Scheeve verhoudingen Zuid-Tirol blijft bij Italië Keuze-Commissie presenteert wanhoops-middenbnie Jeugd huldigt jarige Kroonprinses Verklaring over Indië van min. Logemann Het weer Kleinere grenswijziging zoa in overweging worden genomen Voorstel tot ontwapening van Duitschland Smit liflksbuiten naast Rijvers Nederlandsch elftal Kardinaal De Jong naar Rome Donderdag in Tweede Kamer Protest tegen landing van Indonesisch vliegtuig SCHERP SPEL AAN TAFEL DER VIER Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23533 WOENSDAG 1 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Aubade en défilé bij paleis Soestdijk Na in de nieuwe Frederiks- kazeme te Den Haag geïnspec teerd te zijn, maakten de troe pen van de lichting 1945 een marsch door de stad De eerste verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana in bevrijd Nederland gaf de bevolking van Soestdijk de gelegenheid tot een enthousiast huldebetoon. In onafzienbare rijen defi leerde de bevolking voor de Koninklijke Familiedie zich op het bordes van het paleis bevond. De ontelbare bloemstukken, die zich op de trappen van het bordes opstapelden, waren het bewijs van de groote aanhankelijkheid jegens ons Koninklijk Huis Churchill komt 8 Mei per vliegtuig Op den wekelijkschen trai ningsavond in de VUC-tent heeft voorzitter Herberts van de Keuze-Commissie bekend gemaakt, dat de definitieve samenstelling van het Neder landsch Elftal voor den iced- strijd tegen België eerst Zon dag of Maandag tegemoet kan worden gezien, doch dat het Oranje-team er naar alle waarschijnlijkheid als volgt zal uitzien: Doel: Kraak (Stormv.); achter: Potharst (Ajax) en v. d. Linden (Ajax); midden: Paauwe (Feijenoord)Kuppen (Sittard) en De Vroet (Feijen oord); vóórHolleman (VUC), Wilkes (Xerxes)Roozen (Haarlem), Rijvers (NAC) en Smit (Haarlem). Vice-admiraal Pinke in ons land De troefkaart van Byrnes De eene mensch is vaak een wolf voor den andere. En toch, wat zouden menschen beduiden, als zij elkander niet hadderi? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Onder de talrijke problemen, die ons van allen kant bestormen, zijn er enkele, waarvan de op lossing schier onmogelijk lijkt. Tot deze behoort het tekort aan hulp in de huishouding. Het zou verkeerd zijn te meenen, dat dit probleem, omdat het slechts het huisgezin, het familieleven betreft, niet belangrijk zou zijn. Het huisgezin is nog steeds de kern van den staat, het is de basis der menschelijke maatschappij, al wordt dit in onzen tijd wat al te vaak 'vergeten. En dan denken wij bij het tekort aan hulp in de huis houding niet in de eerste plaats aan de luxe mevrouwtjes, die het liefst twee of drie dienstboden om zich heen hebben, opdat ze toch maar geen hand behoeven uit te steken, maar dan bedoelen wij die gezinnen, waarin de huisvrouw van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat geen kans krijgt een oogenbllk rust te nemen, of op adem te komen. Reeds jaren voor den oorlog heeft men getracht voor dit probleem een oplossing te vinden. Wij kregen hier een Invasie van buitenlandsche dienstboden, waardoor het tekort weliswaar voor een belangrijk deel werd opgeheven, maar dat van den anderen kant, de vele goeden niet te na gesproken, toch zeer ernstige moeilijkheden heeft opgeleverd. Wij vermoeden dan ook dat de Neder- landsche huisvrouw niet gemakke lijk tot dit systeem meer haar toe vlucht zal nemen. Vooral ln het Zuiden des lands heeft men, onmiddellijk na de be vrijding, getracht tot een oplossing te komen. Er zijn studie-commissies gevormd; in Limburg heeft men een wei-omschreven plan opgesteld en dit den minister van Sociale Zaken doen toekomen. Dit plan komt in het kort hierop neer, dat alle meisjes, die in een betrekking willen gaan of ver der willen leeren, moeten kunnen aantoonen, dat zij een jaar als hulp ln de huishouding bij private perso nen hebben gewerkt. Het zou dus een soort verplichte arbeidsdienst voor meisjes worden. Wij hebben niet de bedoeling over de mérites van dit plan uitvoerig uit te