Koos Vorrink protesteert Rusland inschikkelijker? Enthousiasme in het Stadion Tol hoofd en hart Openbare bijeenkomst van de Partij van den Arbeid Voorloopig nog geen spoorboekje Het weer. PRIJSVERLAGING Op commando herrijst Nederland uit de painhoopen Op de conferentie te Parijs heerscht een optimistische stemming Italië republikeinsch? Hollandsche bollen naar Moskou De Bisschopshuldiging BEURS 10 MEI OPEN Verklaring van Schermerhorn Herdenkingsviucht ging niet door Schipbreuk van Nederl. motorschip 69ste JAARGANG No. 23531 o MAANDAG 29 APRIL 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week - voor benzine en gasolie Laatste repetitie STAD EN OMGEVING Benoemingen bisdom Haarlem C. A. M. Snelders t „Republiek Java binnen Indonesisch gemeenebest" Twee militairen gedood NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ben paar duizend leden van de Partij van den Arbeid te Amsterdam, zijn Zaterdag in den luwen avond naar de Apollohal getogen, nieuws gierig om, na al het gerucht van de laatste weken, Koos Vorrink te zien en te beluisteren bil zijn aangekon digd verweer. Zij begroetten hun voorman als van ouds met de inter nationale en met de geheven vuist. Koos Vorrink verklaarde een ant woord te zullen geven op de „stink bom", geslingerd naar de Partij van den Arbeid met hem als mikpunt. En hij gaf dit antwoord met veel oratorisch talent, met krachttermen en lyriek, al de gevoelens van zijn gehoor beurtelings bespelend. Als eerste punt behandelde Vorrink de zaak Meyer, zooals die in de dag bladen naar voren kwam. Hij richtte een persoonlijken aanval op den hoofdredacteur van „De Gelderlan der", den heer L. Frequin, die Na tionaal Fronter zou zijn geweest en tegenstander van het partijenstelsel. Verder op een der getuigen 1)(J het onderhoud met Meyer, den Nijmege. naar ,J. Doek, die na later uit Natio naal Front te zijn gezet, zich o.a. met Winterhulp en N.V.D. had inge laten. Tegen den heer Frequin had spr.'s raadsman een aanklacht Inge diend. Wat Arnold Meyer betrof, het ver. baasde spr., waarom deze blijkbaar niet als fascist mocht worden be schouwd; spr. las citaten voor, waar uit bleek, dat Meyer nooit een anti- Joodsch congres had bijgewoond en in vriendschappelijke relatie had ge. staan met Franco. Bovendien zou het de politie bekend zijn, dat Ar nold Meyer na den oorlog gewapende groepen vormde om tegen het com munisme te ageeren. Trouwens te gen Arnold Meyer bestond nog altijd een bevel tot aanhouding en als Re- geeringsgevolmachtigde had spr. het als zijn plicht beschouwd om, des noods bulten de aangewezen instan ties om, zijn opsporing door te zet ten. Hierbij echter had hij op een „adder onder het gras" getrapt en de zaak kreeg het aanzien van een anti-katholieke rel. Daar echter kon spr. zelf nooit belang bij hebben gehad; een dergelijke rel zou van hem een politieke stommiteit zijn geweest. Hil ook achtte den minister van Justitie en diens ambtenaren boven alle verdenking verheven. Met nadruk verklaarde Vorrink, dat hij met de geïmproviseerde op sporing van Arnold Meyer recht streeks noch zijdelings te maken had gehad, ook van verwantschap met de „rechercheurs" was geen sprake; vanzelfsprekend echter liet hij zich op de hoogte houden van het verloop der zaak. Wat nu het persoonlijk contact met Meyer betrof, dit had inder daad eenmaal plaats gevonden, maar, zoo verklaarde Vorrink, op verzoek van Nationaal Front ten einde een N.S.R.