Successen van R.K. schoolclubs in Schoolvoetbaltournooi K. V.P. heeft lijst 2 etn Caspar LIJST-NUMMERS TOEGEWEZEN Nieuw tarief voor de inkomstenbelasting MAANDAG 29 APRIL 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING „De vrijheid vlagt" Bekroond openluchtspel Kath. Verkenners openen het zomerseizoen St. Genesius Geloof en Wetenschap Gala-avond Haarlems kunstcentrum Haarlem en Prinsessedag R.K. Arbeidersbeweging Voetbaluitslagen AAN DE VERWACHTINGEN BEANTWOORD In de komende dagen C. H. GART BOLLENSTREEK Vakwedstrijd in het bloembollenbedrijf Gedachteniskapel op de H. Land-stichting Katholieke successen in Zuid-Duitschland Broeders Onbevlekte Ontvangenis R.K. Journalisten vereen. Petroleum voor kook- doeleinden WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? Het comité voor de viering van Haarlems 700-jarig bestaan als stad heeft in 't feestprogramma opgeno men een openluchtspel, dat in Aug. op de Groote Markt opgevoerd zal ■worden. Hiervoor werd in Maart een prijsvraag uitgeschreven waar op 9 stukken binnenkwamen. De jury, bestaande uit mr. dr. G Kurtz, Herman Moerkerk, prof. dr. Jan Waloh en A. J. Zoetmulder, heeft met algemeene stemmen den prijs van f 1000.toegekend aan „De vrijheid vlagt", spel in vier tafreelen van dr. P. H. Schrödor Je Haarlem. Meer dan 1200 katholieke ver kenners marcheerden Zaterdag avond vergezeld van de districts band van Haarlem naar Heem- Stede, om op de Buitenplaats „Meer en Berg" met een feestelijk kampvuur het zomerseizoen in te luiden. Op de gebruikelijke wijze werd het groote kampvuur ontstoken met een fakkel. Tegen het einde van het kamp vuur was er een korte Mariahulde, Waarna een groot houten kruis, dat op eenigen afstand van het kamp vuur stond, in brand werd gesto ken. Aalmoezenier Rowenstein, die het kampvuur sloot, herinnerde er aan, dat het kruis, dat. de aanwezigen hadden zien branden, ook voort moet blijven branden in de harten yan de verkenners. Daarna trok men weer in op tocht met brandende fakkels naar Haarlem, waar de stoet werd ont bonden. Het bevrijdingskampvuur, dat 4 Mei in Haarlem gehouden zal Worden, belooft eveneens iets bij landers te worden. Gisteravond heeft de R.K. Too- heeivereeniging St. Genesius in hotel Vreeburg te Bloemendaal on der regie van H. Elferink een op- Voering gegeven van het tooneel- Stuk „Drelincourt-diamanten". Het stuk speelt zich af in Engeland, waar een genootschap van misda digers bestaat, dat onder het mom van rijke financiers te zijn op slu we wijze groote diefstallen door middel van handteekeningver- Valsching pleegt. De hoofdpersoon Van dit genootschap krijgt na zijn leigen kind getroffen te hebben wroeging en bekeert zich op het laatste oogeniblik. Gé van Kessel speelt de voornaamste rol als pseu do-financier, welke rol hij voor treffelijk vertolkt. Vermelding ver dienen voorts Piet Kooymans als parlementslid, Wil Sweyen als com pagnon van den pseudo-financier ien Jules van de Veldt als detec tive. De laatste bijeenkomst van Ge loof en Wetenschap in het seizoen 19451946 was een hoogtepunt. Niet alleen wat de opkomst der leden, Snaar ook wat de opvoeringen be treft. In een geheel bezetten Stads schouwburg heeft de tooneelgroep Comedia het beste stuk in haar korte bestaansperiode, n.l. Tartuffe Van Molière opgevoerd. Het was subliem spel, waarop de uitvoeren den de leden van G. en W. ver gastten. Na elk bedrijf gaven de toeschouwers met een enthousiast len spontaan applaus van hun be wondering blijk. Mr. P. Vorstman heeft aan het begin van den middag een toe spraak gehouden, waarin hij het afgeloopen winterseizoen