Verlichting der bezetting van Oostenrijk Nieuwe textielpunten H Herdenkingen der gevallenen en bevrijdingsfeesten „Operation Boterbloem D' Militaire ontruiming in Italië Oud-minister Weiter over Hed.-lndië Tot hoofd en hart Alle aanduidingen zooals verkocht of „decoratie" zullen verboden zijn Het weer. £9ste JAARGANG No. 23534 DONDERDAG 2 MEI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc BYRNES STELT VOOR: Nederlanders houden zich voortreffelijk Nieuwe bombardementen op Duitsche installaties Herdenking der gevallenen te Vught Vrijdag 3 Mei zal te Vught een plechtige herdenking worden ge houden van de gevallenen in de jaren 19401945. Van officieele zijde wordt ons medegedeeld dat H. M. de Koningin voornemens is deze plechtigheid by te wonen. Onderwijzers krijgen invasietoeslag Mr. Trip onderscheiden Ook treinen stoppen één minuut De R.A.F. heeft^l pech J Het komt niet op de kleeren aan, die om ons lichaam han gen, maar wel op dat. wat 1 in ons dragen. Niet de hoed is het belangrijkste, maar hei brein. Wat we zijn, doet er niet toe; wel, hoe we zijn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Byrnes zorgde Woensdag voor een' nieuwe groote verrassing op de eouferentie der vier ministers te Parijs met de aankondiging, dat de Ver; Staten bereid zijn onmiddellijk zoowel in Italië als in Oostenrijk bun bezettings- Htrijdkrachten tot vijftienduizend te verminderen en alle troepen uit Italië terug te trekken zoo- dra het vredesverdrag geteekend is. Dit voorstel echter stuitte, evenals het Amerikaansche voorstel een vijf- en-twlntig-jaarsverdrag met Duitsch- land en Japan op te stellen, op grooten Russischen tegenstand. Een ander meeningsverschil is ont staan over de instelling van een Ver- dragscontröle-commissie voor Italië. Molotov nam hier tegenover een on buigzame houding aan, terwijl hij in den raad, die in September 1945 ge houden werd, had verklaard, dat er voor Italië wel een militaire com missie zou moeten worden ingesteld. De verandering van deze opvatting is, volgens U.P., een gevolg van het feit, dat, wanneer voor Italië geen geallieerde commissie wordt inge steld, dit ook niet het geval zal zijn voor de door Rusland beïnvloede Zuid-Europeesche Balkanstaten. Naar U.P. méldt, heeft de Britsche regeering een nieuw plan inzake het Roergebied ontworpen, dat aan de Pransche bezorgdheid voor de veilig heid tegemoet komt. Het Roergebied, waarbij gevoegd een strook ten W. van den Rijn, zou een nieuwe Duitsche provincie moe ten worden, welke politiek met het centrale bestuur in Berlijn verbon den zou zijn, doch verder onder di recte geallieerde controle zou staan. Het Britsche plan voorziet verder in socialisatie van de Roerindus trieën en hun overbrenging in een Duitsche corporatie, waarbij echter een internationale Conröle-organi1- satia er op moet toezien dat de ge allieerde aanwijzingen worden nage leefd. Het Centraal Distributiekan toor maakt bekend, dat de nummers 101 tot en met 120 van de textielkaarten VA, VB, VC, VD en VE zijn aangewe zen voor het koopen van tex tielartikelen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat losse pun ten niet geldig zijn. Van de textielkaarten VF 805 zijn geldig de nummers 101 tot en met 200. Laatstge noemde punten zijn voorzien van de letter B. Het is noodzakelijk met het geringe aantal textielpunten zoo zuinig mogelijk te hande len, daar nog niet kan worden bepaald, wanneer nieuwe pun ten kunnen worden aangewe zen. Tegenover de beperkte voorraden staat echter een verruiming van de mogelijkheden, die de nieuwe textiel- Oud-minister Weiter heeft te Bangkok aan een verslaggever van het A.N.P. eenige mededeelingen ge daan over den toestand in Ned- Indlë. „Overal waar ik Nederland- sche jongens aan het werk heb ge zien, daar werden orde, rust en vei ligheid hersteld. De gevluchte bevol king keert naar haar woonplaatsen terug, hervat den arbeid en het normale leven neemt geleidelijk weer zijn ouden loop. Onze Nederlanders zijn daar ijverig en opgewekt bezig, zich blijkbaar