.15 Act. 22.30 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Red, White and Blue Stars. 23.45 Gram. HILVERSUM II - 415 M.: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr. overz. 8.20 Gram. 915 Zlekenbez. 9.30 Water- st. 9.50 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Schrijvers. 11.35 Altvioolrecital. 12.00 Gooilanders. 13.00 Nieuws. 13.1*5 Progr. overz. 13 20 Minstrels. 14.00 Moeders. 14.20 Gram. 14.30 Kamerorkest. 15.30 Liederen. 16.05 Bijbel. 16.45 Gram. 17.00 Stafmuziek. 17.50 AU round sextet. 18.45 Sport. 19.00 Nieuws. 19.15 Progr. overz. 19.20 Gram. 19.40 Boekbespr. 20.00 Nieuws. 20.05 Ta baksteelt 20.20 Dachau. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws.... 22.30 N. Testament. 22.50 Gram. 23.50 Scbriftl. HILVERSUM I - 301 M.7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9.30 Gram. 10.35 Piano recital. 11.00 Kleuters 11.15 Jo Toet, mezzo-sopraan. 11.45 Krijgs- gev. 12.00 Lyra-trlo. 12.35 Frans Poptle. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaude ville-orkest. 14.00 Lezing. 14.20 C. Venlng Meinesz, fluit. 14.40 Piano recital. 15.00 Voordracht. 15.20 Bon- bonnière. 16.30 Gram. 16.45 Voor dracht. 17.00 Jaap van Opstal. 17.30 Roode-Kruls. 17.35 Red. White and Blue Stars. 18.00 Nieuws. 18.15 Weeroverzicht. 18.18 Gram. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.05 Pianorecital. 19.15 Depart. 19.30 Pianorecital. 19 45 Tooneelbesch. 20.00 Nieuws. 20.05 K.V.P. 20 25 Romancers. 21.05 Hoorspel. 22.30 Swing College. 23.OC Nieuws. 23.15 Ensemble Geza Kiss 23 45 Gram. De nachtvorstverwachting wordt dagelij ksch om 16 uur over Hil versum II uitgezonden. Terwijl koning Michael van Roe menië, tot machteloosheid ge doemd en van de regeering- vrijwel uitgesloten door de aanwezigheid van Russische troepen, zich tuiten zijn hoofdstad ophoudt, wordt het bewind gevoerd door het overwegend communistische kabinet van Dr. Groza. Wel is de Nationale Boerenpartij van Dr. Manioe verre weg de grootste (men schat haar op ongeveer 50 pet. van de bevolking), de Liberale Partij Onder Bratianoe de tweede (25 pet.), en is ook de Socialistische Partij niet onaanzien lijk (15 pet.), zoodat er de radicaal- linksche groepen niet meer dan slechts een 10e deel van 't Roemeen- sche volk sterk kunnen zijn. Maar zoolang er geen verkiezingen worden gehouden en de communisten, steu nend op de macht der Sovjets, tegen aen uitgesproken wensch van den koning' aan de regeering blijven, heb ben de verlangens van het volk wei nig vat op de daden van het kabinet Nog op 9 Januari beloofde Groza, zoo spoedig mogelijk vrije, algemeene verkiezingen te zullen houden. Nog steeds is het daar niet van gekomen Engeland en Amerika hebben er dan ook onlangs bij Rusland op aan gedrongen, dat nu eindelijk Roe menië eens gelegenheid zal krijgen, een „representatieve en demo cratische regeering" aan te stellen Intusschen werkt er de gehrime politie. Bijna niemand durft hardop zijn meen'ing te zeggen. Vrijheid van pers is louter een frase: er wordt eenvoudig gedicteerd. Wij kennen dergelijke toestanden uit eigen er varing. Wie het niet met de regee ring eens is wordt uitgekreten voor „fascist", en in overeenstemming daarmee behandeld. Er zijn economische verdragen ge sloten die aan de Sovjets, evenals in Hongarije, de helft van de indus trie waarborgen. Ook is het land op nieuw verdeeld, waardoor ongeveer 10% van de landlooze boeren eenig grondbezit hebben verworven. An ders dan in Hongarije is uit dezen maatregel geen verwarring