Nieuwe voorstellen van de Ned. regeering? Jaarverslag der Nederl. Bank Be Marchant hoort de doodstraf! tegen zich eischen T ripolitanië en Cyrenaica Vraag op Uw bon BEoemengroet aan H.M. de Koningin DR. MAX EUWE WINT TE MAASTRICHT WANKELENDE TRONEN Vertrek Van Mook uitgesteld Belangrijke beschouwingen van den President Na zijn benoeming groeide eerst de verzetsgeest in Limburg Be vin stelt voor ze te vereenigen in één onafhankelijken staat DINSDAG 30 APRIL 1946 PAGIN^ 4 Buitenlandsch overzicht Meeningen over Neurenberg Nieuwe stewardessen Persoonlijke boodschap van maarschalk Tedder Een vliegtuig van de R.A.F. heeft op den eersten verjaardag van, het uitwerpen der voedselpakket ten bloemen uitgeworpen boven Soestdijk. Tot grooten schrik van de toeschouwers xoerkte de parachute niet en viel de doos te pletter. De Engelsche gezant, Sir Neville Bland, kijkt met ontzet ting naar de geheel vernielde bloemenhulde Mgr. F. B. J. Frencken t Lage winst Internationale betrekkingen Géén zomertijd Bevrijdingsdag zijn bakkerijen gesloten PARIJSCHE CONFERENTIE Moordcomplot tegen MacArthur ontdekt BEGROOTING N.-HOLLAND Steun aan invalide verzetsslachtoffers Vastere markt Er gaat door Europa een golf van antipathie jegens de mo narchie. In tal van landen is het koningschap afgeschaft of zijn er onder de bevolking sterke groepen die op afschaffing aan dringen. Joego-Slavië, door den com- munistisehen maarschalk Tito geleid, heeft de republiek uitgeroepen en trekt zich van de aanspraken van koning Peter, die in Londen, woont, niets aan. Hongarije, waar tot het einde van den oorlog Horthy voor een imaginairen koning 't regent schap voerde, heeft zich eveneens tot republiek geproclameerd. Al banië laat koning Zog in den steek. De koningen van België, Grieken land en Italië weten nog altijd niet waar zij aan toe zijn en wachten tot volksreferenda te gelegener tijd een uitspraak over den regeerings- vorm hebben gedaan. En dat hun zaken niet alle even goed staan, be wijst wellicht een voor-stemming van de Christelijk-Democratische Partij in Italië, waar het aantal an- ti-koningsgezinden driekwart van 't aantal uitgebrachte stemmen be droeg. In Roemenië bestaat het ko ningschap nog wel, maar het is min der geworden dan een formaliteit. En de Bulgaarsche communistische regeeringsleider heeft al openlijk aangedrongen op beëindiging van :t koninkrijk, dat op het oogen'blik door een regent in naam, door link- schei groepeeringen in werkelijkheid, wordt geregeerd. De anti-monarchale strooming, dieonder invloed van de denk beelden der Fransche revolutie is ontstaan en die in de vorige eeuw verschillende malen krachtig aan de oppervlakte kwam, bereikt dan ook nu wel een hoogen vloed. Het vol strekte gezag van den koning werd, overal waar niet de republiek werd gesticht, besnoeid door een grond wet, die, men neme hiertoe de Ne- derlandsche geschiedenis als voor beeld, bij de eenmaal gestelde be perkingen niet bleef staan en er nieuwe aan toevoegde. Nu is ook de constitutioneele monarchie sommigen volken niet soepel genoeg meer en verlangen zij, althans degenen, die de leiding over hen terecht of ten onrechte hebben, naar deze nieu we consequentie van het motto „Vrijheid, Gelijkheid en Broeder schap". Niet de laatste consequentie. Democratie, tot het uiterste opge dreven, bergt in zich het gevaar van die volkssouvereiniteit, die dictatuur met zich meebrengt. Bolsjewis tische heilsstaten leeren wel waartoe de souyereiniteit van een volk, die niet stevig beteugeld is, kan leiden, 't Moet een politiek stevig gebouwde mentaliteit zijn, die een volk, dat niet de vrijheden der democratie ge temperd weet door de rechten der constitutioneele monarchie, er voor t-pschPTvnf da, het vroec of laat 't bitse bit der dictatuur te bijten krijgt. 