-regiem te voor komen. Er waren nog meer be sprekingen geweest met voorman nen van Nationaal Front, o.a. ten huize van Drees. Het behoorde tot het terreinverkennen, wat destijds de eerste taak was van de kleine groep, waaronder ook spr., welke in tegenstelling tot zoovelen, ook goede Nederlanders, die te hoop liepen in de Unie of Nationaal Front, reeds op IC Mei 1940 illegaal was geworden. Bij die ontmoeting was Arnold Meyer liem erg mee gevallen; zij-hadden als doodge wone Nederiandsehe burgers ge praat. Meyer beschikte oser een élite zonder massa, een generalen staf zonder soldaten; het voorstel was de socialistische massa met haar organen in te schakelen oin sterker te staan tegen de Duit- schers. Dit nu had hij. Vorrink, on voorwaardelijk afgeslagen omdat hj| principieel gekant was tegen elk autoritair, bovendien anti- semietisch regiem. Ingaande op de publicatie van het blad „Telex", welke spr. scherp hekelde, verklaarde hij In den oorlog maar één keer gearresteerd te zijn tegelijk met alle anderen van zijn groep. Inderdaad had h;1 in de ge vangenis een rapport voor Seyss In- quart geschreven, maar ten nadeele van Mussert. wat trouwens ook de bedoeling was. Nadat Vorrink zijn optreden in de illegaliteit had gememoreerd, hield hij 'een pleidooi vöor zijn politiek program en riep de doodem op, tij dens den oorlog voor het vaderland gevallen, om ziijn gehoor te bezweren zich te scharen achter het vaan van de Partij van den Arbeid. Vóór Koos Vorrink voerde nog F. Goedhart het wcord, om, naar hij verklaarde, zich te zuiveren van het spatje, dat uit de „stinkbom van het Haagsche reptislenkrantje" ook hem had geraakt. Hij deed uitvoe rig het relaas van gijn mysterieus' genoemde ontsnapping uit het kamp Vught. Ook hield hij verder een plei dooi vcor de binnen- en buitenland - sch'e doelstellingen van de Partij van den Arbeid en riep de aanwezigen tot meer geestdrift op. Het mocht niet voorkomen, aoo zeide hij, dat na een oproep tot de massa der werkers er slechts 300 ter vergadering ver schijnen. Als wij straks met 25 zetels uit de bus komen, aldus spr., betee- kent dat een nederlaag, pas 45 zetels is een overwinning. Hier en daar hoopt men, dat er met ingang van 6 Mei a.s. een echt spoorboekje zou verschijnen, zij 't dan nog van beperkten omvang/ Dit gerucht is van eiken grond ontbloot. Wel zal op 6 Mei een be langrijk uitgebreide dienstregeling in werking treden. doch deze zal nog op een vouwblad worden aan gekondigd. De Haarlemsche wandelsportvereeniging „Jan Passtoors" hield onder enorme belangstelling haar traditioneelen bollentocht. Een groep bij het passeeren der bollenvelden Verwachting tot Dinsdagavond; Meest matige wind uit Ooste lijke richting. Licht of half be wolkt. Aanvankelijk nog een enkele bui. Iets warmer daSi van daag. Zon onder 19.59. Maan 4.55 17.07. Zon op 5.14. Wcensda#1 1 Mei aal de prijs voor benzine van 30 op 20 cent per liter worden verlaagd en die voot gasolie van 10 op 8 cent per liter. Vrijdag vertokken in Roode- Kruis-verband per Skymaster twee medische teams, elk van twaalf personen. Van l Mei af zal van België uit een postwisseldienst met Nederland hervat worden. (Van onzen eigen verslaggever) Meneer, zegt de man, die bezig is lange reepen wit textiel uit te rollen en met groote ijze ren haken vast te spijkeren op de grasmat, past u op, dat u niet over de grens struikelt. De waarschuwing klinkt eenigs- zins ironisch na vijf jaar oorlog, waarin gtenzen voor zekere lie den