bewust van de mooie, verheven taak, die zij te vervullen hebben. Zij houden zich voortref felijk, Nederlanders pas uit Neder land gekomen, zoowel als oud-krijgs gevangenen, die het vorig Jaar de Japansche krijgsgevangenkampen verlieten en thans weer zijn ingezet bij den Pacificatie-arbeid. Het zijn kérels, die er echt pleizier in hebben „Het deed mij genoegen dit to zien", zoo vervolgde de heer Weiter, „want per slot moeten wli Nederlanders dit werk zelf deen. Niemand anders zal dit voor ons tot stand brengen. En wij kunnen het. Het kost tijd en het kost menschen en zelfs zij, die Jaren lang krijgsgevangenen waren en thans gehoopt hadden rustig huiswaarts te keeren, moe ten weer worden ingezet. Doch het is een nationale zaak, een grootsche taak, waarvoor dit offer moet worden gebracht." Omtrent de evacuatieplannen voor Midden- en Oost-Java kon de heT Weiter geen bijzonderheden mede- deelen. Alleen had hij juist vcor zijn vertrek uit Batavia gehoord, dat te Tegal spoedig een groep van 150 per sonen uit het binnenland werd ver wacht. kaart zal bieden. Niet alleen zal deze kaart, evenals de textiel-lederkaart, gecombineerd door alle leden van het gezin kunnen worden gebruikt, doch bovendien kunnen met ingang van 1 Mei tegen inlevering van het voorgeschreven aantal geldige pun ten, dus zonder bijvoeging van ver gunningen, alle' kieedingstukken en kleedingstoffen (met uitzondering van manchester werkkleeding en overalls, welke uitsluitend met spe ciale punten van den distributie- dienst zullen kunnen worden betrok ken) alsmede huishoudgoederen, zooals hand-, thee- en andere doe ken, tafelgoed, lakens en sloopen, voor zoover reeds bij den winkelier voorradig, worden gekocht. Behalve voor de aanschaffing van bovengenoemde textielgoede- ren zullen de geldige punten van de textielkaart in het vervolg ook moeten worden oebruikt voor alle reparatie- en keerwerk aan kieedingstukken enz., indien geen materiaal door het publiek wordt bijgeleverd, teneinde de reparatie-inrichtingen in de ge legenheid te stellen de noedtge materialen aan te schaffen. Alle textielpunten, zoowel speciale punten als die van de textiel-leder kaart VA 510, blijven tot nadere aan kondiging geldig. Na overleg met, de vakorganisa ties uit den textielhandel is bepaald, dat, gezien het toenemend misbruik, alle aanduidingen in etalages e.d., waaruit blijkt dat textlelgoederen niet direct voor den verkoop beschik baar zijn, zooals „verkocht" of „deco ratie", verboden zjln. Verwachting tot Vrijdagavond; Zwakke tot matige wind tus- schen Oosf en Noord-Oost. Geen regen. In de Noordelijke provin cies i»i den nacht en ochtend tijdelijk nevel of mist. Overdag vri| veel bewolking. Overige dee- len van het land op de meeste plaatsen zonneschijn. Zon onder 20.05. Maan 6.26 23.02. Zon op 5.08. 10 Mei a.s. zal door Amerikaansche superforten met Britsche 22,000 ponds bommen de grootste betonnen instal latie, welke ooit gebouwd Is, n.l. een nabij Bremen, gebombardeerd worden. Deze betonnen ruimte Is 350 voet breed, 1350 voet lang en 70 voet hoog en dak en muren hebben een dikte varleerend van 14 tot 24 voet. De vroe gere treffers met Britsche 10 tons bom men hebben slechts gaten ln het dak kunnen slaan. De operatie maakt deel uit van de serie Anglo-Amerikaansche aanvallen op Duitsche installaties, waarvan de resultaten vergrooting van de kennis der bommentechniek ten doel hebben. (A.P.) De meeste ambtenaren hebben destijds een extra-uitkeering gekre gen van een maand salaris ln den vorm van het z.g. invasie-toeslag De ministerraad heeft thans be sloten alsnog ook aan de onderwij- aars een invaslevoons'chot te ver- leenen. Bij Kon, Besluit is bij bevordering benoemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau mr. L. J. A. Trip, oud-president van de Nederl. Bank Zooals reeds is bekend ge maakt zal Zaterdag 4 Mei ter herdenking van de bevrijding van ons land om 11 uur ln bet ge- heele land gedurende één minuut volkomen stilte ln acht worden genomen. De directie van de Ned. Spoor