op groote schaal voortgekomen: de oogst is grooter dan sinds jaren. De zwarte handel bloeit echter. Een van de punten van wrijving tusschen Engeland en Amerika eenerzijds en Rusland anderzijds is de scheepvaart op den Donau. De eersten eischen dat zij voor ieder toegankelijk zal zijn. De Sovjet- Unie daarentegen wénscht haar te controleeren en ln eigen hand te houden. Vandaar ook dat zij Roe- meensche havens aan de Zwarte Zee practisch als haar bezit be schouwt; op de conferentie der vier ministers te Parijs zal zij wel trach ten haar positie, zooals deze ten'» gevolge van de bezetting is gewor den, te handhaven en te doen be vestigen. Op de conferentie zal ook over de Roemeensche grenzen met Hongarije en Rusland zelf gesproken moeten worden Tot nu toe hebben de poli tici der Unie zich hierover in het openbaar nog niet duidelijk uitgela ten. Verrassingen betreffende Trans- sylvanië of Bessarabië zijn dus mo gelijk. De reizen van ministers der Zuid-EUropeesche staten naar Mos kou doen vermoeden, dat de Rus sische diplomatie wel een Balkan potje op het vuur heeft staan. ■oor Nederland is een aantal Zweedsche films aangekocht, waaronder de reeds beroemde film „Himlaspelet", welken titel men zou kunnen vertalen met „Het spel van den Hemel", ware bet niet dat hij den oorspronkelijken titel van het tooneelstuk moet dekken, dat luidt „Het spel van den weg naar den Hemel". We mdefen jaren teruggaan ln de geschiedenis van de filmkunst om een werk te kunnen ontdekken dat aan deze film eenigszins verwant is of er artistiek mee gemeten kan worden. Meer dan eens doet de film denken aan „Grazige weiden", doch de vergelijking gaat niet ver der, dan dat God de Vader in den persoon van den beminnelijken ouden heer optreedt en dat enkele andere hemelbewoners als b.v. Ga briel, Elias en bijbelsche figuren als bv. Salomo een functie vervullen in de handeling, voor het overige doet de film veeleer denken aan den „Elcerlye", want ook hier gaat een Het bureau Opsporing Oorlogsmis dadigers, gevestigd in het hoofdbu reau van politie te Amsterdam, heeft enkele goede successen te melden. In de eerste plaats is het gelukt de hand te leggen op dr. Ludwig Nolte, tijdens de bezetting technisch „Ver walter" van de Philipsfabrieken te Eindhoven, die zich in de eerste plaats schuldig heeft gemaakt aan vergrijpen tegen het Nederlandsche volksvermogen en ten tweede alles heeft gedaan wat ln zijn vermogen lag om de deportatie van Nederland sche arbeiders naar Duitschland te bevorderen. Enkele dagen geleden is in Am sterdam aangekomen in de gevange nis aan den Amstelveenschenweg en ingesloten de voormalige Oberst- leutnant Fullriede van het Hermann Göring-regiment, die ervan verdacht wordt de directe leiding te hebben gehad hij de beestachtigheden, die in Putten zijn gebeurd. De beruchte S. D.-er, Walter Bartels, uit Zwolle is eveneens gepakt. Hij is thans te Zwolle ingesloten. Zoo zijn wij dan eindelijk in Nederland gearriveerd op het punt, waarvoor reeds lang werd gevreesd. In de komende maan den zal te Amsterdam een proef worden genomen met mannelijke dienstboden, die ouder zijn dan 45 jaar. Zij zullen worden gere- cruteerd uit de drie a vierdui zend werklooze magazijnbedien den, glazenwasschers en andere ingeschrevenen bij het Gew. Ar beidsbureau. Het loon bedraagt minimaal f 36.per week. Zal deze proef slagen? De Nederlandsche delegatie op de vluchtelingen-conferentie der Ver. Naties te Londen heeft aangekon digd, dat de Nederlandsche regee- ring de mogelijkheid