nooit een struikelblok heb ben gevormd. Maar dat kwam misschien omdat de grens in Nederland nooit en nergens zoo duidelijk zichtbaar is geweest als op dezen Zaterdagmiddag op het grasveld in het Stadion in Amsterdam. Dit is Nederland-in- het-klein. Maar de gelijkenis beperkt zich 'liet tot de gemakkelijk herkenbare omtrekken van elf provincies. Zij strekt zich ook uit tot wat in die provincies te zien is. En dat zijn behalve een stapel kazen te mooi en te groot om echt te zijn/ in Groningen en een schaapskooi daar ergens in de buurt, hoofdzakelijk ruïnes. En wat voor ruïnes! Splin ternieuwe ruïnes, die heel gemakke lijk uit elkaar neembaar zijn en waarvan de deelen dan weer met weinig moeite op een andere manier in elkaar gevoegd kunnen tvorden tot een spoorbrug, een hijschkraan, Dp de conferentie te> Parijs heerscht een optimistische stem ming, daar de Russen zich meer bereid hebben getoond te geven en te nemen dan ooit te vo ren tijdens een conferentie van de ministers der Groote Vier. De atmosfeer der besprekingen is tot dusverre vriendschappelijk ge weest. Het geschreeuw en de vuist slagen op de conferentietafel, die de vroegere botsingen in Londen tusschen Molotov en Bevin kenmerk ten, zijn nog achterwege gebleven. Het feit, dat Molotov kennelijk naar Parijs is gekomen met een bereid willigheid om by het doen van con cessies ver te gaan, heeft misschien den grootsten indruk op de Ame- rikaansche en Britsche delegatie ge maakt. Rusland ls bereid het Amerikaan- sche plan tot herziening van de wa penstilstandsvoorwaarden voor Italië te aanvaarden. Men is overeengekomen dat Italië voorloopig vier kruisers van zijn oorlogsvloot zal mogen behouden. De Italiaansche koninklijke familie zal naar Zwitserland vertrekken. Gen. Eisenhower persoonlijk heeft preciese instructies gegeven voor de regeling van het vertrek. De uitslag van de op het congres der Christelijk- democratische partij gehouden stem ming, waarbij van de 1.060.500 leden zich 730.000 uitspraken ten gunste van een republiek (bij 4000 blanco biljetten en 75.000 onthoudingen) schijnt dit besluit tot vertrek ver haast te hebben. De familie zou nog voor de verkiezingen Italië verlaten. een seinbrug en een mijnschacht toren. In Zuid-Limburg staat een heele rij zakken steenkool en in de buurt van Amsterdam staat een pierement te schetteren, dat eenigszins uit den koers is geraakt en nu zuiver «eographisch beschouwd een ki lometer of twintig voor de kust op de Noordzee is terechtgekomen Geen nood. De Amsterdamsche draaiorgels zijn zeewaardig. En bo vendien is dit maar een repetitie, een van de laatste repetities, die voorafgaan aan het spel der bevrij ding en van den wederopbouw, dat op Zaterdag 4 en Maandag 6 Me! zal worden opgevoerd onder leiding van Care! Briels. We vinden hem in wat wij nu voor het gemak maar de kapiteins kajuit zullen noemen, de geluid- dicht afgesloten cabine, waar in de eene afdeeling de microfoon staat opgesteld, waardoor men het ge- heele stadion „bespreken" kan en waar in de andere afdeeling gra- mofoonplaten draaien. De schrijver van het spel, A. den Doolaard, staat hier zijn tekst te repeteeren met medewerking van een man van de B.B.C., die hem een teeken geeft wanneer hij na een bepaalde markante passage van de muziek ziin clausen moet zeggen. Strawinski's „Sacre du prin- temps" schalt met obsedeerend rhythme door de cabine en vormt den suggestieven achter grond voor het bewogen en wel sprekend