Eerste bijdrage voor Maria's genadeoord te Heiloo Tot hoofd en hart fExtra vleeschbon Urgentie-program Kath. Volkspartij 69ste JAARGANG No. 23532 o DINSDAG 30 APRIL 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Bisschop en volk één in verzet Zit niet aanstonds bij de ■pakken neer. Iedere groote moeilijkheid kunt ge ver- deelen in een aantal kleine moeilijkheidjes, die gij wel aan kunt. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers is gisteren ter gelegenheid van zijn, tienjarig Episcopaat in Haarlem gehuldigd. V.l.n.r.: burgemeester M. A. Reinalda, mevr. Eeinalda, de Commissaris der Koningin, J. R. baron de Vos van Steenwijk, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Mgr. N. L. A. Ammerlaan, de ken J. C. W. v. d. Wiel en de heer P. Huibers (broer van den Bisschop) UJSTN11MMERING VOOR DE PROV. STATEN Het boek van Gerbrandy Het weer. STEMT NO. 1 LIJST 2 VAN Voor de eerste maal na het uit breken van den oorlog viert H. K. H. Prinses Ju liana haar ver jaardag weer in het vaderland, te midden van het volk, dat zich met zoo nauwe banden met haar en haar roemrijk Huis verbonden weet. Onze populaire kroonprinses, die den tijd nog niet gekomen achtte, dat heel het land in uitbundige feestvreugde haar verjaardag mee viert de om standigheden ge- doogen nog steeds niet het werk het werk te laten voor een dag blijft vandaag in den besloten kring van haar huis, in het paleis Soestdijk, waar de drie jon ge prinsessen zich lang te voren op den grooten dag hebben verheugd. Een der laatste opnamen van prinses Juliana, kortelings geno men tijdens haar nog versch in het geheugen liggen de reis naar i Scandinavië. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De katholieken van Haarlem hebben gisterenavond hun Bisschop gehuldigd, even teruggedacht aan de verschrikkelijke dagen, die nu een jaar achter ons liggen, hun dankbaarheid jegens Moeder Maria geuit en zich verheugd in de vrijheid, die deze bijeenkomst mogelijk maakte. Kwistig was de versiering van bloemen in het Con certgebouw, roede tulpen en dubbele narcissen, overal langs de wan den. het balcon, het podium. Feestelijk hingen daar de wimpels, te midden van groen en wapenschilden. Bijzonder was het gezelschap ,dat uitgenoodigdi was om namens de katholieken van het diocees dank en bewondering jegens Monseigneur Huibers te toonen. Er trilde op dezen heerlijken avond van het korte, hartelijke woord en van de magistrale, Maria verheerlijkende muziek een heerlijk gevoel van blijd schap, kinderlijke tevredenheid en innige dankbaarheid in de harten van allen, die het geluk hadden dit hoogtepunt in ons katholieke leven mede te maken. De Bisschop werd door een co mité van ontvangst, bestaande uit de heeren W. J. B. van Liemt Jr en H. B. van der Sonde binnenge- le;d langs een eerewacht van ver kenners en gidsen o. 1. v. den heer Jan Smit. Het koor „Katholiek Haarlem", dat dezen avond zijn debuut zou maken, zong het Gregoriaansch „Sub Tuum Praesidium". Onder de aanwezigen bevonden zich naast Mgr. de Vicaris-Gene raal, Mgr. N. L. A. Ammerlaan, Dr. C. Henning, regent van het seminarie „Hageveld", de verschil lende dekens van het Bisdom, de archivaris, de secretarissen, leera ren van „Hageveld", vele pastoors en kapelaans uit het dekenaat oversten en afgevaardigden van verschillende religieuze orden Verder dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, burge meester en mevrouw M. A. Rei nalda, de gemeentesecretaris