overweegt ver- J haar zuiverheid., haar menschelljk scheidene duizenden vluchtelingen I heid haar poëtische charme, ln West-Indië op te nemen. Dbg. zondig mensch over de wereld rond, die aan het eind door Godaelf bij de hand genomen en in veilige haven binnengebracht wordt. En een derde vergelijking zou men kunnen maken met „Peer Gynt" in zpeverre de held van „Himlaspelet" rondraast om aan het eind slechts de betrekke lijkheid van al zijn prestaties te er kennen. Deze zondige man is een Jonge boer, die het moet aanzien dat frijn bruid door fanatieke dorpelingen als heks wordt verbrand, nadat "de pest heeft rondgewaard onder menseden en dieren. Hij gaat de wijde wereld in voor hem is dit het wijde uitgestrekte Zweden vindt gast vrijheid bij een ouden blinden boer, dien hij, na in korten tijd rijk ge worden te zijn, verstoot, ontmoet aen profeet Elias en Koning Salomo met zijn vrouwen, gaat er met de schoon ste vrouw vandoor en tracht het ver lies van zijn bruid dooreen avontuur lijk leven te compenseeren. Zijn weg wordt gekruist door het leven van een cmrechtvaardlgen rijke, die aan het einde van zijn leven zijn trekken thuis krijgt en door niemand min der dan den duivel voor den laatsten rit netjes met een koets wordt af gehaald. Mats, de jeugdige zondaar echter, die meer uit zwakheid en onbezonnenheid zondigde dan uit berekenende boosheid, wordt een voorwerp van de Genade en God, wien hij eenmaal ln zijn Jeugdige on bezonnenheid en smart verantwoor ding had gevraagd voor den dood van zijn bruid, komt hem tegemoet en brengt hem bij het meisje dat hem wacht bij het hek van een lieflijke bloemenweide. Hij nadert Verlegen, vermorzeld en gelukkig. Deze handeling, waarvan ik hon derden détails onvermeld laat, ls ge ïnspireerd door de pittoreske wand schilderingen, die men in de huizen van een Zweedsche provincie aan treft en waarop voornamelijk bijbel sche tafereelen te bewonderen zijn in den vorm van primitieve voorstellin gen uit latere eeuwen. En daar waar de gebeurtenissen eenige verwant schap vertoonen met de bijbelsche geschiedenis, worden de voorstellin gen in bijbelschen trant uitgewerkt. Zoo bewondert men met name een Drachtige illusie van de vlucht naar Egypte, een lieflijke suggestie van de geboorte Christi in den stal van Bethlehem en Gabriel's boodschap van de herders. Deze voorstellingen worden zoo eenvoudig en aanneme lijk geformuleerd, dat zij den toe schouwer de illusie verschaffen in de heelden van het heden het verleden en in de suggestie van het verleden de werkelijkheid van het heden te beleven. Het spreekt vanzelf, dat Alf Sjö- berg, de regisseur van deze film, der gelijke Indrukwekkende voorstellin gen niet heeft kunnen oproepen zonder een meester te zijn op de filmwapenen. Men zal dan ook, zelfs bij critlsche beschouwing, erkennen, dat de maker van dit werk op voor treffelijke wijze zijn middelen heeft gehanteerd. Met een zeer fijn gevoel voor de werking van beeld en geluid (sober en door vele geluidspauzes afgewisseld), voor licht en donker (wonderlijk genuanceerde fotografie), heeft Sjöberg zijn dichterlijk sprook je vertéld en liet grootsche Zweed sche landschap met zijn oneindige luchten om beurten omgetooverd tot een hemelsch oord of een met drei ging geladen helsche verschrikking. De zeer schoone film „Himia- spelet" zal vermoedelijk pas over en kele maanden worden vertoond. Zij verdient echter reeds nu onder de aandacht te worden gebracht om

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3