wegen heeft bepaald, dat gedu rende deze minuut van stilte ook het bedrijf der N.S. volkomen zal moeten worden stopgezet, hetgeen derhalve Inhoudt, dat ook alle treinen, op het geheele net, gedurende één minuut moe ten stoppen. et waas van geheimzinnig-, heid, dat over hét nieuwe Amerikaansche bombarde mentsvliegtuig, de Flying Wing" hingis Dinsdag opgeheven. De „Vliegende Vleugel" heeft den vorm van een boemerang en heeft geen romp of uitstekende gondels voor de motoren. De actie-radius be draagt 16.000 KM. en de snelheid is 800 K.M. per uur. Het vliegtuig wordt door vier acht-bladige propellers voortgeduwd in (plaats van voortge trokken. De motoren zijn 3000 paar denkracht sterk. De bemanning be staat uit 15 koppen. Het toestel weegt 104,5 ton en heeft een hoogte van een woning van twee verdiepin gen. De kosten waren slechts 13.000.000 dollar. Vrijdagavond 3 Mei wonden, in Haarlem op verschillende plaatsen de gevallenen herdacht. In het Centrum wordt des avonds 8.15 uur van de Groote St. Bavo- kerk (Oude Groenmarkt) via Dam straat, Spaame, Kampervest, Klei ne Houtweg, Baan, een stille om gang gehouden naar de Dreef, waar men langs het monument zal defi- leeren De leiding heeft hierbij de Vereeniging Bosch en Vaart. Haarlem-Oost, vertrek naar de Dreef 8.15 uur van de Byzantium- straat via den Schalkwijkerweg, Buitenrustbrug, Rusteniburgerlaan, Baan. Haarlem-Noord, des avonds 7.15 uur vertrek van het Soendaplein naar de Jan Gijzenbrug, waar een krans gelegd zal worden en waar zullen spreken rector H. J. Brans en dr. H. van der Loos. Haarlem-West, 815 uur des avonds herdenking gevallenen bij het monument aan de Wester gracht. Sprekers zijn kapelaan Bottelier en ds. Mackaay. De burgerij wordt verzocht, van 18 tot 22 uur de vlaggen halfstok te hangen. Zaterdag 4 Mei wordt in alle wü- ken de bevrijding feestelijk her dacht. Centrum: 7,30 uur: Tocht naar (Van onzen correspondent) Londen, 30 April e stemming op het vliegveld te Graveley bij Huntingdon waar heen uw correspon dent zich op Zondag be geven had was gisteravond beneden nul. Het plan om een herdenkingsvlucht te organiseeren over Holland en een bloemstuk af te werpen voor de Koningin ter herinnering aan de voedselbombardementen van een jaar geleden was volkomen spontaan opge komen bij het R.A.F.- personeel dat deelgenomen had aan de manna-vlucht ln April 1945. Zeven Lan casters, behoorend tot een der beroemdste en oudste R.A.F. Squadrons, zouden onder bevel van Wing- commander Craig 'n vlucht maken over Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Een der Lan casters zou het bloemstuk voor de Koningin afwer pen over Soesterberg. Het weer was slecht, toen uw correspondent Zondagmiddag op het vliegveld aankwam, en de piloten en bemanningen waren in spanning over de vraag of de tocht door zou gaan, een spanning ten volle gedeeld door uw cor respondent die den tocht mee zou maken. De gast vrije officiers-mess was luidruchtig van reminis centies. „Het Is onze meest ontroerende en aan grijpende herinnering van den oorlog", verhaalt een jonge piloot met een ge zicht van graniet en eén kin als een bazalten rots. „Wij hadden op onze eer ste vlucht een groep-cap- tain aan boord die kon ketteren als de baarlijke duivel, een man zonder zenuwen. Bij de eerste vlucht zat hy te huilen als een kind. Bij de twee de vlucht zagen wij, vlie gend op een hoogte van nauwelijks 5O meter, in een weiland een groote groep kinderen die stonden te zwaaien met witte lappen en vlaggetjes. Zij waren onder aanvoering 'van een onbeschrijfelijk ouden man met een zwart bolhoedje. Toen we op het naburig vliegveld onze pakketten hadden afgeworpen kwam een van de officieren rond en verzamelde onze nood rantsoenen chocolade en mannetje had zijn bol hoedje afgenomen en staarde bewegingloos om hoog. En daar zaten we cp den terugweg als kleine snotneuzen met brokken in onze keel. te benauwd om een woord te zeggen uit angst dat we onze ge voelens zouden verraden." „Herinner jij je die moffen?" vraagt een squa