32 geallieerde correspondenten, die deelnamen aan een stemming, die op touw was gezet door het blad „P. M.", waren het er eenstemmig over eens, dat slechts Goering en Kalten- brunner door het tribunaal te Neu renberg ter dood veroordeeld zullen worden. De meerderheid der corres pondenten acht het waarschijnlijk, dat dit lot ook aan Hess. Ribbentróp, Keitel, Rosenberg, Frank, Sauckel en Seyss Inquart is beschoren. Schacht kreeg het hoogst aantal stemmen voor vrijspraak. (U.P.) Gisteren zijn voor het eerst na den oorlog stewardessen in dienst genomen op de Europeesche lijnen der K.L.M., bij wijze van proef. Gistermiddag heeft een Engelsch Lancastervliegtuig bloemen boven het paleis Soestdijk uitgeworpen, als mede een persoonlijke boodschap van den R.A.F.-maarschalk Tedder voor H. M. de Koningin. De boodschap luidt als volgt: Mevrouw, Het doet mij veel genoegen U ter gelegenheid van den eersten verjaar dag van de operatie van het bom menwerperscommando, waarbü voed sel, toen Utv volk in zulk een nij penden nood verkeerde, naar Neder land werd, gebracht, U mijne groeten te zenden. Het was voor mij en voor ons allen, die aan deze operatie deelnamen, een groote vreugde in staat te zijn U te helpen en wij zullen nimmer de prachtige geestesgesteldheid verge ten, waarvan het Nederlandsche volk blijk gaf in den hitteren tijd, toen Uw land bezet was door een harden en meedoogenloozen vijand- Wij allen zjjn vol bewondering voor de geweldige en succesvolle krachts inspanning, die de Nederlanders zich getroosten om de oorlogsschade te herstellen. Namens de Royal All- Force zend ik' Uwe Majesteit en in U aan Uw volk de beste wenschen. Gedurende den oorlog was de vriendschap tusschen het Nederland sche volk en de Royal Air Force standvastig en oprecht. Moge deze in de komende jaren blijven bloeien. Ik heb de eer te zijn, Mevrouw, Uwer Majestelts gehoorzame dienaar, TEDDER. In het St. Augustlnus-Rust- huis te Antwerpen, waar hij voor herstel van gezondheid verbleef, is Maandag-namiddag in den ouderdom van bijna 60 jaar overleden Mgr. F. B. J. Frencken, in leven stichter en leider van het vrouwelijk jeugd werk in het Bisdom Breda. Soewandi, de leider van de Indonesische delegatie, die uit Nederland thans te Batavia is teruggekeerd, verklaarde, vol gens A.P., Maandag, dat de Ne derlandsche regeering spoedig nieuwe voorstellen zou doen met betrekking tot de toekomst van Indonesië. Hij zeide niet teleurgesteld te zijn over de re sultaten van zijn missie in Ne derland ter bespreking van de Indonesische vraagstukken met de Nederlandsche regeering. Op verzoek van minister Loge- mann is, in verband met de regee- ringsbesprekingen gedurende deze v/eek het vertrek van den Luitenant- Gouvemeur-Generaal, dr. Van Mook, nog eenige dagen uitgesteld. Hij zal waarschijnlijk Vrijdag of Zaterdag vertrekken. Zijn 3 advi seurs vertrokken vandaag naar Batavia, tezamen met den heer Verboeket, hoofd van den Ned.- Indischen Regeeringsvoorlichtings- dienst. De adviseur van dr. Van Mook, sultan Sjarif Hamid II van Pon- tianak, heeft tegenover een verslag gever van het a.N.P. zijn Inzichten De Nederlandsche Bank boekte over het boekjaar 1 April 194431 December 1945 'n winst van f 719.556 (12 maanden 1943/44. f 19,9 mill.), waaruit geen uitkeering zal geschie den. zoolang de overneming van de vordering op Dultschland door den Staat, waaraan geen twijfel wordt gekoesterd, niet haar beslag heeft gekregen. Sprekende over de ontwrichting, die de oorlog veroorzaakt heeft, zegt de President der bank, Mr. Trip, in zijn gebruikelijk aan het verslag voorafgaand overzicht, dat een moeilijk en pijnlijk aanpassingsproces niet zal kunnen uitblijven. Daarbij zal blijken, dat veel van wat thans, bij den abnormalen toestand, waarin de wereld verkeert, mogelijk schijnt, straks tot teleurstelling 'en tegen slagen