de revue liet passeeren en terecht consta teerde dat G. en W. zich actief ge toond heeft en een programma heeft weten samen te stellen dat behalve leerzame voordrachten, het geen steeds de hoofdzaak van de vereeniging moet vormen, ook goe de ontspanning heeft geboden. Tot rechter bij de arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar is be noemd mr. R. W. J. C. van de Wall Bake, thans substituut-grif fier bij de arrondissements-recht- bank te Haarlem. De heer P. Schoorl zal ter ge legenheid van zijn 25-jarig jubi leum als koster der parochiekerk van O. L. Vrouw van Zeven Smar ten Zondag 28 April des middags van 1.30 tot 3 uur in de katholieke school aan den Rijksstraatweg re ceptie houden. Het pas opgerichte Haarlems Kunstcentrum, dat het medium wil zijn tusschen kunstenaar en be volking, is Vrijdag voor het eerst naar buiten opgetreden. In het Gemeentelijk Concertgebouw werd een gala-avond gegeven, welke zeer gevarieerd was wat samenstelling betreft en die zoowel den liefheb bers van kunst met een groote als kleine K voldoening schonk. Ais vertegenwoordiger van B. en W. was aanwezig wethouder D. J. A. Geluk. Het Symphonieorkest Haar lem, versterkt met leden van het Heemsteeds Kamerorkest, opende onder leiding van Willem Rettich, het programma met klassieke mu ziek; een suite voor strijkorkest van Purcell en het concert in d moll voor twee violen en strijkorkest van Bach met Renate Zwaardemaker en Ilse André de la Porte werden voortreffelijk uitgevoerd. De Lim- burgsche declamator Jan van Hee keren droeg o. a. de proloog uit Kaïn van Rogier van Aarde voor. Maud Kool danste lenig en beval lig. Na twee operafragmenten, warm gezongen door Elsa Lang, werd het cabaret het volle pond gegeven. Het optreden van het ge zelschap van Chiel de Boer was origineel en beschaafd. Als laatste kwam Jetje van Radio-Oranje op het podium met haar bekende sym pathieke liedjes. Onder leiding van de gebroeders 'Martin volgde tot slot een gezellig bal. Ter gelegenheid van den verjaar dag van Prinses Juliana zullen morgen openbare vermakelijkheden zijn op de Nassaulaan, Botermarkt en de Zomervaart en het Wilsons- plein, het Pretoriaplein en aan de Zanenlaan. Er zijn verder muzikale wandelingen door de stad en voorts bals-champêtre. In de Noorderkerk wordt des avonds half acht een feestconcert gegeven. Voor den bestuursraad van de R.K. Arbeidersbeweging heeft de heer W. Hezelaars uit Amsterdam gesproken over het onderwerp: Mijn belevenissen in de concentra tiekampen. De heer W. Hezelaars gaf eerst een uiteenzetting over het ontstaan van het nationaal-socialisme en de werkwijze van dit stelsel. Spr. heeft zijn lijden en beproevingen doorgemaakt in het Oranjehotel te Scheveningen, in de concentratie kampen Vught, Dachau en Maut hausen. Spreker vertelde van zijn blijden terugkeer en wees daarna c„ het gevaar dat ons op het oogenblik bedreigt: het communis me. Spr. besloot met de aanwezigen op te wekken daadwerkelijk deel De nummering voor de a.s. Tweede Kamer-verkiezingen luidt officieel als volgt: Lijst 1 Partij van den Arbeid; lijst 2 Katholieke Volkspartij; lijst 3 Anti-Revolu- tionnaire Partij; lijst 4 Christelijk - Historische Unie; lijst 5 Partij van de Vrijheid; lijst 6 Communistische partij „De Waarheid"; lijst 7 Pro- testantsche Unie (in kieskring IV Nijmegen en XVIII Maastricht geen candidaten gesteld)lijst 8 Staatkundig Gereformeerde Partij; lijs: 9 Nederlandsche Bellamy Partij (alleen candidaten gesteld in do kieskringen ill Arnhem, V Rot terdam, VI 's-Gravenhage, X Den Helder, XI Haarlem en XVI Gro ningen). De