mr. Th. Westra, de wethouders A. An- genent en D. Geluk, de burge meester van Halfweg, de heer L. H. Simons. De heeren C. Ooms, directeur van „De Spaarnestad" en J. J. W. Boerrigter, directeur van „De Tijd" en „De Nieuwe Haarlemsche Courant", dan de heer P. Huibers, broer, en kape laan J. Huibers, neef van den Bis schop. Afgevaardigden van vele vereenigingen als „Geloof en We tenschap", de St. Vincentiusver- eeniging, de R.K. Middenstandsver- eeniging, de Organisatie Katholieke Vrouw, het districtscomité van Katholieke Actie, den bestuursraad van de Kath. Arbeidersbeweging, de Katholieke Volkspartij enz. Voor het muzikale gedeelte van deze bijeenkomst mogen wij ver wijzen naar het verslag van onzen muziekmedewerker. De Deken van Haarlem, de hoogeerw. heer J. C. W. van de Wiel, betrad als eerste spreker het podium. Het is een merkwaardig treffen, aldus de deken, dat op deze plek, waar wij allen bijeen zijn, om onzen Bisschop te huldi gen en tevens God te danken voor het feit, dat onze stad in den oor log gespaard is gebleven, vroeger het oude Begijnhof stond en de eerste Kathedrale Kerk van het bisdom Haarlem. In onze stad, waar de beeltenis van O. L. Vrouw van Haarlem reeds lang een bij zondere vereering genoot, is het Katholieke leven onder bescher ming van de H. Maagd snel ge groeid, zoo zelfs, dat spoedig een nieuwe, grootere Kathedraal ge bouwd moest worden, die van den H. Bavo aan de Leidschevaart. Deken van de Wiel greep verschei dene malen terug in de historie en ook in die geschiedenis van de stad, welke nog niet eens zoo «ver achter ons ligt. 11 Februari 1936 vaderland en zijn bewoners. Spr. haalde verschillende staaltjes van het verzet aan en zeide: Hoe schoon was het niet, dat wij in die oorlogsjaren des Zondags na d» Hoogmis het „Domine, salvam fac Reginam nostram", „Heer, spaar onze Koningin" zongen. Dit was het indrukwekkende ant woord, dat de Bisschoppen gaven op het pogen van de Duitschers de Koningin van ons te vervreem den. Vanavond willen we luide onzen dank betuigen en wij maker het gezegde van de Bisschoppen in een van hun herderlijke brie ven tot het onze: „Wij kunnen niet zwijgen". Neen, wij kunnen niet zwijgen en danken voor het waar dig, moedig, krachtig en prachtig verzet. Het gedrag van de Bis schoppen was echt Nederlandsch, pontificaal! Vanavond verbreken wij de stilte, die wjj in onze kerk moesten bewaren en wij juichen „Domine, salvam fac Reginam nostram (Vervolg op pag. 2) Gisteren geschiedde op het stad huis te Haarlem de nummering van de lijsten voor de Prov. Sta ten. Lijst 1. Prot. Unie, 2. C. P. N. (De Waarheid), 3. A. R„ 4. P. v. d. A., 5. Staatk. Ger. Partij, 6. Kath. Volkspartij, 7. Christ. Hist. Unie, 8. Partij v. d. Vrijheid, 9. Christ. Dem. Volkspartij. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen verschijnt het langverbeide boek van Gerbrandy onder den titel „Eenige hoofdpunten van het regeeringsbeletd in Londen gedurende de oorlogsjaren 194045". Het kost 15.50 en kan worden be steld bij de Rijksuitgeverij. Deze week zal een extra bon voor 100 gram vleesch worden aangewezen voor personen van 5 jaar en onder. Op dezen bon mag reeds Donderdag a.s. wor- ^den gekocht. Verwachting tot Woensdag avond Meest matige wind tnsschen Zuid en Oost. Licht bewolkt. Koude nacht. Overdag vrij warm. Droog weer. Zon onder 20.01. Maan 5.33 20.04. Zon op 5.12. I. VERSTERKING DER GEESTE LIJKE EN ZEDELIJKE GROND SLAGEN VAN ONS VOLKSLEVEN 1. Tot herstel van de diepge- schokte publiekemoraliteit is allereerst vereischt, dat de Overheid binnen de gren zen van haar taak den eer bied voor God en godsdienst bevordert, en de waarde van dg menschelijke persoon lijkheid, het gezin, het ge zag en het vaderland verde digt en beschermt. 