dron-leader. Een onbedaar- ties geeft, is niemand meer verrast als hij meedeelt dat slechts één vliegtuig zal probeeren Soesterberg te bereiken voor het af werpen van het bloem stuk. De rest blijft thuis. De officier-meteoroloog verschijnt op het podium en rapporteert over het weer. Hij noemt alle wol ken by naam, beschrijft hun hangplaats en kwade inborst. Het is een triest verhaal. „Wat is knife" in het Hollandsch?" vraagt mij na afloop een officier. Het bloemstuk zal namelijk verpakt worden ln een mand. De mand wordt verpakt in zeildoek en dichtgebonden met sterk touw. Een mes zal aan den buitenkant bevestigd wor den om de touwen door te snijden. Om elf uur start de Lancaster, nage- lijk gelach gaat op. „Ja, weet u", zegt de jonge piloot van het rotsland- ^e"n door ons alïen.' schap, „wij zagen een lange kolonne moffen langs den weg marcheeren. Wij vlogen op honderdvljftig meter. Wij konden natuur- ïyk niet schieten. Maar we moesten toch wel iets doen." Een nieuwe scha terlach barst los Wat er w. gebeurde biyft een mlli- onze sigaretten. Wij oak- "tair geheim. - - op Maandagmorgen kroop de mist in koude natte slierten over den weg langs het vliegveld. De voltallige bemanningen van het Squadron waren bij een in de briefing-room. Als de wing-commander verschijnt en zijn instruc- ten het in een groote shawl en vlogen ln een boog terug naar het wei land waar we onze eigen bijdrage afwierpen. Nog maals terugkeerend om de reactie te zien van de kin deren, zagen we ze dansen als gekken. Het oude In den laten namiddag komt de laatste teleurstel ling. De oranje-parachute waaraan de bloemen wer den afgeworpen had zich niet geopend. Het bloem stuk was vernield. De Lancaster was by Amster dam gedaald vanwege het slechte weer. „Weet u hoe Wit dezen tocht gedoopt hadden? vraagt een squa dron-leader met een grim mig gezicht. „Operation Boterbloem!" Het is Jam mer dat de mist en een weigerende parachute een zoo goedbedoeld en harte- iyk plan ln duigen heb ben doen vallen. de Dreef en kranslegging, hoofd zakelijk voor de jeugd. Sp<rekerg zijn pater Tynagel en ds. van Bie- rnen. Tenslotte défilé, daartoe op stelen in Frederikspark; 9 uur sa menkomst 1200 schoolkinderen voor de „Doelen". 9.30 uur aftocht der kinderen door de stad naar bios copen; 12 uur opening vermakelijk heden; 14.30 uur concert accordeon band op Groote Markt; 4 uur re clame-optocht door het centrum; 2024 uur bal champ(tre op de Groote Mailkt; 22 uur kampvuur Paviljcenslaan. Haarlem-Oost: 7 uur opstelling kinderen voor défilé Dreef op het Teylerplein; 9.30 uur afmarsch naar Rembrandt-theater: 1416 uur carillon- en koraalmuziek vanaf den toren der St. Jankerk in de Amsterdamstraat2022 uur mu zikale omgangen; 1923.45 uur bal champêtre Zomervaart. Vanaf des middags 12 uur openbare verma kelijkheden aldaar. Kleverpark: 7 uur muzikale om gang; 89 uur schooljeugd naar Jan Gijzenbrug; 1012 uur spelen voor grootere kinderen sportveld Kleverlaan; 1416 uur gezellige middag voor kleuters in het wijk huis Molenaerstraat; 1518 uur turndemonstratie Schotersingel— Ostadestraat; 21—23 uur balletge zelschap Tilly Syion; 2021.45 ui^ gelegenheid tot dansen Santpoor- terstraat. Haarlem-Noord: 7.45 uur vlag- genparade Soendaplein; 8 uur op stelling kinderen in de Floresstraat voor tocht naar Jan Gijzenbrug; 8.30 uur bloemenhulde aldaar en korte toespraak van Pater Henri de Greeve; 9 uur aftocht en bezoek aan Frans Halstheater; 12 uur opening der vermakelijkheden Pre- toriaplein enz.; 1517 uur Bloe mencorso door Haarlem-Noord, opstellen Orion weg1824 uur muziek en dansen Soendaplein; 1920.30 uur concert in muziek tent naast remise; 22.30 uur groot padvinderskampvuur op eilandje ln Kloppersingel. Zuid-West: 1417 uur middag- feest op Chr. Huygensplein. Op het programma staan spelen en wed strijden voor de kinderen tot 14 jaar, volksdansen en gecostumeer- de voetbalwedstryd voor jongens 1418 jaar; 2024 uur avondfeest, aan de Pijlslaan. (Vervolg op pag. 2)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1