welden. De kans, dat het plan momenteel door de re geering zou worden gesteund, lijkt ons uiterst gering. Toen onlangs een Kamerlid arbeidsdienst voor meisjes bepleitte, bleek onmiddellijk, dat de minister van Sociale Zaken hier niets voor voelde, aangezien huishoude lijke arbeid z.i. zich niet voor gedwon gen arbeid leent. Intusschen zit men niet stil. Hoe dan ook schijnt men in 't huidige tekort aan hulp te willen voor zien. Maar het is juist dit „hoe dan ook", dat wij een gevaar ach ten. Zoo lazen wij dezer dagen een bericht, dat de gemeente Amsterdam van plan is een proef te nemen met mannelijke dienstboden van boven de 45 jaar. Zij zouden worden gerecru- teerd uit de drie of vierduizend werklooze magazijnbedienden, gla- zenwasschers en andere ingeschreve nen by het Gew. Arbeidsbureau. Het loon zou f 36 per week bedragen. Wij hebben aanvankelijk dit be richt niet erg au sérieux genomen, maar achteraf blijkt het toch wel degelijk ernstig bedoeld te zijn. Ook hebben wij van eenige lezers brieven ontvangen, waarin zjj aan hun ver ontwaardiging over dit experiment uiting geven. En wij kunnen hun geen ongelijk geven. Waarom zouden werklooze mannen boven de 45 jaar niet kunnen worden ingeschakeld in de textiel- of metaalindustrie, die nog steeds een groot tekort aan ar beiders hebben? Waarom zooveel meisjes in de fabrieken als de man nen werkloos, rondloopen? Het meisje behoort toch eerder in de huishou ding thuis dan de man. Het is haar natuurlijke taak. Er Zijn nog andere bezwaren. Het minimum-loon voor dezen in zeke ren zin toch onervaren mannelijken dienstbode bedraagt 36 gulden. Re kenen wij daar ln vele gevallen den „kost" bij, dan komen wij op een loon van een 40 45 guldén. Welke moeder van een groot gezin, die dringend hulp noodig heeft aan genomen, dat zij een 'dergelijke hulp op prijs zou stellen, wat een vraag is kan dót betalen? Raken hier niet alle verhoudingen zoek? Wat zal, als een onervaren mannel ij ke dienstbode zulk 'n loon mag vragen, de ervaren vrouwelijke dienst bode niet mogen vragen. Op deze wijze worden toch wel alle maatschappe lijke verhoudingen ontwricht. Weet u watfcen rechter, een griffier, een technicus met M.T.S—opleiding ver dient? Een advertentie-rubriek is soms leerzaam. Als derde bezwaar en zeker niet het geringste willen wil wijzen op het vernederende, dat voor menig man in zulk een op gelegde taak schuilt. De man is nu eenmaal van nature geen hulp in de huishouding in bovenbedoelden zin. Er zijn nog tal van andere be zwaren, waarop wij niet eens in be hoeven te gaan. Iedereert voelt, dat hier scheeve verhoudingen ontstaan. Het is jam mer, dat overheidsinstanties bereid zijn aan de totstandkoming hiervan haar medewerking te verleenen. Voor het Europeesch kampioen schap basket ball won Nederland van Groot-Brlttannlë met 4827. Polen versloeg Luxemburg met 45—28. Verwachting tot Donderdag avond; Na een helderen, koelen nacht overdag licht of half bewolkt met snel stagende temperatuur. Nog kans op een enkele bui. Tot matig toenemende wind tusschen Noord en Oost. Zon onder 20.03. Maan 5.57 21.34. Zon op 5.10. Meer dan 3000 kinderen uit Baarn en Soestdijk hebben giste ren Prinses Juliana op het paleis Soestdijk een zang- en bloemen hulde gebracht. H. M. de Koningin, Prinses Julia na, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene hadden op het ter ras plaats genomen, terwijl Prinsesje Margriet uit het raam van een zij vleugel toekeek. Nog tijdens den zang begonnen de kinderen bloemen te leggen op de treden van het terras. Terwijl de muziekcorpsen hun vroolijke tonen lieten hooren, defi leerden vervolgens duizenden Inwo ners van Baarn, Soestdijk. Soest en wijde omgeving Handenvol bloemen werden aangedragen, zoodat de trap pen van het terras al spoedig met een veelkleurig, natuurlijk tapijt waren bedekt. Uit de onafzienbare ry der defileerenden klonken her haaldelijk juichkreten en de Konink lijke familie werd niet moede voor de hartelijke hulde met een hand gebaar te danken. Ruim één uur duurde dit