aanleiding zal geven. Dit zal vooral het geval zijn in die landen, die handelen als zou den de voornaamste economische wetten haar gelding verloren hebben en als zouden overheids dwang en eene steeds verder gaande overheidsbemoeiing op zichzelf voldoende zijn om de welvaart te verkrijgen, die in het welbegrepen algemeen belang moet worden nagestreefd. Ten aanzien van de geldzuivering wijst Mr. Trip op de noodzaak, dat deze vergezeld moet gaan van een budgetaire bespreking, waarbij een diep psychologisch inzicht en het noodige zelfbedwang hij de over heidsinstanties niet ontbeerd zullen kunnen worden, zonder het streven naar welvaart te doen mislukken en het euvel eener ongecontroleerde in flatie te doen Intreden. Bedriegen de voorteekenén niet, dan beweegt de wereld zich in de richting van een politiek, welke een beheerscht inflationistisch karakter draagt. De overweldigende stijging van de openbare schulden, de aan den dag tredende tendentie, den levensstandaard der verschillende volksklassen en de verzorging harer behoeften elkander dichter te doen naderen, zullen hiertoe leiden. De President betreurt het, dat de vaststelling van de buitenland- sche waarde van den gulden, die naar zijn overtuiging zonder vol doende kennis en grondslagen te Londen ls geschied, na de bevrijding een fait accompli bleek te zijn. Dit heeft een aanpassingsproces nood zakelijk gemaakt, dat hoogere prijzen en kosten tengevolge heeft gehad. Na de bevrijding bleek, dat over een belangrijk deel van ons goud- bezit, dat bij het uitbreken van den oorlog 441.527 K.G. bedroeg, door de Nederlandsche regeering te Londen is beschikt. Per saldo werd door den Staat de tegenwaarde van 201.661 K.G. tegen een prijs van f 2.098 aan de Bank betaald. Het restant van. 239.997 K G. Is tegen de nieuwe goudwaarde van f2.970 per K.G. fijn in de boeken opgenomen. De metaaldekking is door een en ander teruggeloopen van 82,3% in Mei 1940 tot 15% "thans. over den politieken toestand In In- dië weergegeven. „De bevolking in de Buitengewesten ls nog niet zóó ver als die op Java", zeide hij. ,.In de Buitengewesten heeft de be volking maar heel weinig belang - stelling voor politiek. Hierdoor zal een unificatie in een republiek, die geheel Indonesië omvat, neer komen op een dverheerschende po sitie van Java. De juiste vorm voor Indonesië ls, volgens den Sultan, de federatieve staatsvorm, waarin ^een groote. plaats moet worden ingeruimd voor de Nederlanders. Naast de regee ring van Indonesië zal dan een volksvertegenwoordiging moeten staan, die medewetgevend zal zijn en die samengesteld zal moeten wor den uit afgevaardigden van de repu bliek, de zelfbesturende landschap pen en de rest van de Buitengewes ten. De Indonesische federatie zal dan op voet van gelijkheid met Ne derland samenwerken." Een teleurgestelde, ambitieuze fi guur, noch in zijn uiterlijk noch in zjjn wjjze van toegeven der feiten iets hebbend van edelman uit een der oudste Limburgsche geslachten, zoo stond Max Graaf de Marchant et d'Ansembourg', van 19411944 commissaris der provincie Limburg, Maandag voor liet Bijzonder Ge rechtshof te Maastricht voor zijn rechters. Hij heeft zich niet verweerd. De 85-jarige moeder nam het in een brief voor haar zoon op. En de ver dediger deelde mede, dat de graaf zich In September van het vorig jaar met de Kerk verzoend heeft. Hii zal zich volledig aan de Bisschoppen onderwerpen en betreurt zijn onge hoorzaamheid. Het Hof werd gepresideerd door mr E. Delhougne, advcaat-fiscaal was mr. F. Baron van Voorst tot Voorst, de verdediging was opgedragen aan mr van Oppen uit Heerlen. In de posi tieve tenlastelegging kwam tot uiting hoe De Ma-chant et d'Ansembourg zijn functie als commissaris der provincie Limburg tijdens de Duitsche beast ting heeft misbruikt ten voordeele van den vijand; hoe