2. Vrijheid van godsdienst worde in alle gebiedsdeelen van het Rijk gewaarborgd. De be staande beperking van de openbare godsdienstuitoefe ning worde uit de Grondwet verwijderd. 3. De Overheid bevordere de Zondagsrust en daardoor de mogelijkheid der Zondagshei liging. 4. Het verbod aan bedienaren van den godsdienst tot het verrichten van huwelijks plechtigheden zonder vooraf gaand burgerlijk huwelijk tusschen partijen worde in getrokken. 5. Ten aanzien van het huwe lijk erkenne men, dat de echtscheiding een ramp is voor de samenleving. Dien tengevolge worde overwogen de instelling eener bevorde ring tot echtscheiding te binden aan een wachttijd en haar toewijzing slechts mo gelijk te doen zijn, indien de daartoe aangevoerde gronden materieel zijn be wezen. 6. Met kracht dienen alle pu blieke uitlatingen en practij- ken te worden tegengegaan, die, ingegeven door recht matige verafschuwing van het ons aangedane kwaad, in de overweldigers van ons volk geen medemenschen meer erkennen. 7. Door krachtige maatregelen dienen bevorderd te worden de erkenning en de practische naleving van zedelijke nor men, onmisbaar als deze zijn voor een goed geordend ge meenschapsleven. In het bijzonder zijn maatregelen vereischt tegen de corruptie in allerlei vorm, den woeker, de openlijke bevordering van het Neo-Malthusianisme en de uitspattingen op het ge bied van het amusements leven. werd het bisdom Haarlem door den Bisschop speciaal onder de be scherming van de H. Maria gesteld. Niet alleen in onze stad, maar in elke plaats in ons Bisdom heeft men de wapenspreuk van onzen Monseigneur Huibers goed ver staan. Deze avond is de gelegen heid, akius spr., om U, Hoogwaar dige Excellentie, te bedanken voor de wijze, waarop Gij ons zijt voor gegaan in gebed en vereering tot de H. Maagd. Wij denken aan de. jaarlijksche toewijding aan Maria, aan Uw predikaties en aan Uw brieven. En Haarlem is kinderlijk dankbaar. Gij hebt Haarlem de juiste verhouding geleerd tusschen O'ezus en Zijn Moeder. Vorig, jaar, in een tijd van grooten nood, hebt Gij de belofte afgelegd, dat de kapel en de terreinen van het Genadeoord Heiloo vernieuwd en in luister zouden worden hersteld. Ja, onze stad is als door een wonder g-ered. Was machtig het verzet, nog machtiger is misschien wel het gebed, gho zeide Deken van de Wiel. Geheel het Bisdom dient te weten, dat de Bisschop deze belofte gedaan heeft. De Katho lieken van Haarlem bieden U, Hoogwaardige Excellentie, als eerste gift aan een bedrag van f 20.009 ter verfraaiing van de bedevaartplaats. Als tweede redenaar voerde het woord mr. F. P. Th. Rohling. Het werd altijd heel stil in de kerk, als wij in den bezettingstijd luisterden naar den herderlijken brief, welke van den kansel werd voorgelezen, aldus spr. Daaruit klonk de stem van het verzet tegen den tyran, die goddelijke en menschelijke rechten met voeten trad. Het was de stem van het verzet, ter wille van Kerk, Koningin en Vaderland. De woorden, welke werden' inge geven door een vast geloof in God en de gerechtigheid, waren streng, beheerscht, striemend. Zij getuig den van een groote liefde voor het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1