défilé, dat besloten werd met het Wilhelmus, een daverend gezongen „Lang zal ze leven" en een driewerf hoera. De conferentie der ministers van Bnitenlandsche Zaken te Parijs heeft de aanspraak van Oostenrijk op den terugkeer van Zuid-Tirol afgewezen. Er werd echter overeengeko men, dat, indien Oostenrijk een kleinere grenswijziging zou eischen, dit in overweging zou worden genomen, aldus Reuter. Na een lange discussie der kwestie van den Italiaansch-Joego-Slavischen grens werden vertegenwoordigers van beide landen uitgenoodigdJiaar Parijs te komen om Vrijdag hun eischen aan de conferentie over te leggen. Dit voorstel was van Molotov af komstig. Het voorstel van Byrnes', de ont wapening' van Duitschland te waar borgen door een vijf en twintigjarig pact tusschen de Grocte Vier, werd vooral door Frankrijk met geestdrift ontvangen. Onder dit voorstel zou het Duitsch land veboden zijn eenig leger er op Onze sportredacteur teekent bij de publicatie van het officieuze Oranje team het volgende aan; In de samenstelling van dit elf tal komt duidelijk het "verlangen van de KC naar voren, om het ai eerder geconstateerde ideaal van de eenheid zoo dicht mogelijk te benaderen. Men oordeele: in de achterhoede twee Ajacieden, in de middenlinie drie spelers die jarenlang de befaam de middenlinie van Eeijenoord vorm den en in de voorhoede de Haar lemmer Roozen. ondanks Rijvers, tóch in gezelschap van zyn club makker Kliek Smit. Hoewel dit principe uiteraard zijn voordeelen heeft, zal de samenstel ling van deze ploeg niet nalaten iD breedV» kring verwondering te wek ken. Met de keuze van de achter hoede kan men zich wel vereenigen, omdat Potharst en Van der Linden zonder nu bepaald een betonnen muur te vormen, toch zeker zoo goed zijn ais welke andere backlinie ook, die men uit ons Nederlandsche spe lersmateriaal zou kunnen samen stellen. Ook de voorhoede behoeft weinig commentaar. Over de opstelling van Kick Smit als linksbuiten is in de afgeloopen weken al zoo een en an der afgediscussieerd. Zijn keuze op een plaats die niet zijn gewone ls al nemen we aan. dat Smit overal bruikbaar is kan een succes zijn, maar al bij al is het toch maar een experiment, dat voor de toekomst geen waarde heeft en dus alleen dient als noodoplossing voor d» huidige moeilijkheden. Neg sterker is dat het geval met betrekking tot de middenlinie, die men met recht een „wanhoops-mid- denlinie" mag noemen. Inderdaad hebben Paauwe, Kuppen en De Vroet in FelUenoord prachtig werk verricht, maar dat is nu ,al Jaren geleden en hoewel bijvoorbeeld Paau we zijn mannetje in de competitie nog wel staat, achten wij zijn ver kiezing bóven van Buitenen niet gerechtvaardigd, omdat men van Buitenen, die zeker de rechtshalf voor de komende jaren zal zijn of zal kunnen zijn, daarmee de kans onthoudt zich in te spelen. De spilplants was uiteraard een moeilijk geval', nu Pellikaan, van der Veen, Schijvenaar en Langelaan niet en een speler als Hol nóg niet in aanmerking komen. Maar van Kup pen, die er de laatste jaren niet op is vooruitgegaan en in een van de proefwedstrijden niet voldeed, kan precies hetzelfde gezegd worden als van de eerste vier. Nu kan men beweren dat er toch één zal moeten zijn en dat, nu van der Veen zijn blessure nog niet te boven is Zondag tegen Emma is hij weer „ingestort" tóch iemand de spil- plaats zal moeten bezetten. In dit verband wijzen wij er echter op, dat, na te houden of munitiefabrieken te bezitten. De vier groote mogendhe den zot'.den een alles omvattende controle uitoefenen, zoodat ook de fabrieken in de Russische zone open zouden staan voor de drie andere deelnemers van het verdrag. Molotov verklaarde zich vierkant tegen fle bespreking van dit verdrag' en meende, dat Byrnes te ver in de toekomst zag. De Engel&che regeering nou er de voorkeur aan geven, dit onderwerp ter algemeene bespreking op de agenda te plaatsen. Churchill komt 8 Mei 4 uur op Schiphol aan. Den tocht van Enge land zal hij maken per K.L.M.- vliegtuig via Walcheren. 