groep Lopez krijgt in den kieskring IX Amsterdam het Hjstnummer 9. Gebleken is, dat de lijst Lopez, welke eveneens was ingediend in den kieskring V Rotterdam, ge schrapt is. Hetzelfde is het geval wat betreft de candidatenlijsten van de Christelijk-Democratische Volkspartij in de kieskringen IX Amsterdam en XVI Assen, welke niet door het hoofdstembureau van de betrokken kieskringen zijn aanvaard. te nemen aan het organisatieleven en als een echt katholiek arbeider zijn beginselen uit te dragen. De passagierslijst van het m.s. Ruys, dat 4 Mei in Amsterdam ver wacht wordt, ligt op bns bureau, Smedestraat 5, ter inzage. Distr. I. Tweede klasse A: Alkm. B.W.-Frisia 2—1, KFC—WFC 0—1, DWVAFC 2—4, ZW— Alom. Victr. 60, VolendamZFC 22. B: TOGKennemers 1—0, RCH—Zeeburgia 3—5, VIOS—Vel- sen 11, Quick—Watergraafsm. 1—1. Derde kl. C: Terrasv—Kinheim 1—4, DTS—HFC 2—0, Zand- voortm.Beverw. 13, DEMHRC 32. D: DECRipperda l—O, JHK—Schoten 0—2, Swift—Succes 1—1, Schagen—Halfweg 0—1, SDW—WA 0—0. (A II): SJC— Hillinen 24, Roodenb.Alphen 1—1. Vierde kl. C; Alkmaar—Vitesse 0—0, GSVUSVU 0—0, Uitgeest— Zeev. 4—1. D: DIO—THB 2—1, Spaarnev.BSM 3—2, VI. Vogels— ETO 1—3, DSS—DCC' 1—2, VVD— EHS 2—1. H: NAS—ASR 2—2, Schinkelh.JOS 1—0 (o. p. van JOS), Lijnden—ASV 2—2. (A II): WLV—Lisse 2—7, LDWS—Rouwk. 1—2, Alphia—ZLC 2—0, Teijlin- gen—Docos 1—2, Hillegom—Bo- degr. 41. Successen der R.K. Scholen De schooljeugd in Haarlem heeft haar hart in de Paasehvacantie weer eens op ouderwetsche wijze kunnen ophalen. Het traditioneel geworden Schoolvoetbal-toumood, dat na eenige jaren van afwezig heid thans voor de eerste maal na de bevrijding is gehouden, mag in alle opzichten geslaagd genoemd worden. Voor dit eerste tournooi bestond ditmaal meer dan gewone belangstelling, omdat thans ook de R.K. scholen aan dit tournooi deelnamen. We kunnen niet anders zeggen dan dat dit tournooi aan de verwachtingen volkomen heeft beantwoord. Er bestand van de zij de der jongens veel belangstelling, maar ook de ouderen gaven in grooten getale blijk van him be langstelling en een vrij talrijk pu bliek bevolkte de velden in Haar lem en omgeving. Vooral op den laatsten dag van het tournooi was de belangstelling zeer groot en een groote, opgewekte menigte, waar onder diverse vooraanstaande per sonen uit de onderwijs- en voetbal wereld, was aanwezig op de ter reinen van het Noorder Sportpark, waar de finales plaats vonden. Het eerste optreden van de R.K schooljeugd in dit .gemengd" ge zelschap is inmiddels een groot succes geworden voor onze jongens. In afdeeling A bereikte het elftal van het Triniteits Lyceum de fi nale en wist na een zeer aardigen wedstrijd een 30 overwinning te behalen op het elftal van de H.B.S. A. waarin vooral de verdediging een groot aandeel had. Een, even fraai resultaat boekte de St. Ja- cofoa-school van Heemstede, welke in de finale van afdeeling E de Mamix-school met 40 klopte. De „jongens van de broeders" waren in dezen kamp sterk favoriet, om dat zij in de voorgaande wedstrij den reeds een uitstekenden indruk hadden gevestigd. Maar het doel der Marnix-school werd verdedigd door den held van dit tournooi, een kranig keepertje, dat door zijn stijlvol doel verdedigen aller belang stelling genoot. De Jeroenschool I deed het ook lang niet kwaad. Deze jongens be reikten die finale, waarin zij tegen de UL.O. B 2 in afdeeling C 1—1 gelijk speelden. Na verlenging moest hier de strafschop beslissen en hierbij was de U.L.O.