woord, dat de oor logsgebeurtenissen memoreert en den val van 't verwaten „dui zendjarige" nazirijk verhaalt. De repetitie begint. Soldaten mar- cheeren het veld op. Burgers die hun hoofddeksels de lucht ingooien en meisjes met uitwaaiende rokken duiken op uit de ondergrondsche gangen en dansen uitgelaten tus schen de magnifieke puinhoopen. Wij ztjn ineens ergens midden in het spel en maken in een half uur tijds tweemaal de bevrijding in hei- vaderland mee. Enthousiasme! commandeert Ca- rel Briels door de luidsprekerin stallatie en waar zijn discipelen in eens de geestdrift vandaan halen, wanneer zij beginnen te juichen, i» een raadsel. Op zijn commando herrijzen de Twentsche fabrieksschoorsteen, de spoorbrug, de mijnschachten, de seinbrug en de hijschkraan uit hun puinhoopen. Het is een versnelde film van het proces van Nederlands heropbouw, die zich voor ónze oogen ontrolt. En dat ls precies wat dit spel wil zijn. Zondagmorgen is het eerste Ne deriandsehe vliegtuig naar Moskou vertrokken. Daarmede is niet al- leeh het eerste rechtstreeksche contact tusschen Nederland en Rusland door de lucht verkregen maar bovendien is deze vlucht dienstbaar gemaakt aan de propa ganda voor een Nederlandsch pro duct bij uitstek, dat men graag ook bij den uitvoer naar Rusland wil betrekken; de bloembollen. Reeds maandenlang heeft het cen traal bloembollencomité te Haar lem onderhandelingen gevoerd met de Russische ambassade voor het zenden van bloembollen naar Mos kou. Deze onderhandelingen zijn met succes bekroond en dank zij de medewerking van Russische en Nederiandsehe zijde konden met het eerste vliegtuig, dat naar Mos kou vertrokken is, niet minder dan dertigduizend bloemen worden meegegeven als Nederlandsch ge schenk. Deze dertigduizend Neder iandsehe bloemen zullen op een speciale expositie te Moskou eenige dagen worden tentoongesteld. De heer D. Lefeber uit Lisse, die met den heer M. C. Driehui zen, eveneens uit Lisse, de onder handelingen over het verzenden van de bloemen heeft gevoerd, is reeds eenige dagen geleden naar Moskou vertrokken om de aan komst van de geurige en kleurige Nederiandsehe producten voor te bereiden. De heeren Driehuizen, B. Wamaar uit Sassenheim en dr. A. J. Verhage, voorzitter van de algemeene vereeniging voor bloem bollencultuur, reizen met het vlieg tuig mede. De Bisschopshuldiging in het Gemeenteconcertgebouw zal he denavond stipt op tijd beginnen De deuren worden 10 minuten voor 8 uur gesloten en niemand mag na dien tijd meer worden toegelaten. Alle beschikbare plaatsen zijn be zet, zoodat noch aan de secretarie van het werkcomité noch aan de zaal meer plaatsen kunnen worden verstrekt. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem beeft benoemd tot deken en pastoor te Poeldijk den zeereerw. heer G. Kuys; tot deken van het dekenaat Schagen den zeereerw. heer A. H. Harst, pastoor te Den Helder; tot pastoor te Schagen den weleerw. heer H. H. Brouwer. die rector was te Haarlem (St. Lucia- gesticht) Hedenmorgen is, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in de Mariastichting te Haarlem overleden de weleerw. beer C. A. M. Snelders. Hij werd 5 Dec. 1908 te Rotterdam geboren, tot priester gewijd in 1935, waarna hy tot kapelaan benoemd werd te Heem stede, o. L. Vfouwe Hemelvaart. Op 15 Augustus 1936 werd hil benoemd tot leeraar aan het Klein-Seminarie te Hageveld. Het verheugend nieuws werd beden bekend gemaakt. Do beurs wordt op Vrijdag' 10 Mei weer voor handel in aandeelen opengesteld, dus precies zes jaren na de sluiting onder Ne derlandsch bewind. De voorwaarden zijn gunstig te noemen. Het bestuur regelt zelf de kwesties van techni- schen aard, zoodat een vakkundige regeling te voorzien is, wat betreft geleidelijke aanwijzing van rubrieken enz. Ziehier da voornaamste pun ten, waarop overeenstemming is be reikt. Het systeem van verkoop vergunningen vervalt; niet alleen oud bezit doch ook het tijdens den oorlog verkregen bezit wordt verhan delbaar, doch opbrengst van het laatste wordt gëheel geblokkeerd, van het eerste slechts vpor de helft. Er wordt gekocht met vrij geld, opbrengst van reeds eenmaal ver kochte stukken is vrij. Er komt geen dubbele blokkade van opbrengst voor Rechtsherstel. Als zekerheid voor oninvorderbaar te blijken aan spraken zal evenwel, op aandringen van Rechtsherstel, over alle verkoo- pen Yi worden geheven ter vor ming van een garantiefonds. Herbe legging van losbare stukken 's mo gelijk, ruiltransacties eveneens. Ouda baissedekkingen kunnen met geblok keerd geld worden uitgevoerd. Zooals men ziet is het nieuws dus niet alleen verheugend voor de com- missionnairs, doch ook voor het pu bliek. ofschoon er ook een schaduw-' kantje aan de voorwaarden verbon den is. De onderbandelaars hadden namelijk aangedrongen, en terecht, op het volkomen Vij geven van de op brengst van verkochte effecten, doch dit is niet gelukt. Deze opvatting van de regeering is niet consequent. Immers wordt met vrij geld gekocht, zoodat alleen een verschuiving van vrije betaalmiddelen, geen stijging daarvan uit volkomen vrijen handel zou zijn voortgekomen, docth bet is een flinke stap in de goede richting en daarmede moeten de belangheb benden dan ook maar tevreden zijn. In een verklaring aan het pransche blad „Combat" heeft Schermerhom. volgens de „Ti mes", gezegd, dat Nederland be reid is een oplossing te aan vaarden, welke insluit de er kenning van ,.de republiek Java binnen een Indonesisch gemee nebest". De „Times" gelooft, dat er nog verder onderhandeld wordt, omdat de Nederiandsehe regeering aan den vooravond van de verkiezingen met den indruk wenscht te geven, on voorwaardelijk aan de Indonesische eischen te hebben toegegeven. In verband met de ongunstige weersomstandigheden ging de her denkingsviucht van het uitwerpen der voedselpakketten vandaag niet door. Om half twaalf is slechts één Engelsch Lancastervliegtuig opgestegen, dat bloemen boven het paleis Soestdijk zal uitwerpen. Omtrent de schipbreuk van het Nederiandsehe motorschip Thea. dat Zaterdagavond in de baai van Brid lington kapseisde, meldt A.N.P.- Aneta. dat twee reddingsbooten ge durende zes uren tevergeefs naar twee vermiste opvarenden hebben gezocht. Later is het lijk van een van hen, dat van den kok W. van Ommeren, gevonden. Zekere Wetsiers wordt nog vermist. In de onmiddellijke nabijheid van. de kazerne te Amersfoort zijn de Nederiandsehe militairen, de 20-ja- rige A. S. en de 18-jarige H. K., door een ontploffende Duitscbe mijn om het leven gekomen. De beide slacht offers waren afkomstig uit Eindho- ven-Tivoli. Een kind vraagt altijd naar het „waarom". De volwassene gaat dikwijls in deze wereld vol raadselen aan veel voor bij zonder te begrijpen, zon der opheldering te vragen, of leeft verder zonder belang stelling voor zijn eigen aan gewezen taak. Zijn vol wassen menschen dommer dan kinderen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1