13 Mei zal Churchill ons land weer verlaten, eveneens per vliegtuig van het vliegveld Valkenburg. blijkens een van de veie publica ties van Nederlandsche elftallen in de afgeloopen weken (zie De Sport wereld van Maandag) de keuze van Kuppen reeds vaststond op het mo ment dat van der Veen's nieuwe tegenslag nog niet bekend was. Daaruit zou dus volgen, dat de KC van der Veen, die overigens ook meer nuttig dan grootsch was, toeD al na Kuppen aan de orde zou heb ben laten komen. Dit nu achten wij door de resultaten van de proefwed strijden niet gerechtvaardigd. Al leen de keuze van De Vroet kunnen we in deze linie zonder voorbehoud aanvaarden. Al is de keuze van dit elftal nog niet officieel, men zal toch moeten aannemen, dat er geen verande ring meer in zal komen. Tenzij de KC deze „voorloopige opstel ling" heeft bedoeld als een proef ballonnetje en aan de hand van de binnengekomen commentaren nog een enkele wijziging zal willen aanbrengen. H.H. Em. Johannes Kardinaal de Jong, José Marie Kardinaal Caro, aartsbisschop van Santiago en Kardinaal Saliege, aartsbisschop van Toulouse, worden, naar A.F.P. uit Vaticaanstad meldt, medio-Mei te Rome verwacht, alwaar Z. H. de Paus hun in een speciaal consisto rie den Kardinaalshoed zal opzet ten. Naar het A.N.P. verneemt, zal 00 minister van Overzeesche Gebied9deelen morgen. Donder dagmiddag 1 uur, in de Tweede Kamer, nadat deze het interpel- latieverzoek van den heer Wen- delaar zal hebben behandeld, in. openbare zitting een verklaring afleggen over het beleid der re geering ten aanzien van Indië en gegevens verstrekken over de jongste besprekingen te Londen. Het ligt in het voornemen, over deze verklaring in het openbaar een debat te doen houden Maandag a.s.# wellicht ook in avondvergadering. Naar voorts vernomen wordt, zal het wetsontwerp tot heffing van een vermogensaanwasbelasting vóór de verkiezingen niet meer in behande ling komen. De Ned.-Indische regeering heeft by het hoofdkwartier van de Geal lieerde strijdkrachten in Ned.-Indië een protest ingediend tegen de lan ding van een met rood-witte emble men voorzien Japansch vliegtuig op het vliegveld van Kemajoran. Met dit vliegtuig was de Indonesische ge neraal soedibyo 23 April naar Bata via gevlogen. Op Schiphol is gisteren gearriveerd de commandant zeemacht Ned. Oost- Indië, vice-edmiraal A. S. Pinke, die voor besprekingen met de marine leiding naar Nederland is gekomen. Het vertrek van den heer Verboeket, hoofd van den Ned.-Indischen Regee- ringsvoorlichtingsdienst naar Bata via, is „verscheidene weken" uitge steld. De vier-mogendheden-confe- rentie te' Parijs geeft een geheel andere tactiek te zien dan de mislukte conferentie van Lon den verleden jaar September. De eerste indruk is, zooals wij gis teren reeds hebben vermeld, dat de vier ministers allen een soe pele houding jegens elkander aannemen en conflicten schynen, te vermijden. Met name Molotov voert niet de plompe obstructie, waarmede hij te Londen de con ferentie liet mislukken. Een der oorzaken van deze soe pelheid zoekt de „Observer" in de krachtige bezetting van de Ameri- kaansche delegatie, die thans veel beter dan in September beslagen ten ijs komt.--Niet alleen is zij versterkt met. eenige senatoren, doch zij draagt in haar tasch ook volledig uitge werkte plannen voor alle onderwer pen, die eventueel aan de orde zou den kunnen worden gesteld. Zelfs zou zij een uitgewerkt plan hebben meegebracht voor het geval de heele conferentie zou mislukken. In dat geval zouden dé Ver. Staten in Ge- nève een onderdeel van de Uno wil len vestigen, hetgeen met een meer derheid van 2/3 kan worden beslist. Het plan zou tevens een West-Eurh- peesche tolunie en de instelling van super-nationale organen om\Stten. Geen wonder, dat de Russen, die niets zoozeer duchten als een Westelijk blok, alle moeite zullen doen om de totstandko ming te vermijden van de Ver. Staten van West-Europa, nil i alleen onder auspiciën maar ook met de financicele liulp van Amerika.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1