-school de gelukkige. Voorts won in B de Ambachts school met 72 van de le H.B.S. B 2 en wist de Centrale School 1 na het nemen van straf schoppen tegen de Centrale Schooi 2 te winnen, nadat de verlenging in den 1—1 uitslag geen verande ring had gebracht. Na de wedstrijden sprak de wet houder van Onderwijs der gemeen te Haarlem, de heer Geluk, de jongens toe en behoorde dit ge slaagde tournooi weer tot het ver leden. „Hola.'! riep de hertog, „wat moet dat beteekenen?" „Het heeft niets te beteekenen, hertog," antwoordde de aanvoerder van de lijfwacht, „het ls maar een aardigheidje." „Maar daar ben ik niet van gediend," riep de hertog. „Misschien is het dan meer een ongeluk," zei de aanvoerder, „ofschoon het er een is met goeden afloop." „Werkelijk?" vroeg de hertog. „Om u te dienen,'" zei de aanvoerder. En nadat zij de overblijfselen van een en twintig karossen en vier en dertig paarden hadden opgeruimd, trokken zij verder, frisch en welgemoed. „Over kleinigheden moet men zich niet opwinden, beste Paulus," sprak de hertog tot den baron, die met stijgende ontzetting het gesprek had aangehoord. Zij reden nu Frankrijk binnen en begonnen zich vast te oefenen 'n de Ftansche taal. De koetsier, die dergelijke gevallen al meer bij de hand had gehad, zette een meerstemmig herderslied in, dat echter, bij gebrek aan belangstelling, een tamelijk eenzaam bestaan leidde. Hij zong het daarbij nog kennelijk vajsc.h, zoodat ledereen in stilte hoopte, dat het lied gauw uit mocht zijn. Herdersliederen duren echter vrij lang, de hoop werd al spoedig luider en luider en als niet aan den einder een glimp van keizer Napoleon was zichtbaar geworden, zou het den koetsier slecht zijn vergaan. Nu bleef hij midden in een wanklank steken. zult U waarschijnlijk als bezoe ker der kermis, over de Nassau laan loopen. U bent er dan toch; kijk dan meteen even bij Nassaulaan 10. Haarlem. Telefoon 21769. Ruime sorteering in alle mogelijke instrumenten. Ook voor reparaties. Inkoop. Verkoop. Inruilen. (Ingezonden mededeellng) Deze week wordt de vakwedstrijd in het bloembollenbedrijf te Hil legom voortgezet, ditmaal met Mendeltulpen en wel Woensdag, Donderdag en Vrijdag. Sedert de vrijwording van Neder land heeft een te Nijmegen gevestigd comité gelden ingezameld voor het bouwen van een gedachteniskapel op de H.-Land-stichting voor de Neder landsche katholieken, die in concen. tratlekampen zijn gestorven. 2 Mei a.s. zal de eerste steenleg ging geschieden, waarbij prof. mr. W. Duynstee het woord zal voeren, 's Morgens te 10 uur wordt 'n plech tige H. Requiemmis opgedragen in de kerk van de H.-Land-stichting voor de zielerust van alle Nederland sche slachtoffers der concentratie kampen. Voor de tweede maal sedert het eind van den oorlog begaven de Duitschers ln de Amerikaansche bezettingszone zich Zondag naar de stemlokalen, deze maal voor de verkiezing der provinciale raden. Zondag stemden de kiezers ln de plaatsen met minder dan 20.000 In woners. Tot dusverre zijn de vol gende stemmen geteld: Christelijk democraten 1.523.762, sociaal democraten 604.609. commu nisten 109.118, liberaal democraten 27.841, andere partijen 81.243. On geveer 70% van het kiezerscorps nam aan de stemming deel. (U.F.) Bij het jongste kapittel ln Maas tricht is broeder Bonaventura geko zen tot Algemeen Overste der broe ders van de Onbevlekte Ontvangenis en broeder Ludwino tot vicaris. De broeders Stefano, David, en Edgard zul len deel uitmaken van het hoofdbe stuur. Terwijl de politie geheel Noord- Itallë afzoekt naar het lfl* Mussolini hebben neo-fascis-ten he den twee fascistische vlaggen op oe kerk van Santa Maria del fiore en op het stadion te Florence g'ehe- schen. De stad wordt thans door de politie uitgekamd. Tijdens de sportweek te Haarlem za-1 op 4 Augustus een landen wed strijd tusschen de nationale turn- ploegen van Nederland en Luxem burg worden verwerkt. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over de nota betreffende eenige aspecten van het gevoerde financieele beleid, zegt de minister, dat het invoeren van de zeer belangrijke heffingen Ineens eenerzijds en het aanbrengen van een aantal urgente wijzigingen in he* belastingstelsel anderzijds als eerste punten op het programma moeten staan. De vermogens op 31 Dec. 1945 zullen met een heiiing ineens van 1020 belast, worden. Van lede ren belastingplichtige wordt 10.000 vrijgesteld, vermeerderd met t 5000 voor de echtgenoóte en voor ieder minderjarig kind. Het voorwerp van de belasting zal zijn het vermogen op 31 Dec. 1945. Voor de Inkomstenbelasting zal een nieuw tarief worden voorgesteld. Bij de samenstelling van dat tarief wordt bijzonder aandacht gewijd aan het thans bestaande groote verschil ln belasting tusschen gehuwde en ongehuwde belastingplichtigen. De minister wil reeds thans ver klaren, dat bij de inkomstenbelas ting een belangrijk verschil in be lastingdruk tusschen gehuwden en cngehuwden bepaald noodzakelijk 16. Naar de meening van z. Em. Joh kardinaal de Jong zullen de katho lieke journalisten" een eigen organi satie moeten vormen voor de behar tiging van hun belangen. In verband met deze duidelijke verklaring is besloten de Nederlandsche R. K. Journalistenvereeniging weer te laten functionneeren. Zij, die ln het bezit zijn van een petroleumkaart voor kookdpelelnden of verlichting, 'kunnen op de volgen de bonnen dezer kaarten gedurende de maand Mei de daarachter vermel de hoeveelheid petroleum koopen: op bon 33 tot en met 36 der kaart ua 510 vier liter. Op bon 33 en 35 der kaart ub 510 vier liter. Op bon 69 der kaart uo 510 vier liter en op bon 124 der kaart ud 510 twe liter. In een nota van wijzigingen op het ontwerp vermogensaanwasbe- lasting wordt o.a. het bedrag, dat voor natuurlijke personen kan wor den vrijgesteld voor besparingen, verhoogd van 10.000 tot 15.000. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed 7.45 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 9.30 Waterst. 10.15 Vrouw. 10.30 Gram. 10.40 Ned. Compo nisten. 11.00 Pianoduo. 11.15 Als de ziele luistert. 11.45 „Splen- dora" 12.15 Vertelling: 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr.-overz. 13.50 Lezing. 14.00 Arnh Blaaskwartet. 14.30 Boek- bespr'. 14.45 Gram 15.00 Serena de. 15.50 Gram 16.00 „Zonne bloem". 16.30 „Collegium musi- corum". 17.10 Lezing. 17.30 Gram. 18.00 Dinermuz. 18.15 Jongeren. 18.50 's Avonds als ik slapen ga.... 19.00 Nieuws 19.15 Progr.-overz 19.20 „Drie Boerjongkerls". 19-45 Vraaggesprek 20.00 Nieuws. 20.0o Feestprogr. 21.15 Hoorspel. 22.00 Radio Philh. Ork. 22.30 Taptoe 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM X. 301 M 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9.30 Gram. 10 35 pianorecital 11.00 Voordr. 11.15 Orgelconcert. 11.45 Krijgsgev. 12.00 Volksmuziek. 12.30 „Wil helmus". 12.40 Omroep-ork 13.00 Nieuws. 14.00 Feestjurk. 14.20 Pierre Palla 15.00 Vrouwen. 15.15 Gram. 15.30 „Montmartre d' Hier." 16.00 Corrie Cleyndert. So praan 16.45 Herstellingsoorden. 17.00 Gram. 17.12 Kinderkoor. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Weeroverz. 18.18 Gram. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.05 Blaasinstrum. 19.30 Gram. 19.45 Java. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. uirecteur: J J W Boerrlgter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2