hij nationaal - socialistlsche en pro-Duitsche rede voeringen placht te houden; hoe hij verraderlijke inlichtingen aan Duit sche instanties heeft verstrekt en tenslotte hoe hij verraderlijk het verzet der kerken heeft gesaboteerd Negatief kwam ln de dagvaarding tot uiting, hoe sterk de verzetsgeest in Limburg was van het moment van zijn benoeming. In zijn requisitoir noemde de aan klager den verdachte een stillen snoodaard, die op de provinciale grif fie een indruk wist te wekken, dat hij vrij netjes was, maar die er een particulier kabinet op nahield, waai- in alle onvaderlandsche zaken wer den afgedaan. Bijzondere nadruk werd ln het requqisitoir .gelegd op de afbreuk, die de verdachte heeft ge- De ministerraad heeft besloten dit jaar niet over te gaan tot in stelling van den gebruikelijken zomertijd. Bij deze beslLring heb ben de belangen van den land bouw gepraevaleerd. Deze spraken zoo sterk, dat de besparingen aan brandstof geacht werden daartegen niet op te wegen. Op den Natonalen feestdag, Zater dag 4 Mei, zullen de bakkerijen ge sloten zijn. Bevin heeft Maandag op de conferentie der vier ministers van Buitenlandsche Zaken te Parijs voorgesteld, Tripolitanië en Cyre naica onmiddellijk onafhankelijk heid te verleenen en ze in één staat te vereenigen. Bevin, die rechtstreeks van de Lon- densche conferentie der eerste minis ters van Dominions kwam, deed dit revolutionnaire voorstel, nadat Molo- tof den Russischen eisch om alleen het beheer over Tripolitanië te voeren reeds gematigd had door voor te stel len dat zoowel Tripolitanië als Cy renaica onder het beheer der Ver. volkeren zou worden gesteld. Naar verluidt gingen de besprekin gen Zondag in Londen hoofdzakelijk over de toekomst van de Britsche ver bindingslijnen door de Middellandsche Zee. De Britten verheelden zich dan ook niet dat een Russisch voogdij schap over Tripolitanië deze verbin dingen in gevaar zou brengen. Het voorstel van Bevin geeft hun de garantie die zij noodig heeft en ver zekert hen tevens van den steun der Arabische wereld. De Russen leggen lntusschen een opvallend vriendelijke houding tegen over Frankrijk aan den dag. Door steun te verleenen aan Frankrijk met betrekking tot het Ruhr-probleem en andere vraagstuk ken hopen de Russen in Parijs elke poging om een Westersch blok tot stand te brengen te niet te doen, al dus Ass. Press. Deze hartelijkheid ls ook al daad werkelijk gebleken. Zij komt o.m. tot uiting ln den Russischen steun met betrekking tot het op de agenda plaatsen van de Fransche voorstellen om het Roer- en Rijnland van Duitsch- land af te scheiden; in de Russische toestemming tot het deelnemen van Frankrijk aan de besprekingen over alle verdragen, met inbegrip van die, welke met de Balkanlanden moeten worden gesloten, hetgeen een plotse ling prijsgeven van het Sovjet-stand punt der laatste zes maanden betee- kende; voorts in de goedkeuring door de Sovjet-Unie om een deel der Ita- liaansche vloot -aan Frankrijk te ge ven. Fransche autoriteiten, onlangs uit Dultschland teruggekeerd, deelen mede. dat de Fransche eischen Inzake uiteenscheuring van het Rijnland metterdaad de communistische partij in 't Reich versterken, daar vele Duit- schers ervan overtuigd zijn, dat al leen de communisten, omdat zij door de Russen worden ondersteund, deze uiteenscheuring kunnen voorkomen. Officieel is te Tokio medege deeld, dat Dinsdagmorgen te Tokio een complot tot het ver- oioorden van generaal Douglas MacArthur, den geallieerden op perbevelhebber in Japan, ont dekt is. De samenzweerders zijn nog voortvluchtig. MacArthur heeft opnieuw geweigerd, dat buitengewone voorzorgen voor zjjn bescherming genomen wor den. daan aan het kerkelijk verzet. Toen in de kerken van Nederland in April 1941 een Pauselijk schrijven werd' voorgelezen, dat dateerde uit Ja nuari, ging de graaf zoover, dat hi); den Bisschoppen zöoal geen bediogp dan toch vreemde intriges toeschreef om een Pauselijk pluimpje uit ta lokken. De aanklager eischte de doodstraf. Verschepen ls de begrooting in Noord-Holland voor 1946. In de mef morie van toelichting schrijven Ged.- Staten: Tot dekking van de uitga-i ven zal tot verhooging van de be lasting moeten worden overgegaan* Opvoering van het aantal opcenten op de grondbelasting van 36 tot 50 is onvermijdelijk. Uit dien hoofd» wordt een vermeerdering van Inkom sten van rond 900.000 verkregen. Het aantal der opcenten op de per- soneele belasting zal, evenals in d<j( voorafgaande jaren op het toegela ten maximum worden bepaald. Dé: ontvangsten uit deze heffing zullen naar raming 1.950.000 bedragen',' Bij de begroóting 1946 van het Prov. Electrisch Bedrijf van Noord-' Holland ls voor het uitbreiden doif stroomvoorziening der centrale té" Velsen met een vermogen van 20 M.W. inclusief bouwkundige voor zieningen en aankoop van grond een bedrag van f3.600.000 uitgetrokken. De ketel zal niet voor Januari 195(1 in bedrijf kunnen komen. Bij de ra.' ming wordt rekening gehouden met een prijsniveau, dat 100 pet. boven' dat van 1940 ligt. Van de te beste-Q den gelden zal een zeer groot ge** deelte ln ons land blijven. De regeering zal binnenkort een wetsontwerp indienen, waarbij aaQ invalide verzetsslachtoffers en aan nagelaten betrekkingen een wette lijke aanspraak op pensioen wordt toegekend. Dit pensioen zal in de meeste gevallen hooger zijn dan de overheidsuitkeering. Druk besproken werd vandaag de heropening van den aandeelenhan- del op 10 Mei a.s. Al is het voor de beurs verheugend, dat de handel wordt hervat, een schaduwzijde blijft de geblokkeerde sfeer, die voor het nieuwe bezit van kraeht wordt. Op de staatsfondsenmarkt over- heerschte de i raa en werden voor meerdere soorten slechts bied-prij- zen opgegeven. De stemming op d© pandbrlevenmarkt was vaster. Het Internationale schaaktoernooi te Maastricht werd gisteren beslo ten. Dr. Euwe eindigde als eerste, terwijl de Belgische kampioen De Vcs en Van Scheltinga, met 2 punten achterstand, de tweede plaats deel den Een bijzondere prestatie verrichtte de Limburgsche kampioen Vinken, die in dit uitgelezen gezelschap sa men met den Etagelschen kampioen Alexander, en Prins de vierde, vijfde en zesde plaats bezette. Als bijzon dere onderscheiding werd Vinken medegedeeld, dat hij was uitgenoo- digd voor de nationale hoofdgroep in het a.s. wereldschaaktoumooi te Groningen. Namens de spelers dankte dr. Euwe de Maastrichtsehe Schaakvereeniging voor de prachtige organisatie van dit schaaktournooi. Ook Alexander prees in een geestige speech de organisa toren en stelde hen als voorbeeld voor het buitenland. Uitslagen negende ronde: MeestergroepVinkenVan Schel tinga Alexander—Prins 1—0, De VosDcerner 10, Soultanbeieft Euwe 01, VlagsmaWolthuis 1 -0 De afgebroken partij tusschen Prins en Vinken in de achtste ronde eindigde ln een overwinning voor den eerste. Eindstand meestergroep: 1. Eiwe 744 p., 2 en 3. De Vos en Van Schel tinga 544 p., 4. 5. en 6. Alexander, Prins en Vinken 5 p., 7. soultan- heieff 444 p., 8. en 9. Doerner ea Vlagsma 244 P-. 10- Wolthuis 2 p. In de hoofdgroep werd gewonnen door v. Oosterwijck Bruyn, dl© door zijn overwinning op den leider van deze groep, den Engelschman Thomas, dezen van de eerste plaats wist te verdringen. De uitslagen luiden; Henneberke Wanten 01. ElhlenCroes 1—1. van oosterwijck BruynThomas 10, BingenVan Wageningen 0—1, LemmensMarwitz 44V4 Eindstand: 1. van Oosterwijck Bruyn 7 p., 2. Thomas 644 P- 3- Mar witz 5H P-, 4- en 5- van Wageningen en Kroeg 5 p.. 6. en 7 Lemmens en Wanten 4V, p., 8 Henneberke 4 p., 9. en 